Wil u maar betalen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 't Mooiste bruin LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN, De wettelijke aansprakelijkheid van bejaarden GOUDEN ihlLEQCN 35STE JAARGANG No. 3 21 JUNI 1968 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Vaak lezen we in de krant dat oude re mensen de oorzaak en/of het slacht offer van ongelukken zijn. We staan er niet altijd bij stil dat deze oudjes daar na zullen worden aangesproken voor de kosten in verband met hun aansprake lijkheid jegens derden. En de oudere mens in de samenleving k&n heel veel schade veroorzaken. Ieder mens is, overeenkomstig de wet telijke bepalingen, verantwoordelijk voor zijn daden en ouderen maken daarop geen uitzondering. Maar bepaalde pro blemen op het gebied van de aanspra kelijkheid spelen bij ouderen een grotere rol dan bij de jongeren. Waar de grens tussen ouderen en jongeren ligt, laten wij in het midden. Wij hebben echter in het algemeen het oog op hen die het aktieve deel van hun leven geheel of grotendeels achter zich hebben. Wat zegt de wet? Het Burgerlijk Wetboek, één van de belangrijkste steunpilaren van het Ne derlands recht, geeft over onze aanspra kelijkheid bepaalde regels. Zo bepaalt art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek dat ieder die door een onrechtmatige daad schade aan een ander toebrengt, verplicht is die schade te vergoeden. Art. 1402 bepaalt dat niet alleen de schade die door een daad veroorzaakt wordt vergoed dient te worden, maar ook de schade veroorzaakt door een na latigheid of onvoorzichtigheid. In het verkeer. De meest voorkomende gevallen waar door schade veroorzaakt wordt zijn de verkeersongevallen. Iemand steekt on verwachts de straat over en komt in botsing met een bromfietser die daar door schade aan zijn bromfiets, zijn kle ding en vaak zelfs aan zijn gezondheid oploopt. Deze onvoorzichtige voetgan ger zal de schade moeten vergoeden! Men kan zich niet beroepen op het feit, dat men slecht ter been is, of niet zo goed kan zien, of hardhorend is. Men wéét immers dat men slecht ter been is, en als men desondanks poogt een druk ke straat over te steken, dan moet men daarvan de gevolgen dragen. Vele ouderen fietsen nog, maar zij zijn niet meer zo vast op de fiets als toen zij jong waren. Dit is volkomen be grijpelijk, maar als men daardoor een verkeersongeval veroorzaakt, kan men zich niet verontschuldigen met een be roep op die „onvastheid". Vallende voorwerpen. Het komt wel eens voor dat bij het stof afnemen per ongeluk een bloem potje van de vensterbank valt en op straat neerkomt. Wanneer er net iemand voorbijkomt en het bloempotje op zijn hoofd krijgt waardoor hij een hersen schudding oploopt, dan zal de ijverige stofafneemster de daardoor ontstane schade dienen te betalen. Natuurlijk, men deed het niet met opzet, het was een ongelukje, maar toch was het een „onrechtmatige daad" in de zin van de wet, en dus is men tot scha devergoeding verplicht. beschermt tegen zonnebrand Overstroming. Om een bad, een wasmachine, een la vet e.d. vol te laten lopen moet de kraan opengezet worden. Hoe vaak ge beurt het niet dat men vergeet die ook weer te sluiten? Men wordt afgeleid, of men denkt er eenvoudig niet meer aan, of men wordt even weggeroepen, maar het water loopt door en de benedenburen zitten met de brokken. Die brokken moeten betaald worden, en wel door degene die vergat de kraan te sluiten. Gebouwen. Vele bejaarden bewonen een eigen huisje, dat soms na lang sparen hun eigendom is geworden. Zij dienen ech ter wel te bedenken, dat zij (volgens ar tikel 1405 B.W.) aansprakelijk zijn voor de schade die aan derden wordt toege bracht, wanneer het huis geheel of ge deeltelijk instort doordat het niet goed is onderhouden of doordat de bouw of inrichting gebreken vertoont. Om slechts één voorbeeld te noemen: de schoorsteen had eigenlijk allang ver stevigd moeten worden en hij waait er bij een normale storm af. Eén voor het huis staande auto wordt beschadigd. Hier is' sprake van een verzuim in het onderhoud van het huis en dus zal de huiseigenaar niet alleen zijn schoorsteen- kosten moeten betalen, maar ook de schade aan de auto. Bij een orkaan van zelden voorkomen de kracht kunnen zeer solide schoorste nen naar beneden komen en schade aan derden veroorzaken. Wanneer men kan aantonen dat het huis goed onderhouden was en dat de bouw of inrichting geen gebreken vertoonde, dan zal men voor de door derden geleden schade niet aan sprakelijk zijn. Hoe ver? Zoals wij uit het voorgaande gezien hebben, reikt de aansprakelijkheid vol gens de wet (de wettelijke aansprake lijkheid dus) in vele gevallen verder dan men vaak veronderstelt. In vele geval len is men ook aansprakelijk voor scha de veroorzaakt door kinderen, huisper soneel en huisdieren. Wij zouden ieder daarom dringend willen adviseren zich tegen wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren. De pre mie is niet hoog en zelf heeft men dan het veilige gevoel voor vaak ondraag lijke lasten gevrijwaard te zijn. Boven dien is er zekerheid dat de gedupeerde derde zijn schade vergoed krijgt. Wanneer deze zich tot u wendt met de vraag: „Wilt u maar even beta len...?!", dan kunt u als verzekerde met een voldaan gevoel uw verzeke ringsmaatschappij laten betalen, ook al is het duizenden guldens! Mr. N. W. A. VAN EIJK (Nadruk verboden) DE STUKER „En uw beroep?" vroeg de politie rechter aan d© statige figuur voor het hekje, die van'achteren bezien sprekend (en zwijgend) op De Gaulle leek. „O, ik stuuk", klonk het en een on bestemd armgebaar langs het oor onder streepte dat werkwoord, alsof het daar mee wel voor iedereen duidelijk was. „U wèit „Nee, ik wat niks. Ik stuuk". De rechter knipperde met d© ogen en de griffier maakte een wanhopig gebaar met zijn pen, omdat hij niet wist wat hij moest opschrijven van deze woorden. „Meneer stucadoort", lichtte de offi cier toe. Maar dit bracht de lange ge stalte tot een ginnegapperig gelach. „Haha, die is goed. Ik stuukte wel, ja, maar ik stuukte helemaal niet dóór. Kejje begrijpen!" De politierechter kon het nog niet be grijpen. „Waarom werkte u niet door bij het stucadoren?" „Nou hé, da's nogal wiedes. De boel ging stuk bij 't stuken en toen kon ik niet doorstuken door die stukken, ha- haha!" „Er staat anders in de stukken, dat het u niet ging om 't stucadoren, maar om iets heel anders. U hebt over een muurtje staan kijken en daarachter be vond zich een dame..." De rest van de woorden van de magi straat achter de groene tafel ging ver loren in het menselijk gehinnik van de krampachtig kronkelende verdachte. Wat de voornoemde dame achter het muurtje deed, bleef derhalve onopgehel derd, maar het had klaarblijkelijk wel vreemde gevolgen gehad. Achtereenvol gens stonden namelijk in de dagvaarding genoteerd een hevig gegil, een conster natie in een kantoor, een aanzegging op staande voet de biezen van de stucadoor te pakken, een hardhandige poging van de stucadoor om zich tegen deze volks wil te verzetten, een leeggestorte em mer witkalk over een donkerbruin kam- garen kostuum met visgraat je, een man- nenhoofd gedompeld in een brei van wit kalk uit die emmer, een geklemde duim tussen de delen van een opvouwbaar en eveneens met witkalk besmeurd trapje en een blauwe scheen op een ook al ge wit been. De eigenaren van het gewitte bruine kostuum, het gewitte kale hoofd en de geklemde witte duim werden als getuigen opgeroepen. De eigenaar van de blauwe scheen bleek de verdachte te zijn, die betoogde dat hij geroepen was om een plafond te stuken omdat het stuk was en dat hij over het muurtje kón kijken ter plaatse, omdat ook het muurtje stuk was. Was het plafond niet stuk geweest en het muurtje niet stuk geweest, dan had men hem er niet bij gehaald om deze stukke zaak te stu ken. Maar nu men hem er wèl bij haal de, wist men toch tevoren dat hij zich daar zou opstellen om te stuken en dat hij dan door de stukken en brokken heen zou kunnen kgken. „Ergo, meneer de president, als men niet gewild had dat ik over dat muur tje keek, had men mij daar niet aan het werk moeten zetten!" „Dat alles geeft u nog niet het recht, HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE KAPELLE TEL. (01102) 1223 een emmer witkalk over iemands kos tuum uit te storten en een ander er met zijn hoofd in te drukken". „Dat heb ik geeneens gedaan, meneer de president. Die klieren daar hebben mij van dat trappie gesleurd en zichzelf besmeurd. Want toen ze mij van dat trappie trokken, kiepten ze ook die em mer van het bovenste treetje. Die wit kalk hebben ze over hun eigenste heen gesopt". „De getuigen verklaren het anders". „Ja, linke jongens. Die zijn met z'n drieën onder de kalk gekommen en die hebben eventjes afgepraat dat ze mij daar voor kunnen laten opdraaien. Ze hebben de ladder omver getrokken en de kalk over zich heen gekregen. En daar heb ik een getuige van". Die nieuwe getuige bleek tot grote verbazing van alle aanwezigen de juf frouw te zijn, die zo hard gilde en in paniek om hulp had geroepen, toen de stucadoor onverwachts over het kapotte muurtje keek. „Ik was me dóód geschrokken!" ver klaarde ze nu. „Stel u voor in zo'n si tuatie... En ik had 'tknippie d'r nog zó goed opgedaan.... Maar toen hebben ze hem zó gemeen behandeld. Hij deed he lemaal niks. Hij was gewoonweg ver bouwereerd van alles wat er op hem losstormde. Nou, en toen hebben ze af gesproken hem te zullen aanspreken voor de schade, terwijl ze toch zelf die emmer van dat trapje lietén af kukelen". „Bent u zich goed bewust van de ernst van deze verklaring?" vroeg de politierechter, die meineed rook, in ver eniging gepleegd. Een zeer ernstig de lict. Maar ze bleef bij haar getuigenis en toen kwamen de drie heren op het matje. Onder de indruk van alle gevol gen van valse aanklachten en van mein eed, kwamen ze hakkelend op hun ver klaringen terug. Ze hadden toch zo ge dacht, dat die emmer door de stucadoor was gehanteerd; ze hadden niet zo pre cies gekeken waar die witkalk vandaan kwam; hun ogen plakten dicht door de kalk en daarom hadden ze het niet kun nen zien „Dat wil zeggen", zei de officier, „dat verdachte ten onrechte is beschuldigd en dat alsnog een vervolging zal wor den ingesteld tegen deze drie getuigen wegens het doen van een valse aan klacht, zij het dan niet wegens meineed, door het tijdig toegeven van de valsheid van hun verklaringen". En hij vorderde ontslag van rechts vervolging tegen de stucadoor, een eis die de politierechter onmiddellijk inwil ligde. „U kunt weer stuken", zei hij er bij. „Nou, dan stuuk ik maar weer door", zei de stucadoor. „Die muur moet tóch gestuukt worden. Hoeveel juffrouwen d'r ook achter zitten". (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W\j willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst z(jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag, wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Belasting statenloze. Hoe is de be lastingplicht van een statenloze gere geld? Als men dan geen belasting be hoeft te betalen, hoe kan men staten loze worden? Indien uw veronderstelling juist zou zijn, zou Nederland spoedig alleen nog bevolkt zijn door vreemdelingen en sta- tenlozen. De I.B.-wet koppelt de belas tingplicht dan ook uitsluitend aan het hier te lande feitelijk wonen. Ook het hebben van een adres in het buitenland helpt dus niet. Ook buitenlanders kun nen in Nederland belastingplichtig zijn, n.l. wanneer zij hier bronnen van in komsten hebben waarop verhaal moge lijk is. Voor de loonbelasting is de be lastingplicht gekoppeld aan het hier te lande vervullen van een dienstbetrek king. Nierstenen. Is het waar dat poste lein en rabarber op de een of andere manier nierstenen veroorzaken? Mijn man weigert n.l. pertinent om deze groenten te eten omdat deze hem vroe ger eens door een arts ontraden zouden zijn vanwege bovengenoemde oorzaak. Mensen die meer dan genoeg calcium- oxalaat in de blaas hebben, wordt afge raden de volgende groenten die veel oxaalzuur bevatten te gebruiken. Dit moet door een arts vastgesteld worden. Het zijn rabarber, spinazie, snijbiet, pos telein, zuring en in mindere mate to maten. Oxaalzuur is n.l. een bestand deel van niersteen. Het hangt helemaal af van wat de arts adviseert. Ziekte. Kunnen vogels die in huis worden gehouden bepaalde ziekten aan de mensen overbrengen in de vorm van hoofdpijn e.d.? Kan dit gevaar opleve ren? Papegaaien, parkieten en aanverwan te vogels kunnen de mensen de z.g. pa pegaaienziekte bezorgen. Wanneer dit het geval is, direkt een dokter raadple gen. Dit zal ook wel het geval geweest zijn in de door u genoemde gevallen. Niet iedere dokter is daarmee op de hoogte. Het is het grote bezwaar van het houden van papegaaien, parkieten, enz. Het is ons niet bekend of deze die ren daartegen kunnen worden ingeënt. Ook mijten en huisvlooien kunnen de mensen veel last veroorzaken. Zorg daar om voor grote reinheid, veel zand, vol doende badgelegenheid, de nodige be planting en een geëigende voeding, veel frisse lucht en zon (behalve in de mid dag). Door een onvoldoende verzorging kunnen ziekten ontstaan die b.v. door muggen overgebracht kunnen worden. Bestrijdt mijten en luizen met D.D.T. Schade. Welke Duitse stad heeft het meeste te lijden gehad in de oorlog, Hamburg, Keulen of Berlijn? De schade toegebracht in de tweede wereldoorlog aan de door u genoemde Duitse steden Hamburg, Keulen en Ber lijn bedroeg respectievelijk 70, 80 en 85 zodat Berlijn als de zwaarst getrof fen stad moet worden beschouwd. Willem Duys. Kunt u mij iets mee delen over de levensloop van Willem Duys, heeft hij kinderen? Willem Duys is op 17 augustus 1928 in Bussum geboren, beëindigde in 1947 zijn studie aan het lyceum aldaar, ver bleef tot 1949 o.m. in Engeland, waarna hij op verschillende plaatsen als journa list bij „Het Vrije Volk" werkte. Van 19541957 was hij copywriter bij het reclamebureau „Lintas", waarna hij ver bonden werd aan de afdeling „Public re lations" van Philips Phonografische In dustrie te Baarn. In 1961 werd hij di recteur van de Commissie Collectieve Grammofoonplaten campagne, als hoe danig hij o.m. de „Grand Gala's" ver zorgde. Sinds 1959 stelde hij zijn dien sten beschikbaar voor de A.V.R.O. en verzorgde hij programma's als Flits, Mu- ziekmozaiek en als praktische beoefe naar van de tennissport de tenniscom- mentaren. In 1965 richtte hij op de grammofoonplatenmaatschappij „Ira- mac", Brediusweg 43, Bussum. Voor wat zijn familieleven betreft kunnen wij u nog vertellen dat hij op 20 november 1967 voor de tweede maal in het huwe lijk trad met Maria C. Weiss. Uit zijn eerste huwelijk met een Engelse werden twee kinderen geboren, Malcolm en Sas- kia, resp. 12 en 10 jaar oud. Orchidee. Hoe en wanneer precies bloeit een orchidee? Daar er zoveel soorten orchideeën zijn uit verschillende streken en-van ver schillende grondsoorten raden wij u aan zich met de Nederlandse Orchideeën Vereniging, Houtweg 72 in Loosduinen in verbinding te stellen. Als u dan op geeft welke orchideeën u wilt kweken, zullen ze u ook een deskundig advies geven. Kaarsvet. Hoe moet men kaarsvet kleuren Van deskundige zijde werd ons mee gedeeld dat het kleuren van kaarsvet door particulieren niet uitvoerbaar is. Niet alleen zijn de chemische verfstof fen peperduur, maar het procédé is zelfs met machines zeer moeilijk. Verkleurde kap. De kap van mijn vrij nieuwe kinderwagen begint te ver kleuren, wat is daar aan te doen? Kan ik hem misschien verven? Omdat de kap van uw kinderwagen aan de binnenzijde althans bestaat uit een soort plastic, houdt daar geen en kele verfstof op. Wij adviseren u daar om navraag te doen naar het merk en de fabrikant en erover te reclameren, want er zijn wel kappen die niet ver kleuren. U kunt proberen op grond van garantie een nieuwe kap te krijgen, of anders een nieuwe te kopen. U.A.F. Wat is het adres van de U.A.F. en wat is precies de aard van deze stichting Het adres van de Stichting Universi tair Asyl Fonds is F.C. Dondersstraat 16, Utrecht, tel. (030) 16245. Bescherm vrouwe van deze stichting is Prinses Beatrix. Het doel kan in het kort aldus geformuleerd worden: Studenten die slachtoffer zijn van discriminatie of geestelijke onvrijheid in de gelegenheid te stellen hun studie in Nederland voort te zetten. Maïs. Is de voedingswaarde van maïs groot? Wordt er brood of iets an ders van gebakken? De voedingswaarde is vrij groot. Voor menselijk gebruik is het meestal in de vorm van maizena (babyvoeding enz.). Het ruwe maïsmeel wordt veelal voor dierlijk voedsel gebruikt, doch niet voor broodbereiding enz. Wel soms voor en kele gebak- of koeksoorten. Maar de kinderen Israels voe ren voort te doen dat kwaad was in de ogen des Heren; toen sterkte de Here Eglon, de koning der Moabieten Richt. 3 12. Van blijvende bekering was bij Israel geen sprake. Othniël is gestorven, en Is rael gaat weer de weg der heidenen. Maar de Here blijft. Israel van zijn kant kan de Verbonds-God gedaan geven en zeggen: wat hebben wij met U te doen?, de Here echter blijft trouw aan Zijn Verbond en daarom zal Israel ervaren dat het met Hem te doen heeft. De Here maakte Eglon, de koning der Moabieten sterk. Eens heeft Bileam aan de grenzen van Moab geprofeteerd, dat uit Israel een koning zou opkomen, die Moab verwoesten zou. Het was één van de vele beloften des verbonds die, over David heen, heenwezen naar de Chris tus. Moab zou buigen voor Israel, als het bleef in de rechten des Heren, de God des Verbonds. Maar als Israel de Here verlaat, is Hij het ook die Moab sterk maakt, zodat Moab Israel maakt tot zijn knecht. Zou er een kwaad in de stad zijn, dat de Here niet doet? Maar ook daarin betoont Hij Zich de God des Verbonds. Hij zegent, maar slaat ook. Hij maakt machtig, maar ook krach teloos. Wie Hem verlaat heeft smart op smart te vrezen. Gods volk zondigt nim mer goedkoop! En steeds gaan de ge- richten des Heren in verband met de zonden van Zijn volk. De kerk kan lij den onder de zonden der wereld, maar in dat lijden is de Here haar "tot een schuilplaats in gevaren. Maar zo de Kerk, zo het Verbondsvolk Hem ver laat lijdt de wereld ook onder de zonden der Kerk en Zijn verbondsvolk moet dan voor een tijd 's Heren gemeenschap missen. Hij, die door Christus alle din gen regeert, kan ook de wereld sterk maken tegen de Kerk. Klagen we dan niet over de wereld, maar klagen wij over onze zonden. Want wie zijn zonde belijdt en laat, dien zal barmhartigheid geschieden. Voor hem is Christus' kruis garantie der vergeving. En dan is er weer het lieflijk licht van Gods gemeen schap, zelfs onder het zwaarste kruis, en dan geeft Hij kracht om te gaan de diepste weg. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 23—29 juni 1968 Dinsdag 25 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.49 2.20 7.34 7.55 Maandag 2.36 3.03 8.13 8.34 Dinsdag 3.15 3.43 8.49 9.13 Woensdag 3.55 4.21 9.28 9.56 Donderdag 4.37 5.00 10.07 10.35 Vrydag 5.14 5.37 10.47 11.11 Zaterdag 5.53 6.08 11.24 11.51

Scheldebode | 1968 | | pagina 1