Dampo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND BELASTINGDRUK KAN WELVAART KEREN fft elVeeV IV0R0L LAND- EN TUINBOUW LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN, 34STE JAARGANG No. 20 13 OKTOBER 1967 ondernemingszin en expansiedrang worden afgeremd Vf/LIEGEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN De cjjfers uit de miljoenennota 1968 hebben ons er nog eens met nadruk op gewezen, hoezeer in Nederland een eco nomisch gezonde lucht bedorven dreigt te worden door de druk der verschil lende belastingen. De rijksbegroting meldt dat in 1968 zo ongeveer 30 van het nationaal inkomen via de schat kist wordt uitgegeven. Als we de argumenten beluisteren waarmee nieuwe lasten worden verdé digd en de bronnen bezien die daarvoor worden aangeboord, dan weten wij dat de belastingdruk in Nederland het punt begint te naderen waarop een verdere verhoging onmiddellijk invloed gaat krijgen op de inspanning die naar ho gere welvaart moet leiden. De belasting gaat een grote invloed uitoefenen op de aktiviteiten van de burgers. Laten wij nu eens niet beginnen met te wijzen naar de ondernemers. Het aantal werksters dat beschikbaar is om in de particuliere huishoudingen te hel pen is onvoldoende om de vraag te be vredigen. Toch zwerft er een beduidend aantal van deze nijvere dames van werkhuis naar werkhuis met een voort durend verzoek aan de werkgeefsters om hun loon niet aan de belasting op te geven... Fiscaal kwaad. Zien wij even naar de gehuwde vrou wen in het algemeen, dan weten wij daarvan dat de bereidheid om in loon dienst te gaan of naast de huishouding nog als zelfstandige te werken, buiten gewoon gering is. Leggen wij ons oor te luisteren dan weten wij dat de fiscus daarvan een van de belangrijkste oor zaken is. Hoeveel produktieve kracht hiermee voor ons land wordt omgezet in theekransjes en nutteloze bezigheden valt niet bij benadering te schatten. Ook de begrotingen worden door het fiscale kwaad aangetast voor zover men er de voorkeur aan geeft niet aan de belasting opgegeven inkomsten liever te verterën-dan financieel onzacht door de fiscale mand te vallen. Voorts zal nooit kunnen worden berekend hoeveel in spanning om een betere positie te be reiken achterwege blijft omdat in die betere positie de staat voor de helft of meer meeprofiteert. Als dit proces in de privé-huishoudin- gen reeds zo'n belangrijke rol speelt, hoeven wij niet te vragen naar de toe stand in het bedrijfsleven. tandpasta Afgeremd. Expansies van bedrijven worden af geremd omdat men het met het oog op de fiscale konsekwenties de moeite niet waard vindt. De rentabiliteit van een groot aantal bedrijven wordt opzettelijk ondermijnd omdat anders de fiscale druk te groot wordt. Er wordt luxueus gebouwd, grandioos ontvangen en lang gereisd omdat de fiscus meebetaalt, on geacht of de likwiditeit van de bedrij ven er door geschaad wordt. Bij elk bedrijf dat in nood raakt, heeft men een royaal presentatiebeeld. Men wijt dit aan wanbeheer van de onder nemers. Het is juist, maar het is even zeer juist, dat de staat mede-verant woordelijk is voor zo'n maatschappij beeld. Ook daar moeten wij aan denken wanneer er onverwachts enkele honder den werknemers weer ergens op straat staan. Dezelfde mede-verantwoordelijkheid van de overheid zien wij bij het bepa len van de goede gang van zaken in een aantal bedrijfstakken. Wanneer in een bepaalde sector van het bedrijfsleven de prijzen moeten worden verhoogd door verzwaarde belastingdruk, kan het publiek soms overzwaaien naar geheel andere artikelen. Van zo'n koperssta king kan een bedrijf zonder zelf schul dig te zijn, de dupe worden. Niet alleen de winstcijfers veranderen dan, maar ook de werkgelegenheid vertoont plot seling een ander beeld. Uitgeweken. De sluiting van enkele grote onder nemingen in ons land is met veel ver toon geweten aan de kwaliteit van de ondernemers, die aan het hoofd stonden. Een deel van de verwijten was juist. Er is ook wel de conclusie aan verbonden dat het met de kwaliteit van onze on dernemers bergafwaarts gaat. Misschien is dat ook wel zo, maar dan moeten wij niet denken, dat wij ze niet meer heb ben. De besten kunnen ook het beste re kenen. Wij drijven hen met onze belas tingtarieven buiten de grenzen. Zij dui ken onder in internationale- of buiten landse concerns. Het is niet toevallig, dat zij hun domicilie dan kiezen in een land met een mild belastingklimaat. Wanneer wij steeds meer goedkope kre ten horen over gewenste belastingver hoging, dan moeten wij er aan denken dat ook daardoor onze werkgelegenheid geschaad kan worden. Er zijn weinig mensen met bijzondere kwaliteiten en ondernemingen te bou wen en daarin werk te brengen aan ve len. Wij kunnen hen uitschelden voor profiteurs en trachten ze langs fiscale weg uit te persen maar de wereld is groot en de vluchtwegen zijn vele. En niemand kan ze dwingen te onderne men! De artsen. Het aantal klachten over te zware belastingdruk neemt toe. Niet voor niets willen de artsen hun tarieven nog eens verhogen, maar u kunt ook uw oor te luisteren leggen bij de werkster, de winkelier of de fabrikant. Wij be schimpen fiscaal de inspanning en wij loven de gezapigheid omdat die onbe last kan worden genoten. Wij vragen ons af of wij de groei in onze economie zullen kunnen behouden. Misschien zijn wij van mening dat wij aan onder-nemers nog wat rechten moe ten ontnemen, dat wij het eigendoms recht van grond en de N.V. nog wat moeten verzwakken ten bate van een anonieme collectiviteit. Maar wij moe ten ons goed bewust zijn van de keer zijde der medaille. Wij moeten oog heb ben voor onze welvaart van morgen. Die zullen wij grootser en ruimer beleven in een wereld waar de inspanning nog loon vindt, waar handel en industrie worden beheerst door kooplieden en creatieve ondernemers. Of kiezen wij voor het voortsukkelen op de weg der herverdeling? Misschien houden wij dan hetgeen wij hebben. Per saldo krijgen wij dan per persoon min der, want het geboorte-overschot zal zich slechts vertraagd aanpassen bij hetgeen wij het nu produktieve geslacht voortzetten. (Nadruk verboden) Drs. A. v. MIERLO een café ook: de kurk is van de fles gegaan en toen is-t-ie leeg gelopen", priemde de officier, „en: er zit een gat in m'n glas. Maar de verdachte rook nóg naar de alcohol toen hij in een cel was opgesloten en z'n auto al lang ver laten had". „De jenever was over m'n kleren ge lopen in de bocht!" riep de boer uit. „Zo gulzig dronk u dus... dat de drank over uw kleren stroomd'e'. Het klonk allemaal weinig overtui gend, wat de automobilist tot zijn ver dediging aanvoerde. Het slingeren van de auto weet hij aan zijn pogingen om de kruik weer rechtop te zetten, de drankliicht werd veroorzaakt door de uitgestroomde alcohol, zijn wartaal bij de aanhouding kwam door de schrik. KOPERTOESTAND BOUWLAND Door behoorlijk weer begunstigd is de graanoogst dit jaar over het algemeen goed geweest. Op het bouwland in het zuiden en oosten voornamelijk op de Noordbrabantse zandgronden, in de Graafschap en het Overijsselse zandge bied maar ook in het noorden van het land, is echter gebleken dat gro tere oogsten mogelijk zijn. Symptomen van ernstig kopergebrek, zoals deze ruim veertig jaar geleden voor het eerst onder de naam Ontgin ningsziekte zijn beschreven, komen slechts sporadisch voor. Te vaak heeft men echter ook dit jaar nog kunnen constateren dat gewas sen moeilijk afrijpen en onvoldoende" korrels vormen. Het blijkt nog te wei nig bekend dat ook deze verschijnselen het gevolg zijn van kopertekort. Top- opbrengsten zijn echter slechts mogelijk als ook aan de kopertoestand van het bouwland aandacht wordt besteed. Door bemesting met ten minste 400 kg Koperslakkenbloem per ha kunt u de kopertoestand van uw bouwland op peil brengen. Het najaar is voor een dergelijke bemesting het meest ge schikt. DE LEEGGELOPEN JENEVERKRUIK „Ik ben de schuldige niet!" riep de gemoedelijke 58-jarige veehouder C. v. D. met opgeheven handen uit, „als u recht wilt spreken, dan moet u die je- neverkruik veroordelen". „Dat is precies de bedoeling", zei de politierechter. „Beter gezegd: omdat de wetgever de jeneverkruik al veroordeeld heeft, staat u hier. Want u hebt er te veel uit gebruikt". „Ik heb er niets uit gebruikt!" weer streefde de verdachte. „Wat u zegt... U kocht een nieuwe kruik oude klare en stapte er mee de auto in. Toen de politie u aanhield, was de kruik zo goed als leeg. Wilt u nu nog volhouden, dat u niets gedronken hebt? U rook helemaal naar de drank". „De dop is er afgegaan en toen is de kruik leeg gelopen in de auto. Ik heb er geen slok van gehad. De auto stonk naar de drank, niet ik". „Ja, dat soort dingen zeggen ze in IDe meest moderne I COLLIERS-HANGERS IN GOUD EN DOUBLE KAPELLE TEL. (01102) 223 „En hoe kwam dan volgens u de dop van die kruik?" wilde de rechter we ten, want gloednieuwe jeneverkruiken plegen doorgaans goed verzegeld te worden afgeleverd. „Dat heeft m'n passagier gedaan. Die wou er eens aan ruiken, of het wel goe de was. Hij kan het zelf getuigen". De passagier kwam in een vrolijke stemming de rechtszaal binnen. Een wat té vrolijke stemming. „U hebt zeker al bij voorbaat een glaasje gedronken op de_ goede afloop", dacht de politierechter. „Neenee, op de goudeerlijke justitie", klonk het verrassende antwoord, dat al een bekentenis inhield. „Enne, hij daar heeft niet durven drinken". „Zo, vanochtend heeft meneer eens niet gedronken. De andere dagen dus wel?" „Anders wel, ja". Toen schrok de ge tuige, want hij herinnerde zich klaar blijkelijk waar het om ging. „Behalve dan die ene keef in de auto. Toen heeft ie ook niets genomen". „Zozo, dan hebt u de kruik in uw eentje zo ver leeg gedronken?" Als er al een afspraak gemaakt was wat hij moest zeggen, was hij dat nu glad vergeten, want de getuige gaf toe de kruik flink te hebben aangesproken. „En wde heeft de kruik nou laten val len?" vroeg de officier. „Dat kan ik wel geweest zijn", be dacht de waardevolle getuige, „maar toen was ik de auto al uit met 't ding, want in de auto had ik 'm nog steeds vast". De officier liet duidelijk merken to taal geen waarde te hechten aan de verklaringen van verdachte en getuige. De getuige bevond zich bij aanhouding niet eens in de auto en de bestuurder werd aangetroffen met een vrijwel ge ledigde kruik. Bij het onderzoek was gebleken, dat de drank zich niet in de auto maar in de man bevond en daar om eiste hij twee weken gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „Natuurlijk bleef die drank niet in de warme auto", riep de verdachte uit toen hij voor 't laatst het woord kreeg, „die verdampte!" „Dan hebt u toch aardig wat van die damp ingeademd", zei de politierechter en hij vonniste conform de eis. Beide drinkebroers vertrokken met de dampen in. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Beestjes. Ik heb in mijn kamer last van zilverachtige, lichtschuwe beestjes. Waarmee kan ik ze verdel gen? U heeft ze raak getekend, het zijn ook werkelijk zilvervisjes of suikergas- ten, ze worden echter ook wel schiet motten genoemd. Ze komen vooral voor op vochtige plaatsen, gootsteen, tussen weggeborgen kleren en achter vochtig behang. De eieren worden in naden en kieren gelegd. Het voedsel bestaat vnl. uit meel, suiker, stijfsel en verder plant aardige afval. Ook knagen ze aan pa pier van behang en boeken, gesteven kleren (stijfsel) en soms eten ze gaatjes in rayon. Bestrijding: In schuilhoeken kan men fijne naphtaline of vers insec tenpoeder strooien. Ook kan men een huishoudsinsectiside achter de reten en kieren druppelpen en ze daarna met gips, cement of stopverf dichtmaken. Open het dorp. Wij horen de laat ste tijd zo weinig meer van de resul taten van de destijds gevoerde aktie: „Open het Dorp". Wel hebben wij ge hoord dat er een krantje moet bestaan dat van tijd tot tijd berichten over de vordering van het dorp doorgeeft. Kunt u ons het adres van dit blaadje op geven Sinds 1963, dus even nadat de ak tie „Open het dorp" gevoerd is, ver schijnt er een driemaandelijkse perio diek „De Dorpskoerier". U kunt dit blad eventueel bestellen per adres: „Stich ting Het Dorp", Heyenoordseweg, Arn hem, telefoon (08300) 37951, waar u verder ook alle gewenste inlichtingen kunt verkrijgen. Daan Goulooze. In het begin van dit jaar las ik een boekbespreking van Ger Harmsen over Daan Goulooze. Dit boek, getiteld „Daan Goulooze", uit het leven van een communist, zou als poc ket verschijnen en uitgegeven worden door de uitgeverij A.M.B.O. te Utrecht omstreeks april of mei 1967. Tot op he den heb ik het niet kunnen verkrijgen. Weet u hier iets van? Het boekje van Ger Harmsen over Daan Goulooze is enige maanden ge leden verschenen en is dus in de boek handel verkrijgbaar. Het adres van de uitgeverij A.M.B.O., een afdeling van De Fontein, is Maliestraat 5, Utrecht, telefoon (030) 13809. B.B. Kunt u mij helpen aan het adres van Bescherming Bevolking? Het adres van de Directie Openbare Orde en Veiligheid, Hoofdafdeling Or ganisatie Bescherming Bevolking luidt: Spui 46, 's-Gravenhage. Lieveheersbeestjes. Is het juist dat men de ouderdom van een lieveheers beestje kan tellen aan het aantal stip pen op zijn rugschild? Er zijn zeer veel soorten lieveheers beestjes of liever gezegd familieleden, die onderling verschillen in kleur, teke ning en grootte. Zij komen uit de pop toestand in hun blijvende kleur (stippen) en grootte tevoorschijn. Dergelijke ver haaltjes komen meestal door overleve ring in de wereld, door onbekendheid met het leven in de insectenwereld, hun gedaanteverwisselingen enz. en al heel gauw is dan het verhaaltje ontstaan van de ouderdom naar gelang het aantal stippen. Belastingteruggave. Over 1965 heb ik nog belasting terug te vorderen. Wat is er de reden van dat dit een paar jaar moet duren? Ik heb een brief geschre ven naar de belastingdienst, maar ont ving taal noch teken terug. Als ik zelf een paar weken over tijd ben, moet ik boete betalen, maar de belastingdienst betaalt geen rente over haar eigen ach terstand. De aanslagregeling over 1965 duurt bij de fiscus van rond half 1966 tot midden 1967. Zijn er bijzonderheden in het spel, die tijd vragen, dan kan dat langer zijn. Nadat de aanslagen zijn vastgesteld moeten zij nog comptabel verwerkt worden, maar het een en an der loopt over 1965 thans ongeveer ten einde. Het kan natuurlijk zijn dat uw aangifte juist bij de groep was, die het laatst werd behandeld. Overigens had u voorrang kunnen vragen op de wijze als in de toelichting bij het aangifte biljet is vermeld. De fiscus houdt de te ruggave niet expres lang vast; integen deel, er is een voorrangsregeling voor getroffen. Dat u bij navraag geen ant woord krijgt, is niet in orde. Weet u zeker dat uw brief ontvangen is? Ver geet men u antwoord te geven, dan kunt u zich daarvoor richten tot de di recteur der rijksbelastingen te Utrecht. BIJ VERKOUDHEDEN Vuurwapenen. Voor mgn liefheb berij verzamel ik oude vuurwapenen. Heb ik daar vergunning voor nodig, ook als ik ze achter slot bewaar? Is er ook literatuur over vuurwapenen? Voor het in bezit hebben van wapens, waarvoor de munitie thans nog ver krijgbaar is, is een bijzondere machti ging nodig, waarvoor u zich in uw woonplaats kunt vervoegen bij het ge meentebestuur. Dat u die wapens ach ter slot en grendel bewaart, doet hier bij niet ter zake. Het spreekt o.i. van zelf. Onbevoegden en kinderen mogen er niet mee weglopen. In de Nederland se taal bestaan er over vuurwapenen slechts weinig boeken, en die in de vreemde talen gedrukt zijn, zijn peper duur, de meeste kosten meer dan 70,-. In het Nederlandse werk „Wetenschap pelijk opsporingsonderzoek", samenge steld door W. H. Schreuder, uitgave A. W. Sijthoff, Leiden, vindt u één hoofd stuk, n.l. het veertiende, dat handelt over munitie en vuurwapens en dat 115 bladzijden telt. Want van U is het Woord des Heren luidbaar geworden. 1 Thessalonicenzen 1 8 Luidbaar geworden zegt onze Sta tenvertaling. Het Griekse woord bete kent letterlijk: op de trompet blazen. We kunnen dus vertalen: „Gij hebt het Woord des Heren als trompetgeschal laten klinken". Dat is de taak van de Kerk: alarme rend, opwekkend, helder en doordrin gend, krachtig en vrijuit het Woord des Heren in deze tegenwoordige wereld te verkondigen. Dat is een geweldig ding! In deze wereld klinkt het gedreun der machines in onze technische eeuw; deze wereld davert van de grote woorden van men sen, die strijdleuzen aanheffen, beloften doen, dreigementen uitspreken; deze wereld is vervuld van het gerommel van oorlogstuig, oorlogsdreiging van onte vreden volksmassa's; door deze wereld waart de schreeuw om recht de lok roep van het genot, de kalme toon van menselijke wetenschap, de overlegging van de handel, het gebrul om sportvel den. Dit alles maakt moe en verdooft. We kunnen ons er niet aan ontworste len en we moeten er uit komen. In deze wereld nu komt de Here Je zus met Zijn woord: het woord van recht en vrijheid, het woord van vrede en geluk, het woord van genade en schuldvergeving. Het is het reddende woord voor een ondergaande wereld. Maar dat woord komt via de Kerk. Hoge en heerlijke taak. Meen echter niet, dat het onweer sproken zal blijven; het gaat daarvoor te zeer tegen de stroom in. De Kerk kan rekenen op spot en verachting; er ger: op tegenstand en vijandschap. Zou het daarom zijn, dat zij zo wei nig moedig en beslist, zo weinig arge loos en vreugdevol het Woord verkon digt? De Kerk dat is ook: de Christen. Is het Woord des Heren door woord en daad van u uitgegaan in deze wereld? Of schaamt gij u voor het Evangelie van Jezus Christus (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 15—21 oktober 1967 Woensdag 18 oktober: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.47 2.07 7.20 7.48 Maandag 2.32 2.46 8.02 8.24 Dinsdag 3.10 3.20 8.39 8.59 Woensdag 3.41 3.52 9.10 9.29 Donderdag 4.13 4.23 9.40 9.54 Vrijdag 4.43 4.50 10.08 10C25 Zaterdag 5.11 5.19 10.40 10.56 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1