NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 15 13 SEPTEMBER 1968 TIPS VOOR DE TUINIERS ihlLtCEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. ONKRUID ER UIT! SCHOFFEL ALLEEN OP DROGE OCHTENDEN Onkruid in gazon of perk ontsiert de hele tuin. Enkele wenken op dit gebied zijn derhalve wel op zijn plaats. Het is niet eenvoudig een gazon „on- kruidvrij" te houden. Klaver, weegbree, paardebloem, madeliefjes en wat dies meer zij, tieren welig. Te sterke fosfor en kalibemesting bevordert de groei van klaver. Stikstofbemesting beperkt deze groei. Indien u een nieuw gazon hebt aan gelegd, is regelmatig wieden zeer nood zakelijk. Komt men in één keer niet klaar hiermee, dan kunnen we de ba nen, die we reeds schoon gemaakt heb ben, afbakenen met een paar stokken. Madeliefjes steken we met een mesje zo diep mogelijk uit. Paardebloemen zijn niet zo gemakkelijk te verwijderen, de ze moeten regelmatig uitgetrokken wor den, waardoor ze op de duur zullen wegblijven. Weegbree kunt u behandelen met een hormoonpreparaat of groeistof dat op het gazon wordt gespoten, waardoor dit onkruid afdoende bestreden kan worden. In de handel is dit preparaat verkrijg baar. Wilt u distels en brandnetels ver wijderen, neem dan van dit middel een oplossing drie maal zo sterk als voor weebree. Volg strikt de gebruiksaanwij zing, alleen dan zijn deze middelen niet giftig. Voorts houde men er rekening mee, dat uitgestoken paardebloemen niet op de composthoop gebracht mo gen worden. Paden en terrassen. Voor het onkruidvrij houden van pa den en terrassen bestaan b.v. „formit" en „hedit". Hiermee moeten we echter zeer voorzichtig zijn, want behalve het onkruid gaan planten e.d. zodra deze met een dezer middelen worden aange raakt, eveneens dood. Het is derhalve aan te bevelen, minstens 20 cm van gras- en borderrand af te blijven. Op 5 liter water neemt u een handvol van dit middel, dan hebt u een goede ver houding. Gebruiken we „natriumchloraat" in water opgelost, dan doen we dit n een regenbui, maar wel bij zonnig weer, want de grond mag niet droog zijn. Na twee tot vier weken is het onkruid ver dwenen. Met nadruk wijzen wij er op, dat dit middel zeer g i f t i g is bij inwendig gebruik. Kleding hiermede in aanraking gekomen moet beslist direkt zorgvuldig worden uitgewassen. Indien uw handen in aanraking zijn geweest met dit mid del, moet u aanraking van mond en ogen vermijden. Het is geen werk waar bij u kinderen kunt toelaten. Steeds schoffelen. Onkruid tussen stenen kunt u met een mesje verwijderen. Zodra in het voor jaar het onkruid gaat groeien, is het tijd voor geregeld schoffelen en/of wie den. Voorkomen moet worden, dat het onkruid zaad gaat schieten. Steeds schoffelen is dus het parool. Schoffelen bij nat weer heeft geen zin, wij doen dit dus bij droog, liefst zonnig weer. Bij zeer droog weer schoffelen we, indien mogelijk, 's morgens, 's Avonds verwij deren wij dan het onkruid, dat door de zonnestralen de kracht tot hergroei ver loren heeft. De gevaarlijkste tijd wat betreft de groei van onkruid hebben we juist ach ter de rug. In de nazomer verstikt veel jong onkruid door de dichtere planten groei. Bedenk echter, dat de planten niet behoorlijk kunnen groeien indien te veel onkruid aanwezig is; onkruid neemt n.l. veel voedsel uit de grond weg, zo dat er niet voldoende overblijft voor de sierplanten zelf en om deze laatste is het begonnen. (Nadruk verboden) ANTIEK „Jullie maken me niks", snauwde de oude juffrouw in de paarse bloemetjes- stof die elke mode-ontwerper tot zijn gebeente getart zou hebben. „Jullie? Wie is jullie?" stoof de of ficier van justitie op. „O, nou, gijlieden dan, is het zo goed? Maar jullie gijlieden maken me echt niks, want ik heb me precies gehouwe aan de wet, hoor". „Ik zou maar niet zo'n poeha ma ken", zei de politierechter. „U staat hier juist omdat wij u wèl iets kunnen ma- kén. U hebt de wet ontdoken". „O ja? Met die grond is alles in or de, hoor. Ik heb me precies gehouwe aan de maximum prijs. De kwitantie en het contract heb ik laten zien". „Maar u hebt er een partij afval bij geleverd die geen cent waard was voor de schandalige prijs van vijftienhonderd gulden!" „Afval! Hoe durven jullie, eh gijlie den m'n mooie ameublement afval noe men!" En tot de andere verdachte in deze zaak: „Vent, zeg ook 'swat. Als je je niet verdedigt, stoppen ze ons zo nog onschuldig in de kast". Maar de tweede en minder opvallen de figuur in deze economische affaire hield wijselijk zijn mond gesloten. Hem was nog niets gevraagd en de loop van de rechtspraak zou leren, dat hij de verstandigste was van hen beiden. ,,'tWas een partijtje oude stoelen en een uit elkaar gevallen kast", las de heer in toga voor uit het dossier. „En is een antiek ameublement geen cent waard, soms? Toen gij nog op de kinderstoel zat (en ze wees op de rech ter) boden ze m'n grootvader al kapita len voor dat prachstel, en toen gij 't nog in uw broek deed (nu wees ze op de officier) erfde ik al dat antiek. M'n he le leven lang ben ik er zuinig op ge weest. En nou ik voor m'n ouwe dag wat geld nodig heb, zou ik geen antie ke erfstukken mogen verkopen? Ga nou gauw!" Het bleek, dat de bejaarde vrijster echter een heel ander deel uit de er fenis had willen versjacheren. Een lapje grond, dat ze zelf niet kon bewerken, deed ze als bouwterrein van de hand aan de tweede gedaagde, die het hier allemaal zwijgend nog eens stond aan te horen. Omdat ze die man overvroeg, kwam de overheid er tussen. De Grond kamer kwam het perceel grond bekijken en schatte het op 450,Hoger prijs mocht ze niet bedingen. Maar de man die er een huisje wilde bouwen, wilde er wel meer voor betalen. Toen tekende zij een afzonderlijke kwitantie en daar schreef zij met grote hanepoten op: sa lontafel, salonstoelen, kussens en étagè re, samen vijftienhonderd gulden, zegge 1500,Zo kreeg ze toch nagenoeg de tweeduizend pietermannen die ze had willen hebben voor de transactie. Ondanks haar 76 herfsten sprong de vinnige verdachte bijna van woede over het hekje, toen ze hoorde dat de offi cier haar toch schuldig oordeelde. De oude, in elkaar gezakte stoelen waren namelijk nooit door de koper opgehaald. Het was daardoor duidelijk, dat het niet ging om het oude hout. Vijftienhonderd gulden boete eiste hij van beiden, zodat de gehele winst dan naar de schatkist zou afvloeien. Ieder zou dan 750, moeten afschuiven. De zwijgzame koper op het tweede plan stond handenwringend aan te ho ren, hoe haar „onfeilbare" misdaad voor hen beiden uitpakte. Maar ook hij kreeg volgens de regels van het recht gele genheid voor~ zijn laatste woord. „Beste meneren", sprak hij bewogen, „ik heb al vijftienhonderd pop teveel moeten betalen, als u daar nou nog 's zevenhonderdvijftig gulden bijdoet, dan is dat bouwterrein tweeëntwintighon- derdvijftig gulden te duur. Dat mag dan helemaal niet van de Grondkamer". De rechter sprak tot slot het verlos sende woord: de verkoopster heeft de prijs bepaald en niet de koper. De ko per kan alleen worden veroordeeld, in dien hem opzettelijk medewerken ten laste wordt gelegd en dat is niet ge beurd. En hij veroordeelde de juffrouw tot 1500,boete en sprak de bouwer vrij. „Wablief?" vroeg deze, omdat hij er geen snars meer van begreep. „Vrijspraak", zei de politierechter, „maar u verdiende wel straf". „Asjeblief", klonk het terug. En tot de ineengezegen paarse bloemetjes: „Zie je nou wel, dat je hier niet zo veel moet smoezen?" (Nadruk verboden) d' ARGENTY BEPAALT DE ZAAIZAADKWALITEIT BIJ SUIKERBIETEN DE VELDOPKOMST? Het suikerbietenzaad wordt in Ne derland voor ongeveer 90 in de vorm van precisiezaad verzaaid. Met de in gebruikname van dit zaadtype is ook het risico van een minder goede of slechte opkomst toegenomen. Het is een strijdvraag aan welke fac toren een minder goede opkomst te wijten valt: 1. Het minder goed klaarmaken van het zaaibed. 2. De precisiezaaimachine en het ge bruik hiervan. 3. De weersomstandigheden tijdens de opkomst. 4. De kwaliteit van het gebruikte pre cisiezaad. Hoewel de eerste drie beslist niet weg te cijferen zijn, is men dit jaar tot de conclusie gekomen, dat hoogwaardig precisiezaad een belangrijke factor is van goede opkomst. Begrijpelijk is de structuur van de grond, alsmede de weersomstandighe den voor het zaaibed van groot belang. Men kan niet altijd droog ploegen in het najaar. Het is in vele gevallen prak tisch onmogelijk om goed aaneengeslo ten te ploegen. De mogelijkheid om na zware nacht vorst op zware grond een voorbewer king met bijv. de cultivator te verrich ten is soms niet aanwezig. En toch is het zo belangrijk om een goed zaaibed te verkrijgen. Maar ook al is de structuur wat min der gunstig en ook al zijn de weersom standigheden niet optimaal, er moet ge zaaid worden. Juist dan komt het be lang van goed vitaal precisiezaad zo overduidelijk naar voren. Ook dit jaar zijn er weer belangrijke verschillen geconstateerd wat opkomst betreft. Op een perceel werd gezaaid met dezelfde precisiezaaimachine onder gelijke omstandigheden. Het ene ras gaf een veldopkomst van 20 en een ander yas een veldopkomst van 60 te zien. Opmerkelijk dat het ras POLYRAVE van jaar tot jaar zo goed voor de dag komt. De zaadkwaliteit van dit ras is dan ook zeer goed. De praktijk heeft uitgewezen, dat een goede beginstand zeer nauw verbonden is aan een goede zaadkwaliteit. MODERN EN SIERL'JK KAPELLE TEL. (01102) 1223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeljjk van dienst z\jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Waterketel. Ik heb een Gero zil- meta waterketel met koperen bodem en wou die graag mooi houden van binnen. Wat kan ik er aan doen om hem zo mooi mogelijk te houden, ^mdat leidingwater zo aantast aan ketels. U bedoelt vermoedelijk dat u vorming van ketelsteen wilt voorkomen. Hiertoe is het gewenst dat u elk klein restje water dat achterblijft bij koffie- en thee zetten b.v. onmiddellijk leegschenkt en niet in de ketel laat afkoelen. Hierdoor voorkomt u vrijwel zeker dat ketelsteen optreedt. Mocht u hier toch last van krijgen, dan zijn er goede middelen in de handel om dit ketelsteen te verwij deren. Vraagt u hier maar eens naar bij uw drogist. Dubbeltjesruil. Ik heb gehoord dat men een bepaald aantal dubbeltjes van wijlen koningin Wilhelmina kan ruilen tegen een gouden tientje of gouden vijf je. Is dat waar? Dit gerucht schijnt al enkele jaren de ronde te doen en het wil ons voorkomen dat het uit de lucht gegrepen is. Er zijn n.l. nog zeer veel dubbeltjes van voor de oorlog niet ingeleverd, zodat de uiter aard zeer talrijke vaak slecht bewaar de exemplaren maar enkele centen kos ten. Voor een tegenwaarde van b.v. hon derd dubbeltjes, wat op een paar gulden zou neerkomen, zou men dus een gou den tientje of gouden vijfje kunnen krij gen? Ook zijn er van na de oorlog, n.l. van 1948 nog vele nikkelen dubbeltjes van koningin Wilhelmina in omloop die geenszins schaars zijn. Honderd van die dubbeltjes kosten dus 10,terwijl de prijs van de gouden tientjes 3 k 4 keer zo hoog is. Wij zouden beslist geen adres voor een dergelijke ruil voor u weten. Beestjes. Welke beestjes zijn dit? In welk opzicht zijn ze schadelijk in huis Bijten ze 's nachts een slapende baby of kind? Hoe is de bestrijding? De toegezonden kevers zijn meeltor- ren. Tenebrio molitor. De larve hiervan is meer bekend als meelworm en wordt gebruikt als voedsel voor vogels en ter- rariumdieren en worden hiervoor speci aal gekweekt. Hoewel de ontwikkeling zeer langzaam is en wel 2 jaar duren kan en de schade in onze voorraad ge ring is, willen wij hem toch niet in onze meelvoorraad hebben. Het beste is het meel te zeven. De meelwormen die op de zeef achterblijven doden in kokend water. Het meel is, wanneer het spoe dig gebruikt wordt, nog wel te gebrui ken. Kevers kan men vangen en doden. Er mogen bij het bestrijden van de meelwormen geen huishoudinsecticide, vloeibaar spul of poeder gebruikt wor den wanneer op het etiket staat dat het giftig is. Wanneer u weer iets stuurt, verpak het dan in een klein doosje of kokertje, nu was alles platgedrukt. Rij-examen. Ik leer mijn vriend autorijden. Hij heeft zelf een auto met dubbele bediening. Is hij verplicht, als hij rij-examen zal gaan doen, dit aan te vragen via een autorijschool? Ik heb sinds 1938 mijn rijbewijs maar ben geen bevoegd instructeur. Mag hij met zijn eigen auto examen doen? Men kan zich persoonlijk aanmelden voor dit rij-examen door 19,75 over te maken op het gironummer 43 van de Stichting Centraal Bureau voor de Af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen. Op het strookje dient men te vermelden: Verzoeke toezending van de bescheiden voor het examen, categorie B.E. Deze worden na 8 10 weken toegezonden, waarna ze ingevuld met een uittreksel uit het bevolkingsregister en met 2 pas foto's moeten worden geretourneerd. Voor het toekomstige rijbewijs zijn nog eens 2 pasfoto's nodig. Voor het examen moet de wagen met volledige dubbele bediening uitgerust zijn net als iedere leswagen. Dus ook met een tweede bin nenspiegel en de handrem in het mid den. Uitkering. Mijn schoonzoon is on geveer drie jaar invalide en krijgt een uitkering van 80 van het huidige minimumloon per dag. Kan hij ook ver mindering van loonbelasting krijgen aangezien hij een auto moet kopen op doktersadvies Het is mij opgevallen dat hij minder uitkering krijgt dan iemand die na 1 juli 1967 invalide ge worden is. En dan nog dit: volgende maand moet hij voor een kuur naar Da- vos voor een jaar. Bestaat er een in stantie waartoe mijn dochter zich kan wenden om een tegemoetkoming in de reis- en verblijfkosten en voor een be zoek aan haar man? Sinds 1 juli 1967 is de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering w.a.o. van kracht. De uitkeringen zijn afhan kelijk van het dagloon, dat de verzeker de in zijn oude beroep verdiend zou heb ben, als hij (zij) niet arbeidsongeschikt zou zijn geworden, waarbij een minimum geldt van 32,84 en een maximum van 80,30. En van dit dagloon ontvangt men bij een percentage van 80 of meer arbeidsongeschiktheid 80 uit gekeerd. Verschillende gevallen kunnen dus maar niet zonder meer met elkaar worden vergeleken. Als de echtgenote nu nog niet weet, waar zij het geld van daan moet halen om haar man geduren de het jaar dat hij in Davos verblijft te bezoeken, adviseren wij haar dit pro bleem voor te leggen aan de gemeente lijke sociale dienst. Mocht dit niet het gewenste resultaat hebben, dan zouden wij dat gaarne van u vernemen. Jeugdleider. Ik zou graag jeugdlei der willen worden maar heb gehoord dat voor deze opleiding een mulo-diploma vereist is. Bestaat er nog een andere mogelijkheid, want ik ben helaas niet in het bezit van dit diploma. Het enige diploma in de richting van jeugdleider (ster) waarvoor men kan studeren zonder het mulo-diploma en waar toch toekomst in zit, is het diplo ma A Kinderbescherming van de Natio nale Federatie van Kinderbescherming, Stadhouderslaan 150, Den Haag, telef. (070) 544303. Opleidingscentra zijn er in een groot aantal plaatsen, waarnaar u ook informeren kunt als uw plannen vastere vormen aannemen, om als as sistent-groepsleider te werken in een inrichting of tehuis voor kinderbescher ming. Registratierecht. Ik kocht een per ceel bouw- en tuingrond voor 10, per m2. Nu komt de registratie en vindt de prijs te laag. Zij willen registratie recht heffen over een bedrag van 20, per m2. Is dit mogelijk? Het is inderdaad mogelijk dat de re gistratie een andere prijs aanhoudt dan het bedrag hetwelk u, naar u ons mede deelt, betaald hebt. U moet beginnen om aan de hand van een deskundigenrapport de registratie trachten te overtuigen van het feit dat door u geenszins een te la ge prijs voor de bewuste grond werd be taald. Komt u onderling niet tot over eenstemming, dan kan de registratie de zaak in rechte aanhangig gaan maken. In dat geval zal de rechter aan de hand van door deskundigen uit te brengen rapporten indien de partijen hierom trent hebben verzocht een beslissing geven. De vraag of het bedrag hetwelk de registratie van u vordert zo belang rijk meer is dat dit het risico van een procedure rechtvaardigt, is aan de hand van de ons thans ter beschikking staan de gegevens helaas niet te beantwoor den. Trouwen. Hoe oud moeten een jon gen en een meisje zijn om te mogen trouwen Behoudens dispensatie door de konin gin bepaalt de Nederlandse wetgeving de leeftijd bij het aangaan van een hu welijk op ten minste 18 jaar voor de man en ten minste 16 jaar voor de vrouw. Minderjarige kinderen, dus be neden de leeftijd van 21 jaar, worden na het aangaan van een huwelijk als meerderjarig beschouwd, ook als daar na het huwelijk weer ontbonden mocht worden. Maar ze hebben voor hun hu welijk toestemming nodig van hun ouders of eventueel van de curator of toeziend voogd. Volgens artikel 99 van het burgerlijk wetboek hebben ook meerderjarigen de toestemming van hun ouders nodig tot hun dertigste jaar. In dien deze wordt geweigerd, moet verlof aan de kantonrechter worden gevraagd. De hoofdsom nu der dingen, waarvan wij spreken, is dat wij hebben zodanige Hoge priester, die gezeten is aan de rechterhand van de troon der Majesteit in de hemelen. Hebr. 8:1. Elke tijd heeft z'n eigen problemen, noden en behoeften. Ieder mens heeft z'n eigen bepaalde strijd en benauwenis. Er is in dit opzicht een eindeloze ver scheidenheid en groot is de inspan ning, om voor elke tijd en voor ieder mens het geëigende redmiddel te vin den. De bijbel spreekt voor alle tijden en voor alle mensen in hoofdzaak alleen van de Hogepriester, die gezeten is aan de rechterhand van de troon der Ma jesteit in de hemelen. Men kan zeggen, dat de bijbel daar door juist een onmogelijk boek wordt, dat z'n tijd niet verstaat en geen moei te doet, de mens te kennen en daardoor van geen betekenis is. Men zou beter doen met te erkennen, dat een tijd, die dit bijbelse evangelie niet van belang acht, zichzelf niet recht en grondig ver staat, en dat een mens, die in deze Ho gepriester niet z'n Redder ziet en aan vaardt, geen begrip heeft van z'n diep ste nood. Wie op de bodem aller noden en vra gen de zondeschuld der wereld ziet lig gen, wie z'n eigen zonde erkent en be seft verloren te zijn, die weet, dat deze Hogepriester de enige redder is voor alle tijden en voor alle zondaren. Er is geen behoud buiten Hem. Hrj is de Ho gepriester, die Zichzelf ten offer gaf tot een verzoening voor onze zonden. Hij is de Middelaar, die bij de Vader onze voorspreker is en Wiens voorbede wordt verhoord. Hij is de verhoogde Heer en Koning, die degenen, die Zijn hulp aanvaarden, door Zijn almacht beschermt en bewaart en leidt, zodat zij eenmaal ook zullen zijn bij Hem in het Vaderhuis met zijn vele woningen. (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 1521 september 1968 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.32 8.56 1.59 2.30 Maandag 9.37 10.20 2.58 3.38 Dinsdag 11.06 11.53 4.16 5.01 Woensdag 12.41 5.39 6.18 Donderdag 1.13 1.42 6.49 7.21 Vrijdag 2.09 2.30 7.43 8.10 Zaterdag 2.52 3.08 8.27 8.51 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1