NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Oe Nederlandse industrie maakt volledige fabrieken Huid-handen-lippen LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 34 19 JANUARI 1968 ruw of schraal PUROL 'ihLLEGEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Voor een leek klinkt het wat onge woon te horen dat een Nederlands in dustrieel bedrijf complete fabrieken maakt en exporteert als bijv. suikerfa brieken, waterfabrieken, ammonium- nitraatfabrieken en caprolactamfabrie- ken, om er maar enkele te noemen. Wat dit inhoudt blijkt wanneer wordt ge praat met direktie en medewerkers van Continental Engineering te Amsterdam, dochteronderneming van het grote VMF Stork-Werkspoor concern, die in op dracht van de Russische regering twee volledige caprolactam-fabrieken gaat bouwen: één aan de Pools-Russische grens bij Grodno en één in Siberië bij de industriestad Kemerovo. Hoe wordt zo'n groot project opgezet Medewerking Staatsmijnen. Caprolactam waarvan Staatsmijnen thans 300 ton per dag maken is de grondstof voor nylon 6. Voor de berei ding van het Staatsmijnenproces, dat in Rusland wordt toegepast, wordt uitge gaan van benzeen als voornaamste grondstof. Om een dergelijke fabriek te kunnen ontwerpen moeten de technici weten hoe het gehele proces in een ca- prolactam-fabriek precies verloopt. De ze proces-informatie nu heeft Stami- carbon verschaft, de organisatie van de N.V. Nederlandse Staatsmijnen die know how^ verkoopt over de gehele wereld. Met deze proces-kennis zijn 400 van de 650 Amsterdamse medewerkers van Continental Engineering en nog een 30 40 van de Groningse vestiging aan het werk getogen, waarbij nog hulp werd ondervonden van andere gespecialiseer de ingenieursbureaus in binnen- en bui tenland. De Russische opdracht luidde: het maken van een compleet ontwerp; levering van alle materialen; toezicht bij de bouw en in-bedrijfstelling. Enkele cijfers. Het bedrag dat met de bouw van de ze twee fabrieken is gemoeid is 210 mil joen gulden, waarvan 165 miljoen ten goede komt aan de Nederlandse indu strie; 30 miljoen aan EEG-partners en 15 miljoen aan landen buiten Europa. Aan het ontwerp werd gewerkt door ruim 400 technici: civiel, werktuigbouw kundig; instrumentatie; elektrotechniek. 50 specialisten zorgen voor inkoop, in spectie en verscheping. 100 ervaren technici, die voor geruime tijd naar Rusland zullen gaan, houden toezicht op de bouw. Wanneer de procesgegevens bekend zijn moeten de zeer strenge Russische normen worden bekeken waaraan moet worden voldaan. Er moet gebruik wor den gemaakt van Russische betonnen bouwelementen, wat niet altijd effici ent is. Er zijn strenge normen vooral op het gebied van de luchtverontreiniging, ventilatie, constante temperaturen, be reikbaarheid van de apparatuur, veilig heid, automatisering, comfort voor het personeel. Dit allemaal in aanmerking genomen, kan het werk aan de tekentafels begin nen niet overigens nadat nog veel re search is gepleegd. Maar om alleen op tekening te tonen hoe de 200 km kabel moeten worden gelegd, de 300 km pijp, de 500 pompen moeten worden geplaatst, de 6500 instrumenten, de 3700 m3 iso latie en te tonen hoe de 28.000 m3 be ton moet worden verwerkt, gaat moei lijkheden scheppen. Grootste maquette ter wereld. Men besloot een maquette van de ge hele fabriek te maken, waaraan 20 mo delbouwers ca. twee jaar hebben ge werkt (65.000 manuren). De modellen zijn uitgevoerd op schaal 1 25 en er werden 280.000 onderdeeltjes verwerkt. Met een totale oppervlakte van 237.5 m2 is het een wonder op zichzelf gewor den: de grootste maquette ter wereld, kosten 1.2 miljoen gulden! In de loop van januari 1968 zal de maquette naar de bouwplaats in Ke merovo worden overgebracht, 9000 km ten oosten van Amsterdam, waar 's win ters temperaturen heersen van 45 0 C. Wanneer de fabriek gereed is, blijft de maquette in 't kantoorgebouw staan, o.m. ter instructie van het personeel. Nederlands vakmanschap. Dit gehele project is een formidabel staaltje van Nederlands vakmanschap: van Continental Engineering, van Sta- micarbon, maar ook van een 70 Neder landse toeleveringsbedrijven. Het toont dat de Nederlandse technische industrie op wereldniveau met succes kan con curreren, ook met bijv. de Verenigde Staten, waarvan ons land kortelings nog een opdracht in het midden-oosten waarop men al had gerekend voor de neus heeft weggekaapt. De technici zelf vinden het allemaal heel gewoon en zijn er zich nauwelijks van bewust Ne derlandse industriële geschiedenis te schrijven. Voor de Nederlandse econo mie, zo afhankelijk van de industrie, zijn dergelijke opdrachten, waardoor ook onze export-positie wordt versterkt, zeer gunstig. Dit is een voorbeeld van met z'n allen bouwen aan het belang rijkste middel van bestaan in Nederland: de industrie! Maquette caprolactam-fabriek voor Kemerovo (Siberië) STELT SUIKERBIETENTEELT ANDERE EISEN? Ook dit jaar is weer duidelijk naar voren gekomen dat voor het telen van suikerbieten andere eisen gesteld wor den dan enkele jaren geleden. Voorheen, toen men nog met de hand bieten rooide, was het vooral van be lang dat er een biet geteeld werd met een hoge kilo-opbrengst en een zo hoog mogelijk suikergehalte. De kwaliteit van het zaaizaad was niet in die mate van belang als op dit moment. Of de biet onregelmatig groei de deed niet ter zake. Indien de kop- hoogte onregelmatig was, gaf dit bij het rooien geen enkel probleem. Als de biet maar niet te vast in de grond zat, was men tevreden. Tegenwoordig, nu praktisch alle bie ten machinaal gerooid worden, heeft men terecht geconstateerd dat er an dere eisen aan het telen gesteld dienen te worden. Immers nu het gebruik van precisiezaad vrij algemeen is geworden en men steeds wijder in de rij de zaad jes gaat afleggen is ook dit jaar weer het belang van een goede kiemkracht en hoge éénkiemigheid naar voren geko men. Dank zij de uitstekende zaadkwaliteit viel in het afgelopen jaar het ras PO- LYRAVE op door zeer goede veld- opkomst. Ook de goede grondbedekking, bijzonder regelmatige kophoogte en pri ma rooibaarheid van dit ras, zal men in de toekomst op het gemechaniseerde be drijf waarderen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bqsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wq kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Welfarewerk. Worden er voor wel- farewerk cursussen gegeven, wat zijn de kosten en is het mogelijk om eventu eel op 46-jarige leeftijd nog voor dit werk in aanmerking te komen? Zijn er gunstige mogelijkheden om tewerk ge steld te worden als welfare-helpster en wordt dit eventueel gehonoreerd? Alle inlichtingen over welfarezorg en opleiding daarvoor kunt u verkrijgen bij het Nederlandse Rode Kruis, sectie op leidingscursussen Welfare krachten, Prinsessegracht 27, Den Haag. Erfscheiding. Mag buurman op de scheidingslijn van onze grond zonder vragen een 2 meter hoge muur metselen langs onze groentetuin? Hoe luiden de voorwaarden daarvoor? Als buurman vergunning heeft voor het bouwen van de muur dan mag hij tot op de erfscheiding bouwen. U moet dus bij het gemeentebestuur vragen of er vergunning is verleend en zo ja, op welke voorwaarden. Als de muur dient als afscheiding tussen uw beider tuinen dan kan buurman u zelfs vragen voor de helft in de kosten bq te dragen, aan gezien deze muur gemeen is, d.w.z. ge meenschappelijk eigendom. Bomen. Als iemand hoge bomen wil planten op hoeveel afstand moet hij dan van de scheidingslijn van zijn buur- mans grond blijven? Volgens het Burgerlijk Wetboek be draagt deze afstand minstens 2 meter, maar het kan zijn dat plaatselijk ge bruik of gemeentelijke verordeningen dit anders regelen. Ook dit dient dus even op het gemeentehuis te worden na gevraagd. Erfenis. Ik bezit een huis waar mijn grootvader het vruchtgebruik van heeft. Bij zijn overlijden zouden de kin deren van grootvader wel eens om de inboedel kunnen vragen, maar hij bezit praktisch niets meer. Zelf heb ik van mijn eigendommen kwitanties. Moet dat nu ook notariëel beschreven staan, zodat de kinderen van grootvader daar niet aan kunnen komen? Als u kwitanties bezit van al uw eigendommen waar u prijs op stelt, dan lijkt het ons niet nodig deze notariëel te doen beschrijven, maar aangezien de notaris er toch aan te pas zal komen, gezien het vruchtgebruik, Jqkt het ons verstandiger deze kwestie vooraf even met hem te bespreken en zo nodig te doen vastleggen. Op uw eerste vraag komen wij nog nader terug als wq het antwoord van onze belastingdeskundige hebben ontvangen. Procederen. Wie kan er voor kos teloos procederen in aanmerking komen en wie beslist hierover? Hoe hoog mag het bruto inkomen zijn en is de betref fende persoon strafbaar wanneer hq niet de juiste gegevens verstrekt? 1. Degenen die niet draagkrachtig ge noeg zijn om een procedure zelf te be kostigen. Hierover beslist het Bureau van Consultatie. Dit bureau is geves tigd in het Paleis van Justitie. 2. Een bepaalde inkomensgrens is niet gesteld. Dit wordt van geval tot geval beoor deeld. Men is natuurlijk verplicht dit Bureau naar waarheid te informeren. Onjuiste informatie verstrekken staat gelijk met het plegen van bedrog, het welk een strafbaar feit oplevert. Moeders naam kopen. Wanneer kan men de naam van zijn moeder „ko pen" en dus vóór de eigen naam zet ten? Wie geeft de toestemming en wat zijn de kosten? Men kan de naam van zijn moeder „kopen", als men bewijzen kan, dat er, in haar lijn twee geslachten teruggaand geen manlijke nakomelingen voorkomen van wie aangenomen mag worden, dat zij manlijke kinderen hebben of krijgen zullen. Hierover dient men zich te ver staan met de ambtenaar van de burger lijke stand om een verzoekschrift op te stellen aan de koningin. Beneden de weistandsgrens van het inkomen is de procedure kosteloos, daarboven kost het 500,—. VOORNAME MODELLEN KAPELLE TEL. (01102) 223 Verloren stukken. Ik ben getrouwd onder huwelijkse voorwaarden in Dja karta. Ben 18 jaar in Nieuw-Guinea ge weest en toen naar Nederland gegaan met mijn man. Nu ben ik echter al mijn papieren kwijt waarin de huwelijkse voorwaarden zijn vastgelegd. Verschil lende malen heb ik reeds naar Indone sië geschreven maar ik krijg nooit ant woord. De notaris die de stukken heeft opgemaakt is inmiddels overleden. Hoe kan ik nu de betreffende papieren in handen krijgen? U moet zich wenden tot het ministe rie van buitenlandse zaken te Den Haag en de bemiddeling van het departement vragen om u de benodigde bescheiden te verschaffen. U doet er goed aan te gelijkertijd in Nederland te laten regi streren dat u onder huwelijkse voor waarden bent getrouwd. Wenst de des betreffende ambtenaar deze aantekening niet te maken daar u niet over de no dige bewqzen beschikt, dan zult u hier op de goedkeuring moeten vragen van de rechter. Wendt u daartoe tot een advokaat. Huur brengen? Moet de huurder de huur aan de verhuurder brengen of moet de verhuurder het zelf komen ha len? Is betaling per postwissel moge lijk? Huur is een brengschuld. De huurder moet dus het geld brengen. De verhuur der kan als hij lastig is, een postwissel weigeren. Vermoedelijk heeft hij echter wel een giro. Wij nemen aan dat de rechtspraak tegenwoordig wel accepte ren zal, dat betaling per giro voldoen de is. Stoof. Ik heb voor een prikje een oude rijtuigstoof kunnen krijgen, waar voor me al gauw dertig gulden werd geboden. Toen ik hem had schoonge maakt kon ik er zelfs 150,voor krijgen. Kunt u mij vertellen wat zo'n stoof precies waard is? Na informatie bleek ons dat, als u zelf geen prijs stelt op het bezit van de oude rijtuigstoof, die wel zal dateren uit de eerste helft van de 19e eeuw, u best tevreden mag zijn met het bod van 150,Het is met deze antiquiteiten vaak zo, dat ze waard zqn wat de lief hebber er voor over heeft. Onwillige ballpoints. Maar al te vaak gebeurt het, dat ik een ballpoint of althans de vulling ervan af moet danken ondanks het feit dat deze nog lang niet leeg is. Sommige vullingen (en daarbij zijn er van de beste merken) houden er al mee op wanneer zij nog niet eens voor één vierde gedeelte ge bruikt zijn. Wat is nu de beste manier om een onwillige vulling weer aan de praat te krijgen? Verwarmen of in olie dopen helpt niet. Moet ik misschien er mee schudden, hem ergens tegenaan slaan of kloppen of moet ik hem een voudig vermanend toespreken? Volgens mij moet er toch wel iets aan te doen zijn. Met de ballpoints is het een moeilijke zaak. Er zijn goede en minder goede kwaliteiten. Bij informatie bleek ons, dat de Italiaanse pasta nog wel eens re den tot ontevredenheid geeft in tegen stelling tot de Duitse. U hebt gelijk, dat zelf prutsen eraan niet veel effect sor teert. Even verwarmen wil wel eens helpen, doch soms duurt het maar kort voor weer stagnatie optreedt. Wij ver wijzen naar de Technische Handelson derneming E.D.Z., Laan van Nifterla- ken in Tienhoven, die de Italiaanse stift vult met een Duitse pasta en welk pro- dukt geen aanleiding tot klachten geeft. De reden van de kwaal ligt wel voor de hand: de pasta is in dat geval te droog, wordt korrelig en vloeit niet meer toe. Of meent gij, dat het Schrift woord zonder reden zegt: De geest, die Hij in ons deed wo nen, begeert Hij met jaloers heid Jak. 4 5. Wq gingen ten Avondmaal en wq kon den het zeggen: Here, Gij weet alle dingen, Gij weet dat ik van U houd. De Here heeft Zijn antwoord gegeven in het gebroken brood en ons verzekerd: Ik heb u lief met een eeuwige liefde. Deze liefde bepaalt nu verder ons leven. Echte liefde kent heilige jaloersheid, die het ongedeelde hart van de geliefde bezitten wil en een strijd voert op le ven en dood tegen elke indringer. Dat maakt juist de liefde zo rijk en zo diep, dat zij alles geeft en alles vraagt. Zo begeert God mij met jaloersheid. Een maal heeft Hij mijn lichaam gebouwd, mijn geest geschapen en die geest in mij doen wonen. Mijn geest in al zijn uitin gen is Zijn werk, die Hij zó liefheeft, dat Hij hem in heilige Liefde totaal voor Zich opeist. Hij heeft er alles voor over gehad om mijn geest uit de boeien van de zonde te bevrijden, zodat Hij zelfs Christus overgaf in de dood. Wij hebben het geproefd bij brood en beker wat Hq gedaan heeft voor en aan mijn geest. Nu ziet de Here sterk op rnjj. Er is vreugde bq Hem als mijn leven op Hem aankoerst. Zijn blik der liefde achter volgt mij, zoals een moeder haar spe lend kind vol mededogen gadeslaat, want het* geeft Hem blijdschap mij te zien, alleen maar te zien. God begeert onze geest tot jaloersheid toe. Hoe zwaar wordt nu elk vergrijp te gen dit grote wonder van Liefde. Hoe moet elke zonde óAnkomen, als Hij ons ziet leven met een verdeeld hart, onze geest ziet uitgaan naar de zonde, om zich te verkopen aan vreugden die niet uit Hem geboren zijn. God begeert mijn Geest; vandaag heeft Hij mij dit verzekerd. Zijn ogen achtervolgen mij! Ik kom Hem in alle straten tegen. Ik kan nergens de troostende of ver wijtende blik van Zijn liefde ontgaan. Heilig Avondmaal, wij waren zeer dicht bij; welnu, laat ons dichtbij blijven in een zeer nauw leven. Alles moet nu be trokken worden op de grote Liefde van God, Die mijn geest begeert met ja loersheid. (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 2127 januari 1967 Maandag 22 januari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.22 7.43 0.42 1.14 Maandag 8.02 8.29 1.26 1.49 Dinsdag 8.44 9.18 2.16 2.45 Woensdag 9.37 10.22 3.19 3.53 Donderdag 10.55 11.51 4.36 5.10 Vrijdag 12.25 5.55 6.28 Zaterdag 1.14 1.44 7.08 7.34 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1