NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND De nieuwe omzetbelasting en de kleine ondernemer LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 11 16 AUGUSTUS 1968 lilt LBO EN wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. B.T.W. EN MIDDENSTANDER Voor de grote ondernemer, die voor zijn bedrijf toch al een uitgebreide boek houding moest voeren, betekenen de op gelegde verplichtingen voor de belasting op de toegevoegde waarde (B.T.W.) de minste extra werkzaamheden. De kleine ondernemer echter, die uit een oogpunt van zijn eigen bedrijfsvoering zo'n uit gebreide administratie niet nodig had, ziet zich verhoudingsgewijs voor het meeste extra-werk, en dus voor de mees te extra-kosten geplaatst. Hoewel de ondernemer in principe, net als voor de loonbelasting, de eer geniet als onbezoldigd ambtenaar te mogen (en moeten) fungeren, is daarop toch een uitzondering voorzien voor de kleine on dernemer. Voordeel beneden 1800, Indien een ondernemer een natuurlijk persoon is en geen naamloze of andere vennootschap en de door hem in een kalenderjaar af te dragen belasting (dus wat hij van afnemers heeft ontvangen minus wat hij aan leveranciers verschul digd is geworden) niet hoger is dan 1800,dan behoeft hij die belasting slechts af te dragen voorzover die de 1200,te boven gaat. Wanneer hij b.v. aan afnemers, on dernemers en particuliere consumenten tezamen 2500,B.T-W. in rekening heeft gebracht en hij heeft daartegen over volgens zijn facturen aan zijn le veranciers 1500,B.T.W. betaald in dat jaar, dan mag hij het gehele ver schil ad 1000,zelf behouden. Had hij 2500,in rekening ge bracht en aan leveranciers maar 1000,- betaald, dan behoeft hij maar 1500, minus 1200,dat is 300,aan de fiscus door te betalen. Hij heeft dan 1200,meer winst of hij kan voor dat bedrag administratieve hulp aan trekken. Tot 3000,—. Zou hij normaliter meer dan 1800, doch minder dan 3000,per kalender jaar moeten afdragen, dan mag hij die afdracht verminderen met het bedrag dat zij lager is dan 3000, Voorbeeld: A brengt aan afnemers in rekening 6000,en betaalt aan le veranciers van verhandelde goederen en van een nieuwe koelvitrine 3800,B. T.W. Per saldo zou hij in dat jaar moe ten afdragen 2200,B.T.W. Dit mag hij dan verminderen met 3000,mi nus 2200,dus met 800,zodat hij uiteindelijk van de per saldo geïnde belasting 1400,moet afdragen en 800,zelf mag houden. Zou het af te dragen bedrag zonder reduktie geen 2200,zijn geweest doch 2300,dan zou de aftrek geen 800,maar 700,groot zijn ge weest en was dus uiteindelijk geen 1400,maar 1600,verschuldigd. Bij 3000,(en daarboven natuur lijk) vervalt deze reduktie. Wie is klein? Hoe klein moet nu die ondernemer zijn? Dat hangt af van het tarief dat op de door hem geleverde goederen van toepassing is. Is dit uitsluitend 12 dan correspon deert het bedrag van 1200,met een bedrag van 10.000,verschil tussen zijn verkopen en inkopen. Het gaat daar bij niet uitsluitend om zijn bruto-winst, doch ook aan- en verkopen van bedrijfs middelen tellen mee. Verhandelt hij uitsluitend goederen of diensten waarop het 4 tarief van toe passing is, dan komt hij pas aan het bedrag van 1200,dat hij zelf mag houden, bij een verschil van 30.000, tussen aan- en verkopen. Twee maten. Groot en klein zijn in de B.T.W. maar zeer betrekkelijke begrippen. Wanneer we de bedrijfsmiddelen even buiten be schouwing laten, kunnen we stellen dat een ondernemer die op 4 -artikelen 25.000,bruto winst maakt nog klein is. Maar wie op 12 %-artikelen een bru to winst maakt van 11.000,is al niet meer zo klein, hij moet al begin nen te betalen. En wanneer -de eerstgenoemde onder nemer naast zijn 4 %-artikelen nog voor een miljoen aan vrijgestelde artikelen verhandelt, dan blijft hij klein. Soms is klein al gauw groot en soms is heel groot toch klein. Men zou zeggen: hier meet men met twee maten. Het zijn echter drie maten, want het hangt er van af of men overwegend 12 %- of 4 %- of 0 %-artikelen ver koopt. Wel schrijven! Deze kleine ondernemers moeten der halve wèl voldoen aan de administratie ve plichten. Doen ze dat niet, dan zijn ze strafbaar. Bovendien krijgen ze in dat geval de aantrekkelijke reduktie niet. De minister kan, en zal waarschijn lijk, nog andere uitvoeringsvoorschriften geven. De wet laat daarbij ook de mo gelijkheid open dat die ondernemer, die door de reduktie toch nooit iets zou moeten afdragen, van de administratie ve verplichtingen wordt ontslagen. Hij wordt dan echter als particulier beschouwd, wat zakelijke nadelen kan medebrengen. Verwacht mag worden, dat men niet gedwongen van deze gunst gebruik zal behoeven te maken. Boer en tuinder. Landbouwers worden door de fiscus meestal niet als volwaardige boekhou ders beschouwd, veelal met hun eigen instemming. De B.T.W. beschouwt hen helemaal niet als ondernemer, tenzij ze zelf willen. De regel is, dat landbouwers, veehou ders, tuinders en bosbouwers in de groep consumenten worden ondergebracht in dien ze maar geen andere goederen le veren dan een uitgebreide groep in een tabel genoemd. Deze tabel noemt zelfs water en tafelazijn, peperkoek en appel stroop enz. enz., zodat de landbouwer al heel ver van zijn stam moet zijn geval len, wil hij hiervoor niet meer in aan merking komen. Het is daar op het land echter niet alleen maar rozengeur en maneschijn zonder B.T.W., want de uitzondering brengt ook mede dat zij van de belasting die op hun bedrijfsmiddelen drukt ook niets kunnen aftrekken. Die betalen zij dus, zoals de consument betaalt, en die druk zit toch verdisconteerd in de prij zen die zij voor hun produkten vragen. Toch facturen. Voor grotere agrarische bedrijven, vooral de kapitaalintensieve, zoals b.v. tuinbouwers met veel verwarmde grote kassen, kan het vanwege de aftrek van de B.T.W. die op de bedrijfsmiddelen drukt, voordeliger zijn wel als onderne mer te worden aangemerkt. Zij kunnen daarvan aan de inspecteur een beschik king vragen. Die geldt dan voor ten minste vijf jaar. Die vijf jaar moeten zij dan alle ver plichtingen nakomen. De reduktie voor kleine ondernemers is op hen niet van toepassing. Bij aanschaf van belangrij ke bedrijfsmiddelen kan het voordelig zijn voor vijf jaar ondernemer te kie zen, als de terug te ontvangen B.T.W. de af te dragen belasting over die jaren maar voldoende overtreft om de admini stratieve rompslomp goed te maken. Wie na vijf jaar weer voor niet-ondernemer kiest, moet dan ten minste vijf jaar niet-ondernemer blijven. (Nadruk verboden) H. SNEEUWWITJE EN DE KABOUTERS ,,Niet in staat een motorrijtuig naar behoren te besturen", had de officier van justitie gezegd. „Ik wou helemaal niet sturen", stelde de verdachte daar tegenover. Het was een 26-jarige timmerman, die voor het hekje was gekomen met de mededeling dat hij even moest gaan zitten, omdat hij zich onwel voelde. „Wel, wel", zei de politierechter en bladerde eens in zijn stukken. „Nee, onwel", verduidelijkte de ver dachte, „daarom ging ik in de auto zit ten". „Hoe kwam dat sleuteltje dan in het contactslot „Dat had ik er vast in gestoken voor m'n vriendin die me rijden zou". „En waarom zat u achter het stuur?" „Om haar te wijzen hoe de lichten en de richtingaanwijzers werkten". „En hoe kwam het dan dat de auto reed?" „Dat was maar héél even, om te la ten zien hoe de koppeling werkte. Zij was namelijk gewend aanr een automa tische „Maar de wagen slingerde dan toch maar naar de verkeerde kant van de weg!" „Ja, kunst. Die weg loopt met een scherpe bocht. Als je even rechtuit gaat, zit je meteen links. En ik moest op dat moment kijken of ze d'r been goed op het pedaal had". „En weet u dan niet, dat u tijdens het rijden naar de weg en naar het ver keer op de weg moet kijken inplaats van naar meisjesbenen? Dan bent u in derdaad een gevaar op de weg". Maar de spijkerharde timmerman vond, dat de rechter nu naar spijkers op laag water zocht. ,,'t Gaat er maar om, dat ik niet wou rijden", stelde hij. „Neenee, 't gaat er om dat u heel ge vaarlijk rééd", verbeterde de magistraat, „en dat kwam omdat u teveel op had. Wat had u gedronken?" „Drie dikbuikjes bier en een sneeuw witje". De heren in toga hadden van veel dranken gehoord en misschien wel zelf geproefd, maar met een „sneeuwwitje" hadden ze nog geen kennis gemaakt. De beklaagde legde uit, dat het een „cock tail" was van schuimend bier met een up-drank en dat 't getal zeven en het witte schuim tot de naam „sneeuwwitje" hadden geleid. „Gezien uw rijwijze zult u ook nog wel zeven kaboutertjes hebben gedron ken", dacht de rechter. „Ik was anders helemaal niet dron ken. Alleen maar even onwel". „De getuigenverklaringen spreken zelfs van dronkemanspraat!" De officier meende, dat er genoeg ge praat was, maar dat het er om ging wat verdachte gedóAn had. En hij had het verkeer op ernstige wijze in gevaar gebracht. Hij had de hele rijweg nodig en ging helemaal links door een bocht. Er was geen sprake van een andere be stuurder of bestuurster. Verdachte werd alleen in de auto aangetroffen, rook naar drank en kon geen verstandig woord uitbrengen. De eis luidde twee weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. „Wat hebt u daar nog op te zeg gen?" vroeg de politierechter. „M'n vriendin is helemaal niet ver hoord. Die zou sturen. Die zat ook in de auto". Het meisje was gedagvaard, maar niet verschenen. Ze zat volgens de getuigen niet in de auto, maar liep daar gillend achteraan. MODERN EN SIERL'JK KAPELLE TEL. (01102) 1223 „In uw benevelde toestand hebt u zich natuurlijk verbééld, dat zij in zou stap pen", zei de officier. „U droomde zeker nog van Sneeuw witje!" dacht de rechter. „Ik denk dat ze nu bij de kaboutertjes aan de zeven glaasjes zit". En hij velde het vonnis: twee weken gevangenisstraf en ander half jaar intrekking van het rijbewijs. De timmerman snelde de gerechtszaal uit als een boze stiefmoeder op zoek naar (een) sneeuwwitje. Zeker om er eens flink op los te timmeren. (Naduk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brie! Bijverdienste. Ik ben zwaar getrof fen door polio en krijg van de uitkering minder validen (bijstandswet) per week 47,98. Ik betaal per week 6,20 zie kenfonds en moet zelf veel medicijnen betalen. Nu kom ik in moeilijkheden voor de voeding, die ook veel extra is. Mag ik nu iets bijverdienen, b.v. hand werken, liggend in bed? Het is ons niet duidelijk van welke instantie u deze uitkering krijgt. Is dit een uitkering volgens de Wet Arbeids Ongeschiktheidsverzekering U zet er namelijk tussen haakjes bij: bijstands wet. Dit is natuurlijk een geheel andere zaak. Als u niet in uw noodzakelijk le vensonderhoud kunt voorzien van de uitkering die u krachtens de sociale ver zekeringswetten ontvangt, dan kunt u aanspraak maken op een uitkering vol gens de Algemene Bijstandswet, aan te vragen via de dienst sociale zaken op het gemeentehuis. In elk geval kunt u trachten, op bed liggend, uw inkomen vat aan te vullen met handwerken, dat verandert de graad van uw invaliditeit liet en kan dus geen invloed hebben op 'iw invaliditeitsuitkering. Geniet u ech ter een uitkering volgens de Algemene Bijstandswet, dan kan bijverdienste wel van invloed zijn op deze ondersteuning. Augustinus en het dienstmeisje. Hoe heette de moeder van de kerkvader Augustinus en hoe heette het dienst meisje dat haar meester Hugo de Groot hielp ontvluchten in een boekenkist? Het dienstmeisje, dat Hugo de Groot hielp bij zijn ontvluchting uit Loevestein, heette Elsje van Houwelingen. Zij huw de later met Willem van de Velde, die in Loevestein als klerk door Hugo de Groot werd opgeleid tot advokaat. Hij is bekend geworden door de verzorging van de nalatenschap van Prins Frederik Hendrik. De moeder van Augustinus heette Monica. Bijstand. Wij hebben alleen A.O.W.- uitkering als inkomen en kregen 53,25 van de bijstand. Nu is de A.O.W. opge trokken met 12,per maand en wordt dit weer ingetrokken bij de bijstand. Hebben zij daar het recht toe? De Algemene Bijstandswet is bedoeld ter voorziening in de noodzakelijke kos ten van levensonderhoud. Deze kosten zijn niet voor ieder gelijk, zodat de ge meenten zelfstandig geval voor geval beoordelen en een bedrag bepalen. Komt er nu verandering in het inkomen van de ondersteunde, dan heeft de gemeente inderdaad het recht de uitkering hierbij aan te passen. Kunt u echter met het totale inkomen niet rondkomen en een verzoek om verhoging van de bijstand heeft geen resultaat, dan kunt u zich wenden tot B. en W. van uw gemeente. Beslist dit college ook voor u ongun stig, dan staat nog beroep open bij Ge deputeerde Staten. Zeeuwse stromen. Ik wil in een personeelsblad enkele artikelen gaan schrijven over de geschiedenis van de Zeeuwse stromen. Bestaan er op dit ge bied boekwerken die ik kan naslaan, of eventueel ter leen kan krijgen? Het boek dat het meest geschikt is voor uw doel is „De wateren van Ne derland" door Mr. A. A. Beekman. Het is aanwezig in de bibliotheek van het ministerie van verkeer en waterstaat, Binnenhof 20, Den Haag, telef. (070) 659810 waarmee u zich in verbinding kunt stellen voor het gebruik. Mocht u daarnaast toch nog behoefte hebben aan een ander werk op dit terrein, dan ad viseren wij u zich te richten tot het provinciaal bestuur in Middelburg. Mammoet. Ik heb vroeger op school geleerd dat een mammoet een groot, voorhistorisch dier was. Tegenwoordig echter wordt het woord mammoet in veel meer betekenissen gebruikt. Kunt u daar iets meer over vertellen? U hebt gelijk dat het woord „mam moet" in een toenemend aantal samen stellingen gebruikt wordt. Dit woord, van Russische afkomst, werd oorspron kelijk inderdaad alleen gebruikt om een voorhistorische, zeer grote behaarde oli fant aan te duiden, werd daarna voor de Amerikaanse reuzenboom (de Se quoia gigantica) geplaatst en zo ont stond de naam mammoetboom. Sinds dien worden ook woorden gebruikt als mammoetdok, mammoetwet, mammoet tank, mammoetvliegtuig, mammoetpomp en misschien zijn er nog wel meer aan het opkomen waarvan u noch wij ge hoord hebben. Maar in elk geval wordt dit woord gebruikt om een zeer grote soort van het genoemde aan te duiden en de andere eigenschappen van de oor spronkelijke mammoet blijven daarbij buiten beschouwing. Invaliditeitsgeld. Moeder heeft een half jaar geleden haar bovenbeen ver splinterd door een val. Ze zal nooit meer kunnen lopen. Heeft ze ook recht op in validiteitsgeld? Moeder is 80 jaar en heeft samen met vader uitkering vol gens de A.O.W. De vroegere invaliditeitswet is sinds 1 juli 1967 door de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering vervangen en het woord zegt het al, dat deze wet geldt voor mensen die in het arbeids proces zijn opgenomen en niet voor be jaarden boven de 65-jarige leeftijd. Mochten uw ouders door het ongeluk dat uw moeder is overkomen, in be hoeftige omstandigheden geraakt zijn, dan hebt u tegenwoordig recht op een uitkering en kunt u ten allen tyde een beroep doen op de algemene bijstands wet, waarvoor men zich kan wenden tot de afdeling sociale zaken van het gemeentebestuur. Bijverdienste. Mag een agent van politie gaan bijverdienen door werk aan te nemen dat hy zelf verkiest of moet hij daarvoor goedkeuring vragen? In het algemeen mag een agent van politie maar niet alle bijverdiensten ac cepteren, die hij wenst. Hij dient zich daarvoor tot zijn meerdere te wenden ter beoordeling van de aard der werk zaamheden en om de vereiste toestem ming te krygen. Zilveren stuivertjes. Ik heb nog een stuivertje van 1850 met de afbeel ding van koning Willem IH. Hoeveel is dit waard en hoe kan ik het eventueel verhandelen Het stuivertje is nog zeer gaaf. Het jaar 1850 is het meest voorko mende jaartal van deze stuivertjes (ge- slagen3.037.000 stuks), die bovendien in groten getale bewaard zijn. Alleen in zeer goede staat hebben ze verzamel- waarde, welke o.i. op rond 1,k 1,50 is te stellen. Want Hanna sprak in haar hart, alleenlijk roerden zich haar lippen, maar haar stem werd niet gehoord, daarom hield Eli haar voor dronken. Het geschiedde nu als zij even zeer bleef biddende voor het aangezicht des Heren, zo gaf Eli acht op haar mond... 1 Samuël 1 12, 13. Hanna waande zich onbespied, toen zij haar hart voor de Here uitstortte. Of was zij zó in het gebed verzonken, dat zij alles rondom zich had vergeten? Wie zou in dit opzicht niet gaarne by haar ter schole gaan? Men legt ons beeld op de gevoelige plaat vast, zit tende, staande, wandelende, maar nim mer knielende. Neen, biddende poseren wij niet! Arme mens, die in het open baar gebed meer voor de mensen dan tot God spreekt. Gij bidt en gij ontvangt niet, omdat gij kwalijk bidt, zegt Jaco bus. Oppervlakkige bidders zijn met hun „gebedsgave" reeds voldaan, maar de echte bidder is het om verhoring te doen. Wel wensen zij gezien te worden, maardoor God. Dat wordt biddend wachten en wachtend bidden. Dat is het volharden in het gebed, als het ware met gesloten deur. Hanna bleef even zeer biddende, dat wil zeggen: zij bleef sterk aanhouden. Hoe nodig de eenzaamheid voor het gebed is, blijkt duidelijk uit de dag tekst. Aandachtig werd Hanna door nie mand minder dan de Hogepriester zelf gadegeslagen. Ge©n verheffender aan blik voor een priester Gods dan een bid dend mens! De Tabernakel wós een plaats des gebeds. Eli's naam (mijn God) was enkel aanbidding. Als Leviet moest hij het volk weer aan God ver binden. Hier kon hy voor ogen zien, dat men de Here nog zocht. Maar deze priester was óók een mens! Hij kon ook niet in het hart lezen, doch zag slechts de trillende lippen. Blijkbaar was toen zelfs in het Heiligdom een biddende vrouw een zeldzaamheid. Er speelden zich andere tonelen af. De grijze pries ter verdacht Hanna van dronkenschap, en beval haar op barse toon (elders) haar roes uit te slapen. Arme Hanna! Ook dat nog! De maat der beproeving werd u wel volgemeten! Eerst de huisgenoten, nu de priester te gen! Zelfs Gods knecht zag haar voor dronken aan! Ja, lezer, wy moeten ten laatste nog van de vromen è.f, om niet anders over te houden dan God alléén. Dèn eerst is de redding nabij. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1824 augustus 1968 Zaterdag 24 augustus: Nieuwe Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 10.30 10.58 3.54 4.30 11.52 5.06 5.48 0.26 1.06 6.16 6.52 1.35 2.08 7.16 7.47 2.30 2.54 8.05 8.35 3.11 3.34 8.51 9.17 3.52 4.13 9.29 9.56

Scheldebode | 1968 | | pagina 1