Verplichte vakantie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 7 19 JULI 1968 GOUDEN HERENRINGEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Onze moderne sociale zorg strekt zich verder uit dan het verschaffen van een behoorlijk en verzekerd bestaan aan de werknemer, zij bemoeit zich ook met zijn levensvreugde. Het is op zichzelf een zegen te noemen, dat door de va kantieregelingen en vakantiebijslagen velen thans enkele weken per jaar aan de sleur worden onttrokken en in de gelegenheid worden gesteld hun per soonlijkheid geheel vrij te ontplooien en hun gezinsverband te versterken. Maar laten wij deze vakantiebehoefte niet te globaal beoordelen. Onze samen leving is ingewikkeld en hetgeen geldt voor fabrieksarbeiders of voor kantoor personeel, kan niet automatisch worden gesteld voor de middenstanders. Zeker, ook de kleine zakenman ver langt ernaar, om eens vrij te zijn van beslommeringen. Maar het gaat vele kleine middenstanders niet goed, zij moeten door de steeds stijgende inkoop prijzen, de gestegen lonen van hun per soneel en de opgeklommen huren plus de huurcompensatie van hun bedienden zwoegen en sjouwen voor hun bestaan. Wat is een vakantie waard, wanneer zij gekocht moet worden met vermeerde ring van zorgen? Vakantie voor de middenstander be tekent: stilstaan van verdiensten. En et telijken kunnen de verdiensten niet mis sen. Vakantie moet berusten op, zij het ook geringe, basis van welvaart. Dit is ook de rechtsgrond van de vakantiebij slag; de vakantie, een weelde, mag niet drukken op de regelmatige inkomsten van het gezin. En zeker kan men geen vakantie nemen, wanneer men in het normale leven niet kan rondkomen. Het kan tot het beleid van een goed huis vader behoren, zich en zijn gezin va kantievreugde te ontzeggen. Dit is een wrede uitspraak, maar zij bevat waar heid. De middenstanders zijn verstoken van het genot van vakantiebijslagen. Zij moeten hun vakantie verdienen, maar zij verdienen als zogenaamde „kleine zelfstandigen" dikwijls nauwelijks ge noeg om zich in het gewone leven te kunnen handhaven. Aan deze mensen, die zedelijk gehouden zijn zich vakantie te ontzeggen, wordt vakantie opgelegd. Onze lezers interrumperen. Zij kunnen opmerken, dat aan de vakantieregeling voor de middenstand een enquête voor-*; afgaat, waarbij de leveranciers in de ge legenheid worden gesteld, hun mening over de vakantieregeling te doen ken nen. De meerderheid beslist. Maar er zijn dikwijls grote minderheden, die te gen de vakantieregeling gekant zijn. Ge schiedt hier onrecht? Wie zich de situatie van de hele klei ne middenstander indenkt, moet zich b.v. het ruige leven van onze kleine groenteboeren kunnen voorstellen. Al tijd langs de weg, altijd vermoeiende tochten en netelige beslommeringen. De „kleine luyden" over wie dit arti kel gaat, zijn geketend aan hun dage lijkse taak. Zij kunnen geen enquêtefor mulieren beantwoorden en hebben geen tijd om middenstandsvergaderingen bg te wonen. Zij worden overstemd door grotere handelaren, die over meer per soneel beschikken en daardoor gemak kelijker aan de regeling van vakbelan gen aandacht schenken. Er loeren hier ernstige gevaren. Ter wijl de kleine, tot vakantie gedwongen man er zorgelijk over peinst, hoe hij zijn budget sluitend zal maken, hoe hij de inkomsten zal kunnen aanvullen die hij derft, omdat zijn zaak gesloten is, wordt de opgelegde vakantie voor zijn grote re collega een wapen in de concurrentie strijd. Die grotere collega's kunnen de vakantie dragen, hg niet. Waarschijnlijk spreekt dit onrecht sterker in de grote steden, dan op klei ne plaatsen, waar de concurrentie ge ringer is. Niettemin is het vraagstuk, waarover wij schrijven, een landelijk vraagstuk. Een opgelegde vakantie, ten koste van de kleine leverancier, is rechtstreeks in strijd met de sociale gedachte, waarom de zorg voor de vakantie van onze wer kers werd ingesteld. Vakantie is een prachtig begrip, maar het mag niet wor den geënt op de nooddrift. Er ligt nog een gevaar in gedwongen vakantieregeling en dat is van psycho logische aard. Wg hebben het bij de kwestie van de melksanering al gezien tot hoe trieste gevolgen het kan leiden, wanneer de persoonlijke verhouding tus sen de leverancier en de consument mis kend wordt. Het bedrijf van de verschaffing van dagelijkse levensmiddelen en andere soortgelijke behoeften is niet alleen een kwestie van kopen en verkopen. Er is een jarenlange vriendschappelijke ver houding tussen de leverancier en de klant. Er is een wederzijds vertrouwen. In die intieme betrekkingen wordt een bres geschoten, wanneer men de afne mer plotseling voor een andere leve rancier plaatst. De lust en de aardigheid gaan uit het leven weg en dit moge op zichzelf al een troosteloos attribuut zijn van de moderne nivellering, indien de onthechting van de klant aan zijn ver trouwensman voor die vertrouwensman bovendien nog financiële nadelen ople vert, dan wordt het een bedenkelijke toe stand. Wij wensen aan alle kringen van onze bevolking het genoegen toe van een on gestoorde vakantie. Maar de vakantie, die als een zegen is ingesteld, mag geen plaag worden. De overheden moeten daarom het vakantieprobleem niet uni form en schematisch behandelen, maar zich rekenschap geven van de grote ver schillen, die er bestaan tussen de on derdelen der bevolking. (Nadruk verboden) SLAANDE RECEPTIE Zes man sterk was het aktieve VW- bestuur verschenen op de receptie van het zevende WV-bestuurslid, die een gezien hotelhouder ter plaatse was, ên zes man sterk kwamen ze getuigen voor de politierechter, waar het zelfde zeven de bestuurslid gisteren terechtstond. Wegens klappen, uitgedeeld op die zelf de receptie. „En dat voor een vóórzitter", werd hem nu voorgehouden. „Ik had ze helemaal niet eens uitge nodigd", verdedigde de verdachte zich. „Daarom kwamen we juist", getuigde de penningmeester. „Een receptie is een openbare aan gelegenheid!" onderwees de rechter, „daar kan iedereen u komen feliciteren en een cadeau aanbieden". „Maar zij haalden de cadeaus juist weg, edelachtbare!" „Alleen wat we zelf hadden meege bracht", interrumpeerden de anderen. Het bleek, dat de zes WV-bestuur- deren gemeend hadden ter receptie een inlichtingenstand ter voorlichting van bruid en bruidegom te moeten inrich ten. Zij plaatsten daartoe een bord In lichtingen op de tafel en verstrekten on gevraagd drukwerk over liefde en toe nadering, bevalling en pillen. De secre taris bood het bruidspaar met een toe passelijke speech een boekwerk aan over het geslachtsleven op rijpere leeftijd en een kruidenrek, waarin de kruiden wa ren vervangen door noodzakelijker le vensbehoeften. Achter de rug van bruid en bruidegom zamelde een ander be stuurslid deze kostbare zaken weer in, teneinde ze nogmaals te kunnen gebrui ken bij een latere gelegenheid. „U kent toch de regel: eens gegeven, blijft gegeven?" vroeg de rechter. „Het was een symbolische gift, edel achtbare. Het werkelijke geschenk en het goede kruidenrekje zouden we per soonlijk gaan aanbieden als we op een etentje kwamen, dat ons privé zou wor den aangeboden". „Van zo'n etentje weet ik niets af", zei de thans gehuwde voorzitter. „Je vrouw anders wel, want de datum is al afgesproken", vertelde de secreta ris. „Morgen komen we je de cadeau tjes thuisbrengen". „Jullie hebben anders al best gegeten en gedronken tijdens en na de receptie, toen je bij het bruiloftsmaal wilde aan schuiven". „Toen mochten we alleen maar een hapje nemen in de keuken", vertelden de zes en ze vertelden er verontwaar digd bij, dat hun voorzitter wel zijn hele zaak had laten verbouwen en moderni seren dank zij hun aktiviteit voor het toegenomen vreemdelingenverkeer, maar dat er voor deze noeste werkers niet eens plaats was ingeruimd in de grote zaal waar familie en andere vrienden wel aan het feestbanket aanschoven. „Het zijn mijn vrienden niet", ver klaarde de verdachte, „het zijn gewoon zakelijke relaties. Die WV doe ik voor mijn zaak, maar daarom is mijn zaak er nog niet voor de VVV". „Ja, dat het uw vrienden niet zijn, heb ik ondertussen wel begrepen", glim lachte de politierechter, „maar daarom hoeft u hen nog niet te slaan en ze uw hotel uit te schoppen. U hebt er een sléAnde receptie van gemaakt". „Meneer, elke vergadering drinken ze me arm. Altijd komen ze in mijn zaal. Betaald wordt er nooit wat voor de consumpties, zelfs niet voor de kroket ten. Mag ik dan alsjeblieft eens bruiloft vieren zónder WV?" „Je bent al twintig jaar met deze WV getrouwd", meende de penning meester. „Daarvoor hebben jullie dan twintig jaar gratis eten en drinken gehad!" klonk het terug. „En waarom sloeg u nu?" informeer de de magistraat achter de groene ta fel. „Toen ze met handen vol flessen wil den wegmarcheren, edelachtbare". „Pardon", zeiden de zes, „die kwamen we voor het diner aandragen". „Jawel, uit m'n eigen wijnkelder. Daar heb ik m'n eigen personeel voor. Ik betrapte ze in m'n keuken, edelacht bare. En dóAr is mijn zaak toch niet openbaar!" De officier vroeg tien gulden boete voor verdachtes hardhandigheid, maar de politierechter kneep één oog dichten verklaarde de voorzitter schuldig zon der oplegging van straf. Ze gingen het gezevenen samen vieren (Nadruk verboden) d'ARGENTY DE OUDE MAN EN DE DRONKEN VIS Sommige sportvissers stellen zich niet meer tevreden met een snoekbaars of een brasem. Zij zijn uit op groter 'wild', dat zich uitsluitend op zee laat verschal ken. Zo ook een oude Griekse sportvis ser, die tijdens zijn vakantie aan de Franse Middellandse Zee een tocht per schip maakte om daar ook eens wat vis te vangen. Hij stond stomverbaasd toen hij een mérou van 150 kg aan de haak sloeg. Deze vissoort staat er om bekend dat ze zich niet eerder dan na een uren durend gevecht aan boord laat halen. De Griek dacht met een stekelbaarsje te UNIEKE KOLLEKTIE KAPELLE TEL. (01102) 1223 doen te hebben, zo weinig weerstand bood de vis. Nadat de man van zijn verbazing over de gemakkelijke vangst bekomen was, ging hij onderzoeken hoe dit in zijn werk was gegaan. Aan boord bevonden zich enkele mandflessen, gevuld met melasse, een bijprodukt uit de suiker fabrieken. Eén van deze flessen was overboord gevallen. En melasse wordt gebruikt bij de bereiding van alcohol. De vis was stomdronken. (DIA) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b()s lui ting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Rentezegels. Zoudt u mij kunnen inlichten over "die uitkering van rente zegels van de Raad van Arbeid? Ik ben van 1929. Worden die zegels nog terug betaald? Graag iets meer hierover. Daar wij zonder meer gegevens niet met zekerheid iets kunnen zeggen over uw recht op afkoop van uw rentekaart- verzekering geven wij u hierbij de alge mene regeling door en adviseren wij u over uw eigen geval u te wenden tot de Raad van Arbeid in uw ressort. Voor personen die op 1 juli 1967 36 jaar of ouder waren, doch jonger dan 65 jaar, bedraagt de afkoopsom het in totaal be taalde bedrag aan rentezgels, verhoogd met 3samengestelde interest voor elk vol jaar, dat verzekerde op 1 juli 1967 ouder is dan 35 jaar. De tijd van de uitkering is afhankelijk van de leef tijd en zal plaats hebben in de periode van 1 juli 1967 tot ongeveer 1977, maar ook daarover kan de Raad van Arbeid u inlichten. Behandeling clematis. Hoe moet ik mijn clematis behandelen om er bloe men aan te krijgen? De slierten zullen u het volgend jaar bloemen geven, dus u moet hieraan niet snoeien. U leidt deze lange takken maar tegen het een of andere steunsel. Wilt u wat meer vertakking hebben, dat de plant van onderen wat voller wordt, dan kunt u één van die lange takken flink inkorten (na de bloei) doch anders laat u alles ongesnoeid zitten. Wanneer u dergelijke planten koopt, kunt u ze het beste flink insnoeien. Mocht de plant later te wild worden, dan kunt u deze het beste na de bloei flink inkorten. Bezigheidstherapie. Waar kan ik een opleiding volgen voor bezigheids therapie, erkend in de mammoetwet? Wat zijn de toelatingseisen? Daar u niet vermeldt tot welke ge zindte u behoort, zullen wij u twee adres sen opgeven waardoor de door u bedoel de opleiding wordt gegeven. Deze oplei dingen worden in vele plaatsen van ons land gegeven en u kunt dan uit het ant woord van één der stichtingen een keus maken: 1. Algemene opleidingen: Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag; 2. Kath. Stichting „De Zonne bloem", Nieuwe Prinsenkade 6, Breda. Munt. Ik heb nog een munt van 10 francs van 1864. Hoeveel is deze waard en is hij schaars? Uw munt is niet schaars. De verza- melwaarde hangt grotendeels af van de staat waarin hij bewaard bleef. U kunt die voor een zeer gaaf exemplaar o.i. stellen op rond 30,5. 35,De handelsprijs zal wellicht hoger zijn; de inkoopsprys van de handel lager. Belasting. Als gehuwde man boven 65 jaar heb ik over 1966 een aanslag biljet ontvangen van 182,over 4995,—. Over 1964 en 1965 heb ik echter geen aanslag ontvangen. Is dit juist Over 1966 heeft men kennelijk meer inkomsten dan de a.o.w. alleen in aan merking genomen. Wij raden u aan u hierover tot de belastinginspecteur te wenden. Het totaalbedrag der a.o.w. be droeg in uw geval in 1966 4331,08. Uitgaande van het vastgesteld inkomen ad 4995,— is het belastingbedrag ad 182,juist berekend; daarbij is ook de ouderdomsaftrek reeds in aanmerking genomen. Nederlander en inkomstenbelasting. - Als je als Nederlander bij een buiten landse werkgever in loondienst bent en je komt na 1 of 2 jaar weer terug in Nederland, val je dan hier in de in komstenbelasting? (Gedurende die ja ren uitgeschreven geweest.) Gedurende de tijd dat u in het buiten land woonde was u in Nederland niet belastingplichtig voor inkomen uit het buitenland. Na uw terugkomst bent u weer gewoon hier te lande belasting plichtig voor inkomen na die thuiskomst genoten. Voor de vraag waar u woont is niet uitsluitend beslissend of u hier „uitgeschreven" was. Het gaat in fis cale zaken hierbij om de vraag of u fei telijk hier te lande of in het buitenland uw woonplaats had, de plaats waar u als regel verbleef. Vitamine C. Welke soorten fruit en andere voedingsmiddelen bevatten vitamine C? Vitamine C bevindt zich vooral in: citroenen, sinaasappelen, aardbeien, to maten, bessen en ook in aardappelen en groenten, destemeer naarmate ze vers zijn. Keizerskroon. Al drie jaar heb ik een keizerskroon, die in het begin mooi was maar nu hij 30 cm groot is gaat hg zo maar dood. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Uw keizerskroon (fritillaria imperia lis) lijdt waarschijnlijk aan de fusarium- ziekte bol- en schubbenrot). Bestrijding: zieke of witte bol met de omringende grond uithalen en wegdoen. Bollen ko pen bij een vertrouwd adres. U kunt de ziekte ook enigszins voorkomen door de groeiomstandigheden zo gunstig mo gelijk te maken. Zij houdt van een klei achtige grond, niet van verse stalmest, maar wel elk jaar mesten met verteer de stalmest of kunstmest. Kan jarenlang op dezelfde plaats zijn en vormt dan tenslotte grote pollen met grote bloe men. Paardeliaar. Heeft paardehaar nog waarde en waar wordt het voor ge bruikt? Vroeger, op de boerderij, kregen wij daar geld voor. Nu heb ik nog een paardeharen bedstel, wat kan ik er nog mee doen? Aangezien de paar denstand in Neder land enorm gedaald is door het invoe ren van tractoren en landbouwmachines loont het inzamelen van paardehaar op de boerderijen thans niet meer de moei te. Het paardehaar dat in hoofdzaak nog gebruikt wordt voor de kledingindu strie, wordt nu vooral uit Rusland en China geïmporteerd. U kunt dus met uw paardeharen bedstel niets meer doen, daar de oorspronkelijke elasticiteit ver dwenen is, het is z.g. „dood haar" ge worden. Gewicht van racefiets. Hoeveel weegt een racefiets die men gebruikt in de Tour de France? Gewoonlyk weegt een racefiets die men in de Tour de France gebruikt, 9% 10 kg. In de tijritten gebruikt men op goede wegen wel iets lichtere fietsen, dat scheelt dan ongeveer 1 k iy2 kg. Dat verschil zit voor een groot deel in de banden, die dan veel dunner zgn en in het versnellingssysteem. Klaprozen. Ik houd van klaprozen in de kamer maar ze verleppen altijd zo gauw. Is hier een middeltje voor? Om te voorkomen dat klaprozen spoe dig verleppen verbrandt u eerst de ein den van de stelen tot ze zwart worden. Daarna zet u de bloemen in vers wa ter. Alzo bliezen de drie hopen met de bazuinen, en braken de krui ken; en zij hielden met hun lin kerhand de fakkels en met hun rechterhand de bazuinen om te blazen en zij riepen: Het zwaard des Heren en van Gideon. Richt. 7 20. Wonderlijk is de strijd des Heren. Gi deon heeft een leger verzameld, maar de Here zeide: „Des volks is te veel". Twee en twintig duizend vreesachtigen keerden weder naar hun tent. Nog acht te de Here het getal te groot. Tenslotte zijn er maar driehonderd over. Moet dit handje vol mannen het leger der Midia- nieten verslaan? Ja, zegt de Here! 't Zal geschieden in een wonderlijke wapen rusting In plaats van zwaarden en spie sen en schilden geeft Gideon aan zijn bende voor elke man een bazuin, een le dige kruik en een fakkel. Zal men met die wapenen strijden? Zullen de Midia- nieten vluchten voor het geschal van ba zuinen? Zullen ze sidderen bij het zien van brandende fakkels? Immers neen, dit te geloven is dwaasheid. Het enige „wapen" waarmee mogelijk iets kan worden uitgewerkt in de strijd van man tegen man is de kruik. Die lijkt op een knots! Maar... als het er op aankomt, en de strijd beginnen gaat, moet die kruik worden stuk geslagen. Slechts ba zuin en fakkel blijven over, „opdat Is rael zich niet tegen Mij beroeme, zeg gende: Mijn hand heeft mij verlost". Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschie den". We moeten genoeg hebben aan de ba zuin van het Woord en de fakkel van de Geest. Maar die „wapenen" moeten we dan ook hanteren in de naam des Heren. Ze zijn het zwaard des Heren en van Gideon. En als dit zwaard in ge loof wordt gehanteerd vermogen de vij anden niets, ja, zullen ze zichzelf ver derven. Zij strijden in paniek tegen el kaar, en het zwaard des enen wordt door de Here gezet tegen de anderen, totdat het ganse leger is vernietigd of verstrooid. Het volk dat strijdt met het Woord als wapen, en dat doet bij het licht van Gods Geest die op 't gebed ont vangen wordt is onoverwinnelijk, door Hem, hun Heer en God, Die nooit slui mert of slaapt, maar steeds in Christus redt. En die reeds vóór de strijd beloofd heeft: Ik heb de Midianieten in uw hand gegeven; Ik heb de wereld overwonnen. (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 21—27 juli 1968 Donderdag 25 juli: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.38 6.01 6.31 Maandag 1.02 1.40 6.57 7.26 Dinsdag 2.03 2.34 7.46 8.12 Woensdag 2.52 3.16 8.28 8.53 Donderdag 3.34 3.58 9.09 9.37 Vrydag 4.16 4.39 9.49 10.17 Zaterdag 4.58 5.15 10.30 10.57 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1