^Wmeldingse '^{Jjatans- BAAVENSI IVOROL DO de speciaalzaak HET STATUSSYMBOOL HET BEHOUD VAN UW TANDEN veor uw BRIL •«•••••«••••e Purol hpuddt h id RILLAND-BATH HANSWEERT BURGERLIJKE STAND Predikbeurten Dene rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur De Dorpsstraat. De Dorpsstraat te Wemeldinge en de omgeving van de Hervormde kerk zijn door de ministers van recreatie, cultuur en maatschappelijk werk en van volks huisvesting en ruimtelijke ordening eni ge tijd geleden aangewezen als be schermd dorpsgezicht in de zin der mo numentenwet. Voordat een dergelijke aanwijzing tot stand komt krijgt de gemeenteraad ge legenheid zijn mening naar voren te brengen. Destijds besloot de Wemeldingse raad met algemene stemmen te adviseren de Dorpsstraat met omgeving niet als be schermd dorpsgezicht aan te wijzen; men wilde particuliere eigenaren niet in hun eigendomsrecht beperken. In af wijking van het advies van de raad, wij kunnen wel zeggen tegen de zin van de raad, is de aanwijzing toch tot stand gekomen. In de raadsvergadering is er gemop perd en gevraagd of het nog mogelijk was de aanwijzing ongedaan te maken. B. en W. hebben toen gezegd, dat zij in een volgende vergadering deze kwestie opnieuw aan de orde zouden stellen. Op 27 februari 1968 is deze toezegging ge honoreerd. Namens het college heeft de burge meester eerst het woord gevoerd. Hij wilde de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht vooral zien in relatie tot 't voortschrijdende verval van de Dorps straat. Reeds lang voor er sprake was van de monumentenwet is er over de mogelijkheden en de noodzaak tot. vnor- dig dan normaal, omdat de ministers de gelegenheid moeten hebben de plannen te beoordelen. B. en W. hebben bij de stedebouw- kundige er op aangedrongen het be stemmingsplan vlug gereed te maken. Wanneer dit plan er is weten de be langhebbenden waar zij aan toe zijn. B. en W. zijn belast met de toepassing van de bepalingen. Het belangrijkste echter is, dat de bebouwing van de Dorps straat beter wordt. Als oplossing zien B. en W. het tot stand komen en uit voeren van het reeds genoemde sane ringsplan. Een volgende stap is stimulering van de particuliere bouw. Hiervoor zou een stichting in het leven kunnen worden geroepen, met als bestuursleden enkele vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, enkele bewoners van de Dorps straat (eigenaren en huurders) en een architect. De gemeente zal zich hiervoor financiële offers moeten getroosten. Naast de zorg voor het nieuwe deel van het dorp zal ook aan het oude deel vol doende aandacht moeten worden be steed. In het algemeen waren de leden van de raad tevreden met deze uiteenzet ting, die verhelderend heeft gewerkt. Inmiddels is ook gebleken, dat ver gunningen voor verandering van monu menten binnen redelijke tijd kunnen worden verkregen. Een der raadsleden vroeg de in het leven te roepen voorschriften aanschou welijk voor te stellen, door enkele schet sen te maken van wat mogelijk is. dhr. Zoetewey en dhr. Stomp te gaan praten teneinde op een of andere ma nier een oplossing te vinden. De raad nam zich voor om bij het volgende be stemmingsplan wat voorzichtiger te zijn bij het nemen van besluiten waaruit la ter dergelijke moeilijkheden kunnen voortvloeien. Op verzoek van de raad hadden B. en W. zich nog eens verdiept in de verordening rioolbelasting, dit in verband met de aanvrage van dhr. J. Verschuure om ontheffing. Ook dit bleek niet haalbaar, gezien de door de raad vastgestelde verordening. Verhuur van het voormalige gymnastieklokaal aan de jeugdsociëteit „Frontal Mud" werd in handen gelegd van B. en W. omdat dit verhuren een aflopende zaak is. Het lokaal krijgt t.z.t. een andere bestem ming. Namens zijn fraktie verklaarde wethouder Koster het ingenomen stand punt te handhaven, n.l. geen verhuur aan de jeugdsociëteit. Ook de andere raadsleden bleven bij hun laatste uit spraak. Zoals bekènd werd destijds op verzoek van dhrn. Korstanje en Van Schaik een proeftijd toegestaan, tevoren was de huur opgezegd. Het tijdelijk Ver huren kon gebeuren omdat dhr. Van de Velde bij nadere overweging van tegen stemmer voorstemmer was geworden. Hij handhaafde ook nu zijn laatste be sluit. Dhr. Gebraad nam hem dit zeer kwalijk en verweet hem o.m. zijn prin cipe als lid van een christelijke partij overboord te hebben gegooid. Toen het over en weer te heftig en emotioneel begon te worden en ook dhr. Korstanje er bovenop sprong, maakte de voorzit ter met heftig hamergeklop er een ein de aan. Het ging over een zakelijke ver huur en niet over principes. Het ver huren van een gedeelte van de opge hoogde stortplaats van huisvuil aan de heren Bom en Schout ontlokte aan en kele raadsleden de vraag of er zeker heid bestaat dat er geen last zal worden ondervonden van rook en stank bij ver branding van sloopmateriaal. In het huurcontract zijn hierover enkele bepa lingen opgenomen. De raad keurde de verhuring zonder stemming goed. Bij de i flnhptWliet flo hocto I Vergadering Raiffeisenbank. De algemene ledenvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank werd in het dorps huis alhier gehouden onder leiding van de voorzitter dhr. J. E. Kole, die een groot aantal leden welkom kon heten. Uit zijn openingswoord bleek dat de bank thans 407 leden telt. Afgelopen jaar werden door vertrek etc. 20 leden afgevoerd. Het spaargeld bedroeg 6.773.942,07, de verlies- en winstreke ning gaf een winst van 12.889,79 te zien. Bij de verkiezingen werd wegens periodiek aftreden in het bestuur her kozen dhr. J. E. Kole. In de raad van toezicht werd herkozen dhr. D. Tjoonk. Als plaatsvervangend bestuurslid werden ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service herkozen dhrn. Jac. Sonke en A. Zan- dee. Als plaatsvervangend lid van de raad van toezicht werd herkozen dhr. A. Wabeke en gekozen dhr. J. F. Bur ger in de plaats van dhr. P. v. d. Vliet. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld door de leden, die door de voor zitter en de directeur der bank werden beantwoord. De directeur gaf op de ver lies- en winstrekening een uiteenzetting en een kort overzicht over het afgelo pen jaar op financieel en economisch gebied, waaruit bleek dat de bank nog steeds groeiende is. worden georganiseerd. Het 105-jarig be- staan in 1969 zal in beperkte kring ge vierd worden. De leden zullen uit eigen middelen een „potje" gaan vormen om dan met de evt. dames een etentje te houden. m smetteloos zuiver Gymnastiekuitvoering. De grote zaal van „Ons Dorpshuis" was zaterdagavond tot de laatste plaats bezet. De gymnastiekvereniging K.W. V. hield de jaarlijkse grote uitvoering. Deze avond had echter voor de K.W.V.- mensen een minder prettige kant. Er moest n.l. afscheid genomen worden van de leidster mevr. Verburg-Cremer. Voor zitter M. Pieterse dankte haar voor het vele werk dat zij voor de vereniging heeft gedaan. Als blijk van waardering overhandigde hij haar een enveloppe met inhoud en een boeket bloemen. Het voor zaterdagavond vastgestelde programma werd door de K.W.V.-meisjes en -dames vlot en keurig afgewerkt. Grote kinderen. Enkele opgeschoten jongens vinden het blijkbaar „staan" om bij uitvoerin gen e.d. stierlijk vervelend te doen. Ze gaan zitten op de achterste stoelen en hun gedrag is de hele avond een erger nis voor andere bezoekers. Het gevolg zal zijn dat verenigingsbesturen deze algemeen bekend staande „grote kinde ren" de toegang tot de uitvoering zul len weigeren. Reumacollecte. De collecte voor het Reumafonds bracht in Kruiningen, Hansweert en Oostdijk op 720,13. Raadsvergadering. De raad heeft vorige week in zijn vergadering 1900,— beschikbaar ge steld voor enkele voorzieningen op het gemeentelijk sportterrein. Op dit terrein ontbreekt o.a. een rijwielstalling. De fietsen van wedstrijdbezoekers en sport-* beoefenaars liggen altijd her en der voor de ingang verspreid. Er komen nu 50 rijwielstandaards. De kosten hiervan TWEEDE BLAD 5 APRIL 1968 Aanvaring. In de buitenhaven is het Duitse mo torschip Halike, geladen met 694 ton ijzer, in aanvaring gekomen met een ander vaartuig. De Helike liep daarbij een lek op. De bergingsvaartuigen Inkt vis en Haai van de Fa. L. Polderman wisten echter het schip door pompen drijvende te houden. Na reparatie heeft de Helike, die onderweg was van Brus sel naar Duitsland, de reis voortgezet. Eeuwfeest Parochie. Het hoogtepunt van het eeuwfeest van de Hansweertse parochie is ongetwij feld geweest de door Mgr. H. Ernst in concelebratie met Deken van Alphen en Pastoor Schellekens van Hansweert op gedragen H. Mis. De feestpredikatie werd gehouden door Bisschop Ernst. Hij ging in op de ontstaansgeschiedenis van de parochie en hij bedankte de parochi anen speciaal voor de goede zorgen die zij de gehele eeuw door hun kerk ge toond hebben. Het gemengd koor o.l.v. mevr. De Waal zong de voor deze ge legenheid ingestudeerde Nederlandse Paus Johannesmis. De dienst werd door diverse genodigden, burgerlijke en ker kelijke autoriteiten, bijgewoond. Aansluitend aan de kerkelijke viering vond een door het gemeentebestuur aan geboden receptie plaats in het dorps huis Kaj Munk. Bij de ingang van dit gebouw werd Mgr. Ernst op hartelijke wijze verwelkomd door burgemeester A. Schipper. Het werd een drukke en on gedwongen receptie, muzikaal opgeluis terd door „Scheldegalm". De jeugd en de zieken en bejaarden werden door het orgainserend comité ook niet ver geten. De jeugd werd zaterdagmorgen in Kaj Munk getrakteerd op film en snoepgoed. De zieken en bejaarden ont vingen fruit. Boomplantdag. Woensdag was het boomplantdag. Negentig scholieren uit de hoogste klas sen van de lagere scholen plantten on der toezicht van heren van de Kon. Ned. Heide Mij 19 bomen m de grond in Hansweert-west. Na dit zware werk kon de jeugd in Kaj Munk weer op adem komen. Hier kregen ze nog een film te zien en werden versnaperingen uitgedeeld. Verder maakte wethouder E. A. Suij de prijzen bekend van de ge houden tekenwedstrijd. Als beloning kre gen de prijswinnaars een boekje. De prijswinnaars zijn: O.I.S. Hansweert: 1. Corry van Duyn; 2. Dineke Polderman. R.K. school Hansweert: 1. Henk de Winter; 2. Esbella Moesker. O.l.s. Krui ningen: 1. Marjan de Viet; 2. Adri Bau er; 3. Dig Hamerpagt. Chr. school Krui ningen: 1. Corry Oostdijk; 2. Rini van den Berge; 3. Anja Leendertse. Van 28 maart4 april 1968 YERSEKE. Geboren: Arie Johannes, zv. Jan Matheus van de Plasse en Ma ria Janna Eckhardt; Everina Johanna Francisca, dv. Abraham Kamerling en Johanna Francisca Langenberg; Dirk Jan, zv. Peter Dirk de Jonge en Antho- nia Elizabeth Cornelia Bol. Overleden: Abraham Comelis Har toog, 82 j. Gehuwd: Marinus Pekaar, 18 j. en Maria Hollestelle, 20 j. Huw.afk.: Hubrecht Job Minnaard, 22 i. en Wilhelmina Sara Sinke, 20 j. te Kapelle. Van 28 maait3 april 1968 KRUININGEN. Geboren: Jacob Pieter Hendrik, zv. Gerrit ter Veen en Hendri- na Engelina Kempenaar. Ondertrouwd: Jeremias Jan Flipse, 21 j. en Catharina Sinke, 19 j.; Dinant Arie Goud, 21 j. en Forra Sinke, 20 j. Getrouwd: Pier Salverda, 23 j. en Adriana Josanna Kole, 22 j. te Goes; Carolus Franciscus Maria van der Borgt, 22 j. en Krina Mol, 22 j.; Jan Jansn, 24 j. en Maatje Steenpoorte, 21 j. Overlden: Maria Cornelia Witkamp, 78 j., ongehuwd. Krabbendyke Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. G. van Noordennen. Bed. Heilige Doop. 2.30 uur: Ds. Oliemans, Dordrecht. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur: Leesdienst. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 uur: De heer M. Allewijn, Middelburg 2.30 uur: Ds. W. L. Dekker, Rilland. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. P. Melse, Boechout. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30 en 6.30 uur: Ds. Chr. v. d. Poel. 2.30 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 uur: Ds. D. de Jonge. 2.30 uur: Ds. Uyterschout. R.K. Kerk, Langeville 39 Go^de Week 1968 7 april, Palmzondag, eucharistieviering om 7.30 en 10 uur. 11 april, Witte Donderdag, om 19.30 u. 12 april, Goede Vrijdag, Kruisweg om 15 uur, avondviering om 19.30 uur. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Kapiteine: H. Radstake. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur: Ds. B. Baks. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. W. Slingenberg, Goes. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk (Korenbeurs) Eucharistieviering zondag 11.15 uur. Hansweert Ned. Herv. Kerk 10.30 uur: Ds. B. van der Lelie. Bev. nieuwe lidmaten. R.K. Kerk Eucharistieviering zaterdagavond 7 uur, zondagmorgen 8 en 10 uur. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. W. L. Dekker. Bevestiging nieuwe leden. 2.30 uur: Ds. J. van Woerden, Middel burg. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Meyer, Beverwijk. Bed. H. Avondmaal. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gem. Bath 10 uur: Ds. Uyterschout. 5 uur: Ds. D. de Jonge (bev. ambtsdr.) Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. G. Colenbrander. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. V.m. bev. nieuwe lidmaten Geref. Kerk 9 en 2.30 uur: Ds. J. Noordhof. Vrije Evang. Gemeente 10 uur: Ds. G. van Bruggen. 5 uur: Evangelisatiedienst. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. door GERRIT FRANSSEN 13) Feitelijk had ze alleen maar het HBS- diploma en daarna steno geleerd. En na tuurlijk typen. In de eerste tijd, toen ze werkte, wilde ze verder leren. Bijvoor beeld Engelse handelscorrespondentie, maar mam had het niet gestimuleerd, integendeel: „Kind, waar maak je je eigenlijk druk voor Zonde van je mooie avonden. Die paar jaar, dat je werkt! Je ontmoet een aardige jongen en als je gaat trouwen, heb je alles voor niets ge leerd. Wat heb je er dan aan?" 'tWas een zekere logica, waar niet bepaald veel tegen in te brengen was. Je zou kunnen tegenwerpen, dat je niet van plan was om ooit te trouwen, maar welk meisje van negentien beweert zoiets? In stilte hoop je allemaal op de prins in je leven, van wie je gaat houden en waar mee je uiteindelijk trouwt. Maar in mijn leven kwam nog nimmer een aardige, vlotte jongen, laat staan een prins. Ik ben helemaal niet knap, ik heb zelfs onregelmatige trekken en ik ben waar schijnlijk daarom niet opvallend. Het enige, wat ik mee heb is m'n figuur. Hoe zou Gert Velderenbos me gisteravond gezien hebben? Of had hij meer belang stelling voor Tonia? Ach, welnee, ter wijl ze in dat restaurant aan tafel zaten, had ze een paar keer zijn blikken op haar gevoeld. Maar wat zegt zoiets op zichzelf Aan het eind van de laan, bij de brie venbus, keerde ze om op haar schreden. Ze had naar haar vriendin willen gaan, maar achteraf vond ze het niet verstan dig. Ina was al twee jaar getrouwd en had een schat van een baby. Ko, haar man, was beslist al thuis. Wat moest ze er dan doen De vriendschap was eigen lijk sinds het huwelijk van Ina al aan het tanen. „Hé, juffrouw Overvest, geloof ik? Dat is ook toevallig!" Een prettige stem deed Hennie uit haar overpeinzingen opschrikken. Ze bleef staan en keek in het gezicht van de jongeman, bij wie ze vier en twintig uur tevoren in de auto had gezeten. Hennie knikte vriendelijk. „Meneer Velderenbos... aan de wan del Hij wees op enkele brieven. „Even in de bus gooien". Hij wees naar het eind van de laan, waar de brie venbus stond. „Gaat u even mee? Dan loop ik weer met u terug". Ze aarzelde niet lang. „Ja, waarom niet". Gelijk draaide ze zich om en liep met de jongen terug naar het eind van de laan. „U was zeker op weg naar huis?" Hennie knikte. „Zo ongeveer. Ik maakte alleen maar een wandelingetje. Ik zit namelijk de hele dag binnen". „Werkt u op kantoor?" „Bij de magazijnadministratie. Hele maal niet vervelend of saai. Maar toch altijd binnen. Dan verlang je 's avonds wel eens naar wat frisse lucht". „Dan is het met u als bij mij. Eigen lijk zit ik ook bijna de hele dag bin nen. Is het niet op kantoor, dan in de wagen". Ze keek hem van terzijde aan. „Reist u veel?" „Ongelijk. Vader laat doorgaans het buitenwerk aan mij over. We hebben na tuurlek vertegenwoordigers, doch als er bepaalde moeilijkheden of problemen zijn, dan ga ik er doorgaans zelf op af. Dat is voor de zaak beter". Ze waren aan het eind van de laan. Gert Velderenbos liet de brieven in de bus glijden en bleef voor haar staan. „Moet u al naar huis? Of lopen we een eindje de stad in? Ergens wat drin ken?" Hennie schudde haar hoofd. „Heel vriendelijk van u, meneer, maar ik heb thuis gezegd, dat ik niet lang wegbleef". „Jammer", vond hij eerlijk. „Maar ik mag toch wel mee terug lopen?" „Allicht". Enige tijd liepen ze zwijgend over de stille laan. Tot de jongen opeens zei: „Juffrouw Overvest, als ik u vraag om aanstaande zaterdag eens een dagje met me te toeren, vindt u me dan brutaal?" Hennie bleef met een ruk staan. „Meent u dat?" De jongen spreidde even zijn handen, misschien zelf geschrokken van zijn durf. „Tja, anders zou ik het toch niet zeggen?" „Met eh... met uw Opel?" Hij knikte. „Ja. Vindt u het gek?" „Nou... gek... nee. En brutaal... ook niet". „Kijk eens aan, dan is dat al heel wat. Laten we het zo stellen, juffrouw Overvest: ik ben jong en u bent jong. Ik vind het erg prettig, dat ik gister avond met u kennis kon maken. En ik was nog blijer, toen ik u vanavond ont moette. Ik dacht..." „U dacht: Laat ik het ijzer smeden, nu het nog heet is". De jongen lachte. „Tja, zo kun je het noemen. We zou den er een leuke dag van kunnen ma ken". Het meisje lachte mee. Waarom zou ze het niet doen? Ze had een goede in druk van hem gekregen. Heel anders dan de jongens op kantoor. Toen ze niet antwoordde: kreeg hg moed: „Ergens, waar het leuk is, ge zellig eten. Wat rondreden en 's avonds weer ergens eten. Misschien wat dan sen. U kunt toch dansen?" Hennie antwoordde nog steeds niet. Waarom zou ik het niet doen, dacht ze opnieuw. Wie weet, hoe leuk het kan worden. Het is een prettige afwisseling. Wat moet ik anders de hele zaterdag doen? Wat timide vroeg de jongen: „Bent u bezwaren aan 't bedenken, juffrouw Overvest?" Het meisje schudde haar hoofd. „Nee, hoor. Goed, meneer Velderen bos, uw uitnodiging neem ik aan. Ik vind het heel aardig van u. Hoe laat wilt u me hebben?" (Wordt vervolgd) smju mei een gemmueiue van ongeveer 8.25 punten op internationaal niveau ge jureerd. Acht werden er in de finale voor 's middags geplaatst, w.o. Jan, op dit moment reeds als 6e geklasseerd met bijna twee punten voorsprong op Ded- ters van Mauritius uit Volendam. Ook de middagwedstrijd met keuze-oefenstof bleek van uitzonderlijk gehalte, vooral het zeer moeilijke paardvoltigeren waar oefeningen op werden gedraaid van 'n- temationale klasse, o.a. door Alex Knip. Jan draaide weer een constante wed strijd, met uitzondering van het aller laatste nummer hoogrek, waar een aar meLseien Dieex voor de raad een moei lijk te verteren zaak. Formeel is de weigering in orde, maar de woordvoer ders van alle frakties waren van oor deel dat bij het vaststellen van het uit breidingsplan niet alle consequenties terdege waren bekeken en dat er aan de toelichting wel het een en ander ont broken heeft en nu zit men met dit moeilijke geval. In zijn toelichting zei de voorzitter o.m. dat hij zelf deze ver ordening niet heeft gemaakt, maar de toenmalige raad. Ontheffing zal bij de hogere instanties nooit worden goedge keurd. Wel beloofde hij nog eens met zig mej. Edzes van de economische so ciale voorlichtingsdienst der Z.L.M., die sprak over het onderwerp „Loopt ons huishouden op rolletjes?" De volgende bijeenkomst werd vastgesteld op 24 april Kinderzorg. De busjes voor Kinderzorg werden geteld en bevatteh het totaal bedrag van 182,89. Voorjaars zendingscollecte. De voorjaarszendingscollecte in de Ned. Herv. kerk alhier heeft het mooie bedrag van 940,07 opgebracht. werden als bestuurslid herkozen, even als dhr. H. C. Baarens als commissaris. Op 22 juni a.s. zal een jeugdfestival ge organiseerd worden. Hiertoe zullen de jeugdorkesten die onderwijs krijgen van de Zeeuwse Muziekschool worden uit genodigd. De drumband zal gelet op de hoge kosten worden opgeheven. Met zustervereniging „Scheldegalm" zal er contact worden opgenomen om gedu rende de zomermaanden weer tot sa menwerking te komen. E.M.M. zal het aantal rondgangen en concerten uitbrei den en voorts zal er begin november weer een bazaar en middenstandsshow net schoolbestuur voor nadere bestude ring werd teruggenomen. Eveneens werd medegedeeld dat het in februari gedane verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor de inrichting van de nieuwe school nader bestudeerd zal wor den. De raad had hiertegen toen nog al ernstige bezwaren. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Echteld werd besloten op 8 mei a.s. met het gehele gemeentebestuur en de secretaris een bezoek aan deze gemeente te brengen. Kom over de Brug. De aktie „Kom over de Brug" heeft in deze gemeente opgebracht 7769,90.

Scheldebode | 1968 | | pagina 6