schuiven met schijven NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING DRUKWERK BESTELLEN VAN DER PEYL BELLEN 34STE JAARGANG No. 53 31 MEI 1968 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. HET OUDSTE SPEL DER MENSHEID VERHEUGT ZICH NOG IN GROTE POPULARITEIT! Miljoenen mensen op onze aarde grijpen in hun vrije tijd als ontspanning naar het dambord, de schijven komen er bij en men verdiept zich in het spel, een spel dat bijna alle volkeren kennen en een geliefde bezigheid is van mensen uit alle lagen. Het is. eigenlijk niet te ver wonderen, dat er van het damspel in de loop der eeuwen steeds een magische kracht is uitgegaan. Voor zover men heeft kunnen nagaan, is dammen het oudste spel der mensheid, want het werd reeds beoefend ver voor de historische tijd. 5000 jaar terug al gespeeld. China moet het land geweest zijn, waar het dammen zijn oorsprong vond en van waar het zijn zegetocht over de gehele aarde begon. Soldaten en koop lieden zorgden voor de verspreiding. Van het verre oosten kwam het spel in het nabije oosten, waar uit opgravingen is gebleken, dat men in de oudste tijd van de Egyptische geschiedenis reeds dit spel kende. Om voorbeelden te noemen, men vond bij opgravingen bij Memphis damborden uit de tijd van farao Menes, dus van on geveer 3500 jaar vóór Christus. De ge vonden borden vertonen slechts twintig speelvakken. Soortgelijke damborden vond men bij opgravingen in het oude Egypte, zo bijvoorbeeld 45 jaar geleden bij de opening van het graf van Toet- Anch-Amond, in 1923. Een bewijs, dat ook de Egyptische farao's het edele damspel beoefenden. Dat het niet slechts de hooggeplaatsten waren, blijkt uit ge vonden afbeeldingen, waarop wij ook al a iran rlifc 1 verder verbreid, want bij opgravingen el ders, als op Cyprus, in aan Egypte gren zende landen en Griekenland vond men ook damborden, dikwijls compleet met schijven. Vermoedelijk hebben de Phoeni- cische koop- en zeevaarders het spel naar de landen rond de Middellandse Zee gebracht. Toen de Romeinse veroveraars kennis maakten met de Griekse cultuur, ont dekten ze ook het damspel en het kwam spoedig in het Romeinse imperium in zwang. Met- de Romeinse legioenen ver spreidde het spel zich over geheel Euro pa. Naar 64 velden. In de middeleeuwen onderging het damspel een wijziging van zeer groot be lang. Tot nog toe liad het veld uit twin tig vakken bestaan, maar éen in Spanje wonende Moor voerde een bord met vier enzestig vakken in. In alle landen werd dit bord overgenomen, aangezien het het spel attractiever maakte. Overal werd gedamd, maar de spelregels verschilden nogal. Zo speelde men in Turkije zowel op de witte als op de donkere velden. Vooral in Frankrijk kende het dam spel in de Middeleeuwen en nog lang daarna een grote bloei. Het werd daar in bijna alle kringen beoefend. Een Franse wiskundige schreef er zelfs een boek pver. In de achttiende eeuw kwam men tot de ontdekking, dat het dambord met vierenzestig vakken niet voldeêd. De mogelijkheden waren te beperkt en een in Parijs wonende Pool ontwierp een bord met honderd vakken. Hiermede werd voor het spel een grote toekomst geopend. Het maakte een geheel nieuwe bloeiperiode door, vooral in Frankrijk. Triomf der 100 vaJkken. Met de legers van Napoleon verspreid de het bord met de honderd velden zich over Europa, waarna het ook overge nomen werd door landen buiten Europa. Alleen Engeland, Amerika en Australië hielden zich aan de vierenzestig vak ken, hetgeen de ontwikkeling van het spel niet ten goede kwam. Momenteel is het spel over de gehele wereld verbreid en het wordt gespeeld in alle rangen en standen. Vele grote sterren heeft de wereld op dit gebied gekend. Wij behoeven hierbij slechts te voorts de mysterieuze Noordafrikaan Woldonly op wiens oplossing van de naar hem genoemde stelling grote dam mers nog steeds 't hoofd breken. Voorts Cornelis Blankenaar en de vroegere kampioen Drs. Piet Roozenburg, die men een damwonder noemt. Tegenwoor dig doet de 18-jarige Ton Sijbrands veel van zich spreken. Hij werd in recordtijd Nederlands kampioen. Het dammen heeft blijk gegeven een klassiek spel te zijn; dat de eeuwen heeft doorstaan en nog zal doorstaan. Het is het oudste spel der mensheid en het zal in de toekomst nog steeds veel beoefend worden en miljoenen thuis of aan de wedstrijdtafel ontspanning en genot schenken. (Nadruk verboden) WIE WAS NU NUCHTER? „En ik kan niet alle leerlingen aan een bloedproef onderwerpen voor ze ach ter het stuur gaan zitten!" riep de rij schoolhouder U. de Z. een tikkeltje op gewonden uit. De officier van justitie had hem namelijk verweten, een lichte lijk aangeschoten loodgieterszoon te heb ben les gegeven. „Maar u merkt het toch wel, als een leerling gaat slingeren met de wagen?" vroeg de politierechter verbaasd. „Jawel, maar toen ik het merkte, merkte die glazenwasser het ook. En toen ik hem liet stoppen, stonden we al tegen elkaar. Bovendien slingerde mijn leerling niet zozeer door de drank als wel door het onverwacht opduiken van die lange ladderwagen uit dat smalle zijstraatje. Hij probeerde er nog met een boog omhéén te komen". -* „O juist, en daarom slingerde hij ze ker nog toen hij op z'n benen stond", zei de rechter droog. „Bovendien ben ik verantwoordelijk", zei de rijschooldirecteur verontwaardigd, „want ik heb het rijbewijs en een leer ling lest onder mijn toezicht. Het maakt dus helemaal niet uit of een leerling nuchter is of niet, als de verantwoorde lijke instructeur maar nuchter is en de juiste beslissingen neemt". „En waarom reed deze leerling dan tegen die glazenwasserskar op?" „Omdat die glazenwasser niet uit z'n doppen keek en achter die lange lad ders bleef doorduwen, ook al kon die niet zien wat er allemaal aankwam. Die ladders staken al dwars over de rijweg voordat die vent tevoorschijn kwam uit dat steegje, 't Was zijn schuld". „Dat heeft niets te maken met het rij den onder invloed", weersprak de poli tierechter. „Bovendien was die kar er eerder dan de auto en had de auto geen voorrang meer, omdat u niet gelijktijdig maar l&ter naderde. Maar u staat hier tereclit, omdat uw auto werd bestuurd door iemand die daartoe niet in staat kon worden geacht". „En als de cursist nu eens nuchter was geweest en ik had gedronken, hoe MODERN EN SIERLIJK KAPELLE TEL. (01102) 1223 „Maar ik had een glaasje op, ik liet me rijden", betoogde de verdachte. De officier noemde dit gepraat „over bodige smoesjes". De verbalisant had volgens hem duidelijk geconstateerd wie er niet capabel was een motorvoertuig te besturen en de verdachte had in elk geval tijdig dienen in te grijpen, toen hem bleek dat zijn leerling niet remde bij het naderen van de ladderwagen die zich reeds op het volgende kruispunt be vond. Daarvoor heeft een instructeur een extra pedaal op de voetrem. Veel erger is echter, dat verdachte iemand zijn auto heeft laten besturen die onder in vloed verkeerde van sterke drank. Hij kon weten dat dit tot ernstige ongeluk ken aanleiding kon geven. Daarom eis te de officier twee weken gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „De doodklap voor mijn bedrijf!" riep de rijleraar ontzet uit. „En we hebben nota bene gpen van beiden gedronken!" „In elk geval hebt u geen van beiden opgelet en geen van beiden op tijd ge remd", concludeerde de rechter. Maar het werd voorwaardelijk. „Mooi, daar zullen we d'r eentje op nemen", zei de verdachte tegen de ge tuigen. (Nadruk verbodend* ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W\j willen u met deze adviezen zo goed mogeljjk van dienst z\jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. had het dan afgelopen?" informeerde de verdachte. „Dan had de auto vermoedlijk niet zo gevaarlijk geslingerd" dacht de rechter, „en dan zou hij misschien ook tijdig ge remd hebben voor die ladderwagen". „Dan was ik dus vrijuit gegaan..." „Dan was er niets gebeurd en dan had de politie ook geen proces-verbaal opge maakt". „Dan beken ik hier bij deze, dat ik dronken was en mijn cursist niet", zei de rijschooldelinquent. „De dranklucht in de auto was van mij afkomstig". Maar de troef die deze gedaagde uit speelde, deed zijn kansen in dit juridisch spel niet keren; Want de leerling had niet op tijd geremd en de auto had wèl vervaarlijk geslingerd en de ladderwa gen was behoorlijk geraakt. Zelfs zo, dat de stukken er af vlogen, leerling en leraar wat hoger op de maatschappelij ke ladders waren gestegen en een hou ten wiel was gebroken. En de rechter oordeelde dat drankmisbruik van de in structeur de zaak nog erger maakte in dit geval omdat nu was gebleken, dat beiden onbekwaam waren een motor voertuig naar behoren te besturen. Gipsafdruk. Ben in het bezit van een gipsafdruk voorstellende een vrou- wenkop met eronder gegraveerd: E. La- comblé 1864. Wie was deze figuur, kunt u mij daarover iets vertellen Eugène Lacomblé (18281905), Neder lands beeldhouwer in klassicistische stijl. Samen met de gebroeders Stracké (Prof. F. Stracké 1820—1898 en Joh. Th. Stracké, 1817in wezen voort zetter van het werk van de na '39 in vervaardiger van vele bórst- en stand beelden in genoemde stijl. Lacomblé was sterk beïnvloed door Thorwaldsen, Ca- nova, d' Angers, Schadow en de opgra vingen 1800 van Griekse beeldhouw werken. Demonstratrice. Is er een opleiding nodig om demonstratrice in de cosmeti ca te kunnen worden? Zo ja, waartoe kan ik mij wenden om inlichtingen? Voor een opleiding tot demonstratrice in de cosmetica dient u zich eerst te wenden tot een der instituten, aangeslo ten bij de Stichting Vakexamens Schoon heidsverzorging (Stivas) die gevestigd is in een plaats in uw omgeving. Na de voor uw doel dienstige vakken te heb ben bestudeerd, wordt u door de leve rancier van een bepaald artikel opart voor de demonstratie opgeleid. Nederlanderschap. Een kennis van ons had vóór bij naar Nederland als In donesiër vertrok, moeite gedaan om als spijtoptant weer zijn Nederlanderschap terug te krijgen. Hij kwam daarmee te laat, omdat deze regeling al was stop gezet. In 1964 had hij kans gezien om met visa voor zijn hele gezin naar Ne derland te komen. Hier had hij een baan gekregen en met verlenging tussentijds van zijn visa, is hij tot op heden nog hier, maar dan als Indonesiër. De vreem delingenpolitie had er bij hem op aan gedrongen, om voor zijn Nederlander schap een verzoekschrift in te dienen. Hoe moet dit verzoekschrift opgemaakt worden en bij wie moet dit worden in gediend? Is deze handelwijze mogelijk? Om het Nederlanderschap te verkrij gen, dient uw kennis zich te wenden tot het ministerie van justitie, afd. na tionaliteitsaangelegenheden, Plein 2b, 's-Gravenhage, tel. (070) 614311. Hij zou kunnen beginnen met te informeren (schriftelijk, telefonisch of persoonlijk) naar de mogelijkheid in zijn speciale ge val en daarna het eigenlijke verzoek schrift indienen. Bijverdienste student. Mijn zoon wil als student met een studiebeurs gaan bijverdienen. Heeft dit invloed op zijn beurs en zo ja, in welk opzicht? Ik ver nam dat de eerste 500,er niet toe deden. Inderdaad is het zo, dat de eerste 500,bijverdiensten van de student de beurs niet beïnvloeden.Van wat hij bo ven 500,verdient moet hij echter de helft op de beurs terugbetalen. Alles gerekend per studiejaar. Op de terug betalingsverplichting wordt gewezen bij het verstrekken van de beurs en men kan er dus inderdaad last mee krijgen, wanneer men die verplichting niet na komt. Kennedy. In een der dagbladen staan elke week artikelen over de Ken- nedy-familie. Ik heb daar al eens ge vraagd om literatuur op het gebied van Kennedy Sr., dus Joseph Kennedy, die bankier en stockbroker was en die in 1929 zijn grote slag op de beurs sloeg, bij de crash. De bewuste krant verwees mij naar de boekhandel, doch daar kon te korten (te onteigenen dus). Dat ge beurt ook bij de overheid en praktisch alle grotere maatschappijen. Daar staat tegenover, dat bij die instellingen de pensioenbedragen regelmatig plegen te worden verhoogd, min of meer parallel met de loonstijgingen, dus ter opvanging van de geldwaardedaling. Als regel zijn ook compensaties verleend van de te be talen premies. Rijles. Mag iemand die al 25 jaar zijn rijbewijs heeft, les geven in auto rijden aan personen van 18 jaar en ou der? Hij is all risk verzekerd. Wat voor voorzieningen moeten worden getroffen en hoe zit het met de verzekering wat betreft de schade die door leerlingen evt. aan zjjn auto wordt toegebracht? De vestinging als instructeur auto rijlessen is vrij, behoudens inschrijving in het handelsregister van de Kamer van Koophandel. Aan de auto worden de volgende eisen gesteld: dubbele be diening van voetrem, gas, koppeling en een dubbele spiegel. In uw verzekerings polis kunt u een clausule laten opne men die in het kort neerkomt op nor maal tarief zonder eventuele kortingen en verhoging van het bedrag voor eigen risico's met 100,Tegen boetes kunt u zich niet verzekeren, die moet u dus zelf betalen en niet de leerling. men mij geen boek noemen. Kunt u mij nu enige titels opgeven van boeken die over Kennedy Sr. gaan? Wij vonden de titels van drie boeken over Joseph Patrick Kennedy en wel: 1. Joseph Francis Dinneen „The Kenne dy family" uitg. Boston; 2. John Fitz gerald Kennedy „As we remember Joe"; 3. Richard J. Whalen „The founding fa ther, the story of Joseph P. Kennedy". Zoals u wellicht weet, was J. P. Kenne- ook van de Volkenbond en later van de United Nations Organisation. Tijdens zijn ambassadeurschap van 1937 tot 1940 in Londen was hij niet bepaald geliefd, haar hij zich openlijk uitsprak voor een Engelse capitulatie. Gedenkpenning. Ik bezit een ge denkpenning van luitenant-admiraal Jan Evertsen, een zeeheld. Zijn beeltenis staat er op met de jaartallen 1600-1666 en aan de keerzijde 't randschrift: „Ne derlandse Zeehelden" met een afbeelding van een oud zeilschip. Wanneer is deze penning geslagen en uitgegeven en van welk materiaal is ze gemaakt? De in uw bezit zijnde penning is in 1965 door 's Rijks munt van geel koper vervaardigd in opdracht .van Meinders- ma N.V. te 's-Gravenhage, die ze waar schijnlijk als reclame bij haar artikelen voegde. In de serie: „Nederlandse Zee helden zijn eveneens penningen geslagen van Michiel de Ruyter, Maarten Har- pertsz. Tromp, Pieter Pieterszon. Hein en Egbert Meeuwsen, Kortenaer. Afleggen. Ik las een artikel over het stekken van sierheesters. Daarin stond: bij thuya's gaat het beter met afleggen. Kunt u mij enigszins verdui delijken hoe dat in zijn werk gaat? Ik meende n.l. dat dit gedaan werd door een tak of twijg over de grond te leg gen, maar verschillende heesters en ook thuya's zijn met hun takken zo hoog boven de grond, dat dit moeilijk gaat. Is hiervoor een betere manier? Het afleggen door de boomkwekers wordt toegepast op bepaalde snoerhoe- ken. Men heeft daar de beschikikng over zeer laag ingesnoeide bomen of heesters. De hieruit voortkomende scheuten wor den als scheuten of twijgen vlak gelegd waarbij de top weer omhoog gericht wordt. Dit bereikt men door de scheut of twijg in de grond vast te zetten. Meestal doet men dat naar alle zijden. Wanneer men de twijg of tak vlak over de grond in een ondiep greppeltje legt en ze daarna vastzet, spreekt men van dubbel afleggen in tegenstelling tot het al genoemde enkelvoudige afleggen. De z.g. snoeren worden of diep geplant of aangeaard. Rhododendrons en thuya's worden wel opgerooid, schuin gelegd en dan afgelegd. Na beworteling worden ze opgerooid en de gewortelde afleggers (rinkelingen) eraf gehaald. Aftrek pensioen. In juli van dit jaar word ik 65 jaar, dan heb ik recht op een pensioen uit het burgerlijk pen sioenfonds over 15 dienstjaren van 1922- 1938. Men heeft mij verteld dat voor elk dienstjaar van dat pensioen 2 voor a.o.w. wordt afgetrokken. Ik ben wedu we en heb gedurende vier jaar een pen sioen van de stichting; van dit pensioen heb ik steeds de bijdrage moeten beta len voor a.o.w. en a.w.w. en k.b. Is het nu zo dat er ondanks deze bijdrage toch 2 wordt afgetrokken voor elk dienst jaar? Inderdaad is het zo, dat bij de invoe ring van de a.o.w. de mogelijkheid is ge schapen de pensioenen voor een deel in De afgrond roept tot de af grond, bij het gedruis uwer watergoten; al uwe baren en uw golven zijn over mij heen gegaan. Psalm 42 8. In 't Hermongebergte staande bij het bruisend over de rotsblokken heenklot- sen van de wateren der Jordaan, omge ven door het gedruis van zich naar be neden stortende watergoten, ziet de dichter daarin een beeld van zijn inner- liik. Ook in y.iin Viavt is het in zijn binnenste één grote on rustigheid. Bij het neerkletsen der plassende wa teren hoort hij de spottende echo van zijn eigen onrustige klacht: o God, waarom? waarom zó? waarom dit? Hij begrijpt God niet in zijn lijden. Dó.t is de onrustigheid van zijn ziel in hem. Is het niet heel vaak ook onze onrus tigheid Niet dit, dat een zee van ramp met haar golven tegen ons aanslaat, maar dit, dat we in onze ellende God maar niet begrijpen? Lees dan en zing dan Psalm 42. En merk dan deze twee dingen op: Als de dichter God in zijn lijden niet begrijpt, wendt hij zich daarom niet van de Here af, schreeuwt hij juist naar God, zoekt hij Hem: Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstromen, alzo schreeuwt mijn ziel tot U, o God! En ook dit: Hij moge van Gods doen niet alles vatten, dit éne ziet hij toch zeer scherp: dat de Here achter zijn lij den staat. Evenals het daarbuiten in de natuur Gods watergoten zijn, die neer- bruisen, zo zijn het ook G o ds baren en Gods golven, die zich over zijn le ven uitstorten en zijn benauwe ziel ver varen. Dit te zien, het wordt de uitkomst uit zijn worsteling. Als grj door het geloof ziet: in het lijden heeft de Here mij op 't oog het ontruste gemoed zal daardoor straks tot stilte worden gebracht. Als ge deze kijk op uw leven krijgt, dat de Here het u oplegt, omdat Hij met u iets voor heeft, het Zijn baren en Zijn golven zijn, zult gij er toe komen met deze dichter te zeggen: Maar wat buigt gij u neder, o mijn ziel, en wat zijt gij onrustig in mij? hoop op God, want ik zal Hem nog loven, Hij is de menigvuldige ver lossing mijns aangezichts, en mijn God. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 2—8 juni 1968 Dinsdag 4 juni: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag" Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 7.24 7.43 0.45 12.58 8.11 8.31 1.29 1.48 9.03 9.26 2.22 2.48 10.05 10.29 3.24 3.59 11.11 11.40 4.35 5.09 12.22 5.46 6.16 0.46 1.22 6.48 7.12

Scheldebode | 1968 | | pagina 1