DROOGREK DEKSELS K^"Dampo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUIND0UW LANGS DE STRAAT OVERDENKING 34STE JAARGANG No. 17 22 SEPTEMBER 1967 bij de dames van het huisvrouwen orkest lIlLLEGEN REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN de scheldebode wastafel! Haha, rechtuit in het had en de deur op de knip. Kojidie een uurtje langer pitten!" De enorme gestalte van Kenau ver hief zich dreigend in de getuigenbank, maar een wijze parketwacht drukte haar tijdig weer omlaag. Op de publieke tri bune klonk onderdrukt gegrinnik. „Ze ontdekte het bij het ramen ze men", vertelde de getuige verder. „Toen sloeg zij van woed? een ruit in om hem met een emmer tt. lijf te gaan". „O, dus er is sprake van zèlfverdedi- ging van de verdachte?" „Dat was nog niet eens nodig, me neer de president. Ik zag 'r uitglibberen over een stukkie zeep. En toen deed zij aangifte van mishandeling. Die arme kerel van d'r sliep nog, toen ze de po litie belde". HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 223 'tWas een sterk verhaal, maar de of ficier eiste snel ontslag van rechtsver volging en de rechter sloot zich daar bij aan. Kenau vertrok in een aard beving naar de minister van justitie. Om de wet te veranderen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY DENK NU REEDS AAN DE BEMESTING In verband met de arbeidsverdeling is het verstandig om nu reeds de no dige aandacht te besteden aan de basis bemesting voor het volgende seizoen. Er is nu veelal meer tijd beschikbaar dan in het drukke voorjaar, vooral wanneer de winter lang aanhoudt. Dit geldt voor al voor de uitstrooi van het slakken- meel, waarvan het fosforzuur niet uit spoelt en ter beschikking blijft van het gewas. Door nu reeds te bemesten wordt het struktuurbederf door het rijden op de akkers tot een minimum beperkt. De grond heeft nu meer draagkracht dan in de winter of in een nat voorjaar. Het gelijktijdig onderbrengen van slakkenmeel en de stoppelresten komt de werking van het fosforzuur ten goe de. De kalk in deze meststof bevordert bovendien de vertering van de stoppel- resten. De verdeling van de meststof door de grond is nu zo gunstig moge lijk. Een tijdige uitstrooi van fosforzuur op grasland bevordert de wortelontwik keling alsmede de zodevorming en ver groot de weerstand tegen vorst. In het voorjaar herkrijgt het grasland dan veel eerder zijn produktiviteit. De meststoffen zijn nu goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook een be langrijke reden om de bemesting zo vroegtijdig mogelijk toe te passen. mê ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Het licht dooft, de zaal wordt stil en langzaam trekt de gordijnenmuur zich terug aan weerszijden van het toneel. Het voetlicht is aan, de artiesten komen op. De normale gang van zaken, zo te zien, totdat de heus ervaren artiesten doodgewone huisvrouwen blijken te zijn en hun instrumenten de attributen die ze buiten hun optreden in de keukens van hun huizen gebruiken. We zijn getuige van een optreden van het eerste en grootste huisvrouwen orkest in Nederland, het Utrechts Huis vrouwenorkest. Volledig programma. Hun aanblik maakt nogal indruk op het publiek. De mensen lachen en vra gen zich waarschijnlijk af wat voor mu ziek er in vredesnaam uit potten en pannen, pollepels, strijkplank en was ketel moet komen. Maar na enkele num mers is die indruk wel verdwenen. Er wordt uitstekend gemusiceerd, onder steund door een piano of accordeon ko men er vlotte, frisse liedjes, waar kit tig bij wordt gezongen. Eentonig, zou men kunnen vermoeden, maar de geestdrift waarmee dit aparte orkest zijn programma's samenstelt, zorgt voor meer dan genoeg afwisse ling. De simpele kostuums van witte bloesen en zwarte rokken waarover een keukenschort, krijgen iets zwierigs wanneer bij een Spaans liedje een man tilla wordt omgeslagen, wanneer bij een wild-westsong, met enthousiasme ge bracht door een der dames in een hagel wit cowboypak met enorme sombrero, het geheel gestalte geeft. Afgewisseld met sketches, gevolgd door Tiroler wijsjes weer met Tiroler kostuum is het programma gevariëerd genoeg om publiek en orkest te doen vergeten hoe simpel en raak dit alles is opgezet. Oorsprong. Hoe kon een orkest als dit ontstaan? vragen wij ons verwonderd af. De huisvrouwen leggen het uit. Oor spronkelijk was er een damescomité dat feestavonden en verlotingen organiseer de voor hun mannen die aangesloten waren bij een mannenzangvereniging. Tot een der Eva's een lumineus idee kreeg en de diverse Adams naar de kroon wilde gaan steken op muzikaal gebied. Ze liep naar haar keuken en kwam beladen met potten en pannen terug. De dames begonnen eens te pro beren wat er mee te bereiken was en hun geïmproviseerde muziek, begeleid door de keukeninstrumenten, klonk hen niet eens zo gek in de oren. Zes weken na die inval stond het Huisvrouwenorkest op de planken bij DE ONSCHULDIGE SLAPER De kenau die de volle breedte van het gangpad vulde, moge dan geen wa-< re Simonsdochter van de Haarlemse stamvader Hasselaar zijn geweest, haar struise gestalte, haar indrukwekkend stemgeluid en haar onmiskenbare in vloed op de magistraten in de rechts zaal leken even imponerend. „Legt u dat hamertje gerust maar neer", commandeerde ze de politierech ter, die vergeefs trachtte haar woorden stroom af te hakken. „Ik ben nog lang niet uitgepraat over dat sujet". En ze overstemde het geklop gemak kelijk met haar verdere verhaal over de man die zijn vrije zaterdagen „ver deed" met luiwammesen, lanterfanten, leeglopen en lamlendigheden. Die man was haar wettige echtgenoot, „maar tegen zo'n nutteloze nietsnut kom ik in opstand, edelachtbare. Zo iemand kan ik niet volgen waar hij gaat of staat zonder m'n eerbaarheid te verliezen. En als dat niet met de wet overeenkomt, moeten ze de wet maar veranderen". Er viel een abrupte stilte. De rechter keek verbaasd naar zijn hamer, die een doelloos stukje speelgoed leek, schraap te zijn keel en slikte kennelijk enkele vragen in. „Volgende getuige", klonk het heel zacht in vergelijking met het gebulder daar voor. De buurman nam het op voor de ver dachte. „Wat zou u doen, meneer de presi dent, als je met zo'n atoombom getrouwd was? Zou u dan niet veilig een plekje zoeken in een schuilkelder? Nou, dat is nou precies wat haar man ook gedaan heeft. Het begon met de boodschappen, meneer de president. Omdat zij zo ont zettend veel verstouwen kan, nam ze de Utrechtse Stadsontspanning, waar men een eerste- èn een ereprijs won. De kranten schreven er over en een beetje angstig lazen ze het oordeel dat over hen geveld was. Maar de kritieken waren goed en het duurde niet lang voor er uit het hele land brieven met verzoeken om op te treden binnenkwamen. Het Huisvrouwenorkest kwam voor góed van de grond. Het keukengereed schap werd ingepakt en meegevoerd naar Assen, Leeuwarden en Groningen. In Drente met zoveel succes, dat enkele huisvrouwen daar ter plaatse besloten het ook te proberen. Perfectie. Aan alles is te horen dat de dames niet zo maar wat weg spelen, sommige liedjes worden perfect vierstemmig ge zongen. Het ritme wordt- nooit uit de maat geslagen. Wie, vroegen wij, heeft u zo goed uw best leren doen? Dan blijkt dat het orkest al vijf jaar voorzien is van een vrouwelijk dirigent die let op het minste foutje dat gemaakt wordt en die precies hoort wie het waagt uit de maat te slaan. Dat kwam het Utrechts Huisvrouwenorkest natuur lijk ten goede en er werd in die tijd zelfs een grammofoonplaat opgenomen. We vragen of er druk gerepeteerd wordt. Jazeker, wordt er verteld. Elke woens dagavond, dan nemen we ook de nieu we nummers van ons repertoire zorg vuldig door. Het gebeurt maar een hoogst enkele keer dat er in plaats van muziek eigenlijk een babbeltje wordt ge maakt. Maar dat kan wel, want de nummers van het uit te voeren reper toire zitten er degelijk in. Het blijkt dat de Utrechtse Huisvrou wen nog regelmatig gevraagd worden op te treden ,vpor bejaarden, wijkver- enigingen, zieken, enzovoort. Op het punt het gesprek te beëindi gen, schiet ons nog wat te binnen. „Hoe gaat dat met uw keukeninstru menten eigenlijk? Als er voortdurend muziek mee gemaakt wordt, zal er op den duur wel niet veel van overblij ven?" Er wordt gelachen en tot onze ver wondering zetten enkele vrouwen een liedje in: „Inspecteert de man de keu ken, ziet hij niets dan deuken". Ze ver zekeren, dat het een nummer uit hun repertoire is en geven toe dat er heel wat huisraad kapot geslagen wordt. „Maar", klinkt het geruststellend, „we krijgen gelukkig heel wat oude keuken- spullen, dus ook dat valt best mee". Dan nemen we afscheid, een geroe zemoes van damesstemmen en keuken gerei klinkt steeds zachter in onze oren. (Nadruk verboden) aan datter man van die zelfde kamele- vrachten op z'n rug kan laden. Nou, hij was zo wijs wat snoepies en kleingeld mee te nemen en de kinderen van de buurt de pakken te laten sjouwen. Maar owee, toen ze merkte, dat meneer even zat uit te blazen... Toen moest-ie stof zuigen op z'n vrije zaterdag. En zij ra zen als ze merkte dat de stofzuiger wel liep, maar hij effe stilstond, om de krant te lezen. Meneer de president, het was nog niet goed als hij de koppies in heet water liet weken astie moest afwassen; astie het bed rechttrok inplaats van het af te halen en op te maken, ook al had ie niet vergeten het onderlaken recht te leggen. En bij het vloeren zwabberen veegde hij het vuil niet onder de rand jes, maar een héél eind onder het kleed en toch merkte ze het nog. Als ik 'm opbelde op zaterdag en zei dat-ie on middellijk naar z'n werk moest komen, belde zij direkt terug naar z'n baas of die wel werkelijk gebeld had en dan kreeg hij op z'n lazer, omdat het niet zo was..." De politierechter knikte wijs en in stemmend. „Maar wat is er nu precies op die be wuste zaterdag gebeurd?" „Nou ja, u zult toch ook wel 's willen uitslapen op uw vrije zaterdag? Hij wou dat ook, meneer de president. Maar hij kreeg geen éne zaterdag de kans. En toen had-ie d'r wat op gevonden. Hij ging niet meer op zaterdagavond, maar op zaterdagóchtend baden, snappu wel?" „Nee...", aarzelde de rechter. „Kom nou", grinnikte de buurman. „Met een hoofdkussen ging die er in. En dan liet ie de kraan lopen van de Temperatuur. Is het mogelijk op gave te doen hoeveel nachte,n de tem peratuur 15 graden Celsius is geweest sinds 1930 tot heden? Waar kan ik een kanus laten maken met deksel? Volgens de meteorologische waarne mingen in De Bilt werden gedurende de jaren 19311967 de volgende aantallen nachten met een temperatuur van 15 graden C. gemeten. Mei 7, juni 39, juli 86, augustus 84, september 28, in de overige maanden kwamen nachten met deze temperaturen niet voor. Hoewel dit slechts metingen zijn van plaatselijke aard, kunt u deze cijfers wel ongeveer als een algemeen gemiddelde beschou wen in landelijk opzicht. 2. Wanneer een kan bedoeld wordt die uit klei gebakken is, kunt u schrijven aan Tegelfabriek Westraven, Heuveloord 112, Utrecht. Wilt u een metalen exemplaar, dan aan Atelier Artistique, firma Holtzheuser, Voorstraat 85bis, Utrecht. Appelmoes. - Hoe komt het als men appelmoes kookt om te steriliseren, dat het zo verbrandt? Hoe kan men dit voorkomen en hoe krijg ik zulke pan nen schoon? 2. Kunt u mij een goede bloemkweker geven, waar ik goede bloembollen kan kopen? Appels met weinig water opzetten. Hoeveel hangt af van het soort appel, de een heeft meer water nodig dan de ander. Daarna op een goed heet vuur opzetten, goed opletten dat het kookt en dan lager draaien tot het moes gaar is. Wanneer u het zo doet, heeft u ook min der last van vuile pannen. Zet zulke aangezette pannen met water waarin soda op het vuur en laat dit goed ko ken. De aanslag raakt dan los en is ge makkelijk te verwijderen. 2. Er zijn ge lukkig veel goede bloembollenkwekers en het is onbegonnen werk er enkele te noemen zonder aanstoot aan andere even goede kwekers te geven. Misschien kan men u in Vlissingen, Goes of Middel burg in een goede bloemenzaak wel hel pen of u één of meer goede adressen geven, daar deze rubriek zich hiervoor minder goed leent. Koop in elk geval goede bollen, want die alleen geven goe de resultaten. September is de maand voor het bestellen van bollen. David Janssen. Mag ik het adres van David Janssen, uit het TV-feuilleton „De Vluchteling"? U kunt David Janssen bereiken via zijn filmmaatschappij A.B.C. Film In corporated, 1501 Broadway, New-York 36, N.Y. (U.S.A.). Braamstruik. Mijn braamstruik draagt wel volop vruchten, maar ze rij pen niet aan en blijven voor 99 procent rood. Is daar iets tegen te doen en waar mee kan gespoten worden, hoeveel en wanneer Uw bramen zijn vermoedelijk aange tast door de Rode vruchtziekte. Ze wordt veroorzaakt door de bramengalmijt. Ze vermenigvuldigt zich zeer sterk, zodat in een paar jaar de bramen geheel aan getast zijn. Bestrijding: U kimt er nu niets meer aan doen maar in het voor jaar, als de jonge scheuten een lengte hebben van 515 cm, met 100 gram spuitzwavel per 10 liter water spuiten. Een tweede bespuiting vlak voor de bloei geven. Verder in het najaar vroeg insnoeien en het snoeihout (bron van infectie) verbranden. Artiesten. Hoe luiden de adressen van Ronnie Tober en Adamo? Het adres van Ronnie Tober luidt: Ba den Powellweg 243, flat 5 hoog, Am sterdam-Osdorp. Adamo woont Avenue Maréchal, Foch, Jemappes, België. Erfscheiding. Hoe ver moet ik van de scheidslijn blijven om hazelnootbe planting aan te leggen? Hoever moet men met het zaaien van gras van de scheidslijn blijven? Volgens het Burgerlijk Wetboek is de minimum afstand voor bomen 2 meter en voor heggen en struiken een halve meter. Voor gras is geen afstand voor geschreven. Het kan echter zijn dat plaatselijk gebruik of gemeentelijke ver ordeningen dit anders bepalen. Infor meert u dit dus nog even op het ge meentehuis. Elektriciteitsrekening. Het provin ciaal elektriciteitsbedrijf inde voorheen door een wisselloper. Nu stuurt men stortingsformulieren en moet binnen 8 dagen op het postkantoor betaald wor den. Mag het bedrijf dit vergen en moe ten de stortingskosten 0,25 voor eigen rekening worden genomen? Daar het hier een z.g. „brengschuld" betreft en het provinciaal elektriciteits bedrijf niet verplicht is het geld op te halen, zit er voor u niets anders op dan het bedrag persoonlijk te brengen of het over te maken. U kunt echter gratis een girorekening openen en dergelijke bedragen daarvan gratis laten over schrijven om die 0,25 portokosten per keer uit te sparen. Ronnie en de Ronnies. Kunt u mij het adres en telefoonnummer geven van Ronnie en de Ronnies? U kunt Ronnie en de Ronnies berei ken via hun manager: P. Coelewijn, p/a Altona, Vondelstraat 90, Amsterdam, telefoon (020) 186324. Inhuldiging. Onze koningin wordt volgens de grondwet ingehuldigd terwijl de Engelse koningin gekroond wordt. Waarom is dat zo geregeld? Het begrip „inhuldiging" kan als volgt omschreven worden: Door plechtig eer- en trouwbetoon een vorst (in) erkennen bij de aanvaarding van zijn (haar) re gering. Onder „kroning" wordt verstaan het plechtig plaatsen van een kroon op het hoofd van een nieuwe vorst (in). De inhuldiging is, bijvoorbeeld in Enge land, te beschouwen als een nog steeds bestaand onderdeel van de kronings plechtigheid, die volgt op de zalving en kroning van de vorst. In Nederland wordt de plechtigheid van de kroning niet letterlijk verricht, maar na het af leggen van de eed op de grondwet wordt als huldiging door de voorzitter der Sta- ten-Generaal een inhuldigingstoespraak gehouden, waarin hij o.m. belooft de on schendbaarheid van de vorst (in) en de rechten der Kroon te zullen handhaven. Dat in Nederland en België geen letter lijke kroning meer plaatsvindt en in Engeland bijvoorbeeld wel, is te verkla ren doordat het koningschap daar van veel verdere datum is en de Engelsen het vroegere ritueel langer in stand hebben gehouden dan in jongere ko ninkrijken. Gijlieden zijt nu rein om het woord, dat Ik tot u gespro- ken heb. Johannes 15 3 Is dat niet onze grote nood, dat we zelfs het ideaal van reinheid zijn kwijt geraakt Na zijn zonde met Bathseba had ko ning David bitter berouw over zijn on reinheid en smeekte hij God: „Schep mij een rein hart, o God". Maar deze rein heid heeft voor ons geen bekoring: we hebben er geen heimwee naar; we kie zen niet beslist voor reinheid. De onreinheid lokt en trekt ons aan; we koesteren en voeden haar; zij is be geerlijk voor ons. We willen niet beslist rein, maar we willen onrein zijn. Niet alleen houden we vast aan verschillen de onreine daden, maar we willen ook de onreinheid uit ons hart, uit onze ge dachten, uit ons willen, uit ons lief hebben niet uitbannen. En juist wie het wèl wil, zal telkens ervaren, dat hij of zij het niet wil; de ervaring die Paulus in dit woord uit drukt: „Als ik het goede wil, ligt het kwade mij bij". Zo zijn we dan in de macht van allerlei soort onreinheid. En nu is dit het wondere, het Evan gelie, dat de reinheid, de volstrekte reinheid, die zelfs voor Gods oordeel bestaan kan, tot ons komt als genade. Wij kunnen er niets aan doen. Wij kun nen ons zelf niet rein maken. Zij wordt ons geschonken, zoals we zijn. Wat wij hopeloos kwijt zijn geraakt, dat ontvangen we; niet slechts als een ideaal dat ons heimwee wekt, noch als een wet die we moeten trachten te ver vullen, maar als werkelijkheid. „Gijlieden zijt nu rein". Alleen: „om het woord dat Ik tot u gesproken heb". Verbluffend neen goddelijk eenvoudig. Rein alleen om dat Christus het zegt. Rein alleen door het woord. Ongelooflijk en toch heerlijke wer kelijkheid voor een ieder die het ge looft. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 2430 september 1967 Dinsdag 26 september: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.37 6.46 12.19 Maandag 7.08 7.18 0.29 12.51 Dinsdag 7.42 7.57 1.06 1.34 Woensdag 8.28 8.59 1.55 2.30 Donderdag 9.43 10.28 2.58 3.44 Vrijdag 11.18 4.23 5.09 Zaterdag 0.03 12.51 5.48 6.30 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1