Bedrijfsadministratie, kompas voor de bedrijfsvoering NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN. 34STE JAARGANG No. 18 29 SEPTEMBER 1967 huidje altijd gaaf M WERELDDIERENDAG 1967 GOUDEN 'itlLlEQBN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN Het is de taak van de ondernemer, de reëel bereikbare mogelijkheden voor zijn bedrijf tot werkelijkheid te maken. Daarvoor dient hij te weten wat er bin nen en buiten zijn bedrijf omgaat en wat de toekomstmogelijkheden zijn. Dit betekent, dat het leiden van een bedrijf veel omvattender wordt, dat aan de ad ministratie, voor een juiste bepaling van het bedrijfsbeleid, een steeds gro tere betekenis moet worden toegekend. Uitgangspunt mag niet meer alleen zijn: „Wat heb ik in het verleden bereikt en hoe trek ik die lijn door".... maar, „welke mogelijkheden bestaan er tot vergroting van het bedrijfsresul taat". Of anders gezegd, „hoe profiteer ik van de toenemende welvaart"? Duidelijk moet zijn, dat het daarbij niet uitsluitend om het omzetverloop gaat. Even belangrijk, misschien nog belangrijker, is het verloop van de kos ten. Informaties hierover moet de admi nistratie op ieder gewenst moment ver schaffen. Deze moet derhalve een cen trale plaats innemen, temidden van de andere beleidsinstrumenten. In de prak tijk blijkt echter, helaas, nog al te vaak een onderwaardering van de admini stratie te bestaan. Het „schrijjfwerk" zoals dat dan wordt genoemd, kan niet altijd rekenen op de volle sympathie van de ondernemer. Hij is nog te gauw geneigd deze werkzaamheden te be schouwen lals |een karweitje, dat hij t.z.t. wel eens in een verloren halfuurtje zal oppknappen. Onbegrijpelijk, want het voortbestaan van de onderneming is er maar al te dikwijls mee gemoeid. Het is niet de bedoeling in deze korte beschouwing een volledig inzicht te ge ven in de technische eisen, waaraan een administratie moet voldoen en de daar voor beschikbare technische hulpmidde len. Er zijn voldoende mogelijkheden om daarover voorlichting te krijgen. Wij noemen alleen maar Uw organisatie, de accountant, het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf (dat verschillende instructieve brochures heeft uitgegeven over dit onderwerp) en de Rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme. »TY| POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Enige belangrijke punten, waarop Uw administratie U volledig moet kunnen inlichten, willen wij echter wel aange ven. Eerst de omzet. Het verloop daarvan' moet U op ieder gewenst ogenblik kun nen vaststellen. En, U moet die nauw keurig kennen, omdat U daaruit de ge gevens moet kunnen distilleren voor Uw inkoop. Hierbij gaat het niet alleen om het totale omzetverloop, doch om die van de verschillende artikelen of artikelgroepen. Een doelmatige inkoop is mede bepalend voor het winstresul taat. De voorraad mag niet te groot, doch ook niet te klein zijn. „Neen" ver kopen stoot klanten af, en 'n te grote voorraad drukt de winst. Omzetcijfers moeten daarom aanwijzingen geven over de gangmakers in het assortiment en over de artikelen met een lage om- zetsnelheid. De kosten vormen eveneens een zeer belangrijke bedrijfseconomisch gegeven. De administratie moet ook daarover volledig informatie verschaffen. En dan weer niet alleen over de totale kosten, maar over de verschillende kostensoor ten en het verloop daarvan. De financiëde positie van het bedrijf Uw „eigen" geld, de liquide middelen waarover U op 'n bepaald moment kunt beschikken, de stand van vorderingen en schulden, bezittingen e.d. ook daar over mag de administratie U niet in twijfel laten. Bij uitbreidingsplannen, bij de aan schaf van nieuwe (moderne) bedrijfs middelen, waarvoor U niet over vol doende eigen middelen beschikt, kunt U een beroep doen op geld van derden. Er zal echter geen enkele kapitaalver schaffer te vinden zijn, als uit Uw ad ministratie niet duidelijk blijkt, dat Uw onderneming „goed" is voor het ge vraagde bedrag. De fiscus stelt eveneens zijn eisen. Die heeft ook belangstelling voor Uw administratie. En het geeft vertrouwen als blijkt, dat deze betrouwbaar en deugdelijk cijfer-materiaal verstrekt. Dit zijn enige punten, die wij U nog eens willen voorhouden. Mocht Uw ad ministratie piet in orde zijn, aarzel dan niet op de kortst mogelijke termijn maatregelen te nemen en deze aan te passen. Tot slot nog dit. Aan het begin heb ben wij geschreven, dat het de taak van een ondernemer is, bereikbare mogelijk heden te realiseren en dat hij daarbij kennis dient te nemen van hetgeen er binnen en buiten zijn bedrijf gebeurt. Daarmede bedoelen wij ook te zeggen, dat zijn eigen cijfer-materiaal alleen, nooit voldoende houvast kan geven. Zijn eigen gegevens moet hij regelmatig ver gelijken met die van andere branche genoten. De verschillende statistieken van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf bieden daartoe vele mogelijkheden. Bovendien bestaan er in verschillende branches clubs waar van de deelnemers aan mondelinge be drijf s vergelijking doen. Over dit laat ste kunnen Uw organisatie en de Rijks consulenten voor het midden- en klein bedrijf en toerisme U volledig inlichten. Deze Rijksconsulenten zijn gevestigd in de provinciehoofdsteden en in Am sterdam. BOZE BUURMAN De grote glazen knikkers (vroeger stuiters genoemd) stoven naar alle kan ten, toen de Boze Buurman briesend naar buiten beende. Hij vergat echter zijn benen over de knikkers heen te til len en het gevolg was, dat hij een hele boel knikkertjes zag. „Hij ken er maar de helft gezien heb ben," beweerde nu de vader van één der knikkeraars. „O, hebt u daar ervaring mee?" baste de tpolitierechter, „de verbalisant be doelt hier natuurlijk, dat meneer ster retjes zag voor z'n ogen toen hij kwam te vallen." „Voor één oog," verbeterde de getui ge, „het ander lag nog in de wasbak." Maar de rechter negeerde dat en las verder in de stukken: heeft de klacht ingediend, dat hij door de on derhavige minderjarigen moedwillig uit zijn huis is gelokt en opzettelijk ten val werd gebracht met het oogmerk hem ernstig lichamelijk letsel toe te bren gen... Wat hebt u daar op te zeggen?" „Kolderica", antwoordde de getuige. „Wat is er dan volgens u gebeurd?" „De kinderen knikkerden, maar hij kan niet velen dat er ook maar iemand bij zijn stoepie komt, dus hij loenst naar buiten, ziet kinderen, blaft ze toe op te hoepelen en toen ze nog bezig waren d'r knikkers op te rapen, komt ie al als een duveltje te voorschijn om ze te grijpen." „En toen strooiden de kinderen knik kers voor zijn voeten". „Nee, dat is kolder, meneer. Ze vin den die prachtige glazen stuiters veel te mooi om die voor de leeuwen te wer pen. Ze schrokken zich een hoedje en toen lieten ze van schrik wat knikkers vallen en daar donderde die over." „Meneer stelt anders duidelijk, dat hij met z'n beide ogen gezien heeft, dat uw zoontje een aantal knikkers voor zijn voeten uitstrooide." „En dat kèn nooit." „Dat kan wel." „Nee, dat kèn niet. Want hij heeft nog maar één oog. Dat zei ik daarnet al. En ik heb een getuige-deskundige bij me die dat ken bevestigen." Maar deze deskundige mocht helemaal niet getuigen, want ze was huishoudster bij de klager. Daarom werd de verbalisant gehoord. „Ik zou het niet durven, edel achtbare" twijfelde deze. „Ik heb wel gezien dat meneer loenst, maar dat kan ook een andere oorzaak hebben." „Als iemand loenst, kan hij ook niet zien of er knikkers voor zijn voeten worden gegooid of in een andere rich ting," zei de vader vlug. Toen werd de klager zelf naar voren geroepen. „Kunt u met beide ogen zien?" vroeg de politierechter. „As de beste!" gromde de man. „Doet u dan het rechteroog eens dicht en vertelt u mij eens hoeveel vingers ik opsteek?" Het antwoord was drie en dat klopte. „En nu het linkeroog dicht?" en weer priemden er enkele vingers omhoog. „Eén," gokte de Boze Buurman, maar dat klopte niet. „Hij hep een glazen oog. Z'n huis houdster moet het wel es onder de kraan wassen," expliceerde de pa van de knik- keraar. Er ontbrandde een heel twistgesprek over goed zien en half goed zien, maat de officier van justitie concludeerde tot nietig verklaring van de kennelijk fou tieve dagvaarding, want volgens hem kan iemand die niet goed ziet, het best helemaal verkeerd zien en mocht kla ger niet spreken van zien met beide ogen. „En pas nou maar goed op je glazen oog," zei palief na de laatste hamer slag tegen zijn buurman, „want je weet dat m'n kinderen graag knikkeren." (Nadruk verboden) d'ARGENTY Op 4 oktober, de sterfdag van Fran- ciscus van Assisi, zullen wij wederom dierendag herdenken. Hoewel dit som mige buitenstaanders misschien wat vreemd in de oren zal klinken, is deze herdenking in de eerste plaats bedoeld voor de mens, omdat zij appelleren wil aan diens verantwoordelijkheid tegen over het dier. Dit betekent niet, dat u en ik op 4 oktober onze hond of kat nu eens extra moeten vertroetelen, maar wel, dat wij ons op die dag dienen te bezinnen op de houding, welke wij in het leven jegens dit „collega-schepsel" hebben aan te nemen. Nog maar al te vaak wordt de mening gehuldigd, dat dierenbeschermers sen timentele figuren zijn, wier gedrag ten aanzien van het dier op zijn zachtst ge zegd niet meer dan een medelijdend schouderophalen verdient. Naar het mij voorkomt, is dit oordeel veel verzacht toen bekend werd, dat zeehonden ter wille van het geldelijk gewin in en rond om de wateren van Canada levend wer den gevild. Natuurlijk werd tegen de openbaarmaking van dit feit fel gerea geerd door degenen, die direkt of in- direkt belang hadden bij deze robben vangsten en beweringen van „es ist nicht wahr" waren dan ook niet van de lucht. Geloochend kon echter niet worden, dat degenen, die op dit afschuwelijke bedrijf hadden gewezen, twee academici waren, wier goede trouw boven elke twijfel ver heven is en wier film van deze slach ting zo afgrijselijk moet zijn, dat geen enkele Nederlandse televisie-vereniging haar op de beeldbuis durft brengen. Geen wonder dus, dat deze mens-ont- erende manier van „jagen" een schok van verontwaardiging door de wereld heeft doen gaan en dat de Wereldfede ratie tot Bescherming van Dieren een krachtig protest bij de Canadese rege ring heeft ingediend, welke daarvoor niet doof is gebleven. Nu moet men zich niet op de borst slaan omdat de gesignaleerde feiten in ons land niet voorkomen. Wie het Or gaan van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren leest, kan maandelijks kennis nemen van weerzin wekkende gevallen van Dierenmishan deling in onze naaste omgeving, waarbij de gepubliceerde foto's niets aan duide lijkheid te wensen overlaten. Geen aan gename lectuur? Inderdaad niet, maar toch hoogst noodzakelijk om de dieren beschermers er van te doordringen, dat hun taak nog lang niet ten einde is en de buitenstaanders te laten zien, dat die renbescherming geen sentimentaliteit is, doch bittere noodzaak voor ieder, die zich beschaafd wil noemen. Zeker: wij hebben sinds een aantal jaren een voor treffelijke en moderne wet op de dieren bescherming, waarvan de basis op verzoek van de toenmalige regering DAMESRINGEN MET EDELSTEEN KAPELLE TEL. (01102) 223 achtzaamheid is ontstaan. Tot ontzetting uit het ambt wordt slechts zelden over gegaan; alleen in die gevallen waarin van een ergerlijke schuld kan worden gesproken. Pensioenen. Als een weduwe her trouwt, behoudt zij dan haar pensioen? In het algemeen bij pensioenen ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds behoudt een hertrouwen de weduwe haar pensioen, behalve dat een eventuele fictieve diensttijd vervalt. Het pensioen wordt dus na het huwelijk berekend naar het werkelijk aantal dienstjaren van haar eerste echtgenoot. Als regel geldt dit ook voor onze ge meentelijke pensioenen, doch deze kun nen afwijkende regelingen hebben. Of het herti'ouwen in Schotland plaatsvindt is daarbij van geen belang. Evenwichtsstoornissen. Ik heb vaak last van evenwichtsstoornissen. Men heeft mij verteld, dat er hiervoor een bril te verkrijgen is. Is dat waar? Een bril tegen evenwichtsstoornissen welke gebruik maakt van prismaglazen is al ongeveer een halve eeuw in ge bruik. Het lijkt dat deze bril tegenwoor dig wat minder in gebruik is dan vroe ger, maar als u er een wilt aanschaffen kunt u zich het best vervoegen bij een oogarts, die u zal vertellen of voor uw geval een dergelijke bril aan te raden is en hoe u deze kunt verkrijgen. werd gelegd door Dr. Mr. W. Hugen- holtz, thans oud-voorzitter van de Ne derlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren. Het zal evenwel een ieder duidelijk zijn, dat tot op de dag van heden kwaadwilligen op alle moge lijke manieren door de mazen van deze wet trachten heen te glippen, te meer omdat de inspecteurs van de Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren en de mapnen van de Rijks- en Gemeentepolitie nu eenmaal niet overal tegelijk kunnen zijn. Vandaar dat de clandestiene handel in honden welke deze dieren naar de laboratoria der vivisectorep brengt nog een aanzien lijke omvang heeft en dat onverlaten hun trouwe metgezellen heimelijk onder weg uit auto's blijven zetten als zij van hun vakantie willen gaan genieten. Daarom vraagt Werelddierendag van ons de bezinning, dat het lot der dieren, die zichzelf niet kunnen verdedigen, in onze handen is gelegd en dat wij ons van deze verantwoordelijkheid naar eer en geweten moeten kwijten. Dr. H. A. TEN BRUGGENCATE ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Omzetbelasting. Voor een wasma chine moet ik 759,betalen. Toen de rekening kwam stond er 779,op. Men zei dat die 20,— meerprijs om zetbelasting was. Kan dat juist zijn? Uit uw vraag leiden wij af, dat u als particulier een wasmachine hebt ge kocht. Daarvoor is de verkoper (de kleinhandelaar) geen omzetbelasting verschuldigd. Over enige tijd zal waar schijnlijk een nieuwe wet worden inge voerd, waarbij de kleinhandel in het al gemeen wel moet betalen. Uw hande laar is zijn tijd dus vast vooruit en heeft er vermoedelijk niet op gerekend, dat u dit na zou vragen. Vliegtuigmonteur. - Bestaat er in Ne derland een school voor vliegtuigmon teurs? Zo ja, kupt u mij hierover nade re inlichtingen verstrekken? De School voor Luchtvaarttechniek „Antony Fokkerschool", Binckhorstlaan 251, Den Haag, heeft tweejarige oplei dingen voor grondpersoneel, waaronder voor vliegtuigmonteur. Om toegelaten te worden is diploma Mulo-A met wis kunde, Mulo-B of 3-jarige HBS vereist. Voor LTS'ers is er een schakelklas. De maximumleeftijd is 19 jaar. Er is geen internaat aan de school verbonden. Le vert de opleiding aan deze school we gens de grote afstand moeilijkheden op voor u, dan kunt u althans daar infor meren naar andere mogelijkheden en ook uw overige vragen daarbij betrek ken. Koelkast. Mijn koelkast ruikt muf en soms zit er een schimmelsmaak aan boter en melk. Ik laat de kast iedere week ontdooien en maak hem goed schoon, waarbij ik een bacteriëndodend middel gebruik. Ook een no rietfilter helpt niet. Wat te doen? Zeer waarschijnlijk is er vuil door de naden van de plastic-binnenkant van uw koelinstallatie tussen de isolatie geraakt, dus op een plaats, waar u ondanks mi nutieus schoonmaken, niet bij kunt ko men. In dat geval zal er de vakman aan te pas moeten komen, die de binnen- kast voor u demonteert en zo de oor zaak van het euvel kan wegnemen. Notaris. Tot welke instantie kan men zich wenden indien een notaris, in zijn hoedanigheid van executeur-testa mentair, een uiterste wil niet of niet met voldoende zorgvuldigheid uitvoert? Kan men een corrigerende maatregel t.o.v. die notaris-executeur verwachten en zo ja, in welke vorm? Klachten over het beleid van een no taris dient u in bij de Kamer van Toe zicht van Notarissen in het Arrondis sement, waar de desbetreffende notaris zijn ambt uitoefent. De notaris kan wor den aangesproken tot vergoeding van de schade, die door zijn schuld en/of on- Daarom zal ik u alzo doen, o Israël! Omdat ik u dan dit doen zal, zo schik u, o Israël, om uwe God te ontmoeten. Amos 4 12 Alles heeft God nu aan Israël gedaan. Ge leest het duidelijk in dit hoofdstuk. Hij heeft honger gebracht, en oorlog, en aardbeving. Nu blijft alleen het laat ste over. Maar wat is dan dat laatste? Onze tekst zegt er niet veel van. Er staat alleen: alzo. Ik zal u alzo doen, o Israël. Maar dat is juist het verschrik kelijke. Het is alles waar: de Here heeft hon gersnood gegeven Israël heeft zich bekeerd, (vs. 6). De Here heeft droogte gezonden, toen het nog maar drie maan den voor de oogst was Israël heeft zich niet bekeerd (vs. 7) De Here heeft Israels jongelingen door het zwaard ge dood en de stank van zijn legers in zijn neus doen opgaan (vs. 10), Hij heeft een omkering, een aardbeving doen ko men (vs. 11). Maar als een droevig re frein lezen we telkens weer: Nochtans hebt gij u niet bekeerd tot Mij, spreekt de Here. Daarom blijft alleen het laatste over: Daarom zal ik u alzo doen, o Israël. „Ik zal u" zo sprak God. En toch is voor Israël de volheid des tijds aangebroken. „Ik zal u" en toch heeft Hij Zichzelf gegeven tot een volkomen verzoening van al Israëls zonden. Maar dan kan er ook niet meer gebeuren. Dat heeft God alles gegeven. Dan is het Kruis het ultimatum. Zo blijft dan voor alle eeu wen staan het laatste woord van God: Zo schik u, o Israël, om uwe God te ontmoeten. Deze God kan de wereld niet meer ontlopen. In het Kruis heeft zij het uiterste gedaan, wat mogelijk is te gen God. Zij kan Hem niet voor de twee de keer kruisigen. De Gekruisigde dwingt dan ook tot een beslissing, vóór of tegen Hem. Schik u om uwe God te ontmoeten dat is het laatste woord, dat God tot de wereld spreekt. Tot die ontmoeting geeft hij telkens nog weer de voorbereiding. Maar deze is tenslotte alleen maar een repetitie van wat geweest is. Honger, en oorlog, en aardbeving, en revolutie, en chaos het was alles ook vóór deze tijd. Slechts worden de middelen voller. Wie de ogen open heeft en het wereldgebeuren ziet bij het licht van Gods heilig Woord, kan alleen maar zeggen, dat met vervaar lijke snelheid het ogenblik nadert, waar op de wereld God ontmoeten zal. Moge de Here u op deze dag bezig zien met de werken Zijns Koninkrijks. God heeft deze ontmoetingsdag tot een feestdag gemaakt voor wie Hem in Christus el ke dag ontmoet. (Uit een dagboek) WEMELDINGE Van 17 oktober 1967 Dinsdag 3 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.24 1.51 7.05 7.32 Maandag 2.15 2.38 7.59 8.20 Dinsdag- 3.04 3.21 8.42 9.06 Woensdag 3.46 4.02 9.23 9.43 Donderdag 4.27 4.41 9.57 10.19 Vrijdag 5.07 5.22 10.36 10.57 Zaterdag 5.49 6.02 11.17 11.39 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1