NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Ze moeien maar op zichzelf passen LANGS DE STRAAT Bijstand aan huurders DRUKWERK BESTELLEN VAN DER PEYL BELLEN OVERDENKING LAND- EN TUINBOUW 34STE JAARGANG No. 16 15 SEPTEMBER 1967 KINDER MONTUREN illLLEOEN hi de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN „Ze moeten maar op zichzelf passen". Medewerkers van de reclassering krij gen dergelijke vinnige opmerkingen re gelmatig te horen. En wat doe je dan als je op een zaterdagmiddag met een collectebus in je hand staat tegenover een mijnheer, die je geringschattend aankijkt met een blik van: „man, hoe kun je je met al die boeven, moorde naars, aanranders en rovers inlaten?" (Dat de gevangenissen niet alleen met deze „heren" vol zitten komt bij velen niet op.) Dan wil je waar maken, dat je niet zomaar met die bus in je hand staat, dat je de reclassering niet voor niets een goed hart toedraagt en dat die „ze" van „ze moeten maar op zichzelf passen" dat vaak niet kunnen, omdat die „goede" mijnheer het ze erg moei lijk maakt. Die mijnheer en al die an dere normale burgers hebben het eerlijk gezegd ook moeilijk in een maatschap pij, die steeds ingewikkelder wordt. Zij moeten ook voortdurend de juiste weg weten te vinden in het doolhof van re gels, voorschriften, geboden en verbo den dat samenleving heet. Des te moei lijker is het voor mensen die laten we zeggen zwak z|jn uitgerust. Wordt er b.v. iets gedaan aan prosti tutie of de overdreven eenzijdige bena dering van de sexualiteit? Dat is er ook (of niet) voor de „zwakke uitrus tingen". Luxe voor iedereen, dat wordt dagelijks a a ep rezen. Voor de zwakke broeders kan aat betekenen een middag je gerieflijk „winkelen" in een waren huis. Daar is keuze genoeg en tenslotte, ligt het er voor het grijpen. Voor een paar tientjes kijkgeld per jaar krijgen ook de zwak uitgerusten hun dagelijkse portie misdaad per TV opgediend. En zij zijn het die dan ook wel eens „pief-paf- poef" willen doen. De brave borst die achter zijn bureau dagelijks duizenden guldens door zijn vingers laat glijden, laat wellicht eens wat glippen. Dat geld is immers van niemand en iedereen en wie merkt er wat van als hij ook wat neemt? Dag brave borst, sorry, we hebben ons vergist, je hoort in het hokje „zwak uitgerusten" thuis en die moet je in de gaten houden. En is het niet verschrik kelijk moeilijk om je niet afschuwelijk eenzaam te gaan voelen in die gewel dig grote en onpersoonlijke maatschap pij? Toch zegt men dat dit leven zo rijk, welvarend, begerenswaard is. Zq vreemd hoeft het dan niet te zijn als je zoals dat heet sociaal abnormale neigingen gaat krijgen. Die normale mijnheer is maar wat blij met de vooruitgang in de medische wetenschap en met al die goede sociale voorzieningen. Dat maakt de overle vingskans groter, ook voor die „ande ren". Mag dat niet, opsluiten dan maar? Dat klinkt weinig menselijk en is bo vendien erg duur (van uw belasting centjes, mijnheer)Het is veel verstan diger als die mijnheer en zijn normale medemensen, die vaak handiger zijn en meer geluk hebben, wat meer op die hele maatschappij letten, zodat zij zelf ook minder schade lijden. Houdt een oogje in het zeil, geeft het goede voor beeld en weest wat milder in dat zo vaak gemakkelijk uitgesproken vernie tigende oordeel. WAT IS WARTAAL? „Jaja", zei de gemoedelijke dikkerd voor het hekje, „het komt allemaal door de nieuwe auto, ziet u". „O", deed de rechter verwonderd, „heeft die het gedaan?" „Neen, die heeft het juist niet ge daan!" „Dat weet ik", antwoorddde de po litierechter. „Volgens het dossier hier hebt u het gedaan!" „Hoe kan dat nou... meneer de rech ter maakt er zeker een lolletje van. Ik kan toch niet rijden". „Dat is het 'm juist. U kunt niet rij den, en u kón toen ook niet rijden want u verkeerde onder invloed. U mócht dus ook niet rijden en daarom staat u nu hier". „Maar ik heb helemaal niet gereden, edelachtbare. Die auto wou niet rijden!" Nu werd er ijverig in de stukken ge bladerd. De officier interrumpeerde: „In het proces-verbaal lees ik duidelijk, ït verdachte volgens verbalisant in kennelijke staat verkeerde en niet iri staat kon worden geacht een motor voertuig naar behoren te besturen. Hij sprak wartaal, stond onvast op de be nen, rook naar sterke drank en weiger de de sleuteltjes van de wagen af te geven..." „Wartaal? Man, dan spreekt u ook wartaal! En die sleuteltjes van de wa gen waren er helemaal niet en daarom kon die wagen niet rijden. Ik hèb dus geen wagen bestuurd en ik was ook niet onder de invloed". Nu begreep niemand er nog iets van. Enkele getuigen moesten opheldering verschaffen, maar nu bleek dat deze lieden onder kennelijke staat hebben verkeerd. Zij spraken nóg wartaal. Zij waren het er slechts over eens, dat er een nieuwe auto was voorgereden door een of andere vertegenwoordiger van wie niemand de naam nog wist, en dat die wagen niet reed, omdat deze ver tegenwoordiger was weggegaan met de autosleuteltjes in zijn zak. Verder spra ken zij elkaar op alle punten tegen. „En ik heb die auto niet laten komen, edelachtbare", verklaarde de verdachte. „Ik heb niet eens een rijbewijs. Wat moet ik met een auto doen?" 3EUGDIG EN STERK vVl in* f1 KAPELLE TEL. (01102) 223 „Maar de verbalisant heeft u toch aangetroffen achter het stuur?" „Dat heb ik alleen maar even vast gehouden, terwijl de heren hier probeer den hem aan te duwen". „O, wacht even, dan hebt u dus ge reden!" „Neenee, hij sloeg niet eens aan en toen ik het gaspedaal wilde proberen, trapte ik nog op de rem ook. Ik heb dus alleen maar gestopt". Maar daar trapte de politierechter niet in. Wie zich in een rijdend motor rijtuig achter het stuurwiel bevindt, be stuurt dat rijdende voertuig, of hij daar nou verstand van heeft of niet. En aan gezien deze bestuurder stuurde zonder in het bezit te zijn van een geldig rij bewijs, mocht de politieman terecht pro ces-verbaal opmaken. Vooral ook, om dat de bestuurder de auto tegen een boom had gestuurd, die eigendom was van de gemeente. „Dat deden die duwers!" riep de dik zak verontwaardigd uit. „Die duwden me met alle macht tegen die pokke- boom aan. Ik wou dat niet, ik rèmde". „Nee, u wou gas geven en remde per ongeluk", zei de officier scherp. „Maar ik kón geen gas geven, want die wagen reed niet. D'r waren hele maal geen sleutels voor 't contactslot". „De wagen reed. Daar zijn we het al lemaal over eens. U ook, want als u niet gereden had, hoefde u ook niet te remmen. Dus u reed zonder rijbewijs en u hebt schade veroorzaakt. Daar zal de gemeente nog wel vergoeding voor vra gen". „Eln als d(ie mensen mij nou toch duwden... dan dee ik toch niks!" „Nou begrijp ik die wartaal", zei de rechter. „Die agent heeft er geen touw aan vast kunnen knopen". „Jawel", zei de verdachte vlug, „dat kon hij wel. Hij is weggesleept aan een touw, die wagen bedoel ik". „De woorden ondér invloed kunnen dus wel worden geschrapt", dacht de politierechter. „De getuigen hebben ge dronken, de bestuurder mogelijk niet". „Dus de getuigen krijgen de boete?" Maar zo was het niet. De zaak werd aangehouden voor nader onderzoek. „Nou, dan nemen we d'r nog maar één", zei de dikkerd tegen de getuigen en gearmd stapten ze de zaal uit. (Nadruk verboden) d'ARGENTY Bij het Hoofdbestuur van het Lande lijk Verbond van Huurdersverenigingen te Rotterdam zijn reacties binnengeko men i.v.m. de extreme huurverhogingen die zich in de provincie Zeeland het eerst hebben voorgedaan. Aan de be trokken huurders wordt medegedeeld, dat zij, indien gewenst, bijstand in htm belangen kunnen verkrijgen. Zij kunnen zich dienaangaande in verbinding stel len met de secretaris van het Landelijk Verbond van Huurders verenigingen, G. Egberts, Leede 114, Rotterdam, telefoon (010) 192041, die gaarne alle inlichtin gen zal verstrekken. Het Hoofdbestuur van het Verbond stelt er prijs op te verklaren, dat het al zeer lang geleden gewaarschuwd heeft tegen extremiteiten, die met ze kerheid te verwachten waren bij het ge heel vrijlaten van huurvaststelling onder de bestaande omstandigheden. Al enige tijd geleden waren voorbe reidingen getroffen om ook in Zeeland huurdersverenigingen op te richten. De recente gebeurtenissen tonen aan, dat er dringend behoefte is aan dergelijke organisaties en derhalve zal het Hoofd bestuur van het Verbond alles in het werk stellen om de oprichting van huur dersverenigingen in Zeeland te bespoe digen. Belangstellenden worden verzocht zich onmiddellijk met het Verbonds- secretariaat in verbinding te stellen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wjj willen u met, deze adviezen zo goed mogelip: van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Koper. Hoe kan ik een koperen lamp schoonmaken, zonder deze blijvend te moeten poetsen? Na het poetsen met koperpoets het koperwerk inwrijven met fijn krijt en dan insmeren met zaponlak, dat u bij een drogist kunt krijgen. Sansevieria. Mag ik een sansevie- ria buiten in de regen zetten? Hoewel een sansevieria zomers in de groeitijd graag vrij veel water heeft, kan ze absoluut niet verdragen dat er water in het hart van de plant komt, want dan gaat ze rotten, dus... nooit in de regen plaatsen. Als u de plant ver potten moet, dient u dit te doen in een mengsel van 2 delen kleizodengrond en 1 deel bladgrond. De tijd hiervoor is het voorjaar. Emaille pan. Ik heb een emaille pan, die na het koken aanzet. Wat te doen? Dit wil wel eens voorkomen, als u de pan met een schuurmiddel hebt schoon gemaakt en ook als u in die pan b.v. melk gekookt hebt. Na eventueel ge bruik voor melk koken, eerst uitkoken met schoon water. Wellicht kan het euvel ook geweten worden aan wat dun ne bodem. Dan is er niet veel aan te doen, hoogstens een bodempje water vooraf aan de kook brengen. Wormpjes. Deze zomer had ik veel last van wormpjes in mijn frambozen. Wanneer moet ik hiertegen gaan bespui ten? Ook heb ik op 't ogenblik wormpjes in de bramen en er zijn hele trossen die na de bloei verdorden. Kan ik nu nog spuiten 1. De wormpjes (larven) in de fram bozen zijn afkomstig van de framboos kever. Deze legt haar eitjes in de bloem knopjes en in de geopende bloemen. De larven hieruit vreten de bloemdelen weg en blijven in de vrucht, de z.g. wormpjes. Bestrijding door te spuiten of te stui ven met een DDT-preparaat, zodra de kevers beginnen te vreten, dus in het voorjaar. Geregeld inspecteren. Eén of meermalen herhalen (om de 10 dagen). Spuiten of stuiven na zonsondergang, zodat de bijen weer in hun nest terug zijn en er dus geen sterfte optreedt. 2. Vermoedelijk hebben we hier te doen met de Rodewormziekte, daar u zegt, dat de trossen verdorren. De framboos kever doet de trossen niet verdorren. Bestrijding: U kunt er nu niets meer aan doen, maar in het voorjaar als de jonge scheuteen een lengte hebben van 515 cm, spuiten met 100 gram spuit- zwavel per 10 liter water. Een tweede bespuiting vlak voor de bloei. Verder in het najaar vroeg insnoeien en het snoei- hout verbranden. Nalatenschap. Van een familie is de vrouw het laatst overleden. Er is geen testament. Wie heeft nu recht op de nalatenschap? Van de man bestaan nog broers en zusters. Van de vrouw is er geen familie, d.w.z. niet in rechte lijn. Alleen halfbroers en -zusters. Wie kan nu rechten laten gelden op de na latenschap? Van de broers en zusters van de vrouw zijn wel kinderen. Nie mand kan aan het geld komen wat op de bank staat. Wat moet er nu gebeu ren in dit geval? Delen de neven ook mee in dit geval Hoeveel krijgt het Rijk in dit geval? Een erfenis vervalt pas aan de staat als er geen wettige erfgenamen meer in leven zijn. Uit uw vraag begrepen w|j dat de door u bedoelde erflaatster geen volle broers en zusters had, slechts half broers en -zusters. Is dit laatste juist, en zijn de ouders der erflaatster niet meer in leven, dan zijn de halfbroers en -zusters tezamen tot de nalatenschap geroepen. De kinderen van deze laat- sten nemen bij voor-overlijden van hun tot de erfenis gerechtigde ouder te zamen diens plaats in. Al met al lijkt het geval waarop u doelt ons vrij in gewikkeld en wij advisern u dan ook om de hulp van een notaris in te roepen. Grammofoonplaten. Bestaat er in Nederland een club waar je tegen een contributie klassieke grammofoonplaten met korting kunt verkrijgen? Inderdaad bestaat er een club in Ne derland waar u klassieke grammofoon platen kunt krijgen tegen een bepaalde contributie. U ontvangt er dan elke maand één. Het adres luidt: Muzikale Meesterwerken Serie, N.V. Gramoclub, P. Potterstraat 12, Amsterdam, telef. (020) 734911. Toelating tot universiteit. Is het b.v. mogelijk een studie M.O.-Duits, be haald aan een instituut met als voor opleiding „art. 2 examenbevoegdheid voor m.o.-schoolakten, Kon. Besluit 27- 12-34" af te ronden met een universitair examen en kan men daarna een andere studierichting kiezen en verder stu deren Het ministerie van onderwijs en we tenschappen heeft algemene richtlijnen vastgesteld voor de toelating tot een universiteit van iemand, die niet een middelbare schoolopleiding heeft ge volgd. Zij komen hierop neer, dat men de leeftijd van 30 jaar bereikt moet hebben en voldoen moet aan een van wege de senaat van de universiteit in gesteld onderzoek naar de algemene ontwikkeling en geschiktheid voor het volgen van wetenschappelijk onderwijs en de door hem gekozen studierichting. Degene, die zulks wenst, dient daartoe een verzoekschrift te richten tot de mi nister, waarbij hij vermeldt aan welke school en in welke studierichting hij wenst toegelaten te worden, onder over legging van de volgende stukken: a. een uittreksel uit het bevolkingsregis ter, waaruit zijn leeftijd blijkt; b. een levensbeschrijving met vermel ding van het onderwijs dat hij heeft gevolgd, de ontwikkeling die hij door studie of ervaring heeft verkregen, de werkzaamheden die hij heeft ver richt en andere gegevens die voor de beoordeling van betekenis kunnen zijn; c. gewaarmerkte afschriften of foto kopieën van door hem verworven di ploma's en daarbij verkregen cijfer lijsten en andere stukken, die de on der b. genoemde inlichtingen nader kunnen belichten. Zoals u hieruit kunt opmaken, wordt ieder geval afzonderlijk bekeken en kun nen wij hieraan dus niets toevoegen, dan het advies u zo nodig eerst nog eens tot het inschrijvingsbureau van de uni versiteit, die u op het oog hebt, te rich ten om nadere inlichtingen over uw eigen geval. Machtiging. Een onzer familieleden is wegens geestelijke stoornis opgeno men in een inrichting. Haar leeftijd is 69 jaar en zij geniet a.o.w. Een mach tiging om voor haar a.o.w. te innen be zitten wij niet. Kan dat bedrag even tueel op haar spaarbankboekje worden bijgeschreven? Wordt het tegoed bij overlijden aan de nabestaanden uitge keerd of vervalt het dan aan de Soci ale Verzekerings Bank? In gevallen zoals met uw geestelijk gestoord familielid hangt veel af van de omstandigheid of zij al of niet in staat is haar wil kenbaar te maken en dus ook eventueel iemand te machtigen haar uitkering te innen. Ook is van belang door welke instantie of door wie haar verpleeggeld momenteel wordt bekos tigd. U kunt zich het best voor nadere inlichtingen schriftelijk wenden tot de Sociale Verzekeringsbank, Apollolaan 15 te Amsterdam, die uiteindelijk over deze gevallen te beslissen heeft. Een iegelijk, die leeft en in Mij gelooft, zal niet sterven in der eeuwigheid. Gelooft gij dat? Johannes 11 26 Ons gehele leven is één worsteling, om te leven. Wij willen niet sterven, maar leven; wat doen we niet voor behoud en her stel van gezondheid. Wat hebben we er niet voor over om ons leven te rekken, ook al moeten we dan verminkt of hulp behoevend verder leven en ons met al lerlei hulpmiddelen voortslepen. Het moet al heel erg zijn, eer we zeg gen: Ik wilde dat het einde nu maar spoedig kwam. Hoe verheugen we ons, als er nieuwe geneesmiddelen gevonden worden tegen dodelijke ziekten. Maar we willen dan ook werkelijk „leven". Er is een soort van leven dat, zoals we zeggen, „geen leven is". We zoeken levensvolheid, geluk, blijdschap, levensontplooiing, vrijheid! Dat is eerst leven En dat is nu de tragiek van ons le ven, dat we het leven niet veroveren kunnen. Als we menen het te hebben, ontglipt het ons. Er blijft altijd iets te wensen over; steeds kwelt ons het on volmaakte. Ons geluk is niet volkomen; we vinden „het" nergens. En aan het eind staat de dood, die ons vroeg of laat te machtig wordt en het leven ge heel afbreekt. Het leven laat zich niet bouwen, ver overen. Maar het Leven komt tot ons in de persoon van de Here Jezus Christus. Hij is het Leven. Hij heeft de dood over wonnen; Hij geeft levensmoed en kracht, geluk en blijdschap. Ons onzichtbaar verlangen vindt bij Hem volledige bevrediging. „Die in Mij gelooft". Neen, we be hoeven niet te strijden om het leven te verwerven het wordt ons geschon ken, als genade Gods. We hebben het maar aan te nemen. We mogen en moe ten onvoorwaardelijk uit onze krachts inspanningen uitvluchten tot de Hei land, die het leven en de onverderfe lijkheid aan het licht bracht. Geloven: het van Hem verwachten, bij Hem rusten, het van Hem hebben; en in die zekerheid het volle leven ge nieten en getroost sterven. (Uit een Dagboek) BESTRIJDING VAN KLAVER EN ANDER ONKRUID IN GAZONS Onkruidbestrijding in 't gazon is een dringende noodzaak wil dit niet door klaver, madeliefje en weegbree over woekerd worden. Gazons zijn nu praktisch onkruidvrrj te krijgen met een middel in spuitbus, Pesco 18-15 geheten, uit de landbouw bekend o.a. als kamille-bestrijding in granen. De spuitbus heeft iets zeer bijzonders, n.l. een z.g. omkeerventiel. Men kan de bus op zijn kop houden terwijl op een onkruidplek wordt gespoten. Het twee de belangrijke punt is dat de stof als schuim op het onkruid komt, zodat men precies kan zien of de onkruidplek goed is geraakt! Het onkruid sterft af en op de open plek groeit weldra weer gras voor een mooi gazon. Voor grotere percelen kan men ge bruik maken van het vloeibare Pesco 18-15 in 100 cc flacons, voor gieter of rugspuit. Iedereen heeft tegenwoordig als het maar enigszins kan een gazon en het gehele jaar door kijkt men er naar. Jammer, dat zovele gazons vol onkruid staan, o.a. klaver en niet op de juiste wijze worden verzorgd, dikwijls als ge volg van het inspannende werk en ge brek aan tijd. Thans is men met één druk op de knop van zijn onkruid af. Het grote voordeel van dit systeem is bovendien, dat men de bus direkt bij de hand heeft. Op elk gewenst moment kan men ingrijpen, van mei tot oktober. Bovendien is het een veilige, direkte methode, geen gieten, geen water en geen vuile handen meer. WEMELDINGE Van 1723 september 1967 Maandag 18 september: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.56 3.14 8.30 8.54 Maandag 3.38 3.52 9.08 9.29 Dinsdag 4.13 4.27 9.44 9.58 Woensdag 4.44 4.56 10.13 10.29 Donderdag 5.14 5.24 10.43 11.00 Vrijdag 5.43 5.50 11.16 11.29 Zaterdag 6.10 6.19 11.47 11.58 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1