Nederlands Ziekenfondswezen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 12 23 AUGUSTUS 1968 WEL EN WEE VAN Beter systeem nog niet gevonden lIlLlECEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. In een recent proefschrift is nog eens het feit beklemtoond, dat de meeste ver zekerden bijzonder tevreden zijn over het Nederlandse ziekenfondswezen. Dat is ongetwijfeld een opvallende conclusie, want ons ziekenfondswezen heeft bij de genen, die er niet rechtstreeks bij betrokken zijn, in het algemeen geen beste re putatie. De buitenwereld wordt altijd attent gemaakt op het ziekenfonds op mo menten dat er moeilijkheden of conflicten zijn. In het verleden waren dat moei lijkheden tussen de medewerkers en de overheid, wanneer het ging om de verhoging van de loongrens. Van meer recente datum dateren de discussies over de hoogte van de premie, de eventuele invoering van een eigen risico en last but not least het conflict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen. Dit alles heeft ertoe geleid dat bij velen de mening heeft postgevat, dat het Nederlands ziekenfondswezen een stelsel is, waarover algemene ontevredenheid heerst. WE MOETEN BETALEN VOOR BETERE MEDISCHE VOORZIENINGEN In sommige kringen is men niet te vreden over het huidige systeem, maar het valt dan toch wel op, dat deze kriti- casters moeite hebben om een nieuw systeem te bedenken. Men kan zich dat voorstellen. Want het moet gezegd wor den dat het Nederlandse ziekenfonds wezen de verzekerden een perfect cura tieve verzorging biedt, die voldoet aan de eisen die de moderne geneeskunde stelt. Men kan bovendien zijn ogen niet slui ten voor het feit, dat dit systeem aan de artsen, apothekers, tandartsen e.d. een grote mate van bestaanszekerheid geeft. Tenslotte is het voor een groot deel aan de abonnementshonoreringen van het ziekenfonds te danken, dat de Nederlandse huisarts zo'n belangrijke plaats als gezinsarts inneemt. Dit in te genstelling tot vele andere landen. Voor de verzekerden is op deze manier niet alleen een objectieve veiligheid gescha pen door middel van een sluitend sy steem, maar ook een subjectieve veiligheid, dat is het gevoel van veilig te zijn bij de arts die men in vertrouwen raadpleegt, de arts ook die men zelf heeft gekozen. Bezwaren tegen het huidige zieken fondswezen kunnen moeilijk voortsprui ten uit het feit, dat het voor het groot ste deel een verplichte verzeke ring is. Voor gezinnen met een beperkt inkomen (momenteel is de loongrens ge steld op maximaal 13.200,per jaar) bestaat de morele plicht zich aan te sluiten bij een verzekering tegen de kos ten van gezondheidszorg. Alleen op die wijze kan het hoofd van het gezin zijn verantwoordelijkheid dragen voor de me dische zorg van zijn gezin. Misschien kan het grootste deel van onze werk nemers deze verplichting best missen, zij zouden zich toch wel verzekeren. Maar het grote voordeel van een verplicht stelsel is hierin gelegen, dat men in staat is premie naar draagkracht te hef fen. Eigen risico Ons ziekenfondswezen is gebaseerd op een stelsel van gegarandeerde hulp. Aan de ziekenfondsverzekerden wordt een bijna volledige curatieve verzorging ge garandeerd zonder dat een extra finan ciële bijdrage wordt gevraagd. Daar tegenover staat de ziektekostenverzeke ring, die als stelsel van restitutie een gehele of gedeeltelijke terugbetaling doet. Er is de laatste jaren veel gesproken over de invoering van een z.g. eigen ri sico. D.w.z. de verzekerde zou dan naast zijn premie een deel van het risico van de hulp die hij ontvangt zelf moeten dragen. Maar gezinnen die moeten rond komen met een loon beneden de wei standsgrens (en dat is nog altijd het grootste deel van de bevolking) zijn meestal niet in staat dusdanige reserve te kweken, dat zij deze risico's zelf kun nen dragen. Natuurlijk zijn er duizenden verplicht- of vrijwillig verzekerden, die best een eigen bijdrage zouden kunnen betalen, maar er zijn er waarschijnlijk evenveel, voor wie dit een te grote financiële be lasting zou kunnen worden. Wij denken hier met name aan gezinnen die vèr be neden de loongrens zitten, en aan ge zinnen waar veel ziekte heerst. Premieverhoging. Een ander bezwaar, dat men tegen het bestaande systeem kan inbrengen, is het bestaan van verplichte- en vrijwillige verzekering naast elkaar. Maar het is nu eenmaal niet mogelijk om werkne mers en zelfstandigen als één geheel te behandelen. Tenslotte ligt er in het ziekenfonds wezen naar de mening van zeer velen nog een groot financieel probleem. Hier en daar wordt al de voorspelling gedaan dat het zó niet langer goed kan gaan. Er bestaat ernstige verontrusting over de aanhoudende stijging der totale uit gaven. Maar bij de stijging van de uit gaven in het ziekenfonds mag toch niet onvermeld blijven, dat de medische mo gelijkheden sterk zijn uitgebreid en zijn toegenomen in alle sectoren van deze hulp. De moderne geneeskunde heeft ons veel te bieden en is het dan zo on redelijk dat wij daarvoor meer moeten betalen In de afgelopen jaren is de premie voor het ziekenfonds voortdurend ver hoogd. In 1961 bedroeg de premie voor de verplichte verzekering 4,9 nu 7,2 De helft van deze premie moet door de werkgever worden betaald. Kwaliteit. Men kan dus stellig van een aanzien lijke premieverhoging spreken, terwijl het vermoeden is gewettigd, dat het vol gend jaar dit percentage nog weer iets zal moeten worden verhoogd. Men kan over deze premieverhoging natuurlijk mopperen, maar anderzijds rijst de vraag of wij iets voor onze gezondheid moeten overhebben. In het tijdvak dat de premieverhogin gen plaatsvonden is het medisch dien stenpakket ontegenzeggelijk ook in kwa liteit toegenomen. De kans op een goe de, deskundige behandeling is gestegen en het is toch niet onbillijk dat dit ook in de premie tot uitdrukking wordt ge bracht. Het is overigens wel opvallend dat degenen die de premie moeten betaleü, daaronder betrekkelijk koud blijven. Een belasting- of accijnsverhoging wekt meer kritiek dan een verhoging van de zie kenfondspremie. De ervaring leert, dat geen vrijwillig verzekerde het zieken fonds verlaat, omdat hij de premie niet wil of kan opbrengen. Men kan tegen het huidige zieken fondssysteem wel enkele bezwaren koes teren, maar er zullen zwaarwegende ar gumenten moeten worden aangedragen voordat men verantwoord zou kunnen overstappen op een ander systeem. Die argumenten zijn in de bestaande be zwaren tegen het ziekenfonds feitelijk niet te vinden. (Nadruk verboden) BOT GEVANGEN ,,'t Is de koffietijd, edelachtbare", zei de broodmagere verdachte. „Er wordt hier geen koffie geschon ken", antwoordde de politierechter. Maar de hyperslanke en hypernerveuze huis moeder vroeg niet om koffie. Ze kwam vertellen, waarom ze geprobeerd had twee bedaagde echtelieden aan het spit te rijgen. En juist dat verschrikkelijke feit voltrok zich in de tijd, die vele huis moeders bestemd hebben voor een ge noeglijk onder onsje met een kopje kof fie. „Goed", zei de rechter, „bij de kof fie. Voelt u dan wel eens meer die nei ging opkomen om met een paraplu in iemands buik te prikken?" „Mijn hemeltje nee", zei de schriele spillebeen, „maar u moet wel weten, as- dat ik dan altoos effetjes oehoe roep naar de overbuurvrouw". „Aha". „Nee, oehoe. Dus wat doen ik, ik loop as gewoonlijk naar het raam, ik schuif het raam op..." „En u roept oehoe, jawel, maar..." „Nee, meneer, ik roep géén oehoe!" „O, en u zegt daarnet dat u altijd oehoe roept". „Nee meneer de edelachtbare, ik roep géén oehoe. Ik roep au en weet-ik-veel- wat-nog-meer, want mèt dat ik me kop buitensteek, komt daar een kolossale hond op me afspringen dat ik terug schrik, me achterhoofd tegen dat raam stoot van wat-heb-ik-jou-daar en dat ondier me hele koffieservies omver zie dazen. Me hele smyrna bedorven". „Maar die hond was toch niet van de buren?" „Nee meneer de edelachtbare, maar die buren hebben het wel op hun ge weten. Hij flikt wel es meer van die aardigheidjes. Dat komp omdat ik niet op meneer z'n avances inga, ziet u. Nou heeft ie dat kreng van een poedel een reusachtig bot gegeven, maar hij heit het vastgebonden aan mijn raam. Me neer wéét precies dat ik altoos met de koffie dat raam openschuif en oehoe roep tegen me overbuurvrouw om dat mins óók een koppie troost mee te la ten drinken. Hij ken 't op z'n vingers uitrekenen hoe laat 't feest gaat gebeu ren en hij gaat nèt tegen tienen staan kijken in de straat. Met z'n bejaarde aanhang. Nou, ik schuif m'n raam open, 't bot vliegt omhoog en de hond springt as 't gesmeerde weerlicht óchter die bot an. Me kamer in. Laat me smyrna alle koffie opzuipen. En de koppies an dig- gels. En meneer staan lachen. Ik grijp een paraplu om die hond me kamer uit te jagen. Heb ik dat kreng er eindelijk uit, komen ze met z'n beije voor het raam vragen wat er an de hand is! Nou ja, dan prik je toch zeker met wat je toevallig in je hand heb?" Wat de magistraten ook deden om verdachte uit te leggen, dat ze nimmer het recht in eigen hand mocht nemen, laat staan een martelwerktuig, zij hield vol dat haar daad een menselijke re- aktie was, die nimmer verhinderd had kunnen worden. „En we hebben niks gedaan ook", ver telden de beide bejaarde getuigen. „Geen bot gekocht ook?" vroeg de politierechter. „Dat bot? Wat haar zoontje aan het raam gebonden heeft? Nee, dat heeft dat joch zélf gehaald bij de slager". Op dat moment stiet de zeer schaars geproportioneerde beklaagde een ijselijk gegil uit. „Mijn lieverd bekladden, mijn eigen zoonlief tegen z'n moeder opzetten, tweedracht zaaien in een gelukkig ge zinsleven, kénnen jullie wel?" Maar de slager stond op de publieke tribune en kwam graag naar voren om de hele verschrikkelijke waarheid uit de doeken te doen. Hij had inderdaad een KAPELLE TEL. (01102) 1223 bot geschonken aan de tengere knaap. „Omdat ik zo'n medelijden met die kaal geschoren poedel had, edelachtba re, want dót zee die". Weg verzachtende omstandigheden. De officier eiste het volle pond: 300,- boete of twee maanden gevangenisstraf. „Voor die paar onnozele peuten!!" kreet het verbleekte frêle figuurtje. „Het waren flinke wonden", zei de rechter, „en u bent afgestormd op twee volkomen onschuldige mensen die zich niet of nauwelijks konden verweren". En hij vonniste conform. „En wee uw ge beente als u nu uw eigen zoontje gaat mishandelen! Dan krijgt u het dubbele". Nijdig trippelde zij de zaal uit. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met beslui ting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W() willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echt er geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Koperen ketel. Ik heb een koperen vernikkelde waterketel met platte bo dem. Nu wil ik deze ketel graag zo la ten behandelen dat hij van rood koper wordt. Op welke manier kan dat? De verwijdering van de nikkellaag van uw ketel is op twee manieren mogelijk: 1. Langs chemische weg. Dit kan het beste met behulp van zwavelzuur. Het is echter wel noodzakelijk om vóór het ontnikkelen een stukje zuiver ko per (rood koper) in het zwavelzuur te doen om aantasting van het voor werp tegen te gaan. 2. Langs elektro-chemische weg. Omdat een theoretische behandeling van dit proces te ingewikkeld zou zijn, en ook omdat het vrij moeilijk is om zelf op deze manier te doen, kunt u zich het beste wenden tot een galvanisch bedrijf. B.v. Galvanische Inrichting „Gelria", Kerkstraat 33b, Utrecht, tel. (030) 13187. Of: Galvanotechnicum, Oudwijkerdwarsstraat 79bis, Utrecht, tel. (030) 29856. Bij beide processen is het belangrijk om te weten of het basismetaal zuiver ko per is of een koper-zinklegering (geel koper). Wanneer men een stukje rood koper aan het zuur heeft toegevoegd, zal een roodkoperen voorwerp nauwelijks of niet aantasten. Geel koper daarente gen wordt wel aangetast, omdat het le geringselement zink in het zuur kan op lossen. Bijstand. Is het mogelijk dat een alleenstaand iemand die een pracht huis met grote tuin bezit, een dienstbode, luxueuze auto, duur gekleed en met va kantie naar Spanje gaat, van de bij standswet krijgt? Is het zo dat een al leenstaande hardwerkende vrouw met karakter de dure gemeentebelasting moet betalen, opdat zij hun stand moe ten ophouden? De Algemene Bijstandswet is bedoeld om iedere Nederlander, die niet in zijn noodzakelijk levensonderhoud kan voor zien, hierin bij te staan. Nu is niet voor iedereen een bepaald bedrag te noemen dat hij nodig heeft voor zijn noodzake lijke levensbehoeften, maar de situatie die u schetst, lijkt ons hiervoor wel zeer onwaarschijnlijk. Niettemin kan de schijn sterk bedriegen en wat u voor bezit aan ziet, kan door anderen zijn of worden gefinancierd, terwijl in werkelijkheid de inkomsten, waarvan geleefd moet wor- Iden, toch zeer miniem zijn. Uw tweede opmerking is ons niet geheel duidelijk. Waarom zou een alleenstaande werken de vrouw geen belasting behoeven te betalen en een alleenstaande werkende man of een gezinshoofd of dergelijke wel? Ieder draagt naar vermogen in de algemene lasten mee. Uien. Hoe kan men uien bewaren? Een eerste vereiste is dat het goede, harde en gezonde uien betreft, die goed gedroogd zijn. Vervolgens kunt u ze in het klein het beste bewaren op een koe le, vorstvrije, droge plaats. Een vochti ge kelder is daarom niet geschikt. Het beste is op een koele, droge, vorstvrije zolder, waar u ze op oude kranten uit spreidt. Aarde enz. worden verwijderd, maar ga niet aan de uien pellen, want dan zijn ze minder houdbaar. Houdt steeds de rotte uien er uit, maar laat ze anders zoveel mogelijk met rust. Bij vorst afdekken met stro of kranten en na de vorst langzaam laten dooien, dus verder met rust laten. In een bewaar- schuur of koelhuis is heel goed, mits u ze niet bij vruchten e.d. opbergt, met het oog op de lucht. In het groot be waart men ze wel buiten in z.g. rennen met gaas afgezet, strooien dak en zo nodig bedekt met riet- of stromatten. Bessen. In 1966 hebben wij twee rode bessenstruiken op hetzelfde kweek bed geplant. Deze grond is bij het aan leggen van de tuin 1 m diep omge werkt. Nu heeft de ene struik verleden jaar al gedragen maar de andere bloei de even en toen verdroogden de bloe men. Dit jaar zijn ze weer verdroogd. Wat kan de oorzaak zijn en is er iets aan te doen? Dat de ene wel en de andere niet ver droogt kan zijn oorzaak hebben in de herkomst van de stek, daar u niet schrijft of de stekken al dan niet van dezelfde struik afkomstig zijn. Verder kan het zijn, dat toevallig door de zeer diepe grondbewerking de slechte struik op een zeer droog en zandig stuk grond is komen te staan en in een zeer droge periode hier last van kreeg. In droge perioden moet u veel in een geul om de struiken heen gieten. Tevens in die geul goed verteerde stalmest doen. Verder de struiken in de winter flink snoeien. Pierement. Nog steeds wordt het straatorgel pierement genoemd, er wordt dan gedacht aan de Pier, pierewaaien of iets dergelijks. In mijn herinnering meen ik dat die naam ontstaan is door de fonetische weergave van de naam van de orgelbouwer Pierre Amant die woon achtig was in België. Hiervan ontbreekt mij echter elke documentatie. Is dit u bekend Wij hebben voor de beantwoording van uw vraag ons licht eens opgestoken bij iemand die het weten kan, n.l. de heer Jongeneel, conservator van het museum „Van speeldoos tot pierement", Utrecht. Volgens hem is de afleiding van het woord „pierement" van de naam van de orgelbouwer Pierre Amant beslist on juist. Hij verklaarde deze specifieke Jor daanse uitdrukking als afkomstig van pierewaaien, wat op zijn beurt weer af stamt van pirouettes (die om het draai orgel heen gedanst werden). Neten. Hoe kan men neten uit het haar verwijderen? Ik heb het al gepro beerd met hoofdwater en veel wassen, maar het helpt niet. Wanneer u de neten (eieren van de luis) niet doodt, krygt u steeds luis. Een goed, goedkoop en probaat middel is het volgende: 's avonds wast u het haar met azijn, gewone huishoudazijn, dus geen extract. Laat dit een nacht zitten. Na het overvloedig insmeren met deze azijn bedekt u het hoofd met een muts of doek, laat het een nacht zitten en dan het haar uitwassen. De bedoeling is dat de azijn de eiwitstoffen in de neten doodt. Zonodig nog een keer herhalen. Hoofdrol. Wie speelde de vrouwe lijke hoofdrol in de film van de Glenn Mill er-Story De vrouwelijke hoofdrol in de film van de Glenn Miller-Story werd vertolkt door June Allison. Doch Hanna antwoordde en zei- de: Neen, mynheer, ik ben een vrouw bezwaard van geest; ik heb mijn ziel uitgegoten voor het aangezicht des Heren. Toen antwoordde Eli en zeide: Ga henen in vrede, en de God Israels zal uw bede geven die gij van Hem gebeden hebt. 1 Sam. 1 15, 17. Het moet ons verwonderen, dat de ge tergde Hanna, toen ook de priester haar smadelijk bejegende, niet wanhopig is geworden. De onderdrukking zou wel een wijze dol maken, hoeveel te meer een gesarde vrouw, die op de plaats waar zij troost zoekt een onverdiende afstraffing krijgt. Ook die eerwaardige, door wiens mond de Here Zijn volk ze gende (Num. 6 27), wilde haar als een eerloze wegjagen uit het Heiligdom. In dat benauwde ogenblik heeft de Here Hanna bijgestaan. Waardig en op ge paste wijze bracht zij de grijsaard zijn grote vergissing onder het oog. Van wijn wordt het hart vrolijk, en zij was be zwaard van geest. Niet in dronkenschap had zij haar heil gezocht, maar zij had zo juist met God gesproken, en dat leert Belial, de Satan, zijn kinderen toch niet Hanna! Hanna! van waar had gij de kracht om zó die grote man zó kalm te woord te staan? Nu was het woord aan de Hogepries ter. Het zachtmoedige antwoord van Hanna heeft hem dadelijk van zijn voor barigheid overtuigd. Een biddende doch ter Abrahams was door hem, een dienst knecht Gods, vals beschuldigd van Tem pelontheiliging door dronkenschap! Hij, de priester, stond zelf hier schuldig aan heiligschennis. Terwijl een zwakke vrouw haar verdriet de Here vertelde, had hij staan stamelen! Maar ja, de één had op een stoel in het Voorhof gezeten, de ón der had aldaar haar ziel uitgegoten voor het aangezicht des Heren, en dat ver schil is ook zo groot. Eli moet zich voor die vrouw diep hebben geschaamd. Zij daarentegen mocht uit zijn gezaghebbende mond de verzekering ontvangen, dat de God van Israel haar bede zou inwilligen. 'tWas haar een Amen op haar gebed! Ga in vrede, klonk thans zijn zegenend woord. Lezer, wat zegt u hiervan? Kunt u nog bidden? Roep toch tot Hem, Die mach tig is meer dan overvloedig te doen bo ven al wat wij bidden of denken. Leer ook dit nog. Hanna bad bij het altaar. Bid gij bij het kruis, dat wil zeggen: om Jezus' wil. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 2531 augustus 1968 Zaterdag 31 augustus: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag HOOGW. v.m. n.m. LAAGW. v.m. n.m. 4.33 5.13 5.47 6.18 6.55 7.35 8.25 4.51 5.26 6.00 6.34 7.09 7.52 8.42 10.06 10.44 11.20 11.55 0.15 0.53 1.38 10.30 11.05 11.38 12.29 1.08 2.08

Scheldebode | 1968 | | pagina 1