^(jjmaldingse ^Ufatans- jlijaardlghadan RAAYENS Twien-schiet-korner 00 IPTII YERSEKE WEMELDINGE HANSWEERT KRUININGEN RILLAND-BATH WAARDE Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Wie komt. Ter secretarie is plaats voor een jon geman, die zijn toekomst wil vinden in de gemeente-administratie. Als hij bij voorbeeld dit jaar een diploma Mulo of H.B.S. heeft behaald, bestaat er een kans, dat hij vier dagen per week prak tijk komt opdoen in de gemeente-admi nistratie. Een dag per week kan hij dan naar de Zeeuwse Bestuursschool voor zijn theoretische opleiding. In de afge lopen jaren is er ook in de vorming van gemeente-ambtenaren verandering gekomen. Voorheen volgde men enkele uren of een halve dag per week club- lessen. Nu zijn de lessen tot een volle dag uitgebreid. Zo nu en dan gaat men op excursie. Natuurlijk moet er ook 's avonds gestudeerd worden. Dat geldt voor ieder, die vooruit wil komen. Tij dens de dagen, dat men op de secretarie is, komt men met allerlei zaken in aan raking. Natuurlijk moet men van de grond af beginnen. Zich vertrouwd ma ken met schrijfmachine, rekenmachine, cyclostyle, lichtdrukmachine en fotoco- pieer-apparaat. Bediening van de tele foon en de bezoekers op een goede ma nier te woord staan. Zich inwerken in de gemeente-administratie, die omvang rijk en afwisselend is. Het gemeentebe stuur heeft er zorg voor wat zaken; de administratie hiervan wordt ter secre tarie gevoerd. De gemeente verhuurt woningen, beheert scholen, heeft de zorg voor de reiniging, het ophalen, aanleg en onderhoud van straten, plant soenen, rioleringen, is betrokken bij de exploitatie van het bejaardentehuis, de financiën van het dorpshuis en veel an dere zaken. Burgerlijke stand, bevol kingsregister, afgifte van rijbewijzen, paspoorten, visakten en arbeidskaarten behoren tot de normale werkzaamheden. Daarbij komt nog de juiste toepassing van wetten en verordeningen. Indien U voor werk ter secretarie belangstelling hebt, kunt U voor 18 augustus a.s. hier over desgewenst meer inlichtingen krij gen. Sollicitaties worden tot deze da tum ingewacht. Overdracht woningwetwoningen. Enkele weken geleden, deelden wij mee, dat de mogelijkheden tot aankoop van woningwetwoningen door de bewo ners waren verruimd. De leeftijdsbeper king voor de adspirant-kopers was op gegeven, de inkomengrenzen waren ver ruimd, de vaststelling van de prijs was vereenvoudigd en bij het verkrijgen van, subsidie was er een keuze mogelijkheid tussen een bijdrage ineens of bijdragen gedurende tien jaar. Niet elke koper van een woningwetwoning zal zelf vol doende geld hebben om het gekochte te betalen. In dergelijke gevallen kan men geld lenen van een bank of een particu lier. De mogelijkheid bestaat, dat de gemeente garant is voor de tijdige be taling van rente en aflossing van de op te nemen leningen. Ook de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, een in stelling waarvan veel gemeenten aan- deelhouderes zijn, is bereid geldlenin gen te verstrekken aan kopers van wo ningwetwoningen. Indien de gemeente garant, is kan het Bouwfonds een lening verstrekken tot 90 van het benodig de kapitaal, zodat met 10 eigen geld kan worden volstaan. Dit kan betreffen de koopsom plus de overdrachtskosten en eventueel een bedrag voor verbete ring van de woning. De looptijd van de leningen is 30, 25 of 20 jaar. In veel gevallen kan een lening worden aange boden, waarbij de bewoner als eigenaar van de woning kan beginnen met maan delijkse woonlasten, die het bedrag, dat hij voordien per maand aan huur be taalde niet veel te boven gaan. Gevonden voorwerpen een jongenssok en een armband. Geboren Marianne, dv. Jan Pieter de Smit en Maatje Weststrate. Overlijden Jannetje de Schipper, oud 86 jaar. Huwelijksaangifte Pieter Johannes de Koeijer, oud 20 j. wonende te Yerseke en Catharina Zuijd- dijk, oud 21 j. Mosselaanvoer. De aanvoer van mosselen is nog steeds niet voldoende. Fabrikanten en expor teurs willen een andere regeling, daar ze nu niet voldoende kwaliteit kunnen afnemen. Ook voor de kwekers is deze oude regeling niet bevredigend, zodat de meeste partijen naar een veilingsysteem willen overgaan. Raadsvergadering. Dinsdag 15 augustus a.s. komt de raad te 8 uur 's avonds in openbare zit ting bijeen. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van dhr. J. de Kunder met de volgende inhoud: „Aan de Edelachtbare Heren van de gemeenteraad van Yerseke. Het is dan zover, de honden gaan aan de lijn, de eigenaren gaan straks 25,- belasting betalen en als het een beetje mee zit nog wat opbrengst aan boetes, voor die mensen die tegen uw gebod zullen zondigen. De meeste betrokken mensen voelen de maatregel hierom onbillijk, omdat ze beide gelijktijdig zijn gelanceerd. Iedere maatregel afzonderlijk kunnen ze nog wel billijken. De mensen voelen zich door het gemeentebestuur eerder ge straft dan belast. Geen wonder volgens mij, want behalve in de jaren '40'45 komt het gelukkig niet meer zo vaak voor dat een bevolkingsgroep zo wordt behandeld. De gemeenteraad heeft al eerder laten merken niet op dieren te zijn gesteld, dat zij de eigenaars van dieren evenwel gebruikt om financieel vooruitgang te boeken, was toch wel haast onvoorstel-' baar. De gemeenteraad heeft zich volgens mij niet gerealiseerd dat vele dieren plotseling tot een last geworden zijn, een last die alleen verlicht kan worden ten koste van het dier zelf. Volgens mij had u eerst één van deze maatregelen moeten nemen en nu alvast tegenover b.v. twee jaar de andere aankondigen. Dan hadden mensen die kort geleden een dier hebben aangeschaft, niet plot seling gestaan tegenover lasten die zij op 't moment van de aanschaf niet kon den voorzien. Om zo ver te denken was uw dierenliefde wellicht niet groot ge noeg, of u had te weinig tijd. Dat u de politie opdracht gaf om soepel op te treden wordt door mij gezien als het kind, dat na een pak rammel een koek je krijgt. U hebt de beslissingen geno men, ze zijn inmiddels wet geworden, daar kan de Yersekse bevolking 't mee doen, soepele of geen soepele politie. Dat het voorstel werd gelanceerd door een partij die de laatste jaren vrijwel niets anders meer doet dan bepaalde bevolkingsgroepen het leven moeilijk te maken, om de stemmen van de andere en grotere groepen maar te kunnen krij gen, dat verwonderd mij niet zo zeer, dat echter een gehele gemeenteraad er in trapt, daar kan ik niet bij". B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Ver dere agendapunten zijn: 1. Het aangaan van een geldlening groot 103.000,bij de Bank voor Ned. Gemeenten, looptijd 30 jaar, rente 6Vz Dit geld is nodig voor de financiering van de kosten ont staan door onteigening van de eigen dommen van J. Buteijn en J. Sinke. 2. Benoeming leden woonruimtecommissie. Hierin hebben momenteel zitting Dr. Polderman en de heren Gebraad, Van Schaik, E. Boone en Zuster Noordhoek. 3. Bespreking over bezoek vaste com missie voor binnenlandse zaken van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het examen costumière Riet van Zweden. De speciaalzaak voor Uw BRIL Zaterdagmiddag a.s. zullen beide korpsen meewerken aan een muziek feest in Goes. Geslaagd. Op de te Bergen op Zoom gehouden examens slaagden voor het Praktijkdi ploma Machineschrijven: mej. C. Vis- scher, Hansweert; de dames B. M. en E. C. Allewijn, mej. B. J. Nieuwenhuyse, de heren P. Meerman, C. J. Saman, L. Vonk, Kruiningen; mej. J. Akkerman, Rilland; de heer P. L. Rottier, Schore; mej. C. J. de Leeuw, Waarde. Allen werden opgeleid door de heer Koetsdijk, Staatsgediplomaeerd Leraar Machine- schrijven. V erkeersongeval. Woensdagmiddag om 17.20 uur vond een kettingbotsing plaats ter hoogte van Lugtenburg. De bestuurder van een VW-busje, dhr. C. uit Breda en zijn 11- jarig zoontje werden daarbij zodanig gewond, dat zij opgenomen moesten worden in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Het busje en een personenauto werden totaal vernield. Wielemieuws. De Kruiningse nieuwelingen namen weer deel aan een aantal wielerwed strijden. In Waarde zat Ko Blok in de goede ontsnapping. In de eindsprint van de kopgroep van 10 man bezette hij de 5e plaats. Tonny Stroosnijder trachtte in de eindfase van de strijd nog bij dit groepje te komen, hetgeen niet lukte. Hij klasseerde zich lie. In Zegge be haalde Theo Schouwenaar een fraaie 10e plaats. In Lokeren (B.) werd Theo Schouwenaar 7e en Ko Blok 9e in een massasprint. Geslaagd. Voor het staatsexamen Gymnasium A slaagde dezer dagen dhr. G. K. Korpo raal, voorheen wonende alhier. Twee aanvaringen in de buitenhaven. Donderdagmorgen zijn in de buiten haven alhier twee motorschepen met el-i kaar in aanvaring gekomen. De aanva ring ontstond toen de „Romani" (630 ton van één van de sluizen achteruit voer op het moment dat de „Pervijse" III (370 ton) van de Oosterschelde de haven kwam binnengelopen. Beide vaar tuigen liepen schade op, maar konden de reis voortzetten. 's Middags deed zich opnieuw een aan varing voor in de Wemeldingse buiten haven. Het Duitse motorschip „Nord- land" V (1407 ton), geladen met hoog ovenslakken op weg naar Temeuzen voer naar de middensluis toen het Ne derlandse motorschip „Truus" (626 ton) geladen met zand voor België van deze sluis achteruit kwam varen. De Truus raakte met het achterschip de voorste ven van de Nordland V en liep zodanige schade aan de stuurinrichting op, dat ter plaatse een stuk uit de scheepshuid moest worden gebrand om het roer weer te kunnen gebruiken. Ongenode slaper. Dhr. J. K. uit de Burkunkstraat keek maandagmorgen vreemd op toen hij, terwijl hij zijn ontbijt nuttigde, gekraak hoorde in de kamer. K. ging op ver kenning uit en ontdekte tot zijn stom me verbazing op de bank in de kamer een slapend persoon. Dit bleek de 23- jarige Duitse matroos B. Schulte van het Belgische motorschip „Ajmie" te zijn. Schulte verklaarde, dat hij zondag avond flink aangeschoten was geweest. Iemand, wiens naam hij niet, maar wiens uiterlijk hij wel kende, had hem de woning van K. binnengeduwd en daarna de deur weer met een valse sleutel afgesloten. Die „iemand" komt vrijwel zeker uit Wemeldinge. Ernstig ongeval. Woensdagmorgen reed de 20-jarige J. F. M. Aertsen in een onoverzichte lijke bocht onder langs de zeedijk met zijn bromfiets tegen het VW-busje van I. A. de R. uit Vlissingen. Dhr. Aertsen werd met een zware schedelbasisfrac- tuur onvergebracht naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes. V oetbalnieuws. Het afgelopen weekend werd er weer druk gevoetbald op het gemeentelijk sportterrein. De Hansw. Boys had voor zaterdag een tournooi voor B-junioren uitgeschreven. Hieraan namen 8 elftal len deel. Het was Goes dat met de Ha- wico-wisselbeker naar huis ging. Ver dere uitslag: 2. Robur (Goes)3. Hon- tenisse; 4. Koewacht; 5. Kruiningen; 6. St. Jansteen; 7. Hansw. Boys; 8. Ka- pelle. Voor zondag hadden de Boys een tournooi georganiseerd voor eerste- en tweede elftallen. Zowel in poule A als in poule B moesten strafschoppen de be slissing brengen. Hansw. Boys I en II en Merwe Boys I en II waren n.l. ge lijk geëindigd. De Dordtenaren bleken echter zuiverder te kunnen schieten. De uitslag was hier: Poule A: 1. Merwe Boys I; 2. Hansw. Boys I; 3. Jong Am- bon I; 4. Lebo I. Poule B: 1. Merwe Boys II; 2. Hansw. Boys n; 3. Jong Ambon II; 4. Volharding I. Scheldegalmnieuws. Zaterdag a.s. zal Scheldegalm samen met E.M.M. uit Kruiningen meewerken aan een muziekfeest in Goes. De beide korpsen maken daar 's middags een rondgang. Auto tegen lichtmast. Zondagavond reed door tot nog toe onbekende oorzaak dhr. P. K. uit Oost en West-Souburg tegen een lichtmast op de rijksweg. Zowel de auto als de licht mast werden deerlijk gehavend, terwijl de bestuurder met een gecompliceerde beenbreuk naar het ziekenhuis te Vlis singen moest worden vervoerd. Concert. Zaterdagavond j.l. gaven de muziek gezelschappen Scheldegalm uit Hans- weert en E.M.M. alhier gezamenlijk een concert. Om dit te kunnen verwezen lijken, hadden de beide korpsen een aantal weken samen gerepeteerd. Het gebodene was afwisselend en van pri ma kwaliteit. De show van de beide drumbands zorgde voor een leuke on derbreking van het concert. Frontale botsing. Woensdagavond om 7 uur is een auto met een Amerikaanse familie frontaal op een vrachtauto gebotst. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg, toen de auto, bestuurd door dhr. M. L. Kain, plotseling uit de file kwam en toen op zeer korte afstand de vrachtauto, gela den met 25 ton papier en bestuurd door dhr. J. D. uit Temeuzen, naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De gevolgen waren ontzettend. De bestuurder van de auto, zijn vrouw en zijn beide schoon ouders, dhr. en mevr. Mendelsohn, wa ren op slag dood, terwijl het 15 maan den oude zoontje van dhr. en mevr. Kain nog tekenen van leven toonde, maar op weg naar het Burger gasthuis te Ber gen op Zoom, eveneens overleed. De auto was zodanig in elkaar gedrukt, dat de slachtoffers er niet uitgehaald kon den worden. Pas nadat de auto in de brandweerkazerne was stukgezaagd, konden de stoffelijke overschotten wor den geborgen. Ze werden daarna naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes ver voerd. De familie was afkomstig uit Cleveland (Ohio) en sinds enige dagen in Nederland op vakantiereis met een gehuurde auto. Vergadering gemeenteraad. Op a.s. donderdag zal de gemeente raad vergaderen. Aan de orde komt o.a. een voorstel om de verordening op de reinigingsrechten te wijzigen in die zin, dat voortaan rechtstreeks storten van afval op de vuilnisbelt door particulie ren ook wordt belast, anders was dit 2 maal per week gratis. B. en W. schrij ven in hun voorstel, dat van de jaar lijkse kosten van 18.000,van de rei nigingsdienst, een bedrag van 2.500, wordt gevormd door kosten van onder houd van de stortplaats. Het college acht het daarom gewenst en billijk, rechtstreeks deponeren van vuilnis ook te belasten. In de toelichting stelt het college, dat moeilijk te schatten is, wat de meeropbrengst zal zijn als deze wij ziging wordt doorgevoerd. „Zeker is echter, dat deze opbrengst samen met de opbrengst van de „normale" reini gingsrechten, 12.500,het bedrag van de kosten van 18.000,niet zal overschrijden", zo stelt het college. Ver der komen aan de orde een voorstel tot onbewoonbaar verklaren van enkele wo ningen en een voorstel tot het aangaan van een geldlening van 240.000,bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. De lening zal dienen voor de finan ciering van kosten voor verbetering en riolering van de Vinkenissestraat en ter consolidatie van vlottende schuld van 200.000, Het verkeer. Zaterdag deden zich twee z.g. kop- aan-staart botsingen voor, waarbij al leen materiële schade kon worden ge registreerd. Om 8.45 uur reed P. J. K. uit Mün- chen-Gladbach (Duitsland) met zijn auto achterop die van H. R. P. uit Rilland. De bestuurder van de uit Duitsland af komstige auto bemerkte te laat dat de voor hem rijdende file tot stilstand was gekomen. Om 14.30 uur ontstond een botsing van dezelfde soort tussen een vracht auto bestuurd door H. J. K. uit Lewe- dorp en een personenauto met aan het stuur G. W. uit Huls (Duitsland). De vrachtauto had te weinig remafstand en drukte de Duitse personenauto aan de achterzijde in elkaar. Zeeboot aan de grond. De Noorse zeeboot „Marita" (10.163 brt) is dinsdagmorgen bij het verlaten van de sluizen van Antwerpen bij boei 71 wegens machineschade aan de grond gelopen. Het schip was op weg naar Baltimore. Om half vier in de middag is de „Marita" door 8 zeeslepers vlot getrokken. Het schip, dat eigendom is van de Thorvald Berg Tonsberg N.V., heeft zijn reis naar zee voortgezet. Gladiolententoonstelling. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 aug. a.s. zal weer de jaarlijkse gladiolen ten toonstelling worden gehouden in de ga rage van de heer Jac. Schrier. De in zendingen komen weer uit geheel Zee land en men verwacht dat er veel deel name zal zijn. Een bezoek zal dan zeker weer de moeite waard zijn. Wielerronde. Voor de vijfde maal was er zaterdag middag een grote belangstelling om van 'de wielersport te genieten. Het weer werkte bijzonder mee en de deelname, zowel van adspiranten als van nieuwe lingen was zeer groot. Om 2 uur loste burgemeester J. D. de Kam het start schot voor 40 adspiranten. Al spoedig wisten 5 renners er van door te gaan. De uitslag was: 1 H. van Dongen; 2 C. van Bostelen; 3 N. Bokvin; 4 A. van de Bunder, op 3 sec. 5 K. Bragt; 6 P. Remijn en 7 C. Bal (winnaar van vorig jaar). Om 3 uur gingen 70 nieuwelingen WEET U NOG HOE DE VAKANTIE VORIG JAAR WAS? Onder het motto: Zoek de zon op, dat is zo fijn En gezocht dat ik heb naar de zon: tot ik er glazig van werd. Als een aardap pel. Kou, wind, hagel, natte sneeuw, regen eindeloze wolkenlappen, mini- stukjes blauw. En dan een zon die met de moed der wanhoop haar straal-ar- men door de kleffe wolkenmassa stak. Soms voor een paar minuten, af en toe voor een paar uur, ook zelfs voor een paar dagen. Mijn body heeft zich zoveel mogelijk aan al die plukjes zonnebun- dels bloot gegeven. Gevolg: een bruine cover, waar mijn vriendinnen bewonde rend naar staren. (De moedigste exem plaren bevoelen het bruin zelfs met zachte hand). De minuten-zon bracht ik door in on ze achtertuin, tussen de drogende un derwear van de familie. De uren in de duinen en op het strand. Nee, niet al leen. Ik was er met de club en de ca mera. Overigens is een camera op het strand wel linke soep. Dat zand ziet kans behalve in je zwembroek, je pakje brood, ook in je camera door te drin gen. Daarom vrienden, behandel je ca mera op het strand als je grootmoeder. Wikkel haar stevig in de doeken, be scherm haar tegen het zeewater. En dan hier twee van de vele foto's die ik in het kader van „zoek de zon op" heb gemaakt. Koud dat het was toen ik die vier tegen de schutting van Tony's tent knipte! Mijn handen bibber den zo, dat ik de foto op l/500ste moest nemen. En ondanks de gemakkelijke, gemoedelijke, plezierige houding waarin Christa en Patricia met hun vrienden zaten, waren ze toch blij, toen ze weer mochten opstaan. Ze renden de tent in en sloegen de verkleumende vingers rond koppen hete koffie. Je kunt hier uit concluderen, dat het toch niet de ware liefde tussen die lieden is. Ware liefde voelt geen kou. Ik kan het weten. Foto nummer twee: Fèrrie in de duinen. Qua foto prefereer ik deze boven de an dere. Zulke foto's maken mijn vader en mijn tante niet, als je begrijpt wat ik bedoel. Nou ja, foto nummer één zou den ze ook niet maken. (Moet dat nou echt zo, Bob? Als ik niet beter wist zou ik denken, dat het nozems waren.) In een andere opstelling zou het wel een produkt uit hun kiekdoos kunnen zijn. Maar foto nummer twee ziet. Zij moeten er een héél hoofd op hebben. Ik niet. Ferrie's achterhoofd speelt hier helemaal geen rol. De hand speel een rol; de hand die de bril even op het voorhoofd schuift, om te zien of de zon het op de wolken veroverde stuk hemel niet meer prijs behoeft te geven. Kijk omhoog Ferrie, want dan word je lek ker bruin! BOB SCHIETER

Scheldebode | 1967 | | pagina 2