DE NIEUWE B.T.W. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 9 2 AUGUSTUS 1968 ADMINISTRATIEVE VERPLICHTINGEN VOOR de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Nu de nieuwe belasting op de toege voegde waarde (B.T.W.) in de Tweede Kamer is aangenomen, staat vast dat zij met ingang van 1969 van toepassing zal zijn. Vooral voor de detailhandel en de andere ondernemers die door vrij stellingen buiten de oude omzetbelas ting bleven, zullen de aangiften, die ge daan moeten worden en de administra tie die daaraan vooraf moet gaan wel enige hoofdbrekens mede kunnen bren gen. De wet geeft daarover ook enige voor schriften, zelfs met strafbepaling voor niet-nakoming. Alvorens daarop in te gaan is het echter nodig de voorziene gang van zaken kort te schetsen, waar bij wij de uitzonderingsregelingen voor onroerend goed e.d. buiten beschouwing laten. Landbouwers e.d. vallen buiten de B. T.W., behalve voorzover zij verkiezen wèl als ondernemer te worden aange merkt. De grotere, meer gemechaniseer- den met kapitaal-intensieve bedrijven kunnen daarbij belang hebben. Wie draagt de B.T.W.? De consumenten moeten de B.T.W. dragen, doch zij wordt bij de onderne mer, die goed of dienst levert, geheven. Voldoende zou dus zijn, dat alleen le veringen aan particuliere verbruikers belast waren. Dit wordt echter zo be reikt, dat ook ondernemers, die als on dernemer kopen, de B.T.W. moeten be talen, doch deze weer terug kunnen vra gen. Wie als consument koopt, krijgt haar dus niet terug. De aangifte, welke over enig tijdvak gedaan moet worden bestaat daardoor uit twee delen. In de eerste plaats moet als te betalen worden aangegeven wat bij verkoop is gefactureerd. Daarvan mag worden afgetrokken wat bij inkoop is betaald, ook ^vat bij aanschaf van be drijfsmiddelen is voldaan. Onttrekt een ondernemer goederen aan zijn bedrijf voor eigen, particulier gebruik, dan wordt dat gelijkgesteld met een levering waarover hij moet betalen. Diverse percentages. Het algemene tarief bedraagt 12 Voor sommige eerste levensbehoeften is er een tarief van 4 terwijl voor an dere goederen en diensten de levering buiten beschouwing wordt gelaten, zo dat zij zijn vrijgesteld. Wie alle drie groepen goederen verhandelt, zal ze in zijn administratie dus uit elkaar moe ten houden. Op facturen aan andere ondernemers moeten de prijs en de daarover ver schuldigde B.T.W. apart worden ver meld. Zo zal iedere ondernemer voor zijn inkopen en andere aanschaffingen be schikken over een exacte opgave van de B.T.W. die hij heeft betaald en die hij in aftrek mag brengen. Op facturen aan particulieren mag hij de B.T.W. apart vermelden, doch hij behoeft dit niet. Het is de ondernemer echter verboden, zegt art. 38, aan anderen dan ondernemers en publiekrechtelijke lichamen goederen en diensten aan te bieden, tegen prijzen met zodanige aanduidingen dat de om zetbelasting (de B.T.W.) niet in de prij zen zou zijn begrepen. Kort gezegd: aan de consument moe ten de prijzen inclusief de B.T.W. wor den opgegeven. Overtreding van deze be paling is een strafbaar feit; de straf is een geldboete van maximaal 5000, Te veel afgedragen. Een voorbeeld. Wanneer de ene onder nemer goederen levert aan de andere, b.v. een grossier aan een detaillist, en hij berekent 12 inplaats van 4 dan betaalt de detaillist te veel. Deze kan dan twee kanten op. li ij kan zich tot de grossier wenden met het verzoek de factuur te verbeteren, doch hij kan ook gemakshalve maar betalen, want hij krijgt het toch direkt terug, daar hij het gehele B.T.W.-bedrag op zijn eerstvol gende aangifte weer mag aftrekken. De grossier, bij wie het abuis is ont staan mag nu echter, wanneer hij dat later ontdekt, niet corrigeren door 4 inplaats van 12 af te dragen. Hij heeft immers van de detaillist ook 12 ontvangen. Art. 37 bepaalt n.l. heel in het algemeen, dat hij die op een factuur op enigerlei wijze melding maakt van omzetbelasting (zoals de wet ook de nieuwe B.T.W. noemt) welke hij overi gens niet verschuldigd zou zijn, die be lasting toch verschuldigd wordt wan neer hij die factuur uitreikt. Hij moet die belasting in zijn aangifte begrijpen. Deze wat strenge bepaling is wel be grijpelijk; hij int van de ander immers ook dat bedrag en die ander ontvangt het, dis ondernemer, weer terug. Uiteraard kunnen zich nog meer ge vallen voordoen waarover vragen kun nen rijzen, doch deze zullen grotendeels worden beantwoord door de uitvoerings regelingen welke thans nog niet bekend zijn. Toegezegd is dat deze zo spoedig mogelijk zullen verschijnen, waarna van overheidswege tevens voor de nodige voorlichting zal worden gezorgd. Schrijfplicht. Twee administratieve verplichtingen zijn niet aan de minister overgelaten, om in uitvoeringsregelingen op te nemen, doch zijn reeds in de wet vermeld. Voor deze twee geldt bij niet-nakoming de zelfde strafbedreiging als boven ge noemd: maximaal 5000,boete. De eerste staat in art. 34, dat luidt: De ondernemer is gebonden met inacht neming van door onze minister te ge ven regelen aantekening te houden van de door hem en aan hem verrichte leve ringen van goederen en verleende dien sten, alsmede van de in- en uitvoer van goederen. Dus: een inkoop- en een verkoopadmi nistratie, waarover de minister nog na dere regelen mag geven. De facturen. De tweede in de wet opgenomen ver plichting staat in art. 35. Dit houdt ten eerste in dat een genummerde en gedag tekende factuur moet worden uitgereikt tussen ondernemers onderling, vermel dende a. de dag van levering of dienstverrich ting; b. c. namen en adressen van beide ondernemers; d. duidelijke omschrijving van goederen of diensten; e. hoeveelheid der goederen; f. de vergoeding, de prijs; g. de daarover verschuldigde B.T.W. Voorts moet de factuur worden uitge reikt voor de 15e dag van de maand na de maand waarin de levering of de dienst wordt verricht. Zijn gehele of ge deeltelijke vooruitbetalingen of termij nen bedongen, dan moeten voor ieder daarvan aparte facturen vóór het tijd stip van opeisbaarheid worden uitge reikt. Voorts, alles nog volgens art. 35, is de ondernemer verplicht een dubbele van de uitgereikte factuur te bewaren. Ten slotte opent art. 35 nog de mogelijkheid, dat de minister in bepaalde gevallen of groepen van gevallen ontheffingen ver leent van deze verplichtingen. Tegemoetkomingen. Bij de parlementaire behandeling van de wet is wel gebleken, dat men zich allerwege realiseert dat de genoemde verplichtingen in sommige gevallen wel zeer bezwaarlijk kunnen zijn. Toch zal het duidelijk zijn dat de nakoming ver eist is voor een goed functioneren der heffing. Ter tegemoetkoming zijn er behalve de slotbepaling van art. 35 nog twee punten gesteld, n.l. een financiële tege moetkoming voor kleine ondernemers en ontheffing van de administratieve ver plichting voor de allerkleinste. Tevens is de landbouwregeling ook hiertoe te re kenen. In een vervolgartikel zullen wij hierop terugkomen. (Nadruk verboden) H. DE ONEDELSMID ,,'tls allemaal de schuld van m'n vrouw, uwe edelheid", sprak de onedele huisvader voor het eikenhouten hekje. ,,Zo, had zij u naar de buurman ge stuurd?" informeerde de politierechter. Maar dat had zij niet. Want de edeler eega van deze onedele smid had het die dag veel te druk met haar schoonmaak. De nijvere handwerksman voerde echter aan, dat zij haar levenspartner in het algemeen schromelijk verwaarloosde en die ene dag in het bijzonder veronacht zaamde. Vooral haar schoonmaakwoede wekte zijn woede op. Hij wilde namelijk, aan het werk, maar omdat de smidse een grote beurt kreeg, had zij alles van zijn plaats gehaald en liep hij van het kastje naar de muur en van zijn aam beeld naar het vuur om zijn gereedschap en zijn werkstukken te zoeken. „Dat is nog geen reden om uw buur man af te rossen", dacht de rechter. „Ik kon geenseens een bruikbare ha mer meer vinden!" kreet de smid. „Wilde u daarmee uw buurman te lijf?" „Het werk dat die ochtend af moest, had ze bij de vuilnis gezet!" „Dan kon u het toch daar vandaan ha len en dan hoefde u toch niet naar uw buurman te gaan..." „En m'n beste overall had ze weg gegeven, edelheid". „Aan uw buurman?" „Néé!" hijgde de getergde ambachts man, „aan de schillenboer. Kon ik ach ter die kar aan". HORLOGES nieuwe modellen VOOR M00ERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 „Stond die dan bij uw buurman?" „Buurman?" vroeg een stem in het harde hoofd. „Wat heeft die er mee te maken?" „Die is door u geslagen!" „Daar weet ik niks van", verklaarde de verdachte. „Met een fles. Daarvoor staat u te recht". „Ja, ik heb wel een fles gevonden toen ik m'n spullen zocht. Ik dacht dat het een schoonmaakmiddel was". „O, hebt u hem daarom leeg gedron ken?" „Kijk 'ns hier, als er benzine in zo'n fles zit en je laat die bij een vuur staan, dan kan dat veel kwaad, ziet u. Daarom dacht ik, ik zal die fles even wegzetten buiten de deur". „Bent u doof of doet u maar alsof?" vroeg de rechter ongeduldig. „Ik heb d'r allenig maar even aan ge roken en aan genipt om te proeven wat of 't voor schoonmaakrommel was, uwe edelheid". „Jaja, en toen de fles helemaal leeg was bent u naar uw buurman toege- stapt en hebt u hem ermee op het hoofd getikt om te horen of h ij al schoonge maakt was". De onedelsmid hield bij hoog en laag vol, dat hij van een dergelijke onedele daad niets afwist en daarom ook niet beticht kon worden, weshalve hij wens te te worden vrijgesproken. Maar de buurman getuigde met de littekens nog op het hoofd, de vrouw van de smid was op het gekerm komen tóelopen en had haar man wankelend by het slachtoffer aangetroffen met de lege fles nog in de hand, en enkele toevallige passanten hadden gezien hoe de verdachte moed willig en kwaadwillend op zijn nabuur afstormde en hem te lijf ging. ,,'t Bestaat gewoonweg niet", beweer de de hamerkunstenaar nog. „Ik kan toch van benzine of ammoniak niet be zopen raken?" „Nee, maar van cognac wel. Uw vrouw had een verkeerde fles klaar ge zet". „Nou, dan was het tóch allemaal de schuld van m'n vrouw. Dan moet u hddr straffen", oordeelde de onedele beklaag de. De officier van justitie wilde van al die babbels niets weten. Hij achtte het duidelijk bewezen, dat de smid cognac had gedronken en dat hij daarna zijn buurman moedwillig met de fles te lijf was gegaan. Hij eiste daarom zestig gul den boete, of anders 12 dagen hechte nis. De rechter vonniste conform. „Eerlijk is het niet", zei de smid. „Ik slaan nooit". (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief YVij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Koffie. Wat is beter, espressokof f ie of filterkoffie Het verschil tusSen de „espresso"-kof fie en de koffie verkregen met een kof fiefilter is hierin gelegen dat de eerste veel geconcentreerder en sterker is dan de laatste. Voor degenen die last heb ben van een zwak hart, is het gebruik van espressokoffie ook niet aan te ra den, alhoewel deze voor de werkelijke koffieliefhebbers uiteraard veel smake lijker is. Opaal. De opaal in mijn gouden ring is erg dof geworden. Is daar nog iets aan te doen? De opaal is een edelsteen, die prachtig van kleur kan zijn, maar met zijn hard heid van 5%6% te zacht is voor een steen in een ring, die meer dan bij uit zondering wordt gedragen. De onver gankelijkheid van een edelsteen houdt n.l. in de eerste plaats verband met zijn hardheid. Al is hardheid niet een eigen schap, die natuurkundig gedefinieerd is, voor edelstenen komt het er op aan, dat zij niet of moeilijk krassen kunnen op lopen. De ruwe hardheidsschaal die in de mineralogie gebruikt wordt en waar bij aan diamant de grootste hardheid 10 wordt toegekend en aan talk de gering ste hardheid 1, is ook bruikbaar voor de beoordeling van edelstenen. Aange zien kwarts de hardheid 7 bezit en stof steeds fijne kwartsdeeltjes bevat, zal el ke steen, die de hardheid 7 of minder bezit, op den duur dof worden. U zoudt mogelijk uw opaal opnieuw kunnen la ten polijsten door een juwelier. Spinnen. Hoe kan het dat een spin een web maakt tussen twee stoelen, dus horizontaal De spinnen hebben op het achterlijf twee tot vier paar spintepels. De spin tepels zijn ontstaan uit embryonale le dematen, hetgeen er op wijst, dat de spinnen van dieren afstammen, die aan alle segmenten poten bezaten. Op de top van de spintepels monden verschillende soorten spinklieren uit. Deze spinklieren leveren een in de lucht snel opdrogende stof waarvan met behulp van speciale weefklauwen aan het vierde paar poten dunne draden worden gevormd, die het dier gebruikt om zijn web te maken. De uitgeworpen draad is zeer licht, elastisch en kleverig. Er zijn spinnen, die hun spindraad als lift gebruiken. Het ene eind maken ze b.v. vast aan het plafond en al spinnend laten ze zich aan de langer wordende draad naar beneden zakken. Willen ze naar boven, dan ne men ze de draad in en klimmen zo om hoog; een heel merkwaardig gebruik maken jonge spinnen van him zijden draden. Ze beoefenen er de zweefsport mee. In het najaar klimmen ze ergens naar een hooggelegen punt en beginnen met het achterlijf in de lucht een draad te spinnen, die uitwaait op de wind. Soms hecht deze draad zich aan een te genovergesteld punt vast, waardoor een nagenoeg horizontale draadverbinding kan ontstaan. Soms ook, als de draad lang genoeg is, laten de spinnepoten hun houvast los en het net wordt mèt zijn passagier meegevoerd door de wind. Grote afstanden leggen de spinnen in hun zweeftoestellen af, natuurlijk altijd vóór de wind. Vandaar de vele herfst draden in het najaar. Geluidsband. Ik heb een geluids bandje van mijn huwelijk. Is het moge lijk hiervan een grammofoonplaat te la ten maken? Het is inderdaad mogelijk de opnamen van het geluidsbandje op een grammo foonplaat te doen overbrengen. De op namestudio's passen deze methode zelf geregeld toe. De kosten hangen af van geluidskwaliteit en lengte van het band je. Informeert u er maar eens naar bij een grote zaak op grammofoongebied. Verhoging a.o.w. Is de per 1 april j.l. ingevoerde verhoging van de a.o.w.- uitkeringen met iets meer dan 3 ge daan wegens het algemeen optrekken van dit bodempensioen of in verband met de waardevastheid daarvan? Het motief van de door u bedoelde verhoging was gelegen in een aanpas sing aan de algemene stijging van het loonpeil en lag dus in de waardevast heid van de a.o.w. Ficus. Hoe behandelt men een fi cus die in de kamer te lang wordt? De ficus moet een lichte standplaats hebben en alleen morgen- of avondzon. Matig water geven, als de grond droog aanvoelt. Bladeren geregeld afsponsen. Tijdens de groei om de 14 dagen bij mesten. 's Winters minder water geven en niet bijmesten. Om de 2 3 jaar ver potten in een iets grotere pot, gelijke delen bladaarde, mestgrond en scherp zand, gietzand houden. Vooral gelijke ABONNEMENTSGELD Enige van onze postabonnees ver zuimden totnogtoe het abonnementsgeld voor het 2e halfjaar 1968 over te maken. Volgende week gaan de kwitanties in zee, verhoogd met 1,incassokosten. Wat hebt u er aan om 1,extra te betalen voor niets? Maakt u 't vandaag nog over? 3,60! Dank u! DE ADMINISTRATIE tempertauur, niet onder 10 en tocht vrij zetten. Rabarberlimonade. Hoe kan ik zelf rabarberlimonade maken U hebt nodig 2% kg rabarber, liefst met rode schil, 20 g citroenzuur, zoveel water om met het vruchtensap 1 liter vocht te verkrijgen, 1 kg suiker. Snijdt de rabarber in stukjes, was ze en zet ze op met weinig water. Laat het sap lang zaam uittrekken (deksel op de pan!). Zeef de massa door een zeef of giet ze op een doek. Vul het sap aan met water tot 1 liter, breng het vocht aan de kook en los er snel de suiker in op. Laat de stroop bekoelen en voeg dan het in een weinig water opgeloste en afgekoelde citroenzuur toe. Giet de limonadesiroop in de schoongemaakte flessen en sluit ze af met uitgekookte kurken of een schroefsluiting. Erfenis. Als 2 ongehuwde ooms of tantes samen wonen en er komt één te overlijden zonder testament na te laten, is dan al het geld en goed voor de over geblevene en hebben eventueel neven en nichten hier geen recht? Zolang er nog een broer of zuster of een der ouders in leven is komen deze in aanmerking voor de nalatenschap. Pas als al deze familieleden zijn over leden komen de neven en nichten er aan te pas. Peninna nu had kinderen, maar Hanna had geen kinderen. 1 Samuël 1 2b. Peninna had ondertussen geen snuis terijen nodig om haar man te behagen. Haar onwettig huwelijk, dat zeker niet buiten haar wil was gesloten, leidde tot de, door de oosterse, vooral de Israëli tische vrouw, zo vurig begeerde moeder weelde. Zij schonk haar man meerdere kinderen en zo werd uit M&r Elkana's geslacht opgebouwd. Dat was haar eer, haar roem, haar trots! Hóór kinderen straks de erfgenamen van Elkana's be zittingen! Door hóór, niet door Hanna, smaakte Elkana vadervreugde. Dat zal zij haar kinderen wel goed hebben bij gebracht. Peninna ging met Gods ze geningen de hoogte in en dacht er niet aan de Here te danken. Zij maakte God niet groot, maar zichzelf. In die sfeer werden nu ook haar kinderen opgevoed. Dat is heel gevaarlijk, want God laat Zich Zijn eer niet roven. Arme moeder, arme kinderen, die niet rijk zijt in God. Aardse weldaden zyn maar voor een tijd. Hebben wij ook een schat in de hemel? Zo niet, dan hebben wij geen toekomst! God zegt: zoekt Mij, en leeft! Bij de groeiende kinderschaar van Pe ninna bleef Hanna alleen. Het verschil was wèl groot. In de vertrekken van Peninna keer op keer een blijde ver wachting, gevolgd door een blijde ge beurtenis, terwijl Hanna jaar op jaar alleen bleef, En dót in één gezin, onder één dak. Woorden schieten tekort om Hanna's grote teleurstelling te vertol ken. Zij was óók vrouw, in wier boezem een moederhart klopte, alleen maar, zij mocht zelf geen moeder zijn. Dagelijks zag zij voor haar ogen, wat moeder weelde is. Al zal zij in haar leegte troost hebben gezocht en gevonden bij haar God, de vrolijke kinderstemmen in haar omgeving riepen haar telkens tot de werkelijkheid terug. En ja, dan komen langzaam maar zeker de vragen opzet ten: is God liefde? Plaagt Hij Zijn schepselen? Hij kan toch alles, als Hij maar wil? Beloont Hij de goddeloosheid en straft Hij de godsvrucht? Als zulke gedachten, als boze schimmen, ons hart vervullen, zijn wij wèl ellendig! Hanna's naam spelt het medicijn: God is genadig (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 410 augustus 1968 Donderdag 8 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.00 11.36 4.19 4.57 Maandag 12.28 5.45 6.27 Dinsdag 1.07 1.44 7.10 7.39 Woensdag 2.18 2.47 8.15 8.35 Donderdag 3.15 3.43 9.07 9.28 Vrijdag 4.07 4.31 9.53 10.14 Zaterdag 4.56 5.14 10.34 10.56

Scheldebode | 1968 | | pagina 1