PUHOL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND GEEN GRIJZE HAREN MEER Snuif en wrijf LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 19 6 OKTOBER 1967 door blijmoedige levenshouding MONTUREN yilLlEGBN joed voor de huid het gehele jaar door de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN De eerste grijze haren verschijnen meestal omstreeks het vijfendertigste le vensjaar. Voor de meeste mensen is dat een tamelijk onplezierige gebeurtenis. Want niemand vindt het prettig om te merken dat hij een dagje ouder wordt. De heren die wat grijzend haar aan de slapen gaan vertonen, kunnen zich nog een klein beetje troosten met de ge dachte dat jongemeisjes hen nu mogelijk interessant beginnen te vinden, maar voor de dames zijn er in dit opzicht he lemaal geen lichtpuntjes. Dat vijfendertigste jaar is overigens maar een gemiddelde: het grijs worden kan op zeer verschillende leeftijd begin nen. Dit proces kan zich bovendien nog langzaam of snel voltrekken. Donkere mensen worden over het algemeen eer der grijs dan blonde personen. Verven mogelijk! In een grijze haar is de normale kleur stof, het pigment, verdwenen. In plaats daarvan bevat zulk een grijze haar klei ne luchtblaasjes. Waarom en hoe die daar gekomen zijn, is niet geheel be kend. Gelukkig kunnen grijze haren worden geverfd. Gelukkig voor vele vrouwen, want door mannen wordt daar maar zelden gebruik van gemaakt. De geval len, dat een man zijn grijs haar laat verven, zijn te tellen. Als een man zoiets doet, is dat meest al uit angst om zijn betrekking door een al te oud uiterlijk te verliezen. Maar voor een man is het helemaal geen doen om zich elke maand te laten bijverven. Bovendien moeten de korte nekharen bij hem eigenlijk iedere week worden bij gekleurd! Keuze van de kleur. Bij de dames ligt het anders. Voor hen is het niet gauw te lastig en ook niet te duur om zich door haarverven te verjongen. En wanneer het werkelijk door een kapper gebeurt die zijn vak verstaat, kan door een juiste keuze van de kleur veel jeugdige charme worden terug gewonnen. Vrouwen in een beroep vinden het noodzakelijk er zo lang mogelijk jeugdig uit te zien. Vrouwen in een gezin wil len door grijze haren niet ouder lijken dan ze zijn; niet voor hun man en niet voor hun kinderen. Toch doet men er goed aan, niet al te spoedig met het verven van de haren te beginnen, want wie er eenmaal toe over ging, moet het voor zijn (haar) fatsoen om de paar weken laten bijverven, om dat het anders een bespottelijk gezicht wordt. Voorkomen is beter! Gewenst is het, om het te jong grijs worden te voorkómen en dat kón, wan neer er voor gezorgd wordt, zorgen en verdriet zoveel mogelijk uit te bannen. Wetenschappelijk mag het grijs wor den dan nog niet geheel zijn verklaard, het is wel bekend, dat allerlei onaange name emoties dit proces kunnen ver snellen. Zorgen en verdriet kunnen ma ken, dat iemand spoedig grijs is. Bij een zeer heftige schrik of een zware gees telijke schok kan iemand zelfs in zeer korte tijd geheel vergrijzen. Natuurlijk kunt u alle narigheid niet steeds uit de weg gaan, maar u behoeft ook alle ake ligheden niet naar u toe te halen! (Nadruk verboden) Dit jaar voor het eerst AANMOEDIGINGPRIJS JONG ZEEUWS TALENT Binnenkort aanmelding mogelijk Nog dit jaar zullen Gedeputeerde Sta ten van Zeeland voor de eerste maal de „aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent op het gebied van kunsten of weten schappen" toekennen. Daarvoor kunnen in aanmerking komen beroepsbeoefena ren van enige tak van kunst of weten schap, die in Zeeland wonen en aan het begin van hun carrière staan. Ook kan de prijs worden toegekend aan een jon ge kunstenaar of wetenschapsbeoefe naar, die in Zeeland heeft gewoond. In dat geval moet echter een duidelijke band met deze provincie kunnen worden aangetoond. De aanmoedigingsprijs zal bestaan uit een geldbedrag van 1.500,Aan de besteding ervan kunnen bepaalde voor waarden worden verbonden. Dit houdt verband met het karakter van de prijs, die in de eerste plaats is bedoeld als een financiële ruggesteun bij het opbouwen van de loopbaan. Gedacht kan worden aan een bijdrage in de kosten van een studiereis, aan het aanschaffen van een instrument, gereedschap of materiaal, aan het inrichten van een studio of een atelier, aan de uitgave van een letter-' kundig werk of een wetenschappelijke publikatie, enz. Uw verkoudheid van neuai keel of borst weg met In het reglement op de toekenning van de jaarlijkse prijs dezer dagen ver schenen in het provinciaal blad no. 44 van 1967 wordt o.a. gezegd, dat Ge deputeerde Staten elk jaar, nadat de Zeeuwse Culturele Raad advies heeft uitgebracht, het gebied van kunst of wetenschap bepalen, waarin de prijs zal worden toegekend. De toekenning zelf geschiedt op voordracht van een elk jaar in te stellen commissie ad hoc van drie op het aangewezen gebied deskundigen. Ook de benoeming tot lid van deze commissie geschiedt na ingewonnen ad vies van de Zeeuwse Culturele Raad. Voor dit jaar zal de sector muziek worden aangewezen. Dit betekent, dat jonge Zeeuwse beroepsmusici (uitvoe rend musicus, componist, dirigent of le raar), die aan het begin van hun car rière staan, zich kunnen aanmelden of aahgemeld kunnen worden als gegadig den voor de aanmoedigingsprijs 1967, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg. Die aanmelding zal vergezeld moeten gaan van personalia en uitvoerige ver melding van antecedenten, die voor de beoordeling van belang kunnen zijn. In aanmerking zullen kunnen komen mu sici tot en met de leeftyd van 35 jaar. HET MOEILIJKE MEISJE Met een piepklein za.kdoekje stond het 19-jarige verkoopstertje haar piepkleine traantjes te stelpen. „Krokodilletranen" noemde de officier dat in een vlijmscherpe dagvaarding, waarin hij handel en wandel van het slechte jonge meisje over de hekel haal de. „Opgegroeid zonder vader in een ontredderd gezin, de moeder later we gens drankmisbruik uit de ouderlijke macht ontzet, ongezeggelijk op school, een schrik voor de buurt, opgenomen in een weeshuis maar daaruit verwijderd wegens wangedrag, vandaar naar een tehuis voor moeilijk opvoedbare kinde ren, maar weggelopen. Door bemidde ling van een stichting terecht gekomen in een pleeggezin en daar betrapt op diefstal". ,,'t Waren maar hele kleine bedra gen..." klonk het zacht. „Jawel, je nam eens een rijksdaalder en dan eens een tientje", wist de po litierechter, „maar met elkaar heb je toch zo'n vijfhonderd en tien gulden bij elkaar gestolen". „Ik moest toch wat sparen voor m'n uitzet", snikte ze. „Uitzet? Ga je dan trouwen?" Ze schudde heftig het hoofd, maar aan haar figuur te zien was zij in ver wachting. De rechter keek haar eens aan en monsterde toen de vier getui gen décharge, maar die lieten niets merken. „Goudeerlijk van nature", verklaarde een winkelier die haar in dienst had, „ik kan de hele kassa aan haar overlaten en d'r mankeert nooit een cent aan". „Gebrek aan ouderliefde", onderwees een onderwijzer, „en helemaal schuw ge worden door de ellende thuis. Die bal dadigheid op school werd louter veroor zaakt doordat haar moeder haar sloeg en haar eigendommetjes vernielde of verpatste om meer drank te kunnen ko pen". „Geen land mee te bezeilen", sneerde daar tegenover een vinnige directrice van het tehuis voor moeilijke meisjes, „en ik heb al heel wat lastige klantjes gehad. Maar deze spande de kroon. Ze heeft het bestaan het woord haaibaai op mijn auto te krassen!" „Maar zij heeft mijn loonzakjes af gepakt", snikte de verdachte, „ik mocht niks houden van mijn zelf verdiende geld..." „Het slachtoffer van maatschappelij ke misstanden", leerde een doktersver klaring, overgelegd door iemand van de stichting. „Dit meisje voelde zich in alle opzichten te kort gedaan en zocht ver geefs haar recht en erkenning. Moest tenslotte noodgedwongen nemen, wat an deren haar onthielden of misgunden". Haar pleegvader kwam als laatste vertellen, dat het allemaal nog al mee viel. Zijn vrouw had wel aangifte ge daan, omdat er zo veel geld vermist werd, maar als ze geweten had wie de dader was, had ze de politie er niet bij gehaald. Nu was het arme kind druk bezig het terug te betalen van haar weekloon. En op advies van de maat schappelijk werkster mocht ze nu zelf kleedgeld afhouden en haar eigen kle ren kopen. „En wat voor kleren heb je nu ge kocht?" informeerde de rechter. „Iets voor de uitzet", lispelde het ver koopstertje. De manlijke getuigen deden of ze niets hoorden. Gezien hun zware ringen wa ren ze oerdegelijk gehuwd. De officier hield tot slot een opval lend mild requisitoir, waarin hij wel 300,boete eiste, maar slechts een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. De politierechter overwoog nog eens wat zij verdiende in de winkel en maakte er toen 250,van, te be talen in termijnen en verder de voor waardelijke straf conform de eis. „Enne.zeg maar eens tegen de maatschappelijk werkster wie de vader is", adviseerde hij tot slot, „dan kan zij zorgen dat er een complete baby-uitzet komt". (Nadruk verboden) d' ARGENTY DRINKEN LEVERBOTTEN MELK Nee, dat doen ze niet, ze zuigen bloed. Met leverbotten besmette runderen on dergaan dus dagelijks een inwendige aderlating. Dat is niet zo best voor ze. Onafhankelijke deskundigen zijn het er dan ook over eens, dat besmette koeien 510% minder melk produceren, dan ze zouden kunnen, wanneer ze géén le verbotten hadden. Dat wil zeggen dat de veehouder dus óók een dagelijkse aderlating ondergaat, en wel een dage lijkse financiële aderlating. Immers, bij een jaarproductie van 4500 liter melk per rund betekent dit, dat 225450 li ter melk per rund méér geproduceerd had kunnen worden. Waarom is er dan niet eerder meer aandacht aan dat probleem gegeven? In de hoofdzaak om 2 redenen: 1. Er was voor '64 eigenlijk geen goed geneesmiddel. Nu wel: G 11 tablet ten. G 11 doodt de leverbot. 2. De tijd was er nog niet rijp voor. De Gezondheidsdiensten en de die renartsen hadden toen de handenvol aan tuberculose-, mond- en klauw zeer- en absortus-bestrijding, die nog belangrijker waren. Vele veehouders meenden bovendien dat leverbotten eigenlijk alleen voor scha pen echt schadelijk zijn, of ook wel, dat het aan koeien is te zien, als ze lever botten hebben. Vooral dit laatste idee horen we nog te vaak verkondigen. Want het is onjuist. De meeste met leverbot besmette runderen zien er goed uit en geven toch 510% melk te wei nig. Gaat een koe er matig tot slecht uitzien door de leverbotten, dan is het verlies aan melk zeker al méér dan 10% KAPELLE TEL. (01102) 223 Goed, maar wat doen we nu? Gezien de ernst van de financiële aderlating, óók op bedrijven waar men niets aan de dieren ziet, is het dus in de eerste plaats zaak, om nu zo spoedig mogelijk zeker te weten, of Uw rundvee lever- botvrij is of niet. Dat kost niets, want een mestonderzoek door de Gezondheids dienst geeft die zekerheid. Indien de Gezondheidsdienst behande ling adviseert, kimt U zich tot Uw die renarts wenden voor G 11 tabletten en verder advies. G 11 tabletten zijn niet in de lekenhandel, want een effectieve parasietenbestrijding is geen lekenwerk. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vliegtuigfabriek. Kunt u mij aan het adres van de Douglass Vliegtuigfa briek helpen? - Het adres luidt: Douglas Aircraft Company, Burbanks, California, U.S.A.. Huur. Mijn huur werd verhoogd van 57,40 per maand tot 40,per week, hoewel mijn huisbaas geen huur verhoging zou toepassen. Bovendien is mij de huur opgezegd. Tot wie kan ik mij wenden En hoeveel gaat dit kosten De kosten, verbonden aan een verzoek om advies bij de huuradviescommissie, bedragen 2,50. Het adres van de com missie, waaronder u ressorteert, is Seis- singel 4, Middelburg, tel. (01180) 4053. Vertrouwd mag worden, dat de partijen zich als regel neerleggen bij de uit spraak van deze commissie, maar des gewenst kunnen zij zich gezamenlijk of afzonderlijk wenden tot de kantonrech ter, op wiens uitspraak geen beroep is toegelaten. Munten. Is het mogelijk aan de volgende in mijn verzameling ontbreken de geldeenheden te komen, namelijk: Rijksdaalders '65, guldens '59, '60, '61, '62, kwartjes '52, 53, '59, dubbeltjes '52, '53, stuivers '59? In de door u genoemde jaren zijn van de betreffende nominaties geen munten geslagen. Uw verzameling is dus reeds volledig, wat de jaartallen betreft. Bui ten de door u genoemde nominaties is er in 1960 nog een gouden dukaat ge slagen, op bestelling van de toenmalige Twentsche Bank. Deze dukaat is een munt zonder nominale waarde, gesla gen op grond van de Nederlandse Munt wet van 1948. Huurverhoging. De huur van onze autobox is per 1 juli j.l. wederom met 10 verhoogd. Is deze huurverhoging ook op autoboxen van toepassing? Autoboxen, al of niet als werkplaats gebruikt, worden aangemerkt als „be drijfspanden". In het algemeen geldt dat huren van vóór 1945 gebouwde bedrijfs panden met 10 mogen worden ver hoogd. Om na te gaan of de verhoging al of niet van toepassing is op uw box, dienen wij te weten het bouwjaar en of hij behoort tot één der hier volgende ca tegorieën: a. z.g. herbouwpanden, gebouwd met steun van het rijk wegens geleden oorlogsschade; b. bedrijfspanden, gebouwd met rijks- steun volgens de Beschikking bijdra gen woningwetbouw 1950; c. bedrijfspanden gebouwd met rijks subsidie volgens de Premiebeschik king woningbouw 1957 of 1958, of premie- en bijdragenbeschikking '60, echter alleen wanneer de subsidie is toegekend tussen 1 april 1960 en 1 april 1964. Bevolkingspercentage. Hoeveel pro cent Nederlanders worden 65 jaar? Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het deel der bevol king dat op 31 december 1966 de leef tijd van 65 jaar had overschreden 9.73 Rider Haggard. Welke boeken heeft Sir Rider Haggard zoal geschreven Wanneer heeft hij geleefd en hoe is in het kort zijn levensloop? Sir Rider Haggard (18561925) ging in 1875 als secretaris van de gouverneur van Natal naar Zuid-Afrika, waar hij verschillende betrekkingen bekleedde. Later studeerde hij in Engeland in de rechten, maar begon weldra te schrij ven. Zijn eerste werk was „Cetewago and his white Neighbours" (1882). Dit werd gevolgd door twee romans „Dawn" (1884) en „The Withch's Head" (1885). In 1886 verscheen „King Salomon's Mi nes", dat hem zeer populair maakte en wat wij u, om het genre te leren, kun nen aanbevelen te lezen. Veel succes had ook het fantastische „She" (1887). Het toneel van de laatste werken is Zuid- Afrika, evenals van „Jess" (1887) en „Allan Quatermain" (1888). Haggard hield zich ook bezig met landbouwkun dige kwesties en schreef in zijn „Rural England" (2 delen, 1902) over de ont volking van het platteland. Zündappmotor. Kunt u mij het adres van de Zündapp-fabrieken ver strekken Het adres van de Zündapp-fabrieken luidt: Zündapp Werke G.m.b.H., Mün- chen, West-Duitsland. Het adres van de Nederlandse importeur luidt: Fa. Rie- mersma, Grote Berg 30, Eindhoven, te lefoon (040) 63513. Als wanneer iemand vlood voor het aangezicht van een leeuw, en hem ontmoette een beer; of dat hij kwam in een huis, en leunde met zijn hand aan de wand, en hem beet een slang. Amos 5 19. In felle kleuren heeft Amos de ver schrikking van de dag des Heren ge tekend. Er is echter nog één gevaar. Dit namelijk, dat het volk zou menen, dat dit alles op hem niet van toepassing was. En dat was inderdaad het geval. Men was er van overtuigd, dat deze dag voor Israël verhoging brengen zou, en voor de vijandige heidense volkeren de ondergang. Was dit altijd al de mening, men leidde het in Amos' dagen boven dien af uit het feit, dat de staatkundige en de maatschappelijke voorspoed onge kend groot waren. De Here was met Israël. Het is nu voor de profeet een zware marteling, te verkondigen, dat zonder verbondsgehoorzaamheid geen verbonds- zegen genoten kan worden. Integendeel, dat verbondsbreuk Gods toorn op het hevigst doet ontbranden. Juist omdat Israël het volk des verbonds is, zal de dag des Heren voor hem groter ver schrikking zijn dan voor de heidenen, die het verbond des Heren niet kennen. Daartoe gebruikt Amos nu het beeld van onze tekst. Hij vertelt: Iemand vlucht voor een leeuw. Het gelukt hem, achter een rots een veilige schuilplaats te vin den. Althans, dat meent hij. Maar zie, opeens staat hij tegenover een beer, die nu de vervolging begint. Hijgend holt de man voort. Als hij zijn huis nog maar bereiken kan... Hij rent, hij vliegt, het bloed hamert door zijn lichaam. Einde lijk, ja, hij is thuis. Maar nu kan hij ook niet meer. Met zijn volle gewicht leunt hij tegen de wand. Maar zie, juist op die plaats, in een spleet, hield zich een kleine vergiftige slang verborgen. Heel even maar raakte de slangetong zijn hand. Maar het is voldoende. Onder ont zettende pijnen sterft de man een ver schrikkelijke dood. Zo zegt Amos is de dag des Heren voor u, Israël. Ge zijt aan grote gevaren ontkomen. Machtige volken hebben zich opgemaakt, u te vernieti gen. Maar aan leeuw en beer zijt ge ontsnapt. Evenwel wat rust ge nu op de berg van Samaria? (6:1). Het ge vaar zit in de wanden van uw eigen huis. Uw eigen zekerheid, uw onver schilligheid voor de dienst des Heren zal u de dood doen. Leeuw, beer en slang. Wij menen mis schien ook, alle gevaren te zijn ont komen. Voorlopig kunnen we tevreden zijn. Maar vergeet ge het slangetje niet? De zonde, die zich als een slang koestert in uw eigen hart, moet eerst door de kracht van de Heilige Geest ge dood zijn. Geen verbondszegen zonder verbondsgehoorzaamheid. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 814 oktober 1967 Dinsdag 10 oktober: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.28 6.49 11.55 Maandag 7.15 7.37 0.21 12.38 Dinsdag 8.03 8.31 1.09 1.35 Woensdag 9.03 9.49 2.10 2.51 Donderdag 10.34 11.23 3.32 4.25 Vrijdag 12.20 5.06 5.53 Zaterdag 0.46 1.17 6.25 7.00 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1