Het pntnt W NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 50 10 MEI 1968 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Bij een telling van het aantal malen dat een foto het gezicht van een fa milielid vertoont, bij een der grote ont wikkelcentrales in ons land, kwam men tot een aantal van zeven op de tien fo to's. Dit waren dan niet altijd zuivere por tretten waar het gezicht alleen op voor kwam, maar ook een deel van de om geving, het huis, de tuin of een ter rasje. De bedoeling echter was bijna steeds het gezicht vast te leggen. Het portret in zijn zuivere vorm boeit steeds. Het is helaas voor velen een nog al moeilijke opgave. Voor een goed por tret dient men de persoon op zijn of haar gemak te stellen. Men dient te zorgen voor een rustige achtergrond en voor een goede verlich ting. De beste verlichting wordt ge vormd door speciale fotolampen, welke gelukkig minder duur zijn dan men wel eens vermoedt, voor circa 4,bent u bezitter van zo'n lichtsterke lamp. De mening van de beginner is vaak, dat de camera zeer dicht bij het gezicht van de persoon moet staan. Dat is niet waar. Het is zelfs niet gewenst, er zou den vervormingen van het gezicht op treden, vertekening zegt uw vakman. Beter is het, vooral met de eenvoudige camera, om b.v. op iy2 meter afstand te gaan staan. Het negatief toont dan weliswaar ook een deel van de omge ving, maar door het gezicht uit het ne gatief te laten vergroten, ontstaat een portret. Gebruik bij een eenvoudige ca mera een film van ten minste 21 DIN. Laat het licht van uw fotolamp nooit pal van voren op het gezicht van uw klant" schijnen, neem het liever een beetje van opzij. Tenslotte dit: Ook met een ^flitser kunt u goede portretten maken. Ge bruik dan wel een verlengkabeltje waar mee u uw flitslicht eveneens van schuin opzij op uw noderwerp Iaat vallen. Pri ma is ook de methode van de reflectie- flits, Hierbij kaatste u het flitslicht om hoog naar het witte plafond, houdt de flitser dan even omhoog gericht, of laat een helper dat doen. Gebruik dan bij een film van b.v. 21 DIN een lensopening van b.v. f11 en L9 25 of 1/30 sekon- de. Heel voornaam punt, werk rustig en kalm. Laat uw klant zich ontspannen. Succes HOOFD ZONDER WAARDE „Wat er gebeurde?" voor de loket- tiste van het grote postkantoor ontdaan, „d'r werd zomaar ineens een hoofd voor me neergelegd met een postzegel d'r op met de vraag om het af te stempelen". „Dat was mijn hoofd, edelachtbare", lichtte de kroongetuige toe. „Stilte daar", commandeerde politie rechter, „u krijgt hoofd voor hoofd uw beurt. Wat gebeurde er met dat hoofd, juffrouw?" „Nou... dat moest verzonden worden, als monster zonder waarde!" „Mijn hoofd, edelachtbare", zei de hoofdgetuige nog eens. „Jawel", zei de rechter, „maar wie zei dat van dat monster zonder waarde, het hoofd zelf of iemand anders?" „Nee, die ander daar" en ze wees op de verdachte, „die duwde deze door m'n loketje. En die had ook een postzegel op z'n kop geplakt". „Mijn kop, edelachtbare", klonk het weer. De magistraat hamerde verstoord. „Hebt u gezien dat verdachte een postzegel plakte op het hoofd van me neer hier?" Maar dat had ze niet. Zij had zich even omgedraaid om het ontvangen geld in de geldtrommel te doen en toen ze zich weer naar het publiek wendde, lag er ineens een hoofd op het lokettafeltje. En een man daarachter had gevraagd er een stempel op te zetten. Het meisje had geprobeerd het hoofd van zich af te duwen, maar een krachtiger paar han den oefenden blijkbaar sterkere druk uit in omgekeerde richting, want het nog levende hoofd schoof alsmaar dichterbij. „En het rochelde ook nog", vertelde ze met rillingen van griezeligheid. „Mijn hoofd, edelachtbare", herhaalde het hoofd van de hoofdgetuige. „Komt u dan maar hier met dat hoofd", zei de rechter, „want u hebt uw verhaal wel verteld, maar ik moet nog HORLOGES nieuwe modellen V00P MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 één ding van u weten". Zo verscheen het monster zonder waarde nog eenmaal voor de groene tafel. „Vertelt u mij nu eens precies wie de postzegel op uw voorhoofd plakte". „Op mijn hoofd?" „Op uw voorhoofd!" „Mijn hand". „Juist, dat dacht ik al: uw hand en niet zijn hand. U hebt dus vreselijk mis baar gemaakt over een mishandeling en het onverhoeds in judogreep en wurg greep te zijn genomen, bespot en bele digd te zijn en in feite bent u zelf be gonnen uw eigen hoofd als poststuk te behandelen en voor afstempeling gereed te maken. Is het dan zo verwonderlijk, dat iemand anders dat spelletje voort zet en uw hoofd met die postzegel door dat postloket heenduwt en tegen deze lokettiste zegt: stempel maar af, juf frouw?" Het hoofd schudde nadenkend van nee. „Geeft u toe, dat u met z'n beiden eigenlijk een beetje gekheid stond te maken?" Het hoofd bleef nee schudden. „Een andere getuige heeft verklaard, dat u het uitproestte van het lachen. Wilt u dan nog beweren, dat u geen gekheid maakte?" Het hoofd bleef nee schudden, in de zelfde cadans, alsof de man niet op merkte dat hij daarmee bekende wat hij eerst hardnekkig on'kende. De politie rechter zag dat ook met verbazing aan en koos toen zijn woorden anders: „U oent dus niet aan, het vechten geweest met de verdachte?" Het hoofd sehudde voort. „U bent dus ook niet boos meer op hem en zelfs niet boos geweest?" „Nee", zei het hoofd nu hoorbaar, „maar hij wel op mij". „Da's nietes", riep nu de verdachte, ,,'k Dee 't in mijn broek van 't lachen". „O, kneep je daarom zo hard", be greep het hoofd. De officier van justitie voer op vader lijke toon uit tegen de grote kerels die kinderachtige gebbetjes stonden te ma ken en zonodig andere mensen moesten lastig vallen en aan het schrikken ma ken. Hij achtte beiden even schuldig, maar omdat slechts één herrieschopper terechtstond, wilde hij het bij een ern stige waarschuwing laten en hem schul dig verklaren zonder oplegging van straf. De rechter vonniste aldus. „En laat je hoofd hier niet meer zien" zei hij. „Mijn hoofd?" vroeg de hoofdgetuige verbaasd. En het hoofd schudde mee warig. (Nadruk verboden) d' ARGENTY PAARDEN FOKKERIJ LONENDE ZAAK Door tijdige omschakeling van de fok- richting hebben de Stamboeken weten te zorgen voor goede en geschikte heng sten, die het thans veel gevraagde paard kunnen leveren. De veulenprijZen ma ken de fokkerij lonend. Naast de charme, die een merrie met een dartel veulen nu eenmaal biedt, mag de economische kant niet onderschat worden. De paarden en pony's, die het afgelo pen jaar nog in grote aantallen werden geïmporteerd, kunnen we zelf fokken. Daarvoor is nodig, dat alle voor de fok kerij geschikte merries voor de fokkerij benut worden. De maanden mei en juni vormen de meest geschikte periode om de merries te laten dekken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies cp elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Lijm. Welke soort lijm kan ik ge bruiken voor het lassen van plastic bui zen in het toilet? Voor het aan elkaar lassen van plastic buizen in de w.c., dus binnenshuis, vol doet eigenlijk geen enkele lijmsoort, daar plastic niet oplost en bovendien zetten de buizen met temperatuurverschillen te veel uit. Er zijn echter rubberverbin dingen in de handel, die u gemakkelijk over de twee te verbinden gedeelten heen kunt schuiven en die meerekken bij uitzetting. Handwerkonderwijzeres. Mijn doch ter wil graag handwerklerares worden, welke mogelijkheden zijn hiervoor en welke diploma's en vooropleiding moet zij hebben? Uw dochter zou als handwerkonder wijzeres twee kanten uit kunnen, n.l. die van het nijverheidsonderwijs voor meis jes en die van het lager onderwijs. Voor het eerstgenoemde bestaan de akten Nr, vervaardigen van fijne lingerie, stofver- sieren en het vervaardigen van kunst naaldwerk. Als vooropleiding is vereist mulo-diploma of drie jaar m.m.s., h.b.s. of gymnasium. Voor het lager onderwijs bestaat de akte nuttige handwerken voor meisjes, waarvoor ook dezelfde oplei ding geldt. Dergelijke scholen zijn er in uw woonplaats in groot aantal en zelfs ook avondscholen, f Gele toetsen. De toetsen van ons orgel zijn helemaal geel geworden. Wat kan ik doen om ze weer mooi wit te krijgen U kunt de toetsen van uw orgel weer helder krijgen met een beetje ongebluste kalk, opgelost in water. Dit moet u her haaldelijk doen, want in één keer gaat het niet. Ook kunt u de toetsen inwrij ven met terpentijn, en dan de zon (in dien aanwezig) er op laten schijnen. Or- geltoetsen blijven wit, als u ze regelma tig behandelt met spiritus. Beeldje. Ik heb een beeldje cadeau gekregen van wit porcelein of steen goed. Volgens zeggen stelt het voor een Chinese godin, genaamd Kwanjin of Kwam Ying. Voorts werd mij gezegd dat aan deze beeldjes feitelijk de rech terhand moet ontbreken, aangezien de godin die op de een of andere manier kwijtgeraakt is. Maar omdat dat in de westerse landen niet bekend is, wordt er een rechterhand los bijgeleverd, om die er dan zelf aan te plakken. Kunt u mij enige bijzonderheden hierover ver tellen Voorzover ons bekend is er met de Chinese godin Kwan-jin wel „iets aan de hand", maar op een andere manier dan u ons meedeelt. Oorspronkelijk was het een manlijke bodhisattva, d.w.z. een heilige, die om de mensheid te helpen, vrijwillig afstand deed van het Nirwa na, waaronder het boeddhisme verstaat de toestand van hem, die niet meer op nieuw wordt geboren. Het Tibethaanse boeddhisme breidde zich sterk in China uit, waarbij Kwam-jin een vrouwelijke figuur werd en vereenzelvigd werd met Mian-sjan, die zich op zeer jeugdige leeftijd al door grote vroomheid onder scheidde. Deze „godin der barmhartig heid" wordt vaak voorgesteld met een kind in de armen en wordt vooral aan beden door kinderloze vrouwen. Ook wordt zij vaak voorgesteld met vele ar men, waarin haar bereidheid tot helpen tot uitdrukking wordt gebracht. Ze is zeer populair en daarom wordt ze vaak in de beeldende kunst voorgesteld. De oorspronkelijkep bodhisattvas hebben al tijd een onbekleed bovenlijf, in onder scheid met het met een mantel bedekte bovenlijf van een boeddha. Bovendien hebben bodhisattvas meestal een paar voorwerpen in de hand, waarmee ze nader geïdentificeerd worden. Vermoede lijk zult u dus een kopie van de vele soorten bodhisattvas in uw bezit hebben, hetgeen wij niet kunnen beoordelen zon der het beeldje gezien te hebben. Vishandel. Ik wil een kleinhandel in viswaren gaan beginnen en ik heb gehoord dat daarvoor speciale cursussen worden gegeven. Welke cursus is dat en waar kan ik mij opgeven? Kunt. u mij er tevens wat meer van vertellen? Ten behoeve van diegenen, die zich in de kleinhandel in vis of in de groothan del in vis als zelfstandig ondernemer willen vestigen, worden door de stich ting vakopleiding vishandel (StiVavi) vakbekwaamheidscursussen gegeven. Eén der voorwaarden voor het verkrij gen van een vestigingsvergunning is, dat men zich voorziet van een bewijs stuk, waaruit blijkt dat men voldoende vakbekwaam is. Als zodanig zijn onder meer aangewezen het diploma vakbe kwaamheid detailhandelaar in vis en het diploma groothandelaar in vis. Voor beide diploma's leidt de Stivavi op. Een maal per jaar worden er in een viertal plaatsen in het land mondelinge prak tijkcursussen georganiseerd. Deze les sen worden zonder uitzondering overdag gegeven, meestal 's morgens, soms ook 's middags. Als lesdagen komen in aan merking maandag, dinsdag of woens dag. De cursussen vangen aan in de maand oktober. In aansluiting werden de examens afgenomen in mei. Vaste cursusplaatsen zijn IJmuiden en Sche- veningen. Daarnaast wordt nog een cur susplaats gekozen in het noordoosten van het land en één voor het gebied ten zuiden van de grote rivieren. De keuze dezer plaatsen wordt bepaald door de woonplaats der leerlingen. Veelal komen als zodanig in aanmerking Zwolle en Tilburg. Het aantal praktijklessen be draagt 12. Deze worden echter aange vuld met een tweetal zogenaamde cur susdagen, welke in het centrum van het land op een conferentieoord worden ge houden. De opleiding wordt afgesloten met een examen, waaraan ook diegenen kunnen deelnemen, die deze opleiding niet hebben gevolgd. Het cursusgeld be draagt, dank zij de subsidie die de stich ting geniet van het ministerie van on derwijs en wetenschappen, het bedrijf schap voor de groothandel in vis en aan verwante bedrijven en het hoofdbedrijf schap detailhandel, slechts 140,De werkelijke opleidingskosten bedragen een veelvoud van dit bedrag. De beno digde studieboeken worden gratis ver strekt, terwijl ook de deelname aan de cursusdagen in het cursusgeld is inbe grepen. De kosten van het exdmen be dragen 60,inclusief de kosten van het diploma. De deelnemers aan de cur sussen dienen om administratieve rede nen bij aanmelding het cursusgeld, als mede het examengeld, in totaal derhal ve 200,te voldoen door storting op girorekening 323053 ten name van de Stichting Vakopleiding Vishandel te De Bilt, Pruisenlaan 3, tel. (030) 761845. Zolang dit bedrag niet is ontvangen, kan men niet als cursist worden inge schreven. Speciale toelatingseisen tot het volgen der lessen worden niet ge steld. Iedereen kan dus ongeacht leef tijd en vooropleiding tot de cursussen worden toegelaten. Het moet evenwel worden afgeraden aan de cursussen deel te nemen, indien men de leeftijd van 15 jaar nog niet heeft bereikt. Reis naar Canada. Ik zou graag een vakantiereis naar Canada willen maken om dan gedurende de heen- en terugreis te werken als hulp aan boord van het schip, waarmee ik ga. Is zo iets mogelijk Hoewel niet onmogelijk is dat vrijwel uitgesloten, omdat u geen reis heen en weer maakt, maar tussen deze heen- en terugreis uw verblijf in Canada hebt ge pland als hoofdobject. Een maatschap pij monstert niet aan voor halve reizen, maar door toevallige omstandigheden lukt het wel eens voor één van de twee halve reizen. Ik zal u onderwijzen, en u le ren van de weg, die gij gaan zult; Ik zal u raad geven, Mijn oog zal op u zijn. Psalm 32 8. God verliest de verloste zondaar niet meer uit het oog. Wanneer wij gezondigd hebben en God heeft ons de zonde vergeven, kan er soms ineens de angstige vraag ko men: Maar nu weer verder; hoe zal het nu straks gaan? Ik moet weer verder met dat hart van mij, waarin de zonde nog zo woelt en werken wil; in een we reld, die vol verleidingen is; met de bo ze Vijand, die alles in het werk zal stel len om mij, die de vergeving van Jezus Christus gesmaakt heb, weer van de Here af te trekken. Maar nu zegt de Here ons, dat Hij niets ten halve doet. Als Hij de zonde vergeven heeft, zegt Hij tot de bevrijde ziel: Ik zal u leren, Ik zal u leiden, Ik zal u raden, Ik zal op u zien. Ik zal elk ogenblik bij u en rondom u zijn. Wij denken nog vaak zo klein van de God aller genade. Alsof Hij ons maar zo nu en dan eens uithelpt, en dan weer alleen laat verder tobben. Alsof Hij ons maar eens een enkele keer de ervaring van de vergeving der zonden wil geven. Maar God is nooit maar iets zo voor een enkele keer. Wat Hij voor ons is in Jezus Christus, dat blijft Hij voor ons. Hij is niet alleen onze Zondevergever, ook onze Leermeester, en onze Gids, en onze Raadsman, en onze Curator, Wiens oog op ons is. Gij hoeft niet zelf de weg te vinden en die alleen te gaan; gij hoeft niet zelf de moeilijkheden onder ogen te zien en op te lossen: God zal de weg wijzen en bij elke stap op de weg u gadeslaan. Zoals een moeder haar kind, dat lopen leert, niet uit haar oog verliest, maar klaar staat om het elk ogenblik op te vangen, zo houdt de he melse Vader ons onder Zijn bescher mend toezicht, laat Hij ons geen ogen blik aan onszelf over. Doe toch niet zo angstig, gij kind, dat elke dag weer het lopen moet leren, het wandelen op Gods weg. Ge hoeft u nooit alleen op weg te gevoelen. Want de He- re zegt: Ik zal u leren. Ik zal u leiden. Ik zal u raden. Mijn oog zal op u zijn. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 12—18 mei 1968 Zondag 12 mei: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.03 3.34 8.52 9.11 Maandag 3.51 4.21 9.31 9.50 Dinsdag 4.38 5.11 10.14 10.35 Woensdag 5.27 6.00 10.58 11.22 Donderdag 6.18 6.50 11.46 Vrijdag 7.10 7.39 0.11 12.37 Zaterdag 8.07 8.34 1.03 1.31 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1