^yjamoidingse ^Ufctens- ^iVaardlghaden BAAVENS Kyl!Dampo DO de speciaalzaak voor uw BRIL INGEZONDEN LANGS DE STRAAT Zandvlo: interessante VW-kruising in de V.S. YERSEKE WEMELDINGE v.v.v. KRUININGEN >PTIE1 Sm-imi. HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE Deze rubriek komt tot atan d, in samenwerking met het Gemeentebestuur Leerling-ambtenaar. Burgemeester en wethouders hebben benoemd tot leerling-ambtenaar ter ge meentesecretarie dhr. Peter van Anroorj uit Yerseke. Dhr. Van Anrooij heeft op maandag 16 oktober 1967 voor het eerst zijn schreden op het ambtelijk pad ge zet. Sinterklaas. Het duurt nog wel even voordat Sint- Nicolaas weer in het land komt, maar tóch worden binnenskamers de voorbe reidingen weer al getroffen. De burge meester heeft een bespreking gehad met de hoofden der scholen en de voor zitter van de Wewico. Vorig jaar kregen alle Wemeldingse kinderen een ontspanningsprogramma in het Dorpshuis. Dit jaar zal er zater dag 2 december vermoedelijk weer zo iets komen. De Wewico zal dit betalen. De kleuters krijgen op de school een eigen programma. Op vrijdag 1 decem ber een voorstelling van het poppen theater (aangeboden door de Wewico) en op zaterdag 2 december bezoek van Sint-Nicolaas in de school. Natuurlijk wordt binnenkort een uit gebreider programma bekend gemaakt. Nieuwe brandspuit. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland is bericht ontvangen, dat het krediet voor de aanschaffing van een nieuwe motorbrandspuit is goedgekeurd. Deze spuit zal worden geleverd door Gebroe ders Kronenburg N.V. te Hedel. Voor de technici volgen hier nog en kele gegevens. Het wordt een tweewie lige motorspuit, waarvan de bluseenheid afneembaar op het onderstel is beves tigd. De pomp is een bronzen 2-traps centrifugaalpomp met waterring-ont- luchtingsinrichting, een centrale zuig- inlaat en 2 persuitlaten voorzien van 2% duims klepafshiiters. Capaciteit 17002000 liter per minuut. De pomp wordt aangedreven door een Porsche Industriemotor. De levertijd is door de fabriek ge steld op 46 weken. Zo ongeveer om streeks Sinterklaas kan de brandweer dus haar nieuwe spuit verwachten. Oplevering bejaardenwoningen. De 20 bejaarden woningen aan Papen- dijke zijn op woensdag 18 oktober 1967 aan het Burgerlijk Armbestuur opgele verd. Verwacht mag worden, dat de sleutels aan de toekomstige bewoners inmiddels zijn uitgereikt, zodat binnen kort met de schoonmaak, de inrichting en de verhuizing kan worden begonnen. De leden van het Burgerlijk Armbe stuur en de gemeenteraad hebben de huizen bezichtigd. Zij waren vol lof over de indeling en de afwerking. Voor veel bejaarden, die een woning hebben gekregen, zal de verhuizing een vooruitgang betekenen. Wij hopen dat zij zich spoedig zullen thuis voelen in hun nieuwe omgeving. Gevonden voorwerpen. Gevonden een sleutel. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Voetbalnieuws. Tegen Krabbendijke wist Yerseke I niet verder te komen dan een gelgk spel, 11. Yerseke II verloor met 30 van Temeuzense Boys II. Yerseke B won met 62 van Waarde B. Zaterdag is Yerseke I vrij, Yerseke II speelt uit tegen Kapelle II. De A- junioren ontvangen Hansw. Boys A. Gevonden voorwerpen. Gevonden een wit geborduurd kinder- jasje. Terug te bekomen ter gemeente secretarie. Begrafenis A. Goeman. Dinsdag werd op de algemene be graafplaats alhier het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de vrijdag op de leeftijd van bijna 74 jaar overle den heer Adriaan Goeman. Wijlen dhr. Goeman heeft in het plaatselijk vereni gingsleven een zeer aktieve rol gespeeld. Zo was hij vele jaren werkend lid en la ter bestuurslid van de muziekvereniging „Mozart", van welke vereniging hij nu nog erelid was. Verder was dhr. Goe man nog bestuurslid van de afd. Volks onderwijs, secretaris van de afd. Yer seke van de Z.L.M., secretaris van de afd. Yerseke van de Algemene Bond van Bejaarden en secretaris-penning meester van de onderlinge verzekering voor varkenshouders de Voorzorg. Ook was hij jarenlang bestuurslid van de damclub, de buurtvereniging en de oudercommissie van de openbare lagere school. Verder was dhr. Goeman ook aktief op het gebied van de veeteelt en o.m. mede-oprichter van de Zeeuwse Melkfederatie, terwijl hij grote verdien sten had voor de veredeling van de vee stapel en als eerste een t.b.c.-vrije stal had. Aan de groeve werd achtereenvol gens het woord gevoerd door Ds. H. R. J. Reijenga, dhr. B. J. Kole namens de Bond van Bejaarden en dhr. J. Glerum namens „Mozart" en de openbare school. De baar, die door leden van „Mozart" werd gedragen, was gedekt met vele bloemstukken. Met dhr. Goeman verliest Yerseke een gemeenschapsmens zoals er helaas maar zeer weinig meer zijn. handigd, terwijl mevr. Hollemans van de drumband een mini-trom kreeg aange boden, gevuld met bloemen. Dezer dagen werd alhier een afdeling opgericht van de V.V.V. Zuid-Beveland. Hiertoe werd een bijeenkomst georgani seerd door het gemeentebestuur in de foyer van het Dorpshuis, onder leiding van burgemeester C. N. F. van Sas. Als Sprekers waren aanwezig namens de V.V.V. Zuid-Beveland dhrn. Schut en Verhulst, die een voorlichting gaven over de werkwijze van de V.V.V. Voor deze vergadering was een goede belang stelling, daar staande de vergadering werd besloten een afdeling op te rich ten. Als bestuursleden werden bij ac clamatie benoemd dhrn. A. J. Ruissen, J. Dagevos, W. Hamelink, D. Huyssen en W. Wedekind. Er gaven zich 29 per sonen op als lid en donateur. Men kan zich alsnog aanmelden bij het bestuur. De contributie per jaar is voor Horeca bedrijven 15,voor bedrijven in de middenstand 10,voor donateurs 2,50. De afdeling zal voor 25 leden een afgevaardigde in het regionaal be stuur hebben. Bedankt voor beroep. Ds. B. Zoodsma, Ned. Herv. predikant alhier, heeft voor de toezegging van be roep naar de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam-Pernis bedankt. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Serenade. Vorige week donderdag bracht de mu ziekvereniging „Mozart" een serenade aan het bruidspaar H. Hollemans-Bom. De bruid is nog steeds aktief lid van de drumband, terwijl ook de bruidegom ja renlang lid van de vereniging is ge weest, doch deze in verband met zijn werkzaamheden moest verlaten. Door de secretaris van „Mozart" werd het paar gefeliciteerd en een cadeau over- Bevolkingsonderzoek. Evenals in 1960 zal ook dit jaar in de gehele gemeente Kruiningen weer een bevolkingsonderzoek op t.b.c. plaats hebben. Een groot aantal personen heb ben zich reeds bereid verklaard aan dit onderzoek te willen meehelpen door als huisbezoeker op te treden. Het grote belang van het bevolkingsonderzoek is duidelijk bewezen. Herhaaldelijk blijkt, dat ook bij personen die zich volkomen gezond voelen, deze ziekte aanwezig is en daardoor een gevaar van besmetting voor de omgeving zijn. Het onderzoek zal te Kruiningen plaats hebben op 9, 10 en 13 november a.s., te Hansweert op 14 en 15 novem ber en te Oostdijk op 21 november. Ouderavond openbare lagere school. Op dinsdag 17 oktober werd in de o.l.s. een ouderavond gehouden. De voor zitter der oudercommissie, dhr. C. de Jonge, sprak er in z'n welkomstwoord zijn vreugde over uit dat zoveel ouders aanwezig waren. De verslagen van de secretaris en de penningmeesteresse werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Als leden van de kascom- missie werden benoemd dhrn. Meester en Meijaard. Mevr. Kole-Zweedijk en dhr. Gijzel werden als oudercommissie leden herkozen. Het hoofd der school, dhr. Brugge, liet het afgelopen school jaar de revue passeren. Hij dankte het gemeentebestuur voor de verleende me dewerking, in 't bijzonder bij het aan trekken van een vijfde leerkracht. Hij deelde mee dat de school momenteel be zocht wordt door 161 leerlingen. In de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen en met het on derwijzend personeel te spreken. Hierna werden door de Shell Nederland N.V. een tweetal kleurenfilms vertoond, t.w. „Olie onder de golven" en „De Zambesi getemd". Vooral de laatste viel in de smaak. De voorzitter dankte in zijn slotwoord allen voor de getoonde be langstelling. Kinderspeelplaats. De gemeente is van plan op het per ceel grond achter de woning van dhr. Van der Peyl in de H. Dunantstraat een betegelde kinderspeelplaats aan te leg gen. B. en W. stellen de raad in de ver gadering van dinsdag a.s. voor een be drag van 6800,hiervoor beschikbaar te stellen. Wij juichen dit voorstel van B. en W. van harte toe, want het ont breken van een dergelijke speelplaats is inderdaad, zoals de heren aan de raad schrijven, een ernstig gemis in dit bouw plan. De vergadering begint dinsdag niet zoals gewoonlijk om zes uur, maar 's namiddags om zeven uur. De agenda omvat 17 punten, waaronder de aanbie ding van de gemeentebegroting voor 1968. In het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1967 is een uitgave van 6000,— verwerkt als kos ten van inrichting van het pand Voor- houte 3 voor kantoor van gemeentewer ken. De districtsraad voor het bouw- en woningtoezicht heeft i.v.m. ruimtetekort bij gemeentewerken, besloten de voor malige notariswoning te huren en in te richten tot kantoorpand. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt door B. en W. voor 1968 voorgesteld vast te stellen op 300.000,Ook krijgt de raad het bestemmingsplan (saneringsplan) „Oude Plein en omgeving" ter vaststelling voorgelegd. De gemeente-ontvanger zal Voortaan, indien de raad dit voorstel overneemt, volgens een instructie te werk gaan. Verder bevat de agenda o.a. voorstellen tot onbewoonbaarverklaring van twee woningen en tot verkoop van een paar percelen •bouwgrond. N.C.V.B. Woensdag 11 oktober hielden de da mes van de N.C.V.B in 'tGeref. Jeugd- gebouw hun maandelijkse bijeenkomst. Na de gebruikelijke opening door de presidente, mevr. Van der Lelie uit Hansweert, werd een meditatie gehou den uit Matth. 5, welke in het teken stond van de vredesweek. De heer Kik uit Waarde sprak over „Problemen van de studerende jeugd". Na nog enkele jnededelingen, sloot dhr. Kik deze ver gadering met dankgebed. De in de loop der jaren tot een tra ditie geworden Raiffeisen-spaar- week wordt dit jaar gehouden van 23 tot en met 27 oktober. Zoals U begrijpt, is deze week niet de eni ge week in het jaar, dat er bij de Raiffeisenbanken gespaard kan worden. Wij willen graag het ge hele jaar voor U klaar staan, om de aloude en hóógnodige spaarzin van ons volk aan te moedigen. Tóch is gebleken, dat een speciale „week van het sparen" niet een le ge term is, omdat wij in die week vooral de aandacht willen vestigen op het grondbeginsel van onze banken, dat zij ontlenen aan de man naar wie de Raiffeisenbank is genoemd: F. W. Raiffeisen (1818- 1888). Deze heer Raiffeisen is de grondlegger geweest van de op sa menwerking gebaseerde spaar- en kredietinstellingen ten behoeve van de gehele gemeenschap. Volgend jaar zal ter gelegenheid van de 150ste geboortedag van Raiffeisen bijzondere aandacht worden be steed aan de persoon en de ideeën, welke door hem zijn ontwikkeld. Dat de ideeën van Raiffeisen nog steeds betekenis hebben voor de praktijk, blijkt ónder meer uit het feit, dat er in Nederland 1400 ves tigingen van Raiffeisenbanken zijn. Het spaartegoed van de ruim 2 miljoen spaarders bij deze banken bedraagt thans meer dan 5% miljard. Vaardigheidswedstrijden. Voor de derde achtereenvolgende keer heeft Lenie Poleij; het hoogste aantal punten weten te behalen in de vaardig heidswedstrijden van de gymnastiekver eniging K.W.V. Zij mag nu dan ook de verenigingswisselbeker definitief in haar bezit houden. De jury, bestaande uit mej. C. de Klerk uit Vlissingen en de heren M. Griep, Krabbendijke en M. A. Speelman alhier, kenden haar in totaal 40y2 punt toe (ringen 7%, brug 7, 1. mat 9, evenw.balk 8, springen 9). Lenie werd kort op de hielen gezeten door Cora Bauer, die 40 punten verzamelde. Cora maakte echter een slechte beurt op de evenwichtsbalk. In totaal deden 78 meisjes in de leeftijden 10 tot 16 jaar aan de wedstrijden mee. Hiervan ver wierven 75 het predikaat geslaagd. Uit slagen: 3e graad 1013 jaar: 1. Marglein Paauwe en Ellie de Looze 39 pnt.; 2. Corina Blok 38 pnt.; 3. Rita van Hoo- tegem 37% pnt. 1416 jaar: 1. Ria Jansen 37 pnt.; 2. Joke Bauer 36 pnt.; 3. Hennie Slim en Trudy Feytel 35% pnt. 2e graad 1013 jaar: 1. Cora Bauer 40 pnt.; 2. Addie Jansen 38% pnt.; 3. Jennie v. d. Molen 38 pnt. 1416 jaar: 1. Lenie Poleij 40% pnt.; 2. Margriet Waverijn 37% pnt.; 3. Riet Boone 36% pnt. Mosselavond. De voetbalvereniging ^Kruiningen" gaf vrijdagavond voor leden, donateurs en totoleden een mosselavond in „Ons Dorpshuis". De belangstelling was groot en er werden vele flessen wijn ontkurkt om de uitstekend bereide mosselen naar binnen te laten zwemmen. Na de maal tijd was het dansen, waarbij de „Cres cendo Boys" voor de muziek zorgden. V.V.V.-onderafdeling een feit. De V.V.V.-onderafdeling Kruiningen- Hansweert is een feit. De bijeenkom sten hier en in Hansweert hebben tot dit resultaat geleid. In het bestuur heb ben zitting genomen dhrn. M. J. van den Berge, J. Lako en K. van Oosterom voor Kruiningen en dhrn. J. den Boer, B. Fassaert en S. Visscher voor Hansweert Geslaagde zeehengelwedstrijd. De zeehengelwedstrijd, die de hengel sportvereniging „De Pilk" voor afgelo pen zaterdag organiseerde, is uitstekend geslaagd. Een gezelschap van 420 hen gelaars had de straffe zuidwestenwind getrotseerd en zich aan de Westerschel- de dijk neergezet. Dhr. J. van Iwaarden uit Sluiskil wist zijn hengel de meeste keren met succes op te halen. 22 vissen werden door hem aan de haak geslagen. De wedstrijd duurde van 's morgens 11 tot 's middags 2 uur. Burgemeeser A. Schipper reikte na de wedstrijd in zaal „Zeelandia" de prijzen uit. Ook over handigde hij aan de winnaars van het Westerscheldekampioenschap de bekers. Deze winnaars waren de heer J. Harms uit Terneuzen en mevr. Maas uit Oost ende. 's Avonds was er in „Zeelandia" een „Pilk"-dansavond. Uitslag hengelwedstrijd: 1. P. Slab- bekoorn, Goes, 611 pnt.; 2. P. Picavet, Kloosterzande, 604 pnt.; 3. v. Puyen- broek, Hamme (B.), 508 pnt.; 4. G. Krijger, Kloetinge, 423 pnt.; 5. Mevr. v. Iwaarden, Zuidzande, 345 pnt. De gevangen hoeveelheid vis werd geschonken aan het bejaardentehuis „Maria-Oord". Muzikaliteiten. De harmonie „Scheldegalm" is zater dag j.l. op bezoek geweest bij de zus tervereniging „Rillandia". Deze vereni ging had voor deze dag de vierde mars wedstrijd om de „De Grooff's wissel beker" uitgeschreven. Deze wedstrijden werden vorig jaar door „Scheldegalm" in 't leven geroepen. De winnaar van de beker verplicht zich de volgende wed strijd te organiseren. Daar vorig jaar „Rillandia" door het publiek als win naar werd uitgeroepen, moest deze ver eniging nu dus de wedstrijd organise ren. De belangstelling van de overige muziekverenigingen was echter, daar het veel te laat in het seizoen is, nihil. De wedstrijd kon dan ook geen door gang vinden. „Rillandia" en „Schelde galm" maakten een rondgang en speel den daarna ëen paar nummers voor het gemeentehuis. Rondgang en show. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging „Rillandia" en de drumband met de muziekvereniging „Scheldegalm" uit Hansweert, eerst een rondgang door het dorp en voor het gemeentehuis een mu- ziekshow. Er was nogal publiek ter been om dit te gaan aanschouwen. Opening bibliotheek. Dinsdagavond werd de openbare bi bliotheek geopend door burgemeester J. C. W. Jobse, in het dorpshuis „Luc- tor et Emergo". Daar zijn nu drie bi bliotheken samengevoegd, de Hervorm de, de Katholieke en de Alg. Ontspan ningsvereniging. Collecte. De collecte ten bate van de nationale reclassering heeft opgebracht de som van 73,15. Kinderpostzegelaktie. De kinderen van de lagere school „De Hinkelinge" verkochten voor 1182,50 en die van de openbare school voor 474,50 aan kinderpostzegels en kaar ten, zodat deze aktie in totaal heeft op gebracht 1657, Stormschade. De storm, die dinsdag j.l. over ons land woedde, heeft in deze gemeente veel schade aangericht. Het dak van de aan de Kraayerstraat gelegen autoboxen van de firma Van der Straaten uit Hansweert, werd geheel ingedrukt. Ver scheidene auto's die er in stonden wer den flink beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Voetbal. Zaterdag speelde Krabbendijke III een wedstrijd tegen Kloetinge IV. Het werd een overwinning van 62. Ook speel de Krabbendijke II een wedstrijd tegen Kloetinge II. Dit werd een nederlaag van 06. Krabbendijke I speelde tegen Yerseke I. Beide partijen bleken even sterk te zijn, daar het een gelijk spel werd van 11. Herfstwandeltochten. Zaterdag 21 oktober a.s. worden in Krabbendijke herfstwandeltochten ge houden over 5, 10 en 15 km. De start is om 14.00 uur bij het veilingsgebouw. Inschrijvingen kunnen plaats vinden bij mej. P. van Hekken, Burg. Sand- bergstraat 4 en aan de start, maar dat is duurder. De muziekvereniging „Con cordia" zal, met de drumband, mede werking verlenen. Aan de burgerij van Yerseke In de week van 23 tot 29 oktober a.s. hoopt de NOVIB een beroep op u te doen in het kader van de anti-honger- aktie. Ik mag toch wel als bij u bekend veronderstellen, dat, terwijl wij als het ware in overdaad leven, er elders op de wereld miljoenen en miljoenen mensen zijn die aan het noodzakelijkste voedsel gebrek hebben. De moeders onder ons kunnen zich niet voorstellen, dat er elders andere moeders zijn die hun kinderen zelfs geen droog brood of droge aardappelen kun- ,nen geven om de honger te stillen. Wanneer men zich deze situatie in denkt, dan is het geloof ik niet meer nodig deze anti-honger-aktie bij u aan te bevelen. Ik vertrouw er op, dat wij allen onze taak en roeping ten opzichte van onze •noodlijdende medemensen verstaan. De burgemeester van Yerseke, Mr. C. PIJL HOGEWEG DE BLAFFENDE INBREKER De blaffende inbreker bleek een slecht gemutste maar danig behaarde Duitse jongeman te zijn, die uit Sleeswijk-Hol- stein was afgezakt om in ons land de kost bijeen te scharrelen. „Bijeen te gappen", dacht de officier en de tolk verklaarde dat met „klauen", maar daar protesteerde deze Halbstarke heftig tegen. Hij kwam niet om te klauen, beweerde hij. „Maar u hebt uw klauwen toch niet thuis gelaten!" repliceerde de staande magistraat. „Ich habe ehrlich gebeilt", vertelde de verdachte. Op de deur had namelijk gestaan: Driemaal bellen. Driemaal was drei mahlen, dat begreep de knaap, maar bellen is het Duitse woord voor blaffen en omdat hij voor zijn handeltje de bewoners wilde laten opendoen, stond hij letterlijk voor de deur te blaffen. Dat viel wel op in de stille straat. Verschillende buren keken eens naar buiten, welke loslopende hond nu weer hun rust verstoorde en zagen tot hun verbazing geen hond maar een baard aap, die na enig geblaf om het ver laten huis heenliep en toen brutaal naar binnen klom. Er stond ook duidelijk achter het deurraampje: „Aan de deur wordt niet gekocht", maar ook dat gaf aanleiding tot misverstand. „Ich habe ehrlich nichts gekocht. Gar nichts!" riep hij uit. Hij dacht, dat hij niet mocht koken aan de voordeur. „Ging u daarom naar binnen?" wil de de politierechter weten. Maar hij wilde binnen niets koken, alleen iets verkopen. „U kwam smoesjes verkopen!" zei de rechter en de tolk vertaalde keurig: „Sie wollte Flausen machen". „Er ist selbst ein Flausenmacher" (hij is zelf een zwetser), schold de on beschaafde oosterbuur tegen de tolk. Dat ging de heren in toga toch te ver. „Maul halten!" blafte de politierech ter nu zelf, kennelijk om te laten horen dat hij heel goed Duits verstond en ook kon blaffen. „U bent wederrechtelijk een woning binnengedrongen en hebt In de Verenigde Staten is Volkswa gen enorm populair. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat daar alle mogelijke min of meer sportieve variaties worden uitgedokterd. De laatste daarvan is de „zandvlo". Zandvlooien zijn geschikt voor elk denkbaar terrein: woestijnen, zandduinen, uitgedroogde vennen en heuvels. De geestelijke vader is zakenman Andy DeVercelly uit Zuid-Californië. Zijn Volkswagenconstructie is een krui sing tussen een kameel en een berggeit. In de weekeinden kan men hem en de „woestijnduivels" vinden in de Borrego- woestijn van San Diego, waar hij tus sen rotsen en zandheuvels ronddart. Door toedoen van de woestijnduivels, echte duinkever-enthousiasten, zijn in Zuid-Californië al niet minder dan vijf honderd duinkevers geïntroduceerd. Dit is het recept: men neemt een Volkswagen zonder carrosserie, snijdt 62 centimeter uit het chassis, brengt ter versteviging een dwarsbalk aan en een veiligheidsbeugel. Daarna legt men om de achterwielen vliegtuigbanden, maat 1100 x 2 en vóór normale 560 x 15 ban den op omgekeerde VW-velgen. Dan wordt de benzinetank weer ingebouwd, de koplampen worden bevestigd en de motor wordt ter versteviging aan een steunstang gemonteerd. En klaar is de zandvlo.

Scheldebode | 1967 | | pagina 4