3 en 4 NOVEMBER BAZAR en MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING Bronchi letten MET DE CAMERA OP NAJAARSSAFARI Anneke en hei avontuur HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE PREDIKBEURTEN Eerste paal voor zwembad. Burgemeester A. Schipper heeft dins dagmorgen de eerste paal in de grond geheid voor ons zwembad. Hierbij wa ren de wethouders, diverse raadsleden en vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Heide Mij aanwezig. Burgemeester Schipper sprak er zijn vreugde over uit, dat hij reeds zo kort na de gunning zijn steentje kon bijdragen door de eer ste paal de grond in te slaan. Verder wees hij er op, dat het bad niet alleen voor de recreatie, maar ook voor de hele streek van belang kan zijn. Ver ondersteld wordt, dat wij ons zwembad in de eerste helft van juni 1968 in ge bruik kunnen nemen. De eerste steen legging zal, eveneens met een officieel tintje, eind november plaats hebben. „Duistere" vergadering. De afdeling Hansweert van de K.V.P. heeft in zaal Thalia" een vergadering gehouden met als belangrijkste agenda punt: de partijvernieuwing. De belang stelling was groot en de discussies heb ben nagenoeg van het begin af, door het uitvallen van het elektrisch, bij kaarslicht plaatsgevonden. De afdeling heeft zich op het standpunt gesteld dat tot samenwerking met A.R.P. en C.H.U. gekomen moet worden, waarna een Christen Democratische Partij moet worden opgericht. Men wil dat vóór de verkiezingen een voorkeur wordt uitge sproken voor een politieke samenwer king. Deze standpunten zullen kenbaar gemaakt worden aan het ring- en partij bestuur van de K.V.P. Kampioenschappen. De kampioenschappen van de P.V. Blauwe Doffer alhier zijn als volgt be haald. Vitesse duif: 1. J. de Ritter; 2. E. Mollet. Midfond duif: 1. A. de Leeuw; 2. J. Zandstra. Fond duif: 1. I. Sanders; 2. F. Dommanchet. Jonge duif: 1. J. Zandstra; 2. A. de Leeuw. Kampioen aangewzen 4 oude duiven: 1. A. de Leeuw. Aangewezen 4 jonge duiven: 1 A. de Leeuw. Generaal duif: 1. A. de Leeuw. Generaal hok: 1. J. Zandstra. Zou het soms aan Bert Garthoff's programma „Weer of geen weer" lig gen, dat we tegenwoordig zoveel men sen in de vrije natuur zien? Of zou Dr. Fop Brouwer de hoofdschuldige zijn Feit is dat we tegenwoordig grote aan tallen mensen zien die puur op natuur studie zijn. De camera ontbreekt zel den, want geen Nederlander is meer zonder zo'n instrument. Het is logisch, men wil iets meenemen, een stukje na tuur, een stukje vrijheid op 6x6. Het seizoen is al helemaal geen fac tor meer. Voor de oorlog kwam je al leen in de hoogzomer in het bos of de duinen, tegenwoordig maakt het niet meer uit of het nu juli of november is. Het zal wel voor een deel te verkla ren zijn uit de verstedelijking. Men wil er uit, zoekt rust en ruimte en d&t biedt gelukkig nog de natuur. Om zo'n dagje uit een extra doel te geven, is de camera een uitstekend hulpmiddel. Planten kunnen inderdaad meegenomen en gedroogd worden, hoe wel er natuurgebieden zijn waar dit na drukkelijk verboden is. Begrijpelijk... want als we met ons 12 miljoenen aan het plukken gaan, is ons land direkt kaal. Daarom is het handiger om een foto of kleurendia te maken van een aardig plekje of een mooie plant. Deze tijd van het jaar is geknipt om padde stoelen te kieken. Na een paar vochtige dagen zie je ze overal de grond uit schieten, soms met hele bossen tegelijk. Het fotograferen van een paddestoel is allerminst een heksenwerk. U hebt nodig: een voorzetlens, een meetlatjeen bij voorkeur uw flitser. Dat laatste om dat paddestoelen het meest voorkomen op vochtige en donkere plaatsen... dus onder bomen. Daar is weinig licht. Geen nood, een flitslamp je erbij en de zaak is rond. Die voorzetlens kunt u voor weinig geld in elke fotozaak kopen. Het meet lat je verdient nadere toelichting. Op korte afstand ziet uw camerazoeker niet hetzelfde beeld als uw fotolens. Dat noemen we parallax of zoekerafwij king. De zoeker van uw toestel is daar om meestal niet bruikbaar op afstan den binnen 1 meter. We doen het an ders en zetten de camera op een sta- tiefje, brengen de lens en onderwerp (de paddestoelen) zuiver in eikaars ver lengde met het meetlatje. Gewoon een kwestie van mikken. De voorzetlens die het best geschikt is heeft een sterkte van 2 diopetrie, u kunt er mee fotogra feren op circa 4550 cm. Gebruik blau we flitslampjes als u kleurendia's gaat maken. Neem op die korte afstand, als u flitst, een diafragma van bijv. f 16, dan hebt u een massa licht. Maak al tijd meer dan één opname, voor de „breek"- Er is meer! Uw najaarsfotojacht is niet compleet met paddestoelen, hoe fotogeniek die ook zijn. Als u eens goed oplet, ziet u dat de bekende galappels niet alleen op eikebladeren voorkomen. Ook diverse andere boomsoorten dragen die vreem de uitwassen op hun blad. Het zijn eigenlijk kleine wiegen voor jonge wes pen. Elke wespensoort heeft zijn eigen bladtype, waarin hij een eitje deponeert. Door een chemische reaktie in het blad vormt zich om het eitje een bolvormig weefsel. Dit dient als schuilplaats en voedselvoorraad voor de kleine larve. Ook die bladgallen op eiken en bijv. beuken, kunt u fotograferen op dezelf de wijze als de paddestoelen. De bekende duindoorn prijkt nu met een weelde aan vurig oranje bessen. Ook dit is geknipt voor een foto of dia. Wel is het zaak om al die voorwerpen te fotograferen tegen een rustige ach tergrond. Daarvoor zijn twee mogelijk heden: u kunt het zo uitkienen dat u een bepaalde donkere hoek als achter grond neemt, een plaats waar weinig takken zijn bijv.; u kynt wellicht beter een stukje grijze stof meenemen en dat op bijv. 30 cm achter het onderwerp houden (af laten vasthouden) terwijl u fotografeert. Handig statiefje. Misschien hebt u een hekel aan het sjouwen met een statief. Toch is dat een heel nuttig voorwerp als u echt scherpe opnamen wilt maken. Om die parallax te ontwijken hebt u het zelfs nodig, in combinatie met het meet latje. Maar er is een handig apparaatje dat dezelfde funktie heeft, weinig kost en nog minder weegt. Het z.g. klem- of boomstatief kunt u in elke fotozaak kopen. Het is een apparaatje dat hoog uit 20 cm lang is en dat voorzien is van een klem en een soort kurketrek- ker. Bovenop zit een statiefmoer die u in uw camera kunt schroeven. U kunt het dingetje met de kurketrekker in een hek of een paal schroeven of in de schors van een boom. Of u kunt het met de klem aan een dikke tak vast zetten. De camera komt er bovenop en klaar is Kees. Uw Najaarssafari kan een ware ont dekkingstocht zijn. Je neemt er wat van mee! in „Ons Dorpshuis" te Kruiningen Opbrengst ten bate van E.M.M. - Geopend: Vrijdag v.a. 19.3Q uur en zaterdag v.a. 14.3Q nnr Wat zullen wij de Here vergelden voor al Zijn weldaden aan ons bewezen Zo de Here wil en zij leven, hopen onze geliefde ouders, behuwd-, groot- en overgrootouders A. P. DE MUNCK-VERSCHUURE BEVORDERD TOT HEERLIJKHEID In Jezus ontslapen, onze in nig geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader KAREL DE VISSER Enige algemene kennisgeving Hiermede vervullen wij de droeve plicht u' mede te de len dat het God behaagd heeft, na een geduldig ge- Hranpn liidfin van onze ziide TADICflM TWEEDE BLAD 3 NOVEMBER '67 Met brommer naast rijwielpad. In de nacht van zaterdag op zondag is G. K. alhier om 2 uur met zijn bromfiets in de berm naast het rijwiel pad geraakt en tegen een boom gere den. K. liep hierbij verwondingen aan zijn gezicht en een zware hersenschud ding op en werd per ambulance naar het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de Kreekrakdam, waar de werkzaam heden plaats vinden. Dr. J. A. Kamps verleende de eerste hulp. Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling vergaderde on der voorzitsterschap van mevr. Ver- schuure. Ds. v. d. Hauw uit Roosendaal sprak over „Veranderd getij", het ver schil in het kerkelijk leven vroeger en nu. N.C.V.B. bestaat 20 jaar. In een druk bezocht cultureel cen trum hield de N.C.V.B. haar 20-jarig jubileum. De presidente, mej. P. van Hekken, heette allen hartelijk welkom. Na het lezen van Psalm 150 hield de presidente haar meditatie. Daarna brachten secretaresse en penningmees- teresse, voor deze gelegenheid speciaal in Zeeuwse dracht gekleed, verslag uit over het afgelopen jaar. Na de pauze kregen alle dames, die twintig jaar lid waren, een bloemcorsage opgespeld, waarna ze werden toegezongen. Felici taties werden namens de Plattelands vrouwen overgebracht door mevr. H. S. Donker-Biewinga onder aanbieding van een luxe brievenmap en door mevr. N. A. Mol-de Feyter namens de zusterver enigingen Yerseke, Oostdijk en Waarde onder aanbieding van een cadeau onder couvert. Na de pauze werd het toneel stuk .OogverblindendHartenbindend" opgevoerd. Als dank ontvingen alle speelsters een boeket bloemen. De vol gende vergadering zal gehouden wor den op 22 november. floestdrank in tabletvorm.95ct Tentoonstelling. De postduivenhoudersverenigingen „De Luchtbode" en „De Scheldeduif" zullen op zaterdag 25 november a.s. een tentoonstelling houden in de zaal van hotel „De Koophandel", welke vanaf 4 uur 's middags voor het publiek vrij toegankelijk zal zijn. De inschrijving voor deze tentoonstelling is opengesteld voor alle liefhebbers, met een maximum van vijf duiven, tot 20 november, mits het gestelde maximum van 400 duiven nog niet bereikt is. nen met 21. Waarde II en de juni oren speelden niet. Instuif. Zaterdagavond wordt in 't Hervormd Centrum weer een instuif georganiseerd, uitgaande van de Jeugdraad. Aanvang 19.30 uur. Voetbal. Ondanks nat veld en regen speelde Waarde I zaterdagmiddag tegen Ril- landia III en haalde de volle winst bin- Van 26 oktober—2 november 1967 YERSEKE. Geboren: Comelis Marinus, zv. Cornelis Zoeteweij en Cornelia Baaij; Jacomina Janna, dv. Joost Lau- rus Nelis en Wilhelmina Dina de Bat; Adriaan, zv. Adriaan Comelisse en Ma ria Margaretha Korstanje. Overleden: Stoffel Jacob Bakker, 70 j., echtgen. van Tannetje Slabbekoorn. Huw.aangifte: Gerardus Pieter Bal, 20 j. en Lena Geertruida de Waard, 17 j. Huw.afk.: Simon Paul Johannes Stij- kel, 23 j. te Rotterdam en Cornelia Ampt, 25 j. Gehuwd: Jacobus Adriaan Meijaard, 20 j. en Jacomina Carolina Schot, 17 j. Van 26 oktober1 november 1967 KRUININGEN. Geboren: Maatje, dv. Marinus Lokerse en Johanna Verlare. Overleden: Jacobus Oele, 82 j. we duwnaar v. Jacoba Thona Lindhout; Jo hannes Anthonisse, 32 j. te Kortgene, echtgen. van Janna Johanna Huige. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10.30 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Dr. C. Gilhuis, 's-Gra- venhage. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. 9.30 en 6.30 uur: Ds. Chr. v. d. Poel. 2.30 uur: Leesdienst.' Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 8 en 10 uur Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Kapiteine: H. Radstake. Luitenante: G. van Strien. W emeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. n.m. Bed. H. Doop Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. v. d. Molen. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. kerk 9 en 10.30 uur: Ds. B. Baks. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. W. v. d. Bosch, Pijn- acker. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. kerk (Korenbeurs) Eucharistieviering zondag 11.15 uur. Hansweert Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. B. van der Lelie. R.K. Kerk, Eucharistieviering zaterdagavond 7 uur zondagmorgen 8 en 10 uur. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. F. C. Willekes, Kortgene. Bevestiging Ds. W. L Dekker. 5 uur: Ds. W. L. Dekker. Intrede. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. M. Schenkeveldt, Doom. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Ds. Beeuwkes. K rabbend k e Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. G. van Noordennen. 2.30 uur: Ds. B. van der Lelie, Hans weert. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. W. Hage. Waarde Ned. Herv. Kerk 10 uur: De heer Cornet, Goes. 2.30 uur: Ds. G. Colenbrander. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. door FRANK VAN FALCKENOORT 49) En dat hij dit alles wilde weten, om dat een meisje, dat hg erg graag mocht, in de conciërgewoning van het kasteel woonde'en hij bang was, dat ze er in betrokken zou raken, terwijl ze er toch niets mee te maken had. Dat hij een auto uit de achterkant van het kasteel zag komen met een Duits nummerbord, waarin twee mannen zaten en een vrouw. „En ik kon niet loskomen van de gedachte, dat de vrouw, die half lig gend in de wagen zat, Anneke Graal was". Hij wees op het nog steeds bui ten bewustzijn liggende meisje. „Dus ik sprong in mijn wagentje en volgde die Duitse wagen. Ze gingen via een binnenweg clandestien de grens over en kwamen tenslotte bij de ruïne van Schloss „Hersenheim". Ik zag, dat ze het meisje naar binnen brachten. Ik parkeerde mijn wagen zo dicht mogelijk in de buurt aan de achterkant van de ruïne en ging voorzichtig naar een raam dat verlicht was. Door kieren van het gordijn kon ik zo'n beetje zien, wat er gebeurde en wat er gesproken werd. De man, wiens werkelijke naanf Flip Holt- kamp is en die de leider van de bende autodieven is, zoals ik uit het gesprek kon opmaken, begon het meisje lastig te vallen. Ze verweerde zich, maar op een gegeven ogenblik had hij haar in zijn macht. Toen gooide ik een ruit in en hoopte, dat de man zo onvoorzichtig zou zijn om bij het raam te gaan kijken, wie de ruit vernielde. Dat deed hg en ik sloeg hem bewusteloos. Met het meis je ging ik zo gauw mogelijk naar mijn wagen en reed weg, met de bedoeling hier, bij de grenspost, de politie te waar schuwen. Halverwege ontdekte ik, dat we gevolgd werden. Ik sloeg een zijweg in en zei tegen Anneke zo heet zij dat ze uit de wagen moest springen en zich moest verbergen in het bos. Als de wagen mij achterna ging, moest ze teruglopen naar de weg om lopende de douanepost te bereiken. Ik wist de ach tervolgende wagen op een dwaalspoor te brengen, maar raakte zelf ook in het bos verdwaald. Terwijl ik naar een uit weg zocht, vond ik Anneke. Ik wilde haar in mijn wagen leggen, toen u mij vond. En dat is het". De ambtenaren hadden belangstellend geluisterd. Ja, de naam Flip Holtkamp was hen bekend. Al enige tijd verdach ten ze hem ervan bij de autodiefstallen betrokken te zijn. Doch ondanks de in tensieve controle van de laatste dagen hadden ze nog geen vat op hem kunnen krijgen. De Nederlandse collega's waren gewaarschuwd. Juist een dezer dagen was men te weten gekomen, dat inder daad in kasteel „Dorringen" de opslag plaats was van de gestolen auto's. Deze nacht werd er een inval gedaan in het kasteel. Men kon Dorringen wel even bellen om te vernemen, of de inval re sultaat had gehad. Op dit moment sloeg Anneke Graal haar ogen op en keek verbaasd in het rond. Tiemen zag het en was gelijk bij haar. Hij knielde bij het meisje neer, zijn arm voorzichtig om haar schouder leggend: „Rustig, Anneke, alles is nu voorbij. Je bent veilig. We zijn bij de douane aan de grens. Je hoeft je ner gens meer overstuur voor te maken. Blijf rustig liggen. Ik ben ook bij je. En deze mannen hebben ons geholpen". Anneke keek rond en zag alleen vriendelijk lachende gezichten. Eén der ambtenaren vroeg: „Wilt u wat drin ken? Warme koffie? Ja?" Ze knikte, keek nog eens naar Tie men en begon hartstochtelijk te huilen. Hij nam het snikkende meisje in zijn armen. „Huil maar uit, Anneke, dat zal je goed doen. Alles is nu voorbg. Er is niets meer om bang voor te zijn. Ik blijf bij je, dus je hoeft je echt nergens meer over op te winden. Kalm aan, meisje... ik blijf bij je, zolang je wilt, hoor!" Opeens ging de deur open. Tiemen keek op, Anneke eveneens. Drie politie mannen kwamen binnen, twee geboeide mannen met zich meevoerend. Anneke sperde haar ogen wijd open. De éne man herkende ze als de Duitser Wilhelm. De andere was Bennie, die haar met ge weld in de auto had gesleept en over de grens gebracht. Maar de mannen vermeden haar blik, schouderophalend. Ze wisten, dat hun spelletje uit was. Voorgoed. Anneke Graal sidderde opnieuw en verborg haar hoofd tegen de schouder van Tiemen Scholstra, die haar gerust stellend streelde. „Alles is nu in orde, meisje", zei hij zacht. „Je ziet het zelf: de politie kan snel optreden". HOOFDSTUK XXVI Een simpel berichtje in de dagbladen vermeldde, dat de Duitse en Nederland se justitie er in geslaagd waren geza menlijk een bende autodieven te arres teren en een aantal gestolen wagens te achterhalen. Twee kastelen, één in Duitsland en één in Nederland, bleken de hoofdkwartieren te zijn, en onder de gearresteerden waren zowel Duitsers als Nederlanders. Alles was heel sum mier vermeld, omdat de justitie het niet noodzakelijk vond alles in geuren en kleuren uit de doeken te doen. Het feit, dat een dievenbende was opgerold, gold als het belangrijkste feit. De rest was bijzaak. Men las het, haalde de schouders op en ging over tot de orde van de dag. Er gebeurde immers iedere dag zoveel, dat zo'n simpel berichtje eigenlijk niet eens de moeite van 't lezen waard was. Sommigen lazen alleen maar de koppen en wisten toen al genoeg. Slechts enkele ingewijden wisten, dat het kasteel „Dorringen" misbruikt was als opslag- en verwerkingsplaats. Dat daar de oude motornummers weggevijld werden en nieuwe ingeslagen. Dat hier een voorraadje kentekens en nummer borden lag om pasklaar te maken voor de binnengekomen gestolen wagenst En dat alleen een zeer nauwgezet onder zoek het bedrog aan het licht kon bren gen. (Wordt vervolgd) l| Dorpsstraat 53, W. Kanaalweg 51Wilhelminastraat m

Scheldebode | 1967 | | pagina 5