«and dVOROL burgerlijke VAN 25 OKTOBER T/M 4 NOVEMBER BOEKHANDEL VAN DER PEYL J Vernieuw uw lampen om de twee jaar Prachtige tricot pakjes en japonnen Klaproosdag 1967 Reiken ^222322 Anneke en het avontuur FA. F. W. DE SCHIPPER VAN 0EVEREN N.V. - YERSEKE HET PAND Boekhandel van der Peijl WAARDE Predikbeurten der spraken namens de oud-leden nog dhrn. Allewijn uit Middelburg en D. Waverijn uit Temeuzen. Na de pauze kwamen de jongens van de clubaan bod. Er werd een modeshow en een schimmenspel ten beste gegeven. Dhr. M. Schouten dankte alle aanwezigen voor hun belangstelling en beantwoord de de diverse sprekers voor hun woor den en cadeaus. Namens de leden en oud-leden werd aan dhr. Schouten een radio aangeboden, terwijl zijn echtgeno te verrast werd met een bloemenmand. De zaterdagavond daarop werd aan alle leden een maaltijd aangeboden met een daaraan verbonden filmavond. Instuif. Een commissie gevormd uit de leden van de Geref. Kerk en de Hervormde Gemeente alhier zal gedurende de win termaanden, voorlopig eenmaal per maand, een instuif organiseren. Deze avonden, die voor ieder toegankelijk zijn van 15 jaar en ouder, worden gehouden in het Cultureel Centrum aan de Noord- weg. Voetbal. Zaterdag wist Krabbendijke III tegen Waarde I niet verder te komen dan een gelijk spel van 33. Krabbendijke n moest in Rillandia zijn meerdere erken nen. De uitslag was 08. N.C.V.B. De afdeling Waarde van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse vergadering. Na de meditatie door mevr. N. Mol-de Feyter kreeg mevr. Van Noordennen uit Krabbendijke het woord. Zij sprak over het onderwerp: „Het leven van de vrouw in Indonesië", wat toegelicht werd met dia's. Besloten werd de jaar vergadering te houden op 21 nov. a.s. Collecte-opbrengsten. In de maand september werd gecol lecteerd voor Het Hoogeland, wat op bracht 57,07. Voor de Reclassering werd 52,03, voor de Zeeuwse Collec te 65,55 en voor het P.I.T. 40,in gezameld. Voetbal. Waarde I, dat op bezoek was bij Krabbendijke III, wist het op een gelijk spel te houden, 33, zodat de koplopers elkaar niet veel toegeven. Waarde II verloor van Kloetinge V met 24. RECTIFICATIE Het enige tijd geleden in ons blad ge plaatste antwoord op een vraag, in de rubriek „Met raad en daad" betreffen de huurverhoging, is na de regeling in gaande 1 oktober als volgt gewijzigd: Huurder en verhuurder kunnen on derling een nieuwe huurprijs overeen komen. Het oordeel van de Huuradvies commissie (voor Zeeland: Seissingel 4, Middelburg, telef. (01180) 4053) kan daarbij gevraagd worden. Indien geen overeenkomst wordt be reikt, dan kan de huur opgezegd wor den. Daarna kan de verhuurder de ont ruiming van de woning aanzeggen. Een en ander moet gebeuren met een aan getekende brief. Als de ontruiming is aangezegd, dan moet de huurder binnen twee maanden de woning verlaten. Deze termijn kan op verzoek van de huurder door de kan tonrechter worden verlengd tot één jaar en daarna nog eenmaal met een jaar. Voor geïnteresseerden is een uitvoe rige toelichting betreffende deze huur- liberalisatie gratis ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar. Van goed licht bent u verzekerd wan neer u op gezette tijden alle lampjes vernieuwt. Zo'n zogenaamde groepsver- vanging biedt grotere zekerheid dat uw verlichting altijd in orde is. Het Ver bond voor Veilig Verkeer adviseert: Is een lamp voor of achter defect, ver nieuw dan beide. Om de hoeveel tijd een groepsvervan- ging moet plaats hebben is afhankelijk van het type auto en de soorten lamp jes. Als richtlijn kan worden aangehou den: elke twee jaar. Wanneer u op re gelmatige tijden al uw lampen ver nieuwt en de contacten regelmatig op corrossie en verbuigingen controleert of laat controleren, weet u zeker dat u zelf ziet... en gezien wordt. Regelmatige controle van de verlich ting kan ongelukken voorkomen en het is beter zelf gebreken te ontdekken, dan er door uw medeweggebruiker op te worden gewezen. Het is veiliger om bovendien een set reservelampjes bij u te hebben. Een stuk gereedschap (een schroevendraaier is over het algemeen voldoende) kan goede diensten bewij zen, of zelfs noodzakelijk zijn bij het vervangen van een kapot lampje. En heeft u een „gevarendriehoek aan boord?" De lichtbundels van de koplampen dienen goed gericht te zijn, maar ook moet worden nagegaan of het lampje goed gecentreerd is. Elke garagehouder is thuis op dit terrein en kan het con troleren. Bedenk dat er maar één stand is, waarin de lichtopbrengst 't hoogst is. Bij een tankstation is het een goede gewoonte om de voorruit van een wach tende auto schoon te maken. Het kan nog beter, als u de pompbediende vraagt ook even uw koplampen en ach terlichten te willen schoonmaken. Goed licht Ziet u wel! In deze tijd van het jaar worden over al verlichtingsakties gevoerd. Vergeet bij uw verlichtingscontrole vooral de accu niet, want die staat weer voor een zware. taak. Vertrouw pas op uw lich ten als u de zekerheid hebt dat ze goed kunnen branden. Licht in een duistere zaak. Dat is de nieuwe bepaling dat u bij nacht en on der ongunstige weersomstandigheden uw verlichting aan moet hebben. Als u stilstaat op parkeerstroken, in parkeer havens of in noodgevallen op vlucht stroken langs autowegen. Licht aan, om gezien te worden. Bij dichte mist ontsteekt u natuurlijk groot licht. Maar als bij sneeuwval ook overdag het zicht ernstig belem merd wordt, moet u eveneens verlicht rijden. In plaats van koplampen mogen speciale mistlichten worden gevoerd in het slechte weer. Maar denk er wel aan dat deze gecombineerd moeten zijn met uw stadslichten, dus niet met groot licht of met dimlicht. Van 19—26 oktober 1967 YERSEKE. Geboren: WUlem Adriaan Marinus, zv. Jan Jacobus Nijssen en Janna Cornelia van Hoeve. Gehuwd: Cornelis Daniël Poortvliet, 24 j. en Janna Forra Jacoba Nijssen, 23 j.; Marie Arend van Witzenburg, 27 j. te Goes en Maria Irene Huijsse, 22 j. KINDERBOEKENWEEK IVoor uw hartelijke blijk van I medeleven, ons betoond bij I van de meest vooraanstaande merken TWEEDE BLAD 27 OKTOBER 1967 MET SPANNING WORDT GEWACHT OP NOVEMBER 1967 Oktober 1944. Najaar in Nederland, 's Nachts heeft een kille mist zich om de bomen van het bos gedrapeerd, die in de ochtenduren blijft hangen en zelfs nog dichter en dikker wordt. Alles is stil. Alleen het druppelen van de mist uit de kale bomen op het dorre blad eronder, wordt gehoord. Te zien is er helemaal niets. Oktober 1944. Oorlog in Nederland. Ja, er is tóch iets te zien in het kille, mistige bos. DóAr, tussen de struiken, sluipt een geuniformde gestalte over de natte grond. Plat op de buik, zich op de ellebogen voortbewegend, schuifelt hij voort. Af en toe wachtend, de oren gespitst, of hij iets hoort in het vijan dige wit van de mist vlak vóór hem. Maar als hij iets hoort, is het al te laat. Vanuit de bosrand rikketikt een vijandige mitrailleur. De sluipende sol daat valt voorover, zijn gelaat verber gend in het mos van het bos, ergens in het zuiden van ons land. Hij zal Ca nada niet meer terugzien. Hij krijgt op een oorlogskerkhof, ergens in Noord- Brabant, een stenen zerk met zijn naam erop. Plus de datum waarop hg werd geboren en waarop hij viel in het mis tige bos, op die oktoberochtend van 1944. En zijn zerk zal niet de enige zijn. Immers, er staan er meer dan 30.000 in ons land, op meer dan 500 begraafplaatsen, alle van gealliëerde ge vallenen uit de jaren 1940—1945. Hij kwam uit Canada. Hij kwam uit Canada. Zijn ouders wonen er nog. Oude mensjes zijn het nu, die moeten zien toe te komen van een pensioentje. Hoe zouden zij ooit naar Nederland kunnen gaan om daar het graf van hun enige zoon te zien, die sneuvelde bij de bevrijdingsgevechten van oktober 1944 in Noord-Brabant? En tóch worden zij waarschijnlijk vol gend jaar uitgenodigd om over te ko men en dan de gast van het Nederland se volk te zijn. Immers, in Amsterdam, in één der statige grachtenhuizen, is het hoofdkantoor van het Nederlands Oor logsgraven Comité gevestigd. Vandaar worden de uitnodigingen verzonden naar de nabestaanden van de meer dan 30.000 in ons land gesneuvelde en begraven ge alliëerde soldaten. Vele tienduizenden zijn hier al geweest. Andere tienduizen den wachten nog, zoals die vader en moeder in Canada. Zullen zij in 1968, volgend jaar dus, kunnen komen? Dat hangt af van de „Klaprooscollecte", die door het Neder lands Oorlogsgraven Comité wordt ge houden in de week van 6 tot 12 novem ber, met als hoogtepunt „Klaproosdag" op zaterdag 11 november. De opbrengst van deze inzameling bepaalt hoeveel uit nodigingen volgend jaar naar de oor logsnabestaanden kunnen worden ver zonden. Wat men zich voorstelt te doen, kun nen we nu al zeggen: het gastvrijheid verlenen aan verscheidene grote groe pen nabestaanden: vier uit Engeland, twee uit Canada en wellicht ook één uit de Verenigde Staten. Bovendien zullen vele nabestaanden alleen of met enkele lotgenoten de gasten van het Neder lands Oorlogsgraven Comité zijn. Daarvan hangt het af. Het hangt dus af van de collecte, straks in november. En het succes daar van wordt bepaald door twee factoren. Van het geld, dat het Nederlandse volk hiervoor elk jaar graag geeft, én van de paar vrije uren, die vrije Nederlan ders willen geven voor de nabestaanden van de meer dan 30.000 jongens, die voor onze vrijheid hun hele leven gaven. In de voormalige gealliëerde landen bestaat er grote erkentelijkheid voor de wijze, waarop het Nederlandse volk de klaprooscollecte bedenkt èn voor het werk van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité. Dit blijkt onder andere uit het feit, dat „The British Legion", de grote Britse vereniging van oud-strij ders en nabestaanden ook volgend jaar weer drie en dertig collectanten van de „Klaprooscollecte 1967" uitno digt een gratis vakantieweek in Enge land door te brengen. Deze drie en der tig personen worden door het lot aan gewezen, uit elke provincie drie. FREEK VAN DER MEER tandpasta Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Dr. M. J. Arntzen van 's-Gravendeel. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur: Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 7.30 en 10 uur Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Kapiteine: H. Rads take. Luitenante: G. van Strien. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Eerw. heer Cornet, Goes. Jeugd dienst. 7 uur: Interkerkelijke dienst. Vrtje Evang. Gemeente 10 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Kerk 10.30 en 3 uur: Ds. J. Noordhof. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. kerk 9 en 10.30 uur: Ds. Bartlema. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. v. d. Molen. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. kerk (Korenbeurs) Eucharistieviering zondag 11.15 uur. Hansweert Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. van der Lelie. R.K. Kerk, Eucharistieviering zaterdagavond 7 uur zondagmorgen 8 en 10 uur. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. B. Baks, Kruiningen. 2.30 uur: Ds. G. Colenbrander, Waarde. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Kapterjn, Reewijk Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Ds. Penninga. Krabbendjjke Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. J. C. Neleman, Delft. 2.30 uur: Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Kand. J. v. d. Klis, Kampen. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. W. Hage. n.m. Bed. H. Doop Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 uur': Ds. G. Colenbrander. 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink, Kapelle Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. door FRANK VAN FALCKENOORT 48) Misschien zag hij ergens een weg of iets, wat er op leek. Gespannen tuurde hij door de voorruit, terwijl het licht langzaam over de grond gleed. Plotseling kreeg hij een schok. Daar lag iets, bij die boom... Wat kon dat zijn? Van schrik doofde hij meteen de lamp, maar bewoog hem niet meer. Wat zou het geweest zijn? Een dier? Of een mens? Een man op de loer? Als het iemand van de bende was, kon hij elk ogenblik hier zijn. Tiemen raakte in paniek en knipte het licht ten tweede male aan. Het zwarte voorwerp lag nog steeds tegen de boom, onbeweeglijk. Hij keek er ge ruime tijd naar en besloot toen te han delen. Ik loop een groot risico, maar ik moet weten, wat het is. Langzaam reed hij in de richting van de grote boom, de lamp er zo goed mo gelijk op gericht houdend. Toen hij tot enkele meters afstand genaderd was; uitte hij een kreet van schrik. Want nu zag hij duidelijk, dat het Anneke was, die daar half tegen de boom geleund lag. HOOFDSTUK XXV Een auto van de Duitse grenscontrole reed in de prille ochtend over de Bun- desstrasse de laatste kilometers tot de grens, waar de dagtaak van de vier in zittenden zou beginnen. Twee van de inzittenden zaten half te dommelen, doch één der mannen keek, een sigaret rokend, ongeïnteresseerd naar het bos, dat ze langs reden. Een kleinigheid kan soms belangrijke gevolgen hebben. Op het ogenblik, dat Tiemen Scholstra met zijn schijnwerper het bos afzocht om een weg te kunnen ontdekken, zag de rokende man in de auto de zoekende lichtflits. „Halt!' riep hij tot zijn collega-chauf feur. „In het bos daar is iets niet in orde. Ik zag een licht. Waarschijnlijk van een zaklamp". De wagen remde snel af, waardoor ook de beide duttende ambtenaren klaar wakker waren. De man vertelde nog eens, wat hij gezien had, wees naar het bos en nu zagen alle vier inzittenden de lichtflits, die bleef steken op een be paald punt. Het volgende ogenblik waren drie mannen op de weg. Ze sprongen over de greppel en liepen het bos in. Het nu stilstaande licht was voor hen een ge makkelijke wegwijzer. Zonder het uit het oog te verliezen, liepen ze verder, tot ze bij een auto kwamen, waarin een man net een vrouw droeg. Een der ambtenaren trok zijn revol ver en riep: „Halt! Werda!" Tiemen Scholstra, die zo juist An neke Graal van de grond had getild met het plan haar in de wagen te leggen, schrok zo van de harde stem, dat hij zijn vrachtje bijna liet vallen. Met gro te ogen van ontzetting staarde hij nu in drie zaklampen, die zijn gezicht be schenen. „Wat heeft dit te betekenen?" vroeg een der ambtenaren. „Wie is die vrouw?" Tiemen begreep opeens, doordat deze vraag hem in het Duits gesteld werd, dat hij van deze mensen eerder hulp dan gevaar kon verwachten. „Wie sind Sie?" vroeg hij, Anneke nog steeds in zijn armen houdend. Doch gelijk was een der drie bij hem en be scheen de vrouw. Daardoor kon Tie men zien, dat de man ge-uniformeerd was. In een onsamenhangend verhaal ver telde hij in het kort, wat er allemaal in de nacht was voorgevallen. De mannen luisterden, maar kennelijk geloofden ze er niet veel van. Maar ze zagen duide lijk, dat de man zo ongeveer aan het eind van zijn krachten was. „Sie und diese Frau gehn mit", be sliste een der mannen. „Is dit uw wa gen?" Tiemen bevestigde het. „Laat maar staan, die halen we straks wel op. Sluit hem maar af, neem uw papieren mee. Wat is er met deze vrouw? Is ze gevallen?" „Ik... ik weet het niet..." stotterde Tiemen, aan de ene kant blij, dat er nu bescherming was voor het meisje. „Ik zag haar bij een boom liggen en..." Een der mannen nam het meisje in zijn armen. „We zijn vlak bij de weg; daar staat een wagen van ons. We rijden naar het Zollambt en daar zullen we wel verder zien. Als alles zo is, als u zegt..." Gelaten liep Tiemen met de andere mannen mee. Nu voelde hij zich ellen dig, nat en doodmoe. Twee mensen meer in de wagen gaf een nieuw probleem, maar een der amb tenaren bleef op de treeplank staan en met matige snelheid reed men naar de grenspost, waar men binnen enkele mi nuten arriveerde. Tiemen was echter te versuft om zich te realiseren, dat hij betrekkelijk dicht bij de grens was ge komen met zijn wagentje. In het kantoor van de Duitse douane was het warm. De ambtenaren, die om zes uur afgelost moesten worden, keken wel wat vreemd op, toen een hunner col lega's met een bewusteloze vrouw in zijn armen binnenkwam. „Ze is drijfnat. Haal eens een paar dekens, dan zullen we proberen haar zo bij te krijgen. En meneer moet iets warms te drinken hebben. Die is ook zo ongeveer aan het eind van zijn krachten". Binnen een paar minuten was Anne ke gewikkeld in enkele wollen dekens en had men haar op een bank bij de brandende kachel gelegd. Telefonisch was een dokter gewaarschuwd, die zo spoedig mogelijk zou komen. Tiemen dronk intussen een kop hete koffie en accepteerde dankbaar de aangeboden si garet. Toen deed hij opnieuw zijn ver haal. Dat hij nu al enige tijd een ver moeden had, dat het kasteel „Dorrin gen" in de plaats van die naam gebruikt werd als opvangcentrum voor de ge stolen Duitse auto's. Dat hij daarom deze nacht met zijn wagen naar de ach terkant van het bos was gereden om te proberen te ontdekken, of zijn veronder stelling juist was. (Wordt vervolgd) Harristweed79,90 Ook aparte modellen vanaf f 69, Grote sortering terlenkabroeken vanaff 27,90 f 59,— Alle kleuren, alle maten Telefoon (01134) 279 voiauiomaiiöuii Als brandstof olie of gas In ca. 1 week compleet geïnstalleerd De prijs zal U reuze meevallen Ook in bestaande woningen meestal zonder breekwerk te monteren Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij Telefoon (01131) 1348 Yerseksche Courant Uit de hand te koop Dominicusstraat 1 Te bevragen bij P. LUTEIJN, YERSEKE Aannemer Noordzandstraat 21 Telefoon (01131) 1445 Wij hebben de complete serie in voorraad Denk aan het kinderboekenweekgeschenk

Scheldebode | 1967 | | pagina 5