è^lJlmoldlngse ^(jjatdns- BAAYENS DO de speciaalzaak voor uw BRIL Voetgangers oversteekplaatsen De rechter moet beslissen YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH WAARDE BOEK. gwwww bespreking Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Woningstatistiek. Het centraal bureau voor de statis tiek heeft het volgende overzicht van het aantal woningen in de gemeente Wémeldinge gezonden: Woningvoorraad op 31 dec. '66 747 Vermeerdering in 1967 49 Vermindering 6 43 Aantal woningen op 31 dec. 1967 790 Nieuwe gastransportleiding. Burgemeester en wethouders hebben aan de Zegam vergunning verleend tot het leggen van een nieuwe gastransport leiding in de Wemeldingse Zandweg. De leiding krijgt een doorsnede van 110 mil limeter. Zij zal lopen van Kapelle naar het regelstation te Wemeldinge. Vermoedelijk zal de leiding spoedig worden gelegd. De aanleg is nodig om in het komende stookseizoen voldoende gasaanvoer te garanderen. Kostwinnersvergoeding militairen. De normen voor het toekennen van kostwinnersvergoeding aan verwanten van militairen zijn onlangs weer gewij zigd. In het algemeen wordt geen ver goeding toegekend, indien de totale bru to inkomsten per week van de achter blijvende leden van het gezin, waartoe de dienstplichtige behoort, vastgesteld overeenkomstig de daarvoor geldende bepalingen, méér bedragen dan: voor 1 achterblijvende persoon 161, voor 2 achterblijvende personen 175, voor 3 achterblijvende personen 192, voor 4 achterblijvende personen 209, voor 5 achterblijvende personen 227, voor 6 achterblijvende personen 246, voor 7 of meer achterbl. pers. 38, per persoon Indien één persoon achterblijft, geldt als gezinsmaximum steeds 161,per week, onverschillig of de achterblijvende persoon al dan niet de echtgenote van de militair is en onverschillig of de achterblijvende echtgenote al dan niet met verwanten samenwoont. Aanvragen om vergoeding kunnen ter gemeentesecretarie worden ingediend. Gemeentebegroting 1968 goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben meegedeeld, dat zij de gemeente begroting voor 1968, die door de raad in december 1967 werd vastgesteld, heb ben goedgekeurd. Dit betekent dus, dat het beleid, zoals dat voor 1968 werd uit gestippeld, de instemming heeft van het toezichthoudende college. Bierweg wordt verbeterd. Tegelijk met de gemeentebegroting is goedgekeurd het besluit tot het rioleren en bestraten van de Bierweg en Papen- dijke. Gedeputeerde Staten vonden, dat de kaspositie van de gemeente Wemel dinge zo goed was, dat dit werk kan worden uitgevoerd, zonder dat daarvoor op de toewijzing van een nieuwe geld lening moet worden gewacht. De klinkers, die voor het werk nodig zijn, zijn intussen al aangevoerd en bij de vuilnisbelt opgeslagen. Het zijn reeds gebruikte straatstenen, afkomstig van de weg over de Sloedam. Zij zijn hier nog goed bruikbaar. Voor de gemeente levert de aankoop van gebruikte klin kers een financieel voordeel op. Burgemeester en wethouders hebben besloten voor de uitvoering van het werk prijsopgaaf te vragen. Vermoedelijk zal het werk dan spoedig kunnen worden uitgevoerd. Voor de woningwetwoningen aan de Bierweg zal tussen de rijweg en het trottoir een parkeerstrook van 2 meter breedte gemaakt worden. De voortuin tjes van de woningwetwoningen zullen dan iets kleiner worden. De autobezit ters zullen echter hun auto gemakkelij ker kunnen parkeren en het rijdende verkeer zal minder hinder ondervinden van de geparkeerde auto's. Na enkele maanden van ongemak door opgebroken wegen zullen de Bierweg en vooral de „dreef" belangrijk beter wor den. Burgerlijke stand. Geboren: Fedor Harrie, zv. Abraham Steer en Johanna Maria Prinse. Weer enkele gelukkigen. Deze week viel op een lot van de Staatsloterij een prijs van 20.000, Dit lot werd in gedeelten verkocht in Yerseke en omgeving. VW-folder Yerseke. Dezer dagen kwam de nieuwe folder uit van de VW Yerseke. Een aantrek kelijk blaadje, dat naast de gegevens over Yerseke zelf, waarbij natuurlijk aandacht wordt gevraagd voor de oes ter- en mosselcultuur, champignonkwe kerijen enz. wordt gewezen op de re creatie en de sportvisserij. Verder noemt de folder de belangrijkste gegevens voor de toeristen, zoals adressen van de ker ken, dienstverlenende bedrijven en per sonen en advertenties van midden- standsbedrijven en adressen waar men terecht kan voor huur van boten en ko pen van aas voor de sportvissers. We geloven zeker dat deze folder, die in een zeer grote oplaag wordt verspreid, in een behoefte zal voorzien. 60-jarig huwelijksfeest. De heer en mevr. J. Adriaanse-Min- naard vierden dinsdagavond in 't dorps huis hun 60-jarig huwelijksfeest temid den van kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen. De kinderen hadden een koelkast meegebracht. Van het ge meentebestuur was er een kolossale fruitmand bezorgd. Terwijl verder een overweldigende belangstelling met heel Wemeldinge te melden valt. Dhr. Adri- aanse, die jarenlang diaken is geweest in de Geref. kerk en daarna tot aan de leeftijd der sterken nog koster was, ge niet nog een goede gezondheid, terwijl ook mevr. Adriaanse, hoewel het ge zichtsvermogen sterk verminderd is, nog een redelijke gezondheid geniet. Examens machineschrijven. Op het te Bergen op Zoom gehouden examen slaagden voor het praktijkdiplo ma machineschrijven: Uit Kruiningen mej. M. H. Bruynzeel en dhrn. J. H. van Liere, M. A. Otte en F. D. Westveer. Uit Hansweert de dames J. Borg, M. J. Ie Clercq, A. Ferdinandusse (met aant. snelheid), G. M. van Huffel en dhrn. P. Bracké, J. G. P. van Koeverin- ge, R. R. A. Lavooy, N. M. Notebaert, G. P. Rommers en J. T. A. Swets (met aant. snelheid). Uit Rilland-Bath de dames J. W. Krij ger en A. S. in de Weij. Uit Waarde dhr. C. Dek. Uit Yerseke de dames P. Boone en W. S. de Kunder. De overige deelnemers aan de cursus, die te Kruiningen werd gegeven, hopen 24 augustus te Breda examen te doen. Allen ontvingen hun opleiding van dhr. K. Koetsdijk, staatsgediplomeerd leraar machineschrijven Puzzelrit. De derde „Den Inkel"-rit is ook weer een groot succes geworden. Vorige week donderdag gingen 85 deelnemers bij de A.M.Z. garage van start voor deze VW- rit en dat was dus weer een record. De rit bestond uit twee gedeelten. Het laatste gedeelte begon bij de gebouwen van de N.V. C. Meijer. Winnaar van de derde „Den Inkel"-rit werd dhr. N. de Regt uit Biezelinge, die slechts 18 straf- punten opliep. Hij kwam in het bezit van de door de VW beschikbaar gestel de beker. Best geklasseerde inwoner werd met 49 strafpunten dhr. W. A. Verbeek, die eveneens een beker ont ving. De poedelprijs, een taart, ging naar dhr. C. J. de Visser alhier. In af wachting van het bekendmaken van de prijzen speelde de boerenkapel van de Kon. Harmonie E.M.M. vrolijke muziek. Verdere uitslagen: 2. J. van Zwan, Apeldoorn, 22 pnt.; 3. J. N. Wirtz, Ou- delande, 42 pnt.; 4. M. Baert, Kapelle, 44 pnt.; 5. W. A. Verbeek, Kruiningen, 49 pnt.; 6. G. Bom, Yerseke, 76 pnt.; 7. R. G. Meester, Kruiningen, 84 pnt.; 8. I. op 'tHof, 's-Gravenpolder, 88 pnt.; 9. A. J. Dek, Kruiningen, 92 pnt.; 10. F. J. Impens, Kruiningen, 99 pnt.; 11. A. M. Westveer, Kruiningen en W. van Oeveren, Yerseke, beiden 104 pnt.; 12. J. Kole, Yerseke, 105 pnt.; 13. A. Ge- rards, Kruiningen 110 pnt.; 14. J. van Oosten, Krabbendijke, 115 pnt. Zwemexamens. Badmeester A. J. Fokke heeft na ruim zeven weken de eerste geslaagden voor het K.N.Z.B.-zwemdiploma in het zwem bad „Den Inkel" afgeleverd. Mevr. Wa- genaar-Weijermans uit Souburg en dhr. J. Boogaard uit Goes, waren resp. als consul en als official van de K.N.Z.B. aanwezig om de examens af te nemen. Burgemeester A. Schipper was er trots op, dat reeds zo vroeg in het seizoen al examens konden worden afgenomen. Dit moet beslist worden toegeschreven aan het verwarmde water, dat de kinderen in de gelegenheid stelt regelmatig te oefenen, maar toch ook wel aan de kwa liteiten en de ijver van de badmeester en zijn assistenten, aldus de burgemees ter. Het diploma A (zwemproef) werd be haald door de meisjes: E. Allewijn, A. Bauer, M. Bauer, C. Blok, H. Blok, A. Cok, E. Gok, A. Dek, J. Dek, E. van Duivendrjk, E. Flipse, M. Fraanje, E. Geelhoed, R. van Hootegem, H. Jansen, L. Kole, A. Leendertse, N. Leijs, I. Maas, N. van der Meer, S. van der Meer, C. Nieuwenhuize, M. Paauwe, N. van de Parel, R. van de Parel, L. Po- lerj, A. Rottier, J. Rottier, W. Rottier, M. Sinke en L. Versluis, allen te Krui ningen, M. van den Berge, C. Bogaert, F. Maas en A. Wartenberg te Hahs- weert, C. Flipse, L. Flipse en M. Flipse te Krabbendijke, M. Kopmels te Waar de, J. Verwijs te Yerseke en M. Kooij te Sint-Philipsland en door de jongens H. Boogaard, M. Boone, M. Dellebeke, L. van Hootegem, J. W. Polderman, F. Westveer en K. Wielemaker te Kruinin gen. Afgewezen: 2. Het diploma B (geoefend zwemmer) behaalden de meisjes: M. Hettema, R. van Hootegem, C. Nieuwenhuize en R. van de Parel en de jongens J. W. Pol derman en R. Veldmeijer, allen te Krui ningen. De burgemeester reikte de diploma's met een toepasselijk woord aan de ge slaagden uit. Hansweertse atleten succesvol in Sint-Nicolaas (B.). De door Sint-Nicolaas A.C. georgani seerde atletiekwedstrijden op 27 juli j.l. hebben een succes opgeleverd voor de Hansweertse lopers Bogaert en Zand- stra. Beiden startten op de 1500 m. Al vanaf de start zat Bogaert bij de kop groep, waarin hij na een hard gevecht een verdiende derde plaats behaalde. Zandstra eindigde als negende. Duivensport. Uitslag van P.V. „De Luchtpost" van Vilvoorde, afstand 57 km, met jonge duiven: 1, 2 en 5 H. Roeland; 3 M. Harthoorn; 4 Jac. van Stel. Van Chemay, afstand 152 km: 1 en 4 M. Harthoorn; 2 en 3 H. Roeland; 5 C. Coremans. Auto's botsten. Vorige week is ter hoogte van de Valckenisseweg een Duitse personen auto, bestuurd door K. H. uit Süchteln, tegen een stilstaande voorgesorteerde auto, bestuurd door P. A. M. uit Woens- drecht gebotst. Laatstgenoemde werd hierbij licht gewond. Beide auto's moes ten met aanzienlijke schade worden weg gesleept. Maandagmiddag zijn ter hoogte van de Hoogerwaardpolder om 5.15 uur twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen. De aanrijding ontstond doordat J. J. S. uit Steenbergen linksaf de oude rijksweg wilde oprijden, terwijl hij werd ingehaald door W. N. uit Geer vliet. Er volgde een botsing zonder per soonlijke ongelukken, maar met veel materiële schade. Het verkeer ondervond 15 minuten oponthoud. Raadsvergadering. Als eerste in de rij van Zeeuwse ge meenten heeft Rilland-Bath maandag avond zijn begroting voor 1969 op tafel gelegd. Een ontwerp, met een volgens B. en W. verblijdend resultaat omdat de gewone dienst op een totaal van 2.269.323,95 sluitend is verkregen en zelfs ruimte overlaat voor een post van 26.263,64 aan onvoorzien. Dat is ruim 21.000,meer dan waarmede de be groting voor het thans lopende boekjaar moest worden afgesloten. De kapitaal- dienst vertoont een nadelig slot van 249.736,21 op een totaal aan inkom sten van 6.832.116,23 en uitgaven van 7.081.852,44. Dat er financieel wat meer armslag is verkregen is volgens de aanbiedingsbrief voornamelijk het gevolg van de verlaging van de kosten voor onderhoud straten en de verhoging van het uitkeringspercentage van de al gemene uitkering uit het gemeente fonds. Met tevredenheid stellen B. en W. vast, dat in de naaste toekomst nog slechts één belangrijke en forse inves tering op het programma staat: de ver breding en verbetering van de Hoofd weg (Rilland-dorpstation). De kapi- taalslasten van de voor rekening van de gemeente blijvende kosten van dit werk dienen volgens de brief ten minste te worden geraamd op 25.000,Bij de samenstelling van de begroting zijn B. en W. er van uitgegaan dat op 1 sep tember 1969 het aantal leerkrachten aan de christelijke nationale school „De Wiekslag" vijf zal bedragen. Gelet even wel op het verloop van het aantal leer lingen als gevolg van het vertrek van vele militaire gezinnen, is dat nog on zeker. Als dan ook bij de vaststelling van de uitkering lager onderwijs zal worden uitgegaan van 4 leerkrachten, zal dat voor de algemene dienst een te genvaller worden Van 10.690,B. en W. achten >de mogelijkheid dan ook niet uitgesloten dat voor 1969 naar andere middelen en/of vèrhoging van de be staande inkomsten moet worden uitge zien. Ten aanzien van het gemeentelijk woningbedrijf wijzen B. en W. er nog maals op, dat de stand van de onder- houdsfondsen een verantwoord onder houdsbeleid in de weg staat. Op dit stuk van zaken dienen de nodige beperkingen te worden opgelegd. De behandeling van de begrotingen zal op 19 augustus plaatsvinden. Subsidieverzoeken van de afdeling Zeeland van het Leger des Heils en de bond tegen het vloeken werden voor kennisgeving aangenomen. Raads lid J. Hoekman (S.G.P.) wilde aan de subsidie-aanvragen van de bond tegen het vloeken tegemoetkomen, maar kreeg daarbij geen steun van de overige raads leden. Geen bedenkingen had de raad tegen de vaststelling van een nieuwe bouwverordening en de onmiddellijke af kondiging daarvan. Een krediet van 700 gulden stelde de raad beschikbaar voor toetreding tot de gemeenschappelijke regeling informatie verwerking bevol kingsadministratie. Ongeveer 150 leer lingen van de 3 hoogste klassen van de in de gemeente gevestigde scholen zul len wekelijks 20 minuten zwemonder- richt krijgen in het zwembad „Den In kel" te Kruiningen. Hiervoor werd door de raad een krediet van 1300,be schikbaar gesteld. De ouders van de kinderen zullen per instructiedag een bijdrage van 0,50 hierin moeten bij dragen. Een krediet van 9000,stel de de raad beschikbaar voor het aan brengen van diverse voorzieningen en verbeteringen aan de christelijke school „De Wiekslag". Reeds eerder had het schoolbestuur om beschikbaarstelling van gelden verzocht. Men vond de toen begrote post van 10.427,66 te hoog. Thans worden de kosten geraamd op 8957,73, wat mede in overleg met de onderwijsinspectie aanvaardbaar wordt geacht. De woning van de postcomman- dant der rijkspolitie (Hoofdweg 69) zal worden verbouwd. Deze verbouwing be tekent, dat er naast woonruimte ook bureauruimte komt. Met deze verbou wing zal een bedrag van 12.000,ge moeid zijn. De rijksgebouwendienst kan met een daaruit voortvloeiende hogere huur akkoord gaan. Bij de rondvraag informeerde C. S. Coremans (K.V.P.) naar de vorderingen met betrekking tot de verkoop van de gemeentewoningen aan de Bernhardstraat, terwijl dhr. J. Hoekman (S.G.P.) de verbouw van de r.-k. school aanroerde. Huldiging Krijn Saman. Krijn Saman, winnaar van een zilve ren medaille bij de beroepenwedstrijden in Zwitserland, werd woensdagavond feestelijk ingehaald. Na aankomst met de trein kon hij plaats nemen in een gesloten rijtuig om door het dorp naar het gemeentehuis gebracht te worden. Daar werden woorden van waardering gesproken door burgemeester Jobse (met overhandiging van de bekende en velop) en dhr. Van Iwaarden, werkge ver van Krijn, eveneens gevolgd door overhandiging van een dito envelop. Al met al een huldiging waarop Krijn vol komen verdiend met genoegen zal terug denken. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Brandweerman viel van auto. Tijdens het oefenen van de vrijwillige brandweer op maandagavond had dhr. J. J. B. het ongeluk van de brandweer auto te vallen. Hij moest zich onder dok tersbehandeling stellen, waarbij werd geconstateerd dat enkele handwortel- beentjes waren gebroken, wat hem een gipsverband bezorgde. Hij zal enkele weken rust moeten nemen. Raadsvergadering. In de vrijdagavond gehouden raads vergadering waren met kennisgeving af wezig dhrn. M. van Fraassen en L. van Houte. Van G.S. was goedkeuring ont vangen betreffende de wijziging beheers- verordening algemene begraafplaats, alsmede bezoldigingsmaatregelen voor gemeentesecretaris en gemeente-ontvan ger. De nieuwe bouwverordening met de eerste wijziging werd vastgesteld. De subsidie voor het Zeeuwse consultatie bureau voor alcoholisme te Middelburg werd gehandhaafd op 10,een aan vraag tot verhoging tot 75,werd afgewezen. Een subsidieverzoek van de Soc. Paedagogische werkcommissie in Zeeland van 0,15 per inwoner werd eveneens afgewezen. Aan het vormings centrum, ,Hedenesse" te Cadzand werd een bijdrage verleend van 6,voor deelneming aan verzorgingsdagen voor opleiding van gezinsverzorgsters. Voor de restauratie van de toren werd door de raad een krediet van 67.600 be schikbaar gesteld. De restauratie zal plaatsvinden in samenwerking met Mo numentenzorg. Hiervan wordt op grond van de oorlogsschaderegeling een sub sidie van 90 ontvangen, terwijl 10 voor rekening van de gemeente komt, wat door de reserve wordt, gedekt en de gewone dienst niet belast. Aan de ver eniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref. grondslag werd over 1967 een exploitatievergoeding beschik baar gesteld van 3185,91. Over het verplaatsen van het bushokje zal nog nader overleg met de rijkswaterstaat plaatsvinden. Wielersport. Bij de Nederlandse kampioenschappen op de weg voor beroepsrenners te Beek (Limburg) behaalde Bart Zoet een eer volle achtste plaats, niettegenstaande hij wegens een platte band van fiets moest verwisselen. ROMANTISCHE AVONTUREN IN DE ZEVENTIENDE EEUW Dick Dreux: De Stormvogel van Edam Band en illustraties: Carl Hollander. A.P. Jeugdserie. Net als Dreux' Jan Volckertszoon bevat „De Stormvogel van Edam" alle sfeer en romantiek van het grote jongens- avontuur in vroeger tijden. De zeven tiende eeuw, waarin het verhaal groten deels speelt, heeft altijd de grote voor keur van de schrijver genoten en hij is er dan ook uitstekend in thuis. Hij schetst met breed, kleurrijk palet een decor, waarin hij al zijn liefde voor dit stuk groots Hollands verleden legt. De weesjongen Nars Zondervan woont in een weeshuis in Edam. De rust van zijn gewone jongensleven verdwijnt ge heel als hij op het spoor komt van de schat, die Lange Pier eens in een paar kokers heeft weggeborgen. Terwijl het geld, dat hij met het vinden van deze schat vergaarde, wordt bewaard tot hij meerderjarig is daar komen overi gens heel wat moeilijkheden bij te pas! bouwt de Friese stuurmanschipper Tadema het magnifieke keurschip „De Stormvogel". Talloze duistere lieden en jaloerse rijkaards, die zélf bepaalde plannen hebben, trachten Tadema en de zijnen te dwarsbomen. Nars beleeft met zijn vrienden nog menig hachelijk avon tuur alvorens zijn grote droom zee kiezen met „De Stormvogel" in ver vulling gaat. „De Stormvogel" op zee! Nu kan Dreux alle registers opentrekken van zijn geweldige kennis van het zeemans leven, van de schepen en de scheep vaart uit de zeventiende eeuw vooral. Hij voert ons mee mét en nddst de jonge held Nars in romantische avonturen, die er tenslotte toe leiden dat „De Stormvogel" in volledige vij andschap lijkt te gaan geraken met het moederland. Tadema doet een beroep op zijn be manning met hem mee de Indische Oce aan over te steken om nieuwe, vreem de gebieden te ontdekken waar vrijheid en avontuur wachten. Nars staat voor aan om mee te gaan op de nieuwe zwerftochten van „De Stormvogel"... Dick Dreux heeft een veelbewogen le ven, vol reizen en avontuur achter zich. Zijn eerste in zijn boeken later ge regeld terugkerende liefde is de zee, die hij als jongmaatje op de grote vaart bevoer. In Amerika maakte hij grote omzwervingen. Zijn grote belangstelling gaat uit naar het leven van de „kleine mensen" in vroeger tijden en hij voor ziet de bekende geschiedenisboekjes van onverwachte, doch zeer boeiende com mentaren. De relatie voetgangerbestuurder (van welk voertuig dan ook) is er he laas nog steeds een met vele haken en ogen. Vroeger en danspreken we nog niet eens van vele jaren geleden be stond die relatie trouwens helemaal niet en was de voetganger een opgejaagd stuk wild, vogelvrij, met nauwelijks eni ge rechten en vele plichten. De voetgangersoversteekplaatsen brach ten daar geleidelijk verandering in en nu sedert kort de gelijkstelling van de voetgangers met „verkeer" is afgekon digd, mogen de bestuurders van links en rechtsafslaande voertuigen de recht door overstekende voetgangers niet meer hinderen, hetgeen alweer een grote stap op de goede weg is. Nu is het met die relatie voetgangerj: bestuurder zo, dat gezien de grote kwetsbaarheid van eerstgenoemde, het hier nog meer neer komt op samenwerk king en de bereidheid daartoe, dan bij de verhouding van de bestuurders om derling. Slaan we er de bepalingen van het R.V.V. op na dan valt onmiddellijk ar tikel 1 op, waarin wordt gesproken van de „gelijkberechtiging" van ieder die op welke manier dan ook de weg gebruikt. Het komt er op neer dat ieder in ge lijke mate aanspraak kan doen op een veilig gebruik van de weg. Dat klinkt in theorie goed maar de praktijk levert nogal wat moeilijkheden op. Helaas zijn het juist die automobilisten, die zich een al te vlotte, haastige en soms zelfs scherpe rijstijl hebben aangemeten volgens de chef .van de Rijproef voor Gevorderden van de A.N.W.B. zijn dat er nogal wat die deze zogenaamde gelijkberechtiging nauwelijks of niet kunnen verteren. De scherpe rijstijl gevolg van een algemeen jachtige levensinstelling brengt voor de voetganger vooral grote risico's met zich mee op de voetgan gersoversteekplaatsen. U, als voetgan ger kent het zeker, uw aarzelende stap je op het zebrapad wanneer heel in de verte een auto komt aanrijden en uw haastige stapje terug als de bestuurder van het voertuig geen duidelijke inten tie tot afremmen verraadt. Zelfs als uit eindelijk, nogal bruusk en met piepende remmen wordt gestopt, blijft deze ma nier van naderen nog altijd hoogst on gewenst, gevaarlijk en daarom straf baar. Niet voor niets eist het R.V.V. dat bestuurders een voetgangersoversteek plaats voorzichtig moeten naderen en de voetgangers die zich daarop bevinden onbelemmerd doorgang moeten verle nen. Wellicht zou men de vraag kun nen stellen of de Engelse regel, die ook de voetganger die duidelijk voornemens is over te steken, daarop een zeker recht geeft, niet de voorkeur heeft bo ven de Nederlandse, die slechts de voet ganger wanneer hij al bezig is over te steken, een zekere bescherming biedt. Ook het uiterst gevaarlijke inhalen van voertuigen, die voor een voetgangers oversteekplaats stilstaan is nog bij lan ge na niet uit de rijstijl van vele auto mobilisten verdwenen, maar daarbij dient te worden opgemerkt dat vele, zeer vele (brom)fietsers zich hieraan ook schuldig maken. Overigens is het gebleken dat weer andere automobilisten frequent de ge woonte hebben om ten opzichte van voetgangers, die bij oversteekplaatsen op hun beurt wachten, een ongewenste vorm van beleefdheid demonstreren. Men ziet hen dan het bekende uit nodigende gebaar maken, waartegen uiteraard op zich geen enkel bezwaar is (integendeel zelfs) wanneer de beleefde automobilist op dat moment alleen is en zich heeft overtuigd van de afwezigheid van achterliggend en tegenliggend ver keer. Is er wel verkeer dan is die be leefdheid zowel voor de voetganger als voor anderen een groot gevaar. Het is wel duidelijk dat zowel scherp rijden als overbeleefdheid de goede re latie rijverkeervoetganger in gevaar brengen en derhalve in dit verband uit den boze zijn. DE BINNENSCHIPPER EN DE A.O.W. Toen de schipper van „De Dageraad" 65 jaar werd, zei hij de binnenvaart vaarwel en ging aan de wal, i.e. in Ter- neuzen wonen. Hij kreeg zijn eerste a. o.w.-uitkering en kreeg de schrik van zijn leven. Hij ontving namelijk slechts 30,ergo veel en veel minder dan waar hij op had gerekend. Z.i. was er dus iets mis gegaan.

Scheldebode | 1968 | | pagina 2