(iïvHL, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Fijn vak voor jonge vrouw: Hostess OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 33 12 JANUARI 1968 GOUDEN DAMESRINGEN lIlLLtQEN in* w de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De Amsterdamse couturier Walter Steevnsz heeft drukke dagen gehad. Hij heeft een charmant complet ontworpen vuurrood waarin de komende zo mer tientallen Nederlandse jonge vrou wen in het buitenland zullen rondlopen. Dat ontwerpen was nog niet het ergste, maar toen kwam het uitvoeren: vijftig nieuwe pakjes moesten in recordtijd op maat worden gesneden. De draagsters ervan zijn de nieuwe gastvrouwen van het Eindhovense reisbureau FIT, die rond de jaarwisseling een opleiding kre gen in Helmond. Het hotel West End was een hele week voor deze bijzonder charmante groep gereserveerd. Met het organiseren van de Nederlandse hostess opleiding creëerde FIT-directeur A. P. F. van Gennip een precedent in de Ne derlandse touristenwereld. Hij verbond een aantal vooraanstaande Nederlanders aan deze opleiding, die de cursisten zo ongeveer alles vertelden, vat aan hun nieuwe baan vastzit. De concurrentie in de „geheel ver zorgde vliegreizen" word4: ieder jaar sterker. Steeds meer wordt daarbij ge keken naar de kwaliteit. „Je moet de vakantieganger het bes te bieden, dat er te bieden is. Hij wordt elk jaar kritischer en stelt z'n eisen tel kens hoger", aldus de heer Van Gennip, die uit deze redenering de enige juiste conclusie trok: dan moeten we zorgen, dat ons gezicht in het buitenland per fect opgemaakt is. De hostess is de steun en toeverlaat voor de vakantieganger. Ze is in de meest letterlijke zin van het woord een gastvrouw. Zij is er om de nieuwkomers naar hun plaats van bestemming te brengen en om hen daarna die „geheel verzorgde" weken zo aangenaam moge lijk te maken. Daarbij komt ze soms voor de dolste problemen te staan. Klei ne strubbelingetjes over niet sluitende ramen van een slaapkamer of over een kraan, die niet goed functioneert, lost ze in een handomdraai op, maar er zijn ook andere moeilijkheden. Een te zeer op de zon gesteld bleekgezicht loopt een zonnesteek op, een ander krijgt last van z'n ingewanden: de hostess is er om de dokter op tijd te waarschuwen. Er is een verloofd paartje dat onderweg ru zie krijgt... de hostess moet zorgen dat de vakantie desondanks een succes wordt... De ene meneer wil weten, waar je het voordeligst snuisterijen kunt ko pen, de ander sukkelt met een defect aan z'n filmcamera en een derde zoekt de mogelijkheid om alles aan de weet te komen over de architectonische aantrek kelijkheden in zijn vakantieplaats. De hostess moet overal raad mee weten. Ze moet contacten leggen en hulp bieden. En ze moet vooral die duizenden die zich temidden van allemaal onverstaan bare mensen hopeloos verlaten en hul peloos voelen, op hun gemak stellen, zo dat ze toch het kopje koffie krijgen, dat ze wilden hebben en toch die strandstoel die ze wilden huren. Het is geen luxueus, gemakkelijk le ventje, dat de hostess leidt. Geen dagen lang zonnen en in het water liggen. Van haar wordt verwacht, dat ze hard werkt, terwijl iedereen om haar heen vakantie heeft. Haar taak is in de allereerste plaats een dienende. „Maar als je het zo ziet, is het dank baar werk", zegt Inge Lammers, een van de meest ervaren gastvouwen van ons land. Ze vertelde op deze cursus haar nieuwe collega's over haar prak tijkervaring en eerlijk gezegd keken de nieuwe meisjes er wel een beetje vreemd van op. „De eerste dagen konden we wel jan ken", zegt bijvoorbeeld de charmante Amsterdamse Dineke Sluiter, die de se- cretaressestoel in de steek wil laten om in Bulgarije de FIT-groepen van dienst te zijn. „We hadden gedacht, dat het minder moeilijk zou zijn, maar naarmate de Liesbeth Hagedom studeerde aan de Sorbonne te Parijs. Nu zal ze optreden als gastvrouw voor hen die een prettige vakantie willen hebben cursus vorderde, gingen we ook meer geloven, dat het een prachtige baan is", vult de blonde Lietsbeth Hagedorn haar aan. Zij is geen beginneling in het rei zen, want ze heeft aan de Sorbonne in Parijs gestudeerd en zwierf in die tijd door heel Frankrijk. Natuurlijk is het 't buitenland, dat de meisjes lokt, maar er is nog meer ook: ze voelen zich aan getrokken tot het gastvrouw spelen. Of, zoals Liesbeth het zegt... „Je treft de mensen altijd in een prettige (vakan tie) stemming. Het moet fantastisch zijn om ze het nog beter naar de zin te maken". Meer dan vijfhonderd sollicitanten kreeg de heer Van Gennip, toen hij een oproep plaatste voor deze opleiding. Na het bestuderen van de vragenformulie ren die alle kandidaten moesten invul len, bleven er zo'n honderdvijftig over. Zij kregen stuk voor stuk een uitnodi ging om te komen praten. Ruim hon derd van hen vielen af... de rest kwam die ene week naar Helmond. Opgetogen gingen ze na de opleiding naar huis. Niet alleen het onderlinge contact was gelegd, ook hadden ze van hun oudere collega's veel kunnen leren en bovendien waren er de lezingen ge weest, waarvoor staffunctionarissen van de KLM, grote mannen uit de reclame wereld, een bereisde journalist, een ban kier, een hoteldirecteur, Martinair-direc teur Martin Schroder, de directeur van Philips-Madrid en de grote Philips- reclameman Sies Numan tekenden. Zij allemaal werkten mee aan dit experi ment, een opleiding voor hostess. He laas hebben de gastvrouwen en reisleid- sters van de verschillende reisbureaus nooit die opleiding gekend. Vrijwel al tijd werden de meisjes na hun aanstel ling „in het water gegooid om te leren zwemmen". Natuurlijk gingen sommigen van hen „de mist in", zoals Inge Lam mers het noemt. De goede hostess heeft al lang ontdekt, dat ze door schade en schande wijs werd. Maar helaas was die schande meestal voor haarzelf en de schade voor de vakantiegangers. De groep „gastvrouwen" bijeen in het Helmondse hotel West End MET EDELSTEEN VV KAPELLE TEL. (01102) 223 Daarin heeft de heer Van Gennip ver andering willen brengen. Hij selecteerde de best geschikte jonge vrouwen de gemiddelde leeftijd is ongeveer 25, want een goede gastvrouw moet behalve reis ervaring ook een grote eigen persoon lijkheid bezitten en dat kun je van een meisje van pak-weg twintig niet ver wachten en liet die dank zij deze cursus de lessen leren, die hun voor gangsters allemaal in de praktijk opsta ken. Zo'n hostess kan de vakantie van haar groepen tot een feest maken, ze kan er ook een drama van maken. Op haar schouders rust een zware taak. Op Mallorca en aan de Costa Brava valt het misschien allemaal nog wel mee, maar als ze in Bulgarije terecht komt, in Egypte of Tunis, dan wordt van zo'n jonge vrouw toch wel een grote mate van verantwoordelijkheidsbesef en eigen initiatief gevraagd. Ze moeten zich staande weten te houden in een maat schappij, die volkomen verschilt van die in hun vaderland. De eerste vereiste is daarom, dat ze verschillende talen vlot spreken en dat ze een bijzonder goede algemene ontwikkeling hebben. Het mi nimum is drie talen (vaak zijn daaron der Arabisch of Russisch) en een mid delbare schoolopleiding. Die hebben ze dan ook allemaal, die vijftig uit Helmond. Uit alle delen van het land kwamen ze: ernstige jonge vrouwen, die beseffen dat ze geen ge makkelijke toekomst tegemoet gaan, maar die het zich tot een eer rekenen, hun vakantiezoekende medemens te die nen. Dat ze daarbij zelf de voordelen genieten van een zelfstandige baan in een vreemd land, waar de schaarse vrije uurtjes zonovergoten zijn en dat ze ook nog een aardige zakcent verdienen, is natuurlgk mooi meegenomen. Maar ze realiseren zich, dat ze daarnaast ook veel moeten opofferen. Werkelijk vrien den maken kan zo'n hostess nauwelijks. Ze werkt altijd temidden van mensen, maar het zijn (iedere veertien dagen weer anderen. Ze komen en gaan... al leen zij blijft. In een vreemde en soms niet eens ongevaarlijke wereld. Het is hun duidelijk verteld: juist in die vakantielanden zijn veel mannen be reid de eenzaamheid te helpen verdrij ven. Mannen, die zo'n charmante juf uit het hoge noorden zeer aantrekkelijk vin den, maar die het verder niet zo nauw nemen met de gevoelens van dat vrien dinnetje... 'tis weer een ander aspect het het werk. De meisjes, die de Hel mondse week meemaakten gaan ook wat dit betreft niet onvoorbereid het avon tuur tegemoet, want de heer Van Gen nip denkt aan alles. Hij smeert er een royale duit tegenaan, maar... maar het beste is immers niet goed genoeg voor de man en de vrouw, die er eens per jaar veertien dagen zorgeloos uit willen trekken. In hun haute-couture uniform staan ze straks klaar, Liesbeth Hagedom, Di neke Sluiter en al hun collegaatjes. Om u te dienen, meneer en mevrouw. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Loterij. Als men de 100.000, wint in de loterij hoe zit het dan met de belasting en hoe gaat dat de volgen de jaren? Het betreft hier de staats loterij. De Nederlandse loterijbelasting be draagt 15 van de prijs indien deze 1000,te boven gaat. Dit bedrag wordt al afgetrokken voordat de prijs wordt uitgekeerd. Inkomstenbelasting wordt over de prijs niet berekend. Wel eventueel vermogensbelasting als men hierdoor in de vermogensbelasting zou komen te vallen. Mocht dat zo zijn en u wilt de prijs bewaren, dan zou u dus ook ieder jaar vermogensbelasting moe ten betalen, zolang u vermogend blijft in de zin der wet. Deken. Ik koop van een koopman aan de deur een deken. Later blijkt dat deze gestolen is. Ben ik dan als koper medeplichtig of heler, strafbaar voor de wet? U zult moeten aantonen dat u de de ken te goeder trouw hebt gekocht en niet kon vermoeden dat deze van dief stal afkomstig was. U zoudt dit b.v. hebben kunnen opmaken uit een bijzon der lage prijs of dergelijke. Als u vol komen te goeder trouw was, bent u niet strafbaar, al zult u de deken wel moe ten afstaan. De schade zult u dan op de koopman moeten zien te verhalen. Journalistiek. Kunt u mij iets meer vertellen over de erecode voor journalis ten en over de tuchtraad voor journa listen? Bestaat er ook lectuur over? De z.g. erecode voor journalisten om vat een aantal nimmer op schrift ge stelde, maar toch wel onder collegae in ere gehouden gedragslijnen, met betrek king tot de geheimhouding van bron nen, de collegiale samenwerking, de wij ze van publikatie, de eerbiediging van exclusieve rechten, enz. De tuchtraad is een eigen rechtbank van juridisch ge schoolde journalisten en andere deskun digen, ingesteld en gehonoreerd door de samenwerkende joumalistenorganisaties die bepaalde gevallen op klachten on derzoeken en him oordeel uitspreken, dat dan in de pers wordt gepubliceerd. Deze verenigingsrechtspraak kan uiter aard alleen de leden dagen of als ge tuigen oproepen en heeft geen bevoegd heid tot oordelen over niet-leden. Be schuldigde leden kunnen zich aan een oordeel onttrekken door opzegging van het lidmaatschap. Lectuur kunt u aan vragen bij de Federatie van Ned. Jour nalisten, Keizersgracht 339, Amster dam-C. Beddepaamen. Hoe werd vroeger een beddepan verwarmd? De antieke beddepannen werden ver warmd door middel van gloeiende houts kool, aan welke methode wel de beken de gevaren waren verbonden. Vandaar dat de pan slechts nu en dan even tus sen het beddegoed heen en weer werd bewogen vóór het slapen gaan. Rötisseurs. Wat behelst het lid maatschap „La Chaïne des Rötisseurs" Wie kan er lid van worden en hoeveel leden telt dit gilde? Welke orden zijn er ondergebracht in het gilde en kunt u enkele namen noemen van leden van dit gilde? „La Chaïne des Rötisseurs" is te be schouwen als een gilde van chef-koks in Frankrijk, met afdelingen in het buiten land, dat zich ten doel stelt het beoefe nen van de culinaire kunst op hoog ni veau. Men kan daar lid van worden op voordracht van twee paranimfen, dus door een soort ballotage. Enige jaren geleden bloeide de Nederlandse afdeling, maar velen hebben zich de laatste tijd teruggetrokken, omdat, volgens wat er van bekend is geworden, het „gilde" te veel verzakelijkte. Behalve verscheidene chef-koks, waren er ook vele vooraan staande Nederlanders lid. In Duitsland gaat toetreding nogal gemakkelijk, zo dat in Berlijn 8 van de 10 chef-koks lid zijn. Onderscheiding. Ik heb enige tijd geleden van de burgemeester een onder scheiding ontvangen voor het bewijzen van goede diensten. Bij welke gelegen heden behoort zo'n onderscheiding te worden gedragen en is het waar dat de medaille na mijn overlijden moet wor den teruggezonden? En is het nodig dat ik de burgemeester nog schriftelijk mijn dank overbreng? Wij menen goed te doen uw aandacht te vestigen op de morele verplichting om voor de ontvangen decoratie dank ABONNEMENTSGELD Onze postabonnees treffen ingeslo- j ten een formulier voor het storten j van hun abonnementsgeld over het le halfjaar 1968. j Voorzover zij niet reeds betaald heb- j ben, verzoeken wij hen, van dit for- j muiier gebruik te maken. Gaarne j deze maand nog. Daarna gaan de j postkwitanties in zee, verhoogd met depositokosten. Dringend verzoeken wij u uw naam j en adres op het stortingsformulier te vermelden! Bij voorbaat dankend, DE ADMINISTRATIE te betuigen via de plaatselijke burge meester. Dit kan geschieden op een daarvoor bestemde „model"-dankbetui- ging. De medaille wordt als regel al leen gedragen op een rokkostuum en bij officiële gelegenheden. Miniatuuronder scheidingstekenen kunnen ook op een gewoon kostuum worden gedragen. In het boekje „Nederlandse en buitenland se ridderorden en onderscheidingen" door C. Baron (uitg. Fa. Wilik, Noord einde 9, den Haag) vindt u hierover nog meer bijzonderheden. Inderdaad moet bij overlijden het ordeteken ge retourneerd worden aan de Kanselarij, die het in bruikleen verstrekte. Dit kan het beste per aangetekende brief ge beuren. Simon, Jona's zoon, hebt gij Mij lief?... Here, Gij weet alle din gen, Gij weet, dat ik U lief heb. Joh. 21 17. Vandaag komt de dringende roep tot u: schik u om volgende week de Here Jezus te ontmoeten in het H. Avond maal. Daar is alleen plaats voor hen, die aan Jezus zich verbonden weten in leven en sterven. Voordat wij aangaan moeten wij onder het examen der liefde door: Simon, Maria, Willem vul uw eigen naam maar in hebt ge Mij lief? Ach neen, de Here noemt ons niet bij de mooie deftige namen, die mensen ons geven, ouderling, dominee, direc teur, mevrouw; Hij noemt ons heel sim pel bij onze doopnaam. Uit zijn vraag stelling blijkt dat Hij ons door en door kent. Simon, ge loopt altijd voor de an deren uit, hebt ge Mij lief méér dan deze Wij luisteren stil mee.'t is of Jezus 't persoonlijk aan óns vraagt. Pe trus is zeer verlegen met die vraag en antwoordt: Here Jezus, Ge grijpt veel te hoog, laten wij niet .spreken over méér liefde boven anderen; en dan de liefde waarvan U sprak, ach, U hebt zo'n groot woord gebruikt. (In de grond tekst is het woord liefhebben in de vraag van Jezus dnders en sterker dan in het antwoord van Petrus.) U vroeg na^1 een liefde, die zo hoog en zo diep is, afschaduwing van Gods Liefde, maar dat woord is veel te hoog voor mij, ik weet alleen, dat ik van U houd, dat er een band is tussen U en mg en dat kan ik nog niet eens bewijzen, want ik heb U verraden, maar Here, Gij weet alle dingen, Gij weet dat ik van U houd. 't Examen valt blgkbaar tegen; Jezus gaat verder met vragen en Hij telt af ook. Simon, hebt ge Mij lief met die diepe geestelgke liefde (wij laten de an deren er nu maar buitenweer moet Simon antwoord: Here, Gij weet dat ik van U houd. Maar de derde vraag komt het pijnlijkst aan: Jezus telt verder af: Simon, houdt ge van Mij? Ik vraag u niet meer naar diepe geestelijke liefde. Petrus antwoordt diep bedroefd ge looft Jezus dat zelfs niet meer? He- re, Gij weet alle dingen, Gij weet dat ik een band aan U heb! Wij zeggen fluisterend dit antwoord mee. Geen hoge woorden durven wij spreken, want onze zonden klagen ons aan! Bewijzen kunnen wij 't niet, maar: Jezus missen, neen, dat nooit! Wijst Jezus ons af? Neen! Er is feest in Zijn hart. Hij acht het antwoord ruim voldoende en zegt: kom, nu samen Avondmaal vieren. Want het Avond maal zegt niet hoe groot uw liefde is voor Mij, maar hoe groot Mijn liefde is voor u! Alles vergeven en vergeten; Mijn bloed dekt alles toe; het feest wordt groot. (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 1420 januari 1968 Zondag 14 januari: Volle Maan Zondag 2.40 3.00 8.19 8.39 Maandag 3.23 3.44 9.01 9.22 Dinsdag 4.07 4.27 9.48 10.05 Woensdag 4.48 5.08 10.35 10.49 Donderdag 5.29 5.47 11.13 11.28 Vrijdag 6.04 6.25 11.53 Zaterdag 6.42 6.54 0.04 12.28

Scheldebode | 1968 | | pagina 1