Voetgangersactie 1968 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 8 26 JULI 1968 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De voetgangersongevallen blijken tel- kenjare opnieuw toe te nemen, hetgeen onrustbarend is. Van 1964 tot 1966 steeg het aantal in het verkeer gedode voetgangers in ons land van 520 naar 606, ofwel met ruim 16,5 terwijl in dezelfde periode het totaal aantal gedode verkeersdeelnemers steeg van 2375 naar 2620, ofwel met iets meer dan 10 Een belangrijke oorzaak van voet- gangersongevallen ligt in het feit dat de voetganger nog vrijwel overal in ons land wordt gedwongen tijdelijk van de rijbaan gebruik te maken als hij zich naar de overzijde moet begeven. Op bui tenwegen zonder voet- of fietspad moet hij zelfs voortdurend van de rijbaan ge bruik maken om zich te verplaatsen. Slechts bij een volledige scheiding van voetgangers- en rijverkeer zullen voet gangersongevallen kunnen worden voor komen, zoals bijvoorbeeld is gebleken bij de aanleg van 23 „nieuwe steden" die men na de oorlog in Groot-Brittannië heeft gebouwd. Een dergelijke volledige scheiding tus sen voetgangers en rijverkeer zal in de meeste bestaande stadssituaties in ons land niet of slechts ten dele zijn door te voeren. Gelukkig zijn vele gemeentelijke autoriteiten er gedurende de laatste ja ren toe overgegaan in de stadscentra met hun grote concentraties van voet gangersverkeer voetgangersgebieden te creëren. Behalve de voetgangers-veilig heid wordt hiermede tevens het econo mische belang van de middenstand in die centra gediend, omdat de stadsker nen als gevolg van het voortdurend toe nemende aantal rijdende en geparkeer de auto's steeds moeilijker bereikbaar werden en daardoor economisch dreig den te verstikken. Ook de sociale funk- tie van de stadskern als uitgangs- en vermaakscentrum dreigde hierdoor ver loren te gaan. Buiten de reeds gecre- eerde voetgangersgebieden blijft het met de voetgangersveiligheid evenwel zorg wekkend gesteld zoals bovengenoemde cijfers laten zien. De voetgangersveiligheid is in feite voor ons allen een zaak van levensbe lang, want hoewel velen van ons zich als regel wel met één of ander vervoer middel door het verkeer verplaatsen, voetganger zijn we dagelijks voor kor tere of langere tijd allemaal, al was het alleen maar om ons van stalling, par keerplaats of halte naar de plaats van onze bestemming te begeven. Het is dus zaak dat allen medewerken de veiligheid voor de voetganger lees van onszelf te verbeteren. Men be reikt dat door als „andere verkeersdeel nemers" voortdurend te trachten de voetganger zoveel mogelijk te ontzien. Het gaat er daarbij niet om wie in zijn recht staat of rijdt, of wie gelijk heeft, hoofdzaak is te trachten een voetgan gersongeval te voorkomen. Ook al zou de „schuld" of de oorzaak van het on geval, juridisch gezien, voornamelijk bij de misschien bejaarde of zeer jeugdige voetganger blijken te liggen ruim 75 van de gedode voetgangers valt in deze leeftijdsgroepen niemand zal het zich waarschijnlijk ooit kunnen vergeven of vergeten als hij, zelfs zonder aan wijsbare schuld zijnerzijds, een mede mens in het verkeer heeft gedood. De wettelijke bepalingen zijn gemaakt voor onze eigen bescherming. Loopt men op een zebra, dan behoort men daar b.v. veilig te lopen, wil men als bestuurder afslaan dan dient men op rechtdoor- gaande voetgangers te letten, rijdt men langs geparkeerde auto's, dan weet men dat er een kind onverwachts de weg op kan schieten. Het aantal voetgangersongevallen kan drastisch omlaag worden gebracht. Medewerking aan het bovenstaande verbetert tevens de eigen levenskansen en die van familieleden en vrienden. EEN KOE LBLOED ERIG LOLLETJE „Ik heb er anders kou genoeg om ge leden, eerwaarde", zei de juffrouw, ter wijl zij nog enigszins na-klappertandde. „De kou ging me door merg en been". Onze wet kent echter de lijfstraffen niet. Het was duidelijk, dat de rechter nog een boete aan de kou zou toevoegen. „Hoe komt 't nou eigenlijk allemaal?" informeerde de kantonrechter. „Alles als gevolg van een gezellig avondje", zei de verdachte, „daarnó. keerde ik in nou ja, zeg opgewekte stemming huiswaarts met een geslachte kalkoen onder m'n jas. Maar dat beesie was verschrikkelijk koud". Zij bibberde er nog van. „Het was, alsof ik de hele winter onder m'n jas had gehaald", klaagde zij nu. Om aan deze kalkoense kilheid te ont komen had zij het stoffelijk overschot onder haar mantel vandaan gehaald. Zij had de diepvrieskalkoen in haar hoofd doek gepakt en de buit op deze wijze huiswaarts getorst. Bij iedere stap even wel had zij zich dieper in de misdaad gedompeld. Iedere stap was een schrede op het hellend vlak geweest, mag men wel stellen. Want de kille kalkoen was gestolen, in de opwinding van het ge zellige avondje. „Het was meer als een lolletje be doeld", verduidelijkte de vriendin van de kalkoense dame. „We zijn er de volgen de morgen heen geweest met onze ex cuses en een doos sigaren". De gerechtelijke molen was toen ech ter al aan het draaien, vooral ook om dat de eerste dame op knakworstjes had getrakteerd terwijl zij het kalkoen lichaam in haar hoofddoek droeg. Deze knakworstjes waren eveneens ontvreemd en de vriendin had zich schuldig ge maakt aan heling, omdat zij zich tegoed had gedaan aan de door misdrijf ver kregen worsten. Het lolletje kon niet uitwissen dat zij in strijd met de wet een deel van de knakworstjes in haar strafbaar lichaam had laten verdwijnen. Vandaar dat beiden nu terecht stonden, de een wegens diefstal van de kalkoen en de worstjes, de ander wegens heling van worstjes. „Wij hebben een man en kinderen, eerwaarde", zuchtte die van de diefstal met betraand oog. „Ik wil zelfs wel aannemen dat u ieder een man hebt", zei de rechter, „maar daarom mag zoiets nog niet". De dames wilden dit wel aanvaarden. Bij de politierechter wil men altijd alles aannemen. Er blijft alleen zo weinig van hangen. „Als ik u nu zeg dat het nooit en nooit weer gebeurt", pleitte de vriendin van de worstjes. „Daar reken ik zonder meer op", vond de rechter. „Als u beiden nog eens op nieuw hier terecht zou moeten staan, dan kunt u er op rekenen dat de ge vangenisdeuren open gaan". Dit dreigement deed het tweetal in luid gesnik uitbreken. Daarmee was de weg geëffend voor het requisitoir van de officier. Zestig gulden voor die van de kalkoen, veertig gulden voor die van de knakworst eiste hij. De dames begonnen nu alle ziekten op te sommen die hun kinderen in hun le ven hadden gehad en nog zouden krij gen. Bovendien gaven zij beschrijvingen van het inkomen van hun echtgenoten, die spotten met iedere welvaart. De rechter echter had dit alles al lang zwart op wit. Daarom hield die van de kalkoen haar zestig gulden. Die van de knakworst kwam er af met twee tien tjes boete. (Nadruk verboden) HET KWEKEN VAN EEN NIEUWE EETAARDAPPEL In een vorig artikel hebben wij uiteen gezet hoe de Nederlandse aardappelkwe ker (niet te verwarren met een aard appelverbouwer) tracht tegemoet te ko men aan de eisen van de consument door steeds weer nieuwe rassen te cre- eren. En hierbij hoort het levensverhaal van Pieter de Swart, de kweker van het ras de Lekkerlander. Pieter de Swart (62) te Vrouwenpa rochie in Friesland is al vanaf z'n jeugd aardappelkweker. Nu bestaat aardappel- kweken populair gesproken, uit het kie zen van een moeder- en een vaderras, deze met elkaar te kruisen, en af te wachten of er zich onder de nakome lingschap ook eentje bevindt die beter is dan de bestaande rassen. Dit lijkt eenvoudig, maar in werke lijkheid behoort men met zorg zijn krui- sings-ouders te kiezen waarvan men al les dient te weten en zal men duizend voudig, kruisingsprodukten moeten op kweken om ook maar het geringste succes te mogen verwachten. Met dit werk nu, houden zich onder anderen tal van wetenschappelijke ak- kerbouwstations bezig en men zou Pie ter de Swart geen schijn van kans ge ven, ware het niet dat deze op enkele punten een grote voorsprong had. 1. Hij was van huis uit een groot lief hebber van een lekkere aardappel. 2. Hij trouwde met Hinke, een degelijke huisvrouw die lekker kookte en voor bereiding van haar maaltijden alleen de lekkerste aardappel goed genoeg achtte. 3. Hij had een melkgeit die iedere af keuring van een nieuwe kruising, door Hinke, onherroepelijk maakte. 4. Hij hield ouderwets koppig vast aan zijn mening dat een aardappelras vroeg of laat gegeten wordt en dus in de eerste plaats lekker moet zijn. En terwijl de grote instituten zich toe legden op het vinden van nieuwe voor de verbouwer voordelige aardappelras sen, met grote oogsten, geringe vatbaar heid voor ziekten en exportmogelijkhe den naar landen met andere eetgewoon ten... waren De èwart zijn kruisingen gericht op de Nederlandse consument en vergeleek zijn vrouw de smaak steeds opnieuw met de oude inheemse, heerlijk smakende rassen, als Bloemgraafje, Bo- tergeeltje en Nederlander. Eindelijk zagen zij hun levenswerk beloond en werd hun ras, dat ze de zeer toepasselijke naam Lekkerlander gaven, opgenomen in de Nederlandse rassen- lijst. De Lekkerlander paart een heerlijke smaak aan een mooi gevormde knol zon der pitten, een lichtgele kleur op scho tel en een vaste en toch bloemige struc tuur. Een ideale combinatie, maar er is dan ook ruim 30 jaar aan gewerkt. Dat er ook wel eens door toevallige omstandigheden en via bloempotten in De meest moderne COLLIERS-HANGERS rmn# KAPELLE TEL. (01102) 1223 de vensterbank een groot ras tot stand is gekomen beschrijven wij in het vol gende artikel. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zqn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Venten. Ik wil gaan venten met kaas. Wat voor papieren zijn daarvoor nodig Middenstands- en vakdiploma. Verder moet u vergunning hebben van B. en W. om te mogen venten. Wij raden u aan, u te wenden tot de Kamer van Koophandel. Mos. Inplaats van gras heb ik in mijn voortuin mos Sagina Subtulata, waar een ziekte in gekomen is. Het be gint met een rond plekje en loopt be hoorlijk snel verder tot kringen van 1 al y2 meter, die langzaam geel tot bruin kleuren. De gezonde plekken zijn mooi donker groen met veel witte bloempjes. Wat te doen? Deze Sagina is aangetast door een schimmelziekte, waar de kunstmest geen schuld aan heeft. Hoogstens zoudt u wat kalk kunnen geven in de vorm van kalk- mengsel. Haal het dode materiaal er goed uit met nog een flinke rand van het ogenschijnlijk gezonde en vernietig dit. Ook de besmette grond moet een flink eind, b.v. 25 tot 28 cm uitgediept en weer aangevuld worden met nieuwe grond. Van het gezonde plantmateriaal kunt u dan weer scheuren en inplanten. Ziet u na verloop van tijd de ziekte toch weer optreden, dan is het beter alles op te ruimen. Melk. Als ik bij grote warmte 's za terdags dadelijk mijn melk kook en zon dagsmorgens en -'s avonds nog eens, heb ik nooit zure melk. Nu wordt beweerd, dat er dan geen voeding of vitamine meer in zit doordat het drie keer ge kookt heeft. Is dat juist? Vitaminen verdwijnen langzamerhand met koken. Verder verdampt er water, zodat het vetgehalte stijgt. De smaak gaat ook achteruit met dat vele koken, maar dat is toch altijd nog beter dan zure melk. Veel kunt u daar aan doen door bij het weer koken de melk in een vooraf gesteriliseerde pan (wat water er in laten koken) over te gieten. De melk blijft dan ook langer goed. Rode spinnetjes. Op onze muur zie ik regelmatig rode spinnetjes. Als je er op drukt, spatten ze in een vlekje bloed uiteen. Wat zijn dit voor diertjes? Deze z.g. spinnetjes zijn kleine, vuur rode mijten. Het is een soort, die in de tuin leeft en Bryobia oristata of B. praetisca heet. Alleen de larven hiervan (met 3 paar pootjes) zijn hinderlijk voor de mens. De volwassen mijt heeft vier paar poten. Bestrijding: verstuiven van een mijtendodend poeder of bestuiven met vloeibare huishoudinsecticide op ko zijnen en drempels. In de tuin kan men ze bestrijden als volgt: in de winter met 6 liter vruchtboomcarbolineum op 94 liter water. In voorjaar en zomer 150 gram malathion 25 per 100 liter wa ter. Auto-vloerbedekking. Ik wilde ko kosmatten in mijn auto nemen, maar moet ik de rubber vloerbedekking dan eerst verwijderen of kan ik die laten liggen Is het waar dat rubber matten op de duur gaan rotten? Tegenover de voordelen van de rub ber vloerbedekking staat anderzijds dat wanneer er vocht onder de vloerbedek king komt, dit vocht moeilijk verdampt en dientengevolge zich rottingsverschijn selen kunnen voordoen. Wanneer het in de wagen ergens lekt, krijgt men dat al heel gauw. Dit kan bij regenweer bij voorbeeld gebeuren. Toch hangt dit in grote mate van de autobezitter zelf af. Als deze zijn wagen goed onderhoudt en dus ook regelmatig de vloer schoon maakt en de matten verwijdert, kan het euvel worden voorkomen. Wenst u ech ter de kokosmatten aan te brengen, dan is dat natuurlijk uitstekend, maar dan kunt u beter de rubbermatten verwijde ren. Valhelm. Ik wil met mijn bromfiets naar Frankrijk. Moet ik daar een val helm dragen? Mag ik een duopassagier meenemen als ik jonger ben dan 18 jaar? Hoewel het dragen van een valhelm altijd aan te bevelen is, wanneer men op een bromfiets rijdt, is het ook in Frank rijk niet verplicht. U mag in Frankrijk wel een duopassagier meenemen, ook als u nog geen 18 jaar bent en mits de bromfiets hiervoor voldoende is uitge rust. In België moet men echter wel achttien jaar zijn om een duopassagier mee te kunnen nemen. U kunt dus niet door België met passagier naar Frank rijk rijden. Bliksem. Kan bij onweer, dus bij bliksem, de televisie stukslaan via de antenne of het lichtnet? Ik zou dit wil len weten voor bovengronds en onder gronds lichtnet en voor een normale en centrale televisie-antenne. Bij blikseminslag op een bovengronds lichtnet kan inderdaad enig gevaar ont staan voor in de aangesloten huizen aanwezige apparatuur, maar de elektri citeitsmaatschappijen hebben wel vol doende voorzorgen genomen, o.a. door plaatsing van bliksemafleiders e.d., dat een en ander tot een minimum wordt beperkt. U behoeft hiervoor dus geen extra maatregelen te treffen. Bij onder grondse lichtnetten is geen gevaar voor blikseminslag. Bij direkte inslag op een televisie-antenne wordt het gehele huis getroffen. Van belang is het daarom al leenstaande- of hoge gebouwen te be veiligen met een bliksemafleider of de televisiemast, als deze erg hoog is, deugdelijk te aarden, zoals een bliksem afleider. Wat u feitelijk zult bedoelen zijn uitlopertjes van de bliksem, die zich mogelijk via de antenne-invoer door uw toestel naar de aarde ontladen. Deze kunnen inderdaad uw klank- of beeld radio doen doorbranden en daarom is het beslist aan te bevelen bij opkomend onweer de antennestekkers los te nemen en zover mogelijk van de contactdoos weg te hangen, ook al is de (centrale of eigen) antennemast geaard. Thermometer. In mijn tuin heb ik een thermometer hangen om de tempe ratuur te meten. De temperatuur blijkt echter soms op te lopen tot ca. 35 gra den C. Dit is natuurlijk niet de juiste. Waar moet de thermometer hangen om de goede temperatuur te weten? Wanneer uw thermometer juist funk- tioneert, geeft dit instrument de tem peratuur aan, die op dat moment en op die plaats heerst. Wanneer u in uw tuin 35 graden C hebt afgelezen, mogen we aannemen, dat het op die plaats in derdaad 35 graden was. Als u uw ther mometer op een plaats hebt gehangen, waar de zon heel lang schijnt, kan dit ook best. Moeilijk is het om de „goede temperatuur" te meten, want in uw tuin zullen op hetzelfde moment verschillen de temperaturen heersen, afhankelijk van de invloed van zon en wind, waar bij zelfs de hoogte waarop het instru ment is geplaatst een rol kan spelen. Het beste kunt u de thermometer op ooghoogte hangen en eventueel kunt u gebruik maken van 2 thermometers, waarvan er één wordt geplaatst in de schaduw op een plek waar de zon lang schijnt en de andere op een plaats waar weinig zon komt. Door vergelijking kunt u dan de gemiddelde temperatuur in uw tuin bepalen. Filmster. Wat is het adres van Charlton Heston? De Amerikaanse filmster Charlton Heston kunt u bereiken via zijn studio: Allied Artist Pictures Corp. 4376 Sunset Drive, Hollywood 27, California, U.S.A. Natalie. Wat is het privé-adres van Natalie Wood? De filmster Natalie Wood, geboren in 1938 te San Francisco, Califomië, woont te Hollywood en is schriftelijk te berei ken via de Hollywood studio filmmaat schappij aldaar. Toen werd Zijn ziel verdrietig over de arbeid van Israel. Richt. 10 16b. De Here is barmhartig en genadig, lankmoedig en groot van goedertieren heid. Gideon wordt Israel tot een valstrik, en straks zinkt het dieper weg dan de volken van rondom. Wel heeft de Here nog richters na Gideon in Tola en Jaïr, maar van hun arbeid is ons al zeer wei nig bekend, en zoveel is wel zeker dat 'tvolk is voortgegaan in de weg van afval op afval: al de goden der omrin gende heidenen hangen ze aan, maar aan de Here denken ze niet! Zwaarder dan ooit wordt nu het ge richt. De Here geeft Zijn volk over zo wel aan de Filistijnen in het westen, als aan de Ammonieten in het oosten. De laatsten drongen zelfs over de Jordaan en veilen het gebied van Juda en Ben jamin en Efraïm binnen, „zodat Israel zeer bang werd". In die grote nood roept het volk tot de Here, maar... welk een ontzetting: de Here wijst het smekend Israel af Te dikwijls reeds heeft 't volk in nood tot God geroepen, en heeft de Here het verlost, maar... bekeerde het zich niet van harte. Dus wijst de Here de bidders af. Ja, de Here verwijst Zijn volk naar de afgoden, die het gediend heeft, opdat die nu helpen mochten. En de ellende duurt voort, en de nood klimt. Dan komt bekering! Want ondanks het feit dat de Here de bidders afwees, blijven ze bidden. Ze doen de afgoden weg en dienen de Here. Ze roepen het uit: „Wij hebben gezondigd; doe Gij ons, o Here, naar alles wat goed is in Uw ogen, maar laat ons niet in de handen van mensen vallen". En dan k n de Here niet meer zwijgen; dan laat Hij Zich verbidden; dan wordt Zijn ziel ver drietig over de arbeid van Israel; dan kan Hij de ellende van Zijn volk niet meer aanzien en haast Hij zich tot hun hulp. Want de Here kan van Zijn volk niet afkomen, aan 'twelk Hij Zich met een eed verbonden heeft en voor 't welk Hij Zijn Zoon gegeven heeft in de dood. Bekeert u dan, en houdt aan in het ge bed. Oók als God schijnbaar niet hoort, want die zijn zonde belijdt en laat, dien z a 1 barmhartigheid geschieden. (Uit een Dagboek) WEMELDENGE Van 28 juli3 augustus 1968 Donderdag 1 augustus: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.33 5.50 11.09 11.32 Maandag 6.08 6.22 11.44 Dinsdag 6.43 6.59 0.06 12.16 Woensdag 7.19 7.34 0.40 12.52 Donderdag 8.02 8.17 1.17 1.33 Vrijdag 8.46 9.03 2.00 2.24 Zaterdag 9.41 10.08 2.59 3.36 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1