NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND \Aot en k*H ik €?veN 1 Ai oveRöenkinq 34STE JAARGANG No. 3 16 JUNI 1967 oC&nfys de stxciat 'illllEGEN ABONNEMENTSPRIJS de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 125 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FIRMA F. VAN DER PEYL KRUININGEN ui AANVAARDEN EN VERWERPEN VAN ERFENISSEN De erfgenaam kan tegenover de na latenschap drieërlei standpunt innemen: 1. hij kan deze zuiver aanvaarden en is dan ook aansprakelijk voor alle schul den en legaten die de erflater gemaakt heeft; 2. hij kan de nalatenschap ver wierpen (hij wordt dan geacht nooit erfgenaam te zijn geweest en een ander treedt als erfgenaam op). In verwerpen zomede in zuiver aan vaarden kan een gevaar schuilen. Daar om is het soms aan te bevelen de gul den middenweg te bewandelen en 3 de nalatenschap te aanvaarden ondei het voorrecht van boedelbeschrijving (waar door de erfgenaam niet meer schulden en legaten zal behoeven te betalen dan uit het actief kunnen worden voldaan). Wie nog niet weet wat hij zal doen, kan gebruik maken van het recht van beraad. Men heeft dan een termijn van vier maanden),; gedurende welke men niet door crediteuren en/of legatarissen van de erflater kan worden aangespro ken van de termijn van vier maanden kan men tot een keuze worden verplicht. Boedelscheiding. Onder boedelscheiding verstaat men het verdelen van de erfenis onder de erfgenamen. Niemand is verplicht in een onverdeelde boedel te blijven, zodat iedere erfgenaam te allen tijde boedel scheiding kan vorderen. Onderling kun nen de erfgenamen echter afspreken de boedelscheiding gedurende een bepaalde tijd hoogstens vijf jaar uit te stel len, mits alle erfgenamen daarmee ak koord gaan. Na verloop van de over eengekomen termijn kan deze telkens weer worden verlengd. De boedelscheiding kan, indien alle erfgenamen het vrije beheer over hun goederen hebben, onderling worden ge regeld bij onderhandse akte. Bevinden zich echter onder de erven personen, die niet zelf het beheer over hun goe deren uitoefenen (b.v. minderjarigen, gefailleerden), dan moet de boedelschei ding bij notariële akte geschieden. Bo vendien is de akte van boedelscheiding in dat geval aan de goedkeuring van de kantonrechter onderworpen. Blijft één der erfgenamen weigerachtig om aan de boedelscheiding mee te werken, dan benoemt de rechtbank een onpar tijdig persoon om hem te vertegenwoor digen. De verdeling Nu komt het nogal eens voor dat men het niet eens kan worden over de ver deling der goederen. In zo'n geval kan men twee wegen bewandelen: 1. men kan de nalatenschap (erfenis) verdelen in bepaalde kavelingen en deze bij lo ting toedelen; 2. men kan de goederen verkopen en de gelden verdelen. Ook ontkomt men vaak niet aan het volgende: een deelgenoot krijgt meer goederen toebedeeld dan hem toekomt (d.i. overbedeling)Voor dat te veel kan hij schulden voor zijn rekening ne men of een bedrag in contanten aan zijn mededeelgenoten uitkeren. Bij de boedelscheiding (die terugwer kende kracht heeft tot aan het ontstaan der onverdeeldheid) wordt tevens reke ning gehouden met de inbreng, zijnde de verplichting van sommige erfgena men om de door hen van de erflater bij diens leven ontvangen giften met hun erfdeel te verrekenen. Wie brengen in? Wie zijn verplicht tot inbreng? In de eerste plaats de erfgenamen in de neerdalende lijn (afstammelingen), tenzij zij door de erfgenamen van in breng zijn vrijgesteld. Voorts eventuele andere erfgenamen, doch alleen indien de erflater de inbreng uitdrukkelijk heeft bevolken of bedongen. Alleen erfgenamen moeten inbrengen. Hij die geen erfgenaam is (bijvoorbeeld omdat hij de nalatenschap verwerpt), behoeft ook niet in te brengen. Men kan dus de verplichting tot inbreng elemine- ren door de erfenis te verwerpen. Nie mand behoeft meer in te brengen dan zijn erfdeel bedraagt. Door vrijstelling van de verplichting tot inbreng mag niet het wettelijk erfdeel van anderen worden verkort. Oók al zou men (b.v. door verwerping van de erfenis) niet behoeven in te brengen, dat het wette lijk erfdeel van anderen onverkort kan worden uitgekeerd. Een voorbeeld moge een en ander verduidelijken. Voorbeeld. Een erflater X heeft twee kinderen (Y en Z) nagelaten. Aan Z schonk X tijdens zijn leven 20.000,vrij van in breng. De nalatenschap bedraagt 7000- te verdelen tussen Y en Z zonder dat Z behoeft in te brengen, zodat ieder de helft 3500,—) krijgt. De legitieme portie van Y en Z be loopt 1/3 van de nalatenschap, vermeer derd met de schenking aan Z, tezamen 27.000,De legitieme bedraagt dus voor ieder 9.000, Z ontving reeds meer dan zijn legi tieme; Y komt echter te kort. Hij mag aanspraak maken op de gehele nalaten schap ad 7000,maar bovendien mag hij ook nog 2000,inkorten op de schenking aan Z. (De vrijstelling van inbreng heeft hiermee niets te maken). Bij de boedelscheiding (verdeling) heeft in principe niemand een voorkeurs recht. Op deze regel bestaat een uit zondering ten behoeve van de langstle vende echtgenoot. Zij (hij) mag de in boedel en andere roerende goederen, voor zover tot de privé-sfeer behorend, vooruit nemen (doch met de verplich ting tot verrekening van de meerwaar de). Belangrijke vraag. Moeten alle „bevoordelingen" tijdens het leven van de erflater worden inge bracht Neen. De kosten van opvoeding (met inbegrip van die van een dure studie, toelagen voor noodzakelijk levensonder houd e.d.) behoeven niet te worden in gebracht. Maar „vertroetelingen" in de vorm van (periodieke) douceurtjes, pre mies voor een levensonderhoud e.d., moeten wel worden verrekend. Is dit niet de bedoeling van de ouder geweest (en heeft deze dus welbewust een van zijn kinderen extra willen bevoordelen), dan moet hij de vrijdom van inbreng uitdrukkelijk in een notariële akte of testament vastleggen. Dan blijft inbreng (verrekening) achterwege, mits daar door de legitieme van de overige kin deren niet wordt geschonden. Iedere erfgenaam kan op een eenmaal gemaakte boedelscheiding terugkomen, als hij door een verkeerde waardering der verdeelde activa, ,in ernstige mate" (d.i. voor meer dan 25%) is benadeeld. Onbeheerde nalatenschap. Een onbeheerde nalatenschap is een erfenis waarop niemand aanspraak maakt of die door alle erfgenamen is verworpen. De rechtbank benoemt dan een curator voor het beheer en de af wikkeling van de boedel. Deze curator is verplicht om te trachten door be kendmakingen en andere middelen de erfgenamen op te sporen. Komt er na drie jaar, te rekenen van de datum van overlijden, geen erfge naam opdagen, dan doet de curator zijn rekening en verantwoording aan de staat waaraan de erfenis vervalt, tenzij zich binnen een termijn van dertig jaar na het overlijden van de erflater alsnog een erfgenaam mocht aandienen. Mr. N. W. A. VAN EIJK (Nadruk verboden). KNUPPELAAR De officier aarzelde een moment. De beide handen op het groene tafelkleed geleund, keek hij naar de bejaarde man voor hem. Hij keek in de donkere kraal oogjes, die onder de borstelige wenkbrau wen uit strijdlustig de wereld inkeken. Tweeënzeventig was die man. En toch", zei de officier, ,moet ik hier een vrij heidsstraf vorderen. Deze man is in zijn lange leven nimmer met de justitie in aanraking geweest. Hij heeft een leef tijd waarop een dergelijke straf dubbel hard aankomt. Desondanks vorder ik een gevangenisstraf voor de tijd van één week!" Dat komt maar zelden voor, want ou de mensen behoren zeker niet in de ge vangenis thuis. Toch was de hele zaal het vandaag met de officier eens. De rechter ook. Hij aarzelde geen moment. „Ik acht dit feit zo ernstig dat er van een boete geen sprake kan zijn," zo mo tiveerde hij het vonnis. „Als deze ver dachte niet zo hoogbejaard was, zou een veel langduriger gevangenisstraf moeten volgen. Omdat het hier een oude man geldt, zullen wij de straf beperken tot een week." „Ik mot de kast in", klaagde de oude man later op de gang tegen de andere verdachten. Maar die hadden geen me delijden met hem. Ze waren te vol met hun eigen zorgen. En misschien gunden ze het hem ook van harte. De oude baas deelde nog steeds de lakens uit op de boerderij. Hij had twee kleinzoontjes, een van negen en een van elf jaar. Een van die knapen had op zijn verjaardag een hondje gekregen, een speels diertje, dat zyn jeugdige baas op de voet volgde bij alle omzwer vingen in de buurtschap, en dat met schel geblaf alle katekwaad verried nog VOORNAME MODELLEN wt f KAPELLE TEL (01102) 223 vóór het was gepleegd. Dat hondje was de oogappel van de beide jongens. Ze bewaarden er hun koekjes voor en 's middags aan tafel lieten ze stiekum een stukje vlees in hun zak glijden voor het hondje. Dat hondje was jong en speels. Het zat nogal eens achter de kippen te kef fen. Die stoven dan dom kakelend uit elkaar. Het hondje hield zich dan een poos muisstil, tot alle kippen weer be drijvig over het erf scharrelden. Plot seling stoof het dan weer blaffend naar een denkbeeldig doel, zodat de kakelen de bent opnieuw in paniek geraakte. Opa zag dat met lede ogen aan. Want kippen hebben nut, vond hij, en een hond niet. Die levert geen geld op. Op een dag was een van de kippen spoor loos verdwenen. Opa dacht dat de hond dat dier met huid en haar had verslon den. Het kleine baasje voelde de druk kende sfeer. Hij bond zijn hondje vast in een donkere hoek van de schuur. De oude man haalde de hond daar vandaan. Hij hield het met de linker hand vast aan het touw, dat de zorg zame jongen had benut. In de rechter had hij een knuppel. De beide knapen smeekten om genade. Maar ze hoorden niet anders dan de schorre kreten van een mens, die in woede zijn menselijke waardigheid verliest, en het angstig gejank van het diertje. Zij renden weg in de verschrikkelijke wetenschap, dat zij de vochtig-warme tong van hun hondje nooit meer op hun wangen zou den voelen, dat het dier zijn natte neus nooit meer in hun handen zou duwen, dat een bemind leven eindigde in de dierlijke drifit van een eigenwijze, oude man die zich niet kan beheersen. De dierenarts heeft een rapport op gesteld. Het beest was eenvoudig dood geknuppeld. De schedel was ingeslagen. Een oog was er uit geslagen. „Aje boos bunt dooje wat," zei de oude baas. De buurt was ook boos. De politie moest er aan te pas komen om te voorkomen dat deze grootvader onder de handen van de buurtgenoten hetzelfde lot zou on dergaan. Neen, die week is hem wel gegund. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Stephanotis. Mijn stephanotis doet het niet erg goed; al de bladeren staan krom en worden geel waarna ze afval- len.Kunt u misschien aan de hand der ingesloten bladeren zien wat of er aan scheelt Aan de achterkant van de bladeren zaten zeer vele spinteieren en mijten in verschillende stadia. Deze zuigen de bla deren uit, waardoor ze geel worden en tenslotte afvallen. Bij ernstige aantas ting lijden de planten er erg van. Voor al bij te droge kamerlucht, te weinig gieten en tocht kunnen ze stérk optre den. Zorg voor een meer vochtige om geving, dus plant op een omgekeerd schoteltje zetten en steeds water in de sierpot, tot juist beneden de potrand. Bij zonnig weer dagelijks sproeien met water. Spuiten met een spintdodend middel als b.v. a. Basudine spuitbus of b. stuiven met b.v. Pirose. Zonodig bin nen de 8 dagen herhalen en vervolgens nog eens Dit geldt voor beide middelen. We noemen deze middelen uit de vele soorten middelen omdat deze in een voor een particulier handige koker ge leverd worden. Volg de gebruiksaanwij zing goed op. Witlof. Ijndien mogelijk zou ik graag witlof willen oogsten vanaf no vember tot en met april. Het gezaaide witlof begint thans uit de grond te ko men. Wanneer moet ik gaan inkuilen en op welke manier om zeker te zijn van een produktie gedurende 5 maan den? Rooi de wortels in het najaar op, voordat de vorst u parten speelt. Leg dan de wortels met lof 10 tot 14 dagen op een hoop en zorg er voor dat ze niet kunnen bevriezen. Daarna snijdt u het blad op 2 3 cm boven de wortelhals af, vooral niet korter, daar dan kans is dat u het groeipunt wegsnijdt en ze dan waardeloos zijn. De wortels worden al len op gelijke lengte ingekort, b.v. op 22 tot 25 cm lengte. Vervolgens maakt u op een droog plekje in de tuin een kuil van ca 1 meter breed en 35 40 cm diep. De lengte hangt af van het aantal wortels wat u heeft. Daarna maakt u de grond in de kuil met schop of riek wat los en steekt de wortels er in, allen op gelijke hoogte en mannetje aan mannetje. Daarna strooit u er grond tussen. Is de grond erg droog, dan wor den de wortels ingegoten en laat u dat 24 uur drogen. Daarna brengt u er een laag fijn gezeefde, niet bemeste grond over ter dikte van ca 30 cm. Om in wateren te voorkomen, legt u de grond rond. Beter is het nog dat alles te doen in een koude bak, waarna u er de ra men op legt. Alles vorstvrij houden met blad, riet, stro of derg. De bak b.v. met een rietmat afdekken. Zeer kleine hoe veelheden kan men ook trekken in een hoek van de kelder of een grote kist. Voor een zeer goed produkt kunt u on der in de gemaakte kuil dus onder de witlof wortels, een laagje paardemest aanbrengen van ca 10 cm dik en afge dekt met een laagje aarde van ca 5 cm dik en daarop pas de wortels aanbren gen. Ook de laag grond er bovenop niet ineens aanbrengen, doch telkens een laagje van ca 5 cm. Dit doet het witlof trachten boven deze laag uit te komen en hierdoor krijgt men langer witlof en dus beter resultaat. Men moet dan wel als het witlof bijna boven deze grond is (merkbaar aan de grondscheuren) een nieuw laagje zand aanbrengen. Door deze geringe laag grond kan de (al is het ook schaarse) warmte beter tot de wortels doordringen en zodoende beter aan het groeiproces deelnemen. Hiertoe dient ook de paardemest, die een broeiende atmosfeer in de witlofkuil schept. Foto's van schepen. Waar kan ik foto's van schepen verkrijgen? Om foto's van schepen te bemachti gen kunt u schrijven naar: Scheeps bouwkundig bureau A. Borgart jr., Tuinderstraat 61, IJmuiden. Ook kunt u zich wenden tot: Scheepvaartbedrijf W. v. d. Bos, P. Buijsstraat 34, Vlaar- dingen. BESCHERMT ÏSfëE BRUINT SNÉL Woninghuurvereniging. Bestaat er ook een woninghuurvereniging? Zo ja, waar? Er bestaan inderdaad woninghuurver- enigingen. Het beste kunt u zich in verbinding stellen voor nadere informa tie met de Nationale Woningraad, Nieu we Kerkstraat 135, Amsterdam, telef. (020) 945222. Tuinfeest. Binnenkort organiseer ik een tuinfeest in de tuin achter mijn huis. Om de kosten te drukken zou ik limonade tegen winkelprys willen ver kopen. Mag dat zonder toestemming? Op het feest komen alleen vrienden en kennissen. Alcoholvrije dranken mag men vrij verkopen aan vrienden en kennissen. Als u helemaal zeker wilt zyn van uw zaak, kunt u desnoods de burgemeester nog om toestemming vragen. Ten gevolge van stijgende bezorg kosten, verhoogde porti en pa pierprijsstijgingen zien we ons genoodzaakt de abonnementsprijs van ons blad met ingang van 1 juli a.s. te stellen op 1,80 per kwartaal, voor postabonné's 3,60 per halfjaar. DE ADMINISTRATIE Wezenpensioen. Tot welke leeftijd wordt wezenpensioen uitgekeerd? Wezenpensioen wordt uitgekeerd aan kinderen beneden 16 jaar. De uitkering eindigt bij het bereiken van de 16-jarige leeftijd. Met kinderen, jonger dan 16 jaar worden gelijkgesteld: 1. kinderen van 16 jaar of ouders, doch jonger dan 27 jaar, wier voor werkzaamheden be schikbare tijd grotendeels in beslag wordt genomen door of in verband met het volgen van onderwijs, c.q. beroeps opleiding. 2. Kinderen van 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar, die ten gevolge van ziekte of gebreken ver moedelijk in het eerstkomende jaar buiten staat zullen zijn de helft te ver dienen van hetgeen lichamelijk en gees telijk gezonde kinderen, die overigens in gelijke omstandigheden verkeren, kunnen verdienen. Want de stad doorgaande, en aanschouwende uw heiligdom men, heb ik ook een altaar ge vonden, op hetwelk een op schrift stond: De Onbekende God. Deze dan, die gij niet ken nende dient, verkondigt ik u lieden. Hand. 17 23 Athene was de stad van wijsheid en godsdienst. Paulus, die een bereisd man was en heus wel wat van de we reld gezien had, keek zijn ogen uit, toen hij deze stad doorwandelde. Wat een tempels, wat een altaren. Elke god kreeg wat hem toekwam aan offers, eer en aanbidding. En toch, hoewel de Atheners alle mogelijke goden vereer den, er bleef in hen een leegte, een vraag, iets dat om vervulling riep. Er ontbrak nog iets, er ontbrak nog veel. Hadden zij misschien nog een god ver geten, die ze niet kenden, en die noch tans aanbidding eiste? Zou hij toornig kunnen zijn op hen, omdat hij door hen werd verwaarloosd? Daarom richtten de Atheners een altaar op voor de on- bede God. De moderne werld is religieus er niet op vooruit gegaan. Zij dient vele goden, maar is zich dat niet eens be wust. Zij meent boven alle afgodendienst uit te zijn. En ze weet niet, dat ze min stens evenveel goden heeft als de At heners maar niet in de vorm van beel den en altaren, maar in de directe le vensvorm van genot, geld, macht, zon den. En de moderne wereld doet alsof deze afgodendiensten der nuchtere za kelijkheid bevrediging schenken, en is zich niet eens bewust, dat ieder mens -in zijn hart een plaatsje heeft voor het altaar van de onbekende God. Het le dige, het onbevredigende, de vage angst, de knagende onrust, „het schreiend kind in ons hart", het vraagteken in ons le ven, dat alles wijs heen naar het altaar van de onbekende God. Helaas hebben wij als Christenen niet altijd die zen dingsrang en die evangelisatieliefde als Paulus om te midden van de geestelijke honger der wereld, waarvan ze zich meestal niet eens bewust is of wil zijn, te gaan roepen: Deze onbekende God dan, die gij niet kent dient, verkondig ik u lieden. Daarbij moeten wij vooral niet doen alsof wij geen afgodische al taren meer hebben in ons leven, en als of ook bij ons niet telkens de leegte en de vraag zijn. Hoe scherper wij dat by onszelf zien, des te beter kunnen wy de bekende God Jezus prediken, Die ons leven vol kan maken. WEMELDINGE Van 18—24 juni 1967. Donderdag 22 juni: Volle Maan. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.00 5.28 6.03 Maandag 0.25 1.05 6.35 7.03 Dinsdag 1.27 2.05 7.29 7.52 Woensdag 2.27 3.03 8.16 8.39 Donderdag 3.20 3.53 8.59 9.24 Vrijdag 4.11 4.43 9.47 10.13 Zaterdag 5.02 5.28 10.37 11.02

Scheldebode | 1967 | | pagina 1