Geneesmiddelen in het verkeer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 14 6 SEPTEMBER 1968 GOUDEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. TRANQUILLIZERS KUNNEN DE RIJVAARDIGHEID VERMINDEREN Voor de Haagse rechtbank stond onlangs een vrouw terecht, die een ernstig verkeersongeluk had veroorzaakt. Zij had kort voor het ongeluk één glas sherry gedronken, terwijl zij op voorschrift van haar huisarts het kalmeringsmiddel „librium" slikte. Deze combinatie van alcohol en librium werkte fataal. Er zijn in ons land duizenden mensen, die op voorschrift van een huisarts of een zenuwspecialist middelen met een kalmerende werking moeten slikken. Het gaat hier vooral om de zogenaamde tranquillizers, waarvan de werking veel ingrijpender is dan die van de gewone kalmeringsmiddelen. Deze tranquillizers bevatten dikwijls stoffen met een sedatieve (slaapverwekkende) werking en kun nen van invloed zijn op iemands rijvaardigheid. Mensen, die deze medicamenten gebruiken, kunnen op de weg een gevaar voor zichzelf en voor anderen zijn en aangezien het gebruik van deze middelen sterk toeneemt, wint dit vraagstuk meer aan actualiteit. INDIVIDUELE REACTIES VERSCHILLEND De farmocoloog Dr. Nelemans heeft in het tijdschrift voor geneeskunde er al eens op gewezen, dat een groot deel van de handelingen van degenen, die aan het verkeer deelnemen, gebeurt als rou tinehandeling. Deze routinehandelingen geschieden het beste wanneer de men sen zich „normaal" voelen. Alle medi camenten, die stemmingsveranderingen geven of kunnen geven, zullen daarom met argwaan moeten worden bekeken, voorzover het de verkeersveiligheid be treft. Juist bij de psycho-farmac zijn de indivduele reacties zo verschillend, dat zelfs een onderzoek bij een relatief groot aantal mensen geen definitieve uit spraak geven kan over wat bij een be paalde persoon zal en kan gebeuren. Sinds 1955 zijn als bij toverslag de zogenaamde tranquillizers op de markt gekomen, waarmee een nieuw tijdperk in de psychiatrie aanving. Een tijdperk, dat door largactil werd ingeluid. De wordingsgescheidenis van largactil lag trouwens bij een ander geneesmiddel, n.l. het phenergan, dat na 1945 bekend is geworden als een middel tegen overge- voeligheidsziekten. Door het enorme verbruik van dit geneesmiddel kreeg men kennis van alle mogelijke bijwer kingen. Eén ervan was een soort dem pende werking op het centrale zenuw stelsel, zodat sommige patiënten het phenergan als slaapmiddel gingen ge bruiken. Dat was voor een Franse far maceutische fabriek een vingerwijzing een ander geneesmiddel te maken, dat deze bijwerking in veel heviger mate, ja als hoofdwerking bezat, n.l. chloor- promazine of largactil. In 1952 paste Prof. Delay voor het eerst een research-preparaat op psychi atrische patiënten toe. In 1955 kon hij een groot colloquium, waarop psychia ters uit de gehele wereld aanwezig wa ren, van de werking van het nieuwe ge neesmiddel op de hoogte stellen. Daar werd ook over andere tranquillizers ge sproken. Hachelijk. Largactil behoort tot de groep van neuroleptica. Neuroleptica zijn stoffen, die psychische opwindingstoestanden, zonder een belangrijke invloed op het waakbewustzijn, kunnen dempen. Ze hebben een remmend effect op activiteit en beïnvloeden stemmingstoestand en bewustzijn. De werking van largactil en andere neuroleptica is, dat het gedrag van de patiënt geordender wordt, ter wijl opwindingstoestanden ermee wor den gecoupeerd. De betekenis van deze medicamenten voor de_ psychiatrische inrichtingen is enorm groot geweest. Met behulp hier van konden bij de patiënten hinderlijke opwindingstoestanden en ernstige de pressies worden bestreden, zodat een beter menselijk contact met hen moge lijk werd. Veel patiënten uit een psychi atrische inrichting blijven na hun ont slag doorgaan met het gebruik van de ze medicijnen, soms jarenlang en niet zelden met een hoge dosering. Beschikken deze mensen over een rij bewijs, dan kan hen evenwel niet belet worden een auto te besturen. Dat is een hachelijke zaak. Hoewel niet precies bekend is in hoeverre deze medicamen ten de rijvaardigheid verminderen, mag men er toch wel van uitgaan dat ge neesmiddelen, die tot zulke ingrijpende stemmingsveranderingen leiden, er be paald niet toe bijdragen om de rijvaar digheid te bevorderen. Librium. Naast de neuroleptica (major-tran- quillizers) kent men nog de groep van psycho-relaxantia (minor-tranquillizers) ook wel aangeduid als psycholeptica. Het gebruik van deze geneesmiddelen is na de introduktie van chloorpromazine in 1955 sterk toegenomen. Tot de be kendste, en door artsen waarschijnlijk het meest voorgeschreven psycholeptica behoren librium, librax en valium. Deze tranquillizers verschillen duidelijk van de largactil en andere neuroleptica: ze missen de anti-psychotische werking. Een geneesmiddel als librium wordt voornamelijk gebruikt voor het opheffen van spanningen, angst en nervositeit bij normale patiënten. Bij sommige deskun digen leeft de indruk dat verschillende artsen dit middel wel eens wat al te ge makkelijk voorschrijven, d.w.z. in die gevallen, wanneer librium alleen maar dient om normale spanningen bij een mens weg te nemen, alsof het heb ben van spanningen per sé ongezond zou zijn. Desniettemin kan dit preparaat soms uitstekend werken om psychische klach ten te verlichten of lichamelijke klach ten, die door psychische spanningen worden veroorzaakt, weg te nemen. Er zijn duizenden mensen, die dit ge neesmiddel of een van de andere psy choleptica gebruiken. Welke consequen ties heeft dit voor de veiligheid op de weg? Geen alcohol, In het repertorium voor verpakte ge neesmiddelen (eerste editie 1968), een uitgave van De Toorts te Haarlem, wordt uitdrukkelijk gesteld dat genees middelen als librium en valium al naar de wijze van toepassing en individuele gevoeligheid het reactievermogen be- invloeden. Met name wordt in het re pertorium gewezen op de invloed, die er van deze preparaten kan uitgaan op iemands rijvaardigheid. Voorts wordt in het repertorium ge wezen op het feit, dat zij die dergelijke psychoactieve stoffen gebruiken, zich dienen te onthouden van alcohol, aan gezien de individuele reactie hierop niet is te voorzien. Helaas blijken sommige patiënten de raadgevingen van hun arts nog wel eens in de wind te slaan. Wan neer ze dan toch thuis een borreltje drinken, hebben ze er alleen zichzelf mee, maar wanneer ze achter het stuur stappen, zijn zij een groot gevaar op de weg. Maar ook zonder alcohol te ge bruiken kan bij gebruikers van tran quillizers de rijvaardigheid verminderen, omdat verschillende van deze medica menten een zekere sufheid en slaperig heid veroorzaken. Het is de plicht van iedere huisarts, c.q. zenuwarts zijn patiënten te wijzen op het feit, dat bepaalde medicamenten invloed kunnen hebben op de rijvaar digheid. Wij nemen trouwens aan dat dit in veruit de meeste gevallen ook wel gebeurt, zeker nu de ervaringen met de tranquillizers toenemen door het veel vuldig gebruik ervan. Anderzijds blijkt voortdurend, dat vele patiënten de wen ken van hun arts negeren en toch in een auto stappen, zelfs in gevallen waar bij er sprake is van een gebruik van hoge doses. Het heeft geen zin om wettelijk vast te leggen, dat gebruikers van tranquilli zers hun rijbewijs moeten inleveren. Dat zou tot gevolg hebben dat veel mensen niet meer de hulp van een arts zouden inroepen. Men kan slechts hopen dat door de toenemende publiciteit over de ze vraagstukken vele pillenslikkende autorijders zich eindelijk eens bewust gaan worden van de risico's, die zij ne men. (Nadruk verboden) ZWAK VLEES WERD WILD „Mijn vlees is zo zwak, edelachtba re", klaagde de niet zo slanke slager, terwijl hij met vooruit gestoken armen het hekje beetgreep. Door de omvang van zijn „lendenstuk" kon hij er niet dichter bij komen. „Verkoopt u dan afgekeurd vlees?" wilde de politierechter weten. „Mijn eigen vlees, edelachtbare. Mijn geest is wel gewillig, maar mijn vlees, ziet u..." „U éét te veel vlees, zeker", schimp te de officier, „daar bent u ook zo wild van geworden". „Ik wild? Ik ben zo mak als een vo geltje!" riep de verdachte uit. „Laten we er nu geen wild en gevo gelte bij halen, het gaat hier om het vlees", hernam de zittende magistraat. „U hebt beledigende woorden geuit aan het adres van een dame". „Dame? La-me niet lachen!" „Een klant in uw winkel". „Kw&m ze maar 'ns een keer in m'n winkel! Ze ister nog nóóit geweest, edel achtbare. Ze weet niet hoe druk ik 't heb. Ze begrijpt niet, dat er ook nog andere klanten bestaan. Ze belt alleen maar. 's Maandags om 11 uur, dat ze 1 runderlapje wil, maar vóór half één. Dinsdags om 10 uur, dat ze 2 niertjes moet hebben vóór half twaalf. Woens dags dat haar éne reclame-gehaktbal er moet zijn vóór half elf. Elke dag wordt het vroeger, omdat ze vindt dat ik te laat kom met 'n ribstukkie of dat halve onsje gekookt Gelderse worst, schuin gesneden zonder velletjes. En op die bewuste zaterdag was 't de drukste zaterdag van 't jaar, edelachtbare: geen stille zaterdag, maar drukke zaterdag voor Pasen. M'n hoofd liep al om. Hon derden bestellingen lagen te wachten. Veertien mensen tegelijk aan de toon bank. Belt dat stuk ongeluk op en gaat de prijs vragen van alles wat ik in m'n zaak heb om 't goedkoopste uit te kun nen zoeken... En de mensen voor de toonbank foeteren. Mdg ik dan asjeblieft heel duidelijk zeggen, dat ik geen tijd heb om naar dat gezanik te luisteren?" „U hebt gezegd: zeurpiet, zanikerd en uitgekookte taaie scheenbeen?" De vleeshouwer barstte in een ze nuwachtig lachen uit. „Dat zou ze willen! Nee, dat heb ik niet gezegd. Ik zei heel duidelijk: zeur niet, ouwe zanikerd, je bent een uit gekauwde ouwe taaie ceen. En daar wil ik geen woord van terugnemen, want het is een ouwe taaie uitgekauwde ceen en ze zanikt werkelijk". „Met een s of met een c?" vroeg de griffier. Er kwam een woordenboek aan te pas maar daar stond het woord niet in. „Dan ben ik onschuldig", concludeer de de verdachte, „want dan is het ook geen schelden". Maar er bleven nog genoeg beledi gende uitingen over. De cliënte in kwestie kwam met een hoogrood aangezicht onder een omvang rijke zomerhoed aangetrippeld, om haar opgekropt gemoed te luchten. Ze deed dat met een trillende schelle stem. „Ik voelde me toch zo geshockt, ik heb m'n hele leven neg nóóit zulke taal gehoord!" verklaarde ze. „En nu laat u HERENRINGEN UNIEKE KOLLEKTIE tfinÊhb KAPELLE TEL. (01102) 1223 toe, dat hij dat hier allemaal nog eens uitvoerig herhaalt en toelicht..." „U moet wachten tot u iets gevraagd wordt", zei de rechter koeltjes. Hij moest zien nog overtuigen met de juis te persoon te doen te hebben en ver volgens moest zij de eed afleggen. „Ach nee, moet dat nu heus?" sprak zij geaffecteerd. „Vorige keer hoefde ik helemaal geen eed te doen en zo..." „Nee, toen kwam u hier als verdach te. Toen stond u zelf terecht wegens belediging. Dat dossier heb ik hier lig gen", onthulde de figuur achter de groe ne tafel. Hij bladerde er in. „Dat waren toevallig soortgelijke woorden, of weet u dat niet meer?" De getuige zag r,.f van een getuigen verklaring. De slager grinnikte breed uit toen de officier tien gulden boete eiste. „En voortaan uw vlees beter beheer sen", adviseerde de politierechter, toen hij „conform" had gezegd. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met beslui ting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zgn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Cafetaria. Welke diploma's zijn er nodig om in Duitsland een cafetaria te beginnen In het algemeen zijn de vestigings eisen in Nederland en Duitsland dezelf de. En daar de vestiging van cafetaria's in ons land vrij is, geldt dit ook voor Duitsland. Wel dient u zich bg een Duit se kamer van koophandel te laten re gistreren. Namen. Wat betekenen de namen Erik en Iwan? Erik is de oud-Noorse naam (Eirikr) voor alleenheerser. Iwan is de Russische naam voor Jan of Johan en betekent: God is genadig. Karakter. Sommige mensen hou den met hun schrijven midden in een woord op en beginnen dan opnieuw. Zo'n woord staat dan in twee of meer ge deelten op schrift. Wat voor betekenis geeft men hieraan ten aanzien van iemands karakter? Soms veroorzaakt door gebrekkige kennis van de taal, doch kan ook dui den op gebrek aan zelfverzekerdheid, of als gevolg van besluiteloosheid. Steno. Waar komt het woord steno vandaan en hoe oud is het? Steno komt van het Griekse stenos (eng, kort). De uitvinder van het ste nografiestelsel is Elhelm Stolze (1798 1867). Zaagsel. Is zaagsel niet goed om over de tuin te strooien? Zaagsel is niet direkt nadelig voor de grond, doch wij adviseren u dit toch niet teveel te verwerken met de grond. Beter is turfmolm. Afgezien van het wel of niet geschikt zijn van zaagsel voor de tuin kunt u voor de kippen toch beter turfmolm gebruiken, daar dit be ter vuil en parasieten opneemt dan zaagsel. Zaklantaarns. Hoe lang bestaan de zaklantaarns reeds? Waren de eerste batterijen gelijk van samenstelling als de tegenwoordige? Ze bestaan ongeveer 70 jaar. Het wa ren toen uitsluitend geïmporteerde bat terijen uit Amerika, z.g. staafbatterijen van 33 x 60 mm. Er waren twee of drie stuks nodig in een huls. De prijs lag toen ongeveer op 2,50 per staaf. Vele staven kwamen hier leeg aan en men moest er rekening mee houden, dat ze slechts een zeer korte brandduur had den. De samenstelling was ook nog af wijkend van de tegenwoordige; de we tenschap heeft op dit gebied echter vor deringen gemaakt en zeer duidelijke ook. Tempeliers. Wat is de vereniging van Tempeliers? Dit is een geestelijke ridderorde, ge sticht in 1119 tot bescherming der pel grims. Witte mantels met rood kruis. Ondergang 13071312; op aandrang van Philips IV van Frankrijk werd de orde opgeheven door paus Clemens V; de leden werden als ketters verbrand en de rijke bezittingen verbeurd verklaard. Zij werden genoemd naar de tempel van Jeruzalem, omdat hun eerste resi dentie aan die voormalige tempel grens de. Zandstenen muur. Ik heb een wo ning van kalkzandsteen. De muren zijn zo vuil en grauw. Ik heb ze al een keer bestreken met wit cement, maar dat gaat er ook weer af. Kunt u mij ook zeggen wat voor soort verf er op moet om het goed wit te krijgen? U kunt de muren van uw huis een voudig witten met vers in water aan- geihaakte gebluste kalk. Deze wordt dan in dunne lagen op de muren aan gebracht. Onder opname van koolzuur uit de lucht gaat de kalk dan langzaam over in (witte) kalksteen. Hiertoe is een zeer langzaam droogproces nood zakelijk. Bij voorkeur maakt men daar om de muren van tevoren nat met wa ter of een aluinoplossing. Vooral niet op warme of zeer droge dagen gaan witten! Wanneer de muren goed gewit zijn, mogen ze niet meer afgeven. Na droging kunt u zonodig een tweede en derde laag opbrengen. Ook kunt u sili caat verven gebruiken, doch dit vereist een deskundige behandeling, daar deze verven gemakkelijk vlekkerig opdrogen en nogal eens willen gaan bladderen, wanneer ze te dik worden opgebracht. Regenboog. Hoe ontstaat een dub bele regenboog? Een bijregenboog ontstaat (bij sterk licht) door inwendige reflectie van het zonlicht in een regendruppel. De ge broken zonnestralen verlaten dan dus elke regendruppel in twee richtingen. Trekt men een regenboog tot onder de horizon door, dan ontstaat er een cir kel, waarvan het middelpunt (dat dus onder de horizon komt te liggen) het „tegenpunt van de zon" heet; het rood van de hoofdboog ligt dan op 42 graden van dit tegenpunt af, van de bijboog 50 graden. De afstand tussen beide bogen is dus altijd 8 graden. Bruidsjonkers. Komt het wel eens bg een huwelgk voor, dat er alleen bruids jonkertjes zijn i.p.v. bruidsmeis jes De bruid draagt dan geen sleep. Gebruikelijk is dit naar mijn mening niet, maar is het wel toegestaan? Ja, dat is wel eens het geval, als er in de familie van bruid of bruidegom geen nichtjes (of geschikte kleine kin deren) zijn. Dat heeft echter niets te maken met een sleep dragen of niet. Het werk van een bruidsjonkertje (of bruidsmeisje) behoeft immers niet altijd te bestaan in het dragen van de sleep. Dit toch wordt veelal overgelaten aan de grotere meisjes. Bovendien, 't bruids kleed kan bestaan uit een bruidsjapon met korte, of toilet met lange sleep naar keuze. Het gebruik hangt dus in eerste instantie af van de wens van het bruids paar. Danny Kay. Bestaat er in Neder land een fanclub van Danny Kay en zo ja, wat is het adres? Het correspondentie-adres van Danny Kay in België is Wittestraat 7b, Ant- 'werpen. Wellicht kunt u daar ook het adres krijgen van een eventuele fanclub in België en/of Nederland. Daarom moeten wij ons te meer houden aan hetgeen van ons gehoord is, opdat wij niet te eniger tijd doorvloeien. Hebr. 2 1. Het gaat in de Brief aan de Hebreën over het spreken Gods door de Zoon, onze volmaakte Hogepriester, die door het offer van Zichzelf een volkomen verzoening heeft teweeggebracht. Door dit spreken, dat tegelijk hande len is tot ons behoud, roept God ons op tot geloven. Nu is het opmerkelijk, hoe dikwijls de schrijver van deze brief het heeft over de mogelijkheid van af val. Had hij het voorbeeld van Israel voor ogen? Kwam de afval in zijn da gen veelvuldig voor? Hoe dit zij, hg waarschuwt er herhaaldelijk tegen. Wanneer iemand examen doet en een diploma verkrijgt, dan behoudt hij dat diploma en de bevoegdheden, die het verschaft z'n leven lang, ook al doet hij verder niets om op het peil te blij ven, waarop hij stond, toen hij met suc ces examen deed. Zo is het met 't geloof niet. Als we ons er niet druk voor maken, ons niet voortdurend inspannen, zullen we „door vloeien". „Dat is iets anders dan afvallen. Af val is breuk, resolute beslissing, her roeping van de eens genomen beslissing. Komt niet zo veel voor. Veel meer komt voor het doorvloeien. Dat is het'grote gevaar in de Christelijke gemeente. De ernst en de spanning gaat er uit; de toewijding en het heilig vuur ver flauwt. We weten het zo langzamerhand wel en luisteren met slechts een half oor naar de prediking, de Schriftlezing. We bidden niet meer echt. Het wordt een dode gewoonte-godsdienst. En zo raken we op drift van Christus weg. Een schip, dat op drift raakt, moet be ter verankerd, steviger vastgemeerd worden. Zo ook met ons. Laten we, als we ontdekken dat we bezig zijn te verflauwen, met nieuwe kracht en ernst de Heiland zoeken, Hem aangrijpen met een: „Heer, houdt Gij mij vast, anders raak ik U kwijt". Zo kan het doorvloeien door onze ongees telijke zwakheid ons nog inniger aan de Heiland verbinden en door Gods ge nade zelfs ten zegen worden. (Uit een Dagboek) WE MELD IN GE Van 814 september 1968 Zaterdag 14 sept.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.35 4.52 10.10 10.25 Maandag 5.12 5.24 10.40 10.59 Dinsdag 5.43 5.55 11.15 11.33 Woensdag 6.12 6.27 11.50 Donderdag 6.43 6.53 0.04 12.24 Vrijdag 7.14 7.25 0.38 12.57 Zaterdag 7.47 8.02 1.14 1.39

Scheldebode | 1968 | | pagina 1