De konsekwenties van de wet op bijzondere ziektekosten t ni j_ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OPREIS OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 4 28 JUNI 1968 lIlLLEQLN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De invoering van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.Z.B.) heeft de vraag doen rijzen welke konsekwen ties deze A.W.B.Z. heeft voor de parti culiere ziektekostenverzekeringen van hen, die niet zijn verzekerd ingevolge de Ziekenfondswet. Teneinde deze vraag zo goed mogelijk te kunnen beantwoorden heeft het Cen trum Hoger Personeel van het N.V.V. een onderzoek ingesteld. Het heeft on derzocht welke regelingen zij gewoon lijk treffen ter bestrijding van ziektekos ten, waaronder ziekenhuiskosten, sana- toriumverpleging, opname in verpleeg huizen en verpleging in psychiatrische inrichtingen natuurlijk een belangrijke plaats innemen. In de meeste gevallen bleek de kern van elke verzekering op dit gebied (het zij via een collectieve regeling, via een individuele polis, dan wel krachtens een voorziening voor bepaalde personen van overheidspersoneel) te liggen in een zie kenhuisverzekering met de daarbij be horende kosten. Deze ziekenhuisverzeke ringen dekken in de meeste gevallen vol ledig de verpleeggelden, en voor het overgrote gedeelte ook de z.g. bijkomen de kosten, zoals die van specialist, ge bruik van operatiekamer e.d. Het meest voorkomende is daarbij een verzekering, die opname in de op één na laagste klasse (b.v. klasse lib) waar borgt. De A.W.B.Z. voorziet in een op neming Ille klasse in een z.g. all-in ta rief. Maximum. Het aantal personen dat geen verze keringen heeft afgesloten voor verpleeg- huiskosten en opname in psychiatrische inrichtingen is niet gering. De overgro te groep dergenen die wèl zo'n verzeke ring afsloten, hebben deze aan maxima gebonden, hetzij in geldbedragen, hetzij in verpleegtijd, of in een combinatie van beide. Hoewel in de meeste gevallen de verpleegtijd dan reeds op één jaar is gesteld, is toch veelal een maximum aangegeven van het te besteden bedrag per verpleegdag of zijn andere beperkin gen opgenomen. De veronderstelling is gegrond dat de invoering van de A.W.B.Z. het aanhou den van een deel dezer verzekeringen onnodig maakt. De wet voorziet daar om reeds in het van rechtswege doen vervallen van het deel der verzekering dat in het vervolg door de A.W.B.Z. zal worden overgenomen. Van de zijde van het C.H.P. worden nog de volgende op merkingen gemaakt: Aanvulling. Ten aanzien van de ziekenhuisverple- ging moet worden gesteld dat deze kan worden beperkt tot de duur van één jaar (daarna gaat de A.W.B.Z. werken!) Belangrijke voordelen in de premie heffing zal dit echter niet met zich brengen; ziekenfondsstatistieken hebben n.l. uitgewezen dat verpleegtijden van langer dan één jaar tot de uitzonderin gen behoren. Wèl moet er op worden ge wezen dat men eventueel geneigd zal zijn een aanvullende verzekering af te sluiten, die verpleging in een hogere (dan de Ille) klasse waarborgt. Een soortgelijke opmerking valt te maken voor de sanatoriumverpleging (ook hier gaat de A.W.B.Z. eerst na een jaar werken). Meestentijds echter blijkt dat de particuliere verzekeringen hier de laagste klassen verzorgen, zodat geen aanvulling (verpleging in een hogere klasse) onder ogen behoeft te worden gezien. Tehuizen. In zekere zin geldt hetzelfde voor ver pleeghuizen en psychiatrische inrichtin gen (bij de laatste gaat de A.W.B.Z. ook pas werken na één jaar). Ook ten aanzien hiervan kennen de particuliere verzekeringen e.d. meesten tijds slechts vergoeding in de laagste klasse. Het is echter zaak om te pogen hier een verzekering te bereiken, die voor wat de psychiatrische inrichting betreft, het gehele eerste jaar volledig dekt. Ten aanzien van de verpleegtehuizen (buiten de reeds erkende) kan pas een zinnig advies gegeven worden nadat de erkenningsregel is afgekomen. Juist op het gebied van de verpleegtehuizen treft men een bijzonder grote hoeveelheid in richtingen aan, waarvan de erkenning wellicht op moeilijkheden zou kunnen stuiten. Wanneer verzekeren? In het algemeen betekent de invoe ring van de A.W.B.Z. dat ten aanzien van de daarin opgenomen risico's afge zien zou kunnen worden van verzeke ring. Voor de niet verzekerde perioden (d.i. het eerste jaar van opname, ver pleging en behandeling in ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtin gen) dient evenwel een verzekering te worden gehandhaafd, c.q. te worden af gesloten. Al dan niet met een aanvul ling (ziekenhuis verzekering), die een hogere-klas-verpleging garandeert, resp. bij opname in een psychiatrische inrich ting het eerste jaar (zo mogelijk) vol ledig dekt. Wie als niet-ziekenfonds verzekerde een dergelijke verzekering heeft afgeslo ten kan o.i. als „bijzondere ziektekos ten" opdoemen, (financieel) gerust zijn. Mr. N. W. A. VAN EIJK (Nadruk verboden) VISPLAAGVIERDAAGSE ,,Als ik het goed begrijp", sprak de politierechter op een moment dat pers en publiek er niets meer van begrepen, ,,hebt u in uw eentje een avondvier daagse willen houden". „Een rustige avondvierdaagse, jawel edelachtbare heer president, om te vis sen", verklaarde de getuige die zo groot was als de ware Goliath uit de geschie denis. „M'n echtelijke eega was wat vroeg met de schoonmaak en daar zou ze weer vier dagen over doen, ziet u, edelachtbare heer president". Nu kwam er tekening in de ingewik kelde affaire, waarin sprake was van rolmops, baggerbeugel, moordaanslag, natte kleren en avondvierdaagse. „Maar", vervolgde de rechter, „onder vissen versta ik het halen van dieren uit het water en niet het verdrinken van mensen in het water". ,,Ik heb geen mens verdronken, me neer de edelachtbare rechter, ik ben no- tabene door die kletsmeier in het water gemieterd! Ik dee niks, ik zat rustig te vissen!" „O ja? U hebt hem toch geprobeerd op te pakken en in 't kanaal te werpen. U bezigde daarbij de woorden „Ik zal je verzuipen als jij je bek niet houdt". Dat hebben alle getuigen duidelijk gezien en gehoord". „Hij wierp mij in de plomp, rechte edelachtbare meneer",wiep de vertwij felde reus uit en hij wees met een vin ger als een worst naar het tengere li chaam in de beklaagdenbank. De publie ke tribune veerde geïnteresseerd op. „Zozo, dus deze krachtpatser nam u eventjes tussen zijn gespierde handjes, lichtte u hoog boven zijn hoofd en wierp u met één hand midden in het kanaal. Gelooft u daar zelf een woord van?" „Maar dót heb ik nooit gezegd, edel achtbare rechtermeneer. Hij lichtte mij pootje. Met m'n eigenste hengel". „Op het moment toen u hèm in 't wa ter wilde gooien?" „Jawel, meneer de edelrechter". „Dus u probeerde hem in 't water te gooien en toen stak verdachte uit zelf verdediging de hengel tussen uw benen, zodat u struikelde en zelf in het water viel". „Mijn hengel, rechte achtbare..." „Jawel, jawel, maar nu geeft u toch toe dat u de verdachte in het water wil de gooien en dat u er in gevallen bent. Daarmee vervalt de hele aanklacht, waarin u deze kleine meneer hebt be schuldigd van een poging tot moord met voorbedachten rade!" „Maar vier dagen had ie me al ge sard, meneer de dinges", klaagde Goli ath. „Eerst met gezeur of ik op rolmop- sen viste en dat het water niet zuur ge noeg was om in te leggen; de tweede avond kwam die met uitjes, augurkies en stokjes en mikte die bij m'n stekkie in 't water; de derde avond had ie zelf een net vol vis en paling in 't kanaal la ten zakken voor ik kwam en toen ik niks wist te vangen, ging hij tergend dat hele zootje ophalen. En de vierde dag, meneer de edelachtbare visrechter, was ik al kilometers verderop gaan zit ten en toen kwam ie me toch nog ach terop met baggergereedschap. En uit gerekend baggeren waar ik ging zit ten". „Gaat u maar weer zitten", klonk het terug. „D'r moes nog geschouwd worden, hè" verklaarde de verdachte op zijn beurt. ,,'t Knaal moes óók schoon". „U bent zeker de lollige broek in 't dorp", dacht de politierechter. „Als dat kanaal zo nodig schoon moest, waarom trapte u dan de tweede avond stenen in het water en wierp u er tafelzuur en stokjes in?" „Dat waren hele kleine grindsplinter- tjes, hé. En 't tafelzuur was voor de smaak. 'tWas trouwens allenig maar ter illustraasje. Ik stond zo wat mop pies over vissers te vertellen, hé". „Er heeft anders geen mens om ge lachen", wist de rechter. MODERN EN SIERL'JK KAPELLE TEL. (01102) 1223 „O jawel, toen ie de vierde avond zelf in 't water kieperde, hebben we ons al lemaal ziek gelachen. Ik zei nog: maak je vissen niet aan 't schrikken. En denk u eens in, hé, hij kon ze ook allemaal pakken!" „Maar meneers pak is bedorven door de bagger die u had opgehaald". „Dat was al lang bedorven doordat ie drie avonden in de modder heb zitten pieren", gaf het kleine figuurtje gauw terug. „U hebt trouwens al meer van die aardigheidjes op uw strafblad", wist de politierechter. „Kennik het hellepen, dat ze m'n grapjes niet altijd in de goeje aarde la ten vallen?" De officier dacht, dat verdachte het wel degelijk kon helpen. Hij wilde deze grapjas zijn grapjes graag afleren en eiste daarom, gezien de opzet, zestig gulden boete of een week gevangenis straf. „En dan hebt u nog geluk gehad, dat uw slachtoffer kon zwemmen en dat hij niet verdronken is, anders was u wer kelijk veroordeeld wegens poging tot moord", waarschuwde hij. De politierechter meende, dat het ene v/oord het andere uitgehaald had en dat beiden schuld hadden. De grote Goliath had echter alleen de kleine David aan geklaagd en de kleine David niet de grote Goliath, zodat hij het als wijlen Salomo wijzer achtte, beiden te straf fen. Derhalve veroordeelde hij de kleine verdachte tot zestig gulden boete of een week gevangenisstraf en de grote ge tuige tot het zelf (laten) opknappen van zijn bedorven kleding, door deze vorde ring niet ontvankelijk te verklaren. „Ik zou die kleren maar niet laten schoonmaken", zei de tengere tegen de grote kolos. „Waarom niet?" toeterde die. „Dan ken je ze nogges gebruiken als je wéér met mij wil zwemmen!" klonk het terug. (Nadruk verboden) d' ARGENTY BLAUW IN AARDAPPELEN KOST MEER! Veel aardappelen helaas en lage prij zen. Haast alle landen om ons heen zaten met een overvloedige oogst. Me nige boer heeft een lelijke strop gehaald. Maar een strop kan een waarschuwing zijn. Bij vrees voor herhaling kan. men b.v. overwegen op een teelt van 1 op 4 over te gaan. Minder verbouwen dus. Of, wat misschien beter is, de afzet van de volgende oogst meer gaan bundelen, meer contracten afsluiten met grote af nemers voor levering over het gehele seizoen. Bij bundeling van de afzet, opdat men liet met zijn produkt blijft zitten, gaat de kwaliteit van de aardappel meer tel len. Het binnenhalen en bewaren moet met alle zorg geschieden. Het mesten ook. Heeft men „blauw-gevoelige" per celen, dan op basis van grondonderzoek ruim met kali bemesten. Als een veilige maatregel tegen blauw wordt wel ge noemd 600 kg kalizout 40 in het na jaar en in het voorjaar nog eens 1000 kg patentkali per hectare. Men krijgt nu bovendien een aardap pel die prima in de kook is en de groot afnemer zal het volgend jaar weer graag met z'on zelfde kwaliteit in zee gaan. Is zo'n ruime kaligift niet duur, hoort men wel eens vragen. Het ant woord daarop is gauw gezegd: Blauw kost meer! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b\jsluitmg van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw briel Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst ztfn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen ol gegevens RED. Hondenwee. Ik heb een reu en nu het in de paartijd is, is hij thuis niet te houden, terwijl hij anders nooit een stap van huis gaat. Is daar ook een middel tje voor in de handel? Voor een reu is er geen speciale paar tijd, wel voor een teefje. Uw hond heeft dus vermoedelijk lucht gekregen van een loops teefje en daar trekt hij dus op af. Nu zijn er wel middeltjes in de handel om een loopse teef onaantrekkelijk te maken voor reuen, maar bij een reu is eigenlijk alleen castratie een oplossing. Bespreekt u dit eens met de dierenarts. Dominee. Hoe komt het dat de protestantse geestelijken (alleen) in Nederland als „dominee" worden toe gesproken Uw vraag is, in deze vorm althans, moeilijk te beantwoorden, hoewel er wel het een en ander over te zeggen valt. In de eerste plaats ontstond er tijdens de reformatie behoefte om in onderscheid met de rooms-katholieke geestelijken een aparte titulatuur te gebruiken en dat gold voor verschillende landen. In Frank rijk werd de aanduiding „ministre", waarvan de oorspronkelijke betekenis neerkomt op „dienaar". In Duitsland kwamen Pfarrer en Pastor in zwang, waarin het predikambt en het herder schap tot uitdrukking worden gebracht. In Engeland o.m. rector, met de oor spronkelijke betekenis van regeerder, in overeenstemming met het feit, dat een protestants geestelijke in zijn gemeente als voorzitter van de kerkeraad fun geert, die de gemeente regeert. In ons land kwam de titel „dominee" naar vo ren, waarschijnlijk te verklaren uit het verlatijnsen van veel namen zoals dat onder geleerden in die tijd sterk in de mode was, denk maar aan Hugo Grotius voor Hugo de Groot. In dit verband kan waarschijnlijk mee van belang geweest zijn, dat het juist de orde van de pre- dikbroeders in de r.-k. kerk was, die zich naar haar oprichter „dominicanen" noemden en dat de protestantse geeste lijken die in de begintijd van de refor matie predikend door het land gingen, veelal r.-k. priesters waren geweest, waarbij de trouwgebleven dominicanen zich in het bijzonder als bestrijders van het protestantisme deden gelden. Hoe het zij, in het Latijn werd „Domunus" gebruikt in verschillende betekenissen, zoals „heer des huizes", „heer" als heer ser, gebieder en vaak in de ongunstige zin van „despoot", terwijl als bijzonder gebruik de naam gebezigd werd voor een ondernemer van publieke vermake lijkheden, directeur van een troep kun stenaars, boedelmeesters bij een verko ping en niet te vergeten als groet, dus in de betekenis van ons „mijnheer" en tenslotte op kerkelijk terrein „Heer" als aanduiding van God de Vader en Chris tus. We kunnen dus voor wat betreft de gevoelswaarde van de aanspreek vorm „dominee" verschillende kanten op en die niet op één bijzondere vast leggen en zeker niet op de laatstge noemde als aanduiding van God, maar het liever zoeken in de lagere regionen, zoals trouwens in de moderne tijd veel begrippen die vroeger sterk geladen wa ren, uitgehold zijn en worden. Tenslotte is het praktisch onmogelijk een een maal ingeburgerde benaming te vervan gen door een thans beter passende, al zouden wellicht veel dominees dat ook wensen. Adres Irene. Wat is het adres van prinses Irene in Madrid en wanneer is haar man jarig? Het particuliere secretariaat van H. K.H. prinses Iréne Emma Elisabeth der Nederlanden en Z.K.H. prins Karei Hu- go van Bourbon van Parma is geves tigd te Madri, Calle Hermanos Becquer 6. De verjaardag van de prins valt op 6 april. Zon. Hoe is het mogelijk dat de zon al eeuwenlang brandt en dat zij zo te zien niet zelf verbrandt? Allereerst zouden we de woorden bran den en verbranden niet gebruiken maar ze vervangen door gloeien en verteren. Gloeien is licht uitstralen door zeer he te voorwerpen. Een voorbeeld van gloeien zonder dat het voorwerp verbrandt of verteert, is een elektrische gloeidraad in een luchtledige gloeilamp, waarbij de warmte-ontwikkeling veroorzaakt wordt door de elektrische stroom, die de mole culen van de draad sneller doen trillen, wat zich uit in stijging van de tempe ratuur en uitstraling van licht, wat we gloeien noemen, zonder dat er dus iets verbrandt. Zo gloeit de zon ook zonder te verbranden of te verteren. De zonne straling ontstaat in de binnenste delen, waar de druk en de temperatuur zo hoog zijn dat de atoomkernen zodanig veran deren, dat vier waterstofkernen met twee elektronen één heliumkem vormen. Dit alles is niet te begrijpen zonder ken nis van de desbetreffende natuurkundi ge eigenschappen. En het wonderlijkste, wat nog niet verklaard werd, is het dat deze voortdurende enorme uitstraling van de zon geen merkbare temperatuurs- daling tengevolge heeft van de kolos, die een massa heeft van 332000 maal die van de aarde! CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van tnuggebeten. En de Here verwekte hun een verlosser, Ehud de zoon van Gera, een Benjaminiet. Richt. 3 15. Israels verlossing is van de Here ge schied. Zo was het steeds. Zo zal het blijven. Het was de Here die Eglon der Moabieten sterk had gemaakt om Israel, dat Hem verlaten had te vernederen. Hij is het ook die de druk heiligt aan het hart. Ze roepen tot de Here, en Hij neigt Zijn oor tot hen. Wonderlijk is de verlossing des Heren. De stam die het zwaarst verdrukt wordt is Benjamin. Heeft Eglon de palmstad Jericho niet ingenomen? Uit Benjamin, zo zwaar geslagen, verwekt de Here een verlosser. Zijn naam is Ehud. En de Schrift zegt ons dat deze Ehud de man is, die namens het schatplichtige Israel het jaarlijkse tribuut aan Eglon brengen moet. Of hij dit voor 't eerst moet doen, zegt ons de Schrift niet, maar 't vervolg der historie, laat duidelijk zien dat hij in Eglons paleis bekend is, zodat de ver onderstelling misschien niet te gewaagd is, dat Ehud wel meerdere malen dezelf de gang heeft gemaakt! Hoe dit ook zij, het was een zeer vernederende gang. Namens Israel moest Ehud zich buigen voor Moab en Eglon moest hij brengen de opgelegde schatting. Er is dan ook niets in Ehud wat hem tot verlosser ma ken kan. Dat hij links is, is bij Benjami- nieten niets bijzonders. Dat hij het hoofd moet buigen voor Eglon, is dat wel. Maar de Here is Israels verlosser. Hij kiest het onedele en verachte uit, opdat alle menselijke roem sterven zou, en Hij alleen geëerd zal worden. Ehud, die zich als slaaf voor Eglon buigen moet, wordt door Hem tot verlosser verwekt. Hrj, de Here doet het, en Hij alleen. De Here doet het ook nu alleen. Hij wil mensen en middelen gebruiken. Maar Hij doet het! Laten we dan ook van alle mensen afzien, om ons betrouwen op Hem alleen te stellen. Want Hij, die zijn Zoon ons gaf in de dood, kón en zól ons in 't geloof, met Hem alle dingen schen ken. In die Christus is Hij de zqnen een Verlosser, en Hij die een eeuwige ver lossing heeft tot stand gebracht, ver lost ook in de tijd. Hij kan en wil en zal in nood, zelfs bij het naad'ren van de dood, volkomen uitkomst geven. (Uit een Dagboek) WE MELD INGE Van 30 juni—6 juli 1968 Woensdag 3 juli: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.29 6.47 12.02 Maandag 7.09 7.26 0.29 12.39 Dinsdag 7.48 8.07 1.05 1.20 Woensdag 8.34 8.42 1.48 2.11 Donderdag 9.24 9.45 2.41 3.08 Vrijdag 10.23 10.47 3.42 4.19 Zaterdag 11.32 4.56 5.32 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1