^{jjameldingse. fjatans- oo BAAYËNS !PTiEs,.*r caballero YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH anders dan andere KRABBENDIJKE WAARDE Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Oemeentebestuur Herindeling van gemeenten. Door het bezoek van de vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is de her-indeling der gemeenten op Zuid- Beveland weer in de publiciteit geko men. In de Provinciale Zeeuwse Cou rant verscheen een foto van het gezel schap, staande bovenop de graansilo van de Coöp. Zeeuwse Aan- en Verkoopver eniging. Zoals de foto niet zo erg dui delijk was, zal ook heel de zaak van de herindeling voor veel mensen niet hel der zijn. Van tijd tot tijd staan de kran ten er vol van en dan hoor je een hele tijd weer niets. Het is daarom wellicht interessant eens na te gaan, wat er voor een herindeling zo al moet gebeu ren. De gemeentewet (de wet, die de sa menstelling en de bevoegdheden van de gemeentebesturen regelt) bevat ook een aantal bepalingen over de wijziging van gemeentegrenzen en de samenvoeging en splitsing van gemeenten. Wanneer de raad van een gemeente het wenselijk acht, dat de grenzen wor den gewijzigd, kan hij een verzoek rich ten aan de Kroon. Het verzoek wordt gedaan via Gedeputeerde Staten. Dit college stuurt het verzoek door om ad vies naar de andere gemeenten, die bij de grenswijziging betrokken zijn. Daar na adviseren Gedeputeerde Staten aan de minister van binnenlandse zaken. De Kroon kan hierna bepalen, dat het verzoek niet verder in behandeling zal worden genomen. Doet de Kroon dit niet, dan gaan Gedeputeerde Staten op uitnodiging van de minister van bin nenlandse zaken een regeling ontwer pen. De gemeenteraden krijgen dan voor de tweede keer een kans hun mening naar voren te brengen. Zij worden na melijk in de gelegenheid gesteld binnen twee maanden na ontvangst van de re geling hun mening schriftelijk kenbaar te maken. Binnen een maand daarna kan het standpunt van de raad in een openbare zitting van gedeputeerde sta ten mondeling worden toegelicht. Twee maanden hebben gedeputeerde staten dan de tijd him eindadvies uit te brengen aan de minister. Behalve van een of meer gemeente raden kan het initiatief tot grenswijzi ging ook uitgaan van gedeputeerde sta ten of van de Kroon (dus in feite de minister) De grondwet bepaalt tenslotte, dat voor wijziging van gemeentegrenzen en voor de samenvoeging of splitsing van gemeenten een wet nodig is. Uiteinde lijk beslist dus de volksvertegenwoordi ging (eerste en tweede kamer). Hoe staat het nu met de plannen, waarbij Wemeldinge is betrokken? Op 28 februari 1964, dus meer dan drie jaar geleden, kwam het eerste voorstel van gedeputeerde staten. Naar de me ning van dit college zouden de 24 ge meenten op Zuid-Beveland plaats moe ten maken voor zeven nieuwe gemeen ten. De gemeenteraad van Wemeldinge antwoordde op 5 juni 1964. Er werd gepleit voor de zelfstandigheid van de eigen gemeente. De raad noemde de plannen van gedeputeerde staten voor barig, lichtvaardig en niet rationeel. Op 20 december 1965 kwam het twee de plan van gedeputeerde staten. Het aantal gemeenten op Zuid-Beveland zou teruggebracht worden ftot vier. Voor Wemeldinge was er in de plannen niets veranderd. Alleen zou men in plaats van zes zustergemeenten nu drie gro tere „zusters" krijgen. De raad antwoordde op 18 februari 1966 en verwees naar het eerste ant woord. Op 16 maart 1966 werd het standpunt van de raad mondeling toe gelicht in een openbare zitting van ge deputeerde staten, die in Goes werd ge houden. Namens Wemeldinge voerden daar de burgemeester en professor dr. H. A. Brasz het woord. Op 17 mei 1966 volgde de hearing van de staatsecretaris voor binnenland se zaken, drs. Westerhout. Op 30 september 1966 werd het wets ontwerp ingediend bij de staten-generaal Ook dit wetsontwerp ging uit van de vorming van vier nieuwe gemeenten. Door de kabinetscrisis van vorig jaar bleef dit ontwerp een hele tijd rusten. Het is nu in behandeling bij de vaste commissie, dia dus onlangs iin Zuid- Beveland is geweest om zich ter plaat se op de hoogte te stellen. Een Volgende 'kear meer .over het voor en tegen van de herindeling. Burgerlijke stand. Gehuwd: Pieter Johannes de Koeijer, 20 j. te Yerseke en Catharina Zuijddijk, 21 j. Overleden te Goes: Joos Leendertse, 81 j. weduwnaar van Maria Mieras. De speciaalzaak voor Uw BRIL Gevonden voorwerpen. Op het postbureau der rijkspolitie al hier zijn inlichtingen ie bekomen om trent de aldaar aangegeven gevonden voorwerpen, bestaande uit: Een blauwe paraplu, een bruine sjaal (hoofddoek) en een zwarte regenbroek. Bejaardensoos. Nu de vakanties weer achter de rug zijn, gaat de bejaardensociëteit weer be ginnen. Vanaf vrijdag 1 september is de soos in het gebouw „Trefpunt" iedere werkdag geopend van n.m. 1.30 tot 5.30 uur. De toegang voor alle bejaarden en invaliden is vrij. Men kan er biljarten, sjoelen en genieten van een prachtig uitzicht. Kerkdienst In verband met het weekend van het Zondagschoolverbond zal in de morgen dienst van zondag medewerking wor den verleend door het Kinderkoor van mevr. Bretveld-Veerhoek en mej. van Stel in de Ned. Herv. kerk. Verkoping. Door notaris J. C. Kram uit Kapelle werd dinsdag in het Dorpshuis publiek verkocht ten verzoek van erven mej. M. Pieterse. a. 0.34.73 ha tuingrond gelegen aan de Bonzijweg-hoek Zwaakseweg en ver pacht aan Fa. A. van Liere te Ka pelle. Hoogste inschrijver was L. Pieterse te Wemeldinge voor 4777 Koper werd de heer J. Eversdijk te Kapelle voor 4800. b. 5.24.00 ha tuingrond met schuur aan de Wemeldingsezandweg, verpacht aan de Fa. A. van Liere te Kapelle. Hoogste inschrijver J. Prins te Yer seke voor 10.578. per ha, voor wel ke prijs de inschrijver koper werd. c. Het woonhuis Zuidelijk Achterweg 59. Hoogste inschrijver L. Pieterse voor de prijs van 8025. Koper werd mevr. Hamelink-Wabeke voor de prijs van 10.500. Tevens werd verkocht voor de erven de Hollander, Wemeldingsezandweg 25. Hoogste inschrijver E. Hamelink voor 1650. Koper werd G. Schouwenaar Mz voor de prijs van 1700. Tevens werd verkocht ten verzoeke van mej. Dominicus te Wemeldinge het woonhuis aan de Wemeldingsezandweg 23. Hoogste inschrijver was E. Hamelink voor de prijs van 3750. Koper werd J. Goedemondt te Goes voor de prijs van 3800. Tonny Stroosnijder groot overwinnaar. Zaterdag behaalde Tonny Stroosnij der in Cadzand een dertiende en Theo Schouwenaar een viertiende plaats. Zon dag wist Tonny na een schitterende so lo de ronde van de Wouwse Plantage op zijn naam te schrijven. Theo reed hier een goede vierde plaats. Dinsdag was Theo in Klinge (B.) weer present en behaalde een achtste plaats. Ko Blok staat nog op non-aktief na een val. Aanbesteding zwembad. Uitslag van de aanbesteding van het zwembad, gehouden op woensdag 23 augustus in het gemeentehuis alhier. In geschreven werd als volgt: N.V. Veld huizen Van Hof ten te Haarlem 480.000,Fa. Gebr. Everaers Van den Berg te Steenbergen 477.000, N.V. Tubantia te Goor 475.000,—; Fa. S. Bezuyen te Ouddorp 473.900,—; Fa. K. Plieger te Lexmond 465.000,—; Blok en Tieleman te Stellendam 458.900,Aannemingsbedrijf Zeeland N.V. te Middelburg 455.000,—; v. d. Vorm's Aannemingsbedrijf te Rotterdam 454.900,O. Dijkstra's Aannemings bedrijf N.V. te Breda 454.800,—; Gebr. Otte te Nieuwdorp 445.800,Bouw bedrijf P. de Raat te Sint Philipsland 436.500,Fa. van Dongen te Haam stede 434.500,Aann.bedrijf Schou- wen-Duiveland te Zierikzee 430.000,—; Bouwbedrijf C. H. Prinse te Haamstede 424.657,Gebr. van den Bergh te Bergen op Zoom 423.000,—; N.V. A. v. d. Straaten te Hansweert 410.000,-; Aann.bedrijf W. C. van Dijk te Hardinx- veld-Giessendam 408.000,Aann.be drijf v/h Fa. B. M. Noordenne te Har- dinxveld-Giessendam 407.000,N.V. Aann.bedrijf A. de Kok Zn. te Bergen op Zoom 405.100,Aann.bedrijf Van Etten N.V. te Breda 395.500,—; A. A. Peters te Vlissingen 394.888,Gebr. J. en M. Moerland te Sint Annaland 392.000,Fa. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom 391.800,—; Fa. J. A. Poleij te Kruiningen 390.000,Fa. J. Marteijn te Yerseke 388.500,—; N.V. Bouwonderneming Jonkers-de Keijzer te Halsteren 386.490,Gebr. van der Poel N.V. te Terneuzen 384.000, Aannemingsbedrijf Leenhouts te Sluis 381.000,Bouwbedrijf D. van der Poel te Oudelande 380.000, -; Fr. L. J. Kriekaart te Hengstdijk 378.000,—; Aannemingsbedrijf Stegink N.V. te Vlis singen 376.000,—; J. A. Leijs te Ka pelle 353.000,—. Brand. Dinsdagmorgen is het café „Haven zicht" aan de Werfdijk alhier in een kwartier tijds door brand totaal ver woest. Slechts de muren bleven over eind, doch deze werden 's avonds uit veiligheidsoverwegingen omver getrok ken. De brand brak 's morgens om on geveer kwart voor negen uit en werd ontdekt door personeel van de nabij gelegen scheepswerf. Dit personeel ging direct het gezin Timmers, dat het café „Havenzicht" sedert ongeveer een jaar als pachter bewoonde, te hulp. Dhr. en mevr. Timmers en 3 kinderen van 18, 17 en 3 jaar (een 12-jarig kind was kort te voren naar school gegaan) la gen op het moment dat de brand uit brak nog in bed op de bovenverdieping van het gebouw. Via een door het werf- personeel toegeschoven ladder en slechts gekleed in nachtgewaad, kon het gezin in veiligheid worden gebracht. De Krui- ningse brandweer, die snel ter plaatse was, ging het vuur met vijf stralen te lijf. Later verleende de brandweer van Kapelle nog assistentie met 3 stralen. Het pand en alles wat er aan inboedel en inventaris in was, ging totaal ver loren. De schade beloopt zeker een ton. Het gezin Timmers is ondergebracht in een leegstaande woning van dhr. Pol derman van het Bergingsbedrijf. Vergadering voetbalvereniging. In een druk bezochte algemene ver gadering vrijdagavond van de v.v. „Ril landia" is breedvoerig gesproken over de nieuwe sportvelden en kleedlokalen. Voorzitter H. Klein deelde de vergade ring mee, dat er verschillende onder houden met de gemeentelijke instanties zijn geweest. Zoals reeds bekend is, krijgt „Rillandia" een geheel nieuwe sportaccomodatie aan de weg naar Bath waar twee speelvelden en een oefenter rein zijn aangelegd met prachtige be planting. Het geheel is keurig verzorgd, doch alleen ontbreekt nog het sportge bouw met kleedlokalen. Door de ge meente is hiervoor 20.000,beschik baar gesteld. Het gebouw komt echter op 50.000,De bedoeling is dat er nu een houten sportgebouw zal ver rijzen met een indeling van 4 lokalen met wasgelegenheid en douches en een scheidsrechterlokaal. Het gebouw komt op 21.000,en met volledige accomo date op 33.000,waarvan 10.000, uit het N.S.F. en 3000,uit zelfwerk zaamheden zal kunnen worden betaald. Voorlopig wordt er een groot noodlok^ai geplaatst, dat gratis beschikbaar is ge steld. De voorzitter sprak een woord van welkom tot F. Kousemaker, afkom stig uit Kapelle, die de gelederen van Rillandia I komt versterken en wenste hem een gezellige tijd toe. Ook het ere lid Fr. Lindenberg werd door de voor zitter welkom geheten, tevens sprak hij felicitaties aan het adres van het eer ste elftal met het promoveren naar de 3e klas. De tournooien en vriendschap pelijke wedstrijden zijn goed verlopen. Tevens sprak hij de hoop uit op een succesvolle komende competitie voor alle elftallen. Dit zijn er voor deze com petitie 8, t.w. 3 senioren-, 1 A-junioren-, 2 B-junioren- en 2 pupillenelftallen. Se cretaris C. Lobbezoo bracht een keurig verzorgd jaarverslag uit. Het verslag van de financiën gaf geen reden tot juichen en laat een tekort van 1200,- zien voor het komende seizoen. Men zal dit trachten op te vangen door verho ging van donateursgelden en ook het verhogen van reiskosten voor suppor ters en leden. Tevens zal er in oktober- november een grote bazaar worden ge houden. Bij de bestuursverkiezing werd C. G. Lobbezoo benoemd in de vakature van J. Steijn. In de kascommissie heb ben dhrn. M. Verijzer, P. Moerland en H. Blind zitting. Trainer J. Meesters wekte de spelers op om op sportieve wijze hun uiterste krachten te geven in de komende competitie en ook regelma tig de twee trainingsavonden te bezoe ken van maandag- en woensdagavond. Wij zullen dan zeker op een goede plaats eindigen. Opening Hervormd Centrum. In een feestelijke bijeenkomst is za terdagmiddag het „Hervormd Centrum" voorheen „Ons Huis" geopend. Het to taal gemoderniseerde en vergrote ge bouw voldoet volkomen aan de eisen voor speciale doeleinden. President-kerk voogd dhr. J. Koppejan en de Kerk voogdij en tal van genodigden waren getuige van deze heropening. Dhr. Kop pejan gewaagde in zijn openingswoord van een moeilijke beslissing die is ge nomen om tot verbouwing te komen. Het werk is tot stand gekomen door medewerking van veel vrijwillige han den, wat duizenden guldens scheelt in de uitgaven. Men kon al starten met een gift van 5000,bijeengebracht door de Jonge Kerk en verenigingen en speciaal door de Herv. Vrouwengroep door middel van een bazaar en glazen- verkoop. „Wij hopen dat dit gebouw aan zijn doel mag beantwoorden. Het is geenszins de bedoeling om het dorps huis „Luctor et Emergo" te benadelen. Wij hopen op een goede, prettige samen werking", aldus de president-kerkvoogd. Hij droeg het gebouw over aan het her vormd comité en beheerder C. G. Lob bezoo. De president-kerkvoogd bracht vervolgens dank aan alle leveranciers die tegen zeer billijke prijzen hebben geleverd. Namens de Vrouwengroep sprak mevr. Van Weele-Zuidweg haar felicitaties uit. Ouderling T. Walraven sprak woorden van dank aan het adres van dhr. Koppejan voor zijn grote op offering en stuwkracht. Het geheel, een prachtige zaal met 4 koepelramen, pla fond- en wandverlichting, garderobe en ruime keuken, is uitgevoerd door aan nemers Gebr. v. d. Sande alhier. Na 4 uur volgde bezichtiging voor 't publiek, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Combine in brand. Maandagavond 6.45 uur is een com bine bestuurd door A. R. alhier door oververhitting van de motor in brand geraakt. De combine was aan het werk op een perceel tajrwe bij Bath. Mede door ingrijpen vanenkele inwoners van Bath en van de plaatselijke brandweer kon ernstige schade (de tarwe vatte ook vlam) worden voorkomen. Met CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS f 1.50 schuimblussers greep de brandweer zeer snel in. De combine liep schade op aan motor en drijfwerk. Visconcours. Zaterdag j.l. hield de watersporver- eniging „Reimerswaal" haar derde con cours. Dit keer ging men met de bootjes de Oosterschelde op. De uitslag was als volgt: 1 J. de Korte; 2 H. van Zweden; 3 M. Visser; 4 L. van Zweden; 5 W. Visser; 6 C. van de Berge; 7 A. Alle- wijn; 8 M. Benou; 9 C. Minnaard; 10 Houtman. Brand. In een aan de Westweg gelegen land- bouwschuurtje brak vrijdagavond brand uit. De brand ontstond doordat kinde ren met vuur speelden. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, wist het vuur in een kwartier te bedwingen. De schade bleef beperkt. Concert. Bij gunstig weer zal de muziekver eniging „Vooruit" zaterdag a.s. een con cert verzorgen op de tent. Aanvang 7.30 uur n.m. G ladio lensho w. Voor de zesde maal werd vrijdag en zaterdag de jaarlijkse gladiolententoon- stelling gehouden. Na een welkomst woord door de voorzitter van de ver eniging Zuid-West Nederland afdeling Waarde, dhr. C. Harthoorn te Oostdijk, was het burgemeester C. Pijl Hogeweg uit Yerseke die de officiële opening ver richtte. Hij wees er op dat het mis schien wat vreemd aandoet, een burge meester van een gemeente op het ge bied van mossels en oesters, maar wees er op dat er ook op Yerseke gladiolen- kwekers zijn, hoewel niet zo veel als op Waarde. In zijn toespraak sprak hij zijn voldoening er over uit dit te mogen doen en prees het bestuur dat het weer aandurfde een tentoonsetlling op te zet ten, daar dit de enige is dit jaar in heel Zeeland en daar buiten. Hij bleek ook al wat ingewerkt in de teelt, want hij bleek op de hoogte van veel maten en soorten. Tenslotte wenste hij de kwekers een zeer goed jaar toe. Burge meester J. D. de Kam reikte vervolgens de prijzen uit. Ook hij wenste, mede na mens het gemeentebestuur, het bestuur geluk met hetgeen hier weer is opgezet. Verder voerden het woord dhr. H. Nieu- wenhuize namens de Nederlandse Gla- diolenvereniging, de directeur van de veiling te Lisse dhr. Barnhoorn, namens deZ.L.M. dhr. Prins uit Goes, alsmede dhr. Zwetser van Hollands Bloembollen huis. Allen spraken hun grote bewon dering uit over wat hier werd getoond en prezen het bestuur. Werd vorig jaar gesproken over samenvoeging en een tentoonsetlling te houden in Goes, er werd nu door de verschillende sprekers geheel anders geoordeeld. Waarde heeft getoond het aan te durven. De voorzit ter dankte vervolgens alle sprekers en alle medewerkers en inzenders en de verschillende standhouders en speciaal de dames J. Schrier-Openneer en A. Schrier-Koeman voor de manier waar op de verschillende bloemen door hen waren opgestoken. De prijswinnaars voor de verschillende soorten en kleu ren waren: le prijs mooiste bloemstuk Fa. P. Rot tier, Lamswaarde; 2e pr. Jac. Schrier, Waarde; 3e pr. Jac. de Bart, Kruinin gen. le prijs rood Jac. Schrier, Waarde; 2e pr. P. 'van Alten, Axel. le prijs rose W. Krijnsen, Waarde; 2e pr. P. Nagelkerke, Waarde. le prijs oranje Jac. de Bart, Krui ningen; 2e pr. W. Krijnsen, Waarde. le prijs blauw L. B. Steketee, Yerse ke; 2e pr. H. Harthoorn, Kruiningen. le prijs wit M. Verburg, Waarde; 2e pr. M. Koeman, Waarde. le prijs geel Fa. P. Rottier, Lams waarde; 2e pr. Jac. de Bart, Kruinin gen. le prijs zalm P. Nagelkerke, Waardp. le prijs paars en purper Jac. Schrier, Waarde; 2e pr. J. P. de Jonge, Kuit aart. Wielernieuws. Onze dorpsgenoot Bart Zoet won j.l. maandag de grote prijs van Borgerhout (België). Om de grote prijs van Europa in Roermond behaalde het duo Bart ZoetGerben Karsten een derde plaats. Ook plaatste hij zich in België nog een keer op de vierde plaats. GLADDE BENEN DOOR SUIKER De Britse consumentenbond heeft on langs een onderzoek ingesteld naar de bruikbaarheid van speciaal voor dames ontworpen veiligheidsscheermesje ter verwijdering van ongewenste haargroei. Ongeveer honderd vrouwen gebruikten gedurende enige tijd telkens drie uit een serie van vijf scheermesjes van be kende merken om overtollige haargroei op de benen en de onderarmen te ver wijderen. De proef had een merkwaar dig resultaat: vele vrouwen prepfereer- den een „mannen-scheermes" boven een speciaal voor vrouwen ontworpen model. Er is overigens een veel eenvoudiger middel om zich te ontdoen van haar groei, waar die niet gewenst is. Dit is mogelijk met behulp van een huismid deltje, dat uit het Midden-Oosten stamt. In een kleine hoeveelheid lauw water enige scheutjes glycerine doen en er vervolgens drie klontjes suiker in op lossen. Massage met dit stroop je op die plaatsen waar zich de ongewenste haar groei voordoet maakt het mogelijk de haren zonder scheermes te verwijderen. Voor enige centen kan men de proef nemen. (DIA) BEVROREN BEWEGING ANALYSE VAN EEN FOTO. Wat de maker, B. C. Albers uit Utrecht een spel met de golven" doopt, noe men wij „bevroren beweging". Veel be ginners denken dat fotografie een soort toto is, een kansspel met beelden. Waarom krijg ik nooit eens de kans op zo'n foto, zeggen ze, als zij naar een bekroonde foto kijken. Beste vrienden, het is geen kwestie van kans alleen. Het is een zaak van kijken en wachten. Laten wij rustig bedenken dat Albers die golven een poosje heeft aangezien voor hij tot aktie overging. Hij heeft gewacht. Hij heeft in de laatste secon de nog een tikje gecomponeerd met het beeld. De plaatsing van de jongen in het beeld is prima. Let u even op. Er loopt een lijn in de foto; een soort diagonaal van links boven, waar de schuimkop langs het jongensfiguurtje omlaag gaat, naar rechts onder. Een geelfilter zorgde voor een goede tint van de lucht. Hierdoor kwam het witte schuim beter uit. Fotografie is geen kansspel. Fotografie is kijken wachten en denken. t

Scheldebode | 1967 | | pagina 2