^Xjjamoldingse. ^VJatans- YERSEKE de speciaalzaak voor uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT KRABBENDIJKE WAARDE U kunt niet alles weten! HOOFD ERBIJ - KRUISING VRIJ! Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Oemeentebestuur Vorstelyk bezoek. Hunne Koninklijke Hoogheden de groothertog en de groothertoging van Luxemburg zullen van 12 tot 15 sep tember a.s. een officiëel bezoek brengen aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Op donderdag 14 september zal het groothertogelijk paar een bezoek bren gen aan Zeeland en de Deltawerken. De vorstelijke gasten zullen die dag ver gezeld worden door H.K.H. Prinses Bea trix en Z.K.H. Prins Claus. Om 10 uur 's morgens komt het hoge gezelschap aan op het vliegveld Woens- drecht, vanwaar per auto naar Wemel- dinge wordt gereden. In Wemeldinge volgt de stoet de route Wemeldingse Zandweg, Dorpsstraat, Wilhelmina- straat. De stoet komt daar aan op de hoek WilhelminastraatWestelijke Ka- naalweg om kwart voor elf. De burge meester zal ter begroeting aanwezig zijn. Vervolgens zal het gezelschap wande len naar de kleine sluis, waar de „Piet Hein" gereed zal liggen. Door de Zeeuw se wateren vaart men dan naar Veere. Voor het publiek zal er gelegenheid zijn bij het kanaal de stoet te zien en de inscheping op de Piet Hein en het vertrek mee te maken. Nooit eerder is het voorgekomen, dat bij een statiebezoek van vorstelijke per sonen een dag werd uitgetrokken voor een bezoek aan Zeeland. Verwacht wordt dat de Wemeldingse bevolking deze vorstelijke belangstelling zal beantwoorden met een hartelijk wel kom door het uitsteken van vlaggen langs de route en door aanwezigheid, aan het kanaal. Voor de schoolkinderen is al een en ander geregeld. Er kan worden gezorgd voor een ge reserveerd gedeelte voor bejaarden, in validen, gepensionneerden en gedecoreer den. Deze personen kunnen zo zij dit willen een toegangsbewijs krijgen ter secretarie. Deze bewijsjes kunnen wor den afgehaald 's morgens tusen 9 en 12 uur tot uiterlijk woensdag 13 septem ber a.s. Bejaardenwoningen. Twintig bejaardenwoningen aan Pa- pendijke zijn door het Burgerlijk Arm bestuur onder de aanvragers verdeeld. De woningen werden toegewezen aan 8 echtparen uit de gemeente, 10 alleen staande vrouwen uit de gemeente, 1 echtpaar van elders en 1 alleenstaande vrouw van elders. Adreslijsten zijn tegen betaling van de kosten verkrijgbaar ter secretarie. Rijkspostspaarbank. Bij de postinrichting Yerseke werd in de maand augustus ingelegd 37.065,79 en terugbetaald 30.100,69. Kampioensschieting. Zaterdag 2 september werd op de doe len van St. Sebastiaan te Ovezande om het persoonlijk kampioenschap van Zee land geschoten. De uitslag hiervan was als volgt: 1. C. D. Raas, St. Sebastiaan, Ovezande, 241 pnt. (kampioen)2. P. de Koeyer, St. Sebastiaan, Yerseke, 236 pnt. res.-kampioen)3. L. de Koeyer, St. Sebastiaan, Yerseke, 235 pnt. Mees te negens A. Klink, Huis van Nassau, Zierikzee; meeste zevens J. Doene, St. Sebastiaan, Ovezande; meeste zessen P. Schreurs, St. Sebastiaan, Ovezande; meeste vijven P. Boogert, Huis van Nas sau, Zierikzee; meeste vieren M. van Steenbergen, St. Sebastiaan, Ovezande; meeste drieën A. Cornelisse, St. Sebas tiaan, Yerseke; meeste tweën H. Steen bakker, Juliana, Kwadendamme. Snelheidswedstrijd, Zoals vorige jaren, werd ook dit jaar 2 september j.l. gezeild om de Ooster scheldebeker. Deze keer waren er ook gast-deelnemers uit de omliggende wa tersportcentra. Het weer was, zoals al tijd bij de Oosterschelderace, weer ruw, maar geen van de leden, met grote of kleine boot, liet zich afschrikken. De Oosterscheldebeker werd gewonnen door de zeeverkenners, die met de Flying Ju nior van dhr. Hendrikse zeilden. De 2e wisselbeker voor gast-deelnemers werd uitgereikt aan dhr. Bruys te Bergen op Zoom met zijn S.O.S. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als in de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Voetbalnieuws. De uitwedstrijd tegen Wolfaartsdijk bracht Yerseke I tot een goed einde; met 30 werd gewonnen. Een verzwakt Yerseke II ging met 50 ten onder te gen Nieuwdorp. De A-junioren versloe gen Kruiningen met 50. De B-junioren verloren met 21 van Rillandia. Als excuus geldt echter dat zij tegen twaalf man speelden, het elftal van Rillandia en de Rillandse scheidsrechter. Zaterdag speelt Yerseke I thuis tegen het Brabantse Chrislandia. Yerseke II moet naar Heinkenszand. De A-junioren spelen thuis tegen Krabbendijke, de B- junioren gaan op bezoek naar Kapelle. Korfbal. Het nieuwe korfbalseizoen is van start. Voor Volharding I begon het min der gelukkig. Schijnbaar was de honger naar de bal nog niet zo groot, want vele afschrijvingen dwongen de samenstellers van het twaalftal een beroep op enkele junioren te doen. Deze deden bijzonder goed hun best, maar een 03 neder laag tegen Blauw-Wit II waS niet te voorkomen. De aspiranten B deden het beter en klopten de Tjoba-aspiranten te 's-Heer Hendrikskinderen met 40. De pupillen boekten echter de beste score, want, uitkomend met een man minder, wisten ze Tjoba met 90 te verslaan. Zaterdag a.s. speelt Volharding A uit tegen Swift A en we verwachten een beter resultaat dan vorig jaar, toen men in Middelburg met dubbele cijfers ver loor. Volharding B ontvangt Luctor A en krijgt het moeilijker dan tegen Tjoba. De senioren en de pupillen zijn vrij. Op donderdag 14 september begint Volharding weer met haar zaaltraining. De trainingstijden zijn: pupillen van half zeven tot half acht. Daarna de aspiran-, ten tot half negen en van half negen tot half tien trainen de senioren. De pupil len leeftijd is teruggebracht tot 8 jaar. 8- tot 11-jarigen zijn derhalve donder dags om half zeven van harte welkom in de zaal aan de Tuinstraat. Ook nieu we aspiranten, junioren en senioren zijn op de aangegeven tijden bijzonder wel kom. Rijkspostspaarbank. Op het postkantoor alhier werd in de maand augustus met 153 inleggingen aan spaargelden gestort tot een bedrag van 51.878,40 en met 41 betalingen tot een bedrag van 28.315,92 terug betaald. Er werden in augustus 3 nieu we boekjes uitgereikt. Coöp. Raiffeisenbank. Bij de Coöp. Raiffeisenbank alhier was het spaarsaldo op 31 juli 6.223.600,17. Er werd gestort tot een bedrag van 235.900,21 en er werdterugbetaald tot een bedrag van 129.033,31. Het saldo op 31 augustus 1967 bedroeg derhalve 6.329.870,87. Er werden in deze maand 13 nieuwe boekjes uitgereikt. Voor de voetballiefhebbers. De uitslagen van de voetbalwedstrij den zullen iedere zaterdagavond aange plakt worden op het plakkebord in de Wilhelminastraat. Om ongeveer kwart voor acht zijn alle uitslagen bekend. Mijn opgevist. In de buitenhaven werd deze week een zware mijn gevonden, die nog da teerde uit de laatste oorlog. De mijn, die van Duitse afkomst was, had een ge wicht van 1000 kg, waarvan 900 kg springlading en kwam te voorschijn bij de werkzaamheden van de baggermolen de Plettenburg. De mrjnopruimingsdienst van de Marine kwam naar Wemeldinge om het gevaarlijke projektiel onschade lijk te maken. Dit gebeurde ongeveer 2 km uit de wal, waar de mijn door de baggermolen gebracht was. Nadat de mijn naar de kelder was getranspor teerd, werd de baggermolen versleept en had de vernietiging plaats, die ge paard ging met een zware dreun en een hoge waterzuil. Voetbal. Zaterdag wist Wemeldinge op eigen veld op het laatste nippertje beide pun ten te behouden. Het winnende doel punt, gescoord door J. Minnaard, werd in de 42e minuut van de tweede helft gescoord. In de 17e minuut van de wed strijd nam Wissenkerke de leiding door een doelpunt. In de eerste helft was er een goed aanvallend Wissenkerke te zien dat met snelle uitvallen steeds opnieuw het doel van Lamper bedreigde. Na de rust, die met 01 was ingegaan, kwam Wemeldinge iets beter in het spel en ging de voorhoede meer schietkansen benutten. In de 13e minuut scoorde v. d. Linde de gelijkmaker, in de 16e mi nuut bracht Dekker de stand op 2—1, in de 35e minuut maakte Wissenkerke gelijk, waarna in de 42e minuut Min naard voor de beide punten zorgde. De B-junioren, die vooraf speelden, stuur den op overtuigende wijze Waarde naar huis met een 72 nederlaag, hetgeen een goede verhouding van de wedstrijd was, daar Wemeldinge heer en meester op het veld was. De vlaggen uit! Van de burgemeester ontvingen wij het volgende bericht ter plaatsing: Het zal u wellicht bekend zijn, dat donderdag 14 september a.s. het Groot Hertogelijk Paar van Luxembourg een bezoek aan Zeeland brengt. Het paar met zijn gevolg zal op weg van Woens- drecht naar Wemeldinge ook de gemeen te Kruiningen passeren. Ik zou het op bijzonder hoge prijs stellen indien u ter gelegenheid van dit bezoek uit sympa thie voor het Groot Hertogelijk Paar die dag tussen 9.30 en 11.30 uur de Ne derlandse vlag (zonder oranjewimpel) zoudt willen uitsteken. Voor uw bereid willigheid zeg ik u mede namens de Commissaris van de Koningin in ZeeT land bij voorbaat vriendelijk dank. Vergadering Herv. Vrouwenkring. Dinsdag kwam de Herv. Vrouwen kring voor de eerste maal in het nieu we winterseizoen in vergadering bijeen onder leiding van de presidente mevr. N. van Iwaarden-Dek. De spreekster voor deze avond was mevr. Steenpoor- te-Keller, die aan de hand van een serie prachtige dia's vertelde van haar reis naar Florence en Rome. Raadsvergadering. Dinsdagavond schorste de voorzitter, burgemeester A. Schipper, de raadsver gadering om met pers en leden van de raad een uitstapje te maken naar de brand- of eendenvijver in het Clercq's- wegje. Aanleiding hiertoe vormde het berichtje in het weekblad „De Schelde- bode" van vorige week, waarin kritiek werd uitgeoefend op de toestand van straten en plantsoenen in Kruiningen. Daar schijnbaar niet alle raadsleden dit stukje hadden gelezen, las burgemees ter Schipper het geschrevene voor uit, wat hij noemde, het spectaculaire blad. Hij achtte dit stukje beneden alle peil. De agenda leverde de raad weinig pro blemen op. Slechts over het voorstel de tarieven voor het gebruik van het ge meentelijk verenigingsgebouw „Kaj Munk" te Hansweert te verhogen, werd flink gediscusse^rd. Vooral dhr. W. J. Pouwer (C.H.) trok fel van leer. Vol gens dit raadslid speelde niet hoofdza kelijk de kostenfactor bij deze tariefs verhoging een rol, maar meer de klacht van een andere zaalverhuurster tegen de lage tarieven van het verenigingsge bouw. Het tarief van 75,voor een feestelijke bijeenkomst vond hij te hoog vergeleken met de prijzen van het Krui- ningse dorpshuis. Na nog enig gepraat werd het voorstel toch met algemene stemmen aanvaard. De gemeentereke ning over 1965 fwerd voorlopig vastge steld. De gewone dienst over dit jaar sluit met een batig saldo van 3311,50, de kapitaaldienst met een nadelig saldo •van 114.511,19., De uitgifteprijs voor nog te verkopen'bouwgrond in het uit breidingsplan Hansweert-west werd op 26,05 per m2 vastgesteld, die in het uitbreidingsplan„Welhoek" op 23, per m2. Dat is enkele guldens per m2 meer dan aanvankelijk werd gerekend en dhr. J. Griep (V.V.D.) toonde zich hiermee niet erg ingenomen. Ook vond dit raadslid dat in het nieuwe Hans- weertse uitbreidingsplan te bekrompen was gebouwd. Bjj de rondvraag infor meerde dhr. J. Nieuwenhuijse (A.R.) naar de stand van zaken met betrekking tot de verbetering van de Hansweertse straatweg. Hierop antwoordde de voor zitter, dat G.S. de plannen in principe hebben goedgekeurd en dat nu ook Prov. Staten nog toestemming moeten verlenen. De onderhandelingen met de grondeigenaren züllen spoedig beginnen en vermoedelijk zal er begin 1968 iets aan gaan gebeuren. Dhr. W. J. Pouwer informeerde of al bekend is op welke manier het oversteken van de Veerweg veiliger wordt gemaakt om straks het zwembad te kunnen bereiken. Hierop antwoordde de voorzitter, dat dit waar schijnlijk zal gebeuren met een door het publiek te bedienen verkeerslicht. Dhr. P. Bauer (P.v.d.A.) vroeg het onkruid tussen de straatstenen door middel van bespuiten te verdelgen. Dat krijgt de aandacht. Van het voetbalveld. Afgelopen zaterdag kwamen drie elf tallen in het veld en wel het nieuwe se niorenelftal Kruiningen IV tegen Kloe- tinge IV. Kruiningen bleek hier over de beste schutters te beschikken en won met 21. De B-junioren deden voor hun grotere clubgenoten niets onder en, wonnen van Kapelle met 51. De A- junioren bleken nóg niet geheel op dreef en moesten hun meerdere erkennen in Yerseke met 05. Zondag startte het eerste elftal in zijn nieuwe competitie en verloor van het sterke Domburg met de cijfers 12. Het derde elftal liet het afweten tegen de kampioen van het vo rige jaar 's-Heer Arendskerke IH door te verliezen met 36. De jongens van het tweede elftal deelden de punten broederlijk met SVOWK I; beide ploegen scoorden twee maal. Bloemententoonstelling. Zaterdag 9 september a.s. organiseert de Floraliavereniging weer een bloemen tentoonstelling in „Ons Dorpshuis". De tentoonstelling is geopend vanaf des middags 2 uur. De ervaring van deze vereniging kennende, kan er ook nu weer op een fraaie tentoonstelling wor den gerekend, die een bezoek zeker waard is. Aanrijding. Zaterdagavond had op de hoek Henry DunantstraatEindje de Rondte een aanrijding plaats, waarbij de auto's be trokken waren van A. G. en J. v. N. G., die vanaf de Snellemarkt kwam aanrijden, kreeg geen voorrang van v. N., met het gevolg dat beide auto's een beschadigde neus opliepen. De wagen van v. N. kon op eigen kracht (hin kend) wegrijden, die van G. moest wori den weggesleept. Tankschip lek. Hansweert heeft vorige week vrijdag morgen spannende minuten beleefd. Bij het binnenvaren van de kleine sluis kwam het Nederlandse tankschip Peli kaan, dat met 700 ton superbenzine on derweg was naar Antwerpen, hardhan dig in aanraking met de kademuur. In de scheepswand ontstond een scheur van een halve metër, waardoor de ben zine naar buiten stroorhde. Direkt werd groot alarm geslagen, de kleine sluis werd voor het scheepvaartverkeer afge sloten en om ontploffingsgevaar nog verder te beperken wérden alle in de buurt liggende schepen verwijderd. Ver volgens werd met behulp van de ber gingsvaartuigen „Inktvis" en „Tijger- haai" het gat in de Pelikaan proviso risch gedicht. Het tankschip werd daar na, begeleid door de Directeur-Generaal „Harmsen" van de Rijkswaterstaat naar de buitenhaven gebracht. Na controle en betere reparatie kon het schip zijn reis naar Antwerpen vervolgen. Aanrijding tijdens bejaardenreis. Een auto met Hansweertse bejaarden werd maandagmiddag in het Belgische Brasschaet aangereden door een slippen de auto van de gendarmerie. De 86-jari- ge J. van Ertvelde werd hierbij zeer ernstig gewond, de bestuurster, de wijk zuster mej. H. Burger, en nog twee in zittenden werden licht gewond. Na be handeling in de kliniek werden de licht gewonden per ambulance teruggebracht naar Hansweert, dhr. Van Ertvelde werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes. De auto van mej. Burger werd totaal vernield. Dit ongeluk gebeurde tijdens de heenreis van de bejaarden naar het Bobbejaan Schoepenland. De reis werd met een autobus en een aan tal personenauto's gemaakt. Mej. Bur ger reed, met in haar auto drie bejaar den, op de voorlaatste plaats. Slechts in de laatste auto heeft men het on geluk zien gebeuren, in de autobus en de overige auto's werd niets opgemerkt. Tegen de bejaarden die geen getuige waren van deze aanrijding, werd eerst op het eind van de dag verteld wat was voorgevallen. Begrijpelijk was bij de in tocht in Hansweert de feeststemming van andere jaren niet aanwezig. Keus bepalen. De inwoners van Hansweert zullen zaterdag a.s. de keus bepalen met be trekking tot de voorgenomen herindeling van gemeenten. Vrijdag krijgen de Hans- weertenaren een kaart in de bus, waar op drie mogelijkheden zijn genoemd, n.l. voor Kruiningen (Reimerswaal), voor Kapelle, geen voorkeur. De stemmen worden geteld door notaris Steenpoor- te. De uitslag wordt maandag a.s. be kend gemaakt. Een en ander is voort gekomen uit een voorstel van het dag blad „De Stem" naar aanleiding van de hearing door de vaste commissie van binnenlandse zaken. Benoeming. Aan de Julianaschool is per 1 sep tember tot onderwijzer benoemd dhr. W. P. de Fijter uit Veen (N.-B.). Voetbal. Zaterdag speelde Krabbendijke II te gen Kloetinge. Dit werd een overwin ning van 32 voor Krabbendijke. Te vens werd er nog een wedstrijd gespeeld eveneens door. Krabbendijke II, tegen Zeeland Sport. Dit këer was het een nederlaag van 13. P.V. „De Luchtbode". Wedvlucht vanuit Orleans, afstand 423 km., 135 jonge duiven: 1 J. J. de Jonge; 2, 10 C. Harthoom; 3, 4, 5 M. Sinke; 6 C .P. van Oosten; 7, 8 A. J. Kruysse; 9 K. M. Staal. Oude duiven: 1, 2 K. M. Staal; 3, 4 A. A. Visser. De uitslag vanuit Parkestone, afstand 206 km, was: 1, 4, 6 D. A. van de Vre de; 2, 5 C. de Meester; 3 A. A. Visser; 7 K. M. Staal. Collecte. De collecte voor de kankerbestrijding heeft alhier het mooie bedrag opge bracht van 490,15, wat neerkomt op ongeveer 1,60 per gezin. Voetbal. Waarde I speelde een thuiswedstrijd tegen Wemeldinge II en won met 83. Waarde II ging op bezoek bij Kapelle IV en behaalde'een 40 overwinning. Raadsvergadering. In de donderdag 21 augustus gehou den raadsvergadering waren onder de ingekomen stukken een groot aantal goedkeuringen van Ged. Staten, waar onder ook de bouw van een gemeente- loods tot een bedrag van 75.000, alsmede verkoop van een woning, Ju- lianastraat 23, aan J. Koeman voor 17.157,Tevens was door de Kroon de goedkeuring op de verhoogde rechten op riool- en reinigingsrechten, resp. tot 50,en 22,50, goedgekeurd. Een voorstel tot verhoging van de wethou derssalarissen werd met 5 tegen 2 stem men verworpen. De salarisregeling voor secretariepersoneël en gemeentewerklie den werd goedgekeurd. Een leegkomen de woningwetwoning, Havenstraat 13, werd toegewezen aan C. v. d. Maas. Aan de N.V. Waterleiding Mij. werd publiekrechtelijk vergunning verleend voor het leggen van een watertransport leiding om de Hoofdstraat te doorkrui sen. Verder werd besloten toe te treden tot de Stichting Zeeuwse Muziekschool. Dit naar aanleiding van de muziekver eniging „Vooruit", die wil trachten een jeugdkorps op te richten, zodat door een bijdrage van een derde van de kos ten gedragen worden door de vereniging en wordt dan 1 uur per week een le raar toegewezen. Met dit plan konden alle leden op één na zich verenigen. De subsidie aan de Stichting Zeeuws Insti tuut voor geestelijke volksgezondheid te Terneuzen werd gehandhaafd op 10 ct. per inwoner. In de rondvraag werden enkele vragen gesteld over het uitbrei dingsplan door dhr. Jansen. Dhr. Van Fraassen wees op de noodzakelijkheid o.m zomersnoei van bomen en heesters toe te passen aan de Hoofdstraat en vroeg tevens hoe ver het staat met een lichtmast aan de Deltaweg. Deze zal nog dit najaar geplaatst worden. Zestig jaar getrouwd. Het echtpaar Oudesluys-Deurloo hoopt dinsdag a.s. zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Dhr. Oudesluys is in Waar de zeer vele jaren kantoorhouder ge weest van de P.T.T. en besteller, zodat hij bij velen zeer bekend is. Laat vóór de winter uw haard of kachel grondig schoonmaken en nakijken, eventueel open naden dichten met kachelkit en micaruitjes vernieuw;en, indien zij defecten vertonen. Laat tijdig uw schoorsteen vegen. Straks als het stookseizoen begint, heeft de schoorsteenveger het zo druk, dat U in de kou moet wachten op uw beurt. Schoorsteenvegen is wettelijk ver plicht en ook vele brandverzekerings polissen eisen minstens een jaarlijk se schoonmaak. Het branden van twee kachels op één schoorsteenkanaal is verboden en te vens zeer gevaarlijk. Een praktische deurveer kan voorkomen dat de deur van kamer of keuken telkens 'blijft openstaan als u met de handen vol in- of uitgaat. Stook geen hout of papierwaren. De last en het ongemak door voortdu rende aanvoer en hevige roetaanslag wegen niet op tegen de besparing. Roest in uw kachel kan men verdrij ven door aardappelschillen op het rustig brandend vuur te werpen. Pleeg overleg met uw kolenhandelaar over de te kiezen brandstof. U kunt niet straffeloos de goedkoopste soor ten gebruiken. Vooral bij haarden is een juiste verhouding bij gemengd stoken een levenskwestie. Betere soorten brandstof geven trouwens méér en langer warmte. Houdt de warmte in huis! Zorg nu reeds voor goede afdichting van na den en kieren. Breng tochtband aan langs de ramen. VOORKOMEND RIJDEN Als mensen gelijkvloers op elkaar toe komen bestaat steeds de mogelijkheid, dat zij gelijktijdig hetzelfde punt be reiken en élkaar hierbij ernstig voor de voeten lopen. Vooral in het verkeer en met name op kruispunten kan dit tot chaotische toestanden leiden. Daarom moet het gelijktijdig gebruik maken van een kruising manen tot „voorkomend rij den". Eén van de belangrijkste punten van „voorkomend rijden" is stellig het zo danig bewust rijden, dat kruispunten tij dig worden opgemerkt, zodat men de tijd heeft alles wat er op en om de krui sing gebeurt in zich op te nemen en de vereiste maatregelen te treffen (tijdig afremmen, stoppen, richting aangeven, voorsorteren etc.) Als voorrangsgerechtigde zodanig dat, als de ander geen voorrang mocht ver lenen (om welke reden ook) de situatie toch kan worden gered. En als niet- voorrangsgerechtigde zodanig dat de an der ziet dat hij wordt opgemerkt. Dus: Tijdig en duidelijk vaart vermin deren, zodat voorkomen wordt dat de voorrangsgerechtigde door bijvoorbeeld schrikreacties zelf in moeilijkheden raakt of deze veroorzaakt. Los van de voorrangssituaties zal het voorkomend rijden t.a.v. de kruispunten derhalve moeten impliceren: extra oplettend niet te snel, maar ook niét te lang zaam bedacht op langzaam verkeer (voet gangers op het kruispunt) bedacht op onduidelijk gedrag van anderen bedacht op door-geel-licht-rijders bedacht op eigen duidelijkheid. Voor het welslagen van de poging het ongevallencijfer op kruispunten te druk ken is het van groot belang een krui sing zoveel mogelijk vrij te houden. Het nieuwe voorschrift van artikel 40 lid 2 RW bepaalt dat bestuurders moeten voorkomen dat zij (bijvoorbeeld van links komende) bestuurders onnodig hin deren en tot agitatie provoceren door het kruispunt op te rijden, terwijl zij daar toch op verkeer van rechts zullen moeten wachten. Hetzelfde geldt t.a.v. rechtdoorgaande bestuurders die bij voorbeeld voor een stoplicht moeten stilstaan en daarbij een zijstraat niet onnodig moeten blokkeren. Sta dus niet op uw voorrang maar maak daarvan (speciaal op kruisingen) pas gebruik als het veilig kan. In de jurisprudentie is in zijn alge meenheid een zekere tendens in de rich ting van „voorkomend rijden" waar te nemen. Met name is dit het geval in rechterlijke uitspraken t.a.v. voorrangs ongevallen op kruispunten. Eerder dan vroeger zal de voorrangs gerechtigde tot medeschuld veroordeeld worden, indien hem verweten kan wor den dat hij had behoren en kunnen voorzien dat de ander hem geen voor rang zou geven. Rekening houden met de fouten van anderen is dus niet ge wenst, maar verplicht. Zo er iets op een kruising voorrang moet hebben, dan is het de realiteitszin. Men moet een vrije of veilige positie niet verruilen voor één waarin men vast komt te zitten of ernstig gevaar loopt. Door op een kruising stil te gaan staan en zodanig een deel van die krui sing voor zichzelf op te eisen zodat ten slotte niemand zich meer kan róeren, bewijst men zichzelf en anderen een slechte dienst. Men riskeert het te worden aangere den met de vérstrekkende gevolgen voor zichzelf en anderen. Een goede raad: Hoofd erbij Kruising vrij!"

Scheldebode | 1967 | | pagina 2