VROEGERE PENSIONERING? Bronchi letten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW Pu l*Ol brengt OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 39 23 FEBRUARI 1968 frloestdrank in tabletvorm.95ct de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Ondanks een zich over het algemeen langzaam iets verbeterende conjunctuur vermindert het percentage werklozen niet, heeft het zeis de neiging nog iets toe te nemen. Dat is niet onverwacht, want de noodzakelijke en steeds verder gaande rationalisatie in de bedrijven werkt er toe mede, dat het aantal ar beidsplaatsen afneemt. Daar kunnen wel weer eens uitbreidingen en vestigingen van nieuwe bedrijven tegenover staan, doch anderzijds vallen er ook middel grote en kleine bedrijven uit, nu vooral in de textielsector. In elk geval doet de voortgaande automatisering in steeds meer bedrijven een aantal arbeidsplaat sen uitvallen. In de meeste gevallen zal men de hierdoor mogelijke inkrimping van het personeelsbestand trachten te bereiken door geen nieuwe arbeidskrachten aan te stellen, de vermindering geleidelijk te verwezenlijken via de afvloeiing wegens pensionering of 'et zelf ontslag nemen van (Je werknemer, zoals b.v. ook bij de N.S. geschiedt. Maar soms leidt de ra tionalisatie tot ingrijpender inkrimping van het personeelsbestand en dan zijn het vaak vooral de oudere werknemers die men het eerst kwijt wil. Begrijpelijk, want met de nieuwe apparatuur kan men het best de jongeren leren omgaan, die nog niet vastgeroest zijn in de werk wijze zoals die tot nu toe kon en ging. Dit effect van de rationalisatie zal zich in de komende jaren steeds sterker openbaren. En juist voor hen die de middelbare leeftijd bereikt of overschre den hebben, is het reeds nu en wordt het steeds moeilijker om dan nog een nieuwe betrekking naar hun capaciteiten te vinden. We zullen dus een groeiend leger van vooral oudere werklozen zién, ontstaan in deze ontwikkeling naar de automatisering. Voor meer dan één bedrijf zullen de investeringskosten voor automatisering ook te hoog komen, waardoor verschei dene tenslotte tot sluiting moeten over gaan. Zo zal het steeds moeilijker wor den voor speciaal de oudere werklozen om weer aan de slag te kunnen komen. Daartegen helpen financiële steun en fa ciliteiten van de overheid voor bestaan de of vestiging van nieuwe bedrijven maar weinig of niets. Deze ontwikkeling wordt bepaald niet veroorzaakt door remmende inzichten van de regering of onvoldoende aan dacht voor de werkloosheidsproblemen. Zij is een natuurlijk gevolg van de tech nische ontwikkeling, die, genoodzaakt door de stijgende loonkosten, steeds meer en steeds vernuftiger toepassing vindt. Juist in de overgangsfase, waar in wij ons nu bevinden, leidt dat tot af vloeiing van werknemers die in deze, produktiemethode het best gemist kun nen worden. De vraag doet zich voor, gezien de mindere arbeidstijd die er voor het pro- duktieproces nodig is, of het niet beter zou zijn om de pensioengerechtigde leef tijd met 3 a 5 jaar te verlagen. Ook dat zal uiteraard financiële offers ver gen, want het pensioen mag er niet door verminderen, maar deze offers konden wel eens minder geld vergen dan an dere hulp die nodig is ter bestrijding van het werkloosheidsprobleem. Bij de verminderde nodige arbeidstijd zou het toch de meest rationele oplos sing zijn om de mindere arbeidsduur in de eerste plaats ten goede te doen ko men aan de oudste werknemers. De op voering van de produktiviteit kan im mers ook het best verwezenlijkt worden door de jongeren en voor dezen is het zeker niet noodzakelijk, dat hun arbeids tijd nog sterker bekort wordt, uiteinde lijk tot drie vier dagen per week. Een vroegere pensionering zal de ouderen een vrijer gevoel geven. Vrijer dan wanneer zij werklozensteun e.d. blijven genieten en dan eigenlijk ver plicht zijn om mogelijk nog aangeboden werk, welk dan ook, te aanvaarden. Zij behoeven zich ook niet uitgerangeerd te voelen, want er valt op goed zestigjari ge leeftijd altijd nog wel iets te werken te vinden, maar zij zijn dan niet meer gebonden aan het voor hun levensniveau nodige salaris, omdat zij reeds pensioen genieten. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) KAPELLE TEL. (01102) 1223 MIEN VOND DE FEESTNEUS Al woonde zij dan op een blauwe schuit, ze leek beslist niet op zo'n dar tel „dansmarieke" als de grote carna valsverenigingen ons tegenwoordig voor schotelen. De naam Bertha zou beter van toepassing zijn geweest. Als zij haar oude woonscheepje verlaat en zich over de versterkte loopplank walwaarts be geeft, verheft het blauwe karkas zich met een zucht van verlichting uit het troebele water en wordt de rode waar- schuwingslijn weer duidelijk zichtbaar. Toch kon deze bezienswaardige dame haar benen niet in bedwang houden als zij ergens aangekondigd zag, dat er ge danst zou worden. Zij ontbrak zelden op een uitvoering met bal na en zij zou nooit een enkele dans verzuimen, ook al onttrokken de meeste danspartners zich spoedig na hun waaghalzerij ver der aan de verpletterende indruk, die haar omvangrijke balschoentjes op hun tenen maakten. Eén partner was echter wel verplicht geregeld met haar te blij ven rondzeulen, ook al stond hem het huilen nader dan het lachen. Dat was haar wettige dansgenoot, die van zijn levenslustige gezellin weinig of geen gelegenheid kreeg, eens een lichtgewich- te partner of echte dansmarieke te vra gen. Dit moet de brave Hendrik G. zo heb ben verdroten, dat hij de stoute schoe nen aantrok en éénmaal alleen naar een feestje is gegaan. Een gekostumeerd bal nog wel, waar hij in pyama moet heb ben rondgehost met een slaapmuts op. Zij vrouw zelf had de schone pyama voor hem ingepakt, maar dat was om dat hij haar omstandig had uitgelegd op zakenreis te moeten. Alles zou nog goed zijn afgelopen, als Mien bij het wassen van de pyama niet een bobbel in het borstzakje had opgemerkt. Ze wilde zo wijs zijn die bobbel te verwijderen, stak haar hand in die zak en vondeen feestneus. Hendrik kreeg geen kans meer om te vragen: Mien, waar is m'n feestneus? Die hield ze al triomfantelijk en trillend van woede onder zijn echte neus toen hij thuiskwam. Toen was de hele blauwe schuit aan. „En hij stonk nog helemaal naar de drank!" riep zij nog verbolgen uit te gen de officier van justitie, toen deze de aanklacht had opgerateld. „Uw man?" „Nee, die feestneus. Ze kon zó ruiken dat ie gebruikt was". De getuigen .kwamen van de nabij liggende woonschepen. ,,'tWas wel een vertoning", vertelde de eerste. „Ze wilde hem geloof ik kiel halen. Daarom riep hij mij er bij. Ik moest van hem zeggen, dat het mijn feestneus was. Nou, dus ik stap de loop plank op en begin: Mien, waar is m'n feestneusSlaat ze me daar zonder kennisgeving de plomp in. Nou, dat nam ik niet". Nummer twee ontpopte zich als een kunstenares met moderne opvattingen. „De mensen moeten elkaar vrij kun nen laten", begon ze. „We hebben alle maal wel eens een uitspattinkje nodig op z'n tijd, wattu edelachtbare?" „Ik vroeg alleen wat u gezien had", zei de politierechter. „Een formidabele knokpartij. Twee kerels wilden m'n buurvrouw te lijf. Eén stond er in het water. Toen heb ik de ander ook maar een duwtje gegeven om hem onschadelijk te maken. Maar toen bleek dat 't haar eigen man was. Nou, met echtelijke twisten wil ik me niet bemoeien. Ik vind 't al stom genoeg om je voor je leven aan een man te binden en wie d'r toch zo stom is, moet 't dan maar zelf weten. Ik ben terug gegaan. En toen m'n vrind wou gaan kijken, heb ik 'm tegen gehouden". Maar die vriend had uit het atelier- raam wel gezien, dat Mien haar buur man had geslagen en in de modder had geworpen. De officier achtte daarmee het wettige en overtuigende bewijs ge leverd, ook al ontkende de verdachte glashard. Wegens mishandeling eiste hij honderd gulden boete of tien dagen hechtenis. „Zo wordt nou echtelijke trouw be loond", snikte Mien, „dat is nou, omdat ik nooit 'ns alleen naar een feestje ben gegaan, ook al had ik gewild. Nou zeg gen ze: je moet een man kunnen vrij laten. Maar z'n vrouw krijgt boete en gevangenisstraf „Toe nou, Mien", zei Hendrik, „als je uit de cel komt, kunnen we toch weer samen naar een bal?" En het bleef 100,óf tien dagen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY COMPOST TEGEN BLOEDARMOEDE Jaarlijks komen in ons land 8 mil joen biggetjes ter wereld. Door de goe de zorgen van de fokkers groeien ze merendeels voorspoedig op. Meestal tot leveranciers van ham en carbonade. Tot die goede zorgen behoort ook het voor kómen van bloedarmoede. Bloedarmoede ontstaat bij gebrek aan ijzer. Een big krijgt van de zeug wel wat ijzer mee, maar na een week is dat op. En omdat er in de moedermelk maar weinig zjit, krijgt de big dan bloed armoede. Het dier groeit slecht en loopt groot gevaar ziek te worden. Gelukkig kent men middelen om die narigheden te ontlopen. Zo kan men de dieren een ijzer-injectie geven of een ijzerhoudende pasta toedienen. Onlangs bleek echter uit wetenschap pelijk onderzoek, dat compost de voor keur verdient. Biggen van een dag oud eten er al met graagte van. De bloed- vormende werking van deze VAM-big- gencompost is zeer goed. Dank zij voor al het ijzer dat erin zit. Maar wellicht spelen ook koper en vitaminen een rol. Zo'n natuurprodukt, dat de biggen spon taan eten, spreekt de fokkers aan. Ook bleek uit het onderzoek, dat com post vaak groeibevorderend werkt. VAM-biggencompost maakt men van stedelijk afval, dat gedurende maanden lange fermentatie in compost verandert. Compost wordt ook op grote schaal ge bruikt als grondverbeteringsmiddel, o.a in siertuinen. Hoedt u echter voor merk- loze produkten; deze kunnen van in ferieure kwaliteit zijn en zelfs gevaar lijke verontreinigingen bevatten! in de huid gezondheid en zuiverheid ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met dsze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Smeedijzer. Mijn smeedijzeren sche merlamp roest. Hoe krijgen wij dit schoon U kunt de roest verwijderen door af nemen met een lapje, gedrenkt in spi ritus. Zonodig neemt u hiervoor een borsteltje. Daarna wrijft u het smeed ijzer op met witte was. Groene aanslag. Hoeveel moeite ik mij ook getroost en welke middelen ik ook gebruik, ik kan mijn muur en te gelpad niet vrij houden van een groene aanslag. Kunt u mij hiervoor iets goeds aan de hand doen? Wij vrezen, dat u de stenen en tegels schrobt om de aanslag te verwijderen. Dat is fout, want dan wordt het opper vlak ruw en hebt u de aanslag zo weer terug. U moet er gewoon kokend water langs gieten, waarin u een handvol keu kenzout hebt opgelost. Na enkele uren is de aanslag verdwenen. Zonodig her haalt u na enige tijd deze behandeling nog eens. Dus niet boenen, alleen er langs gieten en vooral kokend water gebruiken. Postzegelhandelaar. Kan ik zonder verplichting handelaar worden in post zegels Ik heb alleen m.o.-onderwijs. Om u te vestigen als postzegelhande laar behoeft u zich alleen maar te laten inschrijven als. zodanig bij de Kamer van Koophandel in het ressort, waarin u woont. Thermometer. Ik heb een mini mum-maximum thermometer die ge vallen is. Hierdoor heeft het kwik in het glazen buisje zich in stukjes ver deeld en ik kan het niet meer bij elkaar krijgen. Weet u hier een mogelijkheid voor? U moet eerst met een magneet het stiftje omhoog halen tot boven in de buis. Het bestaat n.l. uit week ijzer met glas er omheen. Daarna kunt u 't kwik omhoog slaan, zoals we dat ook met een koortsthermometer doen. Na enige keren herhaald slaan en zo nodig de stiftjes weer optrekken, lukt het meest al wel. Mislukt het, dan is ook nog de verwarmingsmethode te proberen in wa ter, waarvan de temperatuur wordt op gevoerd door toevoeging van warmer water. De kwikdeeltjes zetten uit en als ze zich tenminste dicht bij elkaar be vinden raken ze elkaar en blijven dan door cohesie aan elkaar. Mieren. Weet u een middel om mie ren te verdrijven? Vooral in de keuken heb ik er veel last van. Plaats schoteltjes met gesuikerd bier. Mieren zijn hier dol op en sterven daar na in massa. Andere lokmiddeltjes zijn honingwater, frambozenlimonade of ver dunde likeur. Dus een zoete drank, waaruit ze niet meer weg kunnen. In dien u losstaande kasten hebt waar mie ren inkomen, plaatst u deze kast dan op een bak, waarin in het midden een verhoging, waarop de kastpoten komen te staan (dus een eilandje maken) en in de ruimte er omheen giet u een mid del als creoline, lysol enz. Dit vocht moet u wel van tijd tot tijd vernieuwen, want de mieren bouwen om hun doel te bereiken een brug van lijken waarover ze er ook kunnen komen. Verder kunt u zowel binnen- als buitenshuis water gieten, waarin gist is opgelost. Langs de plinten binnen en langs de muren buitenshuis kunt u ook heel fijn krijt poeder strooien. Tenslotte kunt u ook werken met de flitsspuit, gevuld met vloeibare D.D.T. U dient er echter wel rekening mede te houden, dat creoline, lysol en D.D.T. niet goed zijn voor huis dieren en kleine kinderen. Mierenhopen kunnen ook begoten worden met water, vermengd met gist. Een goed mieren vergif is ook potas met suiker ver mengd en verder hebben mieren een he kel aan vers kervelkruid. Hiermee doodt u de mieren echter niet, maar jaagt u ze alleen maar weg. Schiphol. Wat doet men met het oude Schiphol? Het terrein van het oude Schiphol wordt thans aan ettelijke gegadigden verhuurd. De hangars worden nog door verschillende kleinere luchtvaartmaat schappijen gebruikt. De kantoorruimten bieden plaats aan hun bureaus en die van andere expeditie- en handelsonder nemingen, teveel om op te noemen. Maar de vliegtuigen van alle maat schappijen starten momenteel op het nieuwe Schiphol. Rendierenhuid. Ik bezit een ren dierenhuid maar deze haart geweldig uit. Is daar nog iets tegen te doen? Het is zeer de vraag of die rendier huid op de juiste tijd is verkregen, daar alleen een huid met winterpels goed blijft. Mocht u zeer veel waarde aan die huid hechten, dan kunt u de bewerking het beste door een goed preparateur la ten doen. Wilt u het zelf proberen, dan geven wij u de volgende adviezen: De huid minstens 24 uur in water weken. Dit water een keer of drie verversen en de huid enkele keren kneden en rek ken. Voordat men het gaat drogen, de huid goed spannen. Vervolgens een bad gereed maken van zout en aluin in de volgende verhouding: y2 pond zout, 1 pond aluin en 6 liter water of veelvou den hiervan. Daarna dit mengsel aan de kook brengen. Dan afkoelen tot 25 30 graden C. Daarna de huid hierin bren gen en bij herhaling kneden en rekken. De huid minstens 20 minuten in het bad laten staan, daarna uithalen, goed uit knijpen en te drogen hangen. Geduren de het drogen de huid nog enige keren oprekken. Strijkbout. Hoe krijg ik de zool van mijn strijkbout weer schoon nadat ik geperst heb met een nieuwe lap, waarin nog opmaakpap zat? De zool kreeg daardoor een witte aanslag. Om uw strijkijzer schoon te maken moet u een stuk paraffine in een lapje verbandgaas wikkelen en daar met de bout overheen gaan. Bovendien glijdt het strijkijzer dan gemakkelijker over de stof. Boeken. Zoudt u mij de titels kun nen noemen van één of meer boeken (gaarne met vermelding van auteur), die handelen over de volgende onder werpen: psychologie, pedagogie, het communisme, het fascisme en sociolo gie? Bij de opgave van werken over de door u genoemde onderwerpen beperken wij ons tot oorspronkelijk Nederlandse of in het Nederlands vertaalde werken: Het fascisme en de nieuwe vrijheid, door J. de Kadt; Opvoeding tot persoon lijkheid, door F. Künkel; Inleiding in de psychologie, door Kouwer en Linscho- ten; Inleiding tot de sociologie, door S. R. Steinmetz. Naam. Mag een vrouw, nadat zij is gescheiden, haar meisjesnaam weer voeren De vrouw behoudt ook na het huwe lijk officieel de meisjesnaam, dus ook na de echtscheiding. Nu is er geen be paling die de vrouw verhindert de vrouwnaam te blijven voeren en het is voor de man heel moeilijk daartegen op te komen op grond van onrechtmatige daad behalve in bijzondere gevallen waarin de man kennelijk schade ljjdt. ...die barmhartigheid doet in blijmoedigheid. Rom. 12 8 Op twee dingen moeten we toezien. Het eerste is daarop, dat wat wij doen, goed is. Maar het tweede is en dat is heel belangrijk op de manier, waarop; de geest, waarin wij het doen. Er is een eigen, christelijke manier om iets te doen. Daaraan denken we al licht te weinig. De Apostel spreekt in dit woord uit Rom. 12 en op verschil lende andere plaatsen niet over wdt de christen moet doen, maar legt alle na druk op de wijze, waarop hij het moet doen. In de tuin van een groot huis stond een mooie, prachtig ontwikkelde plant. Een bezoekster, die dergelijke planten gehad had in de tuin van haar woning in warmere streken, zei: „Dat is een mooi exemplaar!" „Ja", zei de eige naar, „maar het is zo jammer, dat zij niet bloeit". „Neen", was het antwoord, „daarvoor is dit klimaat te koud". Onze Godsdienst kan gelijken op een krachtige, sierlijke plant, maar een plant, die niet bloeit. In dat geval is hij door de Schrift veroordeeld. De godsdienst, die de Heilige Geest ver wekt, bloeit en zet vrucht. Laat uwe begeerten in alles, door bid den en smeken, met dankzegging, be kend worden bij God. Merkt ge het wel: niet bidden met tranen, met kastijding, met devotie, maar met dankzegging dat is met een hart, dat zich Gods wel daden herinnert. Dan komt de vrede, die alle verstand te boven gaat. Ont vangt ge op uw gebed geen kracht, geen vrede, geen overwinning, wees dan zeker, dat het is omdat ge bidt zonder dankzegging. De waarheid moet ge spreken in lief de. De waarheid is een sierlijke plant in de tuin van het christelijk leven, maar eerst door de liefde wordt ze vrucht dragend. Er is in het menselijk hart een geheimzinnige tegenstand tegen de waarheid; een verschrikkelijke kracht om ook het overtuigendste bewjjs van de waarheid te weerstaan. De waarheid al leen bereikt daar niets. Ze moet ko men, samen met de liefde en dan zal ze kunnen overwinnen. De daad der barmhartigheid moet ge doopt zijn in blijdschap. Barmhartigheid is de liefdedaad, betoond aan zulken, van wie men niets terug kan verwach ten. Barmhartigheid is het, wat God ons betoont. EnHij doet het met blijdschap! Hij vergeeft de schuld met een overstromende vreugde. Het bereidt Hem blijdschap, als Hij u de zonde ver geven kan. (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 25 februari2 maart 1968 Woensdag 28 februari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.10 1.47 6.57 7.23 Maandag 2.23 2.50 7.59 8.19 Dinsdag 3.17 3.39 8.52 9.06 Woensdag 4.01 4.21 9.36 9.49 Donderdag 4.38 4.58 10.12 10.27 Vrijdag 5.11 5.30 10.44 10.59 Zaterdag 5.42 6.00 11.20 11.35 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1