NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Engelse loodsboot gedoopt LAND- EN TUINBOUW LANGS DE STRAAT OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 30 22 DECEMBER 1967 ihLLEQBN de scheldebode REDACTEUR s J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN In Sliedrecht is op 1 december een loodsboot gedoopt, die in opdracht van het Engelse loodswezen is gebouwd. Het is een vaartuig van bijna 22 meter lengte, voorzien van een dubbele huid, dat onder alle weersomstandigheden dienst moet kunnen doen. De nautische afdeling van R. S. Stok vis en Zonen N.V. kreeg de opdracht voor dit schip ondanks sterke concur rentie van een groot aantal Engelse scheepsbouwers. 'tWas de eerste maal, dat het Engelse loodswezen de opdracht voor de bouw van een loodsboot aan een buitenlandse firma opdroeg. De „Lodes- man", zoals het nieuwe schip gedoopt zal worden, luidt een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het Engelse loods wezen in. In de haven van Folkestone bijvoor beeld, de thuishaven van de „Lodesman" zijn nu ongeveer 200 zeeloodsen beschik baar, die schepen begeleiden vanuit de straat van Dover tot aan Gravesend in de monding van de Thames, waar het Londense havengebied begint. Gemid deld twintig loodsen zijn ter beschikking op een in volle zee gestationeerd loods- kotter, vanwaar de loods met een jol naar het te navigeren schip wordt over gebracht. Enkele malen per dag worden de zeeloodsen vanaf de wal naar deze loodskotter gebracht. Het is duidelijk dat aan wachttijden vele improduktieve uren worden gemaakt. Bovendien is een op zee gestationeerd schip met een vas te bemanning van 30 koppen kostbaar in exploitatie. Het Engelse loodswezen besloot dat het een veel efficiëntere organisatie zou zijn om met een ander soort loodsvaar- tuigen te gaan werken. Het nieuwe systeem houdt in, dat een zeeloods rechtstreeks vanaf de wal naar het zeeschip dat hij moet loodsen, wordt gebracht. Daarbij wordt van de loods boot verwacht, dat deze onder alle weersomstandigheden moet kunnen uit varen en langszij kan komen. Dit vraagt speciale voorzieningen ten aanzien van de stabiliteit, manoeuvreerbaarheid en sterkte. Wanneer de „Lodesman" begin 1968 in gebruik zal worden genomen, is dat het eerste praktisch® resultaat van een reeds twee jaar durende studie, die een commissie, samengesteld onder auspici ën van het Engelse loodswezen, heeft ingesteld. De eerste proeven werden uitgevoerd met een reddingsboot van het type dat de Royal Navy in gebruik heeft. Hier van werd het nieuwe type loodsboot af geleid. De „Lodesman" is daarvan het eerste exemplaar. Proefstation was de haven van Dungeness, een haven ten westen van Folkestone. De nieuwe loodsboot heeft een dubbe le huid. Tussen de buitenhuid en de binnenhuid is een vulling van kunststof- schuim gespoten. De bovenbouw is ge heel van polyester. Door het National Physics Laboratory werden speciale sta bilisatietanks ontwikkeld. Voor een ma ximale wendbaarheid is de loodsboot niet alleen van twee schroeven, maar ook van een dubbel roer voorzien. De afmetingen van het schip, voort gestuwd door twee Gardner dieselmoto ren van 230 PK elk en met een snelheid van meer dan 10 knopen, bedragen: lengte 21.64 m, breedte 5.49 m, holte 3.23 m. Aan boord zijn slaapplaatsen voor drie bemanningsleden en er is een zitruimte voor maximaal 12 loodsen. Dat de opdracht voor de bouw van deze boot in ons land is geplaatst, mag als een bewijs gelden, dat ook de klei nere Nederlandse scheepsbouwers in staat zijn zowel technisch als commer cieel internationaal een vooraanstaan de rol te spelen, op een terrein waar een felle concurrentie heerst. Uit de 29 gegadigden, waarvan er 28 uit Enge land zelf afkomstig waren, ging de op dracht via Stokvis naar een Nederland se werf. HUISVUIL EN EEN KREKELPLAAG Deze warme zomer was in een Lim burgse gemeente, zo was in de krant te lezen, op de vuilnisbelt een krekelplaag ontstaan. Deze krekels drongen in mas sa's alle huizen binnen. Zij sjirpten en vraten dat het een lieve lust was. Voor zichzelf dan; voor de mensen was het vreselijk. De vuilnisbelt wordt een probleem, een probleem voor de volksgezondheid. En men vraagt zich af, nu wij in ons land beschikken over moderne VAM- composteringsbedrijven, of niet veel meer huisvuil gecomposteerd kan wor den. Men raakt de belt kwijt en het vuil krijgt bovendien een nuttige bestemming in de land- en tuinbouw. En de afzet? De tuinbouw maakt zich meer en meer meester van de beschik bare compost. Vorig jaar ging van de 190.000 ton nog maar 15 naar de ak- VOORNAME MODELLEN KAPELLE TEL. (01102) 223 kerbouw. De tuinbouw nam 43 af en 42 ging naar de recreatieve sector, d.w.z. werd gebruikt bij de aanleg en het onderhoud van gazons, parken en sportvelden. Toch is compost in de akkerbouw een van ouds gewaardeerd produkt, dat de struktuur van de grond verbetert, waar door de vochthouaendheid en de produk- civiteit wordt vergroot. Nu de mechanisatie zo zeer de struk tuur van de grond bedreigt, zou het van wijs beleid getuigen, wanneer méér huis vuil werd gecomposteerd en zodoende méér compost aan de akkerbouw ten goede kwam! Dat was dan de ene kant van het pro bleem huisvuil. Maar het is duidelijk, dat deze manier van vuilverwerking de gemeenten niet meer mag kosten dan een andere goede methode, zoals vuil verbranding. Uiteindelijk gaat het dus om een kos- tenvergelijking. Daarbij blykt dan, dat voor zeer vele middengrote en kleinere gemeenten de vuilafvoer naar een van ue centrale VAM-bedrijven goedkoper is dan een vuilverbranding. Er worden dan twee zaken gediend: de gemeenten en de vruchtbaarheid van de vaderlandse bodem. DUUR ANTWOORD ,,'tWas een tiets-in, eminentie", legde de landbouwer uit, alsof die nog tegen over Sinterklaas stond, „dus daar mos- seme allegaar wat zeggen, héé?" „En toen bent u maar gaan schelden!" zei de politierechter misprijzend. „Die sprekert schold het hardst, héé?" Twee getuigen bevestigden, dat de in leider tijdens de teach-in over ontwik kelingshulp op misprijzende wijze de toegestroomde schare had toegesproken. Hij gewaagde van twee derde der mens heid die honger leed, terwijl zijn wel doorvoede toehoorders zwolgen in hun overvloed; hij schilderde in schrille kleu ren een stad vol kermende kinderen, die stierven van gebrek, terwijl onze jeugd zich misselijk at aan marsepeinen wor sten, banket- en chocoladeletters en hij vergeleek de uitgemergelde moeders die ginder hun hand ophielden, met de kwab- belige figuren die hier met een welge vulde boodschappentas in een lunchroom neerstrijken om een aantal gebakjes te verorberen en dan verwonderd zijn, dat ze hun vet niet meer in hun korset kun nen persen. Deze beeldspraak riep om een weder woord. En dat kwam van vele kanten. Iemand informeerde, of de spreker zelf niet at; een volgende of hij het huis houdgeld wel naar de ontwikkelingsge bieden zond; een derde meende te we ten dat de man vlak voor de vergade ring nog een zak patat met een kroket je had staan smikkelen. En toen kwam de verdachte op de gedachte een open-schaalcollecte te hou den en, de daad bij zijn eigen woord voegende, hield hij een broodmand uit het café onder de neus van de verbou wereerde wauwelaar. „Nou, voeg dan de daad eens bij het woord, héé, had hij gezegd. „Bewijs eens je christelijke naastenliefde en je radi cale beginselen!" De man had de mand van zich af ge duwd en wilde een eigen collectebus langs de rijen laten rondgaan. „Neenee, éérst zelf het voorbeeld ge ven, héé, zei de collectant. Had de bewogen redenaar nu maar even een bankbiljet in die schaal ge deponeerd, dan zou de hele zaal gerust gesteld één of twee muntjes hebben ge offerd en zich tevreden met deze goede daad weer huiswaarts hebben gespoed. Maar de goede man had geen flintertje papiergeld bij zich. En bovendien wilde hij zijn eigen bus vullen en niet ander mans mandje. Het gevolg was, dat zijn tegenstander twijfel ging uiten aan zijn oprechte bedoelingen. „Jij wil ons geld onder de armen ver delen, héé!" riep hy met een veelzeggend verdeelgebaar naar zijn beide binnen zakken. De tegenwerpingen waren in het ge roezemoes onverstaanbaar. Aangevuurd door het publiek drong de boer steeds sterker aan. Tot de woorden bedrieger, smiecht en oplichter vielen. Toen riep de beledigde de hulp in van de aanwezi ge politieman en n oest deze een proces verbaal opmaken. „Het geeft helemaal geen pas", oor deelde de officier van justitie, „verdach te wist niet, wat deze man met het op gehaalde geld zou doen. Ergo heeft hij iemand voor een groot publiek als op lichter afgeschilderd en zich schuldig gemaakt aan smaad volgens artikel 261 Wetboek van Strafrecht en heb ik de eer te requireren een boete van twee honderd gulden, subsidiair twintig da gen hechtenis". „Hebt u hier nog iets op te zeggen?" vroeg de politierechter. „Ik heb al honderd piek gegeven aan ontwikkelingshulp, héé. Dat wordt dan wel een dure collecte, héé?" En hij liet een bedankbrief zien van de stichting die de teach-in had georganiseerd. Toen deed de rechter er honderd gulden af. „En dan moet je die andere honderd ballen daar ook heen sturen, héé", ad viseerde de verdachte. Maar de hamer was al gevallen. Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Adressen. Weet u het adres van directie faunabeheer afd. muskusratten- bestrijding en de naam en het adres van de minister van landbouw en visserij U kunt zich riphten tot de afdeling Ratten- en Muizenbestrijding van de di rectie Faunabeheer, Geert jesweg 15, Wageningen. De minister van landbouw en visserij is Ir. P. J. Lardinois. Het adres van het ministerie is: le v. d. Boschstraat 4, 's-Gravenhage, tel. (070) 814141. Rijden onder invloed. Iemand die onder invloed in een auto heeft gereden heeft als straf een week in de gevan genis gezeten en zijn rijbewijs is hem voor een jaar ontzegd. Hierna heeft hij nog een proces-verbaal gekregen van 150,- voor de auto, belasting en glad de band. De auto was n.l. niet opgege ven aan de belasting. Is het nu juist dat er na de uitspraak op de zitting nog weer een verbaal werd uitgesproken? Het rijden onder invloed is een mis drijf waarvoor men zich voor de recht bank moet verantwoorden. Het rijden in een auto welke technisch niet in goede staat verkeerde en waarvan bovendien de belasting niet werd voldaan is een heel ander strafbaar feit hetwelk met het rijden onder invloed niets te maken heeft. De door de officier van justitie in dit geval gevolgde werkwijze is dus geheel juist. Proces. Kan een proces, opgemaakt op 15 oktober 1966 verlopen en waar heen kan ik mij richten voor inlichtin gen? Ik heb er sinds 15 oktober 1966 niets meer van gehoord. Indien inderdaad proces-verbaal werd opgemaakt kunt u de officier van justi tie in het desbetreffende arrondissement verzoeken u te willen laten weten of hij alsnog tot vervolging zal overgaan of dat de strafzaak inmiddels gediend heeft. U moet dan wel mededelen welk belang u persoonlijk hebt bij dergelijke informatie. Felicitatiedienst. Wat is het adres van de felicitatiedienst (bezoek a.s. bruidjes) Het adres luidt: Felicitatiedienst Ne derland, Nieuwe Rijn 44, Leiden, telef. (01710) 26836. Bijstand. Kan ik in aanmerking komen voor bijstandsvergoeding Ik ben 52 jaar en heb voor mijn vader de huis houding verzorgd. Hij is nu overleden en zorg ik verder voor mijn ongetrouw de broer en een oude oom. Iedere Nederlander die niet in staat is in eigen levensonderhoud te voorzien, heeft recht op bijstand. U kunt zich dus wenden tot de afdeling sociale zaken in uw gemeente, waar men zal onderzoe ken of u voor bijstand in aanmerking komt. VOOR VADER, MOEDER EN KIND Vlek. Op mijn natuurstenen salon tafelblad heb ik een vet- en een wijn vlek geconstateerd. Is er een mogelijk heid om die vlekken te verwijderen? Het verwijderen van vet- en vooral van wijnvlekken in een natuurstenen blad van een salontafel is wel een moei lijk geval. Dit moet gebeuren door de vakman, die het blad dan opnieuw po lijst. Om herhaling te voorkomen, kunt u het blad laten bedekken met een plas ticlaagje, dat bijna overal tegen bestand is, en niet op een bijzondere manier be hoeft te worden onderhouden. Eau de cologne maken. Kan ik zelf eau de cologne maken? U kunt zelf eau de cologne „fabrice ren" door aan 1 dl alcohol ongeveer een cl water (liefst gedestilleerd) toe te voegen en ca. 10 gram eau de cologne- olie, die u bij een goede drogist of apo theek wel kimt kopen. Schrijverij. Kan men een boek schrijven over iemand zonder daarvoor zijn toestemming te hebben? Bij wie kan men een kopie van de inhoud van een zelfgeschreven boek brengen en moet men zich verzekeren van auteurs rechten en dergelijke? U bent vrij te schrijven wat u wilt, mits u zich houdt aan de wet. Maar als u gaat schrijven over nog levende per sonen, is het wel verstandiger hen om medewerking te verzoeken en de ge gevens, resp. het geschrevene door hen te laten controleren, om niet door an deren eenzijdig of verkeerd te worden voorgelicht. Als u namelijk onwaarhe den over iemand zoudt verkondigen, kunt u wèl met de rechter in aanraking komen. Bent u daarentegen volkomen zeker van uw zaak en kunt u alles wat u schrijft volledig verantwoorden en zo nodig met bewijzen staven, dan kunt u het risico wel nemen. Dan zult u ech ter ook een uitgever moeten vinden, die zich achter dit boek stelt. Als u een aantal doorslagen typt van uw boek, kunt u deze aan verscheidene uitgevers ter beoordeling toezenden. U hoort dan wel, of het manuscript geschikt is voor uitgave of niet. Zorg er voor dat u al tijd zelf nog een leesbaar exemplaar (.brandvrij!) opbergt, want er kunnen zendingen verloren gaan. Indien u, zo als u stelt, zelf de auteur bent, bezit u zelf de auteursrechten. U kunt in het overleg met de uitgever zelf bedingen voor welke prijs u de rechten zult af staan en dan moet u goed bedenken, dat het voordeliger is niet alles tegelijk uit handen te geven, dus b.v. de feuilleton rechten en filmrechten voorlopig zelf in handen te houden. Nappa. Hoe moet ik myn nappa handschoenen schoonmaken Nappahandschoenen maakt men met tetra schoon (voorzichtig te werk gaan) Nawrijven met een beetje was, maar goed uitwrijven, anders kleven ze. Israel. Zijn er mogelijkheden om als vrijwilliger in Israel geplaatst te worden Volgens mededeling van het Consulaat van Israel, Joh. Vermeerstraat 26, Am- sterdam-Z., tel. (020) 7944440, is er in verband met de talrijke aanmeldingen tijdens en vlak na de oorlog en door de toestand van economische recessie in Israel, op het ogenblik zeer weinig be hoefte aan vrijwilligers voor civiele diensten, uitgezonderd enkele specialis ten. Daar wij niet weten, welk beroep u uitoefent, adviseren wij u desgewenst u in verbinding te stellen met bovenge noemd consulaat voor nadere informa tie. En gij, Bethlehem Efratha, zijt gij klein om te wezen onder de duizenden van Juda, uit u zal My voortkomen, die een Heer ser zal zijn in Israel, en wiens uitgangen zijn vanouds, van de dagen der eeuwigheid. Micha 5 1. De Here oordeelt anders dan de mens. De Almachtige laat Zich nooit door on ze grootdoenerij imponeren. Hy ziet de persoon van de mens, de hoogte van zijn statuur niet aan. Hij ziet het hart aan. Wat trekt doorgaans onze aandacht? Een verheven, imposant bouwwerk, een schepping van een beeldhouwer, wiens naam wereldberoemd is. Maar achteloos gaan we de webbe van één van „de vier kleinste der aarde", zo wonder-kunstig geweven, voorbij. De pracht van de sneeuwvlok, de klare zuiverheid van het ijskristal valt ons niet op. Wij maken ruim baan voor de borsten, die versierd zijn met ridderorden en getooid met on derscheidingstekenen, maar de sjofel ge klede kunstenaar bij de gratie Gods trekt onze aandacht niet. De bijbel leert ons echter, dat de Ho ge en Verheven God het oog slaat op hen, die nederig knielen. Hij heeft het dwaze en zwakke en onedele en verach te en hetgeen niets is, uitverkoren, op dat Hij hetgeen iets is, teniet maken zou. Niet Jeruzalem, ook niet Rome, Athene, Constantinopel of welke wereld stad dan ook, bakermat van kunst of wijsbegeerte, zou de geboorteplaats van de Allergrootste heerser, de eeuwige Vorst en Gebieder, Gods beminde Zoon, zijn. De hemel heeft het kleen verkoren! Bethlehem, in de volheid des tijds het meest onaanzienlijke plaatsje dat zich denken laat. Zó klein, dat het niet de moeite waard is het te vermelden onder de geslachten van Juda. Maar toch: Bethlehem dat is: broodhuis; maar toch: Efratha dat is: de vruchtbare. Juist dadr moest Christus geboren worden, daar daalde het Hemelse Brood op aar de neder. Dat dorpje is van een meer dan natuurlijke vruchtbaarheid. God kiest Bethlehem als geboorteplaats voor Zijn Zoon. Is deze wetenschap niet uiter mate troostrijk en vol verkwikking voor iedere arme, voor iedere verbrokene van hart en verslagene van geest? Wie mij veracht, God wou mij niet verach ten. Schoon 'k arm ben en ellendig, denkt God aan mij bestendig. En de dichtre gels zeggen zulk een vernederde en oot moedige wat: O, Bethlehem, klein-grote stad, Klein van gebied, maar groot van waarde, Gij zijt dat allereêlste vat, Gij d' allerrijkste stad der aarde. (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 2430 december 1967 Zondag 24 december: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.28 9.00 1.49 2.22 Maandag 9.20 9.57 2.48 3.19 Dinsdag 10.22 11.07 4.00 4.32 Woensdag 11.41 5.11 5.47 Donderdag 0.22 12.48 6.23 6.52 Vrijdag 1.27 1.49 7.24 7.48 Zaterdag 2.26 2.47 8.16 8.37 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1