NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND M0EDERDAG-S0EDANPAKKET LANGS DE STRAAT irii j_ OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 49 3 MEI 1968 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Voor vaders, dochters en zonen, die op de tweede zondag in mei moederdag uitgekeken zijn op de moederdagtaarten, de parfum en het badzout, brengt deze tip licht in de duisternis en maakt van alle moeders aktieve doe-het- zelvers. Neveda adviseert voor moeder dag een borduur-het-zelf pakket, waarmee handwerkgrage moeders of dubbelmoeders (oma's) hun vrije uurtjes kunnen .vullen. Er wordt geborduurd met Soedanwol, waarmee een oosters, doch ook een modern effect, bereikt kan worden. Deze wol n.l. heeft de Soedanese vrouwen al decennia lang gediend voor het vervaardi gen van tapijten en daarmee haar kwaliteit bewezen. De huidige vrouw brengt niet zo snel meer de moed op om een tapijt te ma ken en beperkt zich liever tot het borduren van kussens en slopen. Dit moederdagpakketje maakt het de moeders gemakkelijk, zo dat zij niet wekenlang op resul taat behoeven te wachten. Behal ve de Soedanwol in allerlei kleu ren, bevat het pakket ook een stramien op maat, waarop het patroon al in kleur is voorgeschil derd. Met de erby geleverde naald kan men aan de slag voor een kussenovertrek of een wollige lo per. Niet minder dan 25 patronen heeft Neveda klaar liggen, vari ërend van kleurige bloemmotie ven, soms omzoomd met een fan- tasierand, tot de wat gestileerder kruisvormen en vierkanten. Som mige motieven doen zelfs een beetje denken aan mozaieken in legwerk van een oosterse moskee. De roos is bij dit borduurwerk misschien wel de meest geliefde en geschiktste bloem, al of niet gecombineerd met andere kleine bloemen in contrasterende kleur of omzoomd door fijn getekende lijnen, die dan tegelijk de randversiering voor het kussen zijn. Een roosmotief hóéft natuurlijk niet: er zijn ook andere bloe men, waaronder een prachtige bloesem tak in oranje en blauw. Enfin, wie de handleiding, bekijkt waarop het hoe en wat in niet minder dan 13 talen staat aangegeven ook in het Arabisch en Grieks kan zijn keus gemakkelijk bepalen. Voor vaders die nog niet overtuigd zijn: Een zelf gemaakt kussen is altijd nog even an ders dan een uit de winkel. En wie zijn vrouw op de tweede zondag in mei met ('n) kussen overlaadt, zit vast goed! „DE WOESTE HOEVE" „D'r zat geeneens geen stuur in me auto!" riep gisteren de 38-jarige W. P. v. d. H. uit, toen hij voor het hekje trad om verantwoording af te leggen van zijn doldrieste daden. „Ik dacht dat er in elke auto een stuur zat", mompelde de politierechter verbaasd. „Hoe wilde u dan rijden?" „Ik wilde wel, maar ik kón niet!" „Ja, dat is wel gebleken: drie wagens geschampt, één zwaar beschadigd, een fiets vernield en een verkeersbord om ver gereden. U had veel te veel glaasjes op. Waarom hebt u zich niet lóten rij den?" „Dat héb ik gedaan. Maar toen gin gen ze naar het bureau toe". „U moet het m'n collega maar niet kwalijk nemen", sprak een blonde ge tuige a décharge. „Hij is vertegenwoor diger en een beetje verstrooid. Hij heeft het te druk op z'n werk. Hij had in ge dachten verzonken mijn glaasje d'rbij leeg gedronken bij een receptie en toen we naar buiten kwamen, stapte die ach terin z'n auto inplaats van voorin. Zo doende kon hij het stuur niet vinden". „Dan had hij ook niet weg kunnen rij de", overwoog de rechter. De andere getuigen verklaarden po sitief, dat de auto toch op gang was ge komen, maar vreselijk was gaan slinge ren en toen de aanrijdingen veroorzaakt had. Maar ze konden niet precies ver tellen op welke plaats de verdachte zat. Ze hadden aangenomen, dat hij gewoon achter het stuur zat, maar nu gingen ze twijfelen. „U noemt hem op de fabriek geloof ik „de woeste hoeve", is het niet?" „Jawel, edelachtbare, da's vanwege z'n naam, ziet u". „Dat is dan wel een heel toepasselijke bijnaam, Dan zal hij toch wel eens meer een woest avontuur beleefd hebben..." dacht de politierechter. Dat klopte. De getuigen verhaalden hoe v. d. H. eens onverschrokken een oude garage was gaan slopen die in de weg stond, en te laat merkte, dat de beide auto's van de directie er nog in stohden. Maar toen lag het dak er al op. En bcvendien was het de verkeerde garage, wint de heren directeuren had den hun ktgtbare sleeën juist in veilig heid gebracht bij een buurbedrijf. „Dat was gewoon een misverstand", zei de woestt v. d. H. „Maar dat u af en toe teveel drinkt, is geen misverstand", wist de rechter, „daar hebt u langzamerhand een ge woonte van gemaakt. U hebt nu ook al weer gedronken. Ik kan het hier op mijn plaats ruiken". „Ik heb m'n brilleglazen schoonge maakt met alcohol, edelachtbare". „Dat moet dan wel een verbazend vui le bril zijn, want er is me al verteld dat u er zeven glaasjes oude klare voor no dig had. En toch bent u met de auto hierheen gekomen". „Maar achterin, edelachtbare". „O, zover is het dus alweer. Dat u zonder te weten wat u doet achterin gaat zitten inplaats van voorin, dat u het stuur niet kunt vinden en stuurloos brokken maakt. Dat heb ik al meer ge hoord vandaag". En de officier van justitie kreeg het woord. Die achtte het ten laste gelegde wel bewezen, ook al hield de verdachte zich van den domme. Niemand anders dan hijzelf kon de auto hebben bestuurd. Daarom vorderde hij 300,boete of twee maanden hechtenis en drie maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. „Hebt u daar nog iets op te zeggen?" vroeg de politierechter. „Jawel, edelachtbare. Dat ik geeneens een woesteling ben. Ik rijd altijd bar voorzichtig. Ik doe liever niks dan dat ik verkeerd doe. Geeneen getuige kan zweren, dat ik achter het stuur zat als ik brokken maak. U kèn me niet ver oordelen". Maar hij werd wel veroordeeld. Con form de eis. Want zijn eigen woorden pleitten tegen hem. Woest verdween de woeste hoeve. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ONKRUIDBESTRIJDING OP ZAND- EN GRINDPADEN Wilt u dit seizoen van het voortdu rende schoffelen en handwieden op pa den verlost zijn? Inderdaad, in deze tijd waar de mens het zoekt in de recreatie kan niet aan genomen worden dat er nog stervelin gen zijn die voor hun plezier met ge kromde rug of op hun knieën aan het onkruid wieden zijn. Dat is nu trouwens niet meer nodig, dank zij de nieuwe moderne en veilige chemische vindingen is men nu voor goed van een zwaar en tijdrovend werk verlost. Het is zelfs zo gemakkelijk geworden, dat paden door slechts één behandeling met het nieuwe middel ORGA-TISIN het gehele jaar vrij zijn van onkruid. De toepassing is wel heel eenvoudig, omdat het middel verkrijgbaar zal zijn in een super kingsize spuitbus of als vloeistof in een flacon. In dit laatste ge val verdunnen met water en met een gieter of rugspuit toepassen. Schaft u zich een handige spuitbus aan, dan kunt u tussen de naden van de tegels en op de (grind)paden direkt tot aktie overgaan. Binnen enkele dagen sterft het onkruid af en één geheel sei zoen komt er ook géén onkruid meer op! Zelfs grotere onkruiden sterven on herroepelijk af. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Plastics. Zijn er plasticverwerkende fabrieken in Zeeland? Hoeveel zijn het er en waar zijn ze gevestigd? Worden er in Zeeland cursussen gegeven voor spuitgiet-, blaas- en extrudermachines Is er in deze sector veel vraag naar ar beidskrachten De enige fabriek in plastics in Zee land is „Seekat-plastics", St. Jorisstraat 13, Middelburg, tel. (01180) 2522). Dit is echter een klein bedrijf zoals de meeste in deze sector en momenteel heeft hij ook geen behoefte aan arbeidskrachten. Ook bestaan er op dit terrein geen spe ciale cursussen zoals u bedoelt. Iedere zaak werkt op zijn eigen wijze en leidt ook zover nodig eigen personeel op. Rijles. Ik heb van iemand verno men dat het mogelijk is dat men, vóór men 18 jaar is, autorijles neemt en zelfs examen doet. Het rijbewijs zou dan op de 18e verjaardag worden uitgereikt. Is dit waar en zo ja, zijn hieraan dan nog extra kosten verbonden? Daar volgens de wettelijke bepalingen iemand beneden de 18-jarige leeftijd geen auto mag besturen, ook niet onder toezicht, is het uitgesloten dat men reeds voor z'n 18e jaar op de openbare weg rijles kan nemen en rij-examen afleg gen. Wel kan iemand die jonger is op particulier terrein les nemen, doch rij examen kan hij dan nog niet doen. Schapekaas. Hoe moet kaas bereid worden van schape- en geitemelk? Over het algemeen op dezelfde wijze als kaas van koemelk. De samenstelling wat vet en eiwit betreft is anders dan van koemelk en de smaak eveneens. In ons land wordt de schapekaas wel vers genuttigd, zodat de wei er soms nog uit loopt. Deze kaas is zacht. Van geitemelk dezelfde bereiding als van koemelk. Het wordt weinig gedaan, daar er meestal in de arbeiders- en vooral boerenarbei dersgezinnen maar één, hoogstens twee geiten worden gehouden en de melk als zodanig gebruikt kan worden. Bij scha pen is dat anders, daar deze veelal in kudden gehouden worden. Fruitvraagje. Worden bananen tij dens het groeiproces beschermd tegen het weer en insecten? Daar de bananen in grote trossen aan de bomen gevormd worden, is dat niet goed doenlijk. Wel worden ze tijdens het narijpen in plastic gepakt. In tegenstel ling tot voor enige jaren, toen de bana nen nog in trossen werden aangevoerd, worden ze nu van de tros afgekapt, ge sorteerd en dan verpakt aangevoerd. Dit kan tot bezwaren leiden, daar de vruch ten nu veel kwetsbaarder zyn en soms een zwarte pit vertonen. Spreekwoorden. Bestaat er een boekje waarin alle spreekwoorden en hun herkomst staan? Graag de namen van schrijver en uitgever, als het ant woord bevestigend is. Als u alle Nederlandse spreekwoorden wenst, kunnen die niet voorkomen in een boekje van klein formaat, vandaar dat wij u hierbij gegevens verstrekken van de drie meest bekende werken op dit gebied: Stoet, Nederlandse spreek woorden a 50,in twee delen; Stoet, Nederlandse spreekwoorden 10,50, uitg. Thiemen; Ter Laan, Nederlandse spreekwoorden, spreuken en zegswijzen 17,90, uitg. Van Goor. Ambtenaar. Zijn alle in rijks- of in gemeentedienst werkzame personen amb tenaren? Een van mijn kennissen be weert n.l. dat een plantsoenarbeider of straatreiniger ook ambtenaar is. In de zin van de Ambtenarenwet is ieder, die in tijdelijke- of in vaste dienst van de gemeente is, ambtenaar. Dit geldt voor alle funkties, van straatreiniger tot chef de bureau, hoewel in de volks mond met ambtenaar meestal „de man met het witte boordje" bedoeld wordt. Port. Particuliere brieven aan de postcheque- en girodienst mogen port vrij worden verzonden. Weet u ook wel ke overheidsdiensten en -personen even eens per ongefrankeerde brief mogen worden benaderd? Alle brieven aan dienstadressen van de posterijen mogen portvrij worden verzonden. Maar aan overheidsinstanties gerichte brieven moeten wel gefran keerd worden, anders worden ze daar geweigerd. Alleen aan en van leden van het Koninklijk Huis worden door de pos terijen ongefrankeerde brieven bezorgd. Boek. Graag wil ik het boek „De grote uitdaging" van de Franse journa list Servant Schreiber kopen. Is er een Nederlandse vertaling van dit boek en bij welke uitgeverij is het verschenen? Er is inderdaad een Nederlandse ver taling van dit boek en het is uitgegeven door A. Bruna Zn. uitgevers mij. N.V., Brigittenstraat 7, Utrecht, tel. (030) 16041. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN 'li ILLEOEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Zietewet. Gedurende oktober en no vember heb ik ziektegeld ontvangen. Toen nog in december, waarna ik in ja nuari mijn werk hervatte. In februari echter liep ik weer in de ziektewet en op 15 februari ben ik met werken op gehouden. Heb ik nu kans, dat ik weer een uitkering van de ziektewet kan krij gen? Aangezien u ons niets meedeelt over de aard van uw werkzaamheden en bij welke bedrijfsvereniging uw werkgever is aangesloten, kunnen wij u alleen en kele algemene bepalingen uit de ziekte wet meedelen, waarvan wij vermoeden, dat die voor u van belang kunnen zijn, en als het nodig is, kunt u ons daarna altijd nog duidelijk zeggen wat nu nog meer wenst te weten. Van ziekte moet door of namens de verzekerde onmiddel lijk aangifte worden gedaan, want te late ziekmelding heeft in het algemeen geldelijke schade tot gevolg en bij ern stige nalatigheid zelfs algehele inhou ding van ziektegeld. In werkplaats, win kel, fabriek of kantoor moet door elke werkgever een kaart worden opgehan gen, waarop vermeld is bij welke be drijfsvereniging hij is aangesloten en hoe de verzekerde moet handelen bij ziekte. Dit kunnen wij u dus niet zon der meer vertellen, maar u kunt daar naar informeren bij uw werkgever. Meestal meldt men zich bij de werkge ver, die dan deze melding aan de Be drijfsvereniging doorgeeft, maar u kunt dat ook persoonlijk doen. In 't algemeen ontvangt men van hoogstens de eerste twee of drie dagen (wachtdagen) geen ziektegeld. En ook in 't algemeen heeft men binnen een periode van anderhalf jaar aanspraak op ziekengeld geduren de hoogstens 52 weken, al dan niet on afgebroken. Wordt u bij herhaling ar beidsongeschikt, door dezelfde ziekte of hetzelfde gebrek, dan gaat bij de nieu we ziekteperiode de uitkering onmiddel lijk, dus zonder wachtdagen in. Luistergeld. Ik had een zeer ver ouderd radio-toestel en wilde dit niet door een nieuw vervangen (in verband met de aankoop van een t.v.). Toen kocht ik een transistor-radiootje, doch ik betaal steeds het gewone luistergeld. Een kennis beweert nu dat ik voor zo'n transistor-radiootje geen luistergeld be hoef te betalen, is dit juist? Naast het gewone radiotoestel mag men in het algemeen verscheidene tran sistor-radiootjes in huis hebben, zonder daarvoor extra te betalen. Neemt men zo'n toestelletje mee naar buiten, dan moet men een bijkaart bij zich hebben, als bewijs, dat men het luistergeld be taald heeft. Deze kaarten worden aan de postkantoren afgegeven k 1,per jaar, op vertoon van de laatste radio- kaart, of betalingsbewijs van de radio distributie. Meerderjarige kinderen moe ten thuis en ook buiten voorzien zijn van hun eigen radiokaart. Is er alleen een draagbaar toestel in huis, dan moet daarvoor wel luistergeld worden betaald. Boek. Wie is de schrijver en wie de uitgever van het boek „Gebondenen" De roman „Gebondenen" is geschre ven door Rudolf van Reest en uitgege ven bij Bosch Keuning te Baam. Jacqueline. Wat is het adres van Jacqueline Kennedy? Haar adres is: 1040, 5th Avenue, New- York City. En als Hij nabij kwam en de stad zag, weende Hij over haar. Lucas 19 41. Ook Jezus heeft de verlorenheid ge predikt. Hij heeft gesproken van „de buitenste duisternis". Hij heeft geroe pen: „Weeu, Chorazin" en we=e u, Beth- saïda". En Hij heeft van Jeruzalem ge tuigd, dat het niet heeft gewild. Maar... Jezus heeft er bij geweend. „En als Hij nabij kwam en de stad zag, weende Hij over haar". Priesterlijk heeft Jezus ons Gods lief de geopenbaard. Priesterlijk heeft Jezus ook Gods oordeel aangezegd. Hij is één langgerekte klacht, die Hij uit, wanneer Hij de stad zonder God aanschouwt. „Hoe menigmaal heb Ik uwe kinderen bijeen willen vergaderen". En die klacht leidt Hij bovendien nog in met de aan doenlijke, onnazegbare, niet te accentu eren verzuchtgin: „Jeruzalem, Jeruza lem" (Luc. 13 34). Zijn ogen konden er niet droog bij blijven. En nu is het weer zo. „Als Hij nabij kwam en de stad zag, weende Hij over haar". Als één, dan heeft Paulus deze tranen van Jezus ook geschreid. Lees het maar na in Philipp. 3 18. Hoe verdrietig is hij, als hij constateren moet, dat velen vijanden des kruises van Christus zijn. Het gaat hem door de ziel. Hij consta teert het „wenende". En wij? Onze steden liggen niet zo ver van Jeruzalem af. Hebben wij ook de stad zonder God gezien O n ze stad? En waren er toen tranen in onze ogen? O, wat zijn wij vaak ongevoelig, onbarmhartig, zuiver in de leer, zonder zuiver te zyn. Evangelisatiepredikanten en Evangelisatiekerk worden we alleen, als we Jezus zien schreien om de mens heid en haar weedom, en dan Zijn tra nen mee gaan schreien. Dan kunnen we door een overvolle Kalverstraat lopen, en toch pijn hebben. Maar dan worden Jezus' tranen ook onze pleitgrond. Want, wanneer het Hem zo smart, dat velen verloren gaan, wat moet er dan een blijdschap in dat hart zijn, als één zondaar zich tot Hem bekeert. Wanneer het Hem zóveel pijn doet, als mensen Hem de rug toe keren, wat moet het Hem dan een vreugde verschaffen, als één mens nu misschien Hem om genade roept. O man van smarten, zie ons aan, Zoals Gij ons zy't voorgegaan. Wij kunnen nimmer zijn als Gij, Want uwe gang was medelij. (Uit een Dagboek) WE MELD ENGE Van 5—11 mei 1968 Zondag 5 mei: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.25 8.51 1.47 2.13 Maandag 9.29 10.01 2.51 3.27 Dinsdag 10.47 11.19 4.05 4.44 Woensdag 12.02 5.26 5.59 Donderdag 0.31 1.10 6.31 6.59 Vrijdag 1.32 1.59 7.26 7.46 Zaterdag 2.18 2.46 8.12 8.29 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1