^amoldltigsc ^UJctens- BAAYENS DO de speciaalzaak voor uw BRIL LAND- EN TUINBOUW WEMELDINGE YERSEKE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH WAARDE Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Naam nieuwe kleuterschool. Eén der inwoners is naar het ge meentehuis gekomen met de mededeling dat hij een naam had bedacht voor de in aanbouw zijnde kleuterschool. Om ook anderen een kans te geven met een idee naar voren te komen, stel len burgemeester en wethouders graag iedereen in de gelegenheid tot 31 augus tus a.s. namen in te dienen. Daarna zal de meest geschikte naam gekozen wor den. Raadsvergadering. De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op vrijdag 5 september a.s. 's avonds om 8 uur. Straatverlichting. De verlichting van de straten en we gen in het dorp is in de loop der jaren vaak verbeterd. In 1870 besloot de gemeenteraad on der voorzitterschap van burgemeester Jan de Klerk tot aanschaffing van drie petroleumlantaarns voor de Dorpsstraat en omdat men dacht, dat het licht van deze lantaarns zou worden weggenomen door de takken en bladeren van de lin debomen besloot men tegelijk om deze bomen maar te rooien. De aanschaffing van de lantaarns werd toegejuicht; het besluit om de bo men te rooien viel in minder goede aarde. Meer dan twintig „leden der gemeen te" richtten een adres tot gedeputeerde staten met het verzoek om medewerking tot het niet rooien van de bomen. Gedeputeerde staten vroegen nadere inlichtingen en dit was voor de raad aanleiding het rooien uit te stellen om te zien of de bomen inderdaad het licht van de lantaarns zouden wegnemen. Ook was er een verzoek in dichtvorm, getekend door meer dan 150 personen en gemaakt door Adriaan Wabeke: Geachte Leden van den Raad, Neemt het der burgerij niet kwaad Dat zij vereenigd reclameren. 't Geldt hier een algemeen belang, Daar wij de pracht, en roem en rang Van 't dorp niet gaarne zien vermeeren. Vijf en twintig coupletten waren no dig om het verzoek van de burgerij on der woorden te brengen. Het laatste couplet luidde: Geachte Leden van den Raad, Smoort nog intijds het giftig zaad Der tweedracht, eer 't naar buiten kome, Kom nog terug van uw besluit! Heft 't vonnis op voert het niet uit, Geeft ons gehoor; en spaart de boomen. De verzoeken hadden succes. De bo men staan er nog. De petroleumlantaarns zgn verdwe nen. Zij werden vervangen tloor gas lantaarns. Toen in de dertiger jaren een elektri citeitsnet werd aangelegd vond de raad het niet nodig de kabels te laten voor zien van straatverlichtingsaders. Men hield het op de gaslantaarns, gestookt met gas uit de eigen gasfabriek. Zo was er in Wemeldinge na de twee de wereldoorlog nog gasverlichting. Er stonden ongeveer dertig lantaarns. Iede re week reed de gasfitter rond met zijn ladder om de klokken van de lantaarns op te winden en de branduren in te stel len aan de hand van een lijstje, dat ter secretaire werd klaargemaakt. Wanneer het volgens de kalender volle maan was moesten de lantaarns niet branden. Maar de kalender gaf niet aan of het bewolkt zou zijn of helder weer en zo kon het gebeuren, dat het dorp bij zwa re bewolking zonder straatverlichting was. In 1954 was de techniek zover gevor derd, dat de straatverlichting kon wor den in- en uitgeschakeld zonder een spe ciale straatverlichtingsader in de kabel. De gaslantaarns zijn toen vervangen door elektrische straatverlichting. Kwik lampen in de doorgaande' route en gloei lampen van 100 watt in de woonstra ten. Een monteur van de PZEM zei toen het werk gereed was: „Wemeldinge is volgens mij nu het best verlichte dorp van Zuid-Beveland". Dit was zo, maar het duurde niet lang. Ook in andere gemeenten zat men niet stil. Daar profiteerde men weer van nieuwe ontwikkelingen en inzichten. De gloeilampen raakten verouderd. Zij werden vorig jaar vervangen door TL- buizen. Het Dorpsplein werd verlicht. Nieuwe lantaarns voor de Westelijke Kanaalweg liggen gereed. De lantaarns in andere delen van het dorp staan naar de huidige maatstaven gerekend te ver uit elkaar. Daarom heeft de PZEM op verzoek van burge meester en wethouders een plan ge maakt voor verbetering. De tweede fase van dit plan zal binnenkort aan de ge meenteraad ter vaststelling worden voorgelegd. Burgerlijke stand. Geboren: Jacobus Willem, zv. Abra ham Bal en Johanna Kooman. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Puzzelrit VW. Wellicht ten overvloede willen wij de aandacht van onze lezers nogmaals ves tigen op de puzzelrit, die zaterdag 24 augustus a.s. wordt georganiseerd door de afd. Yerseke van de VW, Inschrij ving vanaf half twee bij de camping „Zon en Zee" aan de Burenpolderweg, start om 2 uur, ook vanaf deze cam ping. Vlaggetjesdagen Yerseke 1968. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen, beloven de vlaggetjesdagen op vrij dag 39 en zaterdag 31 augustus een paar mooie feestdagen voor onze gemeente te worden. En vlaggen en vlaggetjes zul len er zijn die dagen, want de meeste schippers hebben de pavoisering voor hun schepen al voor de dag gehaald, ter wijl ook de buurtverenigingen voorberei dingen treffen om hun buurt, zowel overdag als 's avonds, een feestelijk aan zien te geven. Door onvoorziene om standigheden zullen de volledige pro gramma's voor beide dagen pas na dins dag a.s. te koop zijn, doch wij zijn in de gelegenheid gesteld u nu reeds een kort overzicht te geven van al wat de ze dagen staat te gebeuren. Vrijdagmiddag om 2 uur begint het feest al voor de jeugd met een leuk kinderprogramma op de Paardenmarkt, georganiseerd door de Oranjevereniging. Intussen worden de gasten die door het comité zijn uitgenodigd ontvangen in het verenigingsgebouw De Haven, waar na om half vijf de opening volgt van het nieuwe sportpark aan de Hogeweg. Yerseke I zal dan een wedstrijd spelen tegen de „Oude Haagse Glorie", met een aantal bekende oud-internationals. Van 6 tot 7 uur is er voor het publiek gelegenheid mosselen te eten op de Prins Willem-Aelxanderhaven, waarna er van half acht tot half negen een fraai verlichte vlootschouw wordt gehouden voor de kust van Yerseke. Na deze vlootschouw, dus om half negen, volgt er een lampionoptocht voor de jeugd, opstellen bij het gebouw „Trefpunt" aan de haven. De organisatie is hier weer in handen van de Oranjevereniging, die de lampions op de scholen zal laten uitreiken. Na deze lampionoptocht volgt er dan nog een vrolijk programma op de Paardenmarkt tot slot. Zaterdag zal er in de voormiddag een gekostumeerde wielerronde worden ge houden en wel in de Burenpolder. Deel nemers kunnen zich nu reeds aanmelden bij mevr. Van Stee-van Oost en dhrn. M. van Ast, A. van' Dixhoorn en C. R. Kanaar, of een uur voor de aanvang bij de start voor café De Sportvisser aan de Van Randwyckstraat. De start is vastgesteld op 10 uur. Het parcours gaat door de gehele Burenpolder. Ver der zal onze muziekvereniging „Mozart" in de voormiddag nog een keer te zien zijn in de oude uniformen, want na de middag om half twee zal „Mozart" zich voor het gemeentehuis presenteren in het nieuwe uniform. Om 2 uur begint dan de marswedstrijd, die gehouden zal worden op het Kerkplein en Paarden markt. Ook hiervoor wordt heel veel be langstelling verwacht. Na afloop van het marsconcours om ongeveer half vijf zal er een korfbalwedstrijd worden ge speeld op het Kerkplein, terwijl dan di verse muziekkorpsen en tamboerkorpsen een marsje door Yerseke zullen maken. Verder zal dan de avond geheel in het teken van de „muziek" staan. Na 7 uur op de Paardenmarkt o.a. optreden van de jeugdmuziekkorpsen uit Wemeldin ge en Heinkenszand, de zangvereniging „Excelsior" en de muziekclub „Tovido" uit Yerseke, waarna om half tien een grootse muzikale show wordt gegeven op het oude sportterrein aan de Ma- rijkelaan, waaraan o.a. zullen meewer ken de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" en het „Delta Tamboer- en Trompetter korps" uit Vlissingen, het Tamboer- en Trompetterkorps „Excelsior" uit Goes en het „Groot Vlissings Majorettenpele- ton" uit Vlissingen. Met een taptoe, eveneens op het sportterrein, zal het feest dan worden besloten. Zoals men uit dit overzicht zal zien, zullen het weer drukke dagen worden voor Yerseke. Laat iedereen meewer ken het feest zo goed mogelijk te doen slagen en laat vooral de jeugd meewer ken aan de gekostumeerde wielerronde, de prijzen zijn ook aantrerkkelijk. We hopen op mooi weer en dan zal het weer best gaan met de „Vlaggetjesda gen 1968". Judodemonstratie. Op 31 augustus a.s. wordt 's avonds in het Dorpshuis een judodemonstratie gegeven. Leerlingen van Sportschool W. Geelhoed uit diverse plaatsen in Zeeland zullen de demonstratie verzorgen, om u een indruk te geven van deze sport. Naar we vernemen ligt het in de bedoe ling, ook hier met judolessen te begin nen. Voetbal. Wemeldinge I speelde een oefenwed strijd tegen een Goese combinatie, wel ke in een overwinning voor Goes ein digde. Wemeldinge gaf tot aan de rust flink partij, maar na de rust moest zij het hoofd buigen tegen een beter en fel ler spelend Goes. Wemeldinge speelde evenals Goes met invallers, om nieuwe spelers te testen voor de competitie. Rijdend Bijbelhuis. Reeds vele jaren maakt het Ned. Bij belgenootschap tournees door ons land met de rijdende bijbelhuizen. Op We meldinge komt dit rijdend bijbelhuis op dinsdag 27 en woensdag 28 augustus. Van 9 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur zal de auto door het dorp rijden, de medewerksters zullen bij u aanbellen om u te bezoeken en te laten kijken in dit rijdend bijbelhuis. Een grote collectie zal te zien zijn, zodat ieder die interesse heeft, zeker zal slagen. De aktie is in terkerkelijk en wordt zo ook uitgevoerd. Collecte. De gehouden aktie voor Biafra heeft alhier opgebracht 1600,-, t.w. 1050,- op het gemeentehuis, 538,25 op het postkantoor en 40,aan nagiften. Gevonden voorwerpen. Op het gemeentehuis zijn inlichtingen te bekomen over een gevonden nylon jack en een blauw geruite fietstas. Schaken. Donderdagavond 29 augustus zal de schaakvereniging „De Zwarte Dame" weer voor de eerste maal in het nieuwe schaakseizoen bijeenkomen. Naast be spreking van enkele bestuurlijke en fi nanciële zaken wordt overwogen om in het aanstaande seizoen met een tweede achttal aan de competitie van de Z.S.B. deel te nemen. Voor opstelling in het tweede achttal wordt nog gerekend op enkele jongere schaakliefhebbers. Om de jeugd meer in het schaakspel te betrek ken zal reeds om 19 uur begonnen wor den. Oudere en jongere schaakenthousi asten zijn dan ook van harte welkom op de eerste schaakavond op donderdag 5 september in „Ons Dorpshuis". Schoolmelk op de o.l.s. Maandag werd een aanvang gemaakt met de uitreiking van schoolmelk aan de leerlingen van de o.l.s. alhier. Dit kreeg een officieel tintje door de aan wezigheid van burgemeester A. Schip per, die het eerste flesje melk kreeg aangeboden door de directeur van de melkinrichting „Hollandia" te Bergen op Zoom, dhr. Den Boer. Voor het front van de klas dronk burgemeester Schip per dit flesje leeg, waarna de melk werd rondgedeeld aan de kinderen. Raadsvergadering. Vrijdag 23 augustus a.s. om 7 uur des avonds komt de gemeenteraad bijeen. De agenda omvat 4 punten, die hande len over het bedrag per leerling voor de diverse scholen. Verder is er nog een voorstel tot vaststelling van een ver ordening opslag gas-, huisbrand- en stookolie. Concert. In de tuin van „Maria-Oord" concer teerden zaterdagavond j.l. de muziek gezelschappen „Scheldegalm" en „E.M. M.". De weersomstandigheden waren niet direkt geweldig, maar toch was de belangstelling goed en het enthousias me van de bewoners van „Maria-Oord" geweldig. Over de kwaliteit van het op treden van de gezelschappen kunnen we kort zijn. De Hansweertse en Kruining- se muzikanten kunnen samen prima blazen. Op de laatste tonen van de laatste mars diende de regen zich aan. Precies op tijd dus. Opbrengst collecte. De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft in deze gemeente 1.075,02 opge bracht. Vernieuwd contact. Vrijdag ontving de gemeenteraad de gemeenteraad en vertegenwoordigers van gemeentelijke diensten uit Echteld (N.-Br.) om de contacten, die werden gelegd in 1953 bij de watersnoodramp nog eens te vernieuwen. Enkele maan den geleden bracht de Rillandse raad een bezoek aan Echteld en nu kwam voor het eerst de hele raad van Echteld naar Rilland-Bath. Door Ir. I. W. Nor- tier, hoofdingenieur van rijkswaterstaat, werd een korte lezing gehouden over de ScheldeRijnwerken, die voor een deel op grondgebied van Rilland-Bath wor den uitgevoerd. Na de causerie werd 's morgens een bezoek gebracht aan de werken. Filmopnamen. Vorige week werd gefilmd aan rijks weg 58 bij de werken van de Schelde Rijnverbinding. Het moest verbeelden dat er „een zeer ernstig gewonde" langs de rijksweg lag. Het was de bekende Leen Jongewaard. De film werd ge maakt door de Vlissinger Jaap Wolter- beek (25 j.oud-leerling van de Breda se filmacademie en zijn vriend John v. d. Kerkhof uit Breda. Raadsvergadering. Een slepende affaire waar men in .de gemeenteraad maandagavond nog geen oplossing voor heeft kunnen vinden, is het herstel van een aantal woningen als gevolg van zoutschade veroorzaakt met de februariramp van 1953. Met name in de Vliedberg- en de Burg. van Gor- selstraat, de woningen die kort na de oorlog zijn gebouwd, is de nood hoog gestegen. De woningen vertonen veel verval. Als de gemeente ze op laat knappen, wat overigens wel gaat gebeu ren, zal dat veel geld kosten. Waar men evenwel ontevreden over is, is dat de zoutschaderegeling zo lang op zich heeft laten wachten en dat er zulke kleine vergoedingen worden gegeven. De zout schaderegeling is voor deze gemeente zo langzamerhand een heet hangijzer geworden. In de raadsvergaderingen is er de laatste jaren bij herhaling het woord over gevoerd. Zo ook maandag avond weer. Burgemeester Jobse deelde mede, dat er een kostenbegroting is op gemaakt. B. en W. zijn hiervan ge schrokken, omdat de opknapbeurt ge middeld 6000,per woning boven de schade-uitkering komt. De schade-uit kering is naar de mening van de raad evenwel veel te laag. Wethouder Mida- vaine (Gem .bel.): „Er zijn woningen bij, die maar aan een uitkering komen van 180,-". Vooral raadslid J. Hoek man (S.G.P.) trok hevig aan de bel. „Ze kunnen in Middelburg "bij het bureau j volkshuisvesting gemakkelijk zeggen dat het regenschade is". Evenals dhr. J. Walraven (P.v.d.A.) stelde hij: „Hoe verklaart men dan, dat vroeger wel al les onder de zoutschaderegeling viel en nu niet meer?" Dhr. Hoekman: „Ik ge loof, dat de uitkeringspot een eind leeg is". Mevr. N. Kamps-Visser (Gem. bel.) vond het allemaal maar dwaasheid. Al gemeen was men het er roerend over eens, dat er wat gedaan moet worden. De argumentering over de schade toe kenning mag naar het oordeel van de raad dan krom zijn, de toestand van de woningen laat verder uitstel van een opknapbeurt niet toe. Volgens de raads leden moeten sommige mensen hun bui tendeuren des avonds met een touwtje vastmaken, vertonen de ramen grote tochtgaten en dergelijke. Voor wethou der Midavaine was de materie, dat men naast het gebruikelijke onderhoud met een aanpak, zoals nu is opgemaakt, ook woningverbetering krijgt. Dit alles zal dan ook moeten resulteren in een hoge re huurprijs. Dhr. Coremans (K.V.P.) stelde voor om eerst de ramen en deu ren voor de winter in goede staat te brengen, waarop raadslid Hoekman rea geerde door te zeggen: „Niet alleen dat, alles moet gebeuren". De begroting zoals de dienst gemeentewerken die nu heeft opgemaakt, zal door B. en W. nog eens grondig worden bekeken. Daarna zal er spoedig een voorstel aan de raad worden gedaan, waarbij B. en W. er dan naar zullen streven om het allemaal in één bestek te laten uitvoeren. De begro ting 1969 werd op een totaal van 2.269.323,95 voor de gewone dienst vastgesteld. Het jaarstuk is uitsluitend verkregen met een post onvoorzien van 26.263,64. Bij de behandeling pleitte mevr. N. G. Kamps-Visser voor wat meer toezicht op het werk in de buiten dienst. Volgens haar gaat er teveel tijd verloren met niets doen. Raadslid J. v. d. Boomgaard (C.H.) vroeg zich af, of de hondenbelasting niet moet worden opgetrokken. Ook vroeg hij of het weeg- huisje te Bath geen sta-in-de-weg is. Volgens de voorzitter wordt het ge bruikt voor bergruimte voor reddings materiaal. Het voorstel om de Verleng de Vinkenissestraat aan één zijde te sluiten voor motorvoertuigen en wagens werd bij amendement van raadslid J. Hoekman gewijzigd in een inrijverbod voor vrachtwagens langer dan 6 meter aan beide zijden. Aan een aantal wo ningen in de Irenestraat en Hoofdweg zullen de dakgoten worden vernieuwd. Hiervoor werd een krediet van 1620, uitgetrokken ten laste van de risico reserve van het gemeentelijk woningbe drijf. Het bestemmingsplan „Kom Ril land" werd vastgesteld. Alle verleende bouwvergunningen volgens art. 20 van de wederopbouwwet zullen daarmee ge realiseerd zijn. Tevens is rekening ge houden met de bouw van een r.-k. kerk. Voor herbestrating van de Beatrixstraat werd een krediet van 4500,gevo teerd. Voor de opslag van gas- huis brand- en stookolie werd een verorde ning vastgesteld. Een krediet van 9600 gulden werd beschikbaar gesteld voor het wijzigen van de wegenlegger. Van het opmaken hiervan zag raadslid J. Hoekman het nut niet in. Hij zei: „Ze hebben het al 7 jaar op sleeptouw ge houden, laat het nu nog maar enkele jaren duren". Voor het aanschaffen van een handwerkkast werd aan de Geref. Gem. school een krediet beschikbaar ge steld van 675,50. De vaststelling van een wijziging van de gemeentebegroting in verband met de bouw van een r.-k. school bracht nogal discussie teweeg nu er aan de begroting van de architect posten moesten worden toegevoegd voor opzetten en pendeldienst. Daarbij zou het gaan om resp. 4.000,- en 5.000,-. Algemeen was men van mening dat er door de architect fouten zijn gemaakt. Omdat de aanbesteding heeft plaatsge vonden, is er volgens de voorzitter niet aan te ontkomen. De laagste inschrijving lag nog aanmerkelijk boven de begro ting van de architect. Aan de toevoe ging van 5.000,voor het pendelen van de aannemer, kon dhr. Hoekman zijn stem niet geven. Dhr. Hoekman was van mening, dat de architect deze post maar moest dragen. me en dhr. H. Don, die na afloop in café Koeman de ongevallen bespraken en de toegepaste behandeling. Concert. Bij gunstig weer wordt zaterdag 24 augustus te 8 uur een concert gegeven op de tent door de muziekvereniging „Vooruit". Zwemmend over de Schelde. Dhr. P. Schooner, 30 jaar, badmeester te Kloosterzande, die wellicht de toren van Waarde vele malen van veraf heeft zien staan, wilde hem ook wel eens van dichtbij zien en zo heeft hij zondag het aangedurfd zwemmend de Westerschel- de over te steken, wat nog nooit eerder is gebeurd en wel op de gevaarlijkste plaatsen. Om 15.20 uur is hij te Wals oorden, te water gegaan en met een grote boog kon hij om 17.47 uur weer vaste voet krijgen aan de dijk te Waar de. Met uitsluitend schoolslag te zwem men had hij 8 km afgelegd in een woe lige zee met windkracht 9; golven van 1 tot iy2 meter met als tegenliggers veel grote zeeschepen. De terugtocht werd wat gemakkelijker gedaan met de veerboot. Jammer dat aan velen van deze ongewone overtocht over de Schel de niets bekend was, zeker had hij een grootse ontvangst gekregen. Maar het is zeer zeker een grote prestatie. Oefening brandweer en Rode Kruis. Donderdagavond werd in samenwer king met de vrijwillige brandweer alhier en de afd. Rode Kruis Krabbendijke en omgeving een gezamenlijke oefening ge houden. Verondersteld werd dat het Hervormd Centrum in brand stond, waarbij een aantal brandweermannen verwondingen hadden opgelopen. Het Rode Kruis dat werd gealarmeerd kreeg opdracht de patiënten te behandelen en te vervoeren naar de gemeentewerk plaats, waarbij ook enkele Rode Kruis- helpers werden geacht letsel op te heb ben gelopen. Onder de slachtoffers wa ren er met gebroken ledematen, inwen dige kneuzingen, brandwonden, shok en schijndoden. De leiding van deze oefe ning was in handen van Dr. G. J. Noo- GEZONDE BEDRIJFSVOERING ALLEEN MOGELIJK OP GEZONDE GROND De achteruitgang van de struktuur van onze landbouwgronden en de po gingen die dienen te worden aangewend om de struktuur te verbeteren, staan momenteel in het middelpunt der be langstelling. Van bijzonder grote waarde voor de verbetering van de struktuur van on ze goede landbouwgronden is de uitzaai van SILETTA. Dit kruisbloemig gewas groeit zeer snel en de grondbedekking is prachtig. Op 10 cm hoogte sluit het gewas zich reeds en onderdrukt dan alle onkruid, 8 weken na de uitzaai kunnen de planten al in bloei staan. De zaaizaadhoeveelheid is 18 tot 20 kg per ha. Men zaaie machinaal of breedwerpig met de hand. De geweldige grote hoeveelheid groe ne massa die Siletta levert, kan onder- geploegd worden of als groenvoer wor den geoogst. De wortel- en stengeldelen verteren in het najaar en winter vrij snel en ge ven in het voorjaar een goede bouwvoor. Als groenbemester is het een uitste kend gewas. Na een flinke nachtvorst slinkt het gewas dermate, dat onderploegen wordt vergemakkelijkt. Bij silage moet gemengd worden met melasse, suikerbietenkoppen of andere koolhydraatrijke produkten. Het gewas is zeer geschikt voor be weiding van schapen. Bij rundvee zijn wisselvallige resultaten opgedaan. Siletta kan praktisch op alle gron den groeien en kan gedurende de hele maand augustus worden gezaaid, in het zuidwesten zijn nog zeer gunstige re sultaten verkregen bij inzaai tot midden september. Het is het meest aangewezen gewas voor alle stoppels welke na midden augustus vrijkomen. LOPEN OP BUITENWEGEN Hoewel er relatief minder voetgan gers op buitenwegen lopen de groot ste concentratie treft men immers onge twijfeld in de stadscentra aan blijken de voetgangersongevallen buiten de be bouwde kom, zowel voor wat betreft het aantal als de aard van deze ongevallen, veel ernstiger te zijn dan algemeen ge dacht wordt. Van de in 1966 in het verkeer gedode voetgangers vonden er 360 de dood bin nen en 246 of ruim 40 buiten de be bouwde kom. Van de 5845 ernstig ge wonde voetgangers vielen er echter slechts 865 buiten de bebouwde kom, of nog geen 15 voor de licht gewonden was dit slechts 9 Op iedere vier gewonde voetgangers wordt er buiten de bebouwde kom der halve één gedood, terwijl er binnen de bebouwde kom op iedere twintig gewon de voetgangers één dode valt. Hoe belangrijk het is dat voetgangers op buitenwegen, bij het ontbreken van voet- of fietspaden, tegen het rijverkeer in dus links lopen (en tijdig uit wijken), blijkt uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1962 in gesteld onderzoek. Van de in dat jaar op buitenwegen zonder voetpad gedode voetgangers liepen er 29 rechts en slechts 5 links. Tevens bleek hierbij dat de zichtbaarheid van de voetganger bij deze ongevallen een alles overheersende rol speelt: niet minder dan 31 van deze 34 dodelijke ongevallen vonden plaats bij duisternis en dus slechts 3 bij dag licht. Uit deze statistische gegevens kunnen de volgende belangrijke lessen worden getrokken: Voor het rijverkeer: Houd op buiten wegen te allen tijde rekening met moge lijk aanwezige voetgangers, vooral bij duisternis en daar waar voet- en fiets paden ontbreken. Voor voetgangers: Houd bij het over steken op buitenwegen rekening met de hoge (re) snelheid van het rijverkeer, waardoor het ook sneller bij u is. Als er geen voetpad is maak dan ge bruik van het fietspad; als ook dat ont breekt loop dan op de linkerkant van de rijbaan. Kijk uit en wijk uit. Laat kinde ren daar aan de bermzijde lopen. Loop bij voorkeur niet bij duisternis op bui tenwegen. Is dit onvermijdelijk, maak u dan goed zichtbaar door het dragen van licht gekleurde kleding of nog beter van reflecterende of lichtgevende hulp middelen. Wist u dat u wel 6 maal zoveel kans heeft daar bij duisternis een ongeluk te krijgen als voetganger, dan bij dag licht

Scheldebode | 1968 | | pagina 2