^[jjmeldtngsa fUfatans- iWaardlglTaden WASAUTOMATEN de speciaalzaak voor uw BRIL Centrale verwarming Van prullige koopwaar tot kwaliteitsprodukten HET STATUSSYMBOOL YERSEKE VAN OEVEREN N.V. WEMELDINGE KRUININGEN N.V. VAN OEVEREN Gas of olie RILLAND-BATH WAARDE Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Op 7 en 8 mei a.s. zal de bevolking in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Iedereen krijgt nog een per soonlijke oproeping. Bouw van woningen. Onderhandelingen hebben er toe ge leid, dat de twaalf woningen, die het Burgerlijk Armbestuur aan de Spoorlaan wil oprichten, zullen worden gebouwd door de plaatselijke aannemers L. Hui- bregtse en J. M. Hoogesteger. Het wach ten is nu op de premietoezegging van de minister. Burgerlijke stand. Geboren: Isabella, dv. Stoffel West- strate en Janna Geertruida Meijaard. Van het korfbalveld. Twee dagen korfbal leverden Volhar ding wel zeer tegenstrijdige resultaten op. Zaterdag boekten drie ploegen in de competitie even zovele nederlagen. De senioren gingen hard werkend, maar te onnauwkeurig spelend, met 63 ten on der tegen Olympia. Het eerste aanvals- vak wist zich te weinig kansen te schep pen en de eerste verdediging gaf tegen een zeer gevaarlijke Olympia-aanval te gemakkelijk kansen weg. Daardoor kwam Volharding met 20 achter. Jo Braam-Drjkwel verkleinde na een der de doelpunt van Olympia de achterstand tot 31. Kees Bakker maakte er 32 van en Olympia leek deze slag niet op te kunnen vangen. Volharding kon ech ter niet doordrukken en inplaats van gelijk werd het 42. Via 62 werd het door Klaas Moerland nog 63. De as piranten A verloren van Zuidwesters A uit Souburg met 21 en de aspiranten B moesten met 51 hun meerdere er kennen in Olympia A. Op tweede Paasdag pakte het echter anders uit. Met alle ploegen werd deel genomen aan de Togo-series te Goes. Het resultaat was 3 tweede prijzen en een eerste. De A-aspiranten zorgden voor een eerste prijs en zowel de seni oren als de B-aspiranten en de pupillen behaalden een tweede prijs. Een mooi resultaat. Zaterdag ontvangt Volharding Elto en na de 51 nederlaag, die men twee we ken geleden tegen deze ploeg leed, lijkt het onwaarschijnlijk, dat men ook maar één puntje uit deze wedstrijd zal weten te behalen. Het begint er voor Volhar ding wat. somber uit te zien. De A-aspi ranten krijgen Togo A op bezoek. Ze hebben de puntjes hard nodig en als ze hun best doen, zit er een kleine over winning in. De pupillen spelen uit te gen Blauw-Wit A en de uitslag zal niet ver van een gelijk spel liggen. Op Ko ninginnedag wordt een wedstrijd ge speeld tussen Volharding I en een vete- ranenploeg, als de oud-leden en oudere leden het tenminste niet laten afweten. We rekenen op hun medewerking. VOOR ALASKA CANDY MIELE A.E.G. UNILUX PHILIPS ENGLISH ELECTRIC Bel (01131) 1348 Voetbalnieuws. De wedstrijd welke Yerseke I tegen het Engelse Gailt Ford Electric F.C. speelde eindigde in een 11 gelijk spel. Yerseke II verloor met 40 van Ril- landia II. De A-junioren verloren met het kleinst mogelijke verschil van Krab- bendijke, 10. Zaterdag speelt Yerseke I thuis haar laatste competitiewedstrijd in de vier de» klas tegen Nieuwland. Vooraf speelt Yerseke II tegen Kapelle II. De A-ju nioren moeten naar Kloetinge en de pu pillen spelen thuis tegen Goes. Brandalarm. Zondagavond laat gaf de sirene brandalarm voor een brand in een land- bouwschuur in het Kaasgat. Ook de brandweer uit Kruiningen was gealar meerd, zodat de Yersekse brandweer niet in aktie moest komen. De schuur brandde geheel af. De schade wordt door verzekering gedekt. Keurtumen. Juist voor het ter perse gaan ver namen wij dat Jan de Wee in de natio nale keurploeg is opgenomen voor de wedstrijd tegen Denemarken. Verder vernamen wij dat V.Z.O.S. me dewerking zal verlenen aan de Kring Gala Uitvoering te Kapelle op zater dag a.s. Ook dit jaar feest. Wij vernamen van het bestuur van de muziekvereniging Mozart" dat men op zaterdag 31 augustus a.s. ter gelegen heid van het 80-jarig bestaan der ver eniging een groot marsconcours zal or ganiseren. Vermoedelijk zal men dit concours houden in enige straten in de Burenpolder. Verder zal in de avond uren een bekend jeugdkorps optreden, terwijl de dag wordt besloten met een show en taptoe door het tamboer- en trompetterskorps „Excelsior" uit Goes. In samenwerking met de feestelijkheden op zaterdag zal er ook op de vrijdag vooraf heel wat in Yerseke te doen zijn. Dan zal er een gedeelte van het nieu we sportpark aan de Hogeweg officieel worden geopend en zal er ook in het kader van „Zeeland Presenteert" nog het een en ander gebeuren. Voor dit al les worden thans de voorbereidingen ge troffen en vooral nu de Oranjevereni ging weer tot nieuw leven is gekomen zal het zeker lukken in Yerseke op 30 en 31 augustus een feest te organiseren. Veilig Verkeer. Aan het examen van de Prinses Bea- trixschool alhier voor het veilig ver keer slaagden alle kandidaten. Met lof slaagden Marius Pikard, Jan Tilman en Hanna Faasse. Verder slaagden St. v. d. Klei, Roswitha Corstanje, Janneke v. d. Klei, Aart v. d. Boogaart, Jan Bes jes, Wim van Gent, Anton de Bruin, Tonny Hartog, Yvonne v. d. Pol, Roos v. d. Ouden, Kees Schot, Niek Schipper, Ko Meulbroek en Bram Vermey. Paaswijdingsdienst. In de Ned. Herv. kerk werd eerste paasdag een wijdingsdienst gehouden, waarin voorging Ds. B. Zoodsma die sprak over het onderwerp „Een leeg graf en een vol hart". In deze dienst speelde de muziekvereniging O.K.K. on der leiding van de dirigent dhr. A. v. d. Cingel uit Goes enkele nummers, ter wijl zij voorts de samenzang begeleidde. Het Ned. Herv. Kerkoor, eveneens on der leiding van dhr. v. d. Cingel, zong enkele paasliederen. Het orgel werd in deze dienst bespeeld door dhr. C. Phi- lipse. Opening camping. Net voor de Paasdagen kon men al hier overgaan tot het openen van de tweede camping, de Camping Klein Stelle, door de combinatie Pieterse Hoogesteger. Deze camping staat bij het in oude stijl opgebouwde huis dat is in gericht als café-restaurant, waar voor al in dit weekend een grote drukte was. Begunstigd door het mooie weer heeft deze camping ineens bekendheid gekre gen. Vergadering. Op de algemene vergadering van de afdeling Wemeldinge van het Groene Kruis, welke slechts door een klein aan tal leden werd bezocht, gaf de penning meester een overzicht van het afgelopen jaar, dat kon worden afgesloten met een batig slot van 658,33. Het tekort dat in voorafgaande jaren werd ge maakt kon hierdoor worden verminderd. In de kascommisise werd benoemd dhr. L. Luteyn in de plaats van de aftreden de heer J. de Neef. Eierzoekwedstrijd. Traditiegetrouw werd voor de jeugd een eierzoekwedstrijd georganiseerd door de Wewico, hetgeen voor de jeugd al tijd weer een groot feest betekent. In het z.g. Blauw Huis van dhr. Gijssel, die dat hiervoor beschikbaar stelde, wa ren de eieren verstopt. Volgens op de eieren geplaatste nummers werden prij zen uitgeloofd in de vorm van waarde bonnen. Vele prijzen gingen hier naar de gelukkige vinders en vindsters. Jong Kerk. De afdeling Wemeldinge van de Jon ge Kerkgroep hield haar gezamenlijke maaltijd, die na hét winterseizoen ge organiseerd wordt: Tussen de maaltijd werd de avond gevuld met spelen. Te vens werd op deze laatste avond van dit seizoen afscheid genomen van de voorzitter, Ds. B. Zoodsma, die Wemel dinge als predikant gaat verlaten en zo ook de voorzittershamer van de afdeling inleverde. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in!de eenvoudigste als in de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Voetbal. Wemeldinge II had niet de minste moeite met Krabbendijke III en bond deze ploeg aan zijn zegekar. Met korf- balcijfers werd deze wedstrijd gewon nen, nj. 102. Krabbendijke, dat geen enkele vuist meer kon maken, nam dit sportief op en bleèf spelen tot de laat ste minuten. De doelpunten werden ge scoord als volgt: Dekker 4 x, Zuidwegt 3 x en Bakker, Steer en Vervenne elk 1 x. Eierzoekwedstrijd. Door de buurtvereniging „De Nijver heid" werd zaterdag voor Pasen een eierzoekwedstrijd georganiseerd voor de kinderen van 5 tot 15 jaar van de leden. De in vier groepen verdeelde kinderen, die elk een deel Van de buurt kregen te doorzoeken, kweten zich met veel enthousiasme van hun taak. De trakta ties aan het begin en het eind vielen er ook lekker in en het ijverige bestuur mag dan ook op een geslaagde wedstrijd terugzien. Brandweer rukte uit. Vorige week vrijdag werd de brand weer gealarmeerd voor een begin van brand in de schoorsteen van de smede rij Vercouteren. Toen de brandweer ar riveerde had men het brandje echter al in de hand en hoefde niet meer opge treden te worden. In de nacht van zondag op maandag wérden de brandweerlieden weer opge trommeld voor brand in een landbouw- schuur in een boomgaard in het Kaas gat. De schuur, waarin veel hooi en stro lag, was een gewillige prooi van de vlammen en brandde geheel af.' Vergadering N.C.V.B. Woensdag 10 april hield de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse bijeen komst onder leiding van de presidente mevr. Van der Lelie-van Esterik. Na UW ADRES VOOR IS: YERSEKE MODERNE UITVOERING Vraag vrijblijvend inlichtingen telefoon (01131) 1348 schriftlezing en meditatie van de presi dente, waren er nog enkele huishoudelij ke mededelingen. Als spreker voor deze avond was aanwezig dhr. Quaak, adj.- directeur van de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes te Goes, die sprak over het onderwijs in deze tijd, toegelicht met dia's, waarna mej. De Vries nog voor lichting gaf in het bloemenschikken. De heer Quaak sloot de avond met dankge bed. De volgende vergadering zal ge houden worden op 15 mei a.s. Opbrengst collecte. De Simavi-collecte heeft in deze ge meente opgebracht 265,86. Tanker vastgelopen. In de nacht van woensdag op donder dag is de Griekse tanker „Athons" vast gelopen op de vooroever van de zeedijk voor Bath in de Westerschelde. De tan ker, die 13.500 ton meet, werd in de loop van de nacht vlotgetrokken door vier sleepboten, die hun ligplaats had den in de Bocht van Bath. Twee daar van hadden de Griek eerst door het Nauw van Bath geloodst. Van de kant van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" zijn donderdag pei lingen aan de vooroever verricht om na te gaan of er schade is veroorzaakt. Of dat zo is, was donderdag nog niet be kend, maar wel heeft men via bemidde ling van de rechter-commissaris maat regelen getroffen om het waterschap voor financiële schade te vrijwaren. Aanrijding. Dinsdagmiddag is bij café „Zeeland" te 14.30 uur een vrachtwagen met oplegger tegen een stilstaande lege tankauto gereden. De vrachtwagen liep zware schade op, de tankauto werd licht beschadigd. Het verkeer liep 15 mi nuten vertraging op. Het ongeluk ge beurde toen de chauffeur van de met aardappelen geladen vrachtwagen met aanhanger, P. W. uit Amsterdam, te laat remde voor de in verband met werkzaamheden aan de weg stilstaan de tankauto, bestuurd door T. v. d. A. uit Arnhem. De motor van de vracht wagen kwam op de kraan van de tank auto, waardoor het motorblok naar bin nen werd gedrukt en de cabine scheur de. Jeugddienst. In de jeugddienst op zondag 21 april, waarin de heer Allewijn uit Middelburg zal voorgaan, zal 't Kerkkoor van Krab bendijke medewerking verlenen. GOED JAAR VOOR VLIEGENDE SCHOTELS Het jaar 1967 was een goed jaar voor hen, die aan het bestaan van vliegende schotels geloven. Volgens een medede ling van de Britse minister van defen sie in antwoord op een vraag uit het Lagerhuis waren er dat jaar bij het mi nisterie 362 meldingen van UFO's bin nengekomen. Unidentified Flying Ob jects (niet-geïdentificeerde vliegende voorwerpen)kortweg UFO's is de naam die men thans in de kringen van de se rieuze waarnemers algemeen gebruikt voor allerlei verschijnselen in het lucht ruim, waarvoor de waarnemer niet aan stonds een verklaring kan geven. De minister had tevens een statistiek je bij de hand dat het aantal meldingen bij zijn departement sedert 1959 bevat, toen men met de verzameling yan gegevens begon. Daaruit blijkt, dat in 1967 meer waarnemingen van UFO's werden ge daan dan in de zeven voorafgaande ja ren tezamen. Elke gemelde waarneming werd onderzocht. In verreweg het groot ste aantal gevallen bleek zij terug te voeren op vliegtuigen, satellieten of de len daarvan. Maar er bleven toch in to taal 84 gevallen over, waarin men geen redelijke verklaring van het verschijnsel kon geven. Dat zouden dus nog vliegen de schotels geweest kunnen zijn, bemand door Marsmannetjes of anderszins (DIA) MADE IN JAPAN Een lekkende vulpen of een weigeren de aansteker was enige tijd geleden vol doende om vrienden en kennissen de kreet „Made in Japan" te ontlokken. Men vond de produkten uit Japan door gaans nog niet eens de lage prijs waard en beschouwde deze als minderwaardige imitaties van de westerse. Tegenwoordig heeft diezelfde opmer king de tegenovergestelde betekenis. De Japanners produceren thans horloges, transistorradio's, grote en kleine tele visietoestellen, motorfietsen en olietan kers van driehonderduizend ton, om maar enkele van hun paradepaardjes te noemen. Zij hebben thans een uitsteken de naam. Hoe is die ommekeer tot stand geko men De eerste buitenlandse handelaren die in het midden van de negentiende eeuw naar Japan kwamen, bezaten weinig fi nanciële middelen. Zij waren er op uit om snel en gemakkelijk geld te verdie nen. De Japanners, die totaal onbekend waren met de grillen van de exporthan- del, kwamen al spoedig tot de gedach te, dat de westerse wereld slechts de goedkoopste en meest prullige goederen wilde hebben. De talloze, vaak in aller ijl opgezette fabrieken produceerden ar tikelen, welke ook in de ogen van de Japanners gewoon als rommel konden worden beschouwd. In Japan, zo schrijft Het Beste van april in een reportage over dit export land bij uitstek, wonen honderd miljoen mensen op een oppervlakte, die slechts elf maal groter is dan ons land. Het heeft weinig andere hulpbronnen tot zijn beschikking dan regenval en mankracht. Toen de nederlaag van het land in 1945 een feit was, stond men voor de gigan tische taak om de bestaande industrie- en, die voornamelijk voor oorlogsdoel einden hadden gewerkt, op meer con structieve wijze denstbaar te maken aan het land. De circa 500.000 Amerikanen en hun gezinnen, die na de capitulatie voet aan wal hadden gezet, hadden weinig ge legenheid hun soldij te besteden. Slim me Japanners, die de welvoorziene le- gerwinkels zagen, lieten geen tijd ver loren gaan. Weldra begonnen de door de oorlog gehavende fabrieken, mooie textielwaren, verrekijkers en camera's van een uitzonderlijk hoge kwaliteit te produceren. Weinig mensen hadden tij dens de oorlog beseft, hoe goed bijvoor beeld de Japanse lenzen waren. Het Ja panse oorlogsapparaat had er gedurende de oorlog een enorme behoefte aan. Na de capitulatie moest de Nikon Company, de grootste lenzenfabriek van Japan, on geveer25.0QO arbeiders, die aan oorlagS- contracten werkten, ontslaan. Men kreeg van de bezettingsautoriteiten echter de kans om weer mensen aan te trekken en produkten voor vreedzamer doelein den aan te maken. Spoedig kwamen de eerste Nikon ca mera's op de markt, die samen met ver le andere merken, hun niet meer te stui ten opmars over de hele wereld begon nen. De concurrentie met Duitsland, een van de weinige landen met een grote naam op het gebied van de optische in dustrie, is nog steeds in volle hevigheid aan de gang. In Het Beste komen nog een groot aantal belangrijke feiten aan de orde, zoals de voor ons westerlingen welhaast onbegrijpelijke goede samenwerking tus sen regering en industrie, evenals trou wens de saamhorigheid tussen de ver schillende industrieën onderling, die meer als een team dan als conurrenten werken. Japan kent voorts de zogenaam de „kwaliteits-controlekringen", waarin werkers van hoog tot laag zijn verte genwoordigd en die een belangrijk aan deel leveren in de handhaving van de kwaliteit van het produkt. De man (of de vrouw) aan de lopende band heeft in Japan dezelfde stem als bij ons een zwaar betaalde efficiency-expert. De ontwikkeling van de Japanse in dustrie is allerminst ontbloot van de spreekwoordelijke oosterse wijsheid. Wijsheid, die thans door de industrie- en uit het westen, met behulp van stu diereizen en zakentrips, langzamerhand wordt begrepen. door GERRIT FRANS SEN 14) Hij lachte zachtjes voor zich heen. „Eigenlijk ben ik zaterdags een lui lak. Voor tienen ben ik doorgaans niet beneden. Maar komende zaterdag ben ik matineus. Negen uur? Half tien? U mag het zeggen. Zal ik u halen?" Ze schrok. „Nee... ik loop wel de laan uit ze wees naar achteren die kant uit.... Eh... half tien. Ran dat?" „Reken maar, juffrouw Overvest.... Leuk, dat u mee doet. Let eens op mijn woorden: we maken er eeneen moorddag van. Dat doen we!" HOOFDSTUK VII Een leuke dag, een leuke jongen, maar. Het werd een moorddag voor Hennie Overvest, die in haar hele leventje mis schien nog maar enkele keren in een auto had gezeten. Nu zat ze prinsheer lijk naast haar keurige overbuurman, die honderduit vertelde over de zaak, grapjes maakte over klanten, historie tjes vertelde uit zijn schooljaren, en pas sant het meisje wees op bezienswaardig heden, die ze op hun rit passeerden. Ze waren op de vrij stille zaterdag morgen de stad uitgereden. Terwijl ze achter zich nog de lange spits van de kerktoren konden zien, had de jongen gevraagd: „Bepaalde verlangens, juf frouw Overvest? Dan hebt u nu gele genheid om ze naar voren te brengen. Dit is uw dag vandaag. U mag zeggen, waarheen u wilt". Maar Hennie vond het al machtig leuk om een hele dag uit te zijn in een auto. Waarheen, dat kwam er voor haar minder op aan. Dat laatste zei ze dan ook. „Dan duiken we Brabant in", beslis te hij. „Altijd mooi en niet overmatig druk. We rijden even via Gouda, dan kan ik op kantoor gelijk de post mee nemen. Dat wil vader graag. Voor de rest kunnen we doen en laten, wat we willen". Een half uurp later hadden ze Gouda achter zich. Hij zei: „We rijden langs Rotterdam en Dordrecht. Via de Moer dijk duiken we Brabant in. Waar het u voldoende interssant lijkt, zegt u het maar, daar drinken we dan koffie". Dat deden ze in een klein dorpje, vlak bij de Moerdijk. En ergens in een der mooie plaatsen van Brabant genoten ze van een uitgebreid diner. Een paar keer had Hennie geprotesteerd, maar de jongen had ieder bezwaar van de hand gewezen. „Juffrouw Overvest, u bent vandaag geheel mijn gast. Persoonlijk beschouw ik dit als een groot voorrecht. Ik wil, dat u een goeie indruk van me krijgt, begrijpt u?" Hennie werd er soms wel eens ver legen onder. Enigèzins benauwd dacht ze: Op de terugreis zal hij wel een ze kere tegenprestatie verwachten. Hij zal me wel een zoen willen geven. Daar kan ik moeilijk bezwaar tegen hebben. Och, wat geeft het eigenlijk? We zijn toch zeker maar eens in ons leven jong? Hij is een vlotte, gezellige jongen. En knap ook. Nu, bij daglicht, valt dat veel be ter op. Na het eten reden ze verder. Hennie vroeg één keer, een beetje bangelijk: ,,U gaat toch niet te ver? Ik wil niet te laat thuiskomen, begrijpt u?" Hij lachte. „Maakt u zich maar geen zorgen. U mag zelf bepalen, hoe laat u weer thuis wilt zijn. En dan kunt u er op rekenen, dat we er ruimschoots op tijd zijn". Om drie uur reden ze door een dorp, waar kermis was. Draaiorgelklanken kwamen hen door het half geopende raam tegemoet. Ze keken elkander aan. „Zullen we eens even gaan kijken?" Zijn enthousiasme werkte aanstekelijk. „Top, dat doen we". Gert Velderenbos zocht een geschikte parkeerplaats. Hennie stapte uit, haar benen strekkend, terwijl hij de portie ren sloot. „Eigenlijk doe ik nu iets, wat ze thuis maar zo-zo vinden", legde hij uit, toen ze het dorp inliepen. „Vader is in die dingen een beetje puriteins. Trouwens, mijn moeder ook. Dat ik kan dansen, vinden ze ook niet helemaal in de haak". Hennie knikte begrijpend. „Dat komt dan wel een beetje met ons overeen. We zijn Hervormd". „Wij ook. Vader was in Gouda kerk voogd". „O". „Och, wat steekt er eigenlijk voor kwaad in, niet? We bekijken het alleen maar eens en misschien gaan we ergens in, als het u lijkt tenminste. En dan rijden we weer verder. Overdat zit er tenminste, dat vind ik geen kwaad in. Het is immers een soort volks feest?" „Ja, maar 's avonds wordt er veel ge dronken en dan ontstaan er wel eens vechtpartijen. Je leest het een enkele keer". „Daar houd ik niet van. Ik houd he lemaal niet van kroeglopen. Alleen dan sen, dat doe ik graag. En u, juffrouw Overvest?" „Zegt u alstublieft gewoon Hennie. Dat ge juffer..." „Als het mag, wat graag, Hennie^ Ik heet Gert, dat weet u... dat weet^ je, hè? Wil je wel geloven, dat het me net is, alsof ik je al jaren ken?" Hennie giechelde. „Geloof ik niets van". „Heus waar. Ik eh... eigenlijk ben ik verlegen. Vader zegt: te verlegen. Van de week, toen u 's avonds met uw zusje meereed... ik stond verbaasd over m'n eigen durf. Een jaar geleden zou ik voor zoiets de moed niet gehad hebben. We hadden kennissen in Gouda. Zaken vriend van vader, zal ik maar zeggen. We kwamen geregeld bij elkaar over- huis. Bij Boorneberg zijn twee dochters, Emmy en Truus. Beiden erg gedistin geerd. Zoals jij. Echte dametjes. In hun bijzijn was ik altijd erg verlegen, dan voelde ik me kleuren. En zij lachten me uit". „Dat was niet aardig". „Nee u... jij zou het niet doen, ten minste, dat denk ik. Jij bent zo heel an ders". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1968 | | pagina 2