^(jjamaldingse ^(jjatans- niVaardïgheden BAAYENS Dampo DO WASAUTOMATEN de speciaalzaak voor uw BRIL Wie past er op de winkel Wie past er op de winkel VAN OEVEREN N.V. WEMELDINGE IPTIEl INSTUIF KRUININGEN KRUININGEN RILLAND-BATH INSTUIF KRUININGEN KRABBENDIJKE WAARDE Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Bouwvergunningen voor de Dorpsstraat en de omgeving van de Herv. kerk. Dit gebied is onlangs aangewezen als beschermd dorpsgezicht in de zin der monumentenwet. Deze aanwijzing brengt voor de ge meenteraad de verplichting mee om bin nen de daarvoor vastgestelde tijd voor dit gebied een bestemmingsplan vast te stellen, waarin o.m. wordt aangegeven op welke wijze mag worden gebouwd. Zolang dit bestemmingsplan er niet is moet de beslissing op aanvragen om een bouwvergunning in het algemeen worden aangehouden. Indien de daarbij betrokken ministers geen bezwaren heb ben kan de bouwvergunning wel wor den afgegeven. Voor men dit weet gaan echter enkele maanden voorbij. In een brief aan alle belanghebben den hebben B. en W. een overzicht ge geven van de geldende bepalingen en aangeraden bij eventuele bouwplannen de bouwvergunning vroegtijdig aan te vragen. VOOR ALASKA CANDY MIELE A.E.G. UNILUX PHILIPS ENGLISH ELECTRIC Bel (01131) 1348 Gemeentelijke herindeling. Voor belangstellenden volgt hier een gedeelte uit de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van binnenlandse zaken voor 1968. Gemeentelijke herindeling. Naar de mening van de minister moet samenvoeging van gemeenten, zowel als grenswijziging achterwege blijven, wan neer de problematiek, waarin de ge meenten zijn geraakt of zullen geraken, met andere middelen (waarbij met na me aan samenwerking is te denken) op doeltreffende wijze tot een oplossing kan worden gebracht. Dit wil evenwel niet zeggen, dat hij de zelfstandigheid van een gemeente dan wel de gemeentegrenzen, niet als een gegeven, waaraan in beginsel niet mag worden getornd. Bepaaldelijk zal de zelfstandigheid onderscheidenlijk de grens ener gemeente niet kunnen wor den gehandhaafd, indien blijkt, dat be ëindiging van die zelfstandigheid res pectievelijk wijziging van die grens, uit een oogpunt van algemeen belang, ob jectief noodzakelijk is. Zo komen naar zijn oordeel kleine gemeenten, die niet zijn opgewassen te gen de eisen, die de tegenwoordige tijd aan het lokaal bestuur stelt of die re gionaal voor taken komen te staan, die voor die gemeenten te zwaar zijn en die niet langs de weg van intergemeentelij ke samenwerking effectief kunnen wor den aangepakt, in aanmerking voor op neming in een groter gemeentelijk ge heel. De minister denkt hier aan het bij de Staten-Generaal aanhangige ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland (wetsontwerp 8828). Er is geen twijfel aan, dat Zuid-Beve land staat aan het begin van een nieu we ontwikkeling, die voor een groot deel van de hier gelegen gemeenten problemen oproept, die zij noch op eigen kracht noch in samenwerking op doel treffende wijze het hoofd kunnen bie den. Ten aanzien van die gemeenten is dus een herindeling onontkoombaar. Het verdient in een dergelijk geval aanbeveling, de herindeling ook uit te strekken tot die tot de streek behoren de kleine gemeenten, die slechts indi rect bij de komende structurele wijzi gingen zijn betrokken. Daarentegen acht de minister niet voldoende aanlei ding aanwezig voor opheffing van in een „rustig gebied" gelegen kleine ge meenten, louter op grond van het ge ringe inwonertal. Het is z.i. van belang, gemeentelijke herindelingen streeksgewijze te doen plaatsvinden. Hrj is van mening, dat, al ware het slechts ter voorkoming van bestuurlijke onrust, zoveel mogelijk moet worden voorkomen, dat een streek in etappes bij een herindeling wordt be trokken. Om dezelfde reden is het noodzake lijk, bij grenswijzigingen niet gepaard gaande met samenvoeging van gemeen ten de gebiedsuitbreiding ener ge meente zodanig te doen zijn, dat zij voor een lange reeks van jaren toereikend is. Wat betreft het tijdstip, waarop een herindeling moef worden tot stand ge bracht, zou de minister nogmaals het voorstel voor Zuid-Beveland willen noe men. Niet kan worden ontkend, dat voor dit gebied een wetsontwerp tot ge meentelijke herindeling is ingediend, terwijl hier in de nabije toekomst nog geen spectaculaire ontwikkelingen te verwachten zijn. Dat gold indertijd ook voor Goeree-Overflakkee, voor welk eiland een gemeentelijke herindeling aan de orde werd gesteld, toen daar nog nauwelijks van structurele veranderin gen kon worden gesproken. Naar het inzicht van de Minister is deze ge dragslijn juist. Wanneer op grond van gedane onderzoekingen de redelijke ver wachting is verkregen, dat zich in een streek een ontwikkeling zal gaan voor doen die tot een gemeentelijke herinde ling noopt, dient zijns inziens deze her indeling in beginsel zó vroegtijdig tot stand te komen, dat de aanstaande ont wikkeling mede door de gemeenten kan worden gestimuleerd en geleid. Burgerlijke stand. Geboren: Hendrina Helena, dv. Pie- ter van Hekke en Jacoba Kodde; Jo hanna Krina, dv. Dingenis Leendert Vleugel en Jolina Maria Schouten. Huwelijksafkondiging: Willem Daa- ne, 19 j. en Jozina Pietemella Snoep, 21 j. te Kapelle. Gevonden voorwerpen. Gevonden een paar bruine handschoe nen. Inlichtingen ter gemeentesecretarie Voetbal. Zaterdag speelde Wemeldinge I haar competitiewedstrijd tegen Yerseke I. Al in het begin van de wedstrijd bleek dat Wemeldinge in Yerseke zijn meerdere zou moeten gaan erkennen. Zij speelden vooral tot de rust een betere partij dan Wemeldinge, hetgeen ook in de doelpun ten tot uitdrukking kwam, n.l. 20. Een toegekende penalty, door Minnaard genomen, werd op bijzonder fraaie wijze door Lamper gestopt. Na de rust was Wemeldinge niet van plan om meer doelpunten toe te staan. Ook Yerseke bleek toen totaal onmachtig om de roos te raken. Vele malen kwamen zij ge vaarlijk voor Lamper, maar zeer zeker aan de hechte verdediging en de in pri ma vorm stekende doelverdediger werd een doelpunt niet toegestaan. De voor hoede was totaal onmachtig tegen de verdediging van Yerseke: niet eenmaal kon men de roos treffen en men kan ook niet spreken van een gevaarlijke aanval van Wemeldinge, zodat de doel man van Yerseke zijn kunnen niet ten volle ten toon kon spreiden. R ijkspostspaa rbank Bij de rijkspostspaarbank alhier werd in de maand oktober met 125 inleggin gen aan spaargelden gestort tot een be drag van 25.144,65 en met 35 betalin gen terugbetaald tot een bedrag van 33.805,23. Er werden 2 nieuwe boek jes uitgereikt. Raiffeisenbank. Bij de Coöp. Raiffeisenbank werd aan spaargelden gestort tot een bedrag van 267.855,57 en terugbetaald tot een be drag van 178.013,95. Het saldo per 30 sept bedroeg 6.449.430,53 en het saldo per 31 okt 6.539.272,15. Er werden in de maand oktober 31 nieuwe boekjes uitgereikt. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Gemeenteavond. Door de Ned. Herv. Gemeente werd de gemeenteavond gehouden in het Ker kelijk Centrum onder leiding van Ds. B. Zoodsma. Na de gebruikelijke opening deed de predikant enkele mededelingen over gemeentezaken. Dhr. P. v. d. Vliet, lid van het orgelcomité, deed mede delingen over de stand van zaken van het kerkorgel; de restauratie die ter hand is genomen zal een bedrag van 22.,000,gaan vergen, maar volgens deskundigen is 't dit zeer zekerd waard. Dhr. C. M. Dagevos gaf opening van zaken betreffende de Kerkvoogdij. Op duidelijke wijze gaf hij een overzicht van de diverse kapitaalswerken, die de laatste jaren waren gedaan, w.o. diver se grote werken aan het kerkgebouw. De kosten van het Kerkelijk Centrum zijn na de eindafrekening 139.000, De vrgwillige bijdragen hadden tot nu toe een bedrag van 11.500,opge bracht. De eindafrekening zal dezer da gen plaats vinden. Na de pauze gaf de heer A. P. Cornet uit Goes een inleiding over het onderwerp „Kerk en Jeugd", welk onderwerp met grote aandacht ge volgd werd. Diverse vragen kwamen uit de zaal, welke op duidelijke wijze door de inleider werden beantwoord. Bij de verkiezing van notabelen werden herkozen dhm. A. Veerhoek en P. J. Dekker. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. In de foyer van het Dorpshuis werd de eerste ledenvergadering gehouden van de afd. Wemeldinge van de VW Zuid-Beveland. Het voorlopig bestuur, dat in de vorige vergadering was ge kozen, trad af en een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit dhm. A. Florusse, voorzitter, M. Pieterse, J. Wit kam, Jo Dagevos en W. Wedekind. Op maandag 20 november zal er te Goes een algemene ledenvergadering worden gehouden, waar met een AMZ-bus naar toe gereden zal worden. Alle leden wor den dan verzocht deze vergadering te óezoeken. V rouwenbijeenkomst. Alle vrouwenverenigingen kwamen op uitnodiging van de afd. Wemeldinge van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen in het Dorpshuis, waar door dhr. Th. K. Scholten voorlichting werd ge geven over de stichting „Ons Dorp" en over de vorderingen van het invaliden- dorp. Een en ander werd door de heer Scholten toegelicht met dia's. Op deze avond kreeg men ook gelegenheid om zich als donatrice op te geven. 12 tot en met 14 jaar Zaterdag 11 november half acht in „Ons Dorpshuis" JERRY LEWIS IN Lachen, gieren, brullen KOM JE OOK? Succes voor M. en M. Zowel voor de muziek als voor de middenstand is de bazaar en de midden standstentoonstelling een succes gewor den. Er heerste in „Ons Dorpshuis" zo wel vrijdagavond als zaterdag een gro te drukte. Burgemeester A. Schipper verrichtte vrijdagavond de officiële ope ning. „Nu is er sprake van een ver loving tussen muziek en middenstand, ik hoop, dat het gevolgd zal worden door een huwelijk", aldus de burge meester. De muziekgezelschappen E.M. M. en Scheldegalm speelden daarna een pittige mars en rukten toen uit voor de rondgang. Zaterdagavond tegen tienen ontstond er topdrukte in het dorpshuis. De meesten die vrijdagsavonds of zater dagsmiddags geweest waren kwamen toen terug om present te zijn bij de uit loting van de kapitale levensmiddelen- mand. Collecte. -. De door het NOVIB onder het motto anti-hongeraktie gevoerde collecte heeft in Kruiningen in totaal 850,58 opge bracht (Oostdijk 79,42, Hansweert 405,13, Kruiningen 366,03). Frontale botsing. Maandagmorgen kwamen de perso nenauto's bestuurd door V. de B. uit Vlissingen en J. H. uit Kapelle fron taal in botsing. Beide auto's werden zwaar beschadigd, maar de bestuurders bleven ongedeerd. De aanrijding ont stond doordat De B., misleid door het slechte weer, meende reeds op het vier baansgedeelte te zijn gekomen en uit de file ging om te passeren. Hij bevond zich echter nog op de tweebaansweg. Vijftig jaar bode. Maandag a.s. wordt de heer J. van Paasschen 65 jaar. Dit is niets bijzon ders en wij zouden hier dan ook geen aandacht aan besteden, wanneer er ver der niets aan de hand was. Maar maan dag verzorgt dhr. Van Paasschen 50 jaar de bodedienst op Goes. Het bedrijf bestaat dit jaar 105 jaar en hij is de derde in het geslacht die het bedrijf leidt. Maandag is er in Ons Dorpshuis van 19.30 tot 21.00 uur gelegenheid tot feliciteren. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt maandag a.s. weer om 6 uur n.m. bijeen. Op de agen da staat o.a. de behandeling van de ge meentebegroting voor 1968. Verhuizing. Het kantoor van gemeentewerken is verhuisd. Deze dienst is nu gevestigd in het perceel Voorhoute 3 en telefonisch bereikbaar onder nummer 719. De voormalige vertrekken van deze dienst worden nu betrokken door de ge meente-ontvanger en de ambtenaar van sociale zaken. Het publiek wordt er op gewezen, dat beide functionarissen te bereiken zijn via de ingang aan de Hoofdstraat no. 58. Het gemeentehuis en Hoofdstraat 58 zijn telefonisch aangesloten onder no. 755. Raadsvergadering. De gemeenteraad heeft zich niet kun nen verenigen met het voorstel van het dagelijks bestuur om een krediet be schikbaar te stellen van 9400,voor vernieuwing van de dakbedekking van een viertal premiewoningen in de Irene- straat. Niet dat de meerderheid van de raad bezwaar tegen het herstel en de hoogte van het krediet had, maar men kon zich niet akkoord verklaren deze werkzaamheden te doen uitvoeren door een niet plaatselijke aannemer. Het was dhr. J. Hoekman (S.G.P.) die deze zaak te berde bracht. Hij bestreed de mening van B. en W. als zouden deze werk zaamheden een te specialistisch karak ter hebben. Naar zijn mening is het werk zeker te splitsen en kunnen ook de plaatselijke aannemers hiervoor in aanmerking komen. Hij kreeg op zgn voorstel alsnog de plaatselijke aanne mers in de gelegenheid te stellen, de steun van de meerderheid van de raad. Wel werd bedongen, dat het werk voor Sint-Nicolaas gereed zal moeten zijn en dat een stevige boetebepaling zal wor den toegepast bij vertragingen. Voor de suggestie van dhr. Hoekman stemden mevr. N. G. Kamps-Visser en dhm. J. Walraven en C. S. Coremans. Voor het dempen van de sloot en de daaraan ver bonden rioleringswerken aan de Twee de weg voteerde de raad een bedrag van 15.000,Dit werk zal worden uit gevoerd door het waterschap „De Bre de Watering van Zuid-Beveland". Het bedrag in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor het jaar 1968 vastgesteld op 200.000,-. Voor het aanbrengen van een gevel versiering van het in aanbouw zijnde bejaardencentrum „Huize De Vliedberg" stelde de raad een krediet beschikbaar van 4500,Het ontwerp van de ver siering is vervaardigd door de Middel burgse kunstenaar Rijken. De gemeente heeft voor dit doel reeds een reserve gevormd van 3070,74, zodat slechts ca. 1500,ten laste van de begroting komt. Dhr. Hoekman deed nog de sug gestie voor dit geschenk een beroep op de burgerij te doen, maar de overige raadsleden meenden dat de burgerij ze ker nog wel de gelegenheid zal krijgen iets voor het centrum te doen. Ten be hoeve van de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein werd aan de voet balvereniging „Rillandia" een recht van opstal verleend. Gelet op de vele gebre ken aan de woningen aan de rijksweg, genummerd A 35, A 36 en A 37 werd besloten deze onbewoonbaar te verkla ren. In verband met inwerkingtreding van de nieuwe drank- en horecawet be sloot de raad het maximaal te heffen recht van 7,50 per liter omgezette drank te heffen. Men hoopt hierdoor ca. 4000,meer belasting per jaar te kunnen incasseren. Mede in verband met deze nieuwe wet stelde de raad ook een nieuwe dansverordening vast. Op voorstel van mevr. N. G. Kamps-Visser zal zeker geen ontheffing worden ver leend van de eis, dat in de dansgelegen heden bij de toiletten een gelegenheid moet zijn de handen met stromend drinkwater te wassen. In verband met de aanleg van de riolering t.b.v. „De Werf kampen" gaf de raad zijn fiat voor het leggen van een riolering in- en de bouw van een pompgemaaltje op aan mevr. M. M. J. Boonman-Serrarens toe behorend bouwland aan het toekennen van een eenmalige vergoeding, in to taal belopende 2655,70. Ook met het toekennen van een jaarlijkse vergoeding van 88,ging de raad aarzelend ak koord. Op voorstel van dhr. J. v. d. Boomgaard zal alsnog worden getracht het stukje grond, waarop deze jaarlijk se vergoeding betrekking heeft, aan te kopen. Een voorstel van B. en W. om een aanvullend krediet beschikbaar te stellen van 1500,voor meer zand bij de bestratingswerkzaamheden in het bestemmingsplan „Molenwijk" werd te ruggenomen omdat dhr. Hoekman van mening was, dat destijds was besloten dit werk openbaar aan te besteden, het geen niet had plaats gevonden. Men zal deze zaak nader onderzoeken. Geen be zwaar had de raad tot het sluiten van een verzekering tegen ongevallen- en ziekterisico van het gemeentepersoneel. De jaarlijkse uitgaaf hiervoor werd ge raamd op 4000,In de rondvraag drong de heer Hoekman erop aan, dat bij de Hoofdweg^ tot aan de Wilhelmi- nastraat een parkeerverbod voor één zyde van de straat in te stellen. Deze suggestie had ook een willig oor bij de overige raadsleden. B. en W. deden de toezegging dit nader uit te werken. Intrede Ds. W. L. Dekker. Zondagmiddag deed Ds. W. L. Dek ker, Ned. Herv. Predikant, afkomstig uit Maasbracht zijn intrede alhier. Voor af was hij in de morgendienst bevestigd door Ds. F. C. Willekes uit Kortgene. Ds. Dekker deed zijn intrede met een preek uit Psalm 93 1 „De Here is Koning". Na de prediking liet de pre dikant zingen Gezang 130 1, 2 en 3. Na de slotzang van Psalm 103 8 en 9 sprak hij de gemeente toe met woor den van dank voor de goede ontvangst en hoopte hij op een vruchtbare samen werking. Ds. Colenbrander uit Waarde trad op als consulent namens Ds. G. v. Noorden nen uit Krabbendijke, die wegens ziekte verhinderd was. Als eerste spreker trad op burgemeester J. C. W. Jobse, die woorden van welkom sprak en even eens hoopte op een prettige samenwer king. Verder werd het woord gevoerd door Ds. Jebbink uit Kapelle, namens de classis Goes en Kruiningen, ouder ling J. Wijkhuis namens de Geref. kerk Pater Gardiaan namens de R.K. parochie en de heer J. Koppejan namens de kerk voogdij. Tot slot sprak ouderling D. W. Lobbezoo namens de Ned. Herv. Ge meente. Hij liet de nieuwe predikant staande Gezang 269 2 toezingen. 12 tot en met 14 jaar Zaterdag 11 november half acht in „Ons Dorpshuis" JERRY LEWIS IN Lachen, gieren, brullen KOM JE OOK? Collecte. De collecte ten bate van de anti- hongeraktie heeft opgebracht de som van 140, Aanrijding. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur ont stond op de kruising NoordwegKerk- hoekstraat een aanrijding tussen een po- litie-auto en een personenauto die be stuurd werd door dhr. Jac. P. De aan rijding ontstond doordat de politie-auto geen voorrang verleende aan de in de Noordweg rijdende personenauto. Het gevolg was dat de politie-auto in het tuintje van dhr. M. terecht kwam. De personenauto werd zeer zwaar bescha digd. Raiffeisenbank. Bij de spaarbank van de coöp. raif feisenbank werd in de maand oktober 575.827,91 ingelegd. Opgenomen werd een bedrag van 472.196,87, zodat het totaal ingelegde tegoed per ultimo ok tober 13.440.100,67 bedroeg. Tevens werden er in dezelfde maand 118 nieu we spaarders ingeschreven. BIJ VERKOUDHEDEN Collecte. De collecte voor de NOVIB ten be hoeve van de anti-hongeraktie heeft al hier een bedrag van 425,68 opgebracht Bisamrat gevangen. Door de heer W. Waterman werd in de Weel een bijna volwassen bisamrat gevangen. EUGENE ORMANDY IN NEDERLAND Meer dan 30 jaar dirigent van Het Philadelphia Qrkest Toen, nu meer dan 30 jaar geleden Eugene Ormandy van Leopold Sto- kowski de dirigeerstok overnam, sprak men reeds over de „Philadelphia Sound". Ook bij gastdirecties kreeg Eugene Or mandy soms te horen dat de „Sound" van het orkest dat hij dirigeerde ver rassend veel leek op die van Het Phi ladelphia Orkest. Het commentaar van de maestro zelf liet niet lang op zich wachten en spreekt voor zichzelf: „Er bestaat geen Philadelphia „Sound". Er is alleen de „Sound" van de dirigent"; „de vertol king van de muziek is hetgeen wat telt", en: „belangrijk is dat de parti tuur in het hoofd van de dirigent zit en niet andersom" en „mijn principe is eenvoudig dit: laten wij vooral eerlijk zijn; eerlijk voor de luisteraars, die van de oude klassieke favorieten houden; eerlijk voor de luisteraars, die willen weten wat in de wereld van vandaag gebeurt en eerlijk tegenover die jonge componisten, die verdienen gehoord té worden". Uitspraken van een man, die één van de grootste dirigenten van onze tijd is, een all-round musicus, die voor de er kenning van jonge hedendaagse compo nisten vecht, ontelbare wereldpremières heeft uitgevoerd en een groot voorvech ter is van oorspronkelijke Amerikaanse muziek. Eugene Ormandy is sinds 1936 (meer dan 30 jaar) dirigent van Het Phila delphia Orkest en heeft sinds 1943, ex clusief voor CBS grammofoonplaten, meer dan 175 langspeelplaten gemaakt. Eugene Ormandy werd geboren in Boedapest en begon zijn muzikale car rière als violist. In 1921 ging hij naar de V.S. („Mijn loopbaan begon pas toen ik op 22-jarige leeftijd werd „geboren" in New York") en na een moeilijke tijd als violist en later als ass. dirigent bij theaterorkesten, werd hij dirigent van een radio-orkest. In 1931 moest Eugene Ormandy invallen voor een zieke Tos- canini: twee gastdirecties met Het Phi ladelphia Orkest. Dit leidde tot zijn be noeming als dirigent van het Minnea polis Symfonie Orkest met gastdirec ties bij Het Philadelphia Orkest. Zo groot was de indruk die hij achter liet, dat hem in 1936 werd gevraagd om Sto- kowski op te volgen als permanent di rigent van dit orkest. Ondanks zijn zware verplichtingen als dirigent van één van de beroemdste or kesten, vervult Eugene Ormandy nog zeer vele gastdirecties in het buiten land. Hij is in het bezit van 11 ere doctoraten, Officier in het Franse le gioen van Eer en vele andere hoge on derscheidingen. Eugene Ormandy, als gastdirigent van het Concertgebouworkest: 10 november Rotterdam (De Doelen)11 november Scheveningen (Kurzaal)12, 14, 15 en 16 november Amsterdam (Concertge bouw). Het programma bestaat o.a. uit de volgende werken: Bartok: Concert voor Orkest; Hindemith: „Mathis der Maler"; Strauss: „Till Eulenspiegels lustige Streiche".

Scheldebode | 1967 | | pagina 2