NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND DE MENS BLIJVEN ZIEN LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING i WATERSTANDEN. llULtCBN 34STE JAARGANG No. 15 8 SEPTEMBER 1967 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUKFIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN Reclassering. Een woord dat, in dis cussie gegeven, in staat lijkt de trouw ste vrienden tot schijnbaar de meest verklaarde vijanden te maken. Uw buur man links, die vindt, dat reclasseren no dig is om mensen weer op de been te helpen die zich, in de onzachte aanra king met de maatschappelijke orde, ge voelig gestoten hebben. Uw buurman rechts die, voor wie eenmaal of vaker zijn les niet kende, alleen de verwijde ring uit de klas of nog erger als leer stof over heeft. En u zelf, die weifelend zich afvraagt wie nu gelijk heeft, die wel voelt voor het helpen, maar eigen lijk niet weet of ook iedere mens die hulp waardig is, of dat misschien een bepaalde categorie het voor eeuwig en altijd verprutst heeft. Reclassering. Een omstreden begrip, niet alleen voor degenen die buiten de gevangenispoort staan, maar zelfs voor hen die, al dan niet als gestrafte, het leven ,„daar binnqn" kennen. Wat is helpen? Hoe doen ze dat? Kan iedereen geholpen worden? Helpt helpen altijd? Wie dagelijks zijn krantje leest en daarin de meer of minder uitgebreide verslagen over de misse daden van de ander onder ogen krijgt, kan op twee erlei wijze reageren. Hij kan in afgrij zen de banvloek uitspreken over wie zó fout was, of hij kan stilletjes hopen dat geen van z ij n fouten ooit zo uitvoerig geëtaleerd zal worden. Voor wie de eigen handen altijd zó rein zijn, dat hij ze zelfs niet in de onschuld meent te hoeven wassen, zal „reclassering" een onverteerbaar woord blijven. Voor hem heeft het dan ook weinig zin de inhoud van dat woord nader te verklaren. Maar wie elke dag opnieuw dezelfde of an dere vlekken op zijn handen ontdekt, aan hem is de nieuwsgierigheid gegeven om te willen weten waarom er helpers zijn die zich geroepen voelen om steeds te blijven helpen. En voor hen is deze verklaring bedoeld. Een mens is zelfs bij zijn geboorte al geen onbeschreven blad papier meer. U weet hoe ernstige ziekten of afwijkin gen zowel lichamelijk als geestelijk hun ruïneus werk kunnen doen in de nog ongeboren vrucht, die, tóch ter wereld gekomen, zijn leven ongevraagd als een moeitevol lot te dragen krijgt. De Sof- tenon baby's zijn er het verschrikkelijke voorbeeld van! U weet daarbij, dat de mens niet te kiezen heeft wie zijn ouders worden, noch waar hij geboren wordt, evenmin als hij invloed kan doen gelden op de materiële uitrusting van zijn ouders, hun karakter, hun zorgen, hun drank zucht, hun... noem maar op of vul maar in. U weet bovendien, dat een mens zelfs vaak, al is hij tot de jaren des onder scheids gekomen, niet heel zijn lot in eigen handen heeft. Hij bepaalt niet ge heel zijn eigen situatie, zijn zorgen, zijn ziekte, zijn falen, zijn misdaad. Wie Ciske de Rat als geesteskind van Piet Bakker tegenkomt, is vol begrip voor het feit, dat hij zijn moeder naar het leven stond. Maar wie Ciske in le venden lijve zijn problemen en pro bleempjes ziet vertolken in een mis handeling, een diefstal of een andere laakbare en niet te tolereren daad, zal hem een schoft of nog erger willen noe men. De eerste Ciske is te begrijpen. Hij is. niet voor de volle inhoud van zijn daad van schuld vrij te pleiten, al hebben we, zijn geschiedenis kennend, zelfs die nei ging. De tweede Cis hoort de doemvloek da veren en voelt zijn toekomst verzinken in 's werelds oudste straf: de uitstoting uit zijn gemeenschap. Reclassering is: in iedere mens de mens blijven zien. Is: steeds weer met hem samen proberen te zoeken naar de oorzaken van zijn falen, in een poging die te elimineren, te overwinnen, zodat ze niet opnieuw zijn struikelblok zullen worden. Reclasseren is: gewoon samen probe ren, en dat in de wetenschap, dat je zelf soms zo wankel staat en' zoveel begrip nodig hebt om tussen de voetangels en klemmen van ons kostbaar bestaan de weg te kunnen vinden waarop je in ver trouwen je voeten kunt blijven zetten. DE DREIGENDE NACHTEGAAL „Ik zee net tegen Jan: luister eens naar die nachtegaal", lispelde Rietje S. „en toen zee-die: sta, of ik schiet!" „Wie, die nachtegaal?" vroeg de po litierechter verwonderd. „Nee, de opper natuurlijk. Die zat tussen de struiken". En omdat het bij gewone vrijages niet gebruikelijk is, leden van de rijkspoli tie tussen de struiken te verstoppen en met een dienstrevolver te doen dreigen, wendde de rechter zich snel tot de aan wezige opperwachtmeester. ,,Het ging mij om deze Jan, edel achtbare", begon deze getuige. „Hij had juist een prachtige liefdesverklaring af gestoken, die ik hem niet zou verbete ren. In 't donker, maar keurig netjes..." „Dat mag", overwoog de rechter. „Jawel, edelachtbare. Maar vrind Jan had een tegenkandidaat. Want hij is niet de geliefde van dit meisje, ziet u. Rietje heeft al verkering met Max B.". MODERN EN SIERLÜK KAPELLE TEL. (01102) 223 Geroezemoes op de tribune bewees, dat menigeen zich verbaasde over de bemoeizucht van 's rijks politie. Waar moet dat heen, als de heilige herman dad rivalen gaat verbieden zich met andermans meisjes te bemoeien en hun liefdesverklaringen met een getrokken pistool de kop in wil drukken? De hamer kwam er aan te pas: „Stil te! Dit is nu niet bepaald een zaak om mee te spotten", zei de politierechter. Het bleek, dat Jan meer op zijn kerf stok had. Teneinde ongestoord Rietje het hof te kunnen maken, had hij zich niet alleen als lid laten inschrijven bij dezelfde jeugdvereniging, maar ook (volgens de officer met voorbedachten rade) de knaap waar Rietje mee „ging" tijdelijk buiten gevecht gesteld. Die kans kreeg hij tijdens een z.g. dropping van de jeugdvereniging. Bij het invallen van de duisternis van een prachtige lente avond had de hele club zich namelijk in gescheept in een vrachtwagen om hier en daar op onbekende plekjes in kleine groepjes „gedropt" te worden. Zelf zou den ze dan de onbekende route naar een verzamelpunt moeten vinden. Maar Jan dropte zich met Rietje en leidde haar niet naar het verzamelpunt, maar naar een bankje in het struweel. Toen de chauffeur terugkwam van zijn late extra rit, vond hij in de garage een kreunende gestalte, gewikkeld in een schommeltouw en de mond gesnoerd door een poetslap. In allerijl waar schuwde hij de opperwachtmeester, die meer mensenkennis had dan de chauf feur, de gereden route noteerde en op onderzoek uittrok in de bossages. „Ik vond 't stelletje al heel gauw, edelachtbare. En deze Jan heeft zich zelf versproken, want toen Rietje vroeg waar Max toch bleef, zei Jan dat Max helemaal niet zou komen. Volgens hem was die in de garage achtergebleven. Nou, dat kon die nooit weten alstie het zélf niet gedaan had. Bovendien heeft-ie bekend". „Ooooo", schrok het meisje van am per achttien, „dus u hebt al een héle tijd staan luisteren!" „Maak je niet bang, kindje", klonk het. „Jij hebt je keurig gedragen, hoor. Je bent niet ingegaan op zijn avances. Ik zie nog wel eens andere dingen zo 's avonds in de bosjes. Als ik u vertel, dat ik op die zelfde plek Maar wat daar allemaal gebeurde zullen we nooit horen, want de hamer tikte weer op de groene tafel. De officier sprak van wederrechtelij ke vrijheidsberoving. De opperwacht meester woof dat woord weg met „kwa jongensstreek". „Een knaap van zeventien, edelacht bare. En geen schijn van kans bij dat knappe grietje". „Meneej de jèchte", riep de verdach te uit, want hij kon de r niet zeggen, „ik wejd gedjeven dooj een vejschjik— kelijke liefde! En geen meisie lust me!" „Een wanhoopsdaad", dacht de rech ter. „Ik vond het wel grappig", verklaar de het slachtoffer tenslotte. „En hij was toch ongevaarlijk. Ik heb me rot ge lachen toen de opper hem bij z'n kippe- nek greep". Het werd 75,boete. Pa betaalt. „Maar wee je gebeente, als je hier nóg eens komt. Dan blijft het geen kwa- jongenswerk meer", dreigde de rechter. „Op vrijheidsberoving staat hier zeven en een half jaar!" „Oei!" ontsnapte Janneman, „dan jaak ik nooit getjouwd!" Nadruk verbodend' ARGENTY ZIJN AARDAPPELEN GEZOND? In een vorig artikel stelden wij, dat volksvoedsel no. één, de aardappel, ons niet alleen eeuwen lang heeft gediend als voedingsmiddel, doch ook als levens middel. Generaties lang h^eft de aardappel ons niet alleen gevoed, doch ook voor zien van de nodige vitaminen en ande re opbouwstoffen. In 100 gram tomaten bevinden zich 13 milligram vitamine C en in een zelf de hoeveelheid aardappelen 12 milli gram. Bovendien bevat een gemiddelde portie aardappelen 4,4 gram eiwit, 22 milligram kalk, 1,8 milligram ijzer, 0,19 milligram vitamine B 1, 0.09 milligram vitamine B 2 en 2,7 gram antibelagra vitamine. Daarnaast bevat de aardappel bovendien nog verschillende voor ons lichaam zo noodzakelijke sporenelemen ten. Natuurlijk ontbreken hier het dierlijk eiwit en vitamine A, maar het is toch opvallend in hoe belangrijke hoeveel heden andere opbouwstoffen door de aardappel geleverd kunnen worden. Maken aardappelen dik? Enkelen, in de meeste gevallen de da-* mes, menen ten behoeve van de lijn, de aardappelen uit het menu te moeten schrappen. Toch zijn de meeste aard appeleters slank en de aardappelonthou ders dik. De mens wordt dik van teveel calo rieën, onverschillig of deze b.v. uit vet of uit koolhydraten worden gehaald. Per dag hebben wij ongeveer 2000 tot 2700 calorieën nodig. Hiervan leveren een normale portie: macaroni 260 calorieën, rijst 340 calorieën, brood (4 sneden) 261 calorieën, bonen/erwten 284 calorieën, aardappelen (3 stuks) 170 calorieën. Van bovenstaand lijstje zijn de aard appelen en de peulvruchten, de enige voedingsmiddelen, die naast calorieën, ook nog de zo noodzakelijke opbouw stoffen bevatten. Over dik maken gesproken: één ons chocolaatjes bevat 550 calorieën, 1 ons kaas 345 calorieën, 1 ons koekjes bij de thee 460 calorieën. Wilt u uw lijn sparen, en toch het volle genot van uw aardappelmaaltijd niet missen, kiest u dan de witschillige rassen, met een laag zetmeelgehalte. Toevallig behoren tot dit sortiment, enkele van onze lekkerste en veel ge geten aardappelrassen, die zich alleen om hun prima consumptiekwaliteit reeds jaren hebben kunnen handhaven. Het zijn de Bintje, de Eigenheimer en de Lekkerlander. De 60 jaar oude Bintje, speciaal ge schikt voor de bereiding van patat fri tes, de gerenommeerde Eigenheimer van 70 jaar als kookaardappel en de Lekker lander als jong, modern ras met een betere knolvorm, geen pitten, heerlijke smaak, iets lichter verteerbaar, en zo wel geschikt om te koken als te bakken. Als u de juiste aardappelrassen kiest, is er geen enkele grondstof waarvan men zoveel verschillende, heerlijke en gezonde gerechten kan maken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b\jsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wü willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst z\jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kruideniersdiploma. Waar kan ik een cursus voor het kruideniersdiploma volgen? Hoe lang duurt deze cursus? Inlichtingen omtrent de opleiding voor kruidenier kunt u krijgen bij de Stich ting Onderwijs Instituut voor de Le vensmiddelenbranche, Huize Nijendale, Hoofdstraat 78, Driebergen, tel. (03438) 3494. Schaderegeling. Een leerling heeft op school een ongeval veroorzaakt aan een andere leerling, waardoor kosten zijn ontstaan. De school is verzekerd, be trokkene niet. Het ongeval had plaats in school, doch niet tijdens de lesuren, daar de leerling nog even moest school blijven. Dekt de verzekering de ontstane schade en hoe ver strekt de verantwoor ding van de schoolmeester ten opzichte van de leerlingen? M.i. blijft de verant woording van de schoolmeester zo lang bestaan als de leerling zich in de school of op het schoolplein bevindt. Bestaat er ook een reglement waarin zulks staat omschreven De door u bedoelde schaderegeling wordt geregeld in het Burgerlijk Wet boek art. 1401 en 1403. Of de school meester aansprakelijk is, valt uit de door u verstrekte gegevens niet te beoorde len. Immers er moet sprake zijn van schuld en/of nalatigheid. Transpiratie. Weet u een middel tegen ernstig transpirerende voeten? Het is zaak tegen een sterke transpi ratie maatregelen te nemen. Er zijn vele goede middelen hiervoor in de handel, maar als u hier geen baat bij kunt vin den, breng dan eens een bezoek aan uw huisarts. Sterk transpirerende voeten dient u elke avond goed te wassen en te drogen, daarna deppen met formali ne. Niet wrijven of masseren, aangezien een vochtige huid snel stuk gaat. Elke morgen de voeten en de binnenkant van de schoenen bestrooien met talkpoeder en dagelijks schone, liefst wollen, sok ken of kousen aantrekken. Sanering kleinbedrijf. Kunt u mij inlichtingen verschaffen inzake sanering van het kleinbedrijf voor groente, aard appelen en fruit? Ik heb de leeftijd be reikt dat ik aan sanering toe ben. Met een verzoek om saneringshulp voor uw bedrijf kunt u zich wenden tot het „Centraal Instituut voor het Mid den en Kleinbedrijf", Burgemeester Hog- guerstraat 1183-1187, te Amsterdam, tel. (020) 13955. Als voorwaarde wordt ge steld, dat u minstens 10 jaar uw bedrijf hebt uitgeoefend en dat u gedurende de laatste 3 jaren niet meer dan 8300, aan inkomsten uit uw bedrijf hebt ge had. By uw verzoek dient u op te ge ven, van welke aard uw bedrijf is, uw leeftijd en uw gemiddeld inkomen ge durende de laatste 3 jaren. U wordt aan bevolen uw naam en adres zeer duide lijk te vermelden (liefst in blokletters). Spaarbankboekje. Een van mijn vrienden is ongeveer een half jaar ge leden overleden. Zijn vrouw heeft toen al het geld wat op zijn spaarbankboekje stond met haar kinderen gedeeld. Kan die vrouw nu weer een nieuw boekje openen waarvan de kinderen het geld niet kunnen opnemen? Als vast staat dat de kinderen het hun toekomende deel van vaders na latenschap hebben ontvangen, kan de vrouw verder doen met haar geld wat zij wil. Zij kan het dus ook op haar naam op de spaarbank zetten, zonder dat de kinderen hierop bij haar leven aanspraak kunnen maken. Chinchilla. Wat is de prijs van een chinchilla paartje, en wat is de prijs van een mannetje en vrouwtje afzonder lijk Bestaat er ook nog verschil in prijs wat de kleur betreft? De prijzen van chinchilla's kunnen variëren van 100,tot 1500,af hankelijk van de kleur. Van deskundige zijde werd ons meegedeeld, dat het kweken van deze diertjes in ons land verschrikkelijk tegenvalt, in verband met het Nederlandse klimaat. Waarde volle inlichtingen op dit gebied kan u verstrekken mevrouw de wed. J. C. Th. van Groeninge-Walschots, Lieven de Keystraat 19, Tilburg. Siliconen. Wat zijn siliconen; waar wordt het van gemaakt en is het kost baar Siliconen zijn hoogpolymere stoffen, d.w.z. stoffen met zeer grote moleculen, die in de laatste tijd zowel vanuit tech nisch als van wetenschappelijk gezichts punt van groot belang geworden zijn, omdat ze het materiaal leveren voor kunstmatige vezelstoffen, kunsthoorn, kunstrubber, lakken, isolatiemateriaal, onbreekbaar glas, enz. De siliconen zgn vooral tijdens de laatste wereldoorlog in Amerika bestudeerd. Er zijn bijvoor beeld mengsels van siliconen, die als smeermiddel gebruikt worden, dat niet van eigenschappen verandert tussen temperaturen van —40 tot +200 C. Andere hebben rubberachtige eigen schappen en nog andere zijn bruikbaar als vernis, dat ook weer tegen vele tem peraturen bestand is. Het materiaal wordt o.m. gebruikt als pakking voor explosiemotoren Adres. Hoe luidt het adres van het „Auswitz-Comité" Het door u gevraagde adres luidt: Van Walbeekstraat 9-huis, Amsterdam, tel. (020) 83622. Foto's. Hoe kan ik op karton ge plakte foto's hier weer van verwyderen Foto's die op karton geplakt zijn, kan men er af weken in handwarm water. Karton plus foto in het water onder dompelen en laten weken tot de foto vanzelf loslaat. Daarna de foto met een handdoek afbetten en gewoon laten dro gen. Wil men de foto glanzen, dan kan men deze met de beeldzijde tegen een zeer goed schoon en vetvrij gemaakt stuk spiegelglas aandrukken. Dit dient dan kletsnat te geschieden en zodanig aangedrukt te worden, bij voorkeur met een gummi roller, dat het water er on der uit gedrukt wordt, zonder lucht belletjes in te sluiten. Is de ruit niet zeer schoon, dan kan het voorkomen, dat de foto na drogen op de ruit blijft vastgeplakt. Dan opnieuw losweken enz. Gehorig. Mijn slaapkamers zijn erg gehorig. Wat kan ik hieraan doen? De gehorigheid van uw zolderkamers kunt u verminderen, door op enkele centimeters afstand van de scheidings muur een tweede wand aan te brengen van bijvoorbeeld zachtboard of beter van kramforsplaten. Eventueel kan de tus senliggende ruimte opgevuld worden met glaswol of schuimplastic. Alles goed sluitend afwerken en eventuele kieren dichtplakken. Het schot moet beslist vrij van de scheidingsmuur staan. Behangen. Ik wil een kamer be hangen, maar de muur is glad en met olieverf geverfd. Kan men zo 't behang er op plakken, of hoe is de voorberei ding er van? Deze muur moet u eerst met water, waarin een scheut ammonia gedaan is, goed afnemen, zodat zij goed schoon en vooral vetvrij is. Kleine gaatjes enz. kunt u vullen met een mengsel van krijt en lijm of met gips. Wanneer dit goed droog is, glad schuren. Daarna de mum- gewoon behangen. Daar de muur goed is, is grondpapier niet nodig, tenzij men een licht behang op een donkere onder grond gaat plakken, wat kans op door schemeren geeft. Als er geen wijze raadslagen zgn vervalt het volk; maar de behoudenis is in veelheid der raadslieden. Spreuken 11 14. Zoveel hoofden, zoveel zinnen zeg gen wij. En dat is lastig. Het verijdelt tal van plannen en houdt vele zaken slepende. Wij houden van doorzetten. En daarom hellen we er toe over, de macht in handen te leggen van enkele, zeer weinige, krachtfiguren; of we trachten een meerderheid te vormen, die door overmacht van stemmen een beslissing kan afdwingen. Aan „wijze raadslagen" hechten we niet al te veel waarde. Onze dagtekst echter zegt, dat zon der wijze raadslagen een volk vervalt en dat de behoudenis in veelheid der raadslieden is gelegen. De jongste wereldgeschiedenis is de meest aangrijpende bevestiging van dit woord. Enkele weinigen, die alle wyze raadslagen verachtten en goede raads lieden terzijde schoven, hebben een groot volk ten gronde gericht. Een mens moet zich niet te veel ver beelden. Ook de overheden dienen be scheiden te zijn. Zij hebben op hun ver antwoordelijke plaats wijze raad van ve le raadslieden nodig. Alleen, die raadslieden zijn er voor 't behoud van het volk. Men heeft geen begrip van wat een raadsman is, als men alleen het belang van de eigen par tij voorstaat. De vele raadslieden vullen elkaar aan en door onderling overleg vinden ze wat tot behoudenis dient. Als werk van al tijd kortzichtige mensen blijft hun raad nog onvolkomen; ook te zamen kunnen ze dwalen. Wijs zijn onze raadslagen alleen, als ze geleid worden door de Opperste Wijs heid. De vele raadslieden zullen voor alles hebben te vragen naar de wil en raad des Heren der ganse aarde en hun licht moeten zoeken in Zijn Woord. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1016 september 1967 Maandag 11 september: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.35 7.49 0.43 12.58 Maandag 8.18 8.38 1.28 1.54 Dinsdag 9.17 9.57 2.26 3.05 Woensdag 10.43 11.29 3.44 4.36 Donderdag 12.24 5.18 6.07 Vrijdag 1.01 1.38 6.43 7.20 Zaterdag 2.07 2.33 7.43 8.12 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1