Bronchi letten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING WILT U DRUKWERK VAN DER PCYL 34STE JAARGANG No. 35 26 JANUARI 1968 tioestdrank in tabletvorm.95ct de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,80 per kwartaal Franco per post 3.60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N V. ROOD: STOP TIJDIG GEEL: STOP GROEN: WEG WEZEN Dagelijks kan men op de weg consta teren dat het negeren van de verkeers lichten hand over hand toeneemt. Het aantal ongevallen wordt als gevolg daar van steeds groter, evenals het aantal processen-verbaal dat terzake van het rijden door rood of geel licht wordt op gemaakt. Dit negeren van de verkeerslichten spruit veelal voort uit een gevoel van belemmering, een van buitenaf komen de inbreuk op de gemaakte plannen. Een inbreuk die als hinderlijk gevoeld wordt en weerstand opwekt, die uit de weg ge ruimd wordt door deze letterlijk en fi guurlijk te doorbreken. Vooral voetgangers hebben sterk de neiging de voor hen geldende verkeers lichten te negeren.„Hij een in een gro te stad ingesteld onderzoek werd ge constateerd dat in een tijdsbestek van vier uur op 317 van verkeerslichten voorziene oversteekplaatsen, 5000 voet gangers bij rood licht overstaken. Naast het negeren, omdat het licht als inbreuk op de vrijheid van handelen gevoeld wordt, spelen ook faktoren van meer praktische aard een rol, zoals het simpele feit, dat men haast heeft (of denkt te hebben) en de tijd, nodig voor het wachten, niet kan missen. De steeds verdere uitbreiding van het aantal verkeerslichten het is bijna niet meer mogelijk binnen de bebouw de kom een redelijk trajekt af te leg gen zonder ze te ontmoeten maakt het noodzakelijk dat de weggebruiker zich steeds beter realiseert, teneinde er in zijn tijdschema rekening mee te hou den. Het is een faktor van defensief rijden om bij de calculatie, die men maakt om een bepaalde tocht veilig te volbrengen, ook de tijd op te nemen die mogelijke belemmeringen, zoals verkeerslichten, in beslag kunnen nemen. Verkeerslichten zijn er niet om de weggebruikers dwars te zitten, maar om een vlotter en veiliger doorstroming van het verkeer te bevorderen. Gemaakte fouten (overtredingen) zijn velerlei: Er wordt door geel licht ge reden; er wordt te snel opgetrokken wanneer het rode licht nog niet op groen is gesprongen en er wordt zelfs vaak nog door het rode licht gereden. Juist is echter dat men stopt bij geel licht als dit redelijkerwijs nog kan (zon der het achteropkomende verkeer in gevaar te brengen). Te vroeg optrekken levert het gevaar van botsingen met „laatkomers" op het kruispunt. Door rood licht rijden brengt dusdani ge risico's met zich mee, dat het voor iedere goede weggebruiker duidelijk is welk gevaar hierdoor geschapen wordt. Voor een vlotte doorstroming bij een z.g. „Groene Golf" is het van uitermate groot belang dat het verkeer zich stipt houdt aan de aangegeven maximum snelheden. Gebeurt dit niet (het gebeurt zelfs heel weinig) dan moet tussen de verkeerslichten toch steeds meer gestopt worden, met als resultaat: vertraging in de doorstroming. Van belang is ook een grotere oplet tendheid van de bestuurder die bij het stoplicht vooraan staat. Onoplettendheid op deze plaats werkt in de hand dat bi; het verspringen opgroen licht te laat en te traag wordt weggereden. Hij dient te beseffen dat de vertraging zich over de hele rij van achter hem staande auto's voortplant en aldus afbreuk doet aan een vlotte (en veilige) doorstro ming. Daarom: Bij groen.weg wezen! DE BELEDIGAUTOMAAT „Ik laat me niet door m'n eigen te lefoon beledigen!" riep de keurig gekle de verdachte uit, die directeur van een handelsonderneming bleek te zijn. „Dan moet u uw telefoon een klap geven en niet een willekeurige werkne mer", zei de politierechter. „Ik heb een automatische telefoon- beantwoorder..." begon de man. „Maar dié hebt u niets misdaan". „Dat is een kostbaar apparaat, me neer de politie... eh..." „Een mens is nog véél ingenieuzer geconstrueerd en helemaal niet voor geld te koop. Op mensen moet u dus nog veel zuiniger zijn". „Maar die vent had aan dat apparaat geknoeid!" „Hij had er mee gespééld. Maar u speelt er ook mee". „Hij mócht er helemaal niet aanko men!" „O lala, u wilt er helemaal alleen mee spelen en een ander mag er niet naar wijzen. Dan moet u toch eens leren, dat u dat niet met een mishandeling mag afstraffen. U hebt uw handen thuis te houden". De groothandelaarsfiguur zakte nu schuchter ineen. Hij had volgens zijn verklaringen nogal wat schade geleden, toen de vrije zaterdag kwam en de te lefoon op zijn im- en exportzaak ver geefs ratelde. Een aantal buitenlandse orders was zijn neus voorbijgegaan. Toen kocht hij na lang wikken en wegen een modem apparaat, dat men bij zijn toe stel kan aansluiten op de telefoonleiding en dat elke keer als er opgebeld wordt, automatisch een ingesproken tekst op dreunt en alle gedicteerde boodschappen opneemt op een bandje. Dat ging goed, tot de Spaanse correspondent van zijn kantoor een hoger salaris wenste, daar niet over dorst te praten met de baas en het elke zaterdag weer per telefoon op de boodschappenband liet opnemen. Daarom zette de directeur op een vrij dagavond niet de gebruikelijke tekst op de automatische beantwoorder, maar een heel ander verhaaltje en toen de bediende zaterdag het nummer van zijn kantoor draaide, hoorde hij niet de be kende woorden „Ons kantoor is geslo ten, maar u kunt mij een boodschap op geven", doch in gekruide taal: „Wil jij wel eens met je gore jatten van die te lefoon afblijven! Als je salarisverhoging wenst, kun je dat met mij komen be spreken in m'n privékantoor. Dan kan ik je duidelijk maken, dat je nog veel te veel krijgt voor dat halfbakken werk van jou". De correspondent liet de hoorn val len, spoedde zich naar het kantoor en sprak nog heel andere woorden in de microfoon die de meidtekst kon opne men. En zo kon het gebeuren, dat de groothandelaar die zelfde morgen, bij een controle van zijn telefoonapparatuur vanuit zijn huiskamer, zijn eigen tele foon op zijn eigen kantoor een serie on vriendelijkheden óver zichzelf en óün zichzelf hoorde tetteren, waar zelfs een naaktmodel nog van zou gaan blozen. Ontzet door deze aantasting in zijn eer en zijn goede naam en faam ijlde de kleine groothandelaar naar de woning van de werknemer, die hij verdacht van deze euveldaad. Die deed joviaal de huis deur open: „Eindelijk komt u m'n sala risverhoging brengen!" Maar het was geen salarisverhoging, het waren een oorveeg links en een watjekouw rechts en een stomp op de onderkaak die de bedeesde bediende inde. Tot een buur man er een eind aan maakte. Toen la gen er 3 tanden op de vloermat. De ziedende baas stapte naar zijn kantoor en greep de telefoon om zijn beklag te doen bij de politie. Toen hoor de hij uit de hoorn nog eens de ver schrikkelijke woorden, want zo'n appa raat gaat lopen als de telefoon gaat werken. Tot de schakelaar wordt om gezet. Maar toen hij dat had gedaan, belde hij de politie. „Driehonderd gulden boete, of een maand hechtenis", vorderde de officier. De rechter vonniste conform. „En voort aan uw privé-kantoor op slot", waar schuwde hij, „anders raakt u uw tele foonaansluiting ook nog kwijt". (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Plamtensociologie. Kunt u mij ti tels noemen van populair wetenschap pelijke boeken over plantensociologie? Enige populair wetenschappelijke wer ken over plantensociologie of vegetatie- kunde zijn: Meltzer en Westhoff, Inlei ding tot de plantensociologie, uitg. Bi bliotheek van de Ned. Natuurhistorische Vereniging, 1942. Funke: Experimen tele plantensociologie, uitg. Noorduyn's Wetenschappelijke Reeks, 1943. West hoff, Dijk, Passchier en Sissingh, Over zicht der Plantengemeenschappen in Nederland. Kunstslagroom. Wat is kunstslag room en hoe kan ik het maken? Ik houd n.l. 3 diëten maar wil toch graag eens slagroom eten. Een diëtiste en de landbouwhuishoud- school wisten ons geen antwoord te ge ven, daar ze deze slagroom niet kenden. Een vraag aan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cat- tenburch 44, Den Haag, werd als volgt beantwoord: a. Er is door Nijenrode een op slagroom gelijkend produkt in de handel gebracht onder de naam „des sert topping' in spuitbussen. De ana lyse is op de bus vermeld, b. Door plantaardige olie met magere melkpoe der, suiker en eventueel kleurstof op te kloppen, ontstaat ook een op slagroom gelijkend produkt. De verhouding waar in deze bestanddelen met elkaar ver mengd dienen te worden is ons niet be kend. De moeilijkheid (ook van onze zijde) is dat niet opgegeven is, welke diëten door u gevolgd moeten worden. Dit is met de dokter te overleggen. Het Voorlichtingsbureau is gaarne genegen enkele suggesties betreffende de maal tijden te geven. Verpleegster. Is het verplicht dat er in een bejaardentehuis met 100 be jaarden ten minste één goede verpleeg ster aanwezig is Volgens verkregen inlichtingen bestaan er voorschriften waaraan moet worden voldaan. Door welke instantie is het toezicht opgedra gen en wordt een en ander uitgeoefend? Volgens de provinciale verordeningen behoort in een bejaardentehuis ten min ste één gediplomeerd verpleegster tot het personeel te behoren. Pikeursopleiding. Bestaat er een pikeursopleiding voor meisjes en zo ja, waar? Is het ook gewenst eerst een medische sportkeuring aan te vragen en waar? Wat zijn de toekomstmogelijkhe den? Er bestaan voor meisjes in Nederland praktisch geen mogelijkheden als pi keur, wèl echter in Engeland, waar dit speciaal werk voor meisjes is. De op leiding is zeker niet te zwaar. Voor het behalen van het rijks-vakdiploma kan men zich wenden tot de Stichting Ned. Hippische Sportbond, Waalsdorperlaan 29, post 's-Gravenhage, tel. (70) 245485. Men wordt tot de opleiding toegelaten op minstens 17-jarige leeftijd, na een zes maanden durende praktijk in een manége en een daarop afgestemd exa men. De duur van de cursus is drie jaar: eerste jaar leerling, tweede jaar pikeur, Tierde jaar instructeur. Plastic plakken. Ik wil lege zak ken waar ammonsalpeter in is geweest op of aan elkaar plakken. Wat moet ik daarvoor gebruiken? Is het soms beter de lege zakken open te knippen? Het is wel moeilijk om voor uw ge val de beste lijmsoort te vinden, maar de Industrie- en Handelsonderneming „Hamebo" N.V., Industrieweg N 1 te Amerongen, adviseert de zelfklevende lijm „Rakoll 333". Die kunt u zelf bij deze firma bestellen. Het lijkt ons zeer aanbevelenswaardig om de zakken open te knippen, dus in twee delen, dan be dekken ze ook een tweemaal zo grote oppervlakte. Bankbiljetten. Wanneer men bank biljetten namaakt en dus een aantal thuis heeft liggen, is men dan straf baar? Men zou kunnen beweren dat het voor eigen gebruik is, bijvoorbeeld bij een spel Monopolie en dat niet de be doeling voorligt het namaakgeld in om loop te brengen. Kan men dan deson- IDe meest moderne COLLIERS-HANGERS KAPELLE TEL. (01102 1223 danks gearresteerd en veroordeeld wor den? Art. 209 Strafrecht stelt dat degene, die valse bankbiljetten namaakt of be zit met het oogmerk deze voor echt uit te geven, strafbaar is. Het zal u duide lijk zijn dat dit „oogmerk" al zeer spoe dig door de rechter zal worden aange nomen en dat het door u voorgestelde verweer terzijde zal worden gelegd. Voor „Monopolie" kan men immers ook „ech te" imitaties die niet lijken, gebrui ken. De noodzaak van een vervalsing van Nederlandse bankbiljetten zal nim mer kunnen worden aangetoond. Boemerang. Kunt u eens wat ver tellen over de geheimen van een boe merang Een boemerang is een min of meer V-vormig of C-vormig stuk hout of been, waarvan de vlakken een geringe schroefvormige draaiing vertonen. Het is een werpwerktuig dat de inboorlingen in Nieuw Zuid Wales in Australië reeds eeuwen gebruiken en door hen „boema- ria" genoemd wordt. De boemerang wordt zeer krachtig naar voren gewor pen waarbij hem tevens een zo sterk mogelijke draaiende beweging wordt medegegeven, waarvan de draaiings-as ongeveer loodrecht op de voortbewe- gingsrichting staat. De boemerang wordt dus als een draaiende tol weg geworpen. Door de snelle draaiende be weging zal de stand tijdens de vlucht niet veranderen en tevens zal de boe merang door het schroefvormige blad zich een weinig naar boven schroeven op de lucht. Ook als de voorwaartse be weging door de weerstand van de lucht is uitgeput, zal de draaiende schroef het naar beneden vallen beletten. De boemerang zal dan als het ware de op gelopen helling weer terugglijden en weer op het punt van uitgang terug keren. Daar de draaisnelheid natuurlijk ook vermindert en door de enigszins scheve stand van de draaiings-as zal de baan echter min of meer elliptisch worden en aan het einde van de baan kunnen door de te geringe draaisnelheid meestal allerlei wervelingen ontstaan. In het begin van de baan onderstermen de voorwaartse beweging en de draaiende beweging elkaar, na het uitputten van de voorwaartse beweging zorgt de schroefbeweging ervoor dat de boeme rang niet op de grond valt, maar langs een onzichtbaar hellend vlak terugglijdt, waarbij de zwaartekracht dus eigenlijk voor de teruggang zorgt en de draaien de beweging voor de juiste stand van het schroefvlak en voor de „lift". Schimmelende amandelen. Ik wil amandelen gaan drogen. Hoe kan ik dat het beste doen wat moet ik doen als ze gaan schimmelen? Het schimmelen ontstaat gewoonlijk wanneer de vruchten niet goed zijn ge droogd en de bastdelen er niet secuur van verwijderd zijn. Het beste is dus de vruchten in water goed af te schrobben, zodat alle bastdelen zijn verwijderd. Daarna flink nadrogen. U kunt ze het beste drogen door ze b.v. uit te sprei den op kranten bij de kachel of haard, u moet ze dan evenwel steeds omdraaien zodat de amandelen goed droog worden. Daarna kunt u ze het beste op een dro ge, doch vorstvrije plaats bewaren, b.v. op zolder tegen de schoorsteen, waar het droog is en vorstvrij. Leg ze ook daar dun uit op krantenpapier, zodat ze goed droog blijven en het eventuele vocht in het krantenpapier kan trek ken. Esperanto. Waar kan ik inlichtin gen verkrijgen over het leren van Es peranto U kunt zich hiervoor wenden tot het Centra Oficejo van de Ascocio Univer- sala Esperanto, Nieuwe Binnenweg 176 te Rotterdam. Vergoeding claims. Van iemand vernam ik dat de Nederlandse staat van de Japanse of Indonesische regering een bedrag had ontvangen, dienende claims van oorlogsslachtoffers uit voormalig Nederlands Indië te vergoeden. Tot wie moet ik mij wenden om deze claim in te dienen? De afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken: Rehabilitatie van Indische oorlogsslachtoffers, is al in 1962 opgeheven. U kunt zich thans voor claims betreffende in december 1957 genationaliseerde eigendommen wenden tot het ministerie van binnenlandse za ken, afd. Overzeese Pensioenen, waar u ook naar andere zaken dan deze kunt informeren. Het adres is Neuhuyskade 32, 's-Gravenhage, tel. (070) 245310. Vlekken. Hoe verwijder ik een rubbervlek van kunstleer? Rubber is op te lossen in benzol. Maar wanneer u naar de drogist gaat om benzol te halen, vertelt u hem dan ook wat voor kunstleer het precies is, want "bepaalde vormen van kunstleer kunnen niet tegen benzol en dan is het nog beter de rubbervlek te latten zitten, dan dit middel te gebruiken. Toen zei Elkana haar man: Hanna, waarom ween je en waarom eet je niet, en waar om is uw hart kwalijk ge steld? Ben ik u niet beter dan tien zonen? 1 Sam. 1 8. Velen doen zichzelf kwaad, door slechts één kant van het leven te zien en wel die kant, die wij, zondaren, er aan gemaakt hebben en te verwaarlozen die andere zijde, waar zich de goedheid en liefde van God openbaart. Maar door alleen oog te hebben om het kwaad des levens op te merken, lijdt men niet slachts, doch lijdt ongetroost. En dat is helle-lijden. Voor dat lijden zijn we niet bestemd. Dat mogen we onszelf niet aandoen. Hanna deed het zichzelf aan. Ze had het wel heel moeilijk. Haar drukte een groot gemis en om dat gemis werd ze nu ook nog jaar op jaar getergd door iemand, die dagelijks in haar omgeving was. Daarom weende ze. Ddt was te verstaan, maar... ze weende alsof ,ze niets anders had dan wenensstof, terwijl ze zegeningen bezat, waarover ze mocht juichen. Ze lette op haar gemis; ze lette op wat Penina haar aandeed. Maar ze had ook een Elkana, die in grote liefde zich uitputte om haar op te beuren en gelukkig te doen zyn. Was deze liefde minder waard dan Penina's laaghartige terging Maar neen, deze liefde telde ze niet; haar gemis, haar leed dat was alles Hoe verspreid en hoe sterk is de dwa ze neiging om voorbij te zien aan het geen ons onthouden werd. Ge weet wat ge niet hebt hebt ge u al eens gezet om uw zegeningen te tellen? Aan wie denkt ge meer: aan hen, die het u moei lijk maken of aan uw vrienden? Gij lijdt, alsof ge niet anders had dan ont bering en moeite en ge hebt zoveel, waarover ge wel mocht juichen. Rust en opgeruimdheid, veerkrachten zielevrede schenkt ons de blik op Gods kant van ons leven die kant, waar aan Hij werkt. Ben Ik er dan niet? Is Mijn liefde niets voor u, vraagt de Here. Ziet, die liefde moeten wij ons steeds voor ogen stellen om uit de hel op aarde te blij ven en de nabijheid van de hemel te smaken. Laat het lieflijke en strelende beeld van uw Zaligmaker niet verdrin gen door de gedachte aan uw gemis en hetgeen ge moet lijden. Wend uw aan dacht te rechtertijd af van het leed, o ziel; groei niet vast in de verkeerde houding. In die ene Gave: Jezus Chris tus, is ons vergoeding geschonken voor al de pijn van het leven. Afziende van alles, zie op Jezus! (Uit een Dagboek) van PRIMA KWALITEIT met KORTE LEVERTIJDEN en BILLIJKE PRIJZEN Dan is er ook voor u maar één drukkerij WEMELDINGE Van 28 januari3 februari 1968 Maandag 29 januari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.22 2.48 8.07 8.31 Maandag 3.20 3.43 9.00 9.20 Dinsdag 4.11 4.33 9.51 10.08 Woensdag 4.54 5.16 10.36 10.51 Donderdag 5.34 5.54 11.16 11.33 Vrijdag 6.10 6.28 11.54 Zaterdag 6.44 7.02 0.09 12.27 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1