jSa& NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND „Ornithophilia" etage en trefpunt LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 16 20 SEPTEMBER 1968 KINDER MONTUREN ïllLLEGEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. NEDERLAND IN HET EERSTE GELID OP PLUIMVEEGEBIED Nederland heeft ook agrarisch beke ken een uitstekende naam in de wereld. En dit geldt dan niet in de laatste plaats onze bedrijfspluimveehouderij. Jarenlang was ons land de grootste eierexporteur ter wereld en vandaag nog is Nederland de grootste exporteur van alle pluimvee- houderijprodukten tezamen, eieren, slachtkuikens en wat dies meer zij. Geen wonder dat ook de Euroshow, de jaar lijkse tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Ornithophilia" dit jaar van 25 t/m 28 september in de Utrechtse Bernardhal een aparte roep heeft verworven in de internationale pluim veewereld. Enorme vlucht. Enkele cijfers, om de betekenis van onze bedrijfspluimveehouderij nog eens te schetsen. De ontwikkeling van deze tak van het agrarische bedrijfsleven is waarlijk gigantisch geweest. Om een cij fer te noemen: in 1967 werd in Neder land tot een waarde van 912 miljoen gulden aan pluimveehouderijprodukten voortgebracht, eieren 464 miljoen en pluimvee 448 miljoen. Hiervan werden 531 miljoen geëxporteerd, waarvan 435 miljoen (82 naar West-Duitsland. Een enorme vlucht hebben in Neder land de laatste jaren de produktie en de export van slachtkuikens genomen. Ook de afzet in het binnenland is in belang rijke mate toegenomen. Bedroeg onze gemiddelde consumptie van braadkui- kens rond het jaar 1960 niet meer dan hooguit 2 kg per hoofd per jaar, in 1967 was deze tot meer dan het dubbele gestegen. Waaraan dankt Nederland deze op vallende cijfers? Het antwoord kan kort zijn: aan een goede kwaliteit en een be trekkelijk lage kostprijs. De Nederland se pluimveehouder heeft dit vak in de vingers. En de centrale overheid zorgt, als „toeziende voogd", ondermeer voor een voortreffelijke voorlichting, terwijl een uitstekende veterinaire begeleiding door het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in het leven werd geroepen. En de toekomst, wat gaat de toe komst straks brengen? Onder vigueur van de E.E.G. is de concurrentie gaan deweg vrijer geworden en staat de Ne derlandse pluimveehouderij er zeker niet slecht voor. Wat niet wegneemt, dat bij de huidige internationale concurrentie ook de pluimveehouderij een keiharde zaak is geworden. Alleen de pluimvee houder, die echt ondernemer is en kans ziet zijn bedrijf op moderne leest te schoeien, kan in de komende jaren zijn bestaansrecht bewijzen. Euroshow heeft een taak. En „Ornithophilia"? Welke funktie heeft „Ornithophilia" in dit verband? Ook hier kan het antwoord kort zijn. De pluimveehouder van vandaag, de pluimveehouder die zichzelf respecteert, slaat geen jaar over. Die ontmoet zijn collega's, zijn vrienden, zijn concurren ten daar, die laat zich voorlichten waar voorlichting wordt gegeven, en die ver gelijkt wat de diverse stands te bieden hebben. Die komt op „Ornithophilia" tot een beslissing als het om zijn komende investeringen gaat. Ja, die gaat wellicht nog een stapje verder en doet daar reeds aankopen, teneinde zijn bedrijf te mo derniseren. Inderdaad, „Ornithophilia's" Euroshow voorziet in een bestaande behoefte en heeft een taak. En „Ornithophilia" is zich terdege van deze taak bewust. Dit spreekt onder meer ook uit de druk be zochte voorlichtingsbijeenkomsten vier in totaal dit jaar, met 11 bij uitstek deskundige sprekers die op donder dag 26 en vrijdag 27 september in de congreszaal van de Bernardhal worden gehouden. „Ornithophilia" was de eerste pluim veetentoonstelling in Nederland, die de deur voor de bedrijfspluimveehouderij openzette, eerst op een kier en later wagenwijd. En wat belangrijk is „Ornithophilia" heeft dit met veel suc ces gedaan. 'T STINKMENS „Ze het besies", kreet de kijfgrage buurvrouw, die optrad als getuige in het liefdesdrama, dat gisteren een her opvoering beleefde in 't gerechtsgebouw. „Wat bedoelt u daarmee te zeggen?" informeerde de politierechter, want ner gens in het dikke dossier stond iets over dieren. Hoogstens over dierlijke instinc ten bij de mens, maar dat is heel iets anders. ,,'t Hele huis stinkt van de besies", vulde de blijkbaar nog van stank ver vulde dame aan, want ze kneep met een elegant opgeheven pink aan enkele min der elegant geplaatste vingers haar zichtbaar opgezwollen neus dicht. „Mar motten, witte muizen, tamme ratten... 't stinkt er van de besies". „Ik vroeg wat u gezien hebt van de aanranding, die daar zou hebben plaats gevonden". „Vier vuilnisbakken vol mest zet dat mens elke keer buiten en dan nog een paar dozen vol. Bij mijn deur. 't Stinkt uren in de wind, want er valt nog van alles naast ook... En zo'n stinkmens haalt 't in d'r kop, dat iemand voor z'n lol in dat smerige troepie bij d'r man komt zitten!" „U hebt verklaard precies te weten, wat er gebeurd is. Heeft deze verdachte dat meisje iets aangedaan of niet?" „Ik steek m'n neus niet graag in an dermans huis, edelachtbare, en zeker niet als 't stinkt zoals daar. Maar de waarheid mot gezegd worden. Ze hèt 't arme kind uitgescholden dat 't niet mooi meer was. D'r woorden durf ik hier geeneens te herhalen, want die stinken nog harder dan 'tmens zelf". Een wat rustiger dame, die zich ont popte als de moeder van het slachtoffer, kwam uiteenzetten hoe zij tijdens een bezoekje aan haar jongste dochter die in het omstreden huis op kamers woon de, was overvallen. Een opgewonden hospita was haar tegemoet gerend om schande te spreken over het gedrag van de 16-jarige. En de moeder die haar telg een reine maagd waande, kreeg tot haar grote schrik te horen, dat de grofste woorden van onze rijke taalschat te kort zouden schieten om het gedrag van de vermeende onschuld te beschrijven. Deze minderjarige zou zich namelijk hebben afgegeven met getrouwde heren, die in 't nachtelijk duister op haar kamertje toefden, en zij zou zelfs de man van de hospita zelve hebben willen verleiden. Al met al redenen om de moeder van het verdorven schepsel op staande voet de huur van het kamertje op te zeggen, zodat zich daar weer een fatsoenlijke kostganger zou kunnen vestigen en de rust in het perceel zou terugkeren. „En u mag 't gerust weten", voegde JEUGDIG EN STERK KAPELLE TEL. (01102) 1223 de moeder er trots aan toe, „maar de huisdokter heeft me bevestigd, dat ze nog altijd maagd is. De heer op haar kamer was mijn eigen broer, die zijn nicht éénmaal tussen acht en negen uur bezocht heeft en wat die man van haar hospita betreft, die heeft ze een paar maal te hulp geroepen als d'r wastafel verstopt zat of het raam klemde". „In d'r ondergoed zeker!" snerpte de verdachte er tussen door. De rechter ha merde. „Ze is nog veel te verlegen om zich met één knoopje los aan iemand te ver tonen", vervolgde mama. ,,'t Is allemaal kletskoek. Dat mens ziet gewoon spo ken. En ze vertrouwt d'r eigen man niet". Het schuchtere slachtoffer zelf was niet te verstaan. Ze knikte en schudde met haar hoofd en ging toen doodverle gen weer zitten. Geen type van de ver leidster. Al met al kwam de officier tot de conclusie, dat de verdachte zich on redelijk en onbeheerst had gedragen, dat zij zware beschuldigingen had geuit en zich schuldig had gemaakt aan opzet telijke belediging. Hij eiste 200,boe te of een maand gevangenisstraf. Toen kreeg de verdachte het laatste woord. „Dat 't zou stinken in m'n huis, dat is een belediging", zei ze met een ver stikte stem. „Ik verschoon m'n diertjes élke dag, hoor. Komt u zelf maar 'ns ruiken! En ik ben geen stinkmens!" „Dan zijn we quitte, want het meisje is ook niet wat u haar genoemd hebt. Het blijft dus bij tweehonderd gulden of één maand". En de hamer viel. „Wat een..." begon de hospita. Toen beet ze op haar tong en liep snel de rechtszaal uit. j (Nadruk verboden) d' ARGENTY STOPPELBEMESTING, NAJAARSBEMESTING Er zijn gebieden waar men de basis bemesting, kali en fosfaat, uitsluitend als najaarsbemesting geeft. Dat zijn de kleigronden langs de Noord- en Oost zee, dat zijn de lemige gronden, die een groot deel van midden-Europa beslaan. Kali geeft men elk jaar, al naar het te verbouwen gewas. Fosfaat geeft men soms al in twee- of drievoudige gift, eens per twee of drie jaar. Dat spaart werk. Er is ook minder trekkracht no dig en over de stoppel uitgereden voor komt dat veel structuurbederf. Ook in ons land ziet men het voordeel van deze handelwijze steeds meer in. Op kleigrond (zeeklei) is het heel goed mogelijk de kali reeds voor het op win- tervoorploegen te strooien, lazen wij van de heer Lammers van het consu lentschap voor Bodem- en Bemestings vraagstukken. Over de stoppel dus. Op zandgrond ligt dit anders. Al heeft, zo schrijft het Groningse Instiuut voor Bodemvruchtbaarheid, de bemesting in de herfst ook op deze grondsoort nog een behoorlijke kaliwerking. Zeker geldt dit voor de meer humeuze zandgronden. Wil men hier de kali reeds in de herfst geven, dan over het geploegde land, wat later in de tijd. Stoppelbemesting voor klei- en lössgrond, najaarsbemesting voor zandgrond, er zitten verschillende voordelen aan. RIJKSBIJDRAGE PROJECTEN OPENLUCHTRECREATIE 1968 De Staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft voor het jaar 1968 een aantal belang rijke subsidietoezeggingen gedaan voor recreatieprojecten. Subsidie ontvangen o.a.: Gemeente Kruiningen: Inrichting van het recreatiegebied Den Inkel 26.950,-. Eerder is al subsidie verleend in de grondkosten van Den Inkel 8.750, Gemeente Kapelle: Aanleg parkeer- picknickplaats aan de zeedijk 9.000, ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelük van dienst zjjn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Verzekering. Wanneer twee eige naren van auto's bij een botsing zijn betrokken .en ze ieder bij een andere ver zekering zijn aangesloten, kunnen beide verzekeringsmaatschappijen dan worden aangesproken of wordt er één aanspra kelijk gesteld? Indien beide automobilisten schuld hebben aan de aanrijding dan zijn zij elk voor een bepaald gedeelte der ont stane schade aansprakelijk en elk der beide verzekeringsmaatschappijen is dan verplicht om dat gedeelte der schade hetwelk ten laste van haar verzekerde komt aan de tegenpartij te betalen. Bomen planten. Wat betekent „bo men planten volgens de Amerikaanse methode" De z.g. Amerikaanse methode bestaat hierin, dat men altijd met kluit verplant, zodat men het gehele jaar kan verplan ten. Het is nogal een vrij kostbare ge schiedenis, daar de bomen van jongs af aan in grote potten of in kuipen van b.v. plastic gekweekt worden. Ook in Noorwegen wordt deze methode toege past. Het voordeel van deze methode is, dat men b.v. een laan of straat direkt van grote bomen kan voorzien, die al direkt een flink aanzien en schaduw ge ven. Een goedkopere methode is, die vraagsteller zelf ook meermalen met grote struikappels enz. heeft toegepast, dat men minstens een jaar tevoren rondom de stam op ca. 75 cm afstand een greppel tot onder de kluit graaft en hierin steeds water giet. Daardoor vor men de bomen in de kluit nieuwe wor tels. Ze worden dan verplant als de kluit flink vochtig is in voor- en najaar. Voor het verplanten van zeer grote bomen maakt men bekistingen om de kluit. Het vervoer is het ergst, met kraan en plat te wagen. Aanbeveling verdient het de takken wat in te korten. Consulaten. Waar zijn de consula ten van Monaco en Liechtenstein in Ne derland gevestigd? Monaco is consulair vertegenwoordigd in Nederland o.m. in Rotterdam, Wes tersingel 48 (tel. 141444). En voor Liech tenstein kunt u zich wenden tot het Zwitsers consulaat, dat o.m. ook in Rot terdam is gevestigd, n.l. Parklaan 32 34 (tel. 124004). Edele dieren. Waarom is een paard edel en de meeste andere dieren niet? Indien hiervan ook enige lectuur be staat, zoudt u mij dan ook de titels van de desbetreffende boeken willen geven? Onder „edele" dieren en planten (en ook mensen) worden verstaan exempla ren, die vergeleken met andere uitblin ken in voortreffelijke eigenschappen, vandaar dat men ook spreekt van „ver edeling" van bepaalde rassen. Nu be hoort het paard biologisch tot de hoef dieren en het valt niet te ontkennen, dat het onder deze uitblinkt in kwali teit en het daaronder het snelheidstype bij uitnemendheid is, daartoe in staat gesteld door zijn speciale lichaamsbouw en niet in 't minste door de ene hoef aan elk been, die de minste wrijving met de grond veroorzaakt. Onder de groep dieren aangeduid als hoefdieren blinkt het paard ook uit, vergeleken bij rundvee, schapen, geiten, varkens, hon den, katten, kippen, eenden enz. En het verschillende gebruik als rijpaard, tuig- paard en trekpaard is voldoende om het paard te bestempelen als een edel dier. Enige interssante boeken over paarden zijn: Anema en Nieuhoff, Veeteelt II, Het Paard (1957). Müseler, Te Paard (1958). Munt. Ik heb een munt met in Ro meinse cijfers aan de ene kant: fortitv de Belgica en aan de andere kant fiat volvntas tva cis is cvIII erop. Wat is dit voor een munt, hoeveel zijn er van in omloop en wat is hij waard? Antwoord: Deze penning is geen munt doch vermoedelijk een z.g. rekenpen ning. Deze werden enkele eeuwen ge leden gebruikt bij het rekenen, met Ro meinse cijfers, in ponden, stuivers en duiten. Het in Romeinse cijfers vermel de jaartal is 1608. Indien hij goed be waard is kan hij 2,a 3,waard zijn. Vakanties. Wanneer zijn in 1969 de bouwvak- en metaalvakanties? De vakantie in 1969 duurt in de me taalnijverheid van 30 juni tot en met 11 juli en in de bouwnijverheid van 28 juli tot en met 8 augustus. Rommelpot. Hoe moet eigenlijk een rommelpot worden gemaakt? Als kind heb ik wel eens met een rommelpot ge lopen, maar ik weet niet meer hoe ik een varkensblaas moet behandelen om er eentje te maken. Voor het maken van een rommelpot wordt een verse, vochtige varkensblaas gebruikt. Daar doorheen wordt in het midden een bamboestokje gestoken, zo dat dit stokje er in vastgeklemd zit. Daarna wordt de blaas strak getrokken over de open zijde van een bloempot, waarin u in de bodem uiteindelijk voor zover nodig enige gaatjes kunt slaan. Als de blaas gedroogd is, kunnen door het strijken met de hand langs het stok je geluiden worden geproduceerd. Smartlap. - Hoe is het woord „smart lap" ontstaan en wat houdt het precies in, in het woordenboek is het namelijk niet te vinden. Het woord „smartlap" is nog maar een jaar of vijf, zes in gebruik als vak jargon in radiokringen, zodat het be grijpelijk is dat het nog niet voorkomt in de grote Van Dale, waarvan de laat ste uitgave dateert uit 1961. Het woord is spontaan ontstaan, evenals bijv. het woord „spreekijzer" voor een microfoon. Bedoeld worden liederen, die een tra gisch familiegebeuren op sentimentele wijze vertolken, zoals de bekende mu ziek van Johnny Hoes: Een lach en een traan en Had ik maar naar moeder ge luisterd. Straatgras. Hoe bestrijd ik het z.g. „straatgras" in mijn gazon? Wanneer het om enkele pollen gaat, deze uitsteken. Gewoonlijk zit dit kweekgras door het hele gazon en dan is uitsteken onmogelijk. Het beste kunt u dit bestrijden door een flinke bemes ting met kunstmest, b.v. in het vroege voorjaar met 15 kg korrelmest 12 x 10 x 18 per are. In de loop van de zomer 2 3 keer een overbemesting met kalk- ammonsalpeter of korrelmest 15 x 10 x 24, 2 kg per are. Dit liefst kort na het maaien en bij donker regenachtig weer of direkt ingieten. Stalmest of compost is wel beter, maar beide bevatten nogal wat onkruidzaden en dus ook van straat gras. Verder in de groeitijd veel maaien, liefst 2 x per week, niet te kort met het oog op mosvorming. En door bemesting èn door veel maaien krijgen de betere en sterkere grassen de overhand. Vrgstelling. Ik heb als weduwe een aanvraag ingediend voor vrijstelling van luistergeld, maar daar is afwijzend op beschikt. Mijn hele inkomen is 300,82 per maand en ik woon alleen. Is deze afwijzing wel juist? Het inkomen van alleenwonenden moet beneden 68,25 per week liggen, willen zij in aanmerking komen voor een vrijstelling van luister- en kijkgeld. Uw maandinkomen ligt dus ruim 5,bo ven de grens. C.a.o. winkelpersoneel. Bestaat er ook zoiets als een c.a.o. voor winkel personeel? Of is het salaris van een be diende in een boekhandel uitsluitend een zaak tussen werkgever en werknemer? Er is wel een c.a.o. voor de boekhan del, maar deze regelt alleen de secun daire arbeidsvoorwaarden. De salarissen zijn dus, juist zoals u het schrijft, uit sluitend een zaak tussen werkgevers en werknemers. Doorzoekt uzelven nauw, ja doorzoekt nauw, gij volk, dat met geen lust bevangen wordt. Zefanja 2 1. Gij zijt zegt Zefanja tot Juda een volk zonder lust. Gij hoort en ziet iets van de dienst des Heren, ge hoort en ziet ook iets van de dienst der af goden. Maar gij vindt alles wel goed. Het raakt uw koude kleren niet. Die houding van een volk-zonder-lust is ook ons niet vreemd. We horen van de nood zakelijkheid van bekering. En, wanneer men ons vraagt, zijn we 't er eigenlijk goed mee eens. Iemand heeft gesproken over nog-mensen, en nog-niet-mensen. Zo gemakkelijk hebben wij heel veel van die nog-mensen. We zijn van oordeel, dat wij nog zoveel goeds hebben. We kunnen nog naar de kerk gaan, we kun nen nog de bijbel lezen, we kunnen nog de Here dienen op vele terreinen des levens. Als het ons past kunnen wij nog van een concert genieten, en zo nu en dan is er ook nog wel een goede film. De zevenentwintigste psalm zet ons een heel andere levenshouding voor. Daar lezen we: Eén ding heb ik van de Here begeerd, dat zal ik zoeken: dat ik alle de dagen mijns levens mocht wonen in het Huis des Heren om de lieflijk heden des Heren te aanschouwen en te doorzoeken in Zijn tempel. Dat is de houding van de nog-niet-mens. Deze mens heeft gezien, dat er nog zoveel niet is. Er is nog niet de volkomenheid van het Koninkrijk van Jezus Christus. Er is nog niet een dienen van de Here op het ganse terrein des levens. Tot die houding wekt nu de profeet Zefanja in onze tekst op. De Statenver taling heeft op deze plaats: Doorzoekt uzelven nauw. Deze vertaling heeft ve len aanleiding gegeven, hier te zien een opwekking tot zelfonderzoek. Men zou dan zichzelf moeten onderzoeken of er voldoende kenmerken aanwezig waren om te besluiten, toch ook te mogen be horen tot het volk, dat de Here kennen mag. Van dit alles is hier echter geen sprake. Letterlijk vertaald staat hier: Verzamelt u, gij volk, dat met geen lust bevangen wordt. We doen er goed aan, deze letterlijke vertaling te handhaven. Het volk-zon der-hart moet al zijn krachten verzame len, het moet zich geheel concentreren op de éne begeerte, die de moeite waard is. Zefanja's volk moet een nog-nietvolk worden. Evenals wij. Laat ons dan deze dag gebruiken als een gave van onze God, wetende, dat er nog zoveel niet is, wat vandaag komen kan. De zeven entwintigste Psalm worde al meer waar heid in ons leven: Deez' éne zaak heb ik begeerd van God. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 2228 september 1968 Zondag 22 september: Nieuwe Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 1 Te Yerseke 5 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 3.32 3.46 9.05 9.27 4.09 4.24 9.43 10.02 4.46 5.00 10.16 10.36 5.22 5.36 10.54 11.15 6.00 6.15 11.33 11.52 6.40 6.54 12.10 7.23 7.39 0.33 12.52 35 minuten vroeger minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1