KERSTSTEMMING, KERSTFEEST jfeeótelijke aanbiedingen DIEPVRIESKIP, 900 gram 1,75 <Steketee zelfbediening aai KRABBENDIJKE HOE LANG BLIJVEN DE KAARSJES BRANDEN Jan Willem Siebrand De wijnkoning van Kampen PREDIKBEURTEN ROOMBOTER KRANS 4,95 Jampot AUGURKJES 85 blik SPERCIEBONEN 69 blik APPELMOES 59 Fles JUS D' ORANGE 98 Fles LIMONADE-SIROOP 89 Kilo CHIQUITA BANANEN 89 MANDARIJNTJES 12 stuks 1,29 KERSTREKLAME KONIJNENBOUT, 1000 gram 6,70 SCHOUDERHAM, 100 gram 69 BOERENMETWORST, 150 gram 89 Zacht BELEGEN KAAS ook heerlijk bij de borrel, 500 g 2,69 Als ik ga langs de winkels, zo sfeervol verlicht, welk een schitterend en betoov'rend gezicht: Een glinsterend sneeuwkleed in vredige pracht met flonk'rende sterren in stil-winterse nacht, een droomlandschap, ademend vrede en rust, van geen vredeverstoring of ellende bewust. Romantische kerkjes met ramen van goud, en zilveren klokken in stoelen van hout, en prachtige bomen met lichtjes behangen; kortom: één toonbeeld, één lied van verlangen! De winter in feesttooi; wie wordt er verwacht? Voor wie al die luister, die wondere pracht? Als ik zit in die hoge pracht-kathedraal, zo groots, zo geweldig, 't is al zo massaal, wat een volheid aan mensen, wat 'n bezetting van 't koor! Wat een schoonheid van zang, een stil-luist'rend gehoor! Hoe meeslepend gezongen van „het Kind in de stal"! Hoe sonoor en hoe mooi, hoe voornaam is het al! Dan... ik ga weer naar huis, het is weer voorbij... Wat br&cht mij dit alles, wat dééd het aan mij En wat was dit, een sprookje, een stukje tragiek? Een wegglijden in „droomland van zang en muziek"? Maar hoor, daar ver van het lichtend gedruis, daar klinkt uit dat kleine, eenzame huis in 't donker verscholen, een lied uit die woning „O, laten wij aanbidden, aanbidden die Koning!" Hoe wordt, op velerlei wijs, o Kind, U een hulde gebracht...; naar tschijnt heeft de wereld wel rijk U bedacht... En meent men, dat Gij wel waardeert al dit werk, zo vol-ijverig gedaan, zowel buiten- als binnen de kerk. Maar ach, wat zit in dit alles toch ook veel tragiek, een dromerig soezen in een stuk romantiek. En: „Het Kind in de stal in doeken gehuld", wat blijft het toch veelal (ook voor óns?) zo verhuld. Wat hebt Gij, o Jezus, een eind'loos geduld met zoveel hulde, vaak zo armoedig „verguld" De schijnlichten der wereld, ze stralen naar boven! Beseffen wij toch, hoe arm zij Uw glorie beroven? O God, zendt Gij toch van Boven Uw Licht naar beneên! Leer ons knielen, maak Gij het licht in- en licht óm ons heen! Uw lichtstroom, Uw heilstroom vloeit alléén naar beneên, al wat hóóg is en gróót, daar vloeit ze langs heen! Wie wil knielen, die baadt in 't hemelse Licht wie blijft staan, die verblindt ze alleen het gezicht! Ontferm U, o Jezus, vergeef toch, en leer ons in 'tKindeke zien: der hemelen Heer! Doe ons aanvaarden zowel „kribbe" als „kruis", en gelovig verlangen naar Uw eeuwig tehuis. O, laten w' aanbidden het Kind in de stal, aanbidden die Koning, de Heer van 't heelal. Wie leert knielen voor kribbe, voor kruis en voor troon, mag verwerven door Jezus de eeuwige kroon! Y. A. S. liliii!lli!!lllil!illlilllll!llll!»!i!ill!llll!!l Auto in sloot. Vrijdagmorgen slipte op Rijksweg 58 tussen Bolwerk en de hoeve „Welgele- gen'teen vrachtauto van de N.V. Hazo uit Lewedorp, bestuurd door J. V. even eens uit diezelfde plaats. De auto kwam op de noordelijk van de weg gelegen onderberm terecht. De vrachtauto werd licht beschadigd, de chauffeur kwam met de schrik vrij. Ouderling gekozen. In de vorige week gehouden leden vergadering van de Geref. Gemeente werd in de vakature J. A. Busch tot ouderling gekozen dhr. J. de Jager. Hij heeft zijn verkiezing aangenomen. HET DODEN VAN VOOR DE CONSUMPTIE BESTEMDE DIEREN Elk jaar bereiken de Ned. Ver. voor Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine die ren, als b.v. pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze gedood wor den. Haar zijn gevallen bekend, dat ko nijnen levend werden gevild en ook dat kippen levend werden geplukt. Er zijn in ons land verschillende abat toirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten; het vlees wordt dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zich voor het slach ten van dieren ook tot bona-fide poe liers wenden. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en der gelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders en wel in verband met de zeer vele klachten die haar be reiken door de inspecteurs der ver eniging, die over het gehele land hun standplaats hebben, nauwkeurig zal worden toegezien. De politie is ten op zichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling wil niet in de eerste plaats een dreigement zijn; Dierenbescherming rekent immers op de goodwill van ieder weldenkend mens. Evenwel, in gevallen waarbij duidelijk opzettelijke wreedheid of niet te ver ontschuldigen ondoordachtzaamheid blijkt, zal zeer zeker worden opgetre den. bij elkaar. Fotografie en licht horen ook bij elkaar. Wilt u een gemakkelijk re cept voor sfeervolle foto's? Neem een film van 21 DIN, een sluitertijd van 1/25 seconde bij f 11 en fotografeer op ca. 2y2 meter afstand, altijd raak. U kunt, als uw flitser dat toelaat, ook het flits licht via het witte plafond laten weer kaatsen. Draai de lens dan wel wat verder open tot bijv. f 5.6. Gebruik voor kleurenfoto's steeds blauwe flits lamp jes. ANTI-SNEEUW In de Ver. Staten is men ver gevor derd met experimenten om een mengsel samen te stellen dat wegen vrij moet houden van ijs en sneeuw, inplaats van de schadelijke zand- en zoutmengsels zoals die nu gebruikt worden tegen de gladheid. Het meeste uitzicht biedt een mengsel van 75 trikaliumfosfaat en 25 formamide, dat in staat is tot een temperatuur van 22 C de wegen vrij te houden. Daarbij treedt evenmin scha de aan 't wegdek als bij de auto-onder kanten op. Binnenkort hoopt men met de produktie te kunnen starten. Het prille kindergezichtje dat hier in stille aandacht naar het kerstkaarsje opkijkt, zal over een paar jaar het ge zicht van een tiener zijn. Nog wat la ter is ze misschien zelf. moeder. Kerstkaarsjes hebben maar een kort leven. In uw foto-album echter kunnen ze blijven branden. Juist in deze tijd van „uren, dagen en maanden" hebben wij meer behoefte dan anders, om iets vast te houden, iets van de knusse sfeer van de decemberdagen. Ook iets van de onbevangenheid waarmee onze kinderen deze dingen ondergaan. Het plaatsen van de kerstboom is een feest dat zij als een enorme gebeurtenis ondergaan. Alles wat daarbij hoort maakt voor het kind de totaliteit van het Kerstfeest uit. Fotograaf Jan Stöpetie combineerde twee dingen. Het kindergezicht, de boom en het kaarsje als symbool van het te rugkerende licht. Dat hoort nu eenmaal ONWEER-OOGST Russische landbouwdeskundigen heb ben vastgesteld dat in streken waar het gemiddelde aantal dagen waarop onweer voorkomt, de oogstopbrengst van ver schillende granen hoger is. Mais, tarwe en gerst komen hier sneller tot was dom. De groeisnelheid ligt 10 tot 30 da gen voor op granen uit streken waar minder onweer is. Waarschijnlijk moet de oorzaak gezocht worden in de elek- tro-magnetische velden die door onweer worden opgeroepen. Misschien valt dit in de praktijk bewust toe te passen. AANGESPOELD VAT WIJN LEVERDE MIJ OEN EN BEDRIJF OP! Jaren geleden waren verhalen over eenvoudige krantenjongens, die het tot directeur van een gigantisch kranten concern brachten, gesneden koek voor al of niet avontuurlijke jongensboeken. Meestal speelden zij zich af tegen de grauwe achtergrond van wolkenkrabbers en achterbuurten van New York. Ook in ons eigen land kent men ver scheidene mensen, die in het bedrijfs leven in een nederige funktie begonnen om aan de top hun carrière te voltooien. Zelden zullen zij echter kunnen bogen op een levensverhaal als dat van Jan Willem Siebrand (68) uit Kampen, die op 28 november j.l. een gigantische fa briek van vruchtenwijnen, een distilleer derij en importhuis van beroemde bui tenlandse wijnen en champagne opende. Een modern geautomatiseerd en ge mechaniseerd bedrgf, in feite ontstaan doordat er 47 jaar geleden vaten wijn op één van de Waddeneilanden aanspoel den. Scheepsramp. Op 12 februari 1920, toen de commu nicatiemiddelen nog vrij gebrekkig wa ren, ontvingen de dagbladredacties „per telegraaf" het bericht, dat voor de kust van Terschelling het Amerikaanse vrachtschip „West Aleta" was vergaan. De bemanning van 46 koppen werd met de Brandaris van boord gehaald. Korte tijd later brak het schip in tweeën en zonk. De lading bestond onder andere uit vaten Portugese wijn, die groten deels op het strand van Terschelling aanspoelden. Vele eilandbewoners de den zich te goed aan de heerlijke drank, maar het merendeel der vaten werd door 'een bergingsbedrijf opgekocht. Jan Willem Siebrand, die voor een krats op een machinefabriek in Kampen hard moest werken, had niettemin kans gezien 200,51 op te sparen. Op 16 juli 1921 haalde hij tweehonderd gulden van zijn spaarbankboekje af en kocht een van de aangespoelde vaten wijn. Hij kocht tweedehands flessen, maakte de ze schoon en begon zelf de wijn te bot telen. Met een klein koffertje met fles sen wijn stapte hij op zijn fiets en begon als eerste zijn wijn met succes aan de kruideniers te verkopen. Aangezien de zaken goed gingen, huurde hij in Kam pen een klein pakhuisje voor 2,50 per week. Om zijn klanten sneller te kun nen bedienen, schafte hij in 1923 een T- Ford aan. Visie. De aanschaf van een auto was een duidelijk bewijs in die jaren, dat de jonge Jan Willem over visie beschikte. Nadat het bedrijf steeds meer kantoor- en fabriekspersoneel in dienst nam, werd het noodzakelijk naar grotere panden te verhuizen, hetgeen in de afgelopen de cennia voortdurend gebeurde. Men kocht of huurde in Kampen verschillen de panden, zodat op een gegeven mo ment het bedrijf over verscheidene pun ten van de stad was verspreid. Vooral in de ina-oorlogse jaren beleefde het bedrijf een grote expansie en deed de behoefte naar een centraal gelegen be drijf zich sterk voelen. In 1965 werd be gonnen met de bouw van een grote fa briek voor vruchtenwijnen, vrijwel naast het spoorwegstation van Kampen en langs de IJssel. Het is bijna onbegrijpe lijk, dat een dergelijk bedrijf, thans het grootste „wijnhuis" van Nederland, zijn oorsprong vond in een aangespoeld vat wijn van tweehonderd gulden en een doorzettende jongeman in het bezit van een fiets en een koffertje met flessen wijn. Voor de gisting, rijping en opslag heeft Siebrand N.V. 5y2 miljoen liter fustruimte. De inhoud wordt voortdu rend door het laboratorium gecontro leerd. De administratieve afdeling is voorzien van IBM-apparatuur, terwijl men er hard over denkt om op een com puter over te schakelen. Met tankauto ladingen tegelijk worden de uit Frank rijk, Duitsland, Luxemburg, Spanje, Ita lië en Portugal geïmporteerde wijnen aangevoerd. Siebrand N.V. beschikt over vier transportlijnen voor limonadesiroop, wijnen en gedistilleerd, waarmee men, indien nodig, een dagproduktie van 110.000 flessen kan bereiken. De ge- "middelde dagproduktie bedraagt 60.000 flessen. Grand Officier. Jan Willem Siebrand, die nog steeds de vitale directeur van het bedrijf is, heeft veel voor de wijn in Nederland ge daan. Zo veel, dat hij in 1956, gelijk met generaal Norstadt in Frankrijk tot Com mandeur de la Confrérie des Chevaliers du Tastevin werd geslagen; terwijl hij in 1966 tegelijk met de Franse Minister van Justitie Jean Foyee tot Grand Of ficier in deze orde werd benoemd. Aan geen enkele Nederlander werd tot nog toe deze hoge onderscheiding verleend. Een duidelijk bewijs, dat ondanks het feit dat Siebrand N.V. vrijwel niet ex porteert, de naam van dit bedrijf ook in het buitenland in hoog aanzien staat. Geen geringe prestatie voor iemand, die begonnen is met een kapitaal van 200 gulden. Waarmee bewezen is, dat het „kran ten jongens"-verhaal niet alleen aan de fantasierijke breinen van jongensboe kenschrijvers behoeft te worden toege schreven. De wijnkoning van Kampen, zoals een weekblad hem eens noemde, staat mid den in de realiteit. fliirgepli/'kf1 Ctifanb Van 1421 december 1967 YERSEKE. Geboren: Jacobus, zv. Joos Bol en Jacoba Sijbregje Daane. Gehuwd: Anthonie Jan de Munck, 22 j. en Jacoba Pietemella van Stee, 19 j. Adam Jan Pronk, 22 j. en Helena Adri- ana van Os, 21 j. Van 1420 december 1967 KRUININGENGeboren: Freddy, zv. Stoffel van der Weele en Eppina Trijn tje Scholtens. Getrouwd: Jan Kok, 32 j. te Apel doorn en Pietemella Martina Poleij, 30 j.; Pieter Reinier Schrier, 23 j. en Sara Neeltje van Nieuwenhuizen, 22 j. Overleden: Comelis Houtepenne, 76 j. Geref. Kerk 9 uur: Ds. J. Noordhof, Wemeldinge. 4.30 uur: Ds. J. H. Meijer, Meliskerke. 25 december, le kerstdag 10 en 2.30 uur: Ds. G. J. Pontier, Vlis- singen. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. 25 december, le kerstdag 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. 25 december, le kerstdag 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. 26 december, 2e kerstdag 2.30 uur: Kerstfeest zondagsschool. Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur: Leesdienst. 25 december, le kerstdag 9.30 en 2.30 uur: Ds. Chr. v. d. Poel. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 8 en 10 uur- Leger des Heils 22 december 7.30 uur: Bejaardenkerstfeest. 24 december 10.00 uur: Adventsdienst. 2 uur: Kinderkerstfeest 6 uur: Verlossingssamenkomst. 25 december, le kerstdag 4.30 uur: Kerstzang op straat. 6 u.: Kerstbidstond, kleuterspel en zang 10.30 uur: Heiligingsdienst. 5 uur: Kerstbijeenkomst. 26 december, 2e kerstdag 10.30 uur: Zang bij zieken. 3 uur: Familiekerstfeest. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 uur. Ds. H. R. J. Reijenga. 7.30 uur: Gezamenlijke kerstwijdings- dienst. 25 december, le kerstdag 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Eerw. heer Cornet Goes. 25 december, le kerstdag 10 uur: Ds. B. Zoodsma. Medewerking Kinderkoor. 5 uur: Kerstwijdingsdienst. Medewer king O.K.K. en Herv. Kerkkoor. Vrije Evang. Gemeente 10 uur: Ds. G. van Bruggen. Medewer- ding Zangkoor. 5 uur: Kerstzangdienst. 25 december, le kerstdag 10 uur: Ds. G. van Bruggen. 5 uur: Kerstfeest zondagsschool. Geref. Kerk 10.30 en 2.30 uur: Ds. J. Noordhof. 25 december, le kerstdag 10 uur: Ds. J. Noordhof. 2.30 uur: Kerstfeest zondagsschool. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Student Boogaard. 25 december, le kerstdag 10 en 2 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. J. van Noordennen, Krab- bendijke. 10.00 uur n.m.: Interkerkelijke kerst nachtdienst m.m.v. Map Baks, alt. 25 december, le kerstdag 10 uur Ds. B. Baks, m.m.v. zangkoor „Jubilate Deo". 26 december, 2e kerstdag Kerstfeest zondagsschool. i Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. Juch, Kapelle. 25 december, le kerstdag 10 uur: Ds. J. van der Molen. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk (Korenbeurs) Eucharistieviering zondag 11.15 uur. Hans weert Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. B. van der Lelie. R.K. Kerk Eucharistieviering zaterdagavond 7 uur, zondagmorgen 8 en 10 uur. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. G. Colenbrander, Waarde. 7.30 uur: Interkerkelijke kerstzang- dienst. 25 december, le kerstdag 10.00 uur: Ds. W. L. Dekker. 26 december, 2e kerstdag 5.00 uur: Kerstfeest van de zondags school. Geref. Kerk 10.00 en 2.30 uur: Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Br. de Visser. Krabbend ij ke Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. B. Baks, Kruiningen. 2.30 uur: Ds. G. van Noordennen. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Kand. de Vries, Am sterdam. 26 december, 2e kerstdag 10 uur: Ds. Biedeveld, Souburg. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. 25 december, le kerstdag 9.30, 2 en 6 uur: Ds. W. Hage. W aarde Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. W. L. Dekker, Rilland. 8 uur: Kerstzangdienst. 25 december, le kerstdag 9.30 en 2.30 uur: Ds. G. Colenbrander. 26 december, 2e kerstdag 5 uur: Kerstfeest zondagsschool. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. 25 december, le kerstdag 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. BIJ f 17,50 BOODSCHAPPEN

Scheldebode | 1967 | | pagina 5