cturCHbs» oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND ClOat ió reclaóóeren JLanfys do. straat ylULEGÏN 34STE JAARGANG No. 13 25 AUGUSTUS 1967 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUKFIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN Reclasseren is eigenlijk een beetje vervelend woord. Re-classeren, terug in de klasse brengen, waar je thuis hoort, terug in het hokje waar je vandaan komt. In een hokje zitten is echter nooit plezierig: je komt maar heel moeilijk af van het etiket, dat op het deurtje is geplakt. En wij, Nederlan ders, zijn zo verschrikkelijk gemakkelijk met het plakken van etiketten. Zelden hardop, maar des te meer in intieme kring, in fluistergesprekken, in halve opmerkingen weten we precies aan te duiden, wat voor eentje „die van hier naast" is. Een schande voor de buurt is het, wanneer de politie aan de deur is geweest, wanneer die vader van die arme schapen van kinderen zomaar in eens een tijd weg is. En als hij weer terug is, dan kun je maar het best niet te veel contact hebben met die mensen. Want „wie met pek omgaat wordt er mee besmeurd" en „eens een dief, altijd een dief". De Nederlandse taal is vol van deze uitdrukkingen, die zo juist, maar ook zo verschrikkelijk ongenuanceerd eti ketten plakken. Reclasseren is meer dan terug in het hokje stoppen. Het is terug in de ge meenschap brengen. Maar dat kan al leen maar als ook die gemeenschap meewerkt. En daar ontbreekt het zo vaak aan. Natuurlijk, iedereen geeft wel als er een collectant langs de deur komt voor de Reclassering. Je geeft tenslotte ook aan het Rode Kruis en het Wilhel- minafonds en wat voor verenigingen, organisaties, instellingen, clubs en in stituten ook. Waarom dan niet aan de Reclassering Maar om niet alleen geld te geven, maar ook iets van jezelf, om te kunnen opbrengen te vergeten, dat „je het al tijd al wel gedacht had, dat er iets met hem niet deugde", om in je gedrag de overtuiging uit te dragen, dat iemand, die ontspoord is echt weer op het goe de spoor kan terugkomen, ja, dat is veel moeilijker en voor een heleboel mensen zelfs onmogelijk. Re-classeren is niet alleen een beetje vervelend woord officieel gebruikt men dan ook liever forensisch maat schappelijk werk. Want reclasseerders zijn dan wel bezield van edele motie ven, zeker hun worden de mislukkingen niet bespaard. Het jammere is, dat de mislukkingen niet alleen worden ver oorzaakt door degenen, die gereclasseerd moeten worden, maar zo dikwijls door al die anderen, die langs de lijn staan en wier op- en aanmerkingen het alle maal zo verschrikkelijk moeilijk maken. Nu is het zo, dat het voor een bui tenstaander dikwijls moeilijk is om wat er gedaan wordt op de juiste waarde te schatten. Dat is niet zozeer een kwes tie van onwil als wel van onwetend heid. Daarom een paar gegevens over hoe het reclasseringswerk in Nederland is georganiseerd. Het meeste reclasseringswerk wordt met toestemming van de overheid of op bevel van de rechter verricht. Het gaat hier dan om bijvoorbeeld bezoek aan gevangenen en het uitoefenen van toezicht over voorwaardelijk veroordeel den. De „nazorg" van degenen, die hun' straf helemaal hebben uitgezeten is vrij: die kan men zonder enige toestemming verrichten. Reclassering heeft tot doel de sociale (her)aanpassing van personen, die zich aan enig strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. Hieruit blijkt al, dat het hele maal niet alleen gaat om degenen, die uit de gevangenis zijn ontslagen. De re classering houdt zich ook bezig met „reclassenten" voor hun veroordeling door bijvoorbeeld een voorlichtingsrap port samen te stellen voor de rechter en met voorwaardelijk ver-oordeelden. Uit de hierboven gebruikte omschrijving volgt ook, dat het echt niet meer gaat om het helpen aan een baantje, het verstrekken van handelsgeld wat vroeger nog wel eens het geval was.... Het hele reclasseringswerk heeft trou wens toch een ontwikkeling door ge maakt, waarin het voorlichtingswerk een steeds belangrijker plaats ging innemen. Dat wordt duidelijk wanneer men weet, dat de reclasseringsinstellingen per jaar meer dan 10.000 voorlichtingsrap porten voor de rechter maken. Nederland telt momenteel een 25-tal instellingen, die zich met reclassering bezig houden. Zij zijn alle verenigd in de Vereniging van Reclasseringsinstel lingen. Het uitvoerende orgaan van de Vereniging is het Nationaal Bureau voor Reclassering, dat in Den Haag is ge vestigd. Het dagelijkse reclasseringswerk zou niet uitvoerbaar zijn zonder een aantal deskundigen vele instellingen hebben zich van de medewerking van een psy chiater verzekerd zonder de reclas- seringsambtenaren (vreemd woord: ze zijn immers niet in overheidsdienst) en zonder de vele duizenden vrijwilligers. Dat zijn de mensen, die op voet van ge lijkheid „toezicht" uitoefenen. Zelfs dit woord zou vervangen moeten worden door een ander, want toezicht veronder stelt het van bovenaf controleren, het opheffen van de reclassent tot het ni veau, dat de toezichthouder geschikt voor hem acht. Daarvan is in deze tijd althans geen sprake meer: er wordt op gelijk niveau overlegd en besproken op welke wijze een nieuwe intrede in de maatschappij wordt gedaan. En weer komt dan naar voren, dat zonder die gemeenschap reclasserings werk onmogelijk is. Want een organi satie kan nog zo voortreffelijk zijn, het reclasseringswerk kan pas succes heb ben, wanneer de bevolking is door drongen van het belang ervan, wanneer die bevolking bereid is een mens, die fout gelopen is een nieuwe kans te ge ven. HET BEJAARDE WEESJE Toen wij gisteren de gerechtszaal bin nentraden in verband met een procedu re tegen een plaatsgenoot, bleek de vo rige zaak nog in behandeling te zijn. Een hardhorige juffrouw van raad selachtige leeftijd hield beide handen achter de oren, maar dat bracht nog geen verlichting in de moeilijke discus sie met de luid sprekende politierechter. „Hebt u deze meneer beledigd?" wil de de luidspreker weten. „Nog niet" zei zij en stak twee vin gers op, „nog niet beëdigd." Maar die vingers werden weggewuifd, want ver dachten worden niet beëdigd. Die mogen liegen alsof het allemaal gedrukt staat. „Nee, hebt u hem (wijsvinger naar ge tuige) beledigd (met een dikke tong- elll en een getekende L in de lucht) „Hij? Ja, hij heeft er wel een paar geledigd. Een pilsje of zes zeker wel." „BE-ledigd," riep de magistraat, „of u kwaad gesproken hebt!" „O ja," verhelderde haar gelaat, ,,'t Was op straat nog wel te ruiken." „Niet geroken, maar gesproken!" „Ja, ik heb het goed geroken. Het stond daar binnen ook vol met flessen." Een zucht en dan een nieuwe poging: „Bent u bij getuige geweest?" Het hoofd werd geschud, ,,'t Was geen feest" „Bent u daar geweest?" „Jaja, ik ben een wees." Nu interrumpeerde de officier van justitie met de snerpende toelichting: „Of u daar -geweest bent. Kunt u dat niet horen?" „Jawel, edelachtbare" erkende zij schuldbeWust, „Ik ben als wees gebo ren." Nu verloor zelfs de staande magi- straa zijn zelfbeheersing en schreeuwde zo hard als hij kon in de richting van de verdachte: „OF U ER GE WEEST BENT!" HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 223 Nu verhelderde het gehele aangelaat van de aangeroepene. De officier zakte al weer voldaan terug op zijn stoel. Hij had dan toch maar gezorgd voor een duidelijk verstaanbare formulering. En inderdaad bleek de dovige dame de woorden te hebben verstaan. Zij gaf er slechts een andere uitleg aan, want zij antwoordde minzaam: „Nee meneer, ik ben nog niet dood. M'n vader en moeder die zijn dood." De zitting werd geschorst, teneinde de griffier in de gelegenheid te stellen 'n leitje te halen. „Ik heb m'n hele leven wees geweest," verklapte de bejaarde intussen, vol medelijden met zichzelf. „Een vader en een moeder heb ik nooit gekend, dus broers en zusters zijn er voor mij ook niet bij. En ook geen ca deautjes van ooms en tantes. Ik zou niet weten wat dat waren. Ik kan nou niet eens neefjes of nichtjes krijgen... Enfin, da's dan maar goed voor de ge boortebeperking." De politierechter heropende de zitting en de parketwacht hield het leitje on der haar neus met de eerste vraag, wat zij precies tegen de getuige gezegd had. Maar de juffrouw moest eerst haar tasje van een stoel halen, dit openrit sen, een étui zoeken tussen vele andere attributen, het étui openen, een bril te voorschijn halen, het étui weer sluiten, haar tasje weer openritsen, het étui daarin terugsteken, het tasje dichtrit- sen, het tasje weer naar de stoel bren gen, terugkomen naar het hekje en de bril op haar neus zetten. Vervolgens las zij de gestelde vraag tweemaal luidop voor, liet de zorgvuldig gekozen woor den van de rechter enige tijd op zich inwerken, knikte eens en antwoordde toen: „Dat zei ik al, hé, dat ik wéés was. Hebt u dat niet gehoord?" (Bij het ter perse gaan van deze editie duurde de zitting nog voort.) (Nadruk verboden) d' ARGENTY EEN BELANGRIJKE NIEUWE VINDING MIMOSA was totnogtoe een bloem waarmee men altijd teleurstelling had, n.l. soms enige uren nadat U de gele geurige bolletjes in huis had, gingen ze krimpen en kon men ze weggooien. Thans heeft Ir. Buys, de uitvinder van het al zo bekende snijbloemen-voedsel „Chrysal", een preparaat ontwikkeld dat nu ook Mimosa in knop gekocht in de kamer doet opengaan, zodat men meestal nog langer dan een week heer lijk geurende zonnige Mimosa kan ge nieten. U behoeft dat nieuwe preparaat niet te kopen, want de gezamenlijke Franse Mimosa-kwekers brengen die „Mimosaj" in knop onder him merk: „Europep-Mimosa" in de handel met bij voeging van het nieuwe preparaat dat „Mimosa-Chrysal" heet. Voorheen werd Mimosa door de kwe kers opengestoomd en kocht men ze al overrijp. De teleurstellingen van het pu bliek waren zo vele, dat de verkoop steeds terug liep. Thans zullen de Fran se Mimosakwekers hun Mimosa in knop gaan leveren. Waarschijnlijk zullen ook andere landen die gestoomde Mimosa leverden, het Franse voorbeeld volgen, want ook zij konden voor die onhoud bare gestoomde Mimosa geen lonende prijs maken. Probeert u niet gestoomde Mimosa met de gewone Chrysal goed te hou den; dat gaat niet. De gewone witte Chrysal werkt prachtig op alle snij bloemen, zoals rozen, anjers, seringen, chrysanten, veldbloemen, enz. In de aanhef van dit artikel staat: „Een belangrijke nieuwe vinding". Om u een goed beeld te geven hoe belang rijk deze vinding is, verwijzen wij naar de rozen- en seringencultuur. Voordat Chrysal er was, konden rozen in de zo mer niet verkocht worden, want ze de den het met warm weer niet op ge woon water. Sinds er Chrysal is, wor den rozen ook in de zomer gekocht. Hetzelfde deed zich voor bij seringen. Het publiek kocht vroeger nooit serin gen, want deze hingen zó slap. In Chry sal water doen seringen het wel en veelal houdt men ze 1 2 weken goed in de kamer. Daardoor is de seringen cultuur, die noodlijdend was, weer lonend geworden. De kwekers zijn daar- blij gebaat en het publiek, dat nu van rozen ook in de zomer en seringen in de winter kan genieten, ook. En nu is de Mimosa tevens een houd bare bloem. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst z\jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. VVy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vuurdoom. Naast mijn deur staat sinds 3 jaar een vuurdoom die veel bloemen en daarna bessen draagt, maar wanneer ze op kleur moeten komen, worden ze steeds zwart en vallen dan af. Wat kan hier de oorzaak van zijn? Uw vuurdoom is in hevige mate aan getast door schurft. Zowel op de bla deren, takken en vruchten veroorzaken deze zwarte vlekken. Bestrijding: Zodra de Waarschuwingsdienst voor de Tuinbouw waarschuwt voor het optre den van schurft in appels en peren, moet tot in september om de 1214 dagen gespoten worden met 25 gram Captan 50 per 10 liter water. Wanneer dit te veel bezwaren met zich meebrengt, ra den wij u aan deze vuurdoom te rooien en te vervangen door een vuurdoom die onvatbaar is voor schurft. Een goede boomkeker kan u die leveren in ver schillende soorten. Een heel bekende is b.v. Orange Glow. Draagt vanaf de grond met takken vol bessen, groeit niet zo hard als de oudere soorten en is zeer sierlijk. Ook de andere soorten zijn zeer mooi. Vergif. Mag een eigenaar van bos sen of zijn eventuele jachtopziener ver gif leggen op zijn grond om honden en katten te doden? Mag hij deze dieren doden door middel van schiettuig of klem? Het is de grondgebruiker geoorloofd op zijn erf op schadelijk wild te jagen. Hij mag hiertoe ook gebruik maken van bepaalde vallen en klemmen. Wij ne men echter aan dat u niet doelt op scha delijk wild en dus niet op verwilderde honden en katten. Daarop mag inder- daar niet worden gejaagd, tenzij kan worden aangetoond dat deze dieren gro te schade veroorzaken. Proces-verbaal. Als men een pro ces-verbaal thuis gestuurd krijgt en de naam of adres van de betrokkene niet juist is geschreven, kan men dan het proces-verbaal weigeren Als u er van overtuigd bent, dat de dagvaarding bij oproeping door de po litie, ondanks de onjuiste schrijfwijze van naam en adres, toch wel bij u, als de juiste betrokken persoon terecht gekomen is, kunt u zich echt niet ver schuilen achter deze feiten, om zodoen de aan rechtsvervolging te ontkomen. Men vindt u toch wel. Stelt u echter zo'n prijs op juiste adressering, dan kunt u de afzender verzoeken, deze fout te herstellen met opgave van uw juiste naam en adres. Inkomstenbelasting. 1. Wat moet een bejaard echtpaar aan inkomsten belasting betalen van een netto inkomen van 5850,2. En hoeveel ook netto van 4648,3. Is de premie voor het ziekenfonds ook aftrekbaar voor de in komstenbelasting 1. en 2. Aangenomen dat de man ouder is dan 65 jaar en dat uw vraag het jaar 1967 betreft, moet u over 5850, inkomen betalen 256,- en over 4648,- inkomen 64,Daarbij is rekening ge houden met de bejaardenaftrek. 3. De ziekenfondspremie behoort tot de ziek tekosten waarvoor aftrek wegens bui tengewone lasten mogelijk is voor zover en wanneer deze de daarvoor gestelde grenzen te boven gaan. Zie de toelich ting bij het aangiftebiljet. Erfrecht. Een echtpaar is wette lijk gescheiden; de zoon wordt aan de moeder, de dochter aan de vader toe gewezen. De vader heeft een klein ka pitaal verworven. Er is geen testament. Wie valt die erfenis bij overlijden ten deel? Kan ook de jongen nog zijn rech ten laten gelden hierop of zijn er voor hem geen rechten meer door die echt scheiding De zoon heeft inderdaad zijn erfrecht behouden, hierin is geen verandering gekomen door de echtscheiding. Vakbond. Weet u ook waar ik mij moet opgeven om lid te worden van een bond voor prot. chr. personeel? Daar u niet opgeeft in welke branche u werkt, kunt u zich het beste wenden tot het overkoepelende orgaan van de Protestants Christelijke Werknemersor ganisaties, n.l. het „Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland", Maliebaan 8—8a, Utrecht, telefoon (030) 20141. Daar zal men uw aanmelding als lid wel doorgeven naar de voor u bestemde afdeling, mits u de aard van het bedrijf waarin u werkzaam bent, tevens ver meldt. Prepareren. Na de vakantie zou ik graag enkele krabbetjes, zee-anemonen en -sterren prepareren. Ik weet echter niet hoe ik dit moet doen. Kunt u in lichtingen verstrekken Met zeedieren als genoemd is het een zeer lastige zaak. Al heeft men ze nog zo goed gedroogd, bij nat en vochtig weer trekken ze altijd weer vocht aan door het zout uit het zeewater in de dieren. De beste manier, al is die vry duur, is deze dieren in blanke gesmol ten plastic te dompelen. Hierin blijven ze jarenlang goed. Desgewenst kunt u er een kaartje bij ingieten, waarop naam, datum en vindplaats vermeld worden. U kunt dit niet zelf doen. Wendt u tot een plastificeerinrichting of fabriek voor plastic artikelen. CORRESPONDENTIE We ontvingen verschillende giro-bij schrijvingen voor het abonnementsgeld van ons blad, waarop geen naam van de afzender was ingevuld. Daardoor ontstaat verwarring in onze administra tie. Willen de betreffende abonnees (o.a. van Kapelle en Rilland) nog even van zich laten horen? De administratie Wat ook mij aangaat, het zij verre van mij, dat ik tegen de Here zoude zondigen, dat ik zoude afstaan voor ulieden te bidden, maar ik zal u de goe de en rechte weg leren. 1 Samuël 12 23. Ondanks zijn trouw is Samuël door het volk als Richter afgedankt. De aan leiding was eerstens bij Samuëls zonen, die bij de rechtspraak zich lieten om kopen. De stamhoofden duldden niet, dat zij straks de plaats van hun vader zouden innemen. Daarbij kwam de Ko ningsverwachting, die in het volk leef de. Jacob had Juda als Koningsstam aangewezen. Mozes had een Konings- wet gegeven (Deut. 17 14—20). Han- na had er van gezongen: „de Here zal zijn koning sterkte geven en de hoorn zijns gezalfden verhogen". Lag dus het vragen om een Koning voor de hand, toch was deze bede voorbarig. Immers was de Here Israel's Koning! Waren de oudsten van de Steen der hulpe, Eben- Haëzer, alweer vergeten Vergeten, welk een invloed Samuël blijkbaar in de hemel had, waar, op ziin voorbede, de vijanden door een onweder waren verdreven? Maar zondig was dit ver langen, omdat het Bondsvolk een ko ning wenste, gel ij k als de vol ken hebben. Als Samuël in 't gebed de Here zijn nood klaagt, luidt het antwoord: „...zij hebben u niet verworpen, maar zij heb ben Mij verworpen, dat Ik geen Koning over hen zal zijn!" Dat moet het volk gevoelen bij de inhuldiging van koning Saul. Eerst moeten allen toestemmen dat Samuël als Richter strikt recht vaardig is geweest. Daarna geeft de Here op Samuëls gebed donder en re gen, opdat het volk wete hoe zondig hun dwingen was om een koning. Maar gedane zaken nemen geen keer. Al was Samuëls eer ongerept, als Richter heeft hij zijn ambt verloren en moet terug treden voor Saul. Maar ondanks deze krenking zegt hij op hun verzoek het sidderende volk toe, voor hen te zullen blijven bidden. Hij zou het zonde achten niet langer als priester voor hen te bidden of als profeet hen te onderwij zen. Hier is Samuël een voorbeeld van on ze Here Jezus Christus. Of, raken wij niet elke dag aan het koningsschap vaVi Christus, wanneer wij eigen lusten ge hoorzamen in plaats van Zijn gebod Wij bedenken dat niet altijd, maar dit verandert aan de zaak toch niets. Heil ons, indien wij schuldbewust, ons weer tot Hem wenden. Samuëls voorbede vermocht véél, maar Christus' voor bede vermag alles. Hij leeft altijd om voor hen te bidden, die door Hem tot God gaan. Hij kon zeggen: Vader, Ik weet dat Gij Mij altijd hoort. En wie Hem need'rig valt te voet, Zal van Hem Zijn wegen leren. (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 27 augustus2 september 1967 Maandag 28 augustus: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.43 7.53 1.05 1.28 Maandag 8.23 8.33 1.44 2.12 Dinsdag 9.13 9.36 2.38 3.10 Woensdag 10.28 10.59 3.42 4.22 Donderdag 11.54 4.57 5.42 Vrijdag 0.33 1.10 6.18 6.54 Zaterdag 1.43 2.11 7.24 7.53 I

Scheldebode | 1967 | | pagina 1