NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND ENERGIE UIT HET VUILNISVAT De Kwalileils tandpasta LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 48 26 APRIL 1968 nuttige afval - vermindering van luchtverontreiniging ...en niet duurder dan andere liHfl'HJ'N'HM de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. In het centrum van het Zuiöduitse plaatsje Rosenheim staat het gebouw van de plaatselijke vuilverbranding. Het is geen stankafscheidende, rook ver spreidende en ontsierende installatie. In tegendeel, het is een in heldere kleuren geschilderd betonnen bouwwerkje. Het dunne rooksliertje, dat omhoog kringelt, is zo schoon, dat men moeite moet doen om het te onderscheiden. Zonder stof en zonder lawaai verdwijnt er dagelijks 75 ton huis- en industrievuil door de stalen deuren, om in elektrische energie en stoom warmte te worden omgezet. De oplossing die Rosenheim heeft ge vonden, is volgens het aprilunmmer van Het Beste, een van de weinige goede voor een probleem, dat in de hele we reld steeds nijpender wordt. Het blad wijst er op, dat de bovenge noemde stad vierenveertig plaatsen in de omgeving van afval ontlast, en daar door de kostbare installatie draaiende kan houden. Tevens kan door deze werk wijze aan de behoefte aan elektrische energie, welke elke zeven jaar verdub belt, worden voldaan. Thans produceert men hier 35.000.000 kilowattuur elektri citeit per jaar. Acht kilometer lange buizen verschaffen ondergronds voordelige stoomverwarming aan win kels, banken, scholen, fabrieken en par ticuliere woningen. Rotterdam - Milaan - Parijs. Een der grootste vuilverbrandings installaties £taat in Essen, waar het afval van vier Duitse steden, tezamen met rioolslib, eveneens in elektrische energie wordt omgezet, die zeer welkom is tijdens de spitsuren. Een soortgelijke reuzeninstallatie werd in 1965 in Rotterdam in gebruik geno men, terwijl Amsterdam aan de bouw van een dergelijk complex werkt. Mi laan werkt eveneens ijverig aan de con- struktie van een reeks vuilverbrandings installaties, die stroom voor straatver lichting en trams zullen gaan leveren. Het idee is niet nieuw. In Parijs be gon men vijftig jaar geleden al huisvuil in energie om te zetten. De Franse hoofdstad en vijftig voorsteden hebben bij elkaar per jaar een berg afval van 1.600.000 ton. Driekwart hiervan ver dwijnt in een viertal verbrandingsinstal laties, waarvan de nieuwste (en tevens de grootste) zich in het witbetonnen ge bouw in Issy-les-Moulineaux bevindt. Tweehonderdduizend ton vuilnis wordt naar afgelegen terreinen getranspor- porteerd, waar 't wordt aangestampt en met aarde bedekt om onder andere nieu we landbouwgrond te krijgen. Dit is een standaardmethode, die door vele plaat sen overal ter wereld wordt toegepast. Alhoewel deskundigen van mening zijn dat de mens veel van de organische stof aan de bodem moet teruggeven, die aan velden en bossen wordt onttrokken, is men, aldus Het Beste, van mening dat vuilverbrandingsinstallaties, die de zo nodige elektrische energie opleveren, voorlopig de juiste oplossing zijn voor de vloedgolf van vuilnis, die ons op angstaanjagende wijze dreigt te over spoelen. 'T GELEENDE HAASJE „Ik zag 'm in een flits van m'n kop lampen, toen ik voorbij z'n huis kwam, edelachtbare", vertelde de van top tot teen in 't groen gehulde getuige. „En ik wist dat ie geen jachtvergunning had. Hij kón dus niet eerlijk aan dat haas gekomen zijn". Jagers en jachtopzieners spreken al tijd van ,,het haas", maar hier was het haas ook het haasje, want de getuigen de jachtopziener had besloten de eige naar van het haas een lesje te leren. Hij reed door naar een neef van de schul dige en sprak af, dat die z'n familielid zou opbellen. Ondertussen keerde hij ijlings terug, parkeerde de auto voorbij het huis en sloop naar de garage, waar het haas aan een spijker hing. Terwijl de onrechtmatige wildbezitter zijn tele foongesprek voerde, graaide de gerech tigheid het dier van de muur en maak te zich uit de voeten. Naar de verga derende schietvereniging. Daar werd het haas met gejuich ont vangen. De penningmeester wilde het bij opbod verkopen, de secretaris wilde er over schrijven in het plaatselijk blad, de aanwezige leden meenden echter dat er een feestmaal moest worden aangericht en dat daarna de huid moest worden terug gestuurd. Maar toen sprak de ge meentesecretaris afkeurende woorden over diefstal en ontvreemding van an dermans eigendommen en schuldheling, indien van diefstal afkomstig wild zou worden opgegeten. En toen ieder vol schuldgevoelens zijn trek in een malse hazebout verloren had, verklaarde hij zich persoonlijk bereid het dier terug te brengen bij de bestolene. „Maar we vertrouwden de gemeente secretaris ook niet verder dan we 'm zagen", verklaarde de gestalte in het groen, „en daarom gingen we hem al lemaal samen per post versturen. Aan getekend en al met aangegeven waar de". „Hoe kwam die haas dan bij de politie terecht?" vroeg de politierechter. „Omdat het hele pakket geweigerd werd, edelachtbare. We hadden er na tuurlijk geen postzegels op geplakt. En die stroper wou niet dokken". „Dan kwam het dus terug bij de af zender..." „Nee, want die stond er niet op. Het kwam terug aan het postkantoortje. En toen vroeg de kantoorhouder aan de op perwachtmeester wat ie er mee aan moest. En toen wilde de opper het in beslag nemen. Maar die gunden we het haas helemaal niet, want die had het rustig opgevreten. Die eet alles op wat ie in beslag neemt. Laatst was er nog een varken losgebroken..." „Terzake", zei de politierechter. „Goed dan, toen kwam dat varken op 't postkantoor om het pakket in beslag te nemen, maar toen kon de kantoor houder het nergens meer vinden. Maar wat doet die opper, die stapt naar het gemeentehuis en terwijl hij op de bur gemeester zit te wachten in de kamer van de secretaris, ruikt hij haas. Dat haas hing namelijk aan de kapstok in de kast van de gemeentesecretaris, want die snuggere had 't pakketje maar weer uitgepakt! Afijn, d'r wordt proces-ver baal opgemaakt tegen de secretaris, maar de burgemeester laat dat weer on gedaan maken en het haas verhuist naar de kamer van de burgemeester, want die is het hoofd van de politie ter plaat se. Als u begrijpt wat ik bedoel". „En hoe kwam u dan aan die klap?" „Dat is m'n eigenste stomme schuld, edelachtbare. Ik ging namelijk aan de schutter vertellen, dat zijn haas op 't ge meentehuis lag, als gevonden voorwerp, en dat ie 't daar terug kon halen. Maar ja, toen wist ie al, dat ik 't uit z'n ga rage gepikt had, want dat had z'n neef hem verteld. Van dat telefoongesprek, weet u wel". De verdachte bekende grif, dat hg de jachtopziener een oorvijg had gegeven. „En ik wil hem er best nog een paar geven, edelachtbare", vertelde hij, „want hij hoeft me nog niet tegen jan-en-alle- man voor stroper uit te maken. Dat ben ik toevallig helemaal niet. Ik heb ook geen wapens. Dat haas had ik toevallig gekregen van de voorzitter van z'n eigen schietvereniging en daar kan hij het na vragen. Hij is hier om te getuigen. En die was niet op die vergadering omdat ie die avond bij mij thuis zat, om me te bedanken. Als belastingconsulent had ik nogal wat belasting voor 'm weten terug te krijgen. D'r zijn gelukkig nog mensen die dat waarderen, edelachtbare, en die dan een cadeautje geven". „En wie heeft die haas nu soldaat gemaakt?" wilde de rechter weten. „Dat is mij een raadsel", zei de be laagde en geplaagde belastingconsulent. „De burgemeester had 'm 's avonds ver geten mee naar huis te nemen en de volgende ochtend was het haas het haasje. Ik denk, dat de werkster het in de wacht gesleept heeft". „O, dan kan ik je beter inlichten", grinnikte de jachtopziener. „Toen je mij die klap verkocht had, heb ik de juf frouw van het loket naar boven gestuurd om het gevonden voorwerp uit de burge meesterskamer te halen. En je bent een knappe jongen als je me dat maaltje nog afneemt". De officier van justitie concludeerde, dat de klap feitelijk al gewroken was, dat getuige onder meer had toegegeven dat hij zelf de klap had uitgelokt en ten slotte dat getuige zijns inziens niet erg pijnlijk was aangedaan, mitsdien hij vrij spraak vorderde. De rechter kon het daar volledig mee eens zijn. Op de pu blieke tribune klonk vrolijk gegrinnik en zacht applaus van de vrijwel voltal lig opgekomen schietvereniging. (Nadruk verboden) d' ARGENTY IDe meest moderne COLLIERS-HANGERS KAPELLE TEL. (01102) 1223 HEBT COMPOST NODIG? Deze vraag wordt dagelijks aan vele huisdeuren gesteld. Op straat staat dan een vrachtauto met een zwart, aardach tig produkt en meestal vindt men er ook een paar wasteilen of manden op. Let op uw saeck. Dan is het oppassen geblazen. Dat weten nu de duizenden mensen die er al ingelopen zijn ook. Zij werden over rompeld door de verkoopkracht van de mannen, die zagen hoe goed een beetje compost voor de tuin zou zijn. Zij lie ten die mannen hun gang gaan, vroe gen niet naar prijzen en spraken geen hoeveelheden af. Na een half uurtje la gen er zwarte hopen in de tuin en de „heren" presenteerden hun nota: zelden minder dan enkele honderden guldens. En wat had men voor die fabelachti ge bedragen gekregen? Iets wat in het gunstigste geval bestaat uit een uitge- zeefde vuilnisbelt, een produkt wat de naam compost niet mag dragen, dat vaak vol zit met onkruidzaden en wat een waarde vertegenwoordigt, die geen 10 is van hetgeen de slachtoffers moeten betalen. Men wil blijkbaar bedrogen worden... Het is onbegrijpelijk! Herhaaldelijk heeft de politie in plaatselijke bladen gewaarschuwd tegen deze oplichters praktijken. De Consumentenbond heeft tot tweemaal toe geadviseerd om alleen echte compost van bekende fabrikanten te betrekken, maar toch duiken telkens weer de hier geschetste gevallen op. Het is niet nodig. Het is niet nodig om voor veel geld rommel aan de deur te kopen. Er is voldoende keus in goede verpakte com- postsoorten. Zo is er de in korte tijd vermaard geworden VAM-siertuincompost in plastic zakken van 5, 10, 25 en 50 li ter, die door 's werelds oudste en groot ste compostproducent speciaal werd sa mengesteld voor de particuliere tuinen. Dit VAM-produkt is zelfs méér dan fij ne composthet bevat bovendien alle nodige voedingsstoffen voor gazon en border, het is in één keer een volledige bemesting. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelgk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Narcissen. Hierbij zend ik u twee narcissen. Er zijn een paar bollen bij die dit jaar niet open zijn gegaan. Ze staan er net als andere pollen heel goed bij en ze zijn prachtig in de knop en dan komen ze niet verder uit, het is net of het vliesje te hard is. Wat is er aan te doen? Vermoedelijk is dit een ziektegeval, óf in de bladeren öf in de bollen. Deze ziekten kunnen van velerlei aard zijn, als mijten, virusziekten enz. Gaat u eens na of u afwijkingen ziet in de bladeren of bollen. In het toegezonden bloempje konden we niets ontdekken. Het beste en veiligste is om eventuele overgang naar andere narcissen te voorkomen, de ze pollen er uit te steken met een flin ke hoevelheid grond er omheen. Er ver se grond inbrengen en in het najaar eventueel nieuwe bollen erin zetten. Ook de soort is nog van belang, daar de ene soort of variëteit gevoeliger is dan de andere. Gescheurd zink. Is er een middel om oud gescheurd zink op een balkon te repareren? Gewoonlijk repareert een loodgieter dit met een nieuw stuk op het gescheur de deel te solderen. Meestal is het zo, dat als de ene plek van zulk oud zink gerepareerd wordt, op een andere plaats de boel weer scheurt. Het zink is dan verteerd en dan is er geen repareren aan. Zulke goten b.v. moeten gewoon lijk na 25 jaar vernieuwd worden. Voordat u dus deze scheur (en) laat re pareren, moet u door een goed vakman na laten gaan of het de moeite en de kosten loont en u niet beter de zaak kunt laten vernieuwen. Dienstweigering. Op welke wijze kan men zijn bezwaren indienen als men dienst wil weigeren? Tot nog toe zijn al m'n protesten tegen oproeping afge wezen. Dit is wel een punt van belang, daar de overheid heus niet gemakkelijk ont heffing van militaire dienstplicht ver leent. Er bestaat dan ook een instantie genaamd „Vredesbureau", p/a C. Inja, Nic. Beetslaan 10, Baarn, die mensen ten dienste staat, die gewetensbezwa ren, gebaseerd op godsdienstige of ze delijke overtuiging, tegen de miltaire dienst hebben. Dit bureau heeft over het gehele land een honderdtal mentoren die de bezwaarden met raad en daad willen bijstaan, terwijl het conferenties en voor lichtingsavonden organiseert. Het Vre desbureau werd opgezet door de pacifis- heeft de huiseigenaar het recht de hu ren per 1 april te verhogen, daar het desbetreffende besluit eerst is goedge keurd door de Tweede Kamer? Ik be taal de huur steeds per giro en kan ik nu de huur als niet verhoogd beschou wen en de verhoogde huur eerst per 1 mei doen ingaan? U kunt gedurende de maand april rustig nog de oude huurprgs aanhouden. De Eerste Kamer moet nog beslissen over het ingediende wetsontwerp vóór de wet per 1 mei a.s. van kracht wordt. Niet eerder dan met ingang van die da tum kunt u met de huiseigenaar een nieuwe overeenkomst aangaan, inhou dende een verhoging van maximaal 4 En vindt u dat de omstandigheden waaronder uw huis verkeert een huur verhoging niet rechtvaardigen, dan kunt u de huuradviescommissie verzoeken om een uitspraak. Dit brengt 2,50 aan kosten met zich mee. Hondjes. Achter mijn huis heb ik een grasveldje waarop ik geregeld mijn hondjes uitlaat. Op die plaatsen wil haast geen gras meer groeien. Wat is'er aan te doen? Strooi er eens wat kalk overheen, daar dan de stikstof eruit gedreven wordt. Kale plekken maar weer inzaaien met een sterk soort gras. Andere gewassen helpen niet, daar er niets tegen bestand is. Het beste zou zijn de honden buiten de tuin of het gazon uit te laten. Heeft u behalve dat grasveldje nog een tuin met vruchtbomen, dan zou u ze daar uit kunnen laten. tische groepen: Doopsgezinde Vredes groep en Kerk en Vrede, die een deel van de onkosten dragen, die verder door vrijwillige bijdragen van de aanstaande dienstweigeraars worden bestreden. Zaak. Ik ben melkdetaillist en ga binnenkort trouwen met een kapster. Mijn a.s. vrouw wil na ons huwelijk een kapperszaak beginnen en ik ga dan ge woon door met mijn melkhandel. Is het nu mogelijk dat mijn a.s. vrouw haar zaak begint met mijn middenstandsdi ploma? Wij gaan niet in gemeenschap van goederen trouwen. Er bestaat een goede kans dat uw a.s. vrouw ontheffing krijgt van de ves tigingswet dat zij in het bezit moet zijn van het middenstandsdiploma, op grond van het feit dat u dit diploma wel hebt behaald. Over dit speciale geval kunt u zich ter nadere informatie wenden tot de kamer van koophandel in uw woon plaats. Mergpijp bewerken. Welke behan deling moet je een mergpijp geven als je er een servetring of zoutvaatje van wilt maken? Kan dat met een figuur zaagje? Krab er de in- en uitwendige vlees- en vetdelen en merg zoveel mogelijk uit, daarna flink uitkoken, zodat u geen vetoogjes meer ziet verschijnen. Wan neer het goed droog is, nog met benzi ne behandelen, zodat alle vet- en vlees- delen verdwenen zijn. Wanneer u met een figuurzaagje kunt omgaan, kan het zeer goed daarmee, omdat u dan een mooie gladde zaagsnee krijgt. Een zaag zoals de slagers gebruiken is voor dit fijne werk ondeugdelijk. Zwarte lijster. Wat is het verschil tussen een zwarte lijster en een merel? Is de mereld de donkerste lijstersoort? Merel en zwarte lijster zijn synoniem, ook wel gieteling genoemd. Het man netje is donkerder dan het wijfje. Het mannetje met oranje snavel en oogle den, het wijfje evenals de jongen bruin en gevlekte bovenzijde. In de steden noemt men ze ook wel huismerels. Lok roep: tjoek, tjoek, alarmroep: tjing- tjing-tjing. Huurverhoging. - Mijn huisbaas heeft mij bericht in februari dat ingevolge de door de regering toegestane geliberali seerde huurverhoging mijn huishuur per 1 april met 4 verhoogd zal worden. Het door mij bewoonde perceel is niet gesubsidieerd doch een z.g. vrije woning, gebouwd omstreeks 1924. Mijn vraag is: Hij wilde niet ingaan. Lucas 15 28. Heeft de oudste zoon aan Vaders no diging gevolg gegeven en is hij naar binnen gegaan? Aanvankelijk niet. Aanvankelijk blijft hij als de Farizeër spreken: „Ik dien" (vs. 29). Aanvankelijk voelt hij zich al leen maar knecht. Maar daarop? Daar op raakt de Vader immers het diepste aan, wat er in een mens maar aan te raken is. Hij noemt hem „kind". Het lied moet ook in hem wakker worden: Vader, Vader". Is dat gebeurd? Is de oudste zoon toen binnengekomen Of heeft hij in zijn weigering volhard en wilde hij niet ingaan Ik weet het niet. Maar het is Evan gelie, dat ik het niet weet. Ik mag het niet weten, juist niet, omdat de Farize- er in deze oudste zoon staat afgebeeld. Stel eens, dat Jefcus de gelijkenis zo had uitverteld: „En daarop ging ook de oud ste zoon naar binnen", dan had de Fa rizeër kunnen denken: „O, dan komt het dus, volgens Jezus, ook met mij tenslotte in orde en behoef ik me niet druk te maken". En stel eens, dat Jezus precies andersom geëindigd was: „Maar de oudste zoon weigerde naar binnen te gaan", dan had Jezus reeds bij voorbaat de bekering van de Farizeër uitgesloten. Geen van beiden kan Jezus verklaren en geen van beiden mag ik daarom weten. Maar één ding moet ik wel weten. Uit dit onzeker slot is wel iets met ze kerheid te concluderen. Het is dit, dat de bekering van de oudste zoon een veel moeilijker zaak is dan de bekering van de jongste zoon. Verlost te worden van je zonden, dat is gemakkelijker dan verlost te worden van je deugden. We blijven eerder bui ten het Vaderhuis als Farizeër dan als zondaar, als „braaf mens" dan als „slecht mens". Want wie zichzelf kent als mens, die alles verzondigd heeft, die behoeft maar één ding te doen: alleen maar terug te keren. Maar wie nog roemt in eigen voortreffelijkheden, die moet twee dingen doen. Hij moet terug keren, ja, maar voor alles zich zelf ver liezen. De Vader heeft de jongste zoon alleen te kussen. Maar hij moet de oud ste zoon eerst nog verbidden; en anders komt hij aan het kussen niet toe. Waar is uw plaats in deze gelijkenis? Moet ge eenmaal, of moet ge nog twee maal bekeerd worden? Zit ge al in het Vaderhuis aan de maaltijd, of doolt ge nog eigenzinnig buiten rond? Kust de Vader u reeds, of bidt Hij u nog? (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 28 mei4 juni 1968 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.13 4.34 9.44 10.00 Maandag 4.44 5.08 10.10 10.30 Dinsdag 5.14 5.39 10.44 11.04 Woensdag 5.47 6.06 11.22 11.36 Donderdag 6.18 6.39 11.55 Vrijdag 6.54 7.14 0.16 12.31 Zaterdag 7.35 7.56 0.58 1.15 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1