^Watatjs- BAAYENS OO de speciaalzaak voor uw BRIL Centrale verwarming YERSEKE WEMELDINGE 1PTI1 N.V. VAN OEVEREN Gas of olie KRUININGEN, HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENPIJKE WAARDE BOEK. bespreking Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Bestemmingsplan recreatiecentrum Sto rmezandepolder. De burgemeester van Wemeldinge maakt bekend dat het bestemmingsplan recreatiecentrum Stormezandepolder, vastgesteld door de gemeenteraad op 18 april 1968, van 6 mei 1968 af gedurende een maand ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zal liggen. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kun nen gedurende de bovengenoemde ter mijn bij gedeputeerde staten van Zeeland bezwaren tegen dit bestemmingsplan in dienen. Wemeldinge, 3 mei 1968. De burgemeester, C. N. F. van Sas Nationale herdenking. De ministerraad heeft bepaald, dat dit jaar de Nationale Herdenking van al len, die sinds 10 mei 1940 waar of wan neer ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen, zal worden gehouden op zaterdag 4 mei. Van 's avonds 6 uur af tot zonsonder gang zullen van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Gebruikers van particuliere woningen en vaartuigen wordt verzocht ook half stok te vlaggen. Van 19.45 af tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken worden geluid. Van 20 uur tot 2 minuten daarna zal stilte worden betracht. Met het oog op het karakter van de ze Nationale Herdenkingsavond is het gewenst dat die avond geen openbare vermakelijkheden worden geboden. Ho recabedrijven blijven geopend. Wel dient van 18 tot 21 uur de exploitatie zodanig te geschieden, dat hieraan elk vermake lijkheidsaspect ontbreekt. In overleg met het bedrijfschap Ho reca deelt de commissie Nationale Her denking mee, dat van 18 uur tot 21 uur de buitenverlichting zoals neon-reclame en lichtbakken gedoofd dient te zijn, ter wijl geen andere muziek ten gehore zal worden gebracht dan die van de offi ciële Nederlandse radioprogramma's. De burgemeester doet een beroep op alle inwoners er aan mee te werken, dat de Nationale Herdenkingsavond ordelijk en waardig verloopt. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. In de komende weken zullen alle in woners van 15 jaar en ouder in de ge legenheid worden gesteld zich te laten onderzoeken op longtuberculose. Het onderzoek vindt plaats in het Dorpshuis op: Dinsdag 7 mei 's avonds van 1820 uur; woensdag 8 mei 's mor gens van 1012 uur, 's middags van 13.3016.30 uur en 's avonds van 18 20 uur. Alle personen, die voor het onderzoek in aanmerking komen, hebben een op- roepingskaart ontvangen, met daarop vermeld het tijdstip, waarop men wordt verwacht. Ieder wordt verzocht op de aangegeven tijd te komen. Dan kan men zeer waarschijnlijk vlot geholpen wor den. Kan men op de aangegeven tijd niet dan kan men proberen op een ander tijdstip. Wanneer dit niet al te veel voorkomt, kan men wel even „tussen door" geholpen worden. De andere gegevens, die van belang zijn, zijn vermeld op het foldertje, dat bij de oproepingen is gevoegd. Een eigen huis. „Een eigen huis, ook voor u?" is de titel van een brochure, die door de af deling voorlichting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening is uitgegeven. Op populaire wij ze wordt daarin een uiteenzetting gege ven van de eisen, die aan een nieuwe woning worden gesteld, de rijkspremie, die men kan verkrijgen en andere pro blemen, die bij de bouw van een eigen huis naar voren komen. Wg hebben aan de plaatselijke aan nemers een brochure gezonden. Op de secretarie ligt nog een stapeltje gereed, bestemd voor gratis uitreiking aan be langstellenden. Wie komt er om? Burgerlijke stand. Overleden: Henderika Roelfina Smit, 78 j., wed. van Johannis Jacobus van der Werff. Wait doen ze op de secretarie? Deze vraag zal ongetwijfeld wel eens worden gesteld. Er zit daar een macht van volk met stapels papieren. Waar zou dat nu allemaal wel goed voor zijn Het is niet gemakkelijk op deze vra gen een eenvoudig antwoord te geven. Het zegt de gewone burger niets wan neer wordt verteld, dat enkele personen enkele weken werk hebben aan een uit gebreide wijziging van de gemeentebe groting. Laten we daarom maar eens een willekeurige dag nemen, in een hoekje van de secretarie gaan zitten en kijken wat er gebeurt. De post komt binnen. Wat zit er bij; een circulaire over uitbetaling van pensioenen; een goedgekeurde begrotingswijziging; een verzoek om subsidie van militaire tehuizen; een jaarverslag van het E.T.J; een jaarafrekening van de schoolart sen dienst; een betalingscertificaat voor de be jaardenwoningen zeven rekeningen; een uit te reiken paspoort; twee uit te reiken rijbewijzen; een afgestempelde verhuiskaart; een bericht van geboorte van een kind; drie verzoeken om inlichtingen uit het bevolkingsregister een opgaaf van afgeleverde munitie; een serie visakten voor het komende seizoen; een enveloppe met girostrookjes; een dagafschrift van de bank. 't Valt nog al mee. Het zijn stukken, die vlot kunnen worden afgewerkt. An dere keren komen er brieven, waar meer werk aan vast zit. Het wil echter nog niet zeggen, dat het een slappe dag wordt. De telefoon gaat. Is de burgemeester te spreken? Mag ik een zonnescherm aan een be jaardenwoning maken? Ligt het uitbreidingsplan nog ter in zage? Wanneer zou ik ondertrouw kunnen doen? Wanneer kan de nieuwe grasmaaier bezorgd worden? Wanneer kan de nieuwe brandspuit worden gebracht? Is er soms een portemonnaietje ge vonden Mijn dochtertje is haar step kwijt. Mag ik even een naam controleren7 De vergadering van vrijdag aanstaan de kan niet doorgaan. 't Spijt me, dan ben ik verkeerd ver bonden. Wij draaien ook zelf wel eens een nummer. Anders zou de telefoonreke ning niet zo hoog zijn: Wanneer wordt die achterdeur van een woningwetwo ning nou eindelijk eens gemaakt? Hoe komen wij aan een invalidenwagen voor een bejaard man? Mogen wij precies weten hoe het moet met de afrekening van een complex woningen? De burgemeester krijgt bezoek. De in- spectrice voor de bejaardenoorden komt spreken over Vredebest. Is er nog thee voor de inspectrice? Iemand anders staat te wachten. Wan neer de inspectrice weg is kan hij bin nen komen. Hij komt nadere inlichtin gen vragen over een uitkering voor werklozen. Het arbeidsbureau had hem naar de gemeente verwezen, maar daar blijkt dat hij niets krijgt. Vreemd. De burgemeester zal het uitzoeken, als hij binnenkort een ambtenaar van het ar beidsbureau ziet. Op de secretarie is er het gaan en komen van het publiek. De eerste werkdag van de week krijgt de ontvanger bezoek. Betaling van straatbelasting, schoolgeld, warenwet- recht. De gemeentebode komt met de huur. Hij heeft zo'n honderd adressen waar hij wekelijks of maandelijks komt. Het eindbedrag moet kloppen. Zijn er geen wanbetalers? Op de secretarie komt iemand vertel len, dat hij wil gaan trouwen, maar, zegt hij: „ik weet niet hoe dat moet". Hij krijgt tekst en uitleg over onder trouw doen en de datum waarop ge trouwd kan worden. De achterdeur van mijn gemeentewo ning sluit niet. Mijn septictank zit vol. Het heeft doorgeregend in de school. Wij zullen het doorgeven aan de opzich ter. Het zijn zo van die dingen, die u van uit uw hoekje hebt kunnen zien en ho ren. Natuurlijk gebeurt er meer. Er is een raadsvergadering geweest. De besluiten moeten worden uitgewerkt, geschreven, getypt, ondertekend, ver zonden en in het archief opgeborgen. De notulen worden ontworpen en ge stencild. De vergadering van burgemeester en wethouders moet worden voorbereid. De map bevat een flinke stapel: circulai res, uitnodigingen voor vergaderingen, verslagen, aanvragen om bijstand, aan vragen om bouwvergunning, aanvragen om woonruimte, verandering van pacht overeenkomsten, voorstellen voor onder houd van wegen, straten, plantsoenen, riolen, begraafplaats, sportveld, gebou wen, enz. Ondertussen is de secretarie opge schilderd. De ambtenaren zitten in een vernieuwde omgeving. Het was zo tus sen de bedrijven door wel eens romme lig. Alles van zijn plaats. Veel gesjouw en veel geloop. Het resultaat is echter de moeite waard. N.C.V.B. Donderdag kwam de afdeling Yerseke van de Ned. Chr. Vrouwen Bond in ver gadering bijeen. De presidente, mevr. De Jonge, hield een meditatie naar aanlei ding van de in Joh. 10 voorkomende ge lijkenis van de Goede Herder. Mevr. v. d. Lely te Hansweert hield een boek bespreking die als titel had: „Herders zonder erbarmen". De volgende verga dering is vastgesteld op 30 mei. Dan hoopt Ds. A. Dondorp te Gapinge te spreken over het onderwerp „Hebben 20 eeuwen Christendom de wereld verder gebracht?" Gevonden voorwerpen. Gevonden een herensjaal. Terug te be komen ter gemeentesecretarie. Op het postbureau van de rijkspolitie alhier zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de aldaar aangegeven gevonden voorwerpen: Een herensjaal; een wollen bruine sjaal; een lederen handschoen; een gebreide kinderwant; een groene wollen das; een rode damesportemon- naie; een groene portemonnaie met in houd; drie lipssleutels aan ring; een wit te kinderportemonnaie zonder inhoud; een zwarte dameshandschoen; een kin derschoentje; een blauwe kinderporte monnaie met knipsluiting, inhoudend enig kleingeld. Collecte Astmafonds. De vorige week in onze gemeente ge houden collecte voor het Ned. Astma fonds heeft 503,65 opgebracht. Een mooi resultaat, waarvoor gevers en geefsters van harte worden bedankt, alsmede de collectanten die aan dit suc ces meewerkten. Spreekuur burgemeester. In verband met de mosselzaadvisserij op de Waddenzee, zullen burgemeester Pijl Hogeweg en wethouder Pekaar de eerste dagen van de volgende week niet op het gemeentehuis aanwezig zijn. Het spreekuur van de burgemeester wordt dan zoveel mogelijk waargenomen door wethouder Koster, die voor dringende zaken ook telefonisch is te bereiken on der nummer (01131) 1613. Koninginnedag. Ondanks de zeer korte tijd van voor bereiding is het voorlopig bestuur van de Oranjevereniging er toch nog in ge slaagd Koninginnedag voor Yerseke niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. In de voormiddag brachten de leerlingen van alle scholen onder leiding van mees ter Glerum een aubade aan het gemeen tebestuur voor het gemeentehuis. Het gemeentebestuur gaf alle leerlingen als dank een traktatie. Daarna volgden er op het schoolplein van de Prinses Bea- trixschool kinderspelen, die ook weer heel goed slaagden. In de middag was er een puzzelrit voor jeugdige fietsers en een korfbalwedstrijd van gepension- neerde korfballers op het terrein aan de Marijkelaan. 's Avonds was het „Mo zart" die een mars door het dorp maak te en werd er voör de bromfietsers een puzzelrit gehouden. Nadat „Excelsior" nog op de muziektent was opgetreden en burgemeester Pijl Hogeweg de prij zen had bekendgemaakt van de wed strijden en het voorlopig bestuur van de Oranjevereniging had bedankt voor het vele werk, werd het feest besloten met muziek van een bandje vanaf de mu ziektent. Jammer dat het koude weer velen binnenhield, waardoor vooral het programma in de avonduren niet veel publiek meer trok. Toch een geslaagde dag, die goede beloften inhoudt voor de toekomst van onze Oranjevereniging. Zestig jaar getrouwd. Dinsdag 30 april vierde het echtpaar C. de Rooij-Kosten het 60-jarig huwe lijksfeest met een receptie in cafetaria „De Branding" aan de Julianastraat. Ook de muziekvereniging Mozart" bracht het bruidspaar 's avonds nog een serenade, wat door dhr. en mevr. De Rooij bijzonder op prijs werd gesteld. Geslaagd. Drie leerlingen van de School voor Christelijk L.O. alhier deden toelatings examen voor het Chr. Lyceum te Goes. Alle drie slaagden ze en kregen bericht dat ze toegelaten zijn tot de brugklas. Het zijn Jos Poley, Rudy Klooté en Gert Pijl Hogeweg. Van harte proficiat! Plattelandsvrouwen. De afd. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam dezer dagen bijeen onder leiding van haar presidente mevr. Eckhardt-Dominicus. Door mej. Krijger uit Goes werd op interessante wijze verteld hoe zij de reis naar en in Israël had meegemaakt. Zij verduidelijk te dit met door haar zelf genomen dia's. De presidente bracht haar dank voor de leerzame avond. Af scheidsdiens t. Zondagavond nam Ds. B. Zoodsma af scheid van zijn gemeente. Zes jaar heeft hij Wemeldinge als predikant gediend en heeft deze nu verwisseld voor het werk van ziekenhuispredikant in het diakonessenhuis te Eindhoven, waar hij 1 mei zijn werk heeft aangevangen. Op 12 mei zal hij intrede doen in zijn werk. De schriftlezing had Ds. Zoodsma ge nomen uit Psalm 23 en Romeinen 8 1 17. Als tekst koos hij Romeinen 8 16. De scriba van de Kerkeraad bracht Ds. Zoodsma dank namens de gemeente voor al het werk in de gemeente verricht. Ds. Zoodsma sprak zijn dank uit aan alle gemeenteleden voor de prettige sa menwerking in deze zes jaar. Een hon derdtal genodigden waren in deze dienst aanwezig, w.o. de ringpredikanten en Kerkeraden der plaatselijke kerken, de wethouders der gemeente Wemeldinge, bestuur Internaat, bestuur Dorpshuis, afgevaardigden van 't ziekenhuis Berg- zicht, waar Ds. Zoodsma vice-voorzitter van was, van de classis Goes, afgevaar digden van de Provinciale Kerkvergade ring, directie van het diakonessenhuis te Eindhoven. Het slotvers wat de ge meente de predikant en echtgenote toe zong was Gezang 149 3 in gewijzigde vorm. Gemeenteavond. In een gemeenteavond van de Ned. Herv. Gemeente die was belegd in ver band met het afscheid van Ds. B. Zoods ma, zong het kinderkoor onder leiding van mevr. Bretveld-Veerhoek en mej. Van Stel een lied dat gemaakt was op het predikantsechtpaar. Medewerking werd verleend door het kerkkoor onder leiding van de dirigent dhr. A. v. d. Cin- gel, dat eveneens een lied ten gehore bracht dat was gedicht op de predikant en zijn vrouw. Namens de kerkvoogdij en notabelen sprak pres.-kerkvoogd C. de Schipper dankwoorden tot Ds. Zoods ma voor de goede samenwerking. Na mens de burgerlijke gemeente sprak wethouder J. Veerhoek. Namens de ge meente sprak ouderling Bout Ds. en mevr. Zoodsma woorden van dank toe voor de prettige samenwerking met de predikant in de afgelopen zes jaar. Hij overhandigde namens de gemeente een koelkast en een bloemenbak. Namens de jeugd overhandigde dhr. W. Jeremiasse de predikant een paraplubak en mej. H. Wabeke aan mevr. Zoodsma een boeket bloemen. Op deze avond werden de dia's vertoond die gemaakt waren op de ope ningsavond van het Kerkelijk Centrum, dat in de periode van Ds. Zoodsma ge bouwd werd. Ds. Zoodsma sprak aan het slot van de avond dankwoorden tot allen, waarna ouderling Bout deze goed bezochte avond sloot. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als in de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service van onderhoudsbestratingswerken. Er waren 6 inschrijvers. De laagste was Fa. de Ruysscher te Vlissingen voor 24.300,Verder Fa. Hembrechté te Hoeven 29.845,Fa. de Oude te Bier vliet 29.000,Gebr. v. d. Hemel te Biervliet 28.200,en Fa. rioogesteger te Westkapelle 30.800,—. Geslaagde voorjaarsshow. Zaterdagavond had in het Dorpshuis „Luctor et Emergo" de trekking plaats van de uitgegeven loten tijdens de win- keliersaktie en welke donderdag, vrijdag en zaterdag werd besloten met een voor jaarsshow, wat veel publiek trok. Don derdagavond werd de show geopend door burgemeester J. C. W. Jobse. Onderscheidingen uitgereikt. Maandag werden in de raadszaal door de Commissaris der Koningin Mr. J. van Aartsen de versierselen bij het rid derschap in de Orde van Oranje-Nassau opgespeld bij wnd. burgemeester J. C. W. Jobse. Tevens werd ook dezelfde dag de eremedaille in zilver (bij bevorde ring) behorend bij de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt aan dhr. J. van der Klooster, dijkbaas bij het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beve land". N ederlaagwedstrijden. De v.v. Wemeldinge heeft voor de komende weken een serie nederlaagwed strijden georganiseerd, zowel voor het eerste als voor het tweede elftal. Zater dag a.s. speelt men de eerste wedstrijd op het sportveld alhier. De tegenstan ders zijn o.a. Arnemuiden, De Meeuwen en R.C.S. Zaterdag speelt men tegen Temeuzense Boys. Koninginnedag. Wemeldinge heeft met het oog op de komende festiviteiten van de gym nastiekvereniging Koninginnedag des avonds gevierd met een rondgang door het dorp van de muziekvereniging O.K. K. met drumband, waarbij een lampion optocht werd aangesloten, waarin vele kinderen meeliepen. Alle deelnemers en deelneemsters kregen na afloop een traktatie. Onderscheiding. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin werd onderschei den dhr. D. A. de Hooge. O.K.K. bracht hem 's avonds de traditionele serenade, waarbij de heer De Hooge toegesproken werd door de voorzitter van O.K.K.dhr. A. P. Schouwenaar1. N.C.V.B. Tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de N.C.V.B. werd besloten de zomer reis dit jaar te maken naar Hulst (Z.- VI.), waar een textielfabriek zal wor den bezocht. Vooraf had dhr. F. J. Bur ger alhier een interessante causerie ge houden over het onderwerp „Massa media en democratie", waarop nogal wat bespreking volgd© UW ADRES VOOR IS: YERSEKE MODERNE UITVOERING Vraag vrijblijvend inlichtingen telefoon (01131) 1348 Tien jaar „Paerepee". De boerenkapel „De Paerepee", onder deel van de Kon. Harmonie E.M.M., be stond 30 april j.l. 10 jaar. Dit jubileum werd niet met veel tam-tam gevierd. Wel voer de kapel 's morgens in alle vroegte in een versierde boot door de straten. Velen zullen zich nog het eer ste optreden herinneren. Dit was op 30 april 1958 bij de „boerenbruiloft". Dat was nog in de tijd dat Kruiningen man nen en vrouwen kende die zich wilden inzetten om een feest te organiseren. Vergane glorie? We geloven het niet. Wij zien het meer als een tijdelijke in zinking. Maar we hadden het over „De Paerepee". De E.M.M.-mannen hebben heel wat feesten en feestjes opgeluis terd. 't Is te hopen dat ze daar nog lang mee door gaan. Van harte gelukgewenst met dit jubileum, „Paerepee". Koninginnedag. De verjaardag van H.M. de Koningin werd in Kruiningen op zeer bescheiden wijze gevierd, 's Morgens een program ma voor de schoolkinderen in „Ons Dorpshuis" en voor de kleuters op school, 's Avonds om half zeven een rondgang door E.M.M. en daarna een optreden van diverse verenigingen in het dorpshuis. De belangstelling van grote mensen was klein en van kleine mensen groot. V erkeersonge val. Maahdagavond vond op de Boomdijk een verkeersongeval plaats. Dhr. A. v. d. B. werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Motorrijder v. d. B. moest plotseling uitwijken voor de jeug dige bromfietser L. uit Kapelle. V. d. B. werd van z'n motor geslingerd en kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht. Koninginnedag. Geen feestelijkheden in Hansweert op Koninginnedag. Wel maakte natuurlijk „Scheldegalm" 's avonds een muzikale rondgang. Auto in de sloot. Ter hoogte van de Bathpolders is op de Rijksweg een personenauto bestuurd door J. v. d. M. uit Dordrecht, na een inhaalmanoeuvre in de sloot terecht ge komen. Toen v. d. M. de door P. G. O. uit Borssele bestuurde vrachtwagencom binatie passeerde, ging deze laatste eveneens naar de linker rijbaan om in te halen. De auto van v. d. M. werd in de berm gedrukt en kwam via het fiets pad in de sloot zwaar beschadigd tot stilstand. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Aanbesteding. Vorige week werd in het gemeente huis openbaar aanbesteed de uitvoering Visconcours. Zaterdag j.l. hield de watersportver eniging „Reimerswaal" haar eerste vis concours 'aan de zeedijk bij „De trapjes". Van de 38 deelnemers vielen er 10 in de prijzen: 1 J. Hoogesteger; 2. R. Rijs- dijk; 3. J. van Koeveringe; 4. L. van Zweden; 5. P. Kaat; 6. C. Riedijkj 7. A. Allewijn; 8. Bogte; 9. W. Vos;' 10. C. Minnaard. De vangst werd matig ge noemd. „Do Scheldeduif". De postduivenvereniging „De Schelde duif" nam met 160 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Albert over 190 km. De uitslag is als volgt: 1 en 4 L. Paau- we; 2. J. Minnaard; 3 en 5 M. Minnaard. N.C.V.B. De afd. Waarde van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse bijeenkomst in Ifet Hervormd Centrum. Na meditatie door mevr. N. Mol-de Feyter hield dhr. S. van Ham uit Axel een zeer boeiende le zing, over het leven in Zuid-Afrika. Een nieuw lid werd op deze avond weer in geschreven. De volgende vergadering is bepaald op 21 mei a.s. Diaken. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk is gekozen dhr. M. H. Waterman Jz., die zijn benoeming heeft aangenomen. In de morgendienst van a.s. zondag zal hij als zodanig worden bevestigd. Voetbal. Waarde II speelde tegen Krabbendijke III en haalde de volle winst binnen, 3—4). Koninginnedag. De verjaardag van H.M. de Koningin werd hier in de middaguren gevierd. Op het sportveld werden kinderspelen ge houden, begeleid door de muziekvereni ging „Vooruit". Ter aanvulling werd een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tegen Kruiningen, die^ door Waarde werd gewonnen met 43. De financiële baten hiervan kwamen ten goede aan het instrumentenfonds van „Vooruit". Voorafgegaan door „Voor uit" werd de dag besloten met een zeer goed geslaagde lampionoptocht, waar de gehele schooljeugd aan meedeed. Jay Williams: DE KONINGSKRUISTOCHT Wie de geschiedenis van de kruistoch ten bestudeert, wordt getroffen dopt, de vele punten van overeenstemming die deze vertonen met de grote militaire „kruistochten" uit onze dagen. De kruistochten op school leren, we gewoonlijk dat er drie geweest zijn; het waren er echter acht en volgens sommi gen zeven waren „de strijd van de gezamenlijke Christenheid ter verove ring van het Heilige Land en de Heilige Plaatsen op de Islam". Een gedetailleerde beschouwing leert ons dat deze enorme veldtochteh onder de leuze „God wil het!" omweven en doortrokken waren van allerlei intriges en politiek gekuip. De bloem van, de Westerse ridderschap stierf eeh ellendi ge dood evenals de vele tienduizenden lijfeigenen, die hun heer volgden, aange lokt door de belofte, „vrijen" te worden nd, en rijke buit te behalen tijdens de kruistocht. Gehele steden werden door de wraakzuchtige christerihedfin uitge moord, waarbij volgens aloude soldaten- traditie vrouwen en kinderen „niet wer den gespaard". In deze historische rom&n De ko ningskruistocht, zo genoemjl omdat aan deze kruistocht tal van kimingen deel namen, speelt Richard Le«uwenhari een voorname rol. De adelKjke minstreel Denys de Courtebarbe (pr worden nóg

Scheldebode | 1968 | | pagina 2