IVOROL HIJ haatte niet NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT WILT U DRUKWERK VAN DER PEYL OVERDENKING 34STE JAARGANG No» 46 12 APRIL 1968 Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Voor BabyULliJ de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Vele keren is Dr. Martin Luther King al aangevallen door Amerikaanse neger haters. Hij heeft ze niet kunnen tellen, de vuistslagen, de kastijdingen met stok ken en stoelen, de onbeheerste trappen in rug en lendenen. Een viertal malen is hij heel ernstig mishandeld, drie keer is er een bomaanslag gepleegd op zijn huis en eenmaal werd zijn woning volledig verwoest. Eenmaal is hij in de borst ge stoken met een mes. Dagelijks vond hij dreigbrieven tussen zijn post, waarin niet alleen hijzelf, maar ook zijn vrouw en zijn kinderen met de vreselijkste gru welen werden bedreigd. En 16 maal is hij gearresteerd. Hij is ook niet de eerste predikant die door het misleide gepeupel werd ver moord. Als de Amerikaanse racisten hun zin niet langs legale weg kunnen doordrukken en een negerleider succes boekt met zijn pogingen om zich aan de blanke onderdrukking te ontworstelen, zijn er altijd wel heethoofden te vinden die de vervaarlijke tegenstander uit de weg willen ruimen. Zelfs blanke predikanten die hun stem verhieven tegen de blanke terreur tegen de negerbevolking, werden neergeknald. Wij herinneren ook aan Ds. James J. Reeb uit Boston, die met twee andere blanke dominees de vreedzame mars meeliep van Selma naar Montgomery. Vier blanke toeschouwers sloegen hem dood en verwondden zijn ambtsbroeders ernstig. Noord-Amerika is nog niet zo ver schrikkelijk beschaafd als wij soms den ken en hopen. Het is maar nauwelijks de prairiewetten van het wilde westen te boven en voor menigeen geldt nog steeds, dat de kogel het laatste woord heeft. Wie geen woorden meer vindt, om zijn standpunt aan een ander op te drin gen, grijpt zijn geweer en schiet de las tige opponent overhoop. Het is een men taliteit, waarvan wij ons geen voorstel ling kunnen maken. De meeste mannen, zelfs veel vrouwen, bezitten er wapens. Het aantal moorden is er ontelbaar. De werkelijke motieven blijken heel vaak onbetekenende wissewasjes te zijn. En in zo'n onbehouwen werelddeel vol egoïsten, alleen maar vervuld van hun eigen geldzucht en hun gelijk, him ja loezie ten opzichte van anderen en hun verwrongen kijk op mensen die er an ders uitzien dan zij zelf, in die wereld leefde een negerleider die de geweld loosheid predikte en in praktijk bracht. Hij kwam pas in het wereldnieuws, toen hij in 1955 een staking voor bus passagiers afkondigde in Montgomery (Alabama). Daar was de kleurlinge me vrouw Rosa Parks door de politie ge arresteerd, omdat zij haar (betaalde) eerste-klasplaats in de bus niet wenste af te staan aan een blanke. Maar me vrouw Parks had die dag pijn in haar voeten en kón niet meer staan. De ge kleurde bevolking boycotte de autobus sen. Een groot deel van de inkomsten van de maatschappij viel weg. Blanken rosten negers af, maar de bus kreeg geen passagier méér. Martin Luther King werd opgesloten, maar de bussen bleven leeg rijden, met slechts de wei nige blanke passagiers. Tenslotte sprak het federale hof zich uit: de rassenschei ding in de bussen was ongrondwettig. Het Amerikaanse Hooggerechtshof be krachtigde de uitspraak. Na die dag konden de negers in de bus zitten waar zij wilden en golfde de naam van de ne gerdominee door de hele wereldpers. In een wereld vol geweld weigerde Ds. M. L. King geweld te gebruiken en te laten gebruiken. In het egoïstische Ame rika vol haat weigerde hij te haten en te laten haten. De vuistslagen in zijn gezicht heeft hij zwijgend geïncasseerd, de schoppen en trappen heeft hij aanvaard, de ver woesting van zijn huis bracht hem niet tot andere gedachten. „En als wij zelf onze geweldloze strijd niet winnen, zul len onze kinderen hem winnen", zei hij telkens weer. Zijn kinderen, zijn volgelingen, zullen het uiteindelijk wel kunnen winnen. Zelfs in het voormalige maar nog altijd wil de westen. Maar er zal veel tijd mee heengaan en er zal nog veel bloed vloeien (Nadruk verboden) DE MAGERE KATTENMEPPER De officier had nogal onverschillig een lange tenlastelegging afgerateld als een wat versleten saffier van een iets te snel draaiende grammofoon. Er kwam een bijtende hond in voor en een gesla gen jongetje, zodat wij een onbehouwen bruut voor het hekje verwachtten. In- plaats daarvan verscheen een beetje be deesd een uiterst tengere, als ambtenaar vermomde figuur. „U bent wel een beetje tekeer gegaan die nacht, hè?" vroeg de politierechter. „Jajaja", teemde de schriele gedaan- MODERN EN SIERL'JK KAPELLE TEL. (01102) 1223 te. „Ik begrijp nog niet hoe ik dorst, tegen zo'n grote jongen". „Hoe kwam het dan tot die vechtpar tij?" „Tjaja, ik had een heel mooi luikje gemaakt, hè. Dan hoefde ik niet midden in de nacht m'n bed uit". „Ik bedoel hoe u slaags raakte met die jongen". „Ja, dat vertel ik u. Ik slaap zo moei lijk weer in, als ik eenmaal m'n bed ben uit geweest, hè. En om nou niet elke nacht gewekt te worden door onze poes als die naar buiten wil, had ik een mooi luikje gemaakt in de keuken. Dan kon Mimi d'r uit en dan kon Mimi d'r weer in ook". „Maar die jongen..." „Die jongen niet. Maar op een kwaaie nacht werd ik wakker. M'n vrouw was er niet en op haar plaats voelde ik toch haren. Krijg ik opeens een krabIk word klaar wakker, hè. Ja, en toen za ten er wel zes katten op m'n bed en nog een zevende op m'n nachtkastje. Er wa ren vijf katers op Mimi afgekomen en door dat luikje heen gestapt". De heren aan de groene tafel deden moeite ernstig te blijven kijken. Dat lukte korte tijd, tot de schriele verdach te uitvoerig uitlegde hoe hij met blote benen uit bed stappend uitgleed in iets, dat hij volledigheidshalve bij de naam noemde. „En toen moest ik eerst nog m'n voe ten gaan wassen, hè". De getergde ambtenaar bleek ten ein de raad zijn buldog uit zijn mand te hebben gehaald om een fikse opruiming te houden onder het kattenvolk. Maar in zijn radeloosheid had hij vergeten de buitendeur open te zetten, zodat de ka ters wel alle kamers in en uitraasden, maar geen enkele uitweg vonden. De kinderen werden wakker en begonnen te gillen, de hond blafte oorverdovend, de katten jammerden in doodsnood en de zenuwachtige heer des huizes bonkte met een stoel op alles wat bonken kon. „Ja, en toen werden m'n buren wak ker", besloot hij. „Wat een wonder", klonk het terug. „Tja, en de buren links hebben een zoon en die werd toen gestuurd om te gaan kijken. Maar die schold me uit voor kattenmepper, hè. Tja, toen heb ik in m'n zenuwen zeker nog geslagen ook". Het zoontje moest voorkomen. Een boom van een vent stapte het zaaltje binnen en verduisterde ons uitzicht op de groene tafel. Een paar kolossale vuisten omklemden het hekje, zodat het oude eikenhout kraakte. Het klopte, hij was het kind van de familie d. J., 22 jaar, beroep bankwerker. Pa had hem wakker gemaakt, omdat hij hoorde dat er onraad was bij de buren en hij moest maar eens even gaan kijken, omdat pa niet durfde. „Nou, ik klopte en toen de achter deur eindelijk open ging, stoven er zo een stel katten en een schuimbekkende buldog langs m'n benen. En buurman maar hitsen: pak ze, pak ze dan. Maar mijn Bromsnor was er bij, dat was die mooie witte, dus ik zei gelijk dat ie z'n kakement moest houden en dat ik 't an ders dicht zou spijkeren. Maar toen kreeg ik gelijk een pats van die mieze rige tuinkever. Nou had ik 'm gelijk kunnen verpletteren, maar dat wou ik niet. Ik zei allenig dat ie een katten mepper was. Maar toen kwam die bul dog terug en beet me in m'n schenen". De getuigen bleken het niet met el kaar eens te zijn over het aantal slagen dat er aan de achterdeur was uitgedeeld. Alleen het aantal hondebeten stond vast, omdat de politie het aantal beenwonden had kunnen tellen. Daarvoor werd de eigenaar aansprakelijk gesetld, evenals voor één klap die hij toegaf. Gezien de omstandigheden en de krachtsverhou ding bleef het bij 60,of 12 dagen. „Maar 't is niet eerlijk", zuchtte de geplaagde ambtenaar. „Die zelfde knaap heeft ook al 'ns een heel nest katte- jongen door 't luikje naar binnen gescho ven toen ze d'r af wilden bij hem thuis. En Mimi komt uit d&t nest!" „Moet je 'n kater nemen, man", zei de bokser, „dat deden wij ook daarna". (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Adres. Wat is het adres van de voetballer Johan Cruyff? U kunt Johan Cruyff bereiken via de voetbalclub Ajax, Middenweg 401, Am sterdam. Pyras jaspinico. Een aantal jaren geleden verplantte ik een grote pyras jaspinico. Hij had toen al verscheidene jaren goed gebloeid en hij verhuisde naar een lichtbeschaduwde plek. Sedert dien krijg ik wel knoppen, maar geen bloemen. Bij sommige knoppen komt de rose kleur door, doch alles valt af vóór de bloem gevormd is. Ik mest uiterst weinig. De struik wordt ieder jaar for ser en ziet er zeer gezond uit. Wat moet ik doen om er bloemen aan te krijgen? Vermoedelijk is de struik tijdens of na het verplanten niet gesnoeid, met ge volg eerst een sterke teruggang en la ter doorgroeiend en een dichte struik vormend. Voor het vormen van bloemen is licht nodig en natuurlijk ook voedsel, hetzij door middel van stalmest, com post of kunstmest. De plant schijnt niet voldoende licht en kracht te hebben om de gevormde knoppen uit te laten groei en. Dun de struik flink uit, dus niet in korten, want dan wordt deze nog dich ter, waarbij alle zwakke scheuten ver wijderd worden en alleen de sterke blij ven zitten. Er zit toch geen meeldauw in, waardoor de knoppen verdorren? Geef tevens een flinke bemesting in een geul rondom de plant. De plant heet te genwoordig chaenomelis-jap. Rookhinder. Er woont een dame bij mij boven die overmatig veel rookt. Het hele huis ruikt ernaar. Daar ik zelf niet rook, heb ik daar nogal hinder van, rookverdrijvers helpen niet, kaarsen vind ik te gevaarlijk. Wij kunnen u niet beter aanraden, dan een ventilator te laten aanbrengen in het trappenhuis of de benedengang, hoe dichter bij de bovenwoning, hoe beter. Als daar geen buitenmuur is, dan kan er eventueel een leiding naar de zolder, maar dat kan de uitvoerende vakman het best beoordelen. „Weer" in hout. Hoe krijg ik „het weer" uit hout? Met bijt- of andere middelenis dat er niet uit te krijgen. Indien mogelijk af schaven tot het hout weer blank is. Kan het niet geschaafd worden, dan moet u proberen het hout met een stuk glas of iets anders af te krabben, mits het niet te diep zit, want dan is dat met afkrab ben niet mogelijk. Als het mooie stukken zijn, haal er dan een vakman bij. „Lachende" klokjes. Het valt mij op dat in een klokkenwinkel van de uitgestalde horloges, klokken e.d. vaak de wijzers op 10 voor 2 of 10 over 10 staan. Waarom juist deze beide tijden? Ik ben er erg nieuwsgierig naar, hoe dat zit. Inderdaad, u heeft het heel juist op gemerkt: de klokjes en horloges in de winkels staan vaak op 10 voor 2 of op 10 over 10. Dit heeft een psychologische oorzaak: in deze stand n.l. vormen de wijzers op het klokje een lachend ge zicht! Of het veel succes heeft bij de verkoop zult u eens aan uw winkelier moeten vragen, wij durven hier verder niets over te zeggen... POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Bevoordeelden. Wij zijn een gezin zonder kinderen. Ik bezit een levensver zekering. Indien wij gelijktijdig komen te sterven, hoe wordt dan het kapitaal verdeeld? In de polis staat, de erfgena men van de verzekerde zijn de bevoor deelden. Kunt u dat eens duidelijker uit leggen Bij eventueel gelijktijdig overlijden van u en uw vrouw wordt het verzekerde bedrag uitgekeerd aan de erfgenamen van de man, daar hij de verzekerde was. Die erfgenamen zijn in eerste instantie ouders, broers of zusters en daarna ne ven en nichten. Maar wenst u dat de naaste familieleden van uw vrouw in aanmerking dienen te komen vóór uw neven en nichten, dan dient u een des betreffende clausule in uw polis te la ten opnemen. Wij adviseren u over deze zaak u te richten tot uw verzekerings agent. Stekken. Welke bloeiende heester kan ik door stekken vermeerderen Wat is de beste tyd hiervoor en kan het ook met coniferen zoals thuya's? Er is verschil in tijd, n.l. winterstek (twijgstek) en zomerstek (bebladerde stek). Winterstek: late najaar tot vroe ge voorjaar. Buiten stekken: rozen (on derstammen), buddleia, comus alba, co- toneaster, deutsia, forsythia, karvia lo- nicera, philadelphus hybr. (jasmijn), po- tentilla, ribes, sambrus (vlier), spirsea, tamarix, weigelia. Zomerstek van rijpe eenjarige scheuten. Daar ze bebladerd zijn, heeft men hiervoor glas nodig om het setrke uitdrogen te voorkomen: spir- maea, clematis, magnolia, rhododen drons, azalea, barberis buddleia, calli- carpa, calluna, forsythia, hortensia, ker- sia, akimmia. Oogstek: aristolechia, buddleia, cytisius, lhaenomeles, nibisons, wisteria, rhus. Coniferen: chamaecypa- ris, taxus, juniperus, thuija, liefst in koude bak onder glas. Thuija gaat beter met afleggen. Vruchtgebruik. Mijn vader trouwde enige jaren geleden voor de tweede keer op huwelijkse voorwaarden. Het tweede huwelijk bleef kinderloos, terwijl uit het eerste huwelijk vier kinderen werden ge boren, die hun moeders deel ontvingen. Na het overlijden van vader bleek, dat hij aan zijn tweede vrouw het recht van vruchtgebruik had gegeven over zijn huis en inboedel. Inmiddels is de tweede vrouw elders opgenomen en het huis, dat in behoorlijke staat was, werd door haar verhuurd, terwijl zij de inboedel verkocht. Zij is echter helemaal in de war en is niet in staat het huis te on derhouden. Mag dit maar zo, hoe moe ten de kinderen in dit geval handelen? Kunnen zij het huis, hoewel zij daartoe niet genegen is, op haar kosten laten herstellen? Zij ontvangt wel de huur penningen doch het huis laat ze maar verwaarlozen. Uw stiefmoeder heeft als vruchtge bruikster een recht op dit vruchtgebruik naar eigen goeddunken in te richten doch zij heeft wel de verplichting brj het ein de van het vruchtgebruikw de betref fende zaken wederom op te leveren in de staat waarin zij werden ontvangen. Indien uw stiefmoeder inderdaad, zoals u stelt, helemaal in de war is dan ver dient het wellicht aanbeveling haar on der curatele te laten stellen. Ook kan een bewindvoerder worden benoemd wel ke haar zaken behartigt. Tot slot be staat nog de mogelijkheid dat door de making van uw vader de legitieme por tie der kinderen werd bekort. De kin deren kunnen hiertegen opkomen. In dien het belang waar het hier om gaat genoeg is adviseren wij u een advokaat te raadplegen. Gezoem. In onze kamer is soms een gezoem van elektriciteit (vaak bij de schakelaar) te horen. Door tegen het kozijn te duwen verdwijnt het geluid meestal, maar na verloop van tijd komt het ook wel eens terug. Dan maar weer een duw ertegen. Wat is dit? Is dit ook gevaarlijk Er kunnen verschillende oorzaken zijn. Een transformator van de huisschel b.v. zoemt altijd, omdat de wisselstroom de ijzeren kern iets in trilling brengt. Dit is normaal en kan geen kwaad. Komt het geluid van een bepaalde leiding, dan schuilt de oorzaak in het buizennet. U kunt de herkomst lokaliseren, door ge deelten van het net eens even stroom loos te maken (beurtelings de zekerin gen los en vast te draaien) en in het laatste geval eens tegen de buizen te tikken. Tenslotte kan een schakelaar het geluid maken. Dan is het zaak deze di- rekt te vervangen, omdat deze defekt is en er vonkvorming plaatsvindt. De Jong. Kunt u mij het adres ver schaffen van Dr. L. de Jong, de deskun dige van de oorlogsdocumentatie, die ook veel voor de televisie spreekt? Het adres van Dr. L. de Jong is: Van Eeghenstraat 53, Amsterdam. Groente. Hoe lang kan groente in de weck goed blijven? Als de flessen goed dicht blijven, de kleur van de weck niet verandert en de inhoud fris ruikt, kunt u de groenten wel een paar jaar bewaren. Langer is niet aan te bevelen, omdat de kwaliteit toch achteruit gaat. Gerechtskosten. Als iemand voor de rechtbank moet verschijnen en hij laat zich bij verstek veroordelen wegens autorijden zonder belasting en verzeke ring en hij wordt b.v. veroordeeld alleen voor een geldboete, ongeacht hoe groot, moet hij dan ook de gerechtskosten be talen Wij nemen aan dat uw vraag op het Nederlandse recht betrekking heeft. In Nederland wordt men niet veroordeeld in de kosten van een tegen de veroor deelde gevoerd strafproces. van PRIMA KWALITEIT met KORTE LEVERTIJDEN en BILLIJKE PRIJZEN Dan is er ook voor u maar één drukkerij Hij werd toornig en wilde niet ingaan. Lucas 15 28a. Hij werd toornig en wilde niet ingaan. In het Vaderhuis branden de lampen. In het Vaderhuis is feest. Er klinkt mu ziek. Er is een maaltijd aangericht. En één plaats is ledig. Dicht bij Vader. Aan Vaders rechterhand. „Maar hij werd toornig en wilde niet ingaan". Dat is de ergernis van de Farizeër. Om dat helder te zien, moet ge de eerste verzen van Lucas 15 maar eens lezen. Daar murmureren de Farizeërs tegen Jezus, omdat Hij met de zondaren eet. Hun ergernis geldt de maaltijd. Hun erger nis is nog niet, dat Hij de zondaren ver geeft, maar dat Hij hen ,,zo maar" ver geeft, dat Hij hen eerst niet roept tot wetsvolbrenging. En in dat licht staat het hier: „Hij werd toornig en wilde niet ingaan". De oudste zoon is boos, niet omdat Vader zijn broer weer opneemt dat kon wel niet anders maar omdat Hij hem niet eerst bestraft en op zijn plicht wijst, om dat hij er direkt zo'n feest van maakt. Zijn toorn geldt... de maaltijd. Hoe fel toont Jezus hier aan de Fari zeër diens zelfportret. Hij dwingt hem eerst tot luisteren. „Ja, ja", knikt hij, als Jezus hem vertelt van de verloren zoon, „heel juist, zo zijn de zondaren, zulke alles verbrassende, bij de zwijnentrog behorende verloren zonen". Maar dan vertelt Jezus door. Hij vertelt van de wederkeer en van de maaltijd. En kijk, nu wordt de Farizeër wrevelig en toor nig. Maar dan gaat Jezus die toornende Farizeër ook nog sprekend in het ver haal voegen. In die oudste zoon. Al luis terend naar Jezus luistert hij nu naar zichzelf. En al toornende ziet hij nu zijn eigen beeld. En... „Hij werd toornig en wilde niet ingaan". De Farizeër wil alleen de verdiende maaltijd. Hij ergert zich aan de genade. Daarom kent hij Vader niet en tevens de weelde van het Vaderhuis niet. Nergens in deze gelijkenis zegt de oudste zoon dan ook: Vader. Hij zegt alleen: „Ik dien". Bij Vader thuis is hij verder van Vader af dan de verloren zoon bij de zwynentrog. (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 14—20 april 1968 Vrijdag 19 april: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. vjn. n.m. v.rn n.m. Zondag 4.20 4.46 9.58 10.14 Maandag 5.00 5.26 10.35 10.51 Dinsdag 5.42 6.13 11.11 11.35 Woensdag 6.28 6.58 11.57 Donderdag 7.16 7.45 0.21 12.45 Vrijdag 8.07 8.41 1.08 1.40 Zaterdag 9.17 9.52 2.19 2.55

Scheldebode | 1968 | | pagina 1