Industriële woningbouw in de provincie Zeeland (assette NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 37 9 FEBRUARI 1968 GOUDEN HERENRINGEN HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. VLAG IN TOP OP EERSTE BLOK IN VLISSINGEN Het allereerste blok industriëel ge bouwde woningen in de provincie Zee land, dat in het Vlissingse uitbreidings plan Paauwenburg verrijst, heeft zijn hoogste punt bereikt. Op de laatste dag van de maand januari heeft burgemees ter Drs. D. Roemers ter ere hiervan de vlag in top gehesen, waarmede hij te vens na zijn intrede in de Scheldestad zijn tweede officiële openbare daad ver richtte. Volgens de opgezette planning zal na het bereiken van deze fase in de indu striële woningbouw in Zeeland thans worden begonnen met de bouw van twee nieuwe blokken tegelijk in het Vlissing se uitbreidingsplan, waar in eerste aan leg vijf blokken van elk vijftig wonin gen tot stand zullen worden gebracht. In de komende maand zal vervolgens een begin worden gemaakt met de bouw van drie blokken industriële woningen van elk zeventig woningen in de ge meente Goes, waarna op een later tijd stip de bouw van drie industriële blok ken van elk 120 woningen in Middel burg is voorzien. In de drie Zeeuwse steden zullen op deze wijze dus 820 woningen worden ge realiseerd. Dit aantal maakt evenwel onderdeel uit van een groter plan, dat in een periode van zeven jaar voorziet in de bouw van in totaal 2100 indu striële woningen. Uit dit contingent zijn aan Vlissingen, Middelburg en Goes elk 600 industriële woningen toegedacht, terwijl voor Oost- en West-Souburg er 300 zijn geprojecteerd. De eerste paal voor het blok indu striële woningen te Vlissingen werd op 14 november 1966 geslagen door de heer A. Kaland, lid van het college van Gedeputeerde Staten in Zeeland. Ver volgens werd te Middelburg op 4 sep tember 1967 een elementenfabriek ge opend door Ir. L. D. Huisman, hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. De tijd tus sen eerste paal en het hoogste punt om vat een tijdvak, waarin diepgaande re search werd gepleegd, organisatorische maatregelen werden voorzien en een planning werd gemaakt, die de conti nuïteit van deze bouwstroom moest waarborgen. Hiertoe werkten de opdrachtgevers (te Vlissingen de woningbouwvereniging Goed Wonen), de bouwer, N.V. Bouw bedrijf De Delta, Middelburg, het archi tectenbureau Van Heelsbergen N.V. HBO-BNA te Arnhem, het Ingenieurs bureau voor Gewapend Beton en Staaf- constructie Dijkhuis te Groningen en het Raadgevend Bureau Drs. D. van der Lelie N.V. te Groningen het laatste voor de organisatorische opzet en be geleiding nauw samen. Het doel kan kort worden omschre ven: binnen het kader van de beschik bare middelen een woning te ontwerpen en te realiseren, die beantwoordt aan de eisen van de toekomst. Daarmede was tevens de taak van de elementenfabriek te Middelburg op het stuk van kwali teitseisen aangegeven. Kwaliteitseisen, die gesteld moesten worden aan de maatvastheid van de steen, waaruit gevelelementen moeten worden vervaardigd. Eisen aan het ma- terialenpakket voor de bouw- en schei dingsmuren, waardoor het aantal ar beidsuren van stucadoors en tegelzet ters sterk kon worden beperkt. En ten slotte: eisen aan de houtsoort, waarvan de gevelkozijnen worden gemaakt. Een niet geringe rol heeft het vraag stuk van de geluidsisolatie gespeeld. Door de afmeting en de dikte van de wanden en vloeren heeft men het aantal geluidslekken tot een minimum terug gebracht, terwijl er tevens in de af- werkvloer een laag vilt werd opgeno men. Ook de vloer van de keuken is van een viltlaag voorzien. Als houtsoort voor de kozijnen werd het tropische Meranti gekozen, dat spe ciaal uit Malakka werd geïmporteerd en waarbij tijdens de aanvoer naar Neder land aanvankelijk ernstige stagnatie door de sluiting van het Suez-kanaal werd ondervonden. Deze houtsoort heeft het grote voordeel, dat zij grote be sparing van schilderwerk oplevert en later ook minder onderhoud vergt. Uiteraard zijn alle woningen voordien van centrale verwarming; per blok is voorts één installatie voor warm water aanwezig beide installaties worden met gas gestookt, waardoor de bewo ners kunnen profiteren van gereduceer de tarieven voor grootverbruikers van aardgas. Algemene gegevens. Elk blok te Vlissingen bestaat uit 50 woningen (waarvan 10 kleinere voor alleenstaanden) met bergingen en 13 garages. Oppervlakte woonkamer: 25,4 m2; slaapkamer 1: 12,0 m2; idem 2: 9,2 m2; idem 3: 6,02 m; eetkeuken 14,02 m; en tree 4,0 m2; speelhal 6,2 m2; douche 2,4 m2; kasten 3,2 m2; balcon 5,5 m2. Kleine woning: Zit-slaapkamer 17,4 m2; keuken-eethoek 15,8 m2; douche en toilet 3,9 m2. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN DE GEVLOGEN VOGELAARS Beter twee vogels in de hand èn dan maar tien in de lucht, redeneerden waarschijnlijk de twee vogeldieven, die aanvankelijk mèt heel wat kostbare vo gels gevlogen bleken te zijn, maar uit eindelijk toch doorvde politie werden ge knipt. En nu waren ze dan toch voor de poes. „Ik mag dan maar een gewone vogel- melker zijn, edelachtbare, maar er za ten toch maar dure diertjes in m'n vo lière", vertelde de bedremmelde getuige wiens gehele vogelbezit verloren was gegaan. En we kregen het droeve ver haal te horen van de moeizaam verwor ven zebravinken, oranjekaakjes, wit kopnonnen en vuurvinkjes die in één nacht tegelijk waren weggefladderd en waarvan de volgende dag niet veel meer dan een paar bevroren lichaampjes wa ren teruggevonden op een kilometer af stand. De schade beliep vele tientallen guldens. „En astie gauwdief dan nog maar het deurtje achter z'n k .t had dicht getrokken", zei de tweede getuige, die in ernstiger mate was benadeeld, „dan hadtie voor mijn part een koppeltje mo gen pikken. Ze brengen me anders over de twintig gulden op, meneer de rech ter, want ik kweek ze goed van kleur, maar nou het me die ezel al m'n Mexi canen laten opvliegen en d'r zaten een paar kampioenen bij die nonpareis die werkelijk onbetaalbaar waren. Zulke krijg ik nóóit weer. Drie nesten in het jaar en vijf eitjes per keer en hoogste kwaliteit. Mottu es effe uitrekenen..." Een beetje sloom en uiterlijk onaan gedaan slenterde de verdachte M. W. naar het hekje. Zijn jas zag kaal en vertoonde groezelige randjes, zijn han den waren vuil alsof hij zo uit de smeer- kuil van een garage was geklommen. Op de vraag naar zijn beroep ant woordde hij vlug: „Vogelhandelaar". „Vogeldief zult u bedoelen", zei de officier beleefd. „Laten we zeggen: vogelaar", glim lachte de politierechter. „U verkoopt dus vogels. Aan wie verkoopt u die?" Maar dat wou de 21-jarige stroper niet vertellen. „Aan andere vogelhandelaars", kwam er tenslotte uit. „Goed, aan werkelijke vogelhandelaars misschien wel. Laten we even aannemen dat u vogels verkocht aan eerlijke han delaars en daar geld voor kreeg, dan moet u toch ook vogels in voorraad hebben gehad. Waar kwamen die vogels dan vandaan?" „Uit de lucht", zei de jongeman na- ief, want hij was zelf geen slimme vo gel. „Dat is onzin en dat weet u zelf ook. Hier in ons land vliegen geen Mexi caanse nonpareitjes rond en u bent zelf niet naar Mexico geweest met een vlin dernetje om ze daar te vangen. Bij wie kocht u de vogels in, die u hebt ver kocht?" „Zóveel heb ik er niet verkocht", klonk het nu. „Jawel, u bent vogelhandelaar. Dat zegt u zelf en dat heeft de griffier hier al opgeschreven. U verkocht vogels aan handelaren. Nu wil ik weten waar u die vogels, die u dus al verkocht hebt, had ingeslagen. Want een handelaar moet ook voorraad inslaan, anders heeft ie niets te verhandelen". „O, van me vriend enneop de markt". „Nou, dat klopt dan niet, want vol gens het proces-verbaal hier verklaart uw vriend juist dat hij de vogels van u kocht. En die vriend vertelde er ook nog bij, dat u die vogels niet kócht, maar ergens h&dlde en dat is natuurlijk heel wat anders". UNIEKE K0LLEKTIE lIlLLEGEN KAPELLE TEL. (01102 1223 Omdat deze onervaren jongen op een stuntelige manier bleef ontkennen ooit één vogel op onrechtmatige manier te hebben verworven, werd zijn vriend G. D. voor de groene tafel geroepen. Deze gaf na enige aarzeling toe, wel eens „op vogeljacht" te zijn geweest, maar voeg de er haastig aan toe dat z'n metgezel dan de volières binnenstapte om een greep te doen uit de collectie en dat hij zelf alleen maar een enkele keer de helft van de opbrengst had gekregen. „O, en dat gebeurde dan zómaar. Om dat u niks deed en nergens mee hielp en ook niet op de uitkijk stond en geen enkele keer een vogel vasthield. En dan kreeg u wel de helft van de opbrengst omdat u er toevallig bij stond als er afgerekend werd. Dacht u, dat we dat allemaal geloofden?" Nee, dat dacht deze verdachte ook niet. „Nou ja, ik eh... ik wist ze te zit ten". „Aha, u wist ze te zitten. En dan was het toch uw taak, om uw vriend de weg te wijzen en natuurlijk ook nog te ver tellen hoe laat jullie het beste konden komen of wanneer de eigenaar ver weg was en hoe het deurtje open ging. En natuurlijk hebt u ook nog wel eens een paar vogels vastgehouden, want uw vriend kon dat onmogelijk allemaal al leen af". En daarop volgde een verschrikkelij ke uitbrander over het openlaten van de volièredeuren, waardoor zoveel extra schade was ontstaan en de vogelliefheb bers in ernstige mate waren gedupeerd. „En dat wordt een bedrag van heel wat keren de opbrengst van die gesto len koppeltjes", waarschuwde de ver toornde magistraat. „Ja, maar... hoe konden we nou die deurtjes dichtdoen?" kermde verdachte nummer twee. „We hadden toch allebei onze handen vol?" „Met vogels?" „Ja, met vo...". Toen zweeg hij ab rupt. De bekentenis lag op tafel. En de officier kon een fel requisitoir af steken. „Gemeen en ergerlijk", kwalificeerde hij deze praktijken. „Niet alleen moe ten fatsoenlijke mensen er onder lijden als zo'n paar snotapen wat geld nodig menen te hebben, doordat er gewoon ge stolen wordt uit hun moeizaam verwor ven en bijeengespaarde eigendommen, maar bovendien laten ze de rest van de levende have zomaar blindelings weg vliegen zonder er nog één hand naar uit te steken en alleen omdat ze te be roerd zijn een deur achter hun derrière dicht te doen. Het beste zal zijn, dat wij nu eens een deur laten dichtslaan achter hun achterwerk. Daarom heb ik de eer te requireren voor de hoofddader M. W. twaalf weken gevangenisstraf en voor zijn handlanger G. D. tien weken met voor beiden de bepaling dat de schade binnen een jaar volledig moet zijn vergoed". De politierechter maakte voor ieder acht van deze weken voorwaardelijk als stok achter de deur voor het geval ze de schade niet op tijd vergoedden of als ze nog eens een volièredeur zouden ope nen, maar handhaafde de hele en de halve maand ónvoorwaardelijke gevan genisstraf. Beide vogelaars schuifelden met gebogen hoofden de zaal uit. Mis schien zullen ze uit de gevangenisbiblio theek eens een boekje over vogels lezen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief VVy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Siergras. Ik heb deze zomer sier- gras gezaaid. Het is niet mooi van kleur geworden. In sierstukjes zie ik altijd mooi geel siergras en hèt mijne is net riet gebleven. Hoe moet ik dat behan delen? Ik heb het in een schuur op gehangen en zo laten drogen. Dit is een gevolg van een verkeerde behandeling. Droogbloemen en -grassen moeten tijdig gesneden worden, d.w.z. voordat ze in volle bloei staan. Dan op bosjes gebonden en uit de zon onder een afdak in de wind of op een goede droogzolder onderste boven opgehangen. De hoofdzaak is dus op tijd snijden, wat voor ieder soort verschillend is en snel drogen uit de zon en in de wind onder een afdak. Na droging op een droge plaats, b.v. een droogzolder, bewaren. Aan die miskleurige droogbloemen is niets meer te verbeteren. Bijbel lezen. Welke kerken of in stanties geven schriftelijke cursussen in het lezen en verstaan van de bijbel Voor informaties over lectuur betref fende het lezen en verstaan van de bij bel noemen wij u de volgende adressen: Ned. Bijbelgenootschap, Herengracht 367, Amsterdam; Centraal Secretariaat van het Vrijzinnig Protestantisme, Nieu we Gracht 17, Utrecht; Gereformeerd Traktaatgenootschap „Filippus", Veld weg 39, Hattum; Hoger Catechetisch In stituut (r.-k.), Arksteestraat 1, Nijme gen. Studietoelage. Onze dochter is 16 jaar en studeert nog. Van april '67 tot april '68 is zij in stage en verdient hier mee 35,per maand. Ze krijgt een rijksstudietoelage van 500,per jaar (renteloos voorschot) waardoor ze niet voor dubbele kinderbijslag in aanmer king komt. Is dit juist? En moet het renteloos voorschot terugbetaald wor den? Haar studie eindigt in juni 1968. Een renteloze rijksstudietoelage dient na beëindiging der studie in termijnen te worden terugbetaald, tenzij men bij het onderwijs werkzaam wordt. Gezien de grootte van het bedrag en de eigen inkomsten van uw dochter, voorziet u niet meer grotendeels in haar onder houd, zodat de reden, waarom u als ouders een dubbele kinderbijslag wordt uitgekeerd, is komen te vervallen. Het heeft weinig zin, nu haar studie bijna beëindigd is, maar bij het begin had u beter een iets mindere toelage kunnen aanvragen, dan had u wel recht op dub bele kinderbijslag kunnen laten gelden. Wij weten niet waarin en hoe uw doch ter studeert, maar laat zij eens bij de directie van de school informeren, of mede op grond van haar prestaties mis schien een deel van de toelage als beurs wordt verstrekt, wat dan niet als voor schot behoeft te worden terugbetaald. Lavendelwater. Graag wil ik we ten hoe men zelf lavendelwater kan ma ken. Het eenvoudigste middel om lavendel water te maken is het volgende: 5 lavendelolie 95 zuivere alcohol. Omslachtiger is het om in de nazomer, als de lavendel bloeit, deze te trekken op alcohol. Hier heeft men, omdat de lavendel opgelost moet worden, heel wat alcohol voor nodig. Daarin laat men de lavendel enige weken trekken en men verwijdert dan de lavendeltakjes en zeeft het aftreksel. Het mooiste en eenvou digste is het eerstgenoemde recept. Men kan dan ook kleinere hoeveelheden ma ken. Jesaja 9:5. Hoe is de Joods-Ne derlandse vertaling van Jesaja 9:5? De Joods-Nederlandse vertaling van Jesaja 9 5 wijkt bijna in niets af van de Statenvertaling of de nieuwe bijbel vertaling van het Nederlands Bijbel genootschap. Inplaats van „rust op zijn schouder" staat er „wordt gelegd" en voor Wonderlijk, Raad (Wonderbare Raadsman) staat er de Wonderbaarlij ke, de Raadgever, terwijl Sterke God luidt Machtige God. Zoals u ziet dus geen eigenlijk taalkundig verschil. Maar het grote, eigenlijke verschil komt uit bij de exegese, de interpretatie van deze woorden. Mocht u daar ook iets van willen weten, dan horen wij dat zeker wel? Sociale bijstand. Ben weduwe en krijg alleen uitkering van de weduwen- en wezenuitkering. Kunnen mijn zoons verplicht worden om mij kostgeld te ge ven Of heb ik recht op sociale bijstand daar mijn zoons anders nooit kunnen sparen? 2. Ik heb een zoon van 23 jaar oud, die niet de hele dag mag werken. Heeft hij ook recht op sociale bijstand en zo ja, hoeveel krijgt hij dan? Uit uw brief dachten wij op te ma ken, dat u nog nooit een beroep heeft gedaan op de Gemeentelijke Sociale Dienst. In verband met wat u ons schrijft menen wij u toch echt te moe ten adviseren, daar niet langer mee te wachten en die dienst de twee vragen waar u mee zit, voor te leggen. Wel zou het ons interesseren van u te zijner tijd te vernemen, of het opvolgen van dit advies aan uw verwachtingen heeft voldaan. TTlynfïafidt'j Of meent gij, dat het Schrift woord zonder reden zegt: De geest, die Hij in ons deed wo nen, begeert Hij met jaloers heid. Maar Hij geeft dan ook des te grotere genade. Jak. 4 5, 6a (N. Vert.) God slaat ons met jaloersheid gade: de jaloersheid der liefde. Hij verlangt zo sterk naar het bezit van ons hart, naar onze overgave en wederliefde, dat er jaloersheid uit ontstaat. Jaloersheid is het vurige verlangen naar het volle dige en uitsluitende bezit van de mens, die men liefheeft. Vanwege dit vurige verlangen, dat de Here niet slechts als onze Schepper naar ons heeft, maar ook als de Bruidegom Zijner gemeente, geeft Hij meerdere genade. Hoe gelukkig moet het ons maken te weten, dat God ons zo liefheeft. Maar ook: hoe ernstig moet dit ons stemmen. God de Here is een jaloers God. Hij „roeit hen uit, die afhoereren", dat wil zeggen, die Hem niet trouw blijven, him hart verdelen, die de wereld naast Hem en met Hem willen bezitten. Het is heer lijk voor het trouwe hart zich voorwerp van zulk een liefde te weten, maar het is ontzettend voor de ontrouwe. Hoe verfoeit deze Liefde een verdeeld hart! Doch het zal in geen enkel opzicht ontmoedigend mogen werken dit woord van de jaloersheid Gods. Dan had den we het verkeerd verstaan. Immers wat dóet God, die onze zwakheden zo goed kent? Hij geeft meerdere genade. Daarin ligt de garantie van de over winning op ons zo zondige hart. Achter uw leven bevindt zich een on metelijk genadereservoir. Steunt op de ze genade. Roept ze over u in. In dit woord ligt een belofte, een pro fetie van overwinning. Die uit God ge boren is, blijft geen zondaar. Steeds meer genade wordt hem gereikt. Steeds hoger stijgt de vloed der genade, zodat ze boven elke zonde en zondemacht blijft uitsteken. Boven alle genade, die ge reeds hebt ontvangen, die de wateren klieft en een pad baant op de bodem der zee. Hoeveel wonderen de genade reeds tot uw heil gewrocht moge heb ben, ze is nog geenszins uitgeput. Bedenk toch, dat uw levensstrijd niet anders is, dan een strijd van God om het bezit van uw ziel. Hij gunt u aan geen ander. Zijt gij misschien onverschil lig voor Hem? Hij is het niet voor u! Kruis en hel zeggen het beide. En geven we aan God, wat Hij met jaloersheid begeert, dan smaken we de diepste blijd schap. (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 1117 februari 1968 Woensdag 14 februari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.21 1.53 7.03 7.30 Maandag 2.20 2.44 7.59 8.22 Dinsdag 3.10 3.20 8.46 9.07 Woensdag 3.55 4.15 9.31 9.49 Donderdag 4.35 4.58 10.15 10.31 Vrijdag 5.12 5.36 10.54 11.10 Zaterdag 5.50 6.11 11.34 11.51 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1