fUfztzns- iWaardighaden BAAYENS wear DO de speciaalzaak voor uw BRIL anders dan andere Centrale verwarming F. W. de Schipper YERSEKE )PTIFj1 WEMELDINGE KRUININGEN ft RILLAND-BATH N.V. VAN OEVEREN Gas of olie Dese rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Nieuwe telefoongids. Er zijn nieuwe telefoongidsen bezorgd met het oude alarmnummer van de brandweer. Daarom moet de balpen er weer aan te pas komen. Het juiste num mer: 555. Bevolkingsonderzoek. Aan het bevolkingsonderzoek op tu berculose hebben in ons dorp 914 per sonen deelgenomen. Gelet op het feit, dat er heel wat mensen zijn, die in het bedrijf of de dienst waarbij zij werken, regelmatig worden doorgelicht, was de opkomst zeker bevredigend. Luchtverontreiniging. De verontreiniging van de lucht hangt nauw samen me^d^e industrialisatie yan een gebied. Maar de nieuwe fabrieken zijn er niet alleen de oorzaak van dat de lucht onzuiver wordt. De schoorste nen van gewone huizen, schoorstenen van reeds lang bestaande kleine bedrij ven, de uitlaten van auto's, de gassen van scheepsmotoren (binnenvaart en grote zeeschepen), het zijn allemaal ver vuilers van de lucht. Door de grote industrieën komt dan net „de druppel die de emmer doet over lopen". Van verschillende zijden is op de ge varen en bezwaren van de luchtveront reiniging gewezen. Iedere gemeente apart kan slechts weinig maatregelen treffen. De vuile lucht blijft niet hangen op de grens van de gemeente. Het is misschien wel zo, dat juist de omliggende gemeenten meer last ondervinden dan een gemeente waar de industrie gevestigd is. Gedeputeerde Staten hebben nu aan alle gemeentebesturen in Zeeland een voorstel gedaan om te komen tot op richting van een interregionaal lichaam voor het verrichten of doen verrichten van metingen van luchtverontreiniging boven het grondgebied van de provincie Zeeland. Door deze metingen kan men zien hoe de luchtverontreiniging thans is en hoe zij toeneemt door bepaalde in dustrieën voornamelijk in het Sloegebied en in de kanaalzóne van Zeeuws Vlaan deren. Aan de hand van de resultaten van de metingen kan men dan bepalen welke maatregelen verder getroffen moeten worden. De kosten van de metingen zijn ge raamd op 170.000,een niet gering bedrag. Ged. Staten vinden, dat niet al leen de provincie en enkele industrie gemeenten dit moeten betalen, doch dat alle Zeeuwse gemeenten hierbij moeten worden betrokken. Overleg met de Rijks overheid en met het bedrijfsleven om deel te nemen in de kosten is gaande. Ged. Staten vragen of de gemeenten 75 van de netto-kosten willen betalen; 25 van de netto-kosten zal dan ten laste van de provincie komen. De pro vinciale bijdrage zal in ieder geval wor den beperkt tot 50.000,Blijkens ver slagen van raadsvergaderingen hebben verschillende gemeentebesturen bezwa ren tegen deze eenzijdige begrenzing. In het op te richten bestuur zullen de vertegenwoordigers der deelnemende ge meenten de meerderheid vormen. Er zijn stemmen opgegaan, die zeg gen dat de gemeenten, waar industrie- en zijn gevestigd maar meer moeten be talen dan gemeenten, die de voordelen van de industrie aan hun neus zien voorbijgaan. Anderen vinden, dat men het meer algemeen moet zien. De voor delen van de industrialisatie zijn ook niet met een maatlat je te meten. Vol gens hen profiteert de hele provincie er van door verruiming van de werkgele genheid in het algemeen, door betere wegen, enz. en door de mogelijkheden, die kleinere bedrijven krijgen door toe levering aan de grote bedreven. Binnenkort zal ook de raad van We- meldinge zich over deze zaak moeten uitspreken. Burgerlijke stand. Gehuwd: Govert Hendrik Mieras, 24 j. en Neeltje Schouwenaar, 19 j. Overleden: Aart Snoek, 73 j., echt genoot van Trijntje Wielinga. Gevonden voorwerpen. Gevonden een regenbroek en een ver zekeringsplaatje nummer MSF 551. In lichtingen ter gemeentesecretarie. Jeugdvaardigheidsproeven V.Z.O.S. Dinsdagmiddag en -avond werden in de gemeentelijke turnzaal door een groot aantal jeugdleden van de gymnastiek vereniging V.Z.O.S. de examens afge nomen voor het behalen van het jeugd- vaardigheidsinsigne in de A-, B-, en C- klasse. De eisen hiervoor omvatten oefe ningen aan de turntoestellen, behendig heidsoefeningen, springen en een hin- dernisbaan en enige theorie over de ver eniging. Er was flink geoefend door de jeugdige gymnasten, wat overigens ook wel blijkt uit de resultaten, want allen wisten het begeerde insigne te behalen, geen jeugdleden behoefden te worden afgewezen. Het geheel stond onder lei ding van de direkteur dhr. Van Boven, die door een groot aantal voortumsters werd geassisteerd. Als gecommiteerde van de Zeeuws-Brabantse Turnkring was aanwezig dhr. Hogesteger uit Kloe- tinge. De geslaagden zijn: Meisjes A-klasse: A. Louwerse, C. Lindenberg, L. Vette, C. Ridderhof, E. Barbé, C. Hagenaars, N. van Egdom, M. Francke, E. van der Jagt, W. van Stee, J. Verschuure, S. Dekker, C. Wa- verrjn, A. Rottier, D. Weststrate, W. Sandee, M. Duinkerke, F. van Oeveren, C. Paauwe, M. Rammeloo, G. Brands. Meisjes B-klasse: A. Jobse, C. Rijk, C. Vermast, M. Francke, W. van Stee, A. Scheele, N. Murre, N. de Visser, J. Sinke, N. van der Have, T. van Damme, W. Sinke, E. van Ast, P. van Oosten, N. van der Have, F. Fraanje, H. Huis- sen. Jongens B-klasse: P. Minnaard, D. Zuidweg, D. de Bruine, E. Schipper, A. Pekaar, P. Sinke, A. van Stee, F. van Stee. Meisjes C-klasse: K. Weststrate, C. Saaman, H. van Egdom, M. de Koéyer, E. de-Leeuw, G. Lampër, A. Rottier, A. Pols, J. Pekaar, E. Scheele, C. Goeman en W. de Koeyer. Totaal aantal geslaagden 59, afgewe zen geen. Inzameling. In het tijdvak van 27 mei t/m 8 juni a.s. zal weer de jaarlijkse inzameling plaats vinden ten bate van het Neder- landsche Roode Kruis. Gedurende deze periode zal via pers, radio en televisie ruimschoots aandacht worden besteed aan de vele nuttige en onmisbare taken die door ons Rode Kruis worden vervuld. Helpt allen dit mooie werk in stand te houden en laat ieder evenals vorige ja ren weer zijn steentje bijdragen. De in zameling zal zoals gebruikelijk geschie den met aan huis bezorgde giftenzakjes die door leden van de E.H.B.O. zullen worden opgehaald. Het Rode Kruis re kent op u en bedenk dat het steentje ook best een grote kei mag zijn. V.Z.O.S. naar Kloetinge. A.s. donderdagavond 30 mei zullen de dames, heren en een meisjesafdeling van V.Z.O.S. meewerken aan een zomer- avond-gymnastiekdemonstratie te Kloe tinge, welke door de gymnastiekvereni ging K.G.V. aldaar wordt gegeven op het grote gazon aan de vijver bij de Zomerweg. De dames en meisjes nemen een ritmische knotsoefening, een ritmi- ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service sche hoepeloefening, brug-ongelijk en evenwichtsbalk voor hun rekening, de heren hoogrek, hoogbrug en langemat- springen. Indrukwekkende successen van V.Z.O.S. Onze plaatselijke gymnastiekvereni ging V.Z.O.S. is wel bijzonder succesvol geweest tijdens de verenigingswedstrij den van de Zebra die zaterdag j.l. door de drie Middelburgse turnverenigingen in de sporthal aldaar werden georgani seerd. V.Z.O.S. behaalde n.l. niet min der dan 12 prijzen: 8 eerste, 3 tweede en 1 derde prijs. Daarnaast behaalde ze maar even in 6 verschillende wedstrij den het hoogste aantal punten. Ruim 1500 turnsters, turners, jneisjea? en jon* gensaspiranten van 31 verenigingen met in totaal 170 wedstrijdgroepen gaven die dag acte de presence. Zij streden in 9 verschillende driekampen en 8 verschil lende keuzewedstrijden om de hoogste eer. V.Z.O.S. nam deel aan 6 driekam pen en 4 keuzewedstrijden met het vol gende resultaat: Turnsters driekamp B (vrije oefening, brug-ongelijk, paardsprong)V.Z.O.S. I eerste prijs en hoogste aantal punten; V.Z.O.S. II eerste prijs en derde in het algemeen klassement. Turners driekamp D (hoogbrug, lan- gemat en paardsprong)V.Z.O.S. I der de prijs en hoogste aantal punten. Meisjes driekamp E (vrije oefening, brug-ongelijk, paardsprong)V.Z.O.S. II eerste prijs en derde in het algemeen klassement. Meisjes driekamp F (idem): V.Z.O.S. III eerste prijs en hoogste aantal pun ten. Meisjes driekamp G (idem): V.Z.O.S. IV tweede prijs enderde in het alge meen klassement. Jongens driekamp I (vrije oefening, laagbrug, springen): V.Z.O.S. I eerste prijs; V.Z.O.S. II tweede prijs en resp. twee en drie in 't algemeen klassement. Keuzewedstrijden ritmische gymna stiek. Wedstrijd J dames: Eerste prijs en hoogste aantal punten met een rit mische knotsoefening („Frühlingslied"). Wedstrijd K meisjes: Eerste prijs en hoogste aantal punten met een ritmi sche knotsoefening. Keuzewedstrijd klassikaal brug met ongelijke leggers. Wedstrijd L dames: V.Z.O.S. dames eerste prijs. Wedstrijd M meisjes: V.Z.O.S. meis jes tweede prijs. 's Avonds vond er een turndemonstra- tie plaats waarbij o.a. aanwezig waren de Commissaris van de Koningin Mr. van Aartsen, de burgemeester van Mid delburg Mr. Drijber en mevrouw, de se cretaris van de gemeente en de hoofd commissaris van politie. Burgemeester Drijber was het die namens de Zebra tenslotte de prijzen uitreikte, en daarbij wel in het bijzonder V.Z.O.S. feliciteer de met de grote 'successen die werden behaald. Voetbal toumooi. Op zaterdag 18 mei namen de C- en B-junioren deel aan de toumooien te Kloetinge. De C-junioren waren inge deeld met Rilland, Heinkenszand en Ro- bur. Van beide eersten werd gewonnen, Robur was niet opgekomen, zodat ze ongeslagen eerste in hun pool werden. De B-junioren waren ingedeeld met Heinkenszand, Beren en Kloetinge B I. Daar ze van alle tegenstanders met dui delijke cijfers wonnen, werden ze onge slagen poolwinnahr. Daarna werd de fi nale gespeeld met als tegenstander Ril land, die in zijn pool winnaar was ge worden. Na y2 uur spelen wasteen', be slissing gekregen. Strafschoppèn^nföfes- ten dus de beslissing brengen. Winnaar werd Rilland, met Wemeldinge dus een mooie tweede plaats. Al met al een mooie voetbalmiddag, die door de v.v. Kloetinge prima was georganiseerd. Festiviteiten te Wemeldinge. Zaterdagmiddag gaf de voorzitter van het jubileumcomité, dhr. A. P. Schouwe naar, het startsein voor de festiviteiten voor het 80-jarig bestaan van de gym nastiekvereniging W.I.K. Dit deed hij ten aanschouwe Van een volle zaal in het dorpshuis, waar het kindercircus Hoger Óp uit Goes een voorstelling gaf voor 400 kinderen. Zij schotelden een programma voor van ongeveer 2 uur, dat de kinderen en ook de aanwezige ouderen bijzonder boeide. Alle kinderen kregen tijdens de uitvoering een trak tatie. De voorzitter mocht van een deel neemster van het circus bloemen in ont vangst nemen. Een bijzonder geslaagde opening van het feest, welk begon met de kinderen; de £>uderen komen deze week zeer zeker aan hun trekken, want een lunapark is op het Dorpsplein op gebouwd, dat tot en met zaterdag zal draaien. 1 Aanvaring met sluis. Het kustvaartuig „Gunhild H" uit Zweden dat op weg was naar Gent heeft bij het invaren van de oostsluis een aan varing gemaaktpiet de sluisdeur. De schade, die ongeveer 60.000,bedroeg, had tot gevolg dat er met de sluis niet geschut kon worden. Dinsdagavond is men weer gaan draaien. N.C.V.B. t De afd. Wemeldinge hield haar maan delijkse vergadering. Als spreker was aanwezig Ds. A. Dondorp, Gereformeerd predikant te Gapinge, met als onder werp „Eenzaam, maar niet alleen". De volgende vergadering werd vastgesteld op 20 juni met eigen werk en dia's. WemeldingeMeeuwen. Wemeldinge speelde zaterdag op het sportveld aan de Èonzijweg een voetbal wedstrijd in het pederlaagtournooi. We meldinge bleef heer en meester over de Meeuwen, welke groep uit een combina tie bestond van spelers uit Meeuwen I en II. Bij de rusjt was de stand 12, hetwelk wel een juiste verhouding weer gaf, maar na de rust kwam Wemeldin ge steeds beter in het spel aanvallend en zeer zeker een rustige verdediging, die de Meeuwen geen schijn van kans gaf. Bakker en Dekker scoorden na de rust, v. d. Linde had dit voor de rust gedaan. Met een verdiende overwinning van We meldinge, dat in de competitie geen ster ke indruk heeft kunnen maken, gaven zij nu een spel te zien wat zeer zeker het aankijken waard was. Met een vol le inzet kunnen in deze nederlaagwed strijden, die nu inï juni op het program ma staan, best nog meer overwinningen zitten. Collecte. De Emmabloembollecte die alhier ge houden werd bracht op 633, Geslaagd, dus gefeliciteerd. Bij het gehouden examen voor het E.H.B.O.-diplofna slaagden 7 kandida ten, n.l. de dames mevr. Adriaansé-Dek- #ër; mevr. Bretveld-Veerhoek, mevË. Burger-Schouwenaar, mej. Geelhoed, mevr. Scheffers-Witte, mej. Weststrate en dhr. De Jonge. De cursus ging uit van het Ned. Roode Kruis en stond on der leiding van Dr. A. J. Eckhardt. Exa minator was Dr. C. Griep te Goes. N.C.V.B. Woensdag 15 mei hield de N.C.V.B. afdeling Kruiningen haar maandelijkse vergadering onder leiding van de pre sidente mevr. Van der Lelie-van Esterik. Na schriftlezing en meditatie werden J caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50 de huishoudelijke zaken behandeld. Na de pauze sprak mej. Bimmel, directrice van Huize Nieulande uit Krabbendijke over „Bejaardenzorg". De presidente sloot de goed bezochte avond met dank gebed. De volgende vergadering werd bepaald op 19 juni a.s. Deze avond zal verzorgd worden door mevr. Van Noor dennen. Wandeltochten. Het potje met vet werd donderdag middag weer heel wat keertjes afge draaid in en om de Kruiningse polder. Het weer was fantastisch en de stem ming van de wandelaars daarom niet minder, 's Middags precies om één uur •gingen 815 deelnemers aan deze 16e Luctor et Emergo tochten bij „Ons Dorpshuis" van start. In een korte toe spraak had burgemeester A. Schipper ze succes toegewenst en lof toegezwaaid aan de grote man achter dit wandel sportevenement, dhr. J. van de Parel. Een groep van een dertigtal mannen liep de eerste ongeveer iy2 kilometer mee. Dat was de Kon. Harmonie E.M.M. Op de door onze muziek gespeelde mars Hello, le soleil brille" zette het wan del „legioen" zich in beweging. Traditie getrouw namen burgemeester Schipper en andere vertegenwoordigers van het gemeentebestuur vanaf het bordes van het gemeentehuis het défilé af. Daarna ging het de polder en de vrije natuur in. Hoe de stemming daar was, hebben wij in 't begin geschreven. Tenslotte ook vanaf deze plaats een woord van lof aan dhr. Van de Parel. Ontelbare vrije uren besteedt deze man er aan om Krui ningen van een groots wandelsport evenement te laten genieten. Zeeuwse Driedaagse. Donderdagmorgen gaf burgemeester A. Schipper het startsein aan 145 deel nemers aan de Zeeuwse Wandeldrie- daagse. Voor deze driedaagse waren 154 deelnemers ingeschreven, doch 9 moes ten verstek laten gaan. Deze eerste dag ging naar oostelijk Zuid-Beveland. Don derdagavond was er in „Ons Dorpshuis" een genoeglijk samenzijn van de deel nemers. Aan deze avond verleenden „Crescendo" en „Excelsior" medewer king. Aandacht vragen wij voor de in tocht van de wandelaars zaterdagmid dag. Deze intocht zal tussen 4 uur en half vijf plaats vinden. De Kon. Harmo nie E.M.M. zal de wandelaars bij de op slagplaats van houthandel Gerritse op halen. Helpt u er aan mee, dat het een feestelijke intocht wordt? Dat staat voor de deur. Zaterdag 1 juni a.s.: Zeeuws teener kampioenschap te organiseren door het Concertfonds. Zaterdag 22 juni a.s.: Jeugdmuziek- festival georganiseerd door de Kon. Har monie E.M.M. Zaterdag 29 juni a.s.: De ronde van Kruiningen. Wedvluchten. Door de postduivenhoudersvereniging „De Luchtpost" werd op 4 mei j.l. deel genomen aan een wedvlucht vanuit Ci- ney, afstand 140 km. De uitslag was: 1, 2 en 5 Jac. van Stel; 3 S. Prevo; 4 C. Coremans. Op 11 mei werd gevlogen vanuit Che- may, afstand 1,52 km. Uitslag: 1 en 5 Jac. van Stel; 2 en 4 E. v. d. Griek; 3 P. Hillebrand. Kerknieuws. De bij de Geref. Gemeente alhier be roepen predikant J. C. Weststrate te Meliskerke heeft 'niervoor bedankt. UW ADRES VOOR IS: YERSEKE MODERNE UITVOERING Vraag vrijblijvend inlichtingen telefoon (01131) 1348 A.N.W.B. STEUNT PLANNEN VASTE OEVERVERBINDING WESTERSCHELDE A.N.W.B. AFDELING ZEELAND p HIELD* JAARVERGADERING „De A.N.W.B. ondersteunt de plannen om te komen tot een vaste oeververbin ding over de Westerschelde. De Bond neemt aktief deel aan de bestuurswerk zaamheden van de daartoe opgerichte stichting". Dit deelde Mr. F. J. J. L. van Lan- schot, lid van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B., zaterdag mee op de af delingsvergadering van Zeeland. De ver gadering, die door de heer Van Lan- schot werd gepresideerd, werd gehou den op het m.s. „Stad Veere". In het jaarverslag over 1967, dat door de afdelingsconsul, de heer D. F. P. Hoe gen, op de vergadering werd uitge bracht, wijst de heer Hoegen er op dat men in Zeeland blijft worstelen met de verkeersproblemen door de onvoldoende capaciteit van rijksweg 58 (GoesMid delburg). Hij constateert vervolgens, dat inmiddels de heugelijke tijding werd ontvangen, dat de lange periode, die de algehele verdubbeling vergt, waarschijn lijk met twee jaar zal kunnen worden ingekort. In het jaarverslag wordt er verder op gewezen, dat de toenemende indu strialisatie gevoegd bij het toenemende vreemdelingenverkeer Zeeland voor de noodzakelijkheid zal plaatsen tijdig een keuze te maken betreffende de richting, die men uit wil. „Wil men agrarisch blijven, de bebouwing laag houden en het landschap a tort et travers intact houden, dan zullen ongetwijfeld andere kansen gemist moeten worden en zal dit gewest achterblijven", aldus de heer Hoegen en hij vervolgt: „De planologie mag niet zo ver voeren, dat de snelle opgang van deze tijd wordt afgereed. Ook de A.N.W.B. zal niet steeds,;-indien bepaalde belangen geschaad dreigen te worden, zich negatief kunhen opstellen maar ook de andere belangen hiertegen over moeten laten meespelen. Dit geldt met name voor Walcheren, de Braak man, Westerschouwen, het Veerse Meer enz. Met kracht zal in Zeeland moe ten worden gestreefd naar een vaste oeververbinding oVe'i de Westerschei dé". Zoals gebruikelijk werden op deze jaarvergadering chauffeursonderschei dingen uitgereikt voor chauffeurs die 40, 25 of 12y2 jaar in dienst zijn van dezelfde werkgever. Voor de 12 y2 jaren- speld kwamen in aanmerking de heren M. Oele en C. van der Weyden, in dieiïst bij de C.Z.A.V. te Wemeldinge. DE VREEMDE WEGEN VAN DE FISCUS Bureaucratie heerst overal. Maar een sterk staaltje is toch wel het verhaal van mevrouw Mary Spritze in Cleveland (Ohio) die geheel onverwachts van de belasting een bedrag kreeg toegezonden, dat zij, volgens de autoriteiten, teveel zou hebben betaald op haar inkomsten belasting. Mevrouw Spritze was aan vankelijk verheugd over deze meevaller, maar zij was ook een eerlijke vrouw en na haar administratie te hebben "onder zocht kwam zij tot de conclusie dat een vergissing in het spel was en dat een naamgenote van haar de rechthebbende op deze restitutie was. Zij zond het be drag aan de belastingdienst terüg met een verklarende brief erbij. Wie schetst haar verbazing toen zij kort daarop van de belastingdienst bericht kreeg^ dat zij rente over dit bedrag zou moeten beta len voor de tijd, dat zij dit ten on rechte maar buiten haar schuld in haar bezit had gehad! (DIA). LIEFDE OVERWINT ALLES Een merkwaardig voorval speelde zich onlangs af in de dierentuin te Genua. Een tweetal oppassers werd wegens diefstal in voorlopige hechtenis geno men door de politie. Zij waren belast met de verzorging van de in de tuin aan wezige olifanten. De vervangers van de beide ontrouwe beambten intussen kwa men voor een grote moeilijkheid te staan: de dieren weigerden .^yan hen voedsel aan te nemen. De veronderstel ling, dat de tegenzin in hun nieuwe ver zorgers wel zou slijten, bleek niet op te gaan. Na een maand vasten van de oli fanten besloten de autoriteiten, ,qp drin gend verzoek van de dïrectié van de dierentuin, de beide opgepakte oppas sers dan maar vrij te laten. Zowel de oppassers als de olifanten waardeerden deze geste bijzonder. Na het herstel van de oude orde staakten de olifanten hun hongerkuur. Liefde overwint alles... (DIA) S.O.Q.' Tricot kolbert. Soepel en luchtig dragen. Kreükt niet om dat het van zuiver wollen weve- nit is. Prijs, f89,50 FIRMA Tel. 279 - Krabbendijke

Scheldebode | 1968 | | pagina 2