slag bij El Alamein! Puroi Bronchi letten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND houdt ANTI-HONGER-AKTIE '67 OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 21 20 OKTOBER 1967 Keerpunt in de tweede wereldoorlog smetteloos zuiver nieuwe modellen fcloestdrank in tabletvorm.95ct de scheldebode REDACTEUR s J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN Als wij de zegetochten van de Duitse en Japanse strijdkrachten in de tweede wereldoorlog zouden vergelijken met de baan van de zon langs de hemel, dan blijkt dat het hoogtepunt in de zomer van 1942 ligt. Tot dat tijdstip lijken de as- mogendheden onverslaanbaar in Europa, Noord-Afrika, Azië en de wereldzeeën. Na dat hoogtepunt begint hun glorie te tanen, de ster van de geallieerden komt op, gelijktijdig op dezelfde plaatsen. In het begin van juni 1942 wordt de Japanse vloot voor het eerst sinds de 16de eeuw verslagen bij de Midway-eilanden, begin augustus wordt het Amerikaanse offensief in de Pacific ingezet door de mariniers, die landen op Guadalcanal. En op 23 oktober 1942 beginnen generaal Alexander en veldmaarschalk Montgomery het tegenoffensief, dat zal leiden tot de bevrijding van Noord-Afrika. AMERIKAANSE OORLOGSINDUSTRIE KREEG HET OVERWICHT Een heel belangrijke factor in de over winning die de geallieerden tenslotte in Noord-Afrika wisten te bewerkstelligen was de oorlogsindustrie van de Ameri kanen, die op gang begon te komen. In het begin van oktober van dat jaar ver tegenwoordigden Amerikaanse Sher man- en Granttanks de helft van de tanks aan de fronten. De improvisaties van de Engelsen werden nu geweldig geïnjecteerd, het 8ste Britse leger kreeg er twee volledig uitgeruste divisies bij, wat de verhouding ten opzichte van de Duitse en Italiaanse strijdkrachten op 2 1 bracht. En dat was zeker geen overbodige verhouding, gezien het plan van een frontale aanval op een zeer sterk verdedigde vijandelijke linie. Aan het geweldige offensief waren ook belangrijke voorbereidingen verbon den, die op 9 oktober aanvingen. Toen al werden Italiaanse bevoorradingsha vens ais Napels en Savona geregeld ge bombardeerd, evenals de Duits-Italiaan se vliegvelden op Sicilië en in Noord- Arfika. Dit alles om de bevoorrading van Rommels troepen zoveel mogelijk te hinderen. Dit had succes: 40 van de noodzakelijke aanvoer werd onmogelijk gemaakt. Zelfs ging 60 van de ben- zine-aanvoer verloren. Krijgslisten. Montgomery besteedde voor het te genoffensief nogal veel aandacht aan krijgslisten om de vijand om de tuin te leiden. Hij had het vertrouwen van zijn manschappen weliswaar, maar was er tevens in geslaagd de legende van de onoverwinnelijke Rommel te vernietigen en hen te doen geloven dat zijn mannen onherroepelijk zouden winnen. Om zijn vijanden te doen denken dat zijn aanval, die massaal zou zijn in te- tegenstelling tot de improvisorische speldeprikken om zwakke plekken te vinden in de vijandelijke linies, in het zuiden zou plaatsvinden, schiep hij daar drukke bedrijvigheid en liet honderden namaaktanks en namaakvliegtuigen op stellen en veel proviand- en munitie- kisten zichtbaar opslaan. Vrachtwagens reden urenlang heen en weer, terwijl in het noorden in het holst van de nacht en in het diepste geheim de beste tanks werden samen getrokken, zwaar geca moufleerd. Tevens werden er valse kaarten in Duitse handen gespeeld en dit alles had tot gevolg dat de vijand zelfs een aanval ondernam. Precies zo als Montgomery gehoopt had, deden de Duitsers en Italianen een schijnaanval in het noorden en een hoofdaanval in het zuiden, waar de tanks vastliepen in de woestijn en binnen drie dagen uit geschakeld waren. De aanval. Dan volgt in de avonduren van de 23ste oktober het werkelijke offensief, ingeleid door een twintig minuten du rend artilleriebombardement en een be schieting met machinegeweren en mor tieren, ondersteund door aanvallen van jachtbommenwerpers van de R.A.F. Vier uren lang duurt de beschieting, daarna gaan de infanteristen over tot aktie, ge volgd door licht gemotoriseerde eenhe den, dan tanks. Opdracht: sla bressen aan weerszijden van de Kidney-heuvelrug. In de vroege ochtend is dat inderdaad gelukt, de ge nie begint met het opruimen van mij nenvelden. Toch is de aanval eigenlek nog niet ver genoeg doorgedrongen om de tanks te kunnen laten aanvallen. Nu had Montgomery vooraf al gezegd dat de slag om El Alamein niet in twee of drie dagen beslist zou worden, maar aat er waarschijnlijk tien a twaalf da gen nodig zouden zijn. Hij houdt krijgs raad en besluit toch de tanks in de strijd te werpen, de volgende dag wordt wat terrein gewonnen, maar nog niet vol doende. In de avond van 25ste keert Rommel, die ziek in Rome verbleef, terug naar het slagveld om de aanval te keren. Montgomery's troepen hadden nu een diepe zak in de Duitse linies geslagen, en op 26 oktober worden de aanvallen met volle kracht voortgezet. Tegenaanval. Rommel trekt alle strijdkrachten sa men om de doorbraak te voorkomen en meer dan 300 tanks worden nog buiten gevecht gesteld. Maar dan blijkt dat de onderbreking van de Duitse aanvoer re sultaten heeft. De Duitsers lijden zwa re verliezen en hun luchtmacht kan niet veel beginnen wegens benzinegebrek. Rommel weet heel goed, dat hij de Britten niet lang zal kunnen tegenhou den, maar forceert toch de 27e en 28e zo sterk mogelijke tegenaanvallen. Niet minder dan vijf maal valt hij aan, wint geen meter terrein en lijdt zeer zware verliezen. In de namiddag van de 28e oktober doet Rommel een laatste zware aanval op de Britten maar dan wordt de R.A.F. weer ingezet en worden in ruim 2 uur meer dan 80 ton bommen geworpen in een vijandelijk gebied dat nog geen 6 vierkante mijl groot is. Het bombarde ment smoort de aanval voordat hij we zenlijk begonnen is. Op 30 oktober lukt het de Duitsers nog eenmaal om de tegenstanders in moeilijkheden te brengen, maar zij wor den ingesloten en een poging hen te ontzetten mislukt. Superslag. Het Britse hoofdkwartier besluit tot de supercharge", een laatste en beslis sende doorbraak. Rommel brengt zijn Führer op de hoogte van zijn moeilijk heden maar Hitier beveelt hem geen meter te wijken en belooft versterkin gen, die nimmer aangekomen zijn. Op 2 november komt de „superchar- ge", er ontstaat een gat van 20 kilo meter diep in de Duitse stellingen waar bijna geen verdediging is omdat Rom mel zijn reserves naar het verkeerde punt had gedirigeerd. Op 3 november melden de verkenningsvliegtuigen dat de Duitsers op de terugtocht zijn. Al leen een achterhoede houdt een belang rijke weg nog in handen, maar op 4 november bezwijkt ook deze laatste te genstand. De slag om El Alamein is ge wonnen en het verdwijnen van Duitsers en Italianen uit Noord-Afrika is nog slechts een kwestie van tijd. Het offen sief kostte aan 7.000 geallieerde militai ren het leven, zij maken 20.000 gevan genen in de daarop volgende dagen. 350 tanks, 400 kanonnen en duizenden mo torvoertuigen vormen de krijgsbuit. Het keerpunt in de tweede wereld oorlog was begonnen. (Nadruk verboden) De Honger wordt niet moe. Mensen kunnen moe worden, wer- kensmoe, gevensmoe. Elk ogenblik duikt er een nieuwe nood op, rammelen er nieuwe bussen en wordt weer een nieu we aktie ontketend. Het is niet eens verwonderlijk dat men gevensmoe wordt. Misschien is het eerder verwonderlijk dat er telkens op nieuw nog zoveel gulheid is. De honger wordt niet moe, de honger geeft geen krimp. Het spook van de honger regeert nog twee-derde van de wereld en laat zich (nog) niet verja gen. De anti-honger-aktie is, helaas, ak- tueler dan ooit. Alleen is het niet meer een kwestie van voedsel zenden naar hongerende gebieden; het is steeds meer een zaak van structuurhulp, hulp in de meest uitgebreide zin dus. Kunstmest- zendingen behoren daartoe, maar ook landbouwcursussenirrigatiewerken, maar ook voorlichting aan moeders en toekomstige moeders. Het spook van de honger wijkt slechts tijdelijk voor scheepsladingen voedsel, het zal voorgoed moeten wijken voor de georganiseerde inspanningen van de door honger getroffen of bedreigde vol ken en de volken die al lang niet meer weten wat honger is, in een groots pro gramma van produktieverhoging en in dustriële ontwikkeling. Het is moeilijk voor arme volken de achterstand van jaren in te halen, ver ouderde methoden te vervangen, nieu HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 223 we technische middelen te hanteren. Wij moeten geduld hebben met de fouten die onvermijdelijk gemaakt worden. Misschien hebben wij zelf ook schuld aan deze fouten Die vraag is 't over wegen waard. En wij mogen niet af laten te helpen, moeten die hulp zelfs belangrijk versterken. Het is niet alleen een kwestie van leven of dood, voor hen die honger hebben, maar ook een kwes tie van oorlog of vrede voor de hele wereld. Leven of dood voor de miljoe nen die ondervoed en in nood zijn, oor log of vrede voor een wereld, die te klein geworden is om nog plaats te bieden aan hongerende volken. Dat kén eenvoudig niet meer, en dat mag ook niet meer. Het is tegen de waardigheid van de mens, dat mensen leven in om standigheden, die niets van deze waar digheid heel laten. Het is niet alleen de honger, het is ook de ellende, de uiter ste armoede, de ziekte, de algehele ont luistering. Wij kunnen dit eenvoudig niet negeren of werkeloos toezien, om dat wij het in de hand hebben er iets aan te doen. Wanneer wij machteloos stonden, zouden wij alleen ons medelij den kunnen schenken. Maar wij staan niet machteloos. Wij hebben de midde len om aan deze onduldbare toestand een einde te maken. Daarom klopt de anti-honger-aktie opnieuw bij u aan. Kamerleden en ministers overleggen op hoog niveau over ontwikkelingshulp. Aan ons de eenvoudige en edelmoedige daad. Planning op lange termijn en hulpverlening langs officiële kanalen is zeker nodig en zal steeds meer nodig zijn. Dit zal echter alleen mogelijk zijn als de vrije welvarende volken de juiste instelling hebben. Die juiste instelling is het allerbe langrijkste. U kunt die tot uitdrukking brengen door daadwerkelijk deel te ne men aan de strjjd tegen de honger in de anti-honger-aktie. Daadwerkelijk dat wil zeggen, met de middelen waarover u beschikt. Zeker, het gaat om honge rende kinderen, om zieken, om gebrek- lijdende ouden van dagen, maar het gaat bovenal om de opbouw van een apparaat, dat mensonwaardige toestan den onmogelijk zal maken. Uw bijdrage van vandaag redt de mensen van mor gen. Geef dan ook uw steun aan de anti- honger-aktie: in de bus, of op giro 100200, Anti-honger-aktie, Den Haag. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Eerste Kamer. Hoe is de politieke samenstelling van de huidige Eerste Ka mer der Staten-Generaal De politieke samenstelling van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is momenteel als volgt: K.V.P. 25 leden; P.v.d.A. 22 leden; V.V.D. 8 leden; A.R. P. 7 leden; C.H.U. 7 leden; P.S.P. 3 le den; B.P. 2 leden; C.P.N. 1 lid. Bevolkirigspercentage. - Hoeveel pro cent Nederlanders wordt 65 jaar? Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het deel der bevol king dat op 31 december 1966 de leef tijd van 65 jaar had overschreden: 9.73 Chinchilla's. Naar aanleiding van enkele zeer gewaardeerde opmerkingen van een belangstellende lezer geven wij hierbij nog iets meer informatie over deze knaagdiertjes. De streek van herkomst is het An- desgebergte in Zuid-Amerika, waar ze in grote groepen in grotten leven en zich met allerlei planten voeden. Al eeuwen lang wordt er op de chinchilla gejaagd om de hoge waarde van de zeer dicht behaarde, zilvergrijze pels. De Bond van Chinchillakwekers in Neder land (Vondellaan 85, Arnhem) telt on geveer 500 leden, waarvan 90 hobby isten zijn, zodat het aantal beroepskwe kers 5 k 6 bedraagt. Van de zijde van deze bond deelde men ons mee dat, vergeleken bij het land van herkomst, het klimaat in ons land eigenlijk te vochtig is, zodat de kweker moet zor gen voor een goede warmte- en droogte graad in de stallen. De waarde van een fokdier varieert meestal van 300, tot 700,hoewel een exemplaar, dat op een show een eerste prijs behaalde, wel eens 1500,heeft opgebracht. De waarde van een vrouwelijke chinchilla ligt tussen 200,en 500,en die wordt bepaald in verband met de dicht heid van de beharing, de grootte, de kleurhelderheid en het algemeen uiter lijk, dat gesplitst wordt in verschillen de onder-eigenschappen, zoals pelsveer kracht, sluierbezetting, pelsstructuur, haarlengte, bandbreedte, onderkleur en granharen. Kinderaftrek. Mijn zoon is student. Hij wil graag wat bijverdienen om in de vakantie een buitenlandse reis te kun nen maken. Kan hierdoor mijn kinder aftrek in gevaar komen? Het principe van de wet is dat men kinderaftrek krijgt voor kinderen of pleegkinderen, waarvan men de lasten draagt. En redelijkerwijze draagt. Heb ben de kinderen eigen inkomsten, dan zullen ze in principe daaruit hun le vensonderhoud dragen. Dat wil nu ook weer niet zeggen dat wanneer een stu dent eens wat bijverdient en dat voor zijn vakantie aanwendt, zonder dat zijn vader daardoor minder behoeft te beta len, dat dan direkt de kinderaftrek van de vader wordt verlaagd. Anderzijds is het zo, dat wanneer de student regel matig belangrijke eigen inkomsten heeft, hetzij uit vermogen, periodieke uitke ring of arbeid, dat men dan zeggen kan dat hij redelijkerwijs niet ten laste van z'n ouders komt, ook al betalen deze hem een royaal maandgeld met het doel hem luxe vakantiereizen te verschaffen of in staat te stellen een vermogen te vor men. In deze gevallen pleegt de recht spraak een juiste middenweg te zoeken, uitgaande van de gedachten, welke aan de kinderaftrek en -bijslag ten grond slag liggen. Kinderkoloniehuizen. In mijn va kantie wil ik graag gaan werken in een kinderkoloniehuis. Kunt u mij hiervan enkele adressen opgeven Voor nadere informatie over de be staande kinderkoloniehuizen kunt u zich wenden tot één der hieronder genoemde stichtingen (een neutrale-, een rooms- katholieke- en een prot. christelijke stichting)Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond heidskoloniën, Oosteinde 5, Amsterdam, tel. (020) 243234; Ned. Kath. Vereni ging voor Kinderuitzending, Vlierstraat 63, Vught, tel. (04100) 35720; Chr. Ver eniging voor Gezondheidskoloniën, Von Weberstr. 35, Utrecht, tel. (030) 32937. Oorwormen. Wij hebben veel last van oorwormen, die uit de tuin komen. Kunnen deze dieren ook schade aan richten aan mijn boompjes en hoe kan ik ze kwijtraken? Op plaatsen waar u oorwormen waar neemt (het zijn nachtdieren) bosjes houtwol met DDT-stuif 5 bepoederd neerleggen. Aan de bomen zelf doen ze geen kwaad meer. Oorwormen kruipen graag in allerlei nogal vochtige schuil plaatsen weg in keuken, kamer, fruit- opslagplaatsen enz. Zorgen we nu voor bosjes houtwol, waar ze graag in krui pen, dan worden ze door het DDT-stuif gedood. Engelse knoop. Hoeveel in kilome ters uitgedrukt is de (Engelse) knoop, gang van een schip dus? En hoeveel meter is 882.5 voet en 92.5 voet? Hoe- Neem Markus mede, en breng hem met u; want hij is Mij zeer nut tot de dienst. 2 Tim. 4 11b. Deze Markus is Johannes Markus, die we kennen uit Handelingen 15. Hij was een neef van Barnabas, en zou Paulus en Barnabas vergezellen op hun eerste zendingsreis. Halverwege echter had hij de apostelen verlaten en was naar huis teruggekeerd, 't Is niet onwaarschijnlijk, dat de jonge man bang was voor de moeiten en gevaren- van dit werk. Toen Paulus en Barnabas hun twee de zendingsreis zouden aanvaarden, wil de Barnabas Markus toch weer mee nemen. Maar Paulus oordeelde, „dat men die niet zoude meenemen, die van Pamfylië af van hen was afgeweken en met hen niet was gegaan tot het werk". Beiden stonden op hun stuk en zo kwam het tot een breuk tussen deze twee uitnemende dienaren des Heren. Wie heeft nu gelijk gehad: Barna bas, die Markus nog een kans wilde ge ven, of Paulus, die hem niet meer kon gebruiken Deze vraag is voor ons van praktisch belang. Hoe moeten we aan met die genen die in de dienst des Heren terug- huiveren voor moeilijkheden en het er dan wel eens bij laten zitten? Men zou kunnen antwoorden: Barna bas die Markus niet heeft losgelaten. Met evenveel recht kan men zeggen: Paulus die Markus liet voelen, hoe ernstig z'n verzuim was. Zou het niet zo wezen, dat beide el kaar hebben aangevuld en door hun ge heel verschillende houding er toe heb ben bijgedragen, dat Markus, die eerst niet met hen gegaan was tot het werk, later ook Paulus zeer nut werd tot de dienst? Vergeten we niet, dat ook bij Paulus, die zo afwijzend stond, de volle bereid was om Markus weer aan te ne men. Zo moet het zijn tegenover allen, die te bestraffen zijn: enerzijds gestreng heid die doet gevoelen hoe erg het mis drijf was; anderzijds liefde die vast houdt, vergeeft, weer aanneemt. (Uit een Dagboek) veel kilometer van b.v. Nw. Foundland af is 41°46' N.B. en 50°19' W.L.? Ik lees over de Titanic en wil dan op de kaart een kruisje zetten waar dat on geveer is. Een knoop of zeemijl is de afstands maat, die afgeleid is van de lengte van een meridiaan of lengtecirkel, die de beide aardpolen sngdt. Een graad daar van is het zestigste deel en het zestig ste deel daar weer van is een meridi aansminuut of knoop. En deze afstand bedraagt 1851,85 m. We onderscheiden drie soorten voet, n.l. de Amsterdamse voet, die ruim 0,284 m lang is, de Rijn landse voet van 0,314 m, terwijl de En gelse voet, die u wel zult bedoelen, 0,304 m lang is. Tenslotte vraagt u nog de afstand tussen twee punten op de aard bol te bepalen, waarvan de geografische ligging gegeven is. Van het door u ge noemde eiland ligt net punt, dat het dichtst bij het door u gevraagde punt is op 47° N.B. en 55° W.L. Door middel van boogdriehoeksmeting kan de af stand berekend worden die tussen 750 en 800 km ligt. Paiil Kruger. Ik ben in het bezit van een Zuidafrikaanse munt met af beelding van Paul Kruger. Nu is mijn vraag, waarom een afbeelding van een Hollander, want dat was Paul Kruger toch, óp een buitenlandse munt? Paul Kruger was geen Nederlander, doch een Zuidafrikaan, geboren in 1825 in Vaalbank, overleden in 1904 in Zwit serland. Hij was militair en politicus, vocht als officier, werd uiteindelijk ge neraal, tegen de inboorlingen en de En gelsen, was medestichter der gerefor meerde kerken en president der Zuid afrikaanse republiek Transvaal. WEMELDINGE Van 22—28 oktober 1967 Donderdag 26 okt.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.41 5.45 11.13 11.30 Maandag 6.10 6.18 11.49 Dinsdag 6.41 6.54 0.02 12.29 Woensdag 7.18 7.38 0.41 1.10 Donderdag 8.05 8.37 1.29 2.03 Vrijdag 9.10 9.59 2.33 3.12 Zaterdag 10.39 11.25 3.53 4.36 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1