NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 5 5 JULI 1968 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Uitgekiend zitten in een auto enin een bejaardenstoel Vele spontane reakties van ouderen uit alle delen van Nederland komen bij de Vereniging Nederlands Fabrikaat binnen op do nationale prijsvraag tot het ont werpen van een bejaardenstoel, die zij met de Centrale Bond van Meubelfabri kanten heeft uitgeschreven. Noodkreten vaak van mensen, die al zo lang op zoek zijn naar een goede stoel. Vele sugges ties worden gegeven, die worden verza meld en gerubriceerd, omdat zij zullen meehelpen om tot normen te komen waaraan een zitmeubel voor ouderen moet voldoen. Uitdaging voor ontwerpers. Een vrouwelijke arts (66 jaar) bij voorbeeld geeft niet alleen met teke ningen aan hoe zij zich de ideale stoel voorstelt, maar suggereert meteen iets te doen aan de kerkbanken. Er is, zo schrijft zij, maar weinig ruimte tussen kniel- en steunbank. Zelf ben ik in de loop der jaren aardig opgebold en ik neem mijn toevlucht maar tot een half zittende houding, waarbij ik mijn weer barstige knie nog extra probeer te spa ren. Een verpleester met een 53-jarige praktijk, die vooral de weeën kent van de gewone „opzitstoelen" heeft weer an dere suggesties. De opgave is niet eenvoudig voor de vele binnenhuisarchitecten en industri ële ontwerpers die een prijsvraagpro gramma hebben aangevraagd. De weten schap dat zovelen op 't resultaat wach ten zal ongetwijfeld inspirerend werken. Hoeveel stoelen er op de sluitingsda tum 31 juli zullen zijn binnenge komen is nu nog een vraag. Een feit is dat belangstelling is gewekt voor 1.2 miljoen Nederlanders van 65 jaar en ouder, voor wie een goed zitmeubel be langrijk is, omdat een groot deel van de tijd zittend wordt doorgebracht. Bekroning. De ingezonden modellen zullen in Utrecht geëxposeerd worden tijdens de Najaarsbeurs van 8 t/m 13 september. Ddar zal 9 september ook de prijsuit reiking plaatsvinden. De officiële jury zal de beste inzending bekronen met 3000,en daarnaast zal een jury be staande uit bejaarden ook een bekroning toekennen van 3000, Dan is het woord aan de Nederlandse meubelindustrie. Zij gaat de bekroonde modellen maken en zal ongetwijfeld blij vend aandacht gaan besteden aan deze belangrijke groep consumenten. AKTIE „DOOR HET OOR TOT HET HART" BLOEMENDAAL Stichting ,,De Band met God" te Bloe- mendaal brengt ditmaal speciaal voor zieken, blinden en gehandicapten daad werkelijke troost en bemoediging. Zij stelt voor een totaalbedrag van 30.000,tijdens de maanden juli en augustus gratis gramofoonplaten met geestelijke liederen beschikbaar aan hen die dit jaar niet met vakantie kunnen en zelf over onvoldoende middelen be schikken iets dergelijks aan te schaffen. Wij noemen hier bijvoorbeeld chronische zieken en gehandicapten, blinden en be jaarden en zij, die in rusthuizen of sa natoria zijn opgenomen zowel jonge ren als ouderen. Een ieder, die een dergelijk gratis pakket platen (waarde 50,thuis gestuurd zou willen hebben, kan schrij ven aan BmG Gram.platen, Postbus 34, Bloemendaal, met bijsluiting van 5, vervoerskosten. Aanvrage voorzien van naam, adres en handtekening van huis arts of predikant. Het is de wens van Stichting „De Band met God" met deze aktie veel blijdschap en bemoediging te brengen. Een dergelijke jaarlijkse aktie werd mo gelijk gemaakt door zovelen, die hun geestelijke muziek bij ons kochten. Heeft u geen pakket nodig Zet u dan in voor deze aktie, maak vrienden en bekenden hierop attent en stuur een gift bestemd voor de aktie „Door het oor tot het hart", giro 132606 t.n.v. BmG Gram.platen, te Bloemendaal. Heeft u een goed koor, een goede stem e.d. vraagt dan plaatopname voor het geestelijk lied aan bij BmG Gram.platen te Bloemendaal onder inzending van be schikbaar repertoire en proefbandje. Per provincie worden selecties gehouden, jaarlijks met één groot zang- en mu ziekfestival/plaatopname als hoogte punt! KLEURENFILM De heftig agerende jongeman die nu voor het hekje trad, manifesteerde zijn opstandigheid tegen de geordende maat schappij met een knalrode das op een grasgroen overhemd onder een paars fluwelen jasje boven een vuilwitte lange broek. De officier van justitie schilder de in nog schrillere kleuren af, wat hij in de paasvakantie had misdreven: pas beschilderde paaseieren vertrapt, verf potten omgegooid en andermans eigen dommen met verf besmeurd, gemeente eigendommen bekliederd en een buisje pillen uit een apotheek verduisterd. „Dat je er zelf kleurig uit wil zien, vinden we best en dat je de wereld om je heen een wat kleuriger aanzien wilt geven, daar kan ik nog inkomen, al mag het niet", begon de politierechter, „maar wat moest dat met die pillen?" „Voor Pep" klonk het dof. „O, pilletjes voor de pep. Had je nog geen pep genoeg?" „Ik zei voor Pep en niet voor de pep", bromde de roodborst. „En wét mag die pep van jou dan wel wezen?" „Daar zit-ie", wees de imitatie-pape gaai. Zijn Pep bleek te bestaan uit een even kakelbont, doch in andere comple mentaire kleuren uitgedoste collega bromfietsreparateur, die over het schot van de publieke tribune hing en „Hai" zei toen de magistraten naar hem ke ken. Want dat hoort in de „high socie ty". „En kon die z'n eigen pillen niet be talen?" „Tulijk wel. Dat dee die ook". „En waarom wilde jij dan dat buisje zonder betaling meenemen?" „Dat wou ik helemaal niet. 'k Had het geld klaar in m'n poten. Maar dat glad de ding glipte d'r uit toen ik wilde dok ken". Deze mededeling gaf een geheel nieu we draai aan de onbegrijpelijke zaak. „Dus je wilde eigenlijk wel betalen", informeerde de politierechter, „maar toen het zover kwam liet je het buisje uit je handen vallen en wat gebeurde er toen precies?" „Nou, toen rolden ook die dubbeltjes onder de toonbank en toen stak ik eerst die pillen bij me en toen wilde ik het geld gaan zoeken, maar die ouwe zeur achter de toonbank geloofde niet dat er geld lag en wou me nogges laten af schuiven". „En kon je het geld toen niet meer opzoeken?" „Ik keek wel uit, d'r kwamen kinde ren van dat mens binnen om d'r ge kleurde eieren te laten zien en die gin gen al zoeken. Dan was ik er toch van af". „Neenee, je hebt je er wel van af wil len m&ken, maar toen kwam de apothe keres om d'r geld vragen en toen heb je die paaseieren stukgetrapt en de verf- potjes omgekieperd, is het niet?" ,,'k Heb alleen maar angeduid wéro ze precies mosten zoeken". „Jawel, met je voeten zeker, en toen trapte je per ongeluk precies op de paas eieren en heel toevallig stootte je gelijk alle verfpotjes om en zonder dat jij daar iets aan doen kon, raakten toen allerlei voorwerpen besmeurd met verf en liep de verf zelfs buiten op straat over de bomen... Geloof je zelf dat verhaaltje?" De vreemd gekleurde vogel vertelde van wel, maar enkele getuigen hielden een ander verhaal. Volgens hen had de ze knaap zich boos gemaakt over de hoge prijs van de medicijn, die wel de gelijk voor verdachte zelf bestemd zou zijn geweest omdat het een zenuwstil- lend middel bevatte tegen opvliegend heid. In zijn woede zou hg de paaseieren KAPELLE TEL. (01102) 1223 van de in een ander hoekje vervende kinderen hebben stuk getrapt en de verf busjes hebben opgenomen en in ver schillende richtingen hebben leeggegooid. Bovendien had hij nog gescholden en gedreigd. En toen hij met moeite de winkel uitgewerkt werd, had hij de pil len zonder betalen meegenomen. Het werd veertig gulden boete of acht dagen. „En dan geen zakjes plakken, maar jij eieren kleuren en de cipier ze weer stuktrappen", dreigde de officier. ,,'k Zal wei dokken", bromde de mis lukte kleurenfoto. „Je gelooft me toch niet". En hij droop af, een kleurige illusie armer. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelgk van dienst zgn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. VV(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Fanny. Is de film „Fanny" (dit jaar vertoond door het Nederlandse Ro de Kruis) ook in boekvorm verkrijg baar? Zo ja, bij welke uitgever kan men het bestellen en wat bedragen de kos ten Het scenario van de film „Fanny" is helaas nog niet op een bestaand boek gebaseerd. Enkelvoudige kamer. Wegens een door mij ingediend beroepschrift tegen een ontvangen aanslag inkomstenbelas ting moet ik één dezer dagen verschij nen voor de enkelvoudige belastingka mer. Het is mogelijk om bezwaar te ma ken tegen afdoening door een enkelvou dige kamer. Kunt u mij mededelen wat een enkelvoudige kamer inhoudt, daar ik niet kan beoordelen of het maken van bezwaar zin heeft. Met wat voor persoon krgg ik daar te maken, hoe is zijn aanspreektitel? Behandeling door de enkelvoudige ka mer betekent, dat één rechter in plaats van drie de zaak behandelt. Hiervoor worden de meer eenvoudige geschillen uitgezocht. Acht men zijn zaak theore tisch te moeilijk of feitelijk te belang rijk voor behandeling door één rechter, dan kan men om behandeling door de volledige belastingkamer (drie raads heren) verzoeken. Dat is echter niet ge bruikelijk. Zonder zeer speciale gronden make men liever geen bezwaar tegen de indeling van het Hof. Op de zitting zijn, behalve u en de inspecteur als partijen aanwezig een raadsheer en een griffier, als secretaris. De rechter stelt de nodige vragen en ieder der partijen krijgt de gelegenheid te zeggen wat hij dienstig acht. Op uw beroepschrift heeft de in specteur geantwoord met een vertoog schrift en bij de mondelinge voortzetting van de zaak kunt u dus beginnen met daarop te antwoorden. De titel van een raadsheer van een gerechtshof is edel- grootachtbare heer, doch het is wat overdreven dit steeds te blijven herha len. Men kan ook gewoon meneer zeg gen. Velen zeggen ook mijnheer de pre sident, al is dat bij de enkelvoudige ka mer eigenlijk niet van toepassing. Wij zouden u dit laatste toch willen advise ren. U kunt ook afwachten wat de in specteur zegt en u daarbij aansluiten zo de inspecteur het eerst moet ant woorden. Over het algemeen gaat het nogal gemoedelijk op de zittingen der belastingkamers. Teervlek. Hoe verwijder ik een teervlek uit ondergoed? Zo mogelijk dient het opliggende teer droog verwijderd te worden met de stompe kant van een mes. Is de vlek reeds hard geworden, dan moet hij eerst week gemaakt worden met petroleum, verder nabetten met dit middel. De over gebleven vlek moet uitgewassen worden met een synthetisch wasmiddel, of in dien het slecht wasbare stof betreft, met tétra of vlekkenwater. Aluminium solderen. Kan ik ook aluminium solderen en zo ja, wat voor vloeistof of oplossing kan daarvoor ge bruikt worden? Normaal is aluminium niet te solde ren, omdat zich op het aluminium on middellijk een dunne, doch zeer hechte oxydelaag vormt. Er is wel een soort soldeer in de handel, waarmee alumini um te solderen is, doch dat gaat niet met een gewone bout. Men moet de te solderen plaats verwarmen met een liefst reducerende vlam. Met stevig wrij ven met de staaf speciaal soldeer is dan een verbinding te maken. Tegenwoordig wordt wel gebruik gemaakt van een ultrasonoor trillende soldeerbout, waar mee het oxydehuidje op het aluminium plaatselijk doorbroken wordt. Men kan dan met normaal tinsoldeer solderen. Leren handschoenen wassen. Ik wil mijn leren handschoenen zelf wassen. Hoe moet ik dat doen? Dat kunt u doen in een sop van goede huishoudzeep. Daarna goed uitspoelen en nawrijven met was in de juiste kleur, of met talkpoeder. Bij de drogist en in handschoenenwinkels is een middel ver krijgbaar voor het reinigen van leren handschoenen. Het moet zeer goed zijn als de gebruiksaanwijzing stipt wordt opgevolgd. Lidcactus. Hoe moet ik een lid cactus, die erg groot is, stekken? U kunt deze plant in het voorjaar stekken door een volgroeid lid in een klein potje met zandige aarde te steken waarin hij spoedig zal wortelen, doch in het begin slechts langzaam zal groeien, zodat de plant voorlopig niet verpot be hoeft te worden. Als u op deze wijze de plant uitdunt, krijgt u niet alleen ver scheidene plantjes, maar de moederplant zal eveneens een prettiger aanzien krij gen. Een lidcactus staat wel graag in het volle licht, maar niet in de zon. In de periode april-september vraagt de plant veel water en is eveneens dank baar voor mest. Geregeld sproeien is eveneens aan te raden. In september matigen met water en geen mest, waar door de plant gedwongen wordt tot het vormen van bloemknoppen. Daarna wel weer meer water geven en ook eens in de veertien dagen mest. De plant mag dan niet verplaatst worden, want dan vallen de knopjes af. Bakstenen witten. Waarmee zou den bakstenen buiten in de tuin om bloemperkjes het best gewit kunnen worden, zonder dat ze afgeven in de regen Wanneer u bakstenen zodanig wilt witten, dat ze beslist niet afgeven, dan kunt u ze beter schilderen. Als eerste laag een dunne, witte olieverf zonder toevoeging van terpentijnolie gebruiken. De laatste laag kan bestaan uit dezelfde verf, waaraan een weinig standolie is toegevoegd. De stenen moeten eerst goed door en door droog zijn. Vooral de eer ste laag trekt er gretig in. Het is wel mogelgk zodanig te witten, dat de kalk met meer afgeeft, doch dat is niet zo eenvoudig. De met water verdunde ge bluste kalk wordt in enkele dunne la gen opgebracht, nadat de stenen eerst met een aluinoplossing ingestreken zijn. Steeds verse kalkmelk gebruiken. De stenen moeten steeds goed vochtig zijn en het droogproces mag slechts heel langzaam verlopen, omdat de koolzuur uit de lucht zich met de kalk moet ver binden tot het in het water niet oplos bare koolzure kalk. Er bestaan ook ge schikte silicaatverven voor dit doel, doch wanneer deze niet op de juiste wgze worden aangebracht, bladderen ze spoe dig af, waarom wij u deze niet aan raden. Alzo maakte Debora zich op en toog met Barak naar Ke- des. Richt. 4 9b. De Here verloste Israel door een vrouw. Door Debora, de profetes! Ze was gehuwd en dus aan haar man on derworpen, maar heel haar verschijning spreekt een machtige taal en wijst ons heen naar Israels afval. Dat zij, een vrouw, een gehuwde vrouw, profeteerde en richtte, terwijl de mannen zwegen en bevreesd waren, is Gods souvereine ge nade, die 't sterke beschaamt. Trou wens, wat Debora spreekt en doet, spreekt en doet ze niet uit zichzelf, maar door het Woord van God, dat haar in bezit heeft. Zij requireert Barak en beveelt hem in 's Heren naam Sisera te bestrijden, met zijn wagens en zijn me nigte, en geeft hem door dat zelfde Woord de belofte van overwinning. Maar Barak vreest. Hij gelooft niet onvoor waardelijk het Woord des Heren, maar is alleen bereid 't bevel des Heren te volbrengen, als Debora hem vergezellen zal. Zo trekken zij samen op. Maar... „de ere zal uwe niet zijn op deze weg... want de Here zal Sisera verkopen door de hand ener vrouw". Alzo maakte Debora zich op. Hoe ging ze? Door het onvoorwaardelijk ge loof in het Woord des Heren. Want de kracht die elke vijand overwint is het Geloof. Dat is veel sterker dan de machtigste Sisera; dat vermag veel meer dan 900 strijdwagens. Ddt is het, dat de wereld overwint, n.l. ons geloof. Door het geloof toch zijn we aan Hem verbonden, Die de getrouwe is. Die zó getrouw is aan Zijn Verbond, dat Hij Zijn eigen lieve Zoon gaf in de dood, opdat Hij ons met Hem ook alle dingen schenken zou. Geloven is heel iets anders dan re deneren, zoals Barak doet. O, hoe vaak redeneren wij, om zelf te gaan uitmaken wat de Here zal vermogen? Dan is ons loon weg. Maar geloven is leven uit het Woord Gods, gehoorzamen het bevel Gods, zien in het gebod Gods en dan alles loslaten om te doen wat Hij ons zegt, op hoop, tegen hoop, ziende op Christus, Wien alle macht gegeven is in de hemel en op de aarde, en Die ge zegd heeft: Ik ben met u tot de vol einding der wereld. Wie zich in dit ge loof opmaakt is onoverwinnelijk, door Hem, die krachten geeft. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 7—13 juli 1968 Woensdag 10 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.00 12.48 6.10 6.44 Maandag 1.15 1.52 7.16 7.44 Dinsdag 2.21 2.55 8.11 8.38 Woensdag 3.21 3.51 9.02 9.30 Donderdag 4.16 4.45 9.57 10.25 Vrijdag 5.11 5.35 10.51 11.16 Zaterdag 5.57 6.18 11.33 11.57

Scheldebode | 1968 | | pagina 1