Wet Bijzondere Ziektekosten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW (tsdlfc OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 51 17 MEI 1968 Sinds 1 april uitbreiding der verstrekkingen GOUDEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Vele Nederlandse burgers, in het bij zonder ouders van gehandicapte kinde ren en echtgenoten van chronische zie ken, hebben met een zucht van verlich ting de algemene wet bijzondere ziekte kosten tot stand zien komen. Hiermee is een nieuwe volksverzekering gecreëerd, die beoogt verstrekking in natura ter voorziening in behandeling, verpleging en verzorging ter zake van zware ri sico's van geneeskundige aard. Op 1 ja nuari 1968 is een deel van deze wet in werking getreden en per 1 april zijn de rechten, die de verzekerde aan deze wet kunnen ontlenen, weer aanzienlijk uit gebreid. De financiering geschiedt door een rijksbijdrage van 475 miljoen per kalenderjaar en door het heffen van pre mie. Deze premie is op het ogenblik 0,4 procent van het premieplichtig loon met een maximumgrens van 15.350,—. De kring der verzekerden is niet door enige leeftijdsgrens beperkt, maar bejaarden behoeven geen premie te betalen. Ziekenfondsleden zijn hun ge hele leven rechthebbende In onderscheiding van de ziekenfonds verzekering is de regeling van deze nieu we wet een volksverzekering. Men is verzekerd vanaf de geboorte tot het overlijden ongeacht het inkomen, onge acht de vraag of men aan het arbeids proces deelneemt of kan deelnemen. Ge durende het gehele leven is men recht hebbende. De enige voorwaarde is aan melding, dat wil zeggen men moet in geschreven zijn bij een uitvoerend or gaan. Uitvoerende organen in de zin van deze wet zijn erkende ziekenfondsen en ve rzekeringsmaatschappij en Deze verzekering is al het ware een compliment van de ziekenfondsverzeke ring. De verzekerden kunnen aanspraak maken op verstrekkingen in natura ter voorziening in de behandeling en ver pleging ter zake van zware geneeskun dige risico's, voorzover die niet krach tens de ziekenfondswet worden ver strekt. Met het in werking treden van de zie kenfondswet van 1964 was immers niet de financiering van de gehele sector der volksgezondheid geregeld. Iemand die bij een ziekenfonds is verzekerd, kan maximaal één jaar kosteloos in een zie kenhuis worden verpleegd en behandeld. Maar wat moet er gebeuren, als de pa tiënt langer dan een jaar in het zieken huis blijft? En hoe moet men de hoge kosten van een psychiatrische verple ging financieren? Of de verpleging en verzorging van een gehandicapt kind Hier is er sprake van zeer zware las ten, die uit hoofde van ernstige lang durige ziekten en gebreken op iedereen komen te drukken en feitelijk door nie mand zonder bijstand kunnen worden gedragen. In de financiering van deze kosten zal nu de algemene wet bijzon dere ziektekosten voorzien. Welke rechten? Op 1 januair 1968 is deze wet ten dele in werking getreden. Van die datum af geeft de wet bijzondere ziektekosten recht op de vergoeding van de kosten van verzorging, verpleging en behande ling in erkende inrichtingen voor zwak zinnigen, blinde en slechtziende kinde ren, dove en slechthorende kinderen, li chamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Op 1 april 1968 zijn de rechten uit gebreid. Vanaf deze datum worden ook vergoed de kosten van verzorging, ver pleging en behandeling in erkende ver pleegtehuizen, ziekenhuizen (vanaf de 366ste dag), sanatoria voor t.b.c.-patiën- ten (vanaf de de 366ste dag), psychia trische inrichtingen (vanaf de 366ste dag) en overige inrichtingen voor gees telijk en lichamelijk gehandicapten. Lichamelijk en geestelijk zieken kun- r.en dus beiden van deze wet profiteren. Er wordt niet gediscrimineerd tussen deze twee categorieën van zieken. In de volksgezondheidsnota van 1966 was te recht tegen een dergelijke discriminatie stelling genomen. Niet voor niets werd in de nota aandacht aan dit probleem besteed, want tot dusverre waren de voorzieningen ten behoeve van lichame lijke ziekten heel wat beter dan die ten behoeven van geesteszieken. Toch discriminatie? De wet bijzondere ziektekosten garan deert de Nederlandse burger de verzor ging, die voor hem noodzakelijk is. In Nederland bestond op dit punt een gro te leemte. Men kon zich natuurlijk wel verzekeren tegen zware geneeskundige risico's, maar in de praktijk kwam daar vaak niet veel van terecht. De meeste mensen gaan er nu eenmaal niet van uit dat zij wel eens in een psychiatrische in richting terecht kunnen komen of voor vele jaren in een gehandicapteninrich ting moeten worden behandeld. Daarom heeft de overheid gekozen voor een verplichte regeling, een ver zekeringsstelsel, dat berust op financi ële solidariteit. De gelden worden opge bracht door alle aktieve burgers van 15 tot 65 jaar door (verplichte) betaling van de premie. Helaas is er in de wet toch sprake van discriminatie. In de wet worden al leen intramurale verstrekkingen ge noemd, d.w.z. alleen de behandeling, ver pleging en verzorging in ziekenhuizen of inrichtingen worden vergoed. Thuis verpleging valt niet onder de wet. Hier door zal er een sterkere drang ontstaan om in een verpleeghuis te worden op genomen. Mensen, die eigenlijk best thuis zouden kunnen worden behandeld, voelen nu meer voor opname, omdat de kosten van thuisverpleging niet worden vergoed. Het buitenspelzetten van deze extra murale zorg is reeds van alle kanten gekritiseerd en het is te hopen dat in de naaste toekomst ook de kosten van deze zorg onder deze wet komen te val len. Mr. A. BRONSBERGEN (Nadruk verboden) SLACHTOFFERS VAN DE DRUP ,,Het is maar goed, dat we bij werke lijke rampen van aanpakken weten", zei Ie politierechter, ,,want als het dén zo zou toegaan als bij deze oefening, kwa men we van de regen in de drup". En gedrupt had het bij de gecombi neerde oefening in een verre uithoek van het rechtsgebied van deze magistraat, hier ver vandaan. BB'ers, plaatselijke brandweer, EHBO'ers, reserve-politie en plattelandsvrouwenvereniging zouden gezamenlijk 25 personen moeten redden na een in scène gezette vliegtuigramp. „Ik geloof, dat die slachtoffers al een drupje vooraf genomen hadden", ver klaarde de verontwaardigde voorzitster van de vrouwelijke helpsters. „We had den weken lang geoefend met mond-op- mond beademing, maar met deze kerels dorsten we daar niet aan te beginnen! We ademden pure jeneverlucht in". De plichtverzaking had grote ontstem ming teweeg gebracht bij de heren die zich in groten getal als pseudo-slacht- offer hadden geposteerd in het voor de sloop bestemde huis, dat tot rampgebied was verklaard. De heren beklaagden zich bij hun vrienden onder de brandweer lieden en deze meenden een vrienden dienst te verrichten door niet alleen de willige vlammen van de namaakbrand, doch ook de onwillige vrijwilligsters nat te spuiten. „Maar dét hebben we geweten", klaag de een gedagvaarde patiënt, „de hele EHBO trok partij voor de platte vrou wen en begon ons te knevelen en te spalken, ook al hadden we alleen maar een splinter in ons oor. En mij hebben ze met z'n tienen op een brancard ge bonden en toen in de regenton laten zakken". Dat was de druppel die de ton deed overlopen. „Jaja", las de politierechter in het dossier, „en een jongeman van 25 met een namaakbeenwond hebben ze zo goed uit het raam geholpen, dat hij dat been gebroken heeft. Er waren dus ook wer kelijk gewonden te helpen". „Maar niemand wou dat jong gelo ven!" zei de eerste verdachte. „En toen hebt u ze daar met de haren bijgesleept!" „Niet bij de haren, maar ik moest ze d'r toch wel bij halen! Dat jong werd zowat onder de voet gelopen in die druk te. Met de neus moest ik ze d'r op druk ken voor ze d'r wat aan deden". ,,'tWas een regelrechte poging tot wurging", zei de voorzitster van de vrouwenafdeling scherp. „Hij had ze als katten bij d'r nekvel". De commandant van de reserve-politie had aan het tumult een einde gemaakt en processen-verbaal aan de lopende band geschreven. „Die konden niet allemaal in behan deling worden genomen", zei de officier van justitie, „de burgemeester werd zelfs van diefstal beticht omdat hij enkele auto's had laten gebruiken voor de af voer van de gewonden. Maar een bur gemeester heeft het recht om auto's te vorderen". „Maar een hoofdman van de BB niet", kreet een tweede verdachte uit. „En als ik een ander achter het stuur van mijn auto zie wegrijden, heb ik het volste recht om hem op z'n lazer te slaan". „Dat hebt u beslist niet", zei de po litierechter, „want een hoofd BB is uit voerder van de bevelen van de burge meester en mag zelfs in zijn plaats be velen geven. U hebt zich dus schuldig gemaakt aan mishandeling van een ambtenaar in funktie en daar staat twee jaar en acht maanden op". „Ambtenaar?" sputterde het voor het hekje. „Die vent is aannemer!" „Die meneer is ambtenaar in de tijd dat hij dienst doet en een oefening is dienst, dus is hij ambtenaar in de zin der wet. En als u een aannemer mis handelt in de tijd dat hij als ambtenaar werkt, krijgt u er precies een derde bij van de straf die u zou hebben gekregen als hij geen oefening had". De officier wilde er verder geen tijd aan verspillen. Tegen S. de J., die hard handig hulp had gehaald, eiste hij een maand of 150,en tegen W. W. die een BB'er uit zijn auto had willen slaan, drie maanden of 500,Twee andere verdachten wilde hij laten vrijspreken wegens gebrek aan bewijs. De politie rechter vonniste conform. „En neemt u voortaan maar padvin ders of andere kleine jongens als na- maak-slachtoffers", zei hij tegen de or ganisator van de oefening. „Als de dames het goedvinden klonk het. (Nadruk verboden) d' ARGENTY EEN MOOI GAZON IS EEN SIERAAD VAN DE TUIN Gedurende praktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al te veel gazons waaraan te weinig aandacht wordt be steed. Er zijn mensen die denken dat een gazon weinig onderhoud vraagt. Deze mening is beslist onjuist. Het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zéér hoge eisen. HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE ll/LLLOCN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vooral de grasmachine moet veel ge bruikt worden om het gras kort te hou den, om de vruchtbaarheid te herstel len, dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon wel zeer gemakkelijk. Door gebruik te ma ken van Fisons Greenkeeper, een meng sel van organische en anorganische voe dingsstoffen, waaraan bovendien een se lectief onkruidbestrijdingsmiddel is toe gevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Het voordeel van dit meststoffen- mengsel is niet alleen twee handelingen in één, maar door de organische delen wordt een langzamere, maar veel regel matiger toevoer van voedingsstoffen verkregen. Door een langzame, regelmatige toe voer „drijft" men het gras niet de grond uit. Hierdoor hebben de kleine, fijne grassoorten ook een kans te groeien en deze fijne grassoorten maken het gazon juist zo mooi. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Straaljagers. Is 't waar dat straal jagerpiloten voor hun opleiding drie maanden naar Amerika moeten of is dat enkel voor stuntvliegers? En is er bij deze oefeningen in Amerika in de zomer van 1964 één dezer vliegers in zee gestort en sedertdien vermist? Sinds de laatste tien jaar ongeveer gaan geen Nederlandse straaljagerpilo ten meer naar Amerika voor oefening. Wel gebeurt dit nog met Duitse piloten. Dat een Nederlandse piloot in 1964 daar in zee gestort zou zijn en sindsdien ver mist, kan dus onmogelijk het geval zijn. Oplage. Onlangs stelden wij een paar vragen, welke krant de grootste oplage had en ik meen over de compu ter en de t.v., wie de uitvinders waren e.d. Tot op heden ontvingen we geen antwoord! Het woord televisie is een samenstel ling uit het Griekse „tele" ver, op grote afstand, en het Latijnse „visie" zien. Het begrip houdt in het langs elek trische weg opnemen, transporteren en weergeven van beelden, die evenals bij de film ook bewegen mogen. Het trans port kan zowel langs een draad als draadloos gebeuren. Behalve de toepas sing bij de omroep wordt de televisie steeds meer gebruikt bijv. bij de rege ling van het verkeer zowel in de lucht als op de grond, bij het waarnemen van produktieprocessen in de industrie en niet te vergeten bij het onderwijs. Als literatuur noemen wij: E. Alsberg, Zo werkt de televisie, F. Kerkhof en W. Wermer, Televisie (in twee delen), P. Markus, Televisie ontvangst in theorie en praktijk, Heckler, Radio- en t.v.-tech- niek, een boek van 9,50, Prisma 1901, Radio- en t.v.-techniek, een pocketboek van 1,90. Het woord computer is afkomstig van het Latijnse „computare" berkenen. De computer is een elektronische reken machine, die tevens in staat is pseudo- intellectuele arbeid te verrichten in de industrie en verder muziek kan compo neren, vertaalwerk verrichten, schaken enz. De digtale computer telt en de ana loge computer meet. Laatstgenoemde zal worden gebruikt bij het K.N.M.I. voor weersvoorspellingen op langere termijn. De eerste computer in dienst van de Ne- ïerlandse overheid werd opgesteld bij iet Centraal Bureau voor de Statistiek, /oor het opmaken van de handslsstatis- ;iek, terwijl de postcheque- en girodienst ir ook volledig mee geautomatiseerd is. De nieuwste toepassing is het z.g. „si muleren" (doen alsof), wat o.a. gebeurt met ruimtevluchten, waardoor sommige vluchten niet eens in werkelijkheid be hoeven te worden uitgevoerd, omdat de computer de resultaten al heeft bekend gemaakt. De uitvinding van de compu ter verlost de mens van heel veel rou tinewerk, zodat energie vrijkomt voor creatieve denkarbeid. De Nederlandse fabriek Elektrologica heeft twee typen regeldrukkers, die 1200 regels van 144 tekens per minuut kunnen drukken. Over dit onderwerp zijn verscheidene pocket boeken verkrijgbaar, waarvan we noe men: Aula 136, Mensencomputer, door O. Max Euwe, Marka 15, De elektrische rekenmachine, door Latour, Marka 19, Automatisering, door Groosman, Marka 35, Rekenmachines, door Meyer, Marka 52, Automatisering en Overheid, door Reinoud. Als u een Nederlandse krant bedoelt, kunnen wij u mededelen dat „De Tele graaf", die enkele weken geleden een half miljoen abonnees telde, de groot ste oplage heeft. Honden. Hoe kan ik te weten ko men of ik mijn hond mee mag nemen naar bepaalde campings? Bij de VW wist men het mij niet te vertellen. Of er naar een bepaalde kampeer plaats al of niet honden kunnen worden meegenomen, is niet iets dat in ANWB- of VW-folders voorkomt. Om dat voor Nederland te weten, dient u zich aan te schaffen het boek „Bondskampeerplaat- sen in Nederland", voor leden 4, en voor niet-leden a 8,verkrijgbaar ran alle ANMW-kantoren. Broodkevertjes. In mijn provisie kast heb ik enige broodkevers gevon den; kunt u mij vertellen of ze erg schadelijk zijn en hoe is de bestrijding Het wijfje legt 50 eieren los in kastjes enz. De kleine larven gaan op zoek naar voedsel, wat bestaat uit aller lei droge levensmiddelen als macaroni, vermicelli, rijst, beschuit e.d. maar ook uit gedroogde zaden enz. De voorraad levensmiddelen zoveel mogelijk in afge sloten bussen bewaren, dus niet in losse zakjes, ook geen etensresten achterla ten. Kasten van tijd tot tyd uitnemen met water en echte zeep, goed laten dro gen, de planken eruit nemen zodat ner gens losse eieren kunnen achterblijven. Ook kunt u ze bestrijden met niet-gifti- ge insecticide en dan liefst alleen wan neer het strikt noodzakelijk is, daar het hier veel om levensmiddelen gaat. Deze van te voren goed wegsluiten. Sinaasappels. Is het waar dat con sumptiesinaasappels door een verfbad gaan? Dit kleuren is volgens de Warenwet verboden. Wilt u het controleren, dan verwijdert u even het kroontje, dus waar de steel gezeten heeft. Is de kleur daar veel lichter, dan zijn ze waarschijnlijk bijgekleurd en kan de Warenwet ingrij pen. De kleur (natuurlijke) hangt veel van de herkomst af, veel zon tijdens het rijpen en ook van de soort. Zeep. Hoe bereidde men in de oor log witte zeep? Het werd veel gebruikt bij het wassen van kleren. Moeten be paalde grondstoffen die daarvoor nodig waren gekookt worden? In de oorlog bereidde men zelf witte zeep, door vet met natronloog (voor har de zeep) of kaliumloog (voor zachte zeep) al roerende op een temperatuur van 60 70 C te brengen. Het water en de glycerine, die zich afscheidden, liet men weglopen en de zeep hield men over. Verlustig u in de Here, zo zal Hij u geven de begeerten uws harten. Psalm 37 4. Zich in de Here verlustigen, het is: z'n lust en z'n levensvreugde in Hèm hebben en in de dingen van Zijn Ko ninkrijk. Het is al zijn begeerten laten uitmonden in Hem. Als wij ons in de Here verlustigen, dan is Hij en Zijn dienst ons maar niet iets, doch alles. Dan hebben we niet maar elkaar en dan ook nog Hem, dan hebben we de Here en in Hem elkaar. Dan vind ik niet maar mijn vreugde in mijn huwelijk, in mijn zaak, en ook in God, dan vind ik mijn vreugde in God, en in Hem in mijn huwelijk en in mijn zaak. Dan hebben we niet maar ons leven van werken en rusten, van vreugde en 'eed, en dan daarbij ook nog God, dan hebben we God en in Hem ons leven van werken en rusten, van vreugde en leed. Dan gaat het héle leven in Hem op, is Hij het één en het al. Dan heb ik een vermaak in Zijn wet. Dan heb ik Zijn volk lief en Zijn Schepping, élles van Hem. Verlustig u in de Here, het is maar niet een welgemeende opwekking, het is een hoog bevel. De Here eist van mij mijn lust in Hem te vinden. Ik kan het alleen als ik zie, dat in Tezus Christus Hij Zich in mij heeft ver- 'ustigd. Ik heb Hem alleen lief, omdat Hij mij eerst heeft liefgehad. Voor het hevel mij in Hem te verlustigen geeft Hij de kracht doordat Hij mij zegt, dat Hij lust in mij heeft, dat ik Hem alles ben, dat Hij zulk een welbehagen in mij had, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon voor mij heeft overgegeven in de dood. Wij jagen vaak allerlei begeerten na. Een enkele ontvangen we en vele ont wijken ons. Wie zich echter in de Here verlustigt, God geeft hem de begeerten zijns harten, verrijkt hem aldoor met Zijn weldaden, verzadigt zijns harten wens. Wij dwazen zoeken het zo vaak ver keerd. Dit is de wijsheid, die van boven is: Zich in de Here verlustigen. Dan krijgen we alles. In Hem. (Uit een Dagboek) WE ME LD IN GE Van 19—25 mei 1968 Zondag 19 mei: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.07 9.35 2.08 2.40 Maandag 10.16 10.44 3.23 3.59 Dinsdag 11.26 11.52 4.45 5.16 Woensdag 12.31 5.55 6.23 Donderdag 0.53 1.25 6.52 7.12 Vrijdag 1.44 2.12 7.32 7.49 Zaterdag 2.28 2.53 8.10 8.26 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1