voor uw BRIL PLANTTIJD VOOR HAGEN Voor de jeugd: de speciaalzaak YERSEKE KRUININGEN WEMELDINGE HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE GOEDE VERLICHTING ZIET U WEL Opbrengst collecte. De Zeeuwse collecte heeft in Yerseke opgebracht 585,66. V oe tbalnieuws. Door een 42 zege op Wissenkerke wist Yerseke I zich in de kopgroep te handhaven. De A-junioren wonnen met 21 van Wemeldinge A. B speelde te gen Wemeldinge gelijk, 11. Zaterdag speelt Yerseke I thuis te gen Krabbendijke, Yerseke II moet naar Terneuzense Boys II. De B-junioren krijgen Waarde op bezoek, de pupillen spelen uit tegen Wemeldinge. Korfbal. Zaterdag kregen de aspiranten A een enigszins onverdiende nederlaag te slik ken. Twee Volharding-doelpunten wer den om onbegrijpelijke redenen afge keurd en Onda A verkreeg daarna een 20 voorsprong. Zelfs kwam Volhar ding nog met 30 achter, maar door Joke Saaman en Ineke Kole wist men nog tot 32 op te halen. De pupillen zagen hun wedstrijd wegens de regen afgelast. Zaterdag speelt Volharding I thuis tegen Tjoba III. Wil men uit de ge varenzone verdwijnen, dan zal er ge wonnen dienen te worden. Volharding B gaat op bezoek bij Elto B, een gelijk waardige tegenstander, dachten wij. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen In de eenvoudigste als in de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Aanrijding. Vrijdagmiddag had een aanrijding plaats op de kruising Dr. van Rooijen- straatGr. van Zoelenstraat in de Bu- renpolder tussen een personenauto, be stuurd door dhr. D. S. alhier en een vrachtwagen van de firma Littooij, be stuurd door dhr. A. R. uit Oudenbosch. De chauffeur van de vrachtwagen ver leende geen voorrang aan de van rechts komende personenauto, waardoor on danks krachtig remmen een botsing niet kon worden voorkomen. Dhr. S. liep lichte verwondingen op door glasscher ven, terwijl zijn auto vrijwel werd ver nield. De vrachtwagen kreeg geen scha de. Door de rijkspolitie werd proces verbaal opgemaakt. Loslopende honden. Volgens een besluit van de gemeente raad moeten de honden binnen de be bouwde kom der gemeente aan de lijn gehouden worden. Ofschoon de politie zeer soepel optreedt zijn er bepaalde personen, die zich aan het gebod niet storen en demonstratief hun hond de straat opsturen. Het kan dan ook niet uitblijven dat tegen hen proces-verbaal wordt opgemaakt. Vandaar deze waar schuwing. Bazaar „Mozart". Naar we vernemen heeft de muziek vereniging „Mozart" plannen om op za terdag 4 november a.s. weer een grote bazaar te organiseren ten bate van het uniform- en instrumentenfonds. Collecte. De Zeeuwse collecte heeft alhier op gebracht 355,19. Dank aan de gevers voor hun bijdrage en aan de collectri- ces voor de verleende medewerking. Intsuif. De instuif Wemeldinge houdt zater dagavond in het Kerkelijk Centrum een avond met medewerking van de „Group at Randon". Zij beginnen om 7.30 uur. Verkoping. Donderdag 19 oktober a.s. zal er door de vrouwenvereniging van de Geref. Gemeente een verkoopmiddag worden gehouden in het zondagsschoolgebouw van de Vrije Evang. Gemeente, waarin de goederen die de dames zelf hebben vervaardigd, te koop zullen worden aangeboden. Men is er aanwezig van 25 uur en van 79 uur des namid dags. De opbrengst is bestemd voor de Zending. Voetbal. Wemeldinge I speelde zaterdag thuis tegen Chrislandia en moest beide pun ten aan de bezoekers laten. In de 11e minuut scoorde Chrislandia door Jong bloed het eerste doelpunt. In de 28e minuut maakte Kole gelijk. Bijna werd met deze stand de eerste helft afgeslo ten, maar in de laatste minuut kwam Chrislandia op een gelukkige manier aan een doelpunt. Tot de rust was We meldinge in het veld zeker niet de min ste, maar de voorhoede kon door niet- of te onzuiver schieten geen doelpunt maken, ofschoon er mooie kansen ge noeg waren. Na de rust was het Chris landia dat door een grotere vechtlust Wemeldinge nogal eens in gevaar wist te brengen. Een speelhelft welke niet zo fraai was als de eerste. Het tweede elf tal behaalde 1 punt in Waarde, de B- junioren speelden 11 tegen Yerseke, de A-junioren verloren met 12 van Yerseke. Afdeling VVV. Maandagavond j.l. werd door het ge meentebestuur in de Korenbeurs een vergadering belegd met als doel te ko men tot de oprichting van een plaat selijke afdeling van de VW. De be langstelling voor deze avond was re delijk. Dhr. A. Schuit van de afdeling De Bevelanden gaf een toelichting op het doel en werkzaamheden van de VW. Vervolgens werd besloten tot op richting van een onderafdeling van De Bevelanden, waarbij getracht zal wor den deze onderafdeling te vormen voor Kruiningen en Hansweert. Alle aan wezigen gaven zich op als lid en als voorlopige bestuursleden werden bereid gevonden dhm. M. J. van den Berge, J. u,ako en K. van Oosterom. Op een soort gelijke bijeenkomst in Hansweert hoopt men dezelfde resultaten te bereiken en kan dan een definitief bestuur gekozen worden. Mutaties bij de Rijkspolitie. De bezetting van het groepsbureau Kruiningen heeft enige wijziging on dergaan. Wachtmeester le klas A. Ket, die reeds 7 jaar in Kruiningen werk zaam was, gaat naar Roelofarendsveen. Onze beste wensen vergezellen de fa milie Ket naar hun geboorteprovincie. Uit de groep Hulst is overgekomen wachtmeester Th. M. van Hecke. Ver der is de groep uitgebreid met de as piranten A. Geraerds en Th. W. v. d. Have. Opbrengst collecte. De Zeeuwse collecte heeft in de ge meente Kruiningen in totaal 601,23 opgebracht. Onderverdeling: Kruinin gen 385,85, Hansweert 165,79 en Oostdijk 49,59. Bazaar en middenstandsshow. De Kon. Harmonie E.M.M. organi seert op 3 en 4 november a.s., met medewerking van een groot aantal middenstandszaken, een grote bazaar en middenstandstentoonstelling. Meer nieuws over dit bijzondere evenement kunnen we binnenkort verwachten. Weense avond. Op vrijdag 10 november a.s. geven de orkestvereniging Apollo" en de zangvereniging „Crescendo" een Weens operetteconcert in Ons Dorpshuis. Schaakclub „De Zwarte Dame". De uitslag van de voor de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden luidt als volgt: B. CokW. Karelse 01; J. VerhaagenJ. van Oosten 01; J. Ka relseW. Zuydweg 10; J. Quakke- laarM. van Gastel 10; B. CokJ. P. A. Stevense y2y2 J. KarelseW. Ka relse 1—0; R. KarelseW. Zuydweg 01; J. W. HasmanJ. Quakkelaar 10; J. VerhaagenJ. P. A. Stevense1 10; J. van OostenB. Cok 10. Gebleken is dat naast dhrn. J. W. Hasman en J. Quakkelaar ook kapper B. Cok reeds vanaf de oprichting lid is van de schaakclub. De eerste wedstrijd voor de tweede klasse van de Zeeuwse schaakcompetitie moet gespeeld worden op 26 oktober. Kamperland I komt dan op bezoek. In deze competitie zal voor het eerst met achttallen worden ge speeld. Bijeenkomst Vrouwengilde. Het Vrouwengilde hield vorige week donderdag een K.R.O. propaganda- avond. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot. Zeehengel wedstrijd. Zaterdag a.s. van 11.00 tot 14.00 uur wordt de door „De Pilk" georganiseer de zeehengelwedstrijd gehouden. De prijsuitreiking vindt in zaal Zeelandia plaats, waar aansluitend een dansavond wordt gehouden. Mutaties Rijkspolitie. De wachtmeester le klas P. Beun vertrekt, na een lange Hansweertse pe riode, naar Zuiddorpe. In zijn plaats komt wachtmeester A. M. Kortlever. Afvalwaterleiding. In de Kreekrakpolder voert de Hol landse Beton Maatschappij uit Den Haag op het ogenblik materialen aan om het eerste stuk (270 meter) van de toekomstige afvalwaterleiding tussen West-Brabant en de Westerschelde in te graven. Enorme buizen met een dia meter van ongeveer 1.50 meter zullen daar in de komende maanden in de pol derbodem worden gestopt. In feite is deze loze aanzet, ergens midden in het tracé, een voorlopertje om in deze hals van Zuid-Beveland een slag vóór te zijn. Nu n.l. kan de afvalwaterleiding op de kruising van het nog te graved kanaal in het droge worden aangelegd. Straks niet meer. Vandaar het aparte bestek voor dit onderdeel van de lei ding, waardoor binnen afzienbare tijd al het afvalwater van West-Brabant (tot aan Breda) naar de Westerschelde zal worden afgevoerd. Het gaat hier om een karwei, dat een investering van rond 1 miljoen vergt. Voor de aanleg zal een bouwput moeten worden gegra ven. De buizen moeten op het punt van kruising met het kanaal namelijk vrij diep komen te liggen. Aan weerskanten van dit eerste kwart kilometertje af valwaterleiding komt nog een kopstuk van 60 meter. Het is de bedoeling dat in de loop van volgend jaar een begin wordt gemaakt met de aanleg van de leiding van Bergen op Zoom uit naar richting Zuid-Beveland. Voorlopig zal er één buis komen. De drie buizen on der het ScheldeRijnkanaal van straks worden in één keer gelegd om in de toekomst onnodige extra kosten te voor komen. Plattelandsvrouwen op excursie. De dames van de afdeling Rilland- Bath van de Bond van Plattelands vrouwen brachten een bezoek aan een modemagazijn in Bergen op Zoom, te vens modeshow. Benoeming. Met ingang van 1 januari 1968 is dhr. J. Wijkhuis, ondeiwijzer aan de school met de bijbel benoemd tot on derwijzer aan de U.L.O.-school te Vol lenhoven. Coöp. Raiffeisenbank. Bij de spaarbank van de coöperatieve raiffeisenbank werd in de maand sep tember '67 ingelegd een bedrag van 503.390,82. Opgenomen werd een be drag van 411.349,92, zodat het totaal ingelegde tegoed per ultimo september 13.336.469,63 bedroeg. Tevens werden er in dezelfde maand 28 nieuwe spaar ders ingeschreven. Benoeming. Per 1 december a.s. is tot klerk ter gemeentesecretarie van Leerdam be noemd dhr. L. J. Vogelaar, thans werk zaam op de gemeentesecretarie alhier. Voetbal. Zaterdag j.l. speelde Krabbendijke een wedstrijd tegen Kapeile. De uitslag was 13. Zaterdag a.s. zal Krabbendijke H een wedstrijd spelen tegen Kloetinge II. Tevens zal dan Krabbendijke III Kloe tinge IV ontmoeten. Een auto is zo langzamerhand een ingenieus en ingewikkeld apparaat ge worden, dat, wil men zich er veilig en comfortabel mee voortbewegen, aan heel wat eisen móet voldoen. Eén van die eisen die nu de tijd van vroeg donker, mist en regen weer in het verschiet ligt urgent wordt is het hebben van een GOEDE verlichting. Daarom is het een ernstige zaak dat de zorg van nog te veel weggebruikers (inclusief bromfietsers en fietsers) voor een GOEDE verlichting veel te wensen overlaat. Voertuigen met ver blindende koplampen, met ongelijk of slechts voor de helft brandende lampen, met defecte achter- en stoplichten, etc. etc. zijn frequente verschijningen op de weg. Er bestaat in dit opzicht een gro te mate van technische ongeïnteres seerdheid. De cijfèrs spreken voor zich zelf! Van de 51.000 voertuigen die de A.N. W.B. vorig jaar controleerde deugden 47.000 koplampen niet. Van 29.000 ble ken de koplampen te hoog afgesteld. Bij 14.000 auto's moest een reparatie aan de lichtinstallatie worden uitge voerd, terwijl 5.393 lampen moesten worden vernieuwd (meer dan 10 dus) Ik zie nog genoeg. In het verkeer speelt, met name bij slechte weersomstandigheden, het „go- zien worden" een minstens even be langrijke rol als het „zelf kunnen zien". Uit de onlangs verschenen Nota Ver keersveiligheid citeren we: „Het doel van de voertuigverlichting is tweeledig: het zichtbaar maken van de weg met de daarop voorkomende obstakels en het verhogen van de opvallendheid van het voertuig". De gedachte dat: een koplamp er uit sluitend is om ons eigen pad te ver lichten, is een foutieve. De bewering: „ik zie nog genoeg" zal plaats moeten maken voor de vraag: „Word ik vol doende gezien?" Het goed zichtbaar zijn, is juist daarom zo belangrijk, om dat weggebruikers zich op elkaar moe ten kunnen oriënteren. Heldere achter lichten geven op de weg aanwijzingen over afstand van de voorligger, verloop van de weg en vrijheid van het tus senliggende weggedeelte. Heldere, goed afgestelde koplampen (dus niet verblin dend) geven de tegenligger die infor matie. De belading van de auto speelt een belangrijke rol omdat daardoor de stand van de koplampen kan verande ren. Het hoeft natuurlijk nauwelijks be toog dat ook bij stilstaan (in het gun stigste geval aan de kant van de weg) een GOEDE verlichting het „informa tiemiddel" bij uitstek is. Goede verlichting. Goede verlichting heeft men nog rilet als de lampen het „doen". Voor de kwa lificatie „goed" spelen nog een aantal andere factoren een rol. Te hoog afge stelde lampen, hoeveel dit er zijn kunt u zelf op de weg ervaren, zijn verblin dend, dus niet goed. Zwart aangeslagen achterlichtlampjes geven minder licht. Vuile achterlichtglaasjes laten minder licht door. Pas als ook deze zaken in orde zijn mag men spreken van GOE DE verlichting, en een wezenlijke bij drage aan meer veiligheid in het duis tere jaargetijde. Goede verlichting Ziet u wel! EEN CENTRALE DISCOTHEEK VAN NEDERLANDSE LICHTE MUZIEK In Amsterdam is gevestigd de Stich ting CONAMUS (Comité voor Neder landse Amusementsmuziek), die zich als hoofddoel heeft gesteld het propa geren in binnen- en buitenland van on ze vaderlandse lichte muziek. In het Documentatiecentrum van de ze Stichting vindt men boeken, banden en bladmuziek, maar centraal staat een discotheek, die op 't ogenblik zo'n 1500 nummers bevat. Alle nieuwe Nederland se platen worden in de discotheek op genomen. Daarnaast echter wil men de collectie aanvullen met oude platen, die soms jaren hier en daar op zolder blq- ven liggen, totdat zij op zekere dag bij schoonmaak of verhuizing, worden op geruimd. De Stichting CONAMUS zou deze, soms onvervangbare, werkjes voor vernietiging willen bewaren door ze, waar mogelijk, in de discotheek op te nemen. Het Documentatiecentrum van de Stichting wil namelijk in de toekomst hèt centrale punt en dè bron van in formatie worden voor allen, die werk zaam zijn op het gebied der lichte mu ziek: voor hen die erover schrijven, voor presentatoren en producers bij radio, te levisie en platenindustrie. Twee radio-interviews op Hilversum III door Roel Balten met de heer H. Mildenberg, administrateur van de Stichting, brachten uit het hele land een aanwinst van tientallen fijne oude pla ten, die nu een plaats hebben gekregen in het Documentatiecentrum en zo voor het nageslacht bewaard blijven. Indien er onder onze lezers zijn, die nog zulke „antiekjes" bezitten en deze willen afstaan, doen wij gaarne een be roep op hen zich hiervoor te wenden tot de Stichting CONAMUS, Marius Bauer- straat 30 te Amsterdam, telefoon (020) 15 68 22. KERSTPAKKETTEN VOOR OVERZEESE BESTEMMINGEN Met het oog op een tijdige verzen ding van z.g. kerstpakketten zijn hier onder voor enige overzeese bestemmin gen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde onvoorziene omstandighe den voorbehouden vóór Kerstmis te kunnen worden besteld: Australië 1 nov. Canada 17 nov. Indonesië.. 26 okt. Nederlandse Antillen (Aru ba, Bonaire, Curagao) 17 nov. (Saba, St. Eustatius, St. Maarten) (Ned. gedeelte) 15 nov. Nieuw-Zeeland 25 okt. Rhodesië 27 okt. Suriname 3 nov. Ver. Staten van Amerika 17 nov. Zuid-Afrika 9 nov. Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen, in verband met de tijd van ver werking in de transitlanden, geen in lichtingen worden verstrekt. HET NAJAAR: Het najaar is een goede tijd voor het planten van hagen. Voor verschil-, lende doeleinden kan een haag nuttig zijn, zoals b.v. voor afscheiding, als windkering maar ook als achtergrond voor een border. Het is noodzakelijk een flinke voor raad stalmest (verteerde) aan te bren gen, naderhand kan men er niet zo goed meer bijkomen om bij te mesten. Voor een siertuin zijn geschikt: de beuk, de haagbeuk, de ligustrum (een der meest gebruikte soorten), de mei- doom (deze is niet geschikt voor fruit- tuinen), de boksdoorn (zeer geschikt voor zeewind), de hulst (de bessen gaan door de kippen eventueel verloren). Heel fraai is ook een brede haag van rode berberis. Per 10 meter hebben we nodig resp. 35 stuks, 35 stuks, 35 stuks, 25 stuks, 30 stuks. Dit zijn voor de siertuinen wel de meest geschikte soorten. Het verdient aanbeveling jonge exemplaren aan te planten, deze zetten zich beter. Het knippen. Om de dichtheid te bevorderen, moet men regelmatig knippen. Goed letten op een strakke lijn. Het beste kan men hiervoor nemen een goede scherpe heg- geschaar. De dikke takken van oude, uit him kracht gegroeide hagen, wor den afgezaagd, waarbij we er vooral om moeten denken, dat de wonden dichtgesmeerd moeten worden met car- bolineum. Dit om inwateren te voor komen. Nieuw aangeplante hagen moeten van het begin af bijgehouden worden. In april-mei is het tijd met knippen te beginnen. Houdt van onderen de haag iets breder dan van boven, dit met het oog op de goede vorm en het voorko men van uitzakken. Stelt u prijs op een dichte haag, dan iedere maand bijknip pen doch verder minstens vier keer per zomer. Noordzuid. Conifeerhagen knippen we niet met een heggeschaar, maar met het mes of snoeischaar. Wilt u deze hagen aan bei de zijden groen houden, dan zullen ze geplant dienen te worden in de richting noordzuid, anders zullen ze aan de schaduwzijde spoedig kaal worden. Het kan nuttig zijn vroeg in het voorjaar een greppel te graven en op voldoende afstand van de haag de wor tels wat af te steken, dit komt de vor ming van haarwortels ten goede en sti muleert de groei. U kunt ook de groei stimuleren door bijmesten met kunst- mestkorrels. Bij eventuele zware sneeuwval tikt u bij conifeerhagen de sneeuwvracht af om uitzakken te voorkomen. Eventuele grote terreinen worden, voor breking van de windkracht, beschut door hagen van populieren of van gemengde singel beplanting, zoals berken, populieren, el zen, wilgen; ook voor fruittuinen zijn ze zeer doelmatig. TWEE SECONDEN VOOR JA. Deze titel gaf amateurfotograaf M. C. J. Heyliger uit Nijmegen mee aan zijn foto van een bruidje. Hij won er in het flitsfestival 1965 van de Stichting Amateurfotografie een dikke prijs mee. Volkomen terecht, want zijn foto is meer dan een registratie van een bruidje. Het is een verhaal in een enkel beeld. Zo sterk kan een momentopname zijn. Wij vonden dat deze foto in de wereld van Vietnam, eens een moment van stilstand zou zijn. Een ogenblik van overpeinzing zoals het bruidje doet voor zij de grote stap waagt. Een simpele foto, een beeld dat ons even doet beseffen dat het leven niet uitsluitend oorlog of politiek is. Er trouwen mensen, er worden kinde ren geboren, de onderstroom van ons leven gaat door. Slechts de fotograaf neemt vaak even de tijd de klok stil te houden. Hij knipt een kort moment van vreugde uit het lint van de tijd. Daarmee wordt voor het bruidje dat moment van stilstand bewaard, zodat zij later nog kan zien en denken aan die „twee seconden voor het woordje JA". Een flitslamp leeft maar i/ioo secon de, maar in die korte tijd legt hij vreug de voor jaren vast.

Scheldebode | 1967 | | pagina 4