Jiangs do. sbucuodt lIlLLtOEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq iWATERSTANDEN. 34STE JAARGANG No. 4 23 JUNI 1967 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN RUSLAND WENSTE n' TWEEDE FRONT Israël torpedeerde de rode opzet (Van onze correspondent) TEL AVIV (P P) Het is thans wel zeker, dat het complot van de Ara bische staten tegen Israël berust op heel andere achtergronden dan uitsluitend de oude vijandschap tegen de Joodse im migranten. Het onverklaarbare bondge nootschap van zoveel onderling verdeel de Afrikaanse en Aziatische landen en de plotselinge ommezwaai van Nassers felste rivalen als koning Hoessein van Jordanië en koning Feisal van Saoedië- Arabië wordt volkomen opgehelderd door de inmiddels bekend geworden fei ten over de Russische machinaties vóór 5 juni. Tijdens het bezoek van de Engelse minister George Brown aan Moskou ver zocht deze reeds om matiging van het Russische optreden in het nabije oosten. Het antwoord van zijn ambtgenoot Gro- myko was even kort als welsprekend: „We Siutlen onze Arabische vrienden helpen op onze eigen manier. Gelet op de strijd in Viëtnam kunnen wjj niet anders." En premier Kosygin van de U.S.S.R. voegde daar nog aan toe, dat het „voor de Verenigde Staten wel eens een warme zomer zou kunnen worden." Als de vele stukjes van de legpuzzel in elkander worden gepast, wordt de opzet van de sowjet-unie volkomen dui delijk. Er moest dit jaar een tweede front komen, om de aandacht en de aanvalskracht van de V.S. van Viëtnam af te leiden. Joodse staat werd geen tweede Viëtnam In Viëtnam verkeren niet alleen de Ver. Staten in een moeilijke positie. Ook Rusland heeft te kampen met militaire en politieke problemen door deze onop losbare oorlog. Voor beide partijen zijn de aanvoerlijnen naar het strijdtoneel lang en kwetsbaar. Veel materiaal gaat er verloren, zonder dat het effectief kan worden ingezet. Bovendien heeft rood-China de Rus sen in een hoek gemanoevreerd en be schuldigd van „onder één hoedje spelen met de imperialisten'j Moskou Werd daardoor gedwongen tot grootscheepsere hulpverlening aan Noord-Vietnam en de Vietcong dan het zelf wel gewild had. Maar China stak die hulp vaak een spaak in het wiel en hield Russische transporten tegen om te bewijzen dat de Russen hun vrienden „in de steek laten". Het Kremlin moest een uitweg zoeken om de communistische landen te laten zien, dat het wel degelijk tot handelen in staat en ook bereid is. Om die re denen moest er ergens op de wereld, maar liefst dichtbij, een tweede front komen. Nieuw slagveld. Omdat Moskou Washington op geen enkele wijze rechtstreeks kon dwingen zijn troepen uit Viëtnam terug te trek ken, koos het Kremlin een nieuw slag veld. en dat werd Israël. De sowjet- diplomaten speculeerden er op, dat het westen de Joodse staat wel te hulp moest komen, als deze bedreigd zou worden door een Arabische overmacht. Nu kwam het er maar op aan, te zor gen voor een Arabisch bondgenootschap. Dit heeft veel diplomatiek spel ge vergd. Niet alle Arabische staten wen sten zich namelijk in een onverhoeds avontuur te storten. Daarom moest Rus land beginnen met grote wapenleveran ties en een aantal instructeurs en waar nemers meezenden. De sowjet-premier Kosygin vloog per soonlijk naar Egypte om Nasser duide lijk te instrueren. Dit gebeurde reeds in mei 1966. Het uitwerken van de plan nen werd toevertrouwd aan de Egyp tische generale staf. Het Egyptische le ger zou worden bijgestaan door de strijd krachten van de landen die aangesloten waren bij de Arabische Liga. Op min der willige regeringen werd door de U.S.S.R. politieke druk uitgeoefend, teneinde te bewerkstelligen dat er een daadwerkelijke eenheid tot stand zou komen. Jordanië bood het langst tegenstand tegen deze machinaties. Koning Hoes sein is geen oorlogzuchtig man en wen ste in vrede te leven met zijn buren. Maar toen hij alleen over bleef en Rus land met andere maatregelen dreigde, vloog hij op het laatste ogenblik naar Cairo om het verplichte bondgenoot schap te tekenen. Ingesloten. In korte tijd leverden de landen van het Warschau-pact moderne wapens, tanks, Mig-straaljagers, helikopters en raketten aan Egypte, Syrië en Irak. In Syrië bouwden de Russen in 1966 een raketbasis, zogenaamd ter bescherming van de U.S.S.R. tegen Amerikaanse aanvallen van de Middellandse-zeevloot. Israël bemerkte weldra, te worden omringd door een gevaarlijke gordel van dreigende raketten, kanonnen en bommenwerpers. Overmoedig door de Russische steun en verdere toezeggin gen, waagden nu en dan Arabische com mando's zich over de grenzen van de Joodse staat. Israël kon weinig doen. Elke uitval tegen deze beginnende gue rilla zou door de gehele wereld als „agressie" worden bestempeld. Israël moest wachten tot een duidelijker vijan dige daad. De eerste ferme tegenzet kwam op 7 april j.l. Op die datum schoten toestel len van de Israëlische luchtmacht boven Syrisch grondgebied zes Russische Migs omlaag. Verraden raid Voor 17 mei stond een Israëlische raid op Damascus op stapel. Deze datum bleek echter tevoren aan de Russische geheime dienst bekend te zijn en op het laatste ogenblik gelastte de luchtmacht-- staf de vergeldingsaktie af. Typerend is, dat twee dagen later de strijdmacht van de Ver. Naties over haast uit het Egyptisch-Israëlische grensgebied vertrok. In Syrië werden twee vliegvelden en één basis voor on derzeeboten door Russische manschap pen bezet. Door de verrassende oorlogsaktie van de Israëliërs werden Russen en Ara bieren volkomen verrast. De Joodse luchtmacht schakelde maandagmorgen 5 juni in enkele uren de luchtmachten van de omringende Arabische landen en de gevreesde raketbases uit. Daarna kon de vernietiging van de naderbij geko men Egyptische legers en de hulpcolon nes van de ander leden der Arabische Liga en de vrijwilligershorde der Pales tijnse vluchtelingen beginnen. Guerilla. Rusland had er op gerekend, dat de V.S. de Israëliërs een helpende hand zouden toesteken, indien de dreiging om de grenzen van het Joodse land steeds groter zou worden. Het had vlooteen- heden, luchtmacht en parachustisten in gereedheid, voor het geval de Amerika nen met hun vloot, vliegtuigen of met luchtlandingstroepen zouden ingrijpen. De sowj ets haden ook gerekend op :en lange, slepende guerilla van grens incidenten en kleine grensoverschrijdin gen. Het is allemaal anders gelopen. Moskou heeft bij de Arabische staten een jammerlijk figuur geslagen. Het is nu wel duidelijk wie de kanstanjes uit het vuur moesten halen, terwille van de rode politiek en de oorlog in Viëtnam. Het zal het Kremlin wel enige moeite en tijd kosten, om het verloren schaak spel opnieuw te kunnen beginnen. (Nadruk verboden) ARRESTANT WAS NIET GEWENST De oude tuinman had zich na een vriendelijke waarschuwing van de op- prewachtmeester gemakkelijk uit de voeten kunnen maken. Dan had er geen politieman en zelfs geen^haan meer ge kraaid naar de „kennelijk staat" van de verdachte en had er geen mens iets geweten van zijn duistere praktijken. Maar de hovenier met de vriendelijke bakkebaarden maakte het die avond in maart met elke stap moeilijker. Heel toevallig zag de opper hem die avond laat zonder licht het dorp bin nenrijden. De opper was in een bovenste beste bui. Hij reed zelf op een fonkel nieuwe fiets en hij had zijn nieuwe meu beltjes aangekregen en in het bureau gezet, zolang zijn nieuwe huis niet klaar was. Joviaal groette de politieman de onverlichte tuinman en riep: „Hé, wat mot dat op die ouwe fiets?" Bij die woorden had onze lusthovenier nog kunnen teruggroeten met een even luchtig: „En wat mot jij met die ouwe pet?" Maar dat deed deze schoffelaar niet. In 't duister verschoot hij van kleur achter zijn bakkebaarden, sprong van het duistere rijwiel en antwoordde ge schrokken: „Die fietsdie heb ik gepikt." Daar stond de gezagvoerder van het plaatselijke politiekorps in het donker met een onverwachts ontmaskerde fiet sendief die nog naar drank stonk boven dien. „Bah", zei de schout bij nacht op zijn nieuwe rijwiel, „je houdt je ouwe moer maar voor de gek, maar mij niet. Loop met dat ding naar huis en slaap je roes uit." En nog had de misdadiger kunnen gaan. Met zijn buit. Maar hij liet zich zelf en het gegapt** karretje vallen en stak zijn polsen na>,r voren. „Ik beken. Neem me maar mee." De opper krabde zich achter zijn oren. Hij kon helemaal geen arrestant gebruiken, want in de cel stonden zijn nieuwe meubeltjes. Hij kon een „zwijntjesjager" en het gesto len goed ook niet in de goot laten lig gen. Daarom belde hij de stad, want IDe meest moderne I COLLIERS-HANGERS IN GOUD EN DOUBLÉ KAPELLE TEL. (01102) 223 daar was de fiets vandaan gekomen. Toen kwam de recherche met een boe- venwagen om de harker te halen. Nog zou deze verdachte er goed af gekomen zijn als hij de politiemensen rustig had laten gaan. Want politieman nen zijn ook mensen. Er was geen aan gifte binnengekomen van een gestolen fiets. Dus, redeneerde de recherche, was er geen fiets gestolen en kon de oude baas rustig naar huis gaan. En ze wil den hem per auto gaan brengen. Maar de halsstarrige grasmaaier hield niet van boevenwagens, stapte op eigen be nen het bureau uit, pakte opnieuw een fiets en peddelde daarop naarNeen, niet naar huis, maar naar de opper om te vertellen, dat hij een andere fiets had moeten pikken om terug te komen. „M-maar," zuchtte de postcomman- dant ontzet, „je bent toch óók naar de stad toe gekomen? Hoe heb je dat dan gedaan, gisteren?" „Naar toe? Nou, daarvoor had ik hier een karretje ge nomen," zei de snoeikunstenaar. De meubeltjes stonden nog steeds in de cel, want het nieuwe huis van de politie-autoriteit was die dag nog niet klaar. En deze hakketakker was in staat zijn lange naam in het mahonie te ker ven. „Ga maar naar huis," besloot de opper. „Als de zaak voorkomt, zul je het wel horen. Maar die twee fietsen neem ik in beslag." Nu stond de zelfde goedmoedige rijks politieman woedend te getuigen. „Waarom windt u zich zo op?" vroeg de politierechter. „Omdat die kerel toen naar huis reed op mijn gloednieuwe kar retje," klonk het. Het werden 300,boete en drie maanden voorwaardelijk met een jaar proeftijd, want zo'n argeloos oud baasje van 83 kun je toch echt niet meer in de kast stoppen, oordeelde de politierechter (Nadruk verboden) d'ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Stichting. Wij bejaarde ouders be zitten een eigen woning. Wij hebben één gehuwd kind. Wij willen het huis daar aan schenken, maar men zegt dat dit teveel belasting kost. Wij zouden dus de woning moeten laten schatten en dan de prijs die de schatter opgeeft via de notaris aan dat kind laten verkopen. Wat zijn dan de gevolgen met de be lasting Wanneer u uw huis thans aan uw kind schenkt moet dit schenkingrecht beta len. De wet probeert het natuurlijk te voorkomen dat men het successsierecht op eenvoudige wijze kan ontgaan en heeft daarom enkele regelingen getrof fen. Niettemin kan u uw kind per ka lenderjaar 2000,schenken dat vrjj is van recht. U kunt het ook schuldig erkennen uit vrijgevigheid, dus zonder het direkt te betalen, doch dan bij no tariële akte. U kunt ook het huis aan uw kind verkopen en van de schuld die uw kind dan aan u krijgt ieder jaar 2000,kwijtschelden. Wat het beste is hangt af van de bedragen die in het spel zijn en is dus zonder meer niet te zeggen. Generale pardon. Is het u bekend, dat er in de dagbladen iets heeft ge staan over vergunning voor de late aan vragen voor het verkrijgen van pensioe nen, als zijnde Generale Pardon? Zo ja, wanneer U kunt zich het best op de hoogte stellen van wat het generaal pardon inhoudt, door zelf een exmplaar aan te vragen van de brochure, die dient als volledige toelichting op dit generaal par don. Dit geschrift is uitgegeven door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, Benoordenhoutseweg 46, 's-Gravenhage. Successie. Als iemand een huis erft van een vreemde man en het wordt ge schat op 7000,tot 8000,hoeveel schenkingsrecht moet hij dan betalen en zo mogelijk nog meer kosten? Als u iets erft betaalt u geen schen kingsrecht, maar succiesserecht. In dit geval bedraagt het succiessierecht: 36% over de eerste 1000 36.00 38% voor de tweede 1000 38.00 40% voor 2000 tot 5000 120.00 42% voor 5000 tot 8000 126.00 Totaal bij 8000 320.00 Voor de inkomstenbelasting behoeft U de verkrgging niet op te geven. Het is dus alleen nog mogeiyk dat de over- schrijvingskosten voor Uw rekening ko men, maar dat hangt van de regeling af. Pensionprijzen Bejaardentehuis. - Wat is de gemiddelde prijs voor een echtpaar in een bejaardentehuis Is het waar dat de prijsklassen van een bejaardente huis in de grote steden belangrijk lager liggen dan in de dorpen? De pensionprijzen in een nieuw ge bouwd bejaardentehuis ontlopen elkaar niet veel in de stad en land. Ze variëren voor een echtpaar van 500 tot 800 per maand. Zodra het een oud tehuis betreft kunnen de prijzen wel eens wat lager liggen. Zelfbouwantennes. Ik heb verno men dat een z.g. Kleef-antenne 100, kost en voor de doe-het-zelvers 30, Bestaan er voor deze antennes schema's voor zelfbouw? Zo ja, waar kan ik het schema kopen? Er bestaan geen zelfbouwantennes. Een antenne is een antenne en die kan men niet zelf maken. De term doe-het- zelf slaat hier waarschijnlijk op het zelf aanbrengen van de antenne op het dak. De antenne kost dus 30,Betaalt men 100,dan is dit 30,voor de antenne en 70,voor het arbeidsloon, de kabel en stekers e.d. Een schema voor het plaatsen van een antenne is niet verkrijgbaar. Hiervoor zult u dus een expert moeten raadplegen als u het zelf wilt doen. keepers (Doesburg en Van Dijk bijvoor beeld) dat er best eentje af kon. Geneeskundige risico's. Hoe zit het met de wet zware geneeskundige risi co's? Treedt die niet op 1 juli 1967 in werking De wet Zware Geneeskundige Risico's zal niet op 1 juli 1967 in werking tre den, zoals oorspronkeiyk in de bedoe ling lag. Zelfs 1 januari 1968 is nog niet zeker. Aanvankelijk was het de be doeling, dat alleen zij die na het eerste jaar van hun ziekte nog steeds in een ziekenhuis of inrichting moeten worden verpleegd, onder deze wet zouden val len. Nu is er echter een stroming, die ook de ziekenhuiskosten gedurende het eerste jaar van de ziekte in deze wet willen onderbrengen. De S.E.R. heeft een daartoe strekkend advies weliswaar afgewezen, maar de discussies hierover zijn nog niet beëindigd. Voorvoegsel Soe. Kunt u verklaren welke betekenis wordt toegekend aan de eerste lettergreep Soe of Su in de Indonesische namen: Soekarno, Soeharto Soebandrio enz. en in de titel Soeroekoe- man, alsmede de plaatsnamen Soe(u)- rabaia, Soeracarta e.a. Het woord „su" in de Bahasa Indo nesia, dus in Indonesische wporden „su- li" of „sulung" heeft geen speciale be- etkenis. In de Javaanse taal heeft het woord „'Su" meestal de betekenis „meer" (vergrotende trap van „veel"), gewoon lijk bij persoonsnamen zoals Sukarno, Suharto enz. In Surabaja en Surakarta, is de su niet op zichzelf staand, doch samengesteld uit Sura -f baja en Sura karta, hetgeen stad (sura) betekent. carbovit tegen maag- en darmstoornissen. mugolin (reukloos) ter voorkoming van hiuggebeten. Recht van opstal. Ik woon in een huurhuis met een erf er achter. Op dat erf heb ik een schuur laten zetten. Hoe moet ik handelen om een eigendomsbe wijs van die schuur te verkrijgen? U doet er verstandig aan een recht van opstal te vestigen. Hiervoor moet een akte van vestiging van het opstal recht worden opgemaakt en deze akte moet worden ingeschreven ten hypo- theekkantore. v. Leeuwen. Heeft Tonny van Leeuwen altgd voor G.V.A.V. gespeeld? Doelman van Leeuwen heeft voor zijn Groningse periode bij Sparta gekeept. Ook daar vielen zijn grote kwaliteiten op, maar Spartat zat zo ruim in zijn Want dat jonsken zal een Na- zireër Gods zijn, van de moeder schoot af; en hij zal beginnen Israël te verlossen... Richt. 13 5m Simson is een wondermens! Zijn ge boorte is reeds wonderlijk. Hg werd geboren overeenkomstig de belofte van Hem, wiens Naam wonderlijk is. (vs. 18). Geboren tegen menselgke bereke ning in, was heel zijn persoon wonder lijk. Reeds vóór zijn geboorte mocht zijn moeder geen wijn of sterke drank drinken, noch iets onreins eten. En hij zelf mocht dit ook niet, en tevens mocht er geen scheermes op zijn hoofd komen, want hij was een Nazireër Gods. Dat wil zeggen: hij moest onderscheiden zijn van alle ander mensen, omdat hij stond in de bijzondere dienst van God. Door Hem zou de Here in een donkere tijd, waarin de Filistijnen heersten over het volk des Verbonds, beginnen Israël te verlossen. Simson zou dat niet doen, en hij was uit zichzelf geen krachtmens, maar de Here zou het doen door hem. Hij is verwaardigd instrument en orgaan te zijn, waardoor de Here zijn trouw aan Israël zou openbaren. Heel zijn per soon, zijn leven en werk, moet heenwij- zen naar de Here. In hem moest open baar worden, dat de menszijn kracht niet van beneden ontvangt, waar on danks de weelde van de wijnstok de on reinheid des doods heerst, als gevolg van de zonde, maar dat de kracht der verlossing van Gods volk van boven komt, van de Here, die, ondanks de zon de van Zijn volk, trouw blijft aan Zijn Verbond. Zó is Simson, die niet vrijwil lig tot het Nazireërschap komt, maar door de Here daartoe wordt bevorderd, ondanks zijn persoonlijke zonden het type van de Christus. Simson mag dan ook slechts beginnen te verlossen; maar Hij die meer dan Simson is, zal volko men verlossen. Simson mag beginnen te verlossen van de Filistijnen, die als gevolg van de zonde van Gods volk Is raël verdrukken; Christus zal verlos sen niet van de gevolgen der zonde slechts, maar van de zonde zelf. Daarom moeten wij van Simson afzien, om alles alleen van Christus te verwachten, want Hij die Simson requireerde tot Zijn dienst, vordert ook ons allen op, om, afgezonderd van de wereld, Hem te die nen met heel ons leven. En geeft de kracht door Zijn Geest, om zó gewillig en getrouw Zijn werk te werken, als de engelen in de hemel dat doen. YVEMELDINGE Van 25 juni tot 1 juli 1967. Donderdag 29 juni: Laatste Kwartier. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 5.48 6.33 7.15 7.59 8.41 9.26 6.10 6.52 7.36 8.13 8.53 9.42 11.19 12.04 0.27 1.08 1.56 2.50 11.46 0.47 1.30 2.20 3.14 10.18 10.36 3.49 414 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1