zeebouw en visteelt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND BTonchï letten LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 41 8 MAART 1968 frioestdrank in tabletvorm.95ct GOUDEN ll/LLEQEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. FUTUROLOGIE NIEUWE BRONNEN VOOR DE HONGERENDE MENSHEID In de futurologie, het vak dat men het best kan omschrijven als: de studie die zich bezig houdt met de voorspelbare toekomst op basis van hetgeen er al be kend is of op zijn minst wordt onder zocht of voorbereid, in die futurologie komen we herhaaldelijk twee nieuwe ter men tegen: zeebouw en visteelt. Ze zijn de „natte" tegenhangers van landbouw en veeteelt. Wat die laatste twee termen betekenen, behoeft aan nie mand te worden uitgelegd. In iedere ge- installeerde samenleving is het land in cultuur gebracht en wordt de veestapel op peil gehouden. Het nomadenstadium, waarin de voedselvoorziening veelal af hankelijk is van wat de jacht toevallig oplevert, ligt ver achter ons. Visser verdwijnt. Wie tegenwoordig te land nog de jacht bedrijft, doet dat uit tijdverdrijf. In elk geval niet uit bittere noodzaak. Haas en reerug smaken wel lekker, maar on ontbeerlijk als onderdeel van ons voed selpakket zijn ze bepaald niet. Merkwaardig is echter, dat er tot in onze tijd toe nog altijd mensen zijn, die van de jacht hun beroep maken al heet die jacht dan in dit geval vis vangst. Zodra de zee in het geding is, leeft de naar voedsel zoekende mens weer in het jagersstadium. Hij heeft, an ders dan op het land, zijn „prooi" niet onder handbereik. Hij moet er uittrek ken en hem zoeken. Er zijn aanwijzingen, dat deze situatie in de naaste toekomst zal veranderen. Er zijn op tal van plaatsen in de wereld onderzoekingen aan de gang die ten doel hebben, de zee in cultuur te brengen en de vis te gaan telen inplaats van te vangen. Onderzeeplantage. Het kan de moeite lonen. De zee be slaat meer dan tweederde van de aard oppervlakte en de bodem ervan is waarschijnlijk onnoemelijk rijk aan al lerlei stoffen. We kunnen daarbij in twee richtingen denken: ten eerste aan het delven van tal van mineralen, ten tweede aan zee bouw in letterlijke zin: het inrichten van onderzeese „plantages", waar het oogsten zal worden toevertrouwd aan volledig geautomatiseerde installaties. In Amerika bestaan al gedetailleerde ontwerpen voor onderzeese „cultuur ondernemingen" voor het kweken van gewassen die zijn aangepast aan een bestaan onder (zout) water. Hubert Humphrey, die niet alleen vice-presi dent van de Verenigde Staten is maar ook voorzitter van een nationale raad voor de exploitatie van de rijkdommen der zee, heeft bovendien de verwachting uitgesproken, dat verbetering van de visserijmethoden kan leiden tot een ver vijfvoudiging van de wereldvangst (nu 45 miljoen ton per jaar), zonder dat de visstand daardoor schade lijdt. Zeeloze zeekreeft. Nog revolutionairder is een experi ment in Japan. Een bioloog van een in stituut aan de Toba-baai heeft enige jaren geleden al voorspeld: „In de toe komst zullen wij zeekreeft kweken die nog nooit de zee heeft gezien". Zijn in stituut houdt zich voornamelijk bezig met proeven op dit gebied. Het doel van die proeven kan men omschrijven als: van de jungle die nu zee is, een cultuur gebied maken. Dat jungle-karakter wordt uitermate duidelijk geïllustreerd door wat er ge beurt met een bepaald soort zeekreeft, waarvan het wijfje ongeveer een half miljoen eitjes per jaar produceert. Alle maal zeekreeftjes-in-aanleg, maar wat daarvan uitgroeit tot volwassen zee kreeften is een pover schijntje: enkele exemplaren. Alle andere honderdduizen den leggen het loodje. De bedoeling van Dr. Kataoka, de bio loog, is nu kreeften te kweken in een omgeving waar hun natuurlijke vijan den geen toegang hebben en waar die dieren ook zo goed mogelijk gevrijwaard zijn tegen ziekten. Slaagt de opzet, dan levert de nakomelingschap van één wijf je een oogst van een half miljoen stuks op GERTON VAN WAGENINGEN (Nadruk verboden) DE DWERGGRIFFELTJES Met roodbehuilde ogen stond de in het paars geklede juffrouw voor de groene tafel. „Ik kon het toch óók niet helpen, dat er steeds één doodging!" huilde zij. „Nee, maar de kranteman ook niet", antwoordde de politierechter en toen veerde de perstribune overeind. Dood gaan en kranteman... dat riekte naar een moordzaak met een pientere ver slaggever als detective in de heldenrol. „Ik heb de lijken nog bewaard", zei de verdachte met een geborduurd zak doekje dicht bij haar linkeroog. „Kon- ie zélf zien, dat 't waar was wat ik zee. Maar die interesseerden hem niet, hoor. Hij kwam allenig maar om z'n centen!" Juist vroegen wij ons af, of het hier om bloedgeld of chantage handelde, toen een krantenbezorger van een buurtblad naar binnen werd geroepen. Die sprak niet van moord, maar van een adver tentie, welke hij van de dame in kwes tie opgekregen had en die dezelfde week in zijn blad verschijnen moest. „Schattig nestje had ze gezeid, edel achtbare, van vier dwerggriffeltjes of zoiets..." „Dwerggriffons!" riep de pijnlijk- paarsgeklede juffer. „Vier van die mormels", lichtte de getuige toe, „en ik een extra loop naar de krant terug om die advertentie door te geven. Want ze had haast met die griffers. Kom ik de volgende dag de krant brengen, zeit ze: d'r ister één min der. Maak er asjeblieft drie van in die advertentie. Ik wéér naar de krant, een extra loop maken, maar je mot wat voor de klandizie doen hebben ze mij ge leerd. Dus ik maak er drie van. Kom ik de volgende dag, zeit ze: d'r bennen d'r nog maar twee!" „En die advertentie was nog niet ge plaatst?" informeerde de rechter. „Die zou d'r op vrijdag pas inkomen, edelachtbare. Afijn, we staan nog tè praten, want ik kón die dag niet wéér lopen, gaat d'r één van die twee grie zels aan 'thoesten... Ik zei meteen: as ik u was, dame, zette ik maar helemaal geen advertentie meer. Ze benne toch al niet erg raszuiver. Nou, en dat ndm ze niet". „Meneer de rechter", sprak de mis- kleurde dame, „die griezels waar deze meneer van spreekt, waren bijna ras zuivere dwerggriffons van heel edel bloed. Edeler dan dat van deze kran tenjongen, wiens bloed ik wel kan drin ken!" „Zo, zo, hebt u hem ddarom met uw nagels opengekrabd", begreep de poli tierechter. „Maar het is niet toegestaan andermans bloed te drinken". „Ze is zelf niet helemaal raszuiver", interrumpeerde de getuige, „ze stamt nog af van de bloedhonden. En dat heb ik haar gezeid ook". „U hebt natuurlijk veel te veel ge zegd", wees de magistraat hem terecht. „Bovendien hebt u ook nog een adver tentietekst opgesteld, die de aanleiding werd van de vechtpartij, is het niet?" „Ik heb haar willen helpen met een mooi verhaaltje om die griesmeelbees- ten kwijt te raken. Zo van: Te geef een familiegraf met vier welgeschapen pas ontslapen dwergknuffeltjes, vader en moeder niet helemaal raszuiver, haast u, alles moet weg voor de komst van de dierenbescherming en de gezond heidsinspectie". Nu nam de officier het woord. Hij ge waagde van kleinburgerlijke mentaliteit, overgevoeligheid en plaagziekte die te zamen rampzalige gevolgen konden heb ben, indien de betrokkenen niet inzagen op de verkeerde weg te zijn. Hij achtte hier beide partijen schuldig, alhoewel de krantenbezorger in juridische zin geen strafbaar feit begaan had. Toch waar schuwde hij deze getuige, voortaan goed op zijn woorden te letten, wilde hij niet binnenkort zelf voor het hekje staan. Tegen de intussen geheel paars aange lopen hondenliefhebster eiste hij wegens belediging en mishandeling tweehonderd gulden boete, subsidiair drie weken hechtenis, waarvan 150,of 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. „Meneer de rechter, mag ik nog één ding zeggen?" vroeg de verdachte. „Ik heb nog twee dwerggriffonnetjes van dat nestje. Ze zijn nou zo'n 15 centi meter. Je ziet géén verschil met ras zuivere. Wie hard loopt, kèn ze nog ge zond in huis krijgen. En reuze-gezellig, hoor. Ik ken nou geen advertentie meer zetten in dat blad van die man, maar as ik ze morgen an de dag verkoop, be taal ik da&r de boete van, zoveel bren gen ze nog wel op. Ozo". „Dan doe ik er maar niets af en von nis ik conform", oordeelde de rechter. (Nadruk verboden) d' ARGENTY DAMESRINGEN MET EDELSTEEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 SPOORELEMENTBEMESTING OP ZANDGRASLAND Een juiste koper- en kobaltvoorziening is noodzakelijk voor een goede ontwik keling van het jongvee en voor een goe de conditie en produktie van het melk vee. De zandgronden zijn van nature ko per- en kobaltarm en de bemesting met spoorelementen-meststoffen verdient dus alle aandacht. Hoewel de aanwending van deze mest stoffen de laatste jaren is toegenomen, blijkt uit recent grondonderzoek dat nog steeds van aanzienlijke tekorten aan ko per en kobalt sprake is op meer dan de helft van het zandgrasland. Heeft men zandgrasland de laatste 5 tot 10 jaar niet met koper en kobalt bemest, dan dient men ten minste 400 kg Koperslakkenbloem per hectare te strooien. Voor het strooien van Koperslakken bloem meent men in het voorjaar soms, mede door ongunstige weersomstandig heden, geen tijd beschikbaar te hebben. Uitstel tot het najaar betekent dat het rundvee wéér een weideperiode met ko- perarm gras genoegen zal moeten ne men, met de daaraan verbonden nadeli ge gevolgen. Strooien in het voorjaar is evenwel zonder bezwaar mogelijk tot kort vóór het inscharen. In weiden met melkvee dient men kopermeststoffen echter niet later te strooien dan uiter lijk 3 weken vóór het inscharen. Deze periode is nodig om ervan verzekerd te zijn dat de koperhoudende deeltjes van het gras zullen zijn afgeregend. Ver ontreiniging van de melk met koper, wat Uitsluitend veroorzaakt wordt door aanhechting van koperhoudende deel tjes aan uier en tepels, kan dan niet voorkomen. wmm ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z\jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vlecht. Ik heb een vlecht van echt haar die ik wil laten opmaken zodat ik hem kan dragen. Waar kan ik dat laten doen en hoeveel kost het? U kunt zich het beste met uw vlecht wenden tot de firma J. P. Joosse, Lan ge Delft 26, Middelburg, tel. (01180) 2466. Daar kan men allereerst beoorde len of er gedaan kan worden wat u wenst, en eventueel bemiddeling verle nen. Uitkering. Heeft een kleine zelf standige met kleine kinderen die niet verzekerd is recht op enerlei uitkering bij langdurige ziekte of invalide? Bezit eigen huis. Daar u ons niet anders meedeelt dan dat u een kleine zelfstandige bent en niet verzekerd, menen wij goed te doen in het algemeen op het volgende te wij zen. Onder de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering (en dat geldt ook voor de ziektewet) vallen behalve alle werknemers ook zij die persoonlijk in aangenomen werk arbeid verrichten, handelsagenten, deelvissers, thuiswer kers, musici en artiesten, maar al deze groepen zijn dan verplicht verzekerd en betalen hun aandeel in de premies. Om het dus ronduit te zeggen: Niemand kan zonder verzekerd te zijn geweest ergens recht op laten gelden, tenzij dat recht voortvloeit uit de Algemene Bij standswet, waarover men van geval tot geval informaties kan inwinnen bij de gemeentelijke sociale diensten. Gloxinia. Hoe moet ik een gloxinia in bloei krijgen die ik van vorig jaar overhield In februari-maart de knol van de oude aarde ontdoen en op een schoteltje met vochtige turfmolm onder glas of plastic laten spruiten, b.v. op warme schoor steen. Als de spruiten zichtbaar zijn de knol oppotten, zodat de bovenkant niet bedekt is, in luchtige, voedzame grond, b.v. 1 deel bladaar de, 2 delen mestgrond of oude verteerde koemest en 2 delen turfmolm. In warme kamer uit de zon opkweken. Bij hergroei meer en lauw water geven. Zorgen voor goede draina ge van de pot met potscherven. Heet te genwoordig sinningaa. Huurprijs. Ik kan een pand kopen dat voor een kleine prijs verhuurd is. Kan ik na de koop de huur verhogen en een deel van de tuin die achter mijn pand ligt, voor mijn zaak gebruiken? Als ik de huur opzeg, hoelang duurt het dan voor het huis leeg is? Zelfs al is de huurbeperking opgehe ven, dan wil dat niet zeggen dat de huur nu maar op ieder moment ver hoogd kan worden. In de eerste plaats geldt het huurcontract. Zegt u dat b.v. dat de huur slechts per drie maanden kan worden opgezegd, dan kunt u die ook niet op kortere termijn verhogen. Ook niet echter zonder meer op die da tum, want zo de huurster niet wil be talen zou de huur moeten worden op gezegd en voor dat geval zijn bij de huurliberalisatie speciale regels getrof fen. Vermoedelijk zou het rond twee jaar duren voordat u haar er uit had, aangenomen dat ze niet krachtens het huurcontract een langer lopend recht heeft. Overigens hang dat verder af van wat de rechter bepaalt omtrent de re delijke termijnen. Wel kunt u, wanneer geen overeenstemming wordt bereikt en de huur is abnormaal laag, van de rech ter toestemming voor een hogere huur, direkt ingaande, krijgen. Dit bedrag stelt dan echter de rechter vast, alweer in redelijkheid. Zender. De nieuwe t.v.-zender van Wezel zou met Kerstmis al beginnen met uitzenden; waarom is dit niet ge beurd? Wanneer gaat het proef zenden nu beginnen en welke reikwijdte zal de ze zender hebben? Het zal wel zeker tot 1 april duren vóór de zender Wezel met proef pro gramma's in de lucht komt. Men is daar te optimistisch geweest in het schatten van de datum waarop proefgestoomd zou kunnen worden. Dit is bij zenders met dit vermogen (1000 kW E.R.P.) zeer goed mogelijk. Met het oog op de ultra korte golf waarop uitgezonden wordt, maakt men geen gebruik van „klassieke" radiobuizen, maar van z.g. klystrons. Dit zijn nukkige paardjes om te installeren. Ook de energieverdeling over de antenne componenten eist veel precisiewerk. Over de reikwijdte wor den verwachtingen gewekt, die wel eens tegen konden vallen. Wezel's antenne hoogte is nog iets beneden Lopik. De uitzendenergie van deze beide zenders is gelijk. Theoretisch zou Lopik dus ver der moeten reiken in kilometers dan Wezel. Dat komt neer op een zeventig km. Door aan de uitstraling een zekere voorkeurrichting te geven, zou Hilver sum misschien juist binnen het ont- vangbereik kunnen komen. Maar het blijft te bezien. Brandweer. Is er een speciale school voor opleiding voor de brand weer? Er is in ons land nog geen centrale opleidingsinstantie voor de brandweer. Iedere gemeente leidt zijn eigen perso neel op, zodat iemand die brandweer man wil worden, dit in zijn eigen ge meente moet gaan doen. Stelt u zich daarom maar eens in verbinding met het hoofd van de brandweer in uw ge meente. Stropen. In het wetboek van straf recht wordt aan het woord stropen een andere betekenis gegeven dan die in de volksmond wordt gebruikt. Wordt door de rechter bij zijn uitspraak die term ook gebruikt? Ik bedoel dus stropen in de betekenis van diefstal van veldge wassen. Wordt bij het zonder vergun ning jagen op wild de auto ook in be slag genomen? In de jachtwet staat de auto nergens omschreven als een ver boden middel om wild mee te vangen of te doden of op te sporen, in tegen stelling tot strikken, enz. 2. Als ik een of ander wild voor mijn wagen of fiets krijg, wie betaalt dan de schade? Dat wild heb ik toch niet ongeoorloofd ge vangen Het woord stropen heeft in het wet boek van strafrecht inderdaad een an dere betekenis dan in de volksmond. Onder het eerste wordt verstaan dief stal van veldgewassen, onder het twee de het zonder vergunning jagen op wild. Dit laatste is inderdaad een misdrijf, doch wordt, in tegenstelling tot de ove rige misdrijven in eerste instantie be recht door de kantonrechter. In beslag genomen kunnen worden alle voorwer pen welke tot het plegen van een straf baar feit gebruikt kunnen worden en wordt de auto niet gebruikt om mee te jagen, dan wordt deze vaak gebruikt om het „gestroopte" wild te vervoeren, hetwelk eveneens strafbaar is. 2. Wordt, uw voertuig beschadigd door plotsel-'ng overstekend wild, dan is de daaruit ont stane schade gemeenlijk niet verhaal baar, daar in de eerste plaats niet be kend is wie de eigenaar van dit wild is en in de tweede plaats de eigenaar, zo deze bekend is, meestal geen verwijt treft, daar het nu eenmaal moeilijk is het wild de verkeersregels te leren! En een regenboog was rond om de troon, in het aanzien de steen smaragd gelijk. Openb. 4 3. De strijd tussen het Koninkrijk van God en de macht van de Overste dezer wereld kan zo lang duren en zulke ziels- benauwende vormen aannemen, dat Gods kinderen strij densmoe worden en vra gen: Hoe lang nog, Here, voordat Gij als Koning gaat heersen? En het ant woord is: Vreest niet, er staat een re genboog rondom de Troon. Wanneer we, hetgeen er met deze we reld gebeurt, zien, als staande in de hemelse Troonzaal, zullen we in het he den getroost zijn en hoopvol kunnen wachten. Dan zien we, dat de oordelen, die over de aarde komen, niet anders zijn dan zovele golven, die de wereld naar het eindpunt, de voleinding, dra gen. Immers: de regenboog, die rondom de Troon staat van de Beheerser van het beelal, is een teken van het Ver bond des Vredes, waarin God Zijn schep ping heeft opgenomen na de zondvloed. Door die boog verzekert God ons: in Mijn hart is de wil tot vrede; redden is Mijn bedoelen, niet verderven, 't Kan zijn, dat alles onderst boven raakt, dat bergen wijken en heuvelen wankelen, maar Gods goedertierenheid zal van ons niet wijken en het Verbond Zijns Vredes zal niet wankelen. Wel gaan van de Troon bliksemen en donderslagen en stemmen uit, maar door die gerichts- handelingen trekt de ontferming heen om te behouden. De kleur van de regenboog, die zich welft boven de Troon in de hemel, is groen. Er is hope voor de wereld. Vol van zoekende liefde zijn de slagen van God; vol van roepende ontferming: ont waakt; ontvlucht de hel; keert weder tot Mij! Als ge naar binnen ziet in Gods Rechtzaal en ziet de groene boog rond om des Heren Troon, krijgt ge hoop: ge wordt niet afgewezen, maar geholpen; niet verstoten, maar getrokken. Eens verscheen de boog in de wolken, toen het offer gebracht was, als ant woord Gods op de lieflijke reuk, die daarvan opsteeg. Want de bede in het offer: wees mij genadig, o God, verzoen mijn schuld, toorn niet langer tegen mij, is Gode aangenaam. Die bede vond verhoring in Christus' offer: het offer, door God op het altaar gelegd, en het teken daarvan is de groene boog in oordeelswolken. U, die zó voor God staat, wacht geen verwerping! (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1016 maart 1968 Donderdag 14 maart: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.07 5.19 5.57 Maandag 0.51 1.27 6.36 7.08 Dinsdag 1.57 2.25 7.38 8.03 Woensdag 2.49 3.12 8.28 8.46 Donderdag 3.30 3.54 9.09 9.26 Vrijdag 4.09 4.31 9.49 10.06 Zaterdag 4.48 5.10 10.27 10.43

Scheldebode | 1968 | | pagina 1