Zonnebrillen kopen geen eenvoudige zaak oveRöenkinq LAND- EN TUINBOUW Jiangs cU süiaat EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND NIEUWS- No. 7 14 JULI 1967 34STE JAARGANG scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN Is een zonnebril werkelijk noodzake lijk Kan een goedkope zonnebril scha de aan uw ogen toebrengen? Dit zijn slechts twee van een aantal vragen, die in het juli-nummer van Het Beste wor den gesteld. Als antwoord op de eerste vraag kan worden gesteld, dat het nor male oog goed genoeg is uitgerust om het licht zonder hulp te kunnen ver werken, vooral in gematigde streken. Ongemak en voor degenen die door hun werk langdurig aan sterk zonlicht worden blootgesteld mogelijk bescha diging van het oog wegens te grote licht intensiteit zijn de enige medisch verant woorde redenen voor het dragen van gekleurde lenzen. Als u loenst, uw voorhoofd fronst, de spieren van jde oogleden samentrekt, en na een dag in de zon last hebt van vermoeide, tra nende of ontstoken ogen, kan een zon nebril wellicht uitkomst bieden. Om een medisch studierapport te citeren: „Aan gezien de schadelijke gevolgen van ver blindend licht althans ten dele secun daire verschijnselen kunnen zijn volgend op loensen, fronsen en samentrekken van de spieren, levert ieder instrument dat bijdraagt tot ontspanning van de spieren een bijdrage aan de gezondheid van de ogen." Daar uw vermogen om in het donker te zien door een hele dag blootstaan aan scherp zonlicht en schittering met 50 procent kan verminderen, doet u er goed aan een zonnebril te dragen als u een dag aan het strand doorbrengt. Maar vergeet niet hem af te zetten voordat u 's avond aan de terugreis be gint. (Alle deskundigen waarschuwen tegen het dragen van een zonnebril bij het rijden in het donker.) Tenzij een donkere bril door een oogarts wordt voorgeschreven wegens een ziekelijke aandoening, moet hij nooit dag en nacht worden gerdagen om het „Hollywood- effect" of om te camoufleren dat uw gevorderde leeftijd corrigerende lezen noodzakelijk maakt. Het voortdurend, onnodig dragen van een zonnebril leidt tot een vorm van verslaving, zodat ie dere poging om hem in het daglicht af te laten de ogen uiterst pijnlijk treft. Kan een goedkope zonnebril schadelijk zijn voor uw ogen? Hoe donker moet een zonnebril zijn? Dat hangt af van het gebruik. De donkerste tinten die verkrijgbaar zijn, zijn geschikt voor zonnebaden of voor helle sneeuw, maar ze kunnen levens gevaarlijk zijn bij het besturen van een auto op een weg waarop zonneschijn en schaduw elkaar afwisselen. De meeste kopers kiezen lenzen die te licht zijn KAPELLE TEL. (01102) 223 voor normaal gebruik. Eén van de oor zaken is dat de donkerste lens waar u in een helder verlichte winkel doorheen kunt kijken, volkomen ongeschikt is aan het strand of op de skihelling, waar het licht 200- tot 300-maal zo sterk is. Het beste dat u kunt doen is de bril meenemen op straat en hem in het hel dere zonlicht proberen. Een lens die 20 procent van het licht doorlaat, wordt door onderzoekers als het meest aanvaardbaar beschouwd voor normaal gebruik in de gematigde stre ken. Alleen voor autorijden geniet een lens die 30 procent licht doorlaat de voorkeur. haar aan de drank gezet. En hij schimp te, dat ik zeker naar een jong meissie had lopen zoeken met blauwe ogen." „En toen moest u er een blauw oog bij maken „Maar m'n vrouw zat er bij, uw edel achtbare!" „Des te meer reden om u fatsoenlijk te gedragen." „Tel u nou 's op, uw edelachtbare. Hoeveel zachtere omstandigheden heb ben we nou al?" „Ik begrijp de opwinding niet van deze beklaagde," zei de officier nuchter „Meneer neemt geregeld deel aan puz- zelritten. Dan kent meneer ook het re glement voor de betrouwbaarheidsritten. Hij heeft bovendien zelf dat reglement aangehaald, toen hij uitlegde dat alleen vaste punten mogen worden aangege ven en dat een losse bakvis niet zou gelden. Welnu, in dat zelfde reglement staat ook een artikel 16, dat een deel nemer kan worden gediskwalificeerd wegens a) het opnemen van personen tijdens de rit. Als meneer toen melding had gemaakt bij het bestuur van de overstap van zijn vrouw, was de over buurman uitgeschakeld en had er ver der niets hoeven te gebeuren. Nu heeft hij zich daarentegen niet als een spor tieve wedstrijddeelnemer doen kennen, iemand onverhoeds en in bijzijn van an deren een blauw oog geslagen, althans pijnlijk aangedaan en nagelaten daar over zijn spijt te betuigen. Ik zie daarbij helemaal geen verzachtende omstandig heden en ik heb de eer te requireren een boete van vijftig gulden, subsidair vijf dagen hechtenis." „Voorwaardelijk dan maar" zei jde politierechter, „wegens de halfzachte omstandigheden." En de verzekerings agent ging terug door de zaal en bij het blauwe oog van zijn overbuurman links af. d' ARGENTY (Nadruk verboden). WAAROM AARDAPPELEN? In een vorig artikel hebben wij ge wezen op ons belangrijk volksvoedsel de aardappel. Wij willen nog eens even teruggrijpen Parachutistenclubs. Graag ontvang ik de adressen van alle Nederlandse parachutistenclubs in Nederland. U kunt zich voor uitgebreide inlich tingen aangaande het parachutesprin gen wenden tot de Nederlandse Kon. Vereniging voor Luchtvaart, afdeling Pa^raj's. Deze vereniging is gevestigd aan het Jozef Israëlsplein 8 te Den Haag Door deze vereniging wordt jaarlijks een groep springers samengesteld voor oefeningen in Frankrijk. Sinds enige jaren is er ook een mogelijkheid van parachutespringen in Nederland. Een en ander wordt eveneens door de K.N.V. voor Luchtvaart te Den Haag georga niseerd. De duur van de opleiding vari eert, afhankelijk van de weersomstan digheden, van acht tot twaalf dagen. Inclusief de grondtraining. Diepste punt oceanen. Gaarne zou ik het diepste punt der oceanen verne men? De gemiddelde diepte der oceanen is bijna 3800 m, de totale inhoud ruim 1370 miljoen km3. De grootste diepten worden aangetroffen in de zogenaamde troggen, d.w.z. langwerpige, smalle in zinkingen met tamelijk steile wanden, met een diepte van 6.000 m of meer. De omgeving van een trog is steeds een gebied met veel aard (zee-) bevingen, waaruit blijkt, dat daar grote krachten in de aardkorst werken. In 1959 heeft het Russische schip Vityaz in de Mari- anentrog de tot nog toe grootst bekende zeediepte gelood van 11034 m. De trog ligt ten Z.O. van de Marianen eilanden oostelijk van de Fiilippijnen in de grote Oceaan. Contract. Waaraan moet een mest- contract voor varkens of kalveren, waar bij de veevoederfabriek een minimum overnameprijs garandeert, voldoen om eventueel rechtsgeldig te zijn? Moet het adres van de fabrikant en van de mes ter er bij of mag zo'n contract gezegeld zjjn? naar het ontstaan van de aardappel, maar dan moeten we wel heel erg lang terug, want het is al meer dan vierhon derd jaar geleden, dat de aardappel uit Zuid-Amerika naar Europa werd ge bracht. Wel zijn er toen vele jaren ver lopen, eer de aardappel algemeen inge burgerd raakte. Maar toen het eenmaal zover was, is de aardappel ons zeer ver trouwd geworden, zelfs zó vertrouwd, dat het ons volksvoedsel is geworden. Men kan gerust stellen, dat de aardap pel het Nederlandse Volk verschillende keren in moeilijke tijden voor honger snood heeft behoed. Niet alleen dat in die tijden deze zorgde voor de benodigde calorieën, dus louter als voedingsmiddel, maar de aardappel was in die tijden ook praktisch het enige levensmiddel. Wist U dat de rode tomaat en de goudgele kruimige aardappel tot dezelf de plantenfamilie behoren? Beide bijzonder gezonde voedingsmid delen hebben een hoog vitamine-gehalte. In die tijden nu, waarin door armoe of door schaarste de hoofdschotel dagelijks uit aardappelen bestond werd de be hoefte aan bouwstoffen voor het groot ste deel door dit voedsel gedekt. Nu zult U zich afvragen of de maal tijden van onze voorvaderen niet erg eentonig en smakeloos waren; ongetwij feld waren ze eentonig, maar smakeloos zeker niet. Want onze voorouders waren kenners en beschikten over rassen, met een smaak en een consumptie-kwaliteit, waar onze tegenwoordige huisvrouwen geen weet van hebben. Deze rassen zijn reeds lang uitgestor ven, maar toch zal de kweker, wil de aardappel nog niet meer terrein verlie zen, met smaak en kwaliteit terdege rekening moeten houden. Maar ook de huisvrouw zal meer kennis moeten ne men van het feit, dat thans ook nog bijzonder goede consumptierassen in ons land worden geteeld. Wij denken om voorlopig vroege ras sen, welke straks weer in ruime mate aan de markt komen, te blijven, aan de Barima en Eersteling, de vroegsten! De Doré iets later; maar ook beter van smaak en de Lekkerlander, die naar onze mening weer van alle anderen wint. Of aardappelen een gezond voed sel is komen wij in een volgend artikel terug. In een goed contract moet worden ver meld: volledige namen adressen; der be trokken partijen; datum en duur waar voor contract wordt aangegaan; de ver plichtingen en rechten der beide par tijen; tot slot kan men nog vermelden op welke plaats het contract is aan gegeven. U zult wel begrijpen dat de contractanten dit stuk moeten tekenen en dat men er verstandig aan doet een dergelijk geschrift zorgvuldig te bewa ren! Een zegel is niet vereist. Jeugdvakantie. Dit jaar word ik 18 jaar en werk sinds 2 jaar op kan toor en in de winkel van een meubel en confectiezaak, s' Avonds volg ik een textielcursus. Ieder jaar krijg ik 15 dagen vakantie en een bepaald bedrag aan vakantiegeld. Heb ik recht op jeugd vakantie Volgens art. 1638 bb van het Bur gerlijk Wetboek moeten jeugdige werk nemers, die op 1 mei van het kalender jaar nog geen 18 jaar oud waren, ten minste driemaal het bedongen aantal arbeidsdagen per week vakantie genie ten, waarvan twee weken aaneengeslo ten. De vakantietoelage in de textiel branche bedraagt volgens de daarvoor geldende c.a.o.: 3/52 deel van het jaar loon. Terpentine-vlek. Hoe kan ik een terpentine-vlek uit een kledingstuk ver wijderen U kunt proberen de vlek te verwijde ren, door deze boven de stoom te hou den, of een grauw (of toilet-)papier op de vlek te leggen en daaroverheen te strijken. Het papier neemt de substantie dan in zich op. Franse diploma's. Zijn de diploma's Mulo en m.m.s. in Frankrijk erkend? Kan men bij emigratie naar Frankrijk een ongelimiteerd geldbedrag meene men of zijn er beperkingen? Het diploma m.m.s. staat gelijk met het Franse baccalauéat, d.w.z. de 1ste graad van de hogeschool, mits op het ABONNEMENTSGELD Enkele van onze postabonné's verzuim den tot nog toe hun abonnementsgeld voor het 2e halfjaar 1967 over te maken. De incassokosten bedragen 1,Waar om zou U die extra betalen? Maakt U het vandaag nog over? Dank U! DE ADMINISTRATIE m.m.s.-diploma staat: volgens art. 157 en dat is het geval als het een 5-jarige curus betrof. Een mulo-diploma heeft geen vergelijkbare waarde, maar u doet goed beide diploma's met puntenlijsten door een beëdigd vertaler in het Frans te laten vertalen en te laten voorzien van een waarmerkstempel. Houtworm. Wij hebben een houten voorwerp dat is aangetast door de houtworm. Hoe bestrijden we de hout worm U kunt het houten voorwerp onder dompelen in petroleum maar meer af doende is het preparaat dat bij de dro gist te koop is. Met ^iit preparaat je met koperen spits dient u de gaatjes in te spuiten. Wielrennen. Hoe luiden de rangen in de wielersport? De rangen bij wielrennen zijn als volgt: adspirant, nieuweling, amateur, onafhankelijke, beroepsrenner, veteraan. Als u wilt gaan wielrennen zult u, als u niet ouder bent dan 16 jaar, als ad- spirant moeten starten. In clubverband kunt u ook clublicientie krijgen, als u ouder bent zijn er ook mogelijkheden als nieuweling te starten. Zo verkocht hen de Here in de hand van Jabin, de koning der Kanaanieten, die te Hazor re geerde; en zijn krijgsoverste was Sisera. Richt. 4 2. Sisera de geweldige! Negenhonderd ijzeren strijdwagens maakten zijn geweld groot. Twintig jaar reeds onderdrukte hij Israël. En het was heel erg. Geen weg was meer veilig. Moest men van de ene stad naar de an dere gaan, dan waagde men het niet de gewone wegen te volgen, maar in het donker en langs binnenpaadjes sloop men voort. Zo zwaar drukte Jabins hand door Sisera op Israël. Er is een andere tijd geweest. Hazor, de residentie van de machtigste Ko ningen van Kanaan, was door Jozua met vuur verbrand; haar koning was gedood; ja, de ganse stad werd uit geroeid van de aardbodem (Joz. 11). Toen heerste Israël over Jabin, want toen stond Israël onder bescherming des Heren. Toen beefde het nog voor 's He ren bevel, en liet het aan de Kanaanieten geen plaats. Nu echter was Israël weer afgevallen van de Here. Vriendschap had het ge sloten met de Kanaanieten; lijdelijk had men toegezien dat Hazor werd her bouwd; men had zich met de Kanaanie ten gebogen voor de afgoden, met als noodzakelijk gevolg, dat de Here hen verkoopt, overgeeft in de handen der heidenen. .Sisera de geweldige verza melt de buit; zijn strijdwagens verwoes ten alles; ontzetting heeft allen aan gegrepen. Vooral de stammen Zebulon en Naftali hebben het zwaar te verant woorden, en er is niemand die redt, want men vlucht niet tot Hem, die al leen redden kan. En toch is God niet ver! Als Hij Zijn aangezicht verbergt en de Zijnen over geeft in verdrukking, staat Hij en wacht op de vrucht! Hij hunkert er naar met Goddelijk begeren Zijn liefde weer te kunnen openbaren. In Christus is Hij al tijd nabij. Ook in 't verbergen van Zijn aangezicht. Alles moet Hem dienen. Zelfs Sisera met zijn 900 wagens is in strument in Zijn hand, om 't afkerige volk weer te leren roepen tot de Here. Dat roepen moet worden een roepen uit de diepte van grote nood. Daarop wacht de Here. Hoe lang reeds wacht Hij? Hoe vaak zijn wij voor Hem een belem mering om Zijn genade te openbaren? (Uit een Dagboek) j&pCiwi, JU'- i ii'Uftjau] WEMELDINGE Van 16 22 juli 1967 Vrijdag 21 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.14 10.38 3.33 4.09 Maandag 11.24 11.48 4.46 5.23 Dinsdag 12.39 6.01 6.37 Woensdag 1.06 1.45 7.06 7.35 Donderdag 2.13 2.46 8.00 8.25 Vrijdag 3.12 3.40 8.48 9.18 Zaterdag 4.03 4.31 9.39 10.05 Het antwoord op deze vraag hangt af van zoveel verschillende factoren, dat het op zijn bondigst luidt: „Best mogelijk." Een groot gedeelte van alle zonne brillen die worden verkocht is van in ferieure kwaliteit. De fabrikanten ervan beweren dat de meeste onvolkomenhe den zo onbetekenend zijn dat de door snee koper ze niet kan ontdekken. Dit is een schijn-argument; als de tekort komingen gering zijn, kan het oog er zich door extra inspanning van de spie ren min of meer bij aanpassen, en dit tracht het dan ook voortdurend te doen. Resultaat: vermoeidheid van spieren en zenuwen. Dit „ruïneert" niet uw ogen, maar wel uw comfort en het plezier aan uw verblijf buiten in de zon. Het is duidelijk dat het nooit zo ern stig zal worden als u alleen maar gaat zonnebaden, waarbij uw ogen in rust zijn. Maar het is heel iets anders als u leest, tennist, skiet, of bovenal als u uur na uur op een door de zon geblakerde snelweg rijdt. In dergelijke situaties zijn uw ogen voortdurend in beweging op en neer, van links naar rechts, van dichtbij naar veraf waar bij het hele lensoppervlak wordt ge bruikt Hun niet aflatende pogingen om zich aan te passen aan prullige lenzen eisen spoedig him tol. Hoe staat het met de maat van lenzen en monturen? Veel goedkope, inferieure zonnebril len hebben zulke kleine lenzen dat ze het oog niet helemaal beschermen. Dat is ook het geval met sommige dure, exotische typen die zijn verzonnen door ontwerpers zonder enige optische op leiding. Een eenvoudige test is, uw han den in helder licht rond de zijkanten van de lenzen te houden en dan te zien of dit uw gezichtvermogen verbeterd. Als dat inderdaad het geval is, geven de lenzen geen goede bescherming aan de randen. Voor autorijden zijn de ron dom aansluitende grote zonnebrillen die door skiërs worden gebruikt, waar schijnlijk het doeltreffendst. Om na te gaan of het montuur past, kunt u het beste in de spiegel kijken. Vergewis u ervan, aldus Het Beste, dat de pupil van elk oog zich dicht bij het middelpunt van de lens bevindt. Koop geen montuur met armpjes die zo breed zijn dat ze het uitzicht naar opzij be lemmeren. BIJ BLAUW OOG: LINKS AF „Het kwam allemaal bij de vissen, edelachtbare," betoogde de verdachte, die geen sportvisser was, maar een ver zekeringsagent. „We moesten allemaal een vis opzoeken, ziet u, en daar af slaan." „Wat heeft in vredesnaam de visaf- slag te maken met het blauwe oog begon de officier van justitie. „Dat was zogezeid de aanleiding. We zochten allemaal naar een vis, maar die was er niet. D'r stond een meisje, aan een boom gebonden en dat was de bakvis, snappu. Dat blauwe oog kwam daarna. Maar bij dat meissie wier m'n vrouw kwaad." En toen volgde het hele verhaal van de moeilijke puzzelrit. De verzekerings agent moest en zou de prijs winnen, maar de overbuurman had schamper gelachen dat 't wel een poedelprijs zou worden. En zijn „bloedeigen-ega" had meer belangstelling voor een textieleta- lage, dan voor een rode deur uit de opgave, die later geen huisdeur bleek te zijn, maar het kleine deurtje in een rode brievenbus. En toen ze na veel strafpunten bij de bakvis belandden en meneer goed ging kijken of ze wel re glementair vastgebonden was en niet los stond, stapte mevrouw zijn auto uit en de volgende auto in. En dat was nou net de auto van de overbuurman. „Maar dat heeft allemaal niet te ma ken met het feit waarvoor u hier te rechtstaat," begon de politierechter. „Jawel, uw edelachtbare, dat zijn de zachtere omstandigheden. Want daarom moest ik allenig verder en bij blauw oog linksaf. En ik kon in m'n eentje geen blauw oog vinden." „Daarom maakte u er een," dacht de officier. „Achteraf hoorde ik aan de finish, dat 't een reclameplaat was geweest met een gezicht er op. En één oog was met blauw potlood blauw gemaakt. Maar m'n bloed-eigen vrouw had 't wel gezien en zo was de overbuurman met piinder strafpunten en éérder binnen." „Dat is toch géén reden om iemand op zijn gezicht te timmeren," zei de po litierechter. „Zachter omstandigheden, uw edel achtbare. Ze zaten aan de bar. Hij had ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een poetzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wü willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED.

Scheldebode | 1967 | | pagina 1